Февруари 2013 Отдел „спкрр в сцр-русе“ гд „спррату“ мррб



страница1/4
Дата11.01.2018
Размер0.56 Mb.
#42915
  1   2   3   4






ФЕВРУАРИ 2013





Отдел „СПКРР в СЦР-РУСЕ“ ГД „СПРРАТУ“ МРРБ



ИНФОрМАЦИОНЕН БЮЛЕТИН

2


ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА ФИНАНСИРАНЕ на проектни предложения

[СЕВЕРЕН ЦЕНТРАЛЕН РАЙОН]




НОВО В БЮЛЕТИН № 2:

  1. ЕТИКЕТ ЗА ИНОВАЦИИ И ДОБРО УПРАВЛЕНИЕ НА МЕСТНО НИВО НА СЪВЕТА НА ЕВРОПА:

  • Втора процедура по присъждане на Етикет за иновации и добро управление на местно ниво …………………………………………………………………... стр. 3

  1. АКТУАЛИЗИРАНА ПОКАНА ЗА УЧАСТИЕ НА НПО В ИЗБОР НА ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА НЕПРАВИТЕЛСТВЕНИЯ СЕКТОР В РАБОТНАТА ГРУПА ЗА РАЗРАБОТВАНЕТО НА НОВАТА ОП „ДОБРО УПРАВЛЕНИЕ” ЗА ПРОГРАМНИЯ ПЕРИОД 2014-2020 Г. ………………………………………… стр. 5

  2. ПОКАНА ЗА УЧАСТИЕ В ИЗБОРА НА ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА НЕПРАВИТЕЛСТВЕНИЯ СЕКТОР В РАБОТНА ГРУПА ЗА РАЗРАБОТВАНЕ НА ОП „НАУКА И ОБРАЗОВАНИЕ ЗА ИНТЕЛИГЕНТЕН РАСТЕЖ” ЗА ПРОГРАМЕН ПЕРИОД 2014-2020 г. …………………………………………….. стр. 7

  3. ОП „РЕГИОНАЛНО РАЗВИТИЕ” 2007-2013 Г.:

  • BG161PO001/5-03/2013 „Подкрепа за интегрирани планове за градско възстановяване и развитие II“ ……………………………………………… стр. 9

  1. ОП „АДМИНИСТРАТИВЕН КАПАЦИТЕТ” 2007-2013 Г.:

  • BG051PO002/13/1.1-07 Процедура за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, насочена към общинските администрации .....…………………….. стр. 11

  1. ФИНАНСОВ МЕХАНИЗЪМ НА ЕВРОПЕЙСКОТО ИКОНОМИЧЕСКО ПРОСТРАНСТВО 2009-2014 Г.

  • Програма „Иновации за зелена индустрия“ ……………………………… стр. 13

  • Програма за подкрепа на НПО в България ………………………………... стр. 14


НОВО: ЕТИКЕТ ЗА ИНОВАЦИИ И ДОБРО УПРАВЛЕНИЕ НА МЕСТНО НИВО НА СЪВЕТА НА ЕВРОПА

Република България, Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ)

  1. Обща информация:

Република България е първата държава-членка на Съвета на Европа (СЕ), която през 2010 г. получи право (акредитация) от СЕ да присъжда на свои общини Етикет за иновации и добро управление на местно ниво (Етикета).

Етикетът представлява кристален дванадесетостен, върху чиито стени са гравирани на български език 12-те принципа за добро демократично управление от Стратегията за иновации и добро управление на СЕ (приета през октомври 2007 г. на 15-та сесия на Конференцията на европейските министри, отговорни за местното и регионално управление, във Валенсия, и одобрена с Решение на Българското правителство през същия месец).

С Етикета се удостоверява, че управлението в дадена община отговаря на определени изисквания за качество на предоставяните административни услуги. Етикетът е морална награда, символ на престиж и стимул за общините да подобряват своето управление в услуга на гражданското общество.

Главната цел на инициативата за присъждане на Етикета е да се насърчават усилията на все повече местни власти и продуктивното съперничество между тях, което на свой ред да доведе до по-ефективни политики, насочени към силно и жизнено местно самоуправление в България.


  1. Първа процедура:

България е първата държава-членка на СЕ, която през 2011 г. успешно проведе цялата процедура по прилагане на Стратегията за иновации и добро управление. В резултат на нея с Етикета бяха наградени следните 13 български общини: Димитровград, Добрич, Долна баня, Карлово, Кирково, Кнежа, Лясковец, Перник, Свиленград, Свищов, Смолян, Столична община и Търговище.

Награждаването се състоя на официална церемония, проведена на 27 май 2011 г., в Гранитната зала на Министерски съвет. В нея участваха министърът на регионалното развитие и благоустройството, кметовете на наградените общини, представители на министерството на външните работи, членове на Комисията за присъждане на Етикета (Комисията), независими експерти, оценявали общините, и представители на медии.

От страна на СЕ на церемонията присъства г-н Алфонсо Зарди – ръководител на Департамент за местна и регионална демокрация към Дирекция „Демократични институции“.


  1. Втора процедура:

След успешното провеждане на първата процедура по присъждане на Етикета, през 2013 г. предстои провеждането на втората процедура. Решението за нейното начало бе взето на заседание на Комисията, проведено на 02 октомври 2012 г. Процедурата бе официално обявена на 15 октомври 2012 г. от министъра на регионалното развитие и благоустройството – г-жа Лиляна Павлова, по време на Осмата годишна среща на местните власти в град Пловдив.

Съгласно приетия от Комисията план-график, срокът за кандидатстване на общините е от 15.01.2013 г. до 15.04.2013 г. Кандидатстването се извършва чрез подаване на пълния комплект от документи в Секретариата на Комисията по присъждане на Етикета в определените срокове и съгласно образците на документи, утвърдени от Комисията.



Необходимите документи, които трябва да подадат общините при кандидатстването са следните:

  1. Решение на общинския съвет, с което той декларира, че общината приема и прилага в дейността си 12-те принципа на добро демократично управление от Стратегията за иновации и добро управление на местно ниво на СЕ;

  2. Писмено заявление от кмета на общината до Комисията (Приложение 1);

  3. Доклад от председателя на общинския съвет за анкетното проучване сред общинските съветници по зададен предварително въпросник (Приложение 2);

  4. Попълнен еталон (Бенчмарк) за самооценка на общината по 12-те принципа на добро демократично управление от кмета на общината (Приложение 3);

  5. Доказателствен материал към т.4, който следва да бъде представен на електронен носител (CD/DVD) и да бъде систематизиран по принципи и индикатори;

  6. Описание на добри иновативни практики, доказващи прилагането на някой/ и от 12-те принципа за добро управление на местно ниво – по зададен формуляр (Приложение 4).

Необходимите документи (формуляри) за кандидатстване на общините за присъждане на Етикета за иновации и добро управление на местно ниво, както и Наръчника за подготовка на общините, желаещи да кандидатстват за Етикета по време на втората процедура – могат да се намерят на интернет страницата на МРРБ: http://www.mrrb.government.bg/index.php?do=atums&type=70&id=15

В този Наръчник са описани подробно всички стъпки от процеса по присъждане на Етикета.



За допълнителна информация:

Секретариат на Комисията – ГД „Стратегическо планиране на регионалното развитие и административно-териториално устройство“:



  • г-жа Станислава Атанасова – младши експерт, тел. 02/ 940 52 24, e-mail: SAtanasova@mrrb.government.bg.

  • г-жа Десислава Драгова – старши експерт, тел. 02/ 940 54 28, e-mail: DDragova@mrrb.government.bg.

НОВО: АКТУАЛИЗИРАНА ПОКАНА ЗА УЧАСТИЕ НА НЕПРАВИТЕЛСТВЕНИ ОРГАНИЗАЦИИ В ИЗБОР НА ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА НЕПРАВИТЕЛСТВЕНИЯ СЕКТОР В РАБОТНАТА ГРУПА ЗА РАЗРАБОТВАНЕТО НА НОВАТА ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА „ДОБРО УПРАВЛЕНИЕ” ЗА ПРОГРАМНИЯ ПЕРИОД 2014-2020 Г.

С Решение № 57/31.01.2013 г. на Министерския съвет беше допълнен списъкът на програмите за програмния период 2014-2020 г. по чл. 2 от Решение № 328 от 2012 г. на МС с нова оперативна програма „Добро управление“, с водещ министърът по управление на средствата от Европейския съюз.



Оперативната програма ще финансира мерки в следните три области:

  1. Повишаване на институционалния капацитет, ефективността и ефикасността на публичната администрация и съдебната система.

  2. Предоставяне на качествени услуги на гражданите и бизнеса и развитие на електронното управление и правосъдие.

  3. Ефективно и ефикасно усвояване на средствата от ЕС.

В изпълнение на чл. 5, ал. 1 от ПМС № 5 от 2012 г., за разработването на програмата предстои да бъде създадена тематична работна група. В състава на работната група следва да участват и НПО, чиито представители са определени на база на утвърден от министъра по управление на средствата от ЕС механизъм.

В тази връзка, НПО, желаещи да участват в дейността на работната група за разработване на новата оперативна програма „Добро управление“ за периода 2014-2020 г., са поканени да подадат заявление за участие в избора на представители на неправителствения сектор в работната група.



Заявление могат да подадат организациите, представляващи някоя от посочените групи:

  1. Социални организации;

  2. Екологични организации;

  3. Организации, работещи в сферата на образованието, науката и културата;

  4. Организации, работещи в сферата на политиките за развитие;

  5. Организации, работещи в сферата на развитие на съдебната система.

За да вземат участие в избора, НПО трябва да отговарят на изискванията, описани в чл. чл. 5-8 от Раздел II „Работни групи за разработване на програмите“ на Механизма за избор на НПО, чиито представители да участват в състава на работните групи за разработване на Договора за партньорство и програмите на Република България за програмен период 2014-2020 г., утвърден от министъра по управление на средствата от ЕС.

Организациите, подали заявление за участие в избора на представители и отговарящи на изискванията, залегнали в Механизма, ще бъдат поканени да излъчат общ представител на съответната група организации и негов заместник.

Писмените заявления за участие се предоставят заедно с декларация, удостоверяваща, че съответните организации отговарят на заложените изисквания.

Заявленията и декларациите се попълват по утвърден образец и се приемат в срок до 18.02.2013 г. (понеделник) на адрес:



гр. София 1000, ул. „Сердика“ № 6-8, Администрация на Министерския съвет, на вниманието на Дирекция „Оперативна програма „Техническа помощ“ (важи датата на пощенското клеймо).

За контакти:

Тел.: 02/ 940 36 46

E-mail: opta@government.bg

Повече информация на интернет адрес: http://www.eufunds.bg/bg/pubs/3843

НОВО: ПОКАНА ЗА УЧАСТИЕ В ИЗБОРА НА ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА НЕПРАВИТЕЛСТВЕНИЯ СЕКТОР В РАБОТНА ГРУПА ЗА РАЗРАБОТВАНЕ НА ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА „НАУКА И ОБРАЗОВАНИЕ ЗА ИНТЕЛИГЕНТЕН РАСТЕЖ” ЗА ПРОГРАМЕН ПЕРИОД 2014-2020 г.

Във връзка със стартиралия процес на изготвяне на оперативните програми за програмен период 2014-2020 г. и съгласно РМС № 19 от 10.01.2013 г. предстои сформиране на работна група за разработване на оперативна програма в сферата на образованието и науката за следващия програмен период.

С оглед спазване принципа на партньорство и на основание чл. 5 от ПМС № 5 от 18.01.2012 г. за разработване на стратегическите и програмните документи на Република България за управление на средствата от фондовете по Общата стратегическа рамка на Европейския съюз за програмния период 2014-2020г., в състава на работните групи следва да бъдат включени и представители на групи неправителствени организации в обществена полза според тематичните цели и мерки които ще се финансират от съответната програма.

Изборът на представителите на неправителствените организации следва да бъде извършен съгласно Механизъм за избор на неправителствени организации, чиито представители да участват в състава на работните групи за разработване на Договора за партньорство и програмите на Република България за програмен период 2014-2020 г., наричан по нататък „механизмът“.



Заявление за участие в избора могат да подават следните групи неправителствени организации:

  1. Организации, работещи в сферата на образованието, науката и културата:

Съгласно §1, т. 3 от Допълнителните разпоредби на Механизма, организациите, работещи в сферата на образованието, науката и културата са:

  • Образователни и обучителни организации;

  • Научно-изследователски и развойни организации;

  • Организации, предоставящи информационни услуги;

  • Организации за опазване на културното и историческото наследство.

  1. Социални организации:

Съгласно §1, т. 1 от Допълнителните разпоредби на Механизма, социалните организации са:

  • Организации, работещи за интеграция на малцинствени етнически групи и имигранти;

  • Организации, работещи в сферата на човешките и гражданските права и свободи;

  • Организации, работещи в сферата на равенството на половете и недискриминацията;

  • Организации, работещи в сферата на социалното включване;

  • Организации, работещи в сферата на социалните грижи;

  • Организации, работещи в сферата на общественото здраве;

  • Организации, работещи в сферата на младежта.

Съгласно чл. 6 от Механизма, НПО следва да отговарят на следните общи критерии:

  • Да са регистрирани по реда на ЗЮЛНЦ като юридически лица с нестопанска цел в обществена полза;

  • Да са действащи и активно осъществяващи целите си не по-малко от 2 години към момента на подаване на заявлението за участие;

  • Да изпълняват дейности в областта на разработване/изпълнение/мониторинг и/или оценка на стратегии/програми и/или политики;

  • Да има опит в разработването/изпълнението/мониторинга и/или оценката на програми и/или проекти, съфинансирани със средства от Европейския съюз;

  • Да не членуват в национално представените организации на работодателите, работниците и служителите, признати от Министерския съвет по реда на Кодекса на труда, както и в национално представителните организации на и за хората с увреждания, представени в Националния съвет за интеграция на хората с увреждания.

Писмените заявления по образец, утвърден от министъра по управление на средствата от ЕС, се подават в срок до 19.02.2013 г. на адрес:

гр. София 1113, бул. „Цариградско шосе“ № 125, бл. 5, ет. 1, ГД „Структурни фондове и международни образователни програми“, Министерство на образованието, младежта и науката.

Повече информация на интернет адреси:

http://www.eufunds.bg/bg/pubs/3842

http://www.minedu.government.bg/left_menu/projects/OP-HR/13-02-19_pokana-1.html

ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА „РЕГИОНАЛНО РАЗВИТИЕ” 2007-2013 Г.

Обява

НОВО: BG161PO001/5-03/2013 „ПОДКРЕПА ЗА ИНТЕГРИРАНИ ПЛАНОВЕ ЗА ГРАДСКО ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ И РАЗВИТИЕ II“

Програма (финансиращ орган)

ОПРР 2007-2013 Г. (чрез ЕФРР)

Приоритетна ос 5: „Техническа помощ“

Операция 5.3: „Изграждане на капацитет на бенефициентите на ОПРР”

Описание

Интегрираният план за градско възстановяване и развитие (ИПГВР) представлява съвкупност от свързани във времето и пространството проекти, действия и инвестиционни намерения, които се прилагат в рамките на градовете. Той интегрира политики и обединява разнородни участници за тяхното съвместно провеждане, като допринася за реализация на визията и стратегията за развитие на града, респ. конкретни приоритети на развитието, определени в действащи стратегически документи.

Предложените проекти трябва да:

  • Допринасят за устойчивото и интегрирано развитие на градовете от Ниво 3 и Ниво 4, съгл. одобрената НКПР 2013-2025 г. и посочени като конкретни бенефициенти в Изискванията за кандидатстване.

  • Допринасят за подобряване на качеството на живот, на жизнената и работна среда:

  • Повишават привлекателността на региона за посетителите и инвеститорите;

  • Допринасят за развитието на бизнеса и привличане на нови инвестиции или намаляване на социалните различия или за запазване на културната идентичност в градовете.

Съответствието с ИПГВР ще бъде задължително условие за финансиране на проекти за устойчиво градско развитие по линия на СКФ на ЕС 2014-2020 г.

ПРИЛОЖИМО САМО ЗА КОНКРЕТНИТЕ БЕНЕФИЦИЕНТИ ПО КОМПОНЕНТ 1 – ГРАДОВЕ ОТ НИВО 3:

  1. В зависимост от административния капацитет и потенциала за развитие на града, ИПГВР могат да включат до три зони за въздействие.

  2. Всеки един ИПГВР трябва да съдържа задължително поне една Зона с преобладаващ социален характер.

  3. Общата площ на определените зони за въздействие не трябва да надвишава 60% от общата площ на градовете в строителните им граници.

ПРИЛОЖИМО САМО ЗА КОНКРЕТНИТЕ БЕНЕФИЦИЕНТИ ПО КОМПОНЕНТ 2 – ГРАДОВЕ ОТ НИВО 4:

  1. ИПГВР се разработват за целия град в рамките на строителните му граници, определени от действащи устройствени планове (съгл. т.1.3.2 и т.1.3.4 от Методическите насоки за разработване и прилагане на ИПГВР за градовете от ниво 4).

По настоящата схема не са допустими за финансиране ИПГВР, които включват територии извън строителните граници на населените места,

Допустими дейности

Дейностите, които ще получат подкрепа, включват:

  1. Изготвяне на ИПГВР с времеви хоризонт до 2020 г.;

  2. Изготвяне на екологична оценка (ЕО), съгласно Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и оценка за съвместимост (ОС), съгласно Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) и подзаконовите нормативни актове, когато е преценено като необходимо от компетентния орган;

  3. Разработване на предпроектни проучвания за проекти, включени в ИПГВР.

Бенефициенти

Конкретни бенефициенти по схемата ще бъдат 31 общини, които не бяха включени като бенефициенти по схема BG161PO001/1.4-07/2010: „Подкрепа за интегрирани планове за градско възстановяване и развитие”, реализирана в рамките на операция 1.4 „Подобряване на физическата среда и превенция на риска” по Приоритетна ос 1 „Устойчиво и интегрирано градско развитие“.

Допустими кандидати по схемата за предоставяне на БФП са 31 общини на градове от ниво 3 и ниво 4, съгласно одобрената НКПР 2013-2025, както следва:

  • По Компонент 1: 3 общини на градовете от ниво 3, съгл. НКПР – вкл. Горна Оряховица.

  • По Компонент 2: 28 общини на градовете от ниво 4, съгл. НКПР – вкл. Севлиево, Тутракан.

Конкретният бенефициент на БФП може да възложи изпълнението на дейностите по проекта на изпълнители, чиито избор да се осъществи, съгл. ЗОП и подзаконовите нормативни актове.

По настоящата схема не се допуска участието на партньори.



Размер на финансирането

Общ размер на Схемата7 100 000 лв.

Общ размер на финансирането по Компоненти:

  • Компонент 1 – Общини на градове от ниво 3, съгл. НКПР1 500 000 лв.

  • Компонент 2 – Общини на градове от ниво 4, съгл. НКПР5 600 000 лв.

Размер на БФП по отделните проекти към настоящата схема:

МАКСИМАЛНА СУМА НА БФП:

  • Компонент 1: 500 000 лв.

  • Компонент 2: 200 000 лв.

Собствен принос

По съответния компонент, в конкретните бенефициенти следва да осигурят 5% задължителен собствен финансов принос.

Продължителност на проекта

Планираната продължителност на проектите не може да надвишава 20 месеца от датата на сключване на договор за предоставяне на БФП.

Обхват

Интервенциите трябва да се осъществяват на територията на Република България, в рамките на населените места (градове), административни центрове на 31 общини на градове от ниво 3 и ниво 4, съгласно одобрената НКПР 2013-2025 г.

Краен срок за кандидатстване

Краен срок за подаване на проектни предложения: 30.04.2013 г. 16:00 ч.

Допълнителна информация

Кандидатстването се осъществява изцяло по електронен път чрез ИСУН на електронен адрес https://eumis.government.bg/.

    Пълният комплект от документи и Изискванията за кандидатстване са публикувани на интернет адреси: www.mrrb.government.bg, www.bgregio.eu, www.eufunds.bg и https://eumis.government.bg.

ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА „АДМИНИСТРАТИВЕН КАПАЦИТЕТ” 2007-2013 Г.

Обява

НОВО: BG051PO002/13/1.1-07 ПРОЦЕДУРА ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА БЕЗВЪЗМЕЗДНА ФИНАНСОВА ПОМОЩ, НАСОЧЕНА КЪМ ОБЩИНСКИТЕ АДМИНИСТРАЦИИ

Програма (финансиращ орган)

ОПАК 2007-2013 г.

Приоритетна ос I „Добро управление“

Подприоритет 1.1. „Ефективна структура на държавната администрация”

Описание

Цели на процедурата: Оптимизиране на структурата на общинските администрации за постигане на по-голяма ефективност и избягване на дублиращи се функции. Процедурата се фокусира отново върху общинските администрации, тъй като процесът на реорганизиране на общинските структури се нуждае от подкрепа, вкл. по линия на ОПАК.

Допустими дейности

В рамките на настоящата процедура допустими дейности са само:

  • Извършване на функционален анализ чрез стриктно прилагане на Единната методология за провеждане на функционален анализ в държавната администрация;

  • Разработване на предложения за промени в нормативни, стратегически и други документи и в устройствените правилници на администрациите, ако е необходимо;

  • Дейности за оптимизиране на структурите и преразпределяне на функции и дейности с цел избягване на дублиране, постигане на по-висока ефективност, ефикасност и икономичност от дейността;

  • Дейности за подобряване на организацията, работните процеси и координацията в рамките на една административна структура;

  • Дейности за мониторинг и преглед на изпълнението на резултатите от функционалния анализ;

  • Провеждане на конференции, семинари, кръгли маси, дискусии;

  • Организиране и провеждане на работни срещи, работни групи и др.;

  • Провеждане на съпътстващи обучения, свързани с провеждания функционален анализ, ако това е необходимо и обосновано; разходите за тях трябва да са до 10% от общите допустими разходи по проекта;

  • Дейности за информация и публичност относно конкретните цели, дейности и резултати на проекта.

Проектните предложения трябва задължително да включват преглед на всички общински структури и функции.

Бенефициенти

Допустими кандидати: Общински администрации.

Допустими партньори: Други общински администрации.

Кандидатът и партньорът/ите подписват споразумение за общинско сътрудничество.

Кандидати могат да бъдат само самостоятелни юридически лица. Общинска администрация не може да бъде едновременно кандидат и партньор по различни проектни предложения.

С оглед избягване на припокриване на дейности, по настоящата процедура не могат да бъдат финансирани проектни предложения, подадени от:



  • Общински администрации, които реализират проекти по процедура с бюджетна линия BG051PO002/12/1.1-04;

  • Други общински администрации, в които вече е извършен или в момента се реализира функционален анализ, съгласно Единната методология за провеждане на функционален анализ в държавната администрация.

Бенефициентите на БФП имат възможност да възлагат изпълнението на дейности по проекта на изпълнители, които не са партньори по проекта. Възлагането на дейности става в съответствие с правилата на ЗЗОП и ППЗОП.

Размер на финансирането

Общ бюджет за БФП по настоящата процедура: 1 000 000 лв.

  • Минимален размер на БФП: 20 000 лв.

  • максимален размер на БФП: 90 000 лв.

Собствен принос

По процедурата не се изисква съфинансиране на проекта от страна на кандидата. Проектни предложения, чийто бюджет, в случай на намаляване от оценителната комисия по процедурата, не достигне минималния допустим праг от 20 000 лв., ще отпаднат от по-нататъшно разглеждане.

Продължителност на проекта

12 месеца.

Обхват

Територията на Република България.

Краен срок за кандидатстване

Крайният срок за получаване на проектните предложения е до 29.03.2013 г. (петък),, 17:30 часа.

Допълнителна информация

Проектните предложения трябва да бъдат изпратени по куриер, по пощата или доставени на ръка на адреса на УО на ОПАК.

Въпроси могат да се изпращат до УО на ОПАК по пощата, по електронна поща, по факс или във форума на Интернет страницата на ОПАК, като ясно се посочва бюджетната линия. Въпросите могат да се задават до 08.03.2013 г, а срокът за отговор е до 18.03.2013 г.

Ел. поща: info@opac.government.bg

Факс: 02/ 985 955 02



Интернет страница на ОПАК: www.opac.government.bg


ФИНАНСОВ МЕХАНИЗЪМ НА ЕВРОПЕЙСКОТО ИКОНОМИЧЕСКО ПРОСТРАНСТВО 2009-2014 Г.

Обява

НОВО: ПРОГРАМА „ИНОВАЦИИ ЗА ЗЕЛЕНА ИНДУСТРИЯ“

Програма (финансиращ орган)

Норвежкия финансов механизъм (НФМ)


Описание

Програмата има за цел подобряване на конкурентоспособността на т.нар. „зелени“ предприятия, вкл. подобряване екологосъобразността на съществуващите предприятия, насърчаване на зелените иновации и предприемачество. Мотото на Програмата е: Добре за бизнеса – добре за околната среда. „Иновации за зелена индустрия“ е програмна област в рамките на Норвежкия финансов механизъм (НФМ) и цели да допринесе за намаляване на икономическите и социалните различия в ЕИП, както и за укрепване на двустранните отношения между Норвегия и страните-бенефициенти.

Програмен оператор е държавната агенция „Иновация Норвегия“, Норвежко министерство на търговията и промишлеността и норвежките областни съвети.

Допустими дейности

Програмата „Иновации в зелена индустрия“ в България ще подкрепи проекти в следните области:

  1. ИНВЕСТИЦИИ В ЕКОЛОГИЧНИ ТЕХНОЛОГИИ И ПРОЦЕСИ, ОБУЧЕНИЕ, ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКА И РАЗВОЙНА ДЕЙНОСТ – екологичните технологии включват технологии, които в по-малка степен вредят на околната среда в сравнение с технологиите използвани днес, развитие/прилагане на зелени продукти и услуги, материална ефективност и ефективност в бизнес операциите. Инвестициите в изграждане на слънчеви и вятърните паркове не са включени в допустимите дейности.

  2. ИЗГРАЖДАНЕ НА КАПАЦИТЕТ ПО ВЪПРОСИТЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА В ДЪРЖАВНИЯ, ЧАСТНИЯ И НЕПРАВИТЕЛСТВЕНИЯ СЕКТОР;

  3. НАБЛЮДЕНИЕ ОТ РАЗСТОЯНИЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА – Дейността е предвидена с цел да се подобри защитата на околната среда чрез по-добро използване на данните получени от сателитите в космоса и „in-situ” данните, на база норвежките постижения в тази област.

Бенефициенти

Допустими кандидати:

  • Частни компании, регистрирани като юридически лица в България се допускат за финансова подкрепа по всички изброени области – А, В, С;

  • Неправителствени и научноизследователски институти, регистрирани като юридически лица в България, чийто основни дейности са свързани със защитата на околната среда или с развитие на бизнес средата, се допускат за финансова подкрепа по всичките дейности изброени в област В;

  • Български държавни институции, чийто отговорности са свързани със защитата на околната среда с или с развитие на бизнес среда, се допускат за финансова подкрепа по всичките дейности изброени в област В и в област С;

Размер на финансирането

Минимален и максимално допустим размер на гранта:

  • Минималният размер на гранта – 200 000 евро.

  • Максималният размер на гранта – 1 000 000 евро.

Максимално допустим грантов елемент и съфинансиране:

  • За предприятия и проекти, които ще изпълняват икономически дейности, като например предлагане на стоки и услуги на определен пазар – ще бъде предоставен грант в пълния му размер в съответствие с действащото законодателство за държавните помощи. Проекти, които са инициирани от публични институции или НПО биха могли също да попаднат в тази категория, след оценка на проектното предложение.

  • За публичните институции максимално допустимият грант е 85% от допустимите разходи.

  • За НПО максимално допустимият грант е 90% от допустимите разходи.

Изпълнител на проект, който получава 50% или повече държавни средства от допустимите разходи на проекта, трябва да организира обществена поръчка за съответния проект, съгл. националното законодателство за обществените поръчки.

Грантовата помощ ще бъде предоставена под формата на възстановяване на вече направени и документирани разходи, съгласно договорен план за плащане. Изпълнителят на проекта (кандидат) има възможност да кандидатства за авансово плащане в съответствие с изискванията в Правила и процедури. Междинни плащания ще бъдат правени на базата на междинни отчети, включващи описание на постигнатите резултати и финансови отчети. Всички финансови отчети по исканите разходи за възстановяване трябва да бъдат потвърдени от сертифициран одитор, изискванията по одита ще бъдат представени в проектния договор.

Собствен принос

Съфинансирането трябва да само финансово и да е предоставено от изпълнителя на проекта и/или от проектния/те партньор/и. Принос в човеко-часове от изпълнителя на проекта и партньорите ще се зачете като финансов принос, на базата на одобрени почасови ставки за заплати.

Продължителност на проекта

Проектите трябва да бъдат изпълнени до 30.04.2016 г., като това е и допустимия срок за изпълнение на програмата.

Обхват

---

Краен срок за кандидатстване

Крайният срок за кандидатстване за индивидуални проекти е 15.04.2013 г., 12:00 ч. норвежко време.

Допълнителна информация

Единствено кандидатури на английски език, подадени по електронен път до Иновация Норвегия, Осло, ще бъдат приети. Електронните формуляри и формите за изискваните допълнителни документи са достъпни на уебсайта на Програмата www.norwaygrants-greeninnovation.no.

За допълнителна информация може да се свържете с:

Иновация Норвегия (Осло) – Ms. Randi Alkem Andresen, Програмен мениджър, e-mail: bulgaria@norwaygrants-greeninnovation.no

Иновация Норвегия (София) – г-жа Венцеслава Янчовска, мениджър, e-mail: sofia@innovationnorway.no

Още информация за Норвежкия финансов механизъм на: www.eeagrants.org





Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница