Фаза Предварителен Проект Февруари, 2016 г. Част а за планове, програми и проекти Информация за възложителя орган или оправомощено по закон



Дата28.06.2017
Размер222.79 Kb.
#24599
ТипЗакон


Момчилград 6800, ул.”26-ти декември” № 12, тел. 03631/6051, факс 03631/6397,

Е-mail: obshtina@mg.link.bg

line 2
У В Е Д О М Л Е Н И Е

по чл. 10, ал. 1 и ал.2 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони

ОБЩ УСТРОЙСТВЕН ПЛАН (ОУП)

НА ОБЩИНА МОМЧИЛГРАД

Фаза Предварителен Проект


Февруари, 2016 г.



Част А - за планове, програми и проекти

1. Информация за възложителя (орган или оправомощено по закон третолице): име, пълен пощенски адрес, лице за връзка - телефон, факс и адрес наелектронна поща.

Възложител

Община Момчилград

Пълен пощенски адрес

6800 гр. Момчилград, Област Кърджали, ул. "26-ти декември" №12
Кмет на Община Момчилград

Сунай Хасан

Тел/ факс/е-mail:

Телефонна централа: 03631/ 6051 и 03631/ 7841


Телефон: 03631/ 7849

Е-mail: obshtina@mg.link.bg

2. Обща информация за предложените план, програма и проект:

а) основание за изготвяне на плана, програмата и проекта – нормативен или административен акт;



Общият устройствен план в съответствие с изискванията на чл. 105, т. 1 от Закона за устройство на територията следва да се разработи за територията на община Момчилград, като обхване всички населени места в общината и техните землища.

Спазени са всички актуални нормативни документи за изготвяне на Общ устройствен план на община с посочване на конкретните устройствени мерки за територията на община Момчилград.

Съдържането на Общия устройствен план на общината е определен съгласно чл. 19 на ЗУТ, доразвит и конкретизиран в Наредба № 8 /2003-2014/.

Спазени са методическите изисквания, включително доразвиване на всички положителни идеи и тенденции от предходни планове и проучвания за територията.

Отчетени са общественото мнение и нагласи.

Предприемането на адекватни мерки в устройственото планиране и разработване на нов Общ устройствен план за територията на цялата община се налага от настъпилите значителни промени в обществено-икономическите условия и съвременните изисквания за устройство на територията, възникналите общински нужди за обекти на общината, частни инвестиционни инициативи и др.

Основни фактори, налагащи промените:

  • Важно значение за развитието на територията имат настъпилите значителни промени в броя и структурния състав на населението, между които:

  • промяна в броя на населението с изнасяне на трудовата заетост в по-големите градове на страната;

  • промяна в социалната структура и възрастовия състав на населението - застаряването на населението и промяна на потребности от различни социални услуги

  • Социално-икономическите промени налагат нов подход към устройственото развитие на територията:

  • инвестиционната инициатива на собствениците на земеделски земи и гори извън границите на населените места за промяна предназначението им, предимно за изграждане на обекти за курортни дейности и отдих;

  • насочване на инвестиции за развитие на курортни зони;

  • наличие на археологически, архитектурни и исторически културни ценности;

  • наличие на защитени територии и защитени зони с особено богато биологично разнообразие и значение

  • Друг не по-малко важен и определящ фактор, налагащ неотложни мерки в устройственото планиране, е транспортът - територията е трудно достъпна поради релефа, габаритите и състоянието на пътната мрежа.

  • Важно значение за правилното функциониране на територията и обвързването на отделните населени места в общ организъм има зелената система.

  • Всички промени в начина на ползване на териториите трябва да намерят адекватен отзвук в инфраструктурата в и извън урбанизираната територия.

  • част от съществуващата инфраструктура е морално и физически остаряла и др.

  • Местоположението на общината, многообразието на природни и антропогенни ресурси, красивата и екологично чиста околна среда, богатото и признато културно наследство и съхранените традиции са предпоставка за развитие на разнообразни форми на туризъм.

Необходима е цялостна концепция за развитие, отчитаща промените в икономическата обстановка, в обществения живот и социалната структура на населението.
б) Основни цели и предмет на плана, програмата и проекта

Обхватът на разработката се определя от действащото законодателство за устройство на територията (Закон за устройство на територията), Наредба № 7 за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии и устройствени зони, Наредба № 8 за обема и съдържанието на устройствените схеми и планове, както и изискванията на Община Момчилград.

Основната цел на Общия устройствен план е да даде цялостна концепция за развитие на територията на община Момчилград, отчитаща изискванията за интегриран подход, ресурсна ефективност, опазване на околната среда и адаптация към промените. Произтичащите от основната цел задачи съответстват на изискванията на нормативната уредба за устройство на територията и на съвременните постановки за интегрирано пространствено планиране и устойчиво развитие.

С формулирането на стратегическите цели и приоритети за развитие се определят основните насоки и очакваните резултати, които следва да се постигнат при реализацията на плана. Приоритетите дефинират ключовите области, в които общината и общинското ръководство ще се намесят за постигане на заложените цели. В този смисъл приоритетите са конкретни и предполагат тясно обвързване с целите. Добрата обвързаност и обоснованост на приоритетите и целите позволява да се оцени тяхната значимост и това оказва силно въздействие при изпълнение на Общия устройствен план на община Момчилград.

Целите и задачите на ОУП на община Момчилград произтичат от предназначението на устройствените планове за формиране на хармонична и устойчива жизнена среда в населените места и извън нея при отчитане на спецификата на конкретния обект и изискванията, предявени с Плановото задание.

Рамковата цел на новия Общ устройствен план на общината е да предложи адекватен и съвременен пространствен модел за развитие на територията на общината, както и да формулира подходяща политика и нормативни рамки за неговата реализация.

В обхвата на тази цел, подцелите се формулират като:

  • Определяне на нормативна основа от общината на териториалния обхват за пространствено развитие на населените места до 2030 година при утвърден сценарии за демографско развитие;

  • Обвързване на развитието на общината с факторите от регионално,

  • национално и наднационално ниво;

  • Оптимизиране на функционалната структура на населените места от общината спрямо съвременните социално-икономически и демографски процеси;

  • Оптимизиране начините и режимите на земеползване;

  • Оптимизиране пространственото и функционално развитие на различните подсистеми и взаимодействието между тях;

  • Организация, йерархична съподчиненост и локализиране на основните елементи от социалния сервиз;

  • Определяне на структурата, трасетата и принципите на връзки между елементите на комуникационна мрежа – републиканска и общинска;

  • Развитие, оразмеряване и провеждане на елементите на инженерната мрежа;

  • Изявяване на пространствените потенциали и екологичните рамки за устойчиво развитие на общината;

  • Създаване на предпоставки и условия за ефективно управление на развитието на всички видове територии в рамките на отделните землища и общината като цяло;

  • Валоризация на територията в условията на конкуренция в развитието на отделните общини;

  • Разработване на програма от мероприятия и система за управление и реализация на ОУП.

Задачи :

С общия устройствен план на общината (ОУПО) се определят /съгл. Чл.16 от Наредба №8/:

  1. общата структура на територията - предмет на плана, преобладаващото предназначение на съставните и структурните й части, местоположението и границите на урбанизираните територии, земеделските територии; горските територии, защитените територии, защитените зони, санитарно-охранителни зони на водоизточници, нарушените територии за възстановяване, водните течения и площи и териториите със специално, с друго или със смесено предназначение;

  2. общият режим на устройство на всяка от териториите по т. 1, който включва най- общи цели, мерки и изисквания за тяхното опазване, използване, изграждане и развитие;

  3. извънурбанизираните територии - изключителна държавна, публична държавна и публична общинска собственост, и режимът на тяхното устройство;

  4. разположението на мрежите и съоръженията на техническата инфраструктура, сервитутните им зони на територията на общината и връзките им с териториите на съседните общини,както и с инфраструктурни мрежи, съоръжения и обекти от национално значение;

  5. териториите с вероятно разпространение на предвидими природни бедствия и необходимите превантивни мерки и начин на устройство и защита;

  6. териториите за активно прилагане на ландшафтноустройствени мероприятия и естетическо оформяне, в т.ч. териториите за превантивна устройствена защита съгласно чл. 10, ал. 3 ЗУТ;

  7. територии за специални обекти, свързани с отбраната и сигурността на страната, и прилежащи към тях забранени и сервитутни зони.

Планирането на територията на общината да става по начин, осигуряващ съхраняване и едновременно с това пълноценно включване в жизнен оборот на природното и културно наследство на общината.
3. Орган, отговорен за одобряването и орган по прилагането на плана, програмата и проекта.

Общият устройствен план на община Момчилград ще бъде приет и одобрен на общинско ниво от Община Момчилград и МРРБ. Компетентен орган за даване на решение по ЕО и ОС е РИОСВ Хасково.
4. Друга информация по преценка на Възложителя.
Приложение № 2

към чл. 10, ал. 2 (Доп. - ДВ, бр. 81 от 2010 г., в сила от 15.10.2010 г.) Приложения към уведомлението по чл. 10, ал. 1:


Част А - за планове, програми и проекти
1. Характеристика на плана, програмата и проекта относно:

А) инвестиционните предложения по приложение №1 към чл. 92, т.1 и приложение №2 към чл.93, ал.1, т.1 и 2 ЗООС и/или други инвестиционнипредложения с предполагаемо значително въздействие върху околната среда, спрямо които предлаганият план/програма определя критерии, нормативи и други ръководни условия от значение за бъдещото им разрешаване или одобряване по отношение на местоположение, характер, мащабност и експлоатационни условия.


Обща информация за предложения план/програма

ОУПО на община Момчилград се изготвя на основание чл.124 от ЗУТ с Решение на Общинския съвет за изготвяне на ОУП по предложение на кмета на общината, и изготвено и прието Планово задание.

ОУП на община Момчилград обхваща цялата територия на общината с всички населени места с техните землища.

Община Момчилград се намира в Южна България, Разположена е в Източните Родопи съставна община на Област Кърджали, на площ от 360 кв. км между реките Върбица и Нановишка и язовир „Студен кладенец“. На север граничи с Община Кърджали (14 км), на юг - с Община Кирково (36 км), на изток - с Община Крумовград (30 км), на запад - с Община Джебел (17 км). Градът е разположен на естествен кръстопът, приемащ и насочващ пътникопотока към съседните общини. Построената през 1932 г. железопътна гара е важна точка по линията Русе - Момчилград, свързваща Северна и Южна България. Автобусният транспорт е силно развит, с преки линии, както до големите градове в страната, така и до страни като Турция, Нидерландия и Германия. През територията на общината преминава пътят за ГКПП Маказа край границата с Гърция.

По данни от последното преброяване на населението и на жилищния фонд в Р. България, извършено в началото на 2011 г. община Момчилград има 49 населени места с общо население 16 263 жители (01.02.2011). Броят на населението на общината съставлява само 10,6% от това на област Кърджали. По броя на населението си общината попада в категорията на малките общини (с население от 10 до 30 хил. д.). Има 49 населени места - град и 48 села, обособени в 29 кметства и кметски наместничества. Общинският център е гр. Момчилград.

ИЕС Проект–2008” ЕООД е Изпълнител на проекта на основане спечелена обществена поръчка и сключен договор с поръчител Община Момчилград за изпълнение на ОУП.

Проектът се изпълнява в две фази: предварителен и окончателен проект.

Основната цел на Общия устройствен план е да даде цялостна концепция за развитие на територията на община Момчилград, отчитаща изискванията за интегриран подход, ресурсна ефективност, опазване на околната среда и адаптация към промените. Произтичащите от основната цел задачи съответстват на изискванията на нормативната уредба за устройство на територията и на съвременните постановки за интегрирано пространствено планиране и устойчиво развитие.

С формулирането на стратегическите цели и приоритети за развитие се определят основните насоки и очакваните резултати, които следва да се постигнат при реализацията на плана. Приоритетите дефинират ключовите области, в които общината и общинското ръководство ще се намесят за постигане на заложените цели. В този смисъл приоритетите са конкретни и предполагат тясно обвързване с целите. Добрата обвързаност и обоснованост на приоритетите и целите позволява да се оцени тяхната значимост и това оказва силно въздействие при изпълнение на Общия устройствен план на община Момчилград.



С общия устройствен план на Община Момчилград. трябва да бъдат определени:

  • Общата структура на територията – предмет на плана, и преобладаващото предназначение на съставните и структурните й части, местоположението и границите на урбанизираните територии; горските територии, защитените територии, нарушените територии за възстановяване и териториите със специално, с друго или със смесено предназначение;

  • Общия режим на устройство на всяка от териториите, който включва най-общи цели, мерки и изисквания за тяхното опазване, използване, изграждане и развитие;

  • Извънурбанизираните територии – изключителна държавна, публична, държавна и публична общинска собственост, и режимите на тяхното устройство;

  • Разположението на мрежите и съоръженията на техническата инфраструктура на територията на общината и връзките им с териториите на съседните общини и с инфраструктурни мрежи, съоръжения и обекти от национално значение;

  • Териториите с вероятно разпространение на предвидими природни бедствия и необходимите превантивни мерки и начин на устройство и защита;

  • Териториите за активно прилагане на ландшафтноустройствени мероприятия и естетическо оформяне, в т. ч. териториите за превантивна устройствена защита, съгласно чл. 10, ал. 3 от Закона за устройство на територията.

В Писмо с изх. № ПД-701/21.11.201З г. от РИОСВ-Хасково относно Преценяване на необходимостта от екологична оценка за Общ устройствен план на община Момчилград се посочват Защитените зони и Защитените територии, попадащи в териториалния обхват на ОУП на община Момчилград.
Защитените територии по смисъла на Закона за защитените територии на територията на община Момчилград са:

  • Поддържан резерват "Боровец", Заповед № РД-368/15.10.1999 г. в землището на с. Равен, обща площ – 35,9 ha;

  • Защитена местност "Равен" (бивша буферна зона на ПР Боровец), обща площ -4,3 ha;

  • Природна забележителност "Вкаменената гора", Заповед № 707/09.03.1970 г. в землището на с. Равен - горски територии с обща площ 7,5 ha.

Защитените зони от Екологичната мрежа НАТУРА 2000 по смисъла на ЗБР, които частично попадат, са:

  • ЗЗ BG0001032 „Родопи-Източни" за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна;

  • ЗЗ BG0002013 „Студен кладенец" за опазване на дивите птици.

Цели на опазване:

  • Запазване на площта на природните местообитания и местообитанията на видове и техните популации, предмет на опазване в рамките на защитената зона.

  • Запазване на естественото състояние на природните местообитания и местообитанията на видове, предмет на опазване в рамките на защитената зона, включително и на естествения за тези местообитания видов състав, характерни видове и условия на средата.

  • Възстановяване при необходимост на площта и естественото състояние на приоритетни природни местообитания и местообитания на видове, както и на популации на видовете, предмет на опазване в рамките на защитената зона.

Предмет на опазване:



ПРИРОДНИ МЕСТООБИТАНИЯ:

91E0 * Алувиални гори с Alnus glutinosa и Fraxinus excelsior (Alno-Pandion, Alnion incanae, Salicion albae)

Alluvial forests with Alnus glutinosa and Fraxinus excelsior (Alno-Padion, Alnion incanae, Salicion albae)

3260 Равнинни или планински реки с растителност от Ranunculion fluitantis и Callitricho-Batrachion

Water courses of plain to montane levels with the Ranunculion fluitantis and Callitricho-Batrachion vegetation

5130 Съобщества на Juniperus communis върху варовик

Juniperus communis formations on heaths or calcareous grasslands

5210 Храсталаци с Juniperus spp.

Arborescent matorral with Juniperus spp.

6110 * Отворени калцифилни или базифилни тревни съобщества от Alysso-Sedion albi

Rupicolous calcareous or basophilic grasslands of the Alysso-Sedion albi

6210 * Полуестествени сухи тревни и храстови съобщества върху варовик(Festuco-Brometalia) (*важни местообитания на орхидеи)

Semi-natural dry grasslands and scrubland facies on calcareous substrates (Festuco Brometalia)(*important orchid sites)

6220 * Псевдостепи с житни и едногодишни растения от клас Thero-Brachypodietea

Pseudo-steppe with grasses and annuals of the Thero-Brachypodietea

6510 Низинни сенокосни ливади

Lowland hay meadows (Alopecurus pratensis, Sanguisorba officinalis)

6520 Планински сенокосни ливади

Mountain hay meadows

8210 Хазмофитна растителност по варовикови скални склонове

Calcareous rocky slopes with chasmophytic vegetation

8220 Хазмофитна растителност по силикатни скални склонове

Siliceous rocky slopes with chasmophytic vegetation

8230 Силикатни скали с пионерна растителност от съюзите Sedo-Scleranthion или Sedo albi-Veronicion dillenii

Siliceous rock with pioneer vegetation of the Sedo-Scleranthion or of the Sedo albi-Veronicion dillenii

8310 Неблагоустроени пещери

Caves not open to the public

9110 Букови гори от типа Luzulo-Fagetum

Luzulo-Fagetum beech forests

9130 Букови гори от типа Asperulo-Fagetum

Asperulo-Fagetum beech forests

9150 Термофилни букови гори (Cephalanthero-Fagion)

Medio-European limestone beech forests of the Cephalanthero-Fagion

9170 Дъбово-габърови гори от типа Galio-Carpinetum

Galio-Carpinetum oak-hornbeam forests

9180 * Смесени гори от съюза Tilio-Acerion върху сипеи и стръмни склонове

Tilio-Acerion forest of slopes, screes and ravines

9270 Гръцки букови гори с Abies borisii-regis

Hellenic beech forests with Abies borisii-regis

9530 * Субсредиземноморски борови гори с ендемични подвидове черен бор

(Sub-)Mediterranean pine forest with endemic black pines

62A0 Източно субсредиземноморски сухи тревни съобщества

Eastern sub-mediterranean dry grasslands (Scorzoneratalia villosae)

62D0 Оро-мизийски ацидофилни тревни съобщества

Oro-Moesian acidophilous grasslands

91AA * Източни гори от космат дъб

Eastern white oak forests

91M0 Балкано-панонски церово-горунови гори

Pannonian-Balkanic turkey oak-sessile oak forests

91W0 Мизийски букови гори

Moesian beech forests

91Z0 Мизийски гори от сребролистна липа

Moesian silver lime woods

92A0 Крайречни галерии от Salix alba и Populus alba

Salix alba and Populus alba galleries

92C0 Гори от Platanus orientalis

Platanus orientalis and Liquidambar orientalis woods (Platanion orientalis)

92D0 Южни крайречни галерии и храсталаци (Nerio-Tamaricetea и Securinegion tinctoriae)

Southern riparian galleries and thickets (Nerio-Tamaricetea and Securinegion tinctoriae)

БОЗАЙНИЦИ:

Barbastella barbastellus

Широкоух прилеп



Canis lupus

* Европейски вълк



Lutra lutra

Видра


Miniopterus schreibersi

Дългокрил прилеп



Myomimus roachi

Мишевиден сънливец



Myotis bechsteini

Дългоух нощник



Myotis blythii

Остроух нощник



Myotis capaccinii

Дългопръст нощник



Myotis emarginatus

Трицветен нощник



Myotis myotis

Голям нощник



Rhinolophus blasii

Средиземноморски подковонос



Rhinolophus euryale

Южен подковонос



Rhinolophus ferrumequinum

Голям подковонос



Rhinolophus hipposideros

Maлък подковонос



Rhinolophus mehelyi

Подковонос на Мехели



Spermophilus citellus

Лалугер


Ursus arctos

Кафява мечка

*Vormela peregusna

Пъстър пор



Bombina variegata

Жълтокоремна бумка



Elaphe quatuorlineata

ЗЕМНОВОДНИ И ВЛЕЧУГИ:

Bombina variegata

Жълтокоремна бумка



Elaphe quatuorlineata

Ивичест смок



Emys orbicularis

Обикновена блатна костенурка



Mauremys caspica

Южна блатна костенурка



Testudo graeca

Шипобедрена костенурка



Testudo hermanni

Шипоопашата костенурка



Triturus karelinii

Голям гребенест тритон

РИБИ:

Aspius aspius

Распер

Barbus plebejus

Маришка мряна



Rhodeus sericeus amarus

Европейска горчивка



Sabanejewia aurata

Балкански щипок


БЕЗГРЪБНАЧНИ


Austropotamobius torrentium

* Ручеен рак



Unio crassus

Бисерна мида



Paracaloptenus caloptenoides

Обикновен паракалоптенус



Coenagrion ornatum

Ценагрион



Dioszeghyana schmidtii

Eriogaster catax

Торбогнездница



Euphydryas aurinia

Еуфидриас

* Callimorpha quadripunctaria

Lycaena dispar

Лицена


Cerambyx cerdo

Обикновен сечко



Lucanus cervus

Бръмбар рогач



Morimus funereus

Буков сечко



Rosalia alpina

* Алпийска розалиа

РАСТЕНИЯ:

Himantoglossum caprinum

Обикновена пърчовка


ЗЗ BG0002013 „Студен кладенец"

Цели на опазване:

  • Запазване на площта на природните местообитания и местообитанията на видове и техните популации, предмет на опазване в рамките на защитената зона.

  • Запазване на естественото състояние на природните местообитания и местообитанията на видове, предмет на опазване в рамките на защитената зона, включително и на естествения за тези местообитания видов състав, характерни видове и условия на средата.

  • Възстановяване при необходимост на площта и естественото състояние на приоритетни природни местообитания и местообитания на видове, както и на популации на видовете, предмет на опазване в рамките на защитената зона.

Предмет на опазване:

ПТИЦИ:


Видове, включени в Прил. 2 на Закона за биологичното разнообразие (Прил. I на Дир.79/409/EEC)

Черен кълвач Dryocopus martius

Козодой Caprimulgus europaeus

Синявица Coracias garrulus

Среден пъстър кълвач Dendrocopos medius

Земеродно рибарче Alcedo atthis

Сив кълвач Picus canus

Бухал Bubo bubo

Черна рибарка Chlidonias niger

Речна рибарка Sterna hirundo

Дебелоклюна чучулига Melanocorypha calandra

Бял щъркел Ciconia ciconia

Малка чайка Larus minutus

Белобуза рибарка Chlidonias hybridus

Късопръста чучулига Calandrella brachydactyla

Горска чучулига Lullula arborea

Полска бъбрица Anthus campestris

Ястребогушо коприварче Sylvia nisoria

Червеногърба сврачка Lanius collurio

Черночела сврачка Lanius minor

Градинска овесарка Emberiza hortulana

Белоопашат мишелов Buteo rufinus

Белочела сврачка Lanius nubicus

Голям маслинов присмехулник Hippolais olivetorum

Голяма бекасина Gallinago media

Ловен сокол Falco cherrug

Сирийски пъстър кълвач Dendrocopos syriacus

Гривеста чапла Ardeola ralloides

Египетски лешояд Neophron percnopterus

Белоопашат морски орел Haliaeetus albicilla

Червена каня Milvus milvus

Черна каня Milvus migrans

Осояд Pernis apivorus

Малък нирец Mergus albellus

Белоглав лешояд Gyps fulvus

Къдроглав пеликан Pelecanus crispus

Червеногуш гмуркач Gavia stellata

Малка бяла чапла Egretta garzetta

Голяма бяла чапла Egretta alba

Ръждива чапла Ardea purpurea

Черен щъркел Ciconia nigra

Бойник Philomachus pugnax

Белоока потапница Aythya nyroca

Поен лебед Cygnus cygnus

Вечерна ветрушка Falco vespertinus

Турилик Burhinus oedicnemus

Нощна чапла Nycticorax nycticorax

Черен лешояд Aegypius monachus

Ливаден дърдавец Crex crex

Сокол скитник Falco peregrinus

Саблеклюн Recurvirostra avosetta

Mалък корморан Phalacrocorax pygmeus

Белошипа ветрушка Falco naumanni

Ливаден блатар Circus pygargus

Орел змияр Circaetus gallicus

Тръстиков блатар Circus aeruginosus

Степен блатар Circus macrourus

Oрел рибар Pandion haliaetus

Малък креслив орел Aquila pomarina

Скален орел Aquila chrysaetos

Малък орел Hieraaetus pennatus

Редовно срещащи се мигриращи видове птици, които не са включени в Прил. 2 на Закона за биологичното разнообразие (Прил. I на Дир.79/409/EEC)

Голям гмурец Podiceps cristatus

Речен дъждосвирец Charadrius dubius

Белокрила рибарка Chlidonias leucopterus

Орко Falco subbuteo

Черношипа ветрушка Falco tinnunculus

Средна бекасина Gallinago gallinago

Зеленоножка Gallinula chloropus

Чайка буревестница Larus canus

Речна чайка Larus ridibundus

Малка бекасина Lymnocryptes minimus

Обикновен мишелов Buteo buteo

Голям корморан Phalacrocorax carbo

Черноврат гмурец Podiceps nigricollis

Червеногуш гмурец Podiceps grisegena

Крещалец Rallus aquaticus

Ням лебед Cygnus olor

Бял ангъч Tadorna tadorna

Голям зеленоног водобегач Tringa nebularia

Голям горски водобегач Tringa ochropus

Червеноклюна потапница Netta rufina

Кафявоглава потапница Aythya ferina

Малък гмурец Tachybaptus ruficollis

Сива чапла Ardea cinerea

Фиш Anas penelope

Зимно бърне Anas crecca

Зеленоглава патица Anas platyrhynchos

Клопач Anas clypeata

Качулата потапница Aythya fuligula

Обикновен пчелояд Merops apiaster

Лиска Fulica atra

Сива патица Anas strepera

Малък зеленоног водобегач Tringa stagnatilis

Жълтокрака чайка Larus cachinnans

Голям свирец Numenius arquata

Сива гъска Anser anser

Малък ястреб Accipiter nisus

Късокрил кюкавец Actitis hypoleucos

Шилоопашата патица Anas acuta

Обикновена калугерица Vanellus vanellus

Голяма белочела гъска Anser albifrons

Лятно бърне Anas querquedula
Изводи:

На база анализа на съществуващото състояние на компонентите на околната среда и целите на ОУП са изведени приоритетите за развитие на територията. Анализът на приоритетите на развитие, залегнали в ОУП, от гледна точка на отношението им към околната среда, са поставени в проекта на ОУП на община Момчилград.

Реализацията на ОУП оказва категорично положително въздействие върху параметрите на околната среда и здравето на хората в района.

Ще се постигне осигуряване на високо качество на живот за населението в района, предотвратяване на всякакъв здравен риск, повишаване на трудовата заетост, както и развитие към постигане принципите на устойчиво развитие на градската среда по трите компонента – социални, икономически и екологични.

Инвестиционни предложения, произтичащи от ОУП на Община Момчилград, попадащи в обхвата на Приложения № 1 и № 2 към ЗООС или извън тях и под разпоредбите на чл. 31 от ЗБР, подлежат на оценка за съвместимост с предмета и целите на опазване на защитените зони и могат да бъдат одобрени само след Решение/Становище по ОВОС/ЕО/ОС за одобряване/съгласуване и при съобразяване с изискванията и мерките.

Не се засягат защитени зони по Натура 2000 и защитени територии по смисъла на ЗЗТ.

Предвидените обекти в ОУП са разположени извън границите на защитените територии. Въздействието върху околната среда в района, произтичащо от свързаните с обектите в ОУП дейности, при прилагане на съответните мерки (предимно при строителство), се свежда до минимум (с ниска степен и локален обхват) и респективно без противоречие с приетите режими на опазване в защитените зони и защитените територии.

В ОУП - Предварителен Проект не са предвидени дейности и обекти, които да оказват значимо негативно въздействие върху разположени в община Момчилград ЗЗ. В ЕО са предвидени мерки, за да не се допуска отрицателно въздействия върху ЗЗ.

За инвестиционните предложения, предвидени в проекта на ОУП - Окончателен вариант, ще бъдат изготвени прединвестиционни проучвания. На този етап за всяко инвестиционно намерение ще бъде изготвяно и внасяно, в зависимост от местоположението му в РИОСВ-Хасково, Уведомление за инвестиционно предложение по смисъла на чл. 4 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда и уведомление по чл. 10 от Наредбата за оценка за съвместимост. След провеждане на изискващите се процедури по ОВОС и ОС, при реализиране на съответното инвестиционно предложение ще бъдат спазвани и изпълнявани заложените в съответните Решения на РИОСВ-Хасково мерки и условия.

Б) мястото на предлагания план/програма в цялостния процес или йерархията на планиране, степен на подробност на предвижданията

Общият устройствен план в съответствие с изискванията на чл. 105, т. 1 от Закона за устройство на територията следва да се разработи за територията на община Момчилград, като обхване всички населени места в общината и техните землища. Обхватът на разработката се определя от действащото законодателство за устройство на територията (ЗУТ), Наредба № 7 за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии и устройствени зони. и Наредба № 8 за обема и съдържанието на устройствените схеми и планове, г.) и изискванията на Община Момчилград.

2. Задание за изготвяне на плана, програмата и проекта.



3. Карта или друг актуален графичен материал на засегнатата територия,таблици, схеми, снимки и др. - по преценка на възложителя, приложения.


Каталог: webfiles -> 2017 -> eko ocenka
webfiles -> За развитие на дейността на „Вик оод гр. Силистра
webfiles -> От избирателните списъци в изборите за общински съветници и кметове на 05 юни 2016 г
webfiles -> От избирателните списъци в изборите за общински съветници и кметове на 05 юни 2016 г
2017 -> Заповед № рд – 19 – 43
webfiles -> За гласуване в изборите за общински съветници и кметове на 05 юни 2016 г
2017 -> П р а в и л н и к за финансово подпомагане на изследвания и процедури, свързани с лечение на безплодие на семейства и лица, живеещи на семейни начала с репродуктивни проблеми на територията на Община Момчилград


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница