Философски алтернативи



страница1/2
Дата27.02.2017
Размер378.8 Kb.
#15867
  1   2
Текстът предстои да бъде публикуван във “Философски алтернативи”, 2006, 4.

_____________________________________________________________
Макс Планк1

ПРИНЦИПЪТ НА НАЙ-МАЛКОТО ДЕЙСТВИЕ2


(От “Културата на настоящето”, 1915)
Откакто има физическа наука, на нея й се мержелее като най-висша цел, заслужаваща си да бъде постигната, всички наблюдавани и още можещи да бъдат наблюдавани природни явления да се обхванат в един единствен прост принцип, който да позволи да се изчисляват както миналите, така и особено бъдещите процеси от настоящите. В реда на нещата е, че тази цел нито е постигната днес, нито някога ще се постигне напълно. Обаче навярно е възможно, тя да се приближава все повече и историята на теоретичната физика показва, че по този път вече можаха да се получат богат брой важни резултати, които ясно говорят за това, че идеалният проблем не е чисто утопичен, а по-скоро забележително плодотворен и от практическа гледна точка заслужава завинаги да се държи пред очи.

Сред повече или по-малко общите закони, които отличават постиженията на физическата наука в развитието на последния век, принципът на най-малкото действие е навярно онзи, който по форма и съдържание трябва да предяви претенция, най-много да се доближава до онази идеална крайна цел на теоретичното изследване3. Неговото значение, обхванато в принадлежащата му всеобщност, се разпростира не само в механичните, а също така в термичните и електродинамичните явления, и във всичките му области на приложение той не само дава обяснение относно известни качества на въпросните физически процеси, а съвсем недвусмислено регулира пространственото им и времево протичане, като същевременно отговаря на засягащите го въпроси, веднага щом само са известни необходимите константи, както и ако са дадени произволните, лежащи в основата начални условия.

Наистина и това централно положение на принципа на най-малкото действие още не е съвсем безспорно. Особено остра конкуренция известно време му правеше принципът за запазване на енергията4, който също така владее общата физика и със сигурност има предимството на по-голямата нагледност. Оттук би трябвало да се препоръча да се изясни с няколко думи поставянето един до друг на тези два принципа.

Принципът на запазване на енергията може да се изведе от принципа на най-малкото действие, той следователно се съдържа в него, докато обратното се оказва, че не е вярно. Оттук принципът на енергията е специалният, принципът на най-малкото действие е обхващащият закон. Нека вземем, за да изясним това в един най-прост пример, движението на свободна материална точка, не подложена на [въздействието] на някакви сили. Според принципа на енергията една такава точка се движи с постоянна скорост, обаче относно направлението на скоростта принципът за запазване на енергията не казва нищо, понеже кинетичната енергия изобщо не зависи от направлението. Пътят на точката би могъл например еднакво добре да бъде праволинеен или кръгов. Принципът на най-малкото действие напротив изисква по-нататък, както по-надолу подробно ще говорим, пътят на точката да е праволинеен.

Сега би могло да се потърси да се допълни в наличния най-прост случай съдържанието на принципа за енергията още, чрез известни прости допускания, като напр. това, че при една свободно движеща се точка остава постоянна не само общата кинетична енергия, а и частното количеството от кинетичната енергия, което се пада на дадено пространствено направление; впрочем такова допълнение би било чуждо на принципа на енергията сам по себе си и също така трудно може да се пренесе в общите случаи. Така напр. за сферично махало (тежка материална точка върху кръгла повърхност) от принципа на енергията може да се изведе само следствието, че кинетичната енергия на махалото при движение нагоре се намалява по определен начин, при движение надолу се увеличава, обаче кривата на пътя още не може да се определи еднозначно от това условие, докато напротив принципът на най-малкото действие отговаря напълно на всеки един от въпросите, засягащи движението.

Основата за различното значение на двата принципа лежи в това, че принципът на запазване на енергията, приложен в конкретен случай, дава само едно уравнение, докато, за да се познае пълноценно едно движение, са необходими толкова уравнения, колкото независими координати са налице, значи за движението на една свободна точка три, за движението на сферично махало – две уравнения. Принципът на най-малкото действие обаче дава във всеки един случай тъкмо толкова уравнения, колкото независими координати са налице, и то успява да постигне този успех, да обхване повече уравнения в едно единствено твърдение затова, защото в противоположност на принципа на енергията, е вариационен принцип. Тъй като той обхваща и извежда от едно безбройно множество от виртуални движения, мислими в пространството на зададените условия, чрез просто характеризиране едно напълно определено движение и го означава като действително ставащото в природата. Онова характеризиране се състои във факта, че при преход от действителното движение към произволно безкрайно близко виртуално движение, по-точно: при всяка безкрайно малка вариация, съвместима със зададените условия, за действително движение приема стойност нула известна величина, характерна за вариацията. От това условие следва, както при всяка задача за максимум или минимум, по едно отделно уравнение за всяка независима координата.

Сега се разбира, че съдържанието на принципа на най-малкото действие едва тогава получава определен смисъл, когато както зададените условия, които трябва да бъдат наложени на виртуалните движения, така и характерната величина, която трябва да изчезне за всяка произволна вариация на действителното движение, се посочат точно и задачата, тук да се улучат правилните полагания, отдавна представляваше същинската трудност във формулирането на принципа на най-малкото действие. Обаче не би трябвало да изглежда по-малко изясняващо, че вече мисълта, цялото множество от уравнения, които се изискват за характеризирането на движението на произволна сложна механична система, да се обхваща в един единствен вариационен принцип, взета сама по себе си, е от забележително значение и представлява важен напредък в теоретичното изследване.

В тази връзка положително трябва да се припомни Лайбницовата “Теодицея”, в която се издига принципът, че действителният свят сред всички други светове, които биха могли да се сътворят, е онзи, който наред с неизбежното зло, съдържа максимум добро5. Този принцип не е друго, а вариационен принцип, и то вече съвсем от формата на по-късния принцип на най-малкото действие. Неизбежното преплитане на доброто и злото при това играе ролята на зададеното условие и е ясно, че от този принцип биха могли да се изведат до подробности общите особености на действителния свят, веднага щом се успее отчетливо да се формулират математически, от една страна, мярката за количеството добро, от друга, зададените условия. Второто е точно толкова важно, както първото.

Обаче преди празната форма на нашия принцип да успее да се изпълни с плодотворно съдържание, следваше да се премине дълъг път. Преди всичко се касаеше за това да разпознаем характерната величина, чиято стойност трябва да стане равна на нула за действителното движение. Тук еднакво може да се изходи от две различни схващания. Според едното характерната величина се отнася за един отделен времеви момент или за безкрайно малък времеви елемент, според другата напротив – за краен времеви интервал на движение. Според това дали се застава на първото или на второто схващане, се достига до два различни класа от вариационни принципи.

Към първия клас принадлежат Бернулиевият принцип на виртуалните премествания6, Даламберовият7 принцип на съпротивата на инерцията8, Гаусовият9 принцип на най-малката принуда10, Херцовият принцип на най-правия път11. Всички тези вариационни принципи могат да се характеризират като вариационни принципи, доколкото те полагат характерното опознаване на действителното движение в свойство на движението, което има значение в отделен времеви момент или времеви елемент. За механична система всеки един от тях е напълно еквивалентен с всеки друг и с Нютоновите закони на движението. Но всички те страдат от недостатъка, че имат смисъл само за механични процеси и че тяхното формулиране прави необходимо въвеждането на специални координати на точките при разглеждането на материални системи. Според избора на координати на точките тяхната редакция става съвсем различна и най-често относително сложна и непрегледна.

От този порок – неизбежността на специални механични координати на точките - можем да се освободим, ако вариационният принцип се схване като интегрален принцип чрез това: че предварително е отнесен към краен времеви интервал. Тогава, сред всички виртуални движения действителното движение се отличава по свойството, че за коя да е допустима негова вариация известен времеви интеграл изчезва [т.е. става равен на нула]. В най-важните случаи това условие може да се изкаже и така: че за действителното движение известен времеви интеграл, който се означава като величина на действието или действие на движението, е по-малък, отколкото за всяко произволно друго движение, съвместимо със зададените условия12. При това за отделна материална точка действието, според Лайбниц, е равно на времевия интеграл на кинетичната енергия, или което произхожда от същото, на интеграла по пътя на скоростта.

В тази редакция принципът на най-малкото действие може да се изкаже без да се вземе отношение към каквито и да е специални точкови координати, даже без изобщо да се предпостави механичен процес; тъй като в неговото формулиране играе роля само енергията и времето. Наистина чрез въвеждането на времеви интеграл в играта влиза едно особено обстоятелство, което отдавна и навярно и до наши дни изглежда способно да възбуди известно съмнение при някои физици и теоретици на познанието, както изобщо срещу всеки интегрален принцип. А именно, при това се изчислява действителното движение за определен момент с помощта на разглеждането на по-късно движение, прави се, следователно, настоящото състояние до известна степен зависимо от по-късни състояния и чрез това принципът получава известен телеологичен привкус. Този, който се придържа само към каузалния принцип, ще изисква, че както причината, така и всички свойства на едно движение да се окачествяват като изводими и разбираеми единствено от по-ранни състояния, без всякакъв оглед към това, което някога по-късно ще стане. Това изглежда не само изводимо, а също така и като пряко изискване за икономия на мисленето. Този, който, напротив в системата на естествените закони търси по-висши, възможно свръхсетивни връзки, отнапред ще сметне - в интереса на целената хармония - и такива помощни средства за приемливи, като по отношение на събития от по-късно време, които за пълното описание на естествените процеси наистина не са тъкмо необходими, обаче пак все може би следва да се употребяват за удобство и да се тълкуват нагледно. Спомням си, че в математическата физика само за да се подържа симетрията на уравненията, често се отказват да се сведат следващите да се изчислят величини към самите независими променливи и охотно се въвеждат една или повече излишни променливи в изчислението, за да се използва чисто формалното, обаче в най-висша степен практическо предимство, което разрешава запазването на симетрията.

Модерната физика от Галилей е извоювала своите големи успехи в съзнателен отказ от всякакъв телеологичен начин на разглеждане, поради това тя с право и днес се отнася изразено отрицателно към всички опити да се свърже каузалният закон с телеологичната гледна точка. Ако обаче за формулирането на законите на механиката въвеждането на крайни интервали не е необходимо, то въпреки това не трябва заради горното да се отхвърлят предварително интегралните принципи. Въпросът за тяхната оправданост няма нищо общо с телеологията, той по-скоро е чисто практически и е насочен към това, дали формулирането на природните закони, както то разрешава интегрални принципи, работи повече за целите на теоретичната физика от други формулирания, и на този въпрос трябва да се отговори утвърдително от съвременната гледна точка на изследване, още поради вече споменатата независимост от специалния избор на координати на точките. Пълното разбиране не само на практическото значение, а даже на необходимостта от въвеждане на крайни времеви интервали се подпомага наистина, както по-късно ще видим, тепърва от модерния принцип на относителността.

В досегашното формулиране на принципа на най-малкото действие още не се вземаха предвид условията, зададени за виртуалните движения, обаче те са от точно същата важност, както самата величина на действието, тъй като съдържанието на принципа придобива винаги един съвсем различен смисъл според вида на зададените условия. Касае се не само за признака, според който се улучва избора, а също така за природата на движенията, които се поставят за избор. Наистина дълго е продължило, преди това обстоятелство - неговото оставяне без внимание е довело до някои съдбоносни грешки - да достигне до ясно познание и с това принципът на най-малкото действие да добие първата коректна формулировка. Ако откриването на принципа се започне от този момент, то заслугата за същото трябва да се припише на Лагранж13. Впрочем една такава оценка ще бъде несправедлива към хората, които са подготвили почвата и са започнали работата, която по-късно Лагранж можа да доведе до сполучлив завършек. Към тях принадлежи най-напред Лайбниц, и то главно според писмо от 1707 г., загубено в оригинал, после Мопертюи14 и Ойлер15.

Именно Моро де Мопертюи, който е назначен от Фридрих Велики за президент на пруската Академия на науките (1746-1759), не само познаваше съществуването и значението на принципа за действието, но и се стремеше да го доведе до признание вътре и извън науката също и със залагане на цялата си репутация. Наистина увеличаващото се чак до раздразнителност усърдие, с което Мопертюи известява своя принцип на съвременниците под все по-нови форми и защитава по всички направления срещу често справедливите възражения, се намира в контраст спрямо научната стойност на формулировката, която той е смятал, че е разпознал като най-подходящата, и няма да можем да се откажем от мисълта, че същинската пружина на подтика на негово утвърждаване на обективно недостатъчен тезис е произтичала не само от научната убеденост, а поне в еднаква степен от това да си осигури при всякакви обстоятелства приоритет за едно откритие, което той разглежда като свое най-важно жизнено дело. За това говори иначе почти неразбираемото страстно заслепение, с което той, използвайки възложеното му високо положение чак до границата на злоупотребата, смята че трябва да оспорва истинността на по-горе споменатото писмо на Лайбниц, публикувано от професор Самуел Кьониг (1751)16. Разбира се в никой случай не се е отмъстило по-люто за човешката слабост и суетност, отколкото при президента на Берлинската академия. Разтърсващите превратности, които даже карат великия крал философ при удобен случай да се намеси, историографите, възбудени, са повтаряли до обстойно представяне и многократно са достигали до жив израз в академичните речи на: А. Майер17 (1877), Х. ф. Хелмхолц (1887), Е. Дюбоа-Раймон18 (1892), Х. Дийлс19 (1898). Тяхната връзка с общото развитие на математическата наука са осветлени в Канторовата “История на математиката”20, тяхното значение за Берлинската академия – в Харнаковата история на тази корпорация21.

Мопертюиевото формулиране на принципа на най-малкото действие не казва нищо повече от това, че “за ставащите в природата промени употребеното количество действие винаги е минимално”, то не позволява следователно строго казано никакво заключение за закона на измененията. Понеже докато липсва установяване за виртуални движения, които могат да изпълнят условията, още съвсем нищо не е казано за това, какви изменения трябва да се сравняват помежду им. За да види ясно тези пропуски на Мопертюи липсва аналитична критика; впрочем недостатъкът ще се намери толкова по-разбираем, ако се премисли, че даже Л. Ойлер, който стои на страната на своя колега и приятел в защитата на неговия принцип и който като математик във всеки случай го превъзхожда, не успява да проникне чак до една коректна формулировка.

Същинската заслуга на Мопертюи се състои по-скоро в това, че той изобщо търси един принцип на минимума. Това беше същинската пътеводна звезда на неговата спекулация. За това той привлича и принципа на Ферма22, т. нар. принцип на най-бързото пристигане [на най-малкото време], макар същият да се намира с принципа на най-малкото действие в твърде непряка - във всеки случай за тогавашната физика непознаваема23 – връзка. И този интерес към принцип на минимума се основава в последна сметка на метафизичната мисъл, че в природата се открива владеенето на божествеността, че следователно в основата на всеки естествен процес лежи намерение, което е насочено към определена цел и което може да достигне тази цел по най прекия път, с най-годните средства.

Колко незадоволителни, даже заблуждаващи могат да бъдат телеологични разглеждания от такъв вид, се разпознава най-добре, ако се обмисли, че в действителност принципът на най-малкото действие, разбран съвсем общо, даже не е принцип на минимум. Така напр. не е в сила вече твърдението, че пътят на материална точка, свободно движеща се по кълбо, не подложена на никакви движещи сили, представлява най-кратката линия на свързване между началното и крайното положение, ако пътят е по-дълъг от половината обиколка на голям кръг от кълбото. Отвъд половината периметър божественото предвиждане следователно повече не е в състояние да действува. Още по-поразително е съображението за обстоятелството, че при “нехолономни системи”24 виртуалните движения изобщо никога не принадлежат към възможните движения, поради което условието за минимума напълно губи своя смисъл.

Обаче въпреки всичко това все пак навярно си заслужава да се задържи пред погледа неопровержимият исторически факт, че твърдото убеждение за вътрешна връзка на природните закони с господството на една най-висша интелигентност е изграждало собствената изходна точка за откриването на принципа на най-малкото действие, и по-нататък, че такава вяра, в случай че тя нищо отнапред не вмества в прекалено тесни ограничения, наистина не може да се докаже със сигурност, обаче също така със сигурност никога не може да се опровергае. Тъй като в края на краищата всяко някак изплуващо противоречие може да се припише на недостатъчната формулировка.

Ж.Л.Лагранж беше първият, който дава на принципа на най-малкото действие коректна формулировка (1760). Сред всички движения, които водят система от материални точки при постоянна пълна енергия от определено начално положение към определено крайно положение, действителното има минимум на действието25. Виртуалните движения следователно трябва да удовлетворяват принципа на енергията, те напротив би трябвало да ангажират произволно време. Според тази редакция пътят на отделна материална точка, без движещи сили, е онзи, по който тя с постоянна скорост достига своята цел за най-кратко време. Това дава като крива на пътя линията с най-малка дължина, т.е. за свободна точка – правата.

По-късно К.Г.Я.Якоби26 и У.Р.Хамилтон27 показаха, че принципът допуска още съвсем други редакции28. Особено важна за бъдещето става формулировката, предпочетена от Хамилтон, при която сравняваните виртуални движения няма нужда да притежават постоянна пълна енергия, обаче вместо това всички трябва да стават за същото време29. Тогава обаче действието, което приема за действителното движение минимална стойност, вече не трябва да се изразява чрез Мопертюиевия интеграл по времето от кинетичната енергия, а чрез интеграл по времето от разликата на кинетичната и потенциалната енергия. В приложение към горния пример за материална точка, преместваща се без движеща сила, принципът тогава дава като крива на пътя сред всички възможни криви онази, по която точката достига своята цел за определено време с най-малка скорост, значи пак линия, с най-късата дължина.

За отбелязване е, че принципът на най-малкото действие – и след като напълно се узаконява в механиката от Лагранж – отначало не упражнява никакво значимо практическо влияние върху напредъка на науката. Разглеждал се е повече като математически куриоз, като интересен, обаче все пак ненужен придатък на Нютоновите закони на движение. Още в 1837 г. Поасон30 можеше да го нарече “само едно безполезно правило”. Едва като в изследванията на Томсън31 и Тейт32, Г. Киркхоф33, К. Нойман34, Л. Болцман35 и др. принципът се доказва като сечиво, отлично употребимо за разрешаването на хидродинамични и еластични проблеми, докато другите методи на механиката отчасти работят тромаво, отчасти напълно отказват, се подготвя прелом: започва да се оценява неговата евристична стойност. Относно това Томсън и Тейт казват (1867): “на прочутия принцип на най-малкото действие на Мопертюи се гледа чак досега като на странно и малко объркващо свойство на движението, отколкото като на необходим водач в кинетичните изследвания. Ние имаме обаче твърдото убеждение, че на същия ще се придаде много дълбоко значение, не само в абстрактната динамика, но и в теорията на повечето клонове на физиката, които сега започват да придобиват динамично обяснение.” [“Treatise on natural philosophy”, вж. Ф. Клайн. Развитие на математиката през XIX век. С., Наука и изкуство, 1973, с. 229, 268-269.]

Разбира се, оказва се също така, че в приложението на принципа, особено при формулирането на условията, задаващи виртуалните премествания, трябва да се упражни най-голяма предпазливост, за да не се изпадне в грешка. Така напр. при прилагането към движение на твърдо тяло в течност без триене и въртене не е достатъчно в общия случай началното положение и крайното положение да остават неварирани; трябва да останат неварирани също така началното положение и крайното положение на всички части на течността. Недоглеждане от друг вид направи Х.Херц36, като той, във въведението на своята “Механика”, използва принципа на най-малкото действие към кълбо, търкалящо се по хоризонтална равнина, и постави недопустимо условие за виртуалните премествания на нехолономна система. За да се изясни това обстоятелство заслугата принадлежи особено на О. Хьолдер37 и А. Фос.

Обаче собственото фундаментално значение на принципа на най-малкото действие се достига едва при по-общо познание, като се покаже неговата приложимост и към такива системи, чийто механизъм или изобщо е непознат, или все пак е толкова сложен, че не може да се мисли за свеждане до обичайни координати. След това вече Л. Болцман и по-късно Р. Клаузиус38 изучиха близката връзка на принципа с второто главно твърдение на термодинамиката39, Х.ф.Хелмхолц40 (1886) за първи път даде от едно възможно най-обхващащо гледище систематично съпоставяне на всички възможни за времето приложения на принципа към трите големи области на физиката: механиката, електродинамиката, термодинамиката, което би трябвало да изненада със своята многостранност и пълнота.

Хелмхолц избира за своите изчисления Хамилтоновата форма на принципа на действието като най-удобната и я снабдява с още някои разширения, по-скоро с формална природа. Величината, чийто интеграл по времето представлява Хамилтоновото действие, той означава като “кинетичен потенциал”41. Наистина при това запазва още предпоставката, че принципът на действието в основата си е механичен42; обаче сега това ограничение отстъпва малко назад, тъй като изобщо нямаше нужда да въвежда при много разглеждани системи, като напр. галванични токове, магнити тяхната специална механична конституция. Напротив, Хелмхолц още тогава прави решаващата крачка, която се състои в това, че извежда кинетичния потенциал, както винаги досега ставаше, не от енергията, като разлика на кинетичната и потенциална енергия, а обратно, предпоставя кинетичният потенциал като първична величина и от нея определя както всички останали закони на движението, така и енергията43.

Успехът на този нов начин на разглеждане се показва главно в биещо веднага на очи важно обобщение. Именно кинетичният потенциал е винаги различен, в противоположност на енергията, не само по своята аналитична форма, а също и по своята величина винаги според избора на независими променливи: за това един пример. Може да се използват някои от уравненията на движение, за да се редуцира с тяхна помощ съответно броя на независимите променливи. Тогава елиминираните променливи напълно изчезват от принципа на действието, те съответствуват на т. нар. скрити движения. Във всеки такъв случай кинетичният потенциал приема една друга големина и от това се изяснява напр. различният по вид израз за потенциала, с който се сблъскваме в термодинамиката, винаги според избора на независимите променливи. Хелмхолц показва, как тези различни изрази зависят един от друг и произлизат един от друг, той показва също така, че кинетичният потенциал може да приеме форма, в която изобщо вече не се явява като разлика на кинетичната и потенциалната енергия. Тъкмо това обстоятелство позволява да се разпознае особено ясно универсалността на принципа на действието; тъй като извън механиката изобщо не е повече възможно различаване на кинетичната и потенциалната енергия, а следователно там отпада възможността кинетичният потенциал да се изведе еднозначно от енергията, докато обратното е във всеки случай лесно и просто44.

Ако Хелмхолц, поне по принцип, още можеше да се придържа за предпоставката, че всички физически процеси могат да се изведат в крайна сметка от движението на проста материална точка, то осъществимостта на това приемане, поне що се отнася до електродинамичните процеси, оттогава е станало най-малкото съмнително. Не е съмнително обаче според досегашните резултати, че принципът на най-малкото действие доказва напълно своята приложимост и плодотворност тъкмо и в тези области на извънмеханичната физика, а именно електродинамиката на чистия вакуум. Без да се нуждаят от каквато и да е механична хипотеза, Дж. Лармър45 (1900), Х. Шварцилд (1903) и др. са извели основните уравнения на електродинамиката и електронната теория от Хамилтоновия принцип.

С това принципът на най-малкото действие е осъществил същото развитие, както малко по-рано принципът на енергията. Също и той отначало е като един общ механичен принцип, даже известно време неговата всеобща валидност се е водила пряко като доказателство в полза на механичния възглед за областта на природата. Днес механичният поглед за света е изпаднал в силно колебание, докато никой няма сериозно повод да се съмнява в универсалността на принципа на енергията. Ако и днес принципът на действието се разглеждаше като един специален механичен принцип, то щяхме да сме виновни за подобна едностранчивост.

Обаче принципът на най-малкото действие извоюва блестящият успех, като се оказа, че той даже в модерната айнщайновска теория на относителността, която е отнела тяхната универсалност на такова множество физически теореми, не само запази валидност, а се оказа подходящ да заеме най-висшето положение сред всички физически закони. Същностно има своята основа в това, че Хамилтоновата (не Мопертюиевата) величина на действието е инвариантна по отношение на всяка Лоренцова трансформация46, т.е. тя е независима от специалната отправна система на измерващия наблюдател. В това фундаментално свойство се намира едно дълбоко обяснение за по-горе (стр. 7 и сл.) подробно обсъденото, на пръв поглед очебийно неблагоприятното обстоятелство, че големината на действието се отнася към времеви период [Zeitraum, букв. времепространство], а не към един времеви момент. В теорията на относителността именно времето играе роля, изцяло аналогична на пространството. Задачата да се изчислят от даденото състояние на система от тела за определена времева точка процесите в бъдещето и в миналото, е според принципа на относителността от точно същия вид, както другата задача да се изчислят от процесите, които се разиграват в различни времена в дадена равнина, процесите пред и зад равнината. Ако първата задача обикновено се обозначава като собствен проблем на физиката, то в това лежи, строго казано, произволно и необективно ограничение, което намира историческо обяснение чрез това, че нейното решаване за човечеството е практически по-полезно в далеч повече случаи, отколкото това на втората. Така както сега изчисляването на величината на действието на една система от тела изисква интегриране по пространството, заемано от телата, трябва също така величината на действието да съдържа интеграл по времето, за да не бъде предпочетено пространството пред времето. Тъй като едва пространството и времето, взети заедно, образуват “света”, към който се отнася величината на действието.

Както принципът на най-малкото действие, така също и принципът на запазване на енергията запазва в теорията на относителността посочено свое определено място. Енергията обаче не е инвариантна спрямо Лоренцовите трансформации, както по-преди не беше и спрямо Галилейевите трансформации47. Тъй като при нея времето играе една предпочетена роля. Съответният корелат за пространството е принципът за запазване на количеството движение [импулсът]. Над двата принципа обаче на трона седи принципът на най-малкото действие, който с това изглежда господства над всички обратими процеси във физиката. За необратимостта наистина той не дава никакво обяснение; тъй като според него всеки един процес може да протича както в пространството, така и във времето във всяко произволно направление, напред и назад. Поради това проблемът за необратимостта на това място избягва обсъждане.



Превод от немски и бележки: Васил Пенчев


1 Макс Карл Ернст Лудвиг Планк е роден на 23 април 1858 г. и е починал на 4 октомври 1947 г., един от най-великите физици на всички времена, нобелов лауреат по физика за 1918 г. за теоретичното му изследване на излъчването на абсолютно черното тяло (1900 г., публ. 1901 г.), с което става родоначалник на квантовата теория и на цялата физика на XX век. Една от най-фундаменталните физически константи носи неговото име – константата на Планк. В основата на донеслото му нобелова награда изследване е постулатът, който също носи негово име: че енергията на излъчването на абсолютно черното тяло е пропорционално кратна на честотата; професор в Университетите в Хил, Берлин и Виена.

2 Преводът е по: Max Plank. Vorträge und Erinnerungen. Darmstadt: Wissenschaftliche Buchgesellschaft, 1979, 95-105. Всички бележки под линия, както и всички бележки заградени в квадратни скоби “[…]” са на преводача.

3 Тази идея можем да открием още у Хелмхолц. След като на стр. 432-433 от цитираното по-долу съчинение изяснява, че принципът може да се прилага към “термични”, “химически”, “електромагнитни” и “електродинамични” сили, както и в “учението за светлината”, той заключава: “Оттук сега е ясно, че областта на приложение на принципа на най-малкото действие се е разширила далеч извън пределите на механиката на материални тела и че големите надежди на Мопертюи за неговата всеобщност се приближават, както изглежда, към осъществяване, колкото и да са оскъдни механичните доказателства и колкото и да са пълни с противоречия метафизичните умозрителни разсъждения, които самият автор успява да приведе в полза на своя нов принцип. Сега вече може да се сметне за вероятно, че този принцип е общ закон за всички обратими естествени процеси, що се отнася до необратимите процеси, като например възникване и разпространение на топлина, то тази необратимост се заключава не в същността на предмета, а само в ограничеността на нашите средства, които не ни позволяват отново да подредим безпорядъчните атомни движения или да се измени посоката на движение на всички атоми в точно противоположно на първоначалното. Във всеки случай на мен ми се струва, че всеобщата значимост на принципа на най-малкото действие дотолкова не подлежи на съмнение, че той може да претендира за голяма роля като евристичен принцип и пътеводна нишка в търсенията на формулировки за законите на нови класове от явления. Този принцип има преимуществото, което се състои във възможността да се обединят в тесните рамки на една формула всички условия, влияещи на изучавания клас от явления и по такъв начин да се обгърне с поглед всичко съществено в тях” (Г. Гельмгольц. О физическом значении принципа наименьшего действия. – В: Вариационные принципы механики. Москва: Гос. изд. физ.-мат. лит. 1959, 430-461, с. 433-434).

4 Закон за запазване на енергията, формулиран независимо от немския физик и физиолог Р. Майер (1842), английския математик и физик Дж. Р. Джаул (1843) и датския инженер Л.А.Колдинг (1840-1843), който е слабо известен извън Дания. Х. Хелмхолц (1847), давайки общата формулировка, като включва типовете енергия на всички известни по това време физически явления, се позовава на Майер. Последният достига до определянето на общото отношение между топлина и работа от разглеждането на животинската топлина. Джаул формулира закона като закон за механичен еквивалент на топлината, което е следствие от закона за запазване на енергията. В 1845 г. дава по-общо твърдение за този закон.

5 Лейбниц, Г. Теодицея. – В: (същ. авт.) Сочинения в четырех томах. Т. 4. Москва: Мысль, 1989, 135-136.

6 Установява общото условие за равновесие на механична система с идеални връзки, според който положенията на равновесие се отличават от всички други положения на системата по това, че само за положенията на равновесие сумата от елементарните работи на всички активни сили на всяко възможно преместване е нула. Като принцип на Бернули обикновено се има предвид принцип от хидродинамиката, установен от Даниел Бернули (1700-1782), швейцарски математик, физик и физиолог от прочутата фамилия Бернули, който предугажда закона за запазване на енергията и кинетично-молекулярната теория на газовете, развита повече от 100 години по-късно. Цитираният принцип вероятно принадлежи или на основателя на научната “династия” Якоб Бернули (1654-1705), или на неговия по-малък брат Йохан Бернули (1667-1748), които са се занимавали с вариационно смятане и публично са дебатирали по него

7 Жан Лерон Д’Аламбер (1717-1783) френски математик и философ, заедно с Д. Дидро автор на Енциклопедията.

8 Принцип на Д’Аламбер-Лагранж, който установява действителното движение по това, че само за него сумата от елементарните работи на всички активни сили и силите на инерцията при всяко възможно преместване на системата е равна във всеки момент на нула. Равенството изразяващо този принцип математически, се нарича още общо уравнение на динамиката. Аналогичен е принципът на Журден: действителното движение е онова, за което сумата от произведенията на разликите между действуващите сили и произведенията от масите на елементите и придобитите ускорения – тази разлика умножена по вариацията на скоростта на елемента – тази сума трябва да бъде нула.

9 Карл Фридрих Гаус (1777-1855), немски математик, един от най-великите математици на всички времена, със значителен принос в астрономията и геодезията.

10 Принципът (1829 г.) установява, че действителното движение е онова, за което “принудата” във всеки момент от време е най-малка. Принудата се определя като сума от произведенията на масите на всички точки от системата по квадратите от загубените им ускорения, т.е. намаленията на ускоренията за сметка на идеалните връзки.

11 (Принцип на най-малката кривина): при отсъствието на активни сили от всички кинематично възможни, т.е. допускани от наложените връзки траектории, действителна ще бъде траекторията, притежаваща най-малка кривина, или “най-правата”; може да се разглежда като обобщение на Галилеевия принцип на инерцията.

12 Принципът на най-малкото действие във формата на Хамилтон-Остроградски: сред всички кинематично възможни премествания на системата от една конфигурация в друга (близка до първата), извършвани за един и същи интервал от време, действително е онова, за което действието S ще бъде най-малко. Математическият израз на принципа в този случай има вида S=0, където  е символ за непълната (изохронна) вариация. Принципът във формата Мопертюи-Лагранж: сред всички кинематично възможни премествания на системата от конфигурацията А до близката до нея конфигурация В, извършвани при запазване на една и съща големина на пълната енергия на системата, действително е онова, за което действието S0 ще бъде най-малко. Математическият израз в този случай има вида S0=0, където  е символ на пълната вариация (за разлика от принципа на Хамилтон-Остроградски, тук се варират не само координатите и скоростите, но и времето за преместване на системата от едната конфигурация в другата). Във втората форма принципът е в сила за консервативни и при това холономни системи. Ако опитаме да обединим двете форми на принципа, то трябва да се варира както енергията, така и времето, действието вече не може да бъде постоянно и следователно неговата вариация – нулева: тогава принципът е невалиден. Обаче в този случай може да се въведе принцип на най-малката ентропия (респ. на най-голямата информация): ако се варира и времето, и енергията, наред с координатите и скоростите (импулсите), то действителният път клони (вероятно без никога да го достига) към този с най-малка ентропия (най-голяма ентропия) на разпределението на енергията във времето, чийто интеграл е с размерност на действие. Срв. и с бел. 39. Третото начало на термодинамиката позволява да се определят абсолютни стойности на ентропията, както и обща за всички системи нулева стойност на ентропия (абсолютната температурна нула). Оказва се, че третият закон на термодинамиката, често и дори напълно пренебрегван, всъщност е най-общият, докато първият (за запазването на енергията), макар и най-популярен, е най-частен; вторият (съответен на принципа на най-малкото действие) заема междинно положение. Срв. и с бел. 31. Ако при Лайбниц на принципа на най-малкото действие съответства философският принцип за “най-добрия от световете”, то на принципа на най-малката ентропия ще отговаря принципа за “предустановената хармония”.

13 Жозеф Луи Лагранж (1736-1831), френски математик и астроном. Лагранжевата механика (1788) преформулира класическата механика на Нютон; при нея траекторията на един обект е пътят, който минимизира действието, представляващо интеграл по времето от функцията, наричана лагранжиан и която в класическата механика се приема, че е разликата между кинетичната и потенциалната енергия.

14 Пиер Луи Мопертюи (1698-1759), френски математик и астроном.

15 Леонард (Леонхард) Ойлер (1707-1783), велик швейцарски математик, по покана на Фридрих Велики пребивава в Берлин от 1741 до 1766 г.

16 Йохан Саумел Кьониг (1712-1757) твърди в статия от 1751 г., че Лайбниц е установил принципа на най-малкото действие в писмо от 1707 г. до Якоб Херман, швейцарски математик ( 1678-1733) с приноси към динамиката. Статията на Кьониг е последвана от разгорещена дискусия и той е помолен да публикува писмото. Кьониг показва копие, но оригиналното писмо е било загубено. В спорното дело Кьониг е обвинен във фалшификация първо от Ойлер, а после (13 април 1752 г.) от Берлинската академия на науките. Даже кралят на Прусия, Фридрих Велики, влиза в дебата, защитавайки Мопертюи, докато Волтер защитава Кьониг. Мопертюи е много объркан и скоро напуска Берлинската академия. Последните шест години от живота си Кьониг е потопен в “най-грозния от всички научни диспути”. Твърдението за фалшификация бива повторно проверено 150 години по-късно. Архивтана работа на Кл. Герхард в 1898 г. и В. Кабиц в 1913 г. открива други копия на писмото и три други, цитирани от Кьониг, в архива на Бернули. (



Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница