Фазови радиодалекомери ц. С. Карагьозов Увод



Дата19.01.2018
Размер81.2 Kb.
#48261


ФАЗОВИ РАДИОДАЛЕКОМЕРИ
Ц.С.Карагьозов
Увод

Радиодалекомерите са радиoтехнически навигационни устройства за измерване на разстоянието до обекта (целта). При това разстоянието до целта R се определя по времето на закъснение на отразения сигнал :



,

където c е скоростта на разпространение на радиовълните.

След измерване на това време, разстоянието до целта R се определя съгласно израза



с мигновена относителна грешка



Полагайки и за случайни неизвестни и независими величини, намираме относителната точност на радиодалекомера:



Дисперсията се обуславя от точността, с която са известни скоростта на разпространение на радиовълните и нейното непостоянство по трасето на измерването. В условия на вакуум тази скорост е c = 299792458± (m/s), а σc/c = 10-9.

В атмосферата σc/c = 10-4÷10-6, затова даже при отсъствие на апаратурни грешки (при идеална апаратура), когато σtR = 0, пределната точност на измерване на разстоянието зависи от това, доколко точно е известна c и от възможността за отчитане на σc.

Възможно е да се получи относителна грешка в измерването на разстоянието от порядъка на 10-7 при измерване на едно и съшо разстояние на няколко (минимум две) честоти. Например, при разпространение на сигнала през атмосферата се изплозва алгоритъм на зависимостта на грешката на измервана на разстоянието от честотата на сигнала:



,

където K е константа, а Ψ е функция, свързана с приетия модел на параметрите на атмосферата.

При използване на две честоти истинското разстояние R се определя чрез решаване на система от две уравнения по резултатите от двете измервания:



.
Съществуват три основни метода за измерване на времето на закъснение на отразения или преизлъчения от обекта(целта) сигнал спрямо излъчения от радиодалекомера сондиращ сигнал:


  • фазов- когато се измерва изменението на фазата за времето на закъснение;

  • честотен – когато се измерва изменението на честотата за времето на закъснение;

  • импулсен – когато непосредствено се измерва времето на закъснение.

Използващите тези методи радиодалекомери се наричат съответно фазови, честотни и импулсни радиодалекомери.
1.Принцип на действие на фазовия радиодалекомер

Структурната схема на фазовия радиодалекомер е представена на фиг.1.



Фиг.1.Структурна схема на фазов радиодалекомер

Неговите основни елементи са:


  • генератор на мащабна честота-ГМЧ;

  • усилвател на радиочестота -УРЧ ;

  • генератор на радиочестота -ГРЧ;

  • предавателна антена-А1;

  • приемна антена А2;

  • приемник –Прм;

  • измерител на фазата - ИФ.

В най – простия си вид радиодалекомерът измерва разстоянието на носещата честота ω0. За този случай ГМЧ работи на носещата честота ω0М = ω0) и превключвателите П са в положение 1.

Излъченият от антената А1 сондиращ радиосигнал представлява непрекъснато хармоническо колбание:



а отразеният от целта сигнал има вида:



.

В горните изрази са приети следните означения: Um1,Um2 - амплитуди на сондиращия и отразения сигнали; φ1, φ2 – мигновени (моментни) фази на сондиращия и отразения сигнали; φ01–начална фаза сондиращия сигнал; φап – изместване на фазата в апаратурата на радиодалекомера; φотр - изместване на фазата на отразения сигнал в процеса на отражението от обекта.

Измерителят на фазата определя разликата във фазите φΔ на опорния (сондиращия) и отразения сигнал:

откъдето


. (1)

Фазовото изместване φап може да бъде изключено от (1) след калиброване на радиодалекомера, когато част от сигнала от изхода на УРЧ се подава на входа на приемника Прм, при което измерителят на фазата ИФ измерва непосредствено φΔ = φап.

Изменението на фазата в процеса на отражението φотр силно влияе на точността, т.к. при отражение от метали и диелектрици φотр се променя на 1800. Затова обикновено се избира ΩМ < ω0 и носещият сигнал на ГРЧ се модулира по някакъв негов параметър от сигнала на генератора на мащабна честота ГМЧ (в този случай превключвателите П са в положение 2). Сега вече и величината φотр в (1) може да се пренебрегне, т.к. измерването на φΔ в измерителя на фазата ИФ се извършва на видеочестотата ΩМ. При това основното уравнение на фазовия радиодалекомер (1) придобива вида:

(2)

където е мащабен коефициент


Многозначност на отчитане на измереното разстояние.Важна особеност на фазовия радиодалекомер е възможността за многозначно отчитане на разстоянието, когато на едно измерено от ИФ значение на φΔ съответстват няколко значения на R. Причината за тази многозначност се състои в това, че поради цикличността на фазата ИФ дава един и същи резултат φΔ при φΔ + к.2π (к е цяло положително число). За да се избегне това явление е необходимо да бъде изпълнено условието за еднозначност на отчитането на фазата,което се формулира по следния начин:

Това условие се удовлетворява чрез чрез избора на мащабната честота. Действително,от горното условие непосредствено следва:





Точност на измерване на разстоянието. От (2) следва:

.

При случайни и независими величини ΔМ и ΔφΔ



където σМ2 и σφ2 са съответно дисперсиите на изменението на мащабния коефициент и на измерването.

Съставящата σМ2 се отстранява при постоянство на мащабния коефициент М, което се постига чрез стабилизация на мащабната честота. Тогава , откъдето следва, че за увеличаване на точността на фазовия далекомер, е необходимо да се намали мащабния коефициент М, т.е.,да се увеличи мащабната честота ΩМ.

От изложеното по – горе следва,че във фазовия радиодалекомер съществуват противоречиви изисквания по отношение на избора на мащабната честота. Увеличаването на ΩМ спомага за повишаване на точността, но довежда до нееднозначност на измерването. Това противоречие се разрешава чрез използване на многоскални (работещи на няколко мащабни честоти) измерители.

Що се касае до величината σφ, то за различните измерители на фазата тя може да бъде представена във вида:

където КНО > 1 е коефициент на загубите при неоптималната обработка, зависещ от вида на ИФ, а q = PС/Pш е отношението сигнал – шум по мощност на входа на ИФ.

Ако КНО = 1, точността на фазовия радиодалекомер ще се характеризира със средноквадратическа грешка на измерване на разстоянето


2.Принцип на действие на следящ фазов радиодалекомер

Следящият фазов радиодалекомер е предназначен за автоматическо съпровождане на целта по разстояние. Неговата структурна схема е представена на фиг.2. Основните му елементи са:



  • предавателно устройство – ГМЧ, ГРЧ и А1;

  • Приемно устройство – А2, хетеродин (гетеродин – рус. (ГЕТ)), смесител, усилвател на междинна (промежуточная - рус.) честота (УПЧ), амплитуден детектор.

  • Следящ измерител на фазата (СИФ) – фазов детектор, екстраполатор, управляем фазовращател, фазовращател на 900.

Фиг.2. Структурна схема на следящ фазов радиодалекомер

На левия вход на фазовия детектор от състава на СИФ постъпва опорен сигнал от ГМЧ с мигновена (текуща) фаза

където φФВ е фазовото изместване в управляемия фазовращател.

На горния вход на същия фазовия детектор, от амплитудния детектор постъпва обвиващата на отразения сигнал, също с мащабна честота, но с текуща фаза

При тези условия изходното напрежение на фазовия детектор е:



Доколкото





и във фазовия детектор се формира дискриминационна характеристика с нула в точката , с положителен клон при и с отрицателен клон при .

Напрежението на фазовия детектор постъпва на екстраполатора,състоящ се обикновено от определен брой интегратори и изработващ управляващо напрежение за регулируемия фазовращател. Последният е със скала, градуирана в разстояние.
3.Принцип на действие на цифров измерител на фазата (цифров фазов радиодалекомер)

Измерването на разликата във фазите на опорния и отразения сигнали се основава на преобразуването на фазовото изместване на отразения сигнал φΔ във временен интервал и запълване на този интервал с броячни импулси. Най – простата структурна схема на цифров измерител на фазата φΔ е представена на фиг.3. Тя включва следните основни елементи:



  • формировател на опорни импулси – ФОИ;

  • формировател на сигнални импулси – ФСИ;

  • генератор на ключови импулси (тригер) – Тр;

  • генератор на броячни (счетни – рус.)импулси – ГСчИ;

  • електронен ключ – Н;

  • електронен брояч (счетчик – рус.) – Сч.


Фиг.3.Стуктурна схема на цифров измерител на фазова разлика и вид на сигналите в нейните характерни точки

Опорният сигнал от генератора на мащабна честота (ГМЧ) и отразеният от целта сигнал от изхода на приемника (Прм) със същата честота постъпват съответно на ФОИ и ФСИ. Формираните опорни импулси (ОИ) и сигнални импулси (СИ) представляват кратковременни импулси с мащабна честота, фиксиращи началото на положителната полувълна съответно на опорния и отразения сигнал.ОИ запускат тригера а СИ го връщат в изходно състояние. По този начин тригерът изработва ключови импулси с продължителност tΔ (tR). Само по време на тяхното действие електронният ключ Н е отворен и през него броячните импулси от ГСчИ с период на повторение ТСЧ преминават към брояча Сч. Броят на преброените импулси е N = ] tΔ /TСЧ [ ,където „].[„ е знак за закръгляне до най – близкото по – малко цяло число. От изхода на брояча се снема код, съдържащ оценка за разстоянието RОЦ, получаваща се в съответствие с израза: RОЦ = 0,5 сТСЧN.

Цифровият метод се характеризира с грешка на дискретизацията ΔR = 0,5сТСЧ, която намалява при увеличаване на честотата на броячните импулси.



Контролни въпроси:

1.Изпълнява се измерване на разстоянието до обекта на честоти f1 = 3000 MHz и f2 = 5000 MHz. При това RИЗМ1 = 25.106m и RИЗМ2 = 25,6.106m. Определете истинското разстояние до обекта.

2.Какво отношение сигнал/шум трябва да се осигури на входа на ИФ на фазовия радиодалекомер,за да бъде грешката от измерването σR по – малка от 15m, ако RMAX = 1,5km?

3. Честотата на броячните импулси на цифров радиодалекомер е 10MHz, а разстоянието до целта е 295m. Определете грешката на дискретизация, броя на преброените импулси и оценката на разстоянието.


Използвана литература:

1.П. А. Бакулев. Радиолокационные систeмы. Учебник для вузов. М.: Радиотехника. 2004.



Фазови радиодалекомери

Стр. от

Каталог: tadmin -> upload -> storage
storage -> Литература на факта. Аналитизъм. Интерпретативни стратегии. Въпроси и задачи
storage -> Лекция №2 Същност на цифровите изображения Въпрос. Основни положения от теория на сигналите
storage -> Лекция 5 система за вторична радиолокация
storage -> Толерантност и етничност в медийния дискурс
storage -> Ethnicity and tolerance in media discourse revisited Desislava St. Cheshmedzhieva-Stoycheva abstract
storage -> Тест №1 Отбележете невярното твърдение за подчертаните думи
storage -> Лекции по Въведение в статистиката
storage -> Търсене на живот във вселената увод
storage -> Еп. Константинови четения – 2010 г някои аспекти на концептуализация на богатството в руски и турски език


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница