Финансово счетоводен анализ



Дата22.01.2019
Размер230.5 Kb.
#111204


ШУ „ЕПИСКОП КОНСТАНТИН ПРЕСЛАВСКИ”

ФАКУЛТЕТ МАТЕМАТИКА И ИНФОРМАТИКА



Катедра „Икономика и моделиране”

КУРСОВА РАБОТА
на тема: финансово счетоводен анализ

Проверил:…………. Магистър: Тома Янев, фак.номер 8712

Шумен

2010

Визитка на фирмата

"Ал и Ко" АД е регистрирана през 1995 г. в гр. Шумен със седалище гр. Шумен, ул. "Цветан Зангов" No 2. Фирмата е създадена изцяло с частен капитал и се представлява от Димитър Александров в качеството му на изпълнителен директор.

В "Ал и Ко" работят 150 служители и работници. Въведена е много добра социална политика във фирмата. Управленският състав представлява 8% от общия състав. В дружеството е въведена едностепенна система на управление от тричленен състав на директорите.

Основният предмет на дейност на фирмата е търговия с гориво - смазочни материали на едро и дребно, внос и дистрибуция на автомобилни гуми. През 1998 г. бе разкрита линия за производство на калциеви смазки. "Ал и Ко" разполага със склад за 650 т гориво, което я прави мобилна при търговия на едро. Фирмата притежава собствен специализиран транспорт, състоящ се от 8 бр. автоцистерни, оборудвани с необходимата измервателна апаратура и 4 бр. бордови автомобили за разнос на масла и греси.

"Ал и Ко" АД разполага с 8 бензиностанции и газстанции, склад за горива на едро, собствен парк от автоцистерни, склад на едро за масла и греси. Фирмата е основен дистрибутор на "Приста ойл" за региона. За целта е оборудван склад за наливни и разфасовани масла. Освен маслата на "Приста ойл" фирмата предлага и масла от марки като “TEXACO”, “Castrol”, “Mobil”, “ Valvoline”, “Total” и други. Всяка от марките съдържа разнообразни видове масла.

"Ал и Ко" е вносител на автомобилни гуми от групата GOOD YEAR на марките Debica, Sava, Dunlop, Bridjestone, Firestone и Dayton и осъществява сервиз на леки и тежки гуми. Има изградена дистрибуторска мрежа в страната за разпространение на гуми. Има голямо разнообразие на гумите за леки автомобили, 4х4, лекотоварни и тежкотоварни автомобили във всички размери.

В резултат на желанието на "Ал и Ко" АД
да предложи на клиентите си по-евтино и екологично чисто гориво през юли 2006 г. e пусната в експлоатация метан станция. Метан станцията разполага с две колонки за зареждане.

След откриването на метан - станция до централния офис на фирмата,"Ал и Ко" АД започна да предлага на клиентите си и метанови уредби за автомобили. При избора на метанова уредба трябва да се вземе предвид типа на автомобила, а от големината и броя на бутилките зависи пробега, който може да бъде изминат с едно зареждане. Освен това фирмата може да предложи и сервизи, които могат да пригодят автомобила Ви за задвижване с метан:



  • ЕТ "Таньо Желев" - Шумен



  • "Алфагаз" ООД - Варна


  • "Екоинженеринг" ООД - Русе


  • "Еврогаз 3000" ООД – Варна

"Ал и Ко" АД е доставчик на над 400 фирми, работещи в пътно строителство, благоустройство и социално стопанство, здравеопазване, образование, лека и тежка промишленост, селско стопанство и търговия.

Ежедневно се работи с около 2000 клиенти на бензиностанциите и газстанциите. Клиентските карти на "Ал и Ко" осигуряват отстъпки на ползващите услугите на фирмата.

След краткия преглед на дейността на дружеството и информацията за неговото създаване и последващи промени, ще пристъпя към анализа на финансовото му състояние.

Финансовото състояние е комплексно понятие, което се характеризира чрез система от показатели, описващи способността на предприятието да финансира своята дейност. В синтезиран вид то показва наличието на ресурси, които са необходими за нормалното функциониране на предприятието, целесъобразното им разпределение и ефективното им използване, реалните и потенциалните финансови възможности на това предприятие. Финансовото състояние на предприятието се явява най – важната характерисктика за неговата бизнез активност и надеждност. Устойчивостта му е резултат от умелото управление на цялата съвкупност от производствени и стопански фактори.

Финансовото състояние на предприятието зависи от резултатите на производствената и търговската му дейност. Ако планираните задачи в тези дейности се изпълняват успешно, това влияе положително върху финансовото състояние. И обратно, ако тези задачи за производство и продажба на продукция се нарушават, това рефлектира върху повишаване на нейната себестойност, намаляване на приходите, а оттам и на печалбата и като крайно следствие се влошава финансовото състояние на предприятието.

От друга страна, доброто финансово състояние оказва положително влияние на производството с необходимите ресурси.

Самия анализ е извършен изцяло на базата на данни от ГФО на “АЛ и КО” АД – Шумен за 2007 и 2008 години.

В процеса на анализа най-често са използвани метода на сравнението и факторния анализ.



Финансово счетоводен анализ на фирма “АЛ и КО” АД - Шумен

Анализ на собствеността, капиталовата и имуществената структури
Анализ на собствеността и капиталовата структура

Собствения капитал е остатъчната стойност на активите на предприятието след приспадане на всичките му пасиви, той е чистата стойност на неговия капитал. Неговата величина се определя като разлика между стойността на активите на предприятието и неговите пасиви. Той включва в себе си групите – основен капитал, допълнителен капитал, резерви и финансов резултат.

Основния капитал е капиталът, който предприятието е формирало при регистрацията си в съда и величината на който представлява паричен израз на собствените му активи. Този капитал или остава постоянна величина през цялото съществуване на дружеството, или се подлага на изменения – съобразно волята на неговия, респ. неговите собственици. Неговата величина и при двата случая подлежи на регистрация наравно с регистрирането на правния статут на самото предприятие. Характерно за основният капитал е, че той включва в себе си невнесения капитал, който се отбелязва със знак минус.

В състава на собствения капитал могат да бъдат разграничени два основни елемента – инвестиран капитал, т.е. вложените от собствениците активи и натрупан капитал, т.е. ресурси, създадени в предприятието повече от това, което е първоначално инвестирано от собствениците.

Като се имат предвид елементите на собствения капитал, той може да бъде положителна или отрицателна величина.

1. Собствен капитал



СК = ОК + ДК + Р + П

където: СК - собствен капитал; ОК – основен капитал; ДК - допълнителен капитал; Р - резерви; П – печалба


За 2007г. сумата на собствения капитал възлиза на:

2702хил.лв=500 хил.лв+862 хил.лв+1283хил.лв+57хил.лв,

а за 2008 година тя е:

2538хил.лв= 500 хил.лв+830хил.лв+1353хил.лв-145хил.лв.

В качеството му на обект на отчитане в счетоводството на предприятието капиталът се определя в Националните счетоводни стандарти като “паричен израз на стойността на вложените в предприятието активи”.

Под капиталова структура се разбира определено съотношение между отделните видове капитал, с който е финансирана дейността на предприятието през даден отчетен период. Капиталовата структура оказва силно влияние върху устойчивостта на финансовото състояние на предприятието.

а) Собственият оборотен капитал се определя от следните компоненти:
СОбК = КА - КЗМ – 3
където: СОбК - собствен оборотен капитал; КА - краткотрайни активи; КЗМ - краткосрочни заеми; З -задължения.
2008 година 5826 х.лв. – 6349 х.лв.= - 523 х.лв.

2007 г. 4896 х.лв. – 5306 х.лв. = - 410 х.лв.

Посочения показател характеризира финансовото състояние на “АЛ и КО” АД като много лошо. Това се характеризира с неефективното разпределение на ресурсите, просрочени задължения, недостатъчна реална и потенциална финансова база. Показателят показва, че фирма “АЛ и КО” АД е използвала натрупаните си краткосрочни средства за инвестиране в дълготрайни активи Например: Както се вижда за закупуване на транспортни средства.

б) Собствен основен капитал


СОК = ДА – ДЗМ – ОЗМ
където: СОК - собствен основен капитал; ДА - дълготрайни активи; Д3М - дългосрочни заеми; ОЗм - облигационни заеми.
2007 година 3112 х.лв. – 580 х.лв. = 2532 х.лв.

2008 година 3061 х.лв. – 355 х.лв. = 2706 х.лв.

При оценяване на капиталовата структура е особено важно да се установи каква е връзката между собствения капитал и пасивите с оглед установяване финансовата независимост на предприятието. За чиято цел се използват следните показатели:

Съобразно критерия собственост на активите капиталът се подразделя на собствен и привлечен. Наричан още общ капиталов ресурс (ОКР) и изчислен по следния начин: ОКР = (СК + ПК)

2. дял на собствения капитал в общия капиталов ресурс:


СК/ОКР



където: СК - собствен капитал; ОКР - общ капиталов ресурс (собствен + привлечен капитал).



За 2007 година този показател възлиза на 2702 хил.лв / 8008 хил.лв. = 0,34, или това е частта на капитала в общия капиталов ресурс (34%), а за 2008 година пък е 2538хил.лв / 8887 хил.лв = 0,29 или 29% е делът на собственият капитал в ОКР.

3. Капиталов механизъм:



ПК/ОКР
където: ПК - привлечен капитал; ОКР- общ капиталов ресурс

За 2007 година капиталовия механизъм е 66% ако капиталовият ресурс е 100%, като коефициент 5306 хил.лв/8008 хил.лв=0,66 от общия капиталов ресурс ако го приемем за 1, пък за 2008 година е 71% или иначе казано 6349 хил лв. / 8887 хил.лв. = 0,71.

От тези два показателя се вижда, че фирмата разполага с повече привлечени средства, отколкото със свои собствени.
4. Коефициент на покриване на привлечения капитал със собствен - показателят изразява какъв е делът на собствения капитал в общата маса на пасива (използвания капитал).

СК/ПК

където: СК - собствен капитал; ПК - привлечен капитал.


за 2007 г. 2702 х.лв./5306 х.лв.= 0,51, за 2008 г. е 0,40 = 2538 х.лв./6349 х.лв.

Този показател показва, колко единици от собствения капитал покриват пасивите. Той трябва да бъде по – голям от 1,0 обаче при “АЛ и Ко” АД не е така, тъй като фирмата има дългове.
5. Капиталова структура

ПК/СК

През 2007 г. е 1,96 = 5306 х.лв. /2702 х.лв за 2008 г. е 2,5 = 6349 х.лв. / 2538 х.лв.За нормално се счита коефициента да бъде около 0,30-0,35 и се наблюдава, че фирмата функционира с много голяма част с чужд капитал. Този показател е реципрочен на предишния , а неговата величина трябва да бъде по-малка от 1,0 , но и при този показател на фирмата не е така. Това означава, че има дългове и намалява финансовата му устойчивост. През 2007 г. , поради увеличение на собствения капитал, той е по-добър в сравнение с 2008 г., когато капитала намалява.

6. Коефициент на покриване на дългосрочните заеми:
СК/ДЗМ
където: СК - собствен капитал; ДЗМ -дългосрочни заеми

За текущата година той възлиза на 2583 хил.лв./355 хил.лв.=7,2, а за предходната е 2702хил.лв./580= 4,6. Т.е. капитала може да покрие дългосрочните заеми 7,2 пъти за отчетния период и 4,6 пъти през 2007 година.


7. Коефициент на покритие на дълготрайните активи със собствен капитал:

СК/ДА



където: СК - собствен капитал; ДА - дълготрайни акт ви.



Този коефициент за 2007 г. е 0,89=2702 хил.лв./3112 хил.лв., а за следващата година възлиза на 0,83=2538хил.лв./3061хил.лв.

Най-голяма част от Краткосрочните пасиви заемат Задълженията към банките. През 2007 г. са 46,8% , докато през 2008 г. достига 44,3. Това увеличение на банковите заеми през 2007 г. се дължи на започната продажба на компресиран природен газ. За чиято дейност са необходими колонки за зареждане на автомобили и на бутилкови групи за промишлени цели и отопление, които трябва да се разнасят, а за целта е необходимо и справяне с конкуренцията, затова фирма “АЛ и КО” влага доста средства.

Като цяло от анализа на пасива на „АЛ и КО“ АД може да бъде направен извода, че сумата на пасива през годините от 8008 хил.лв през 2007 година на 8887 хил.лв. през 2008 г. Това увеличение се дължи на увеличение в Краткосрочните пасиви. А делът на СК е неколкократно по-нисък в общата сума на пасива и е около 5-6%.

Основен източник на информация за анализа на имуществената структура е активът на счетоводния баланс, някои елементи от приложението на годишния финансов отчет, както и регистрите за синтетично и аналитично отчитане. По своята природа активите са динамични – техния размер и структура постоянно претърпяват промени.

Анализът на имуществената структура на предприятието следва последователността за изчисляване първо на показателите за интензивност на имуществото. Те се пресмятат като отношение на балансовата стойност на дълготрайните активи (ДА) и на краткотрайните активи (КА) към балансовата стойност на всички активи (А):

Анализ на имуществената структура

1.Дял на ДА в общата сума на актива


ДДА = СДА / ОСА
където: ДДА - дял на ДА в общата сума на активите; СДА - стойност на ДА; ОСА - обща сума на активите.
Делът на дълготрайните активи в общата сума на активите през двата периода е: за предходната 2007 г. е 0,39=3112 хил.лв./8008 хил.лв., а за 2008 г. пък е намалял на 0,35=3061 хил.лв./8887 хил.лв.

ДА намаляват, защото МДА намаляват през 2008 г. с 176 х.лв. или това е намаление в общата сума на активите с 5,17%.


2. Дял на КА в общата сума на актива
ДКД = СКА / ОСА
където: ДКА - дял на КА в общата сума на активите; СКА - стойност на КА; ОСА - обща сума на активите.

За 2008 г. 5826 х.лв./8887 х.лв.= 0,66

За 2007 г. 4896 х.лв./8008 х.лв.= 0,61

Причина за увеличението на краткотрайните активи е ръста в търговските и други вземания, които нарастват от 2847 х.лв. на 4200 х.лв. или се увеличават с 11,71%.



Активи на фирмата за два периода - предходен и текущ




Предходна година

Текуща година

Разлика

Видове активи

Балансова

стойност





Балансова стойност




Стойност

%

А.. Дълготрайни активи

3112

8,86

3061

4,44

51

-4,4

І Имоти, машини и съоръжения
(Дълготрайни материални активи)

2 587

2,3

2 411

27,13

-176

-5,17

ІІ Нематериални активи

7

0,09

125

1,41

118

1,32

ІІІ Инвестиции в асоциирани предприятия

516

6,44

520

5,85



4

-0,59

ІV Активи по отсрочени данъци

2

0,02

5

0,06

3

0,04

Б. Краткотрайни активи

4896

61,14

5826

65,56

930

4,4

1.Материални запаси

1 825

22,8

1 430

16,09

-395

-6,71

2.Търговски и други вземания

2 847

35,55

4 200

47,26

1353

11,71

3.Парични средства и еквиваленти

163

2,04

168

1,89

5

-0,15

4.Текущи данъчни вземания

61 

0,76

28

0,32

-33

0,44

Сума на актива:

8008

100

8887

100

1758






Изменението на общите активите е увеличение с 1758 х.лв. или това е 10,96% спрямо предходната година. Това нарастване е в следствие от нарастване на краткотрайните активи с 930 хил.лв. (19%) и намалението на дълготрайните активи с 51 х.лв. т.е. -1,6%.


Дълготрайни активи

-51.100 / 8008 =

- 0,65%

Краткотрайни активи

930 / 8008 =

11,61%

Всичко:




10,96%

През текущата година дълготрайните активите намаляват 4,4%, а краткосрочните нарастват със същата сума. Делът на ДМА намалява за спада в ДА, тъй като намалява с 5,17% или със 176 хил.лв, поради изхабяването им, а увеличението от 11,71% т.е. 1353 хил.лв. на Търговските и други вземания имат основно значение за увеличението на делът на КА.


Анализ на дълга и издръжката на заемния капитал


  1. Коефициент на дълга към активите:


КДА = ОД / ОРА
където: КДА – коефициент на дълга към активите; ОД – общия дълг = (задължения + заеми); ОРА – общ размер на активите.

През 2008 година 6349х.лв./8887 х.лв.= 0,71 т.е. делът на активите при използването на привлеченият капитал е толкова. За 2007 година възлиза на 4726 х.лв./8008 х.лв.= 0,59.


2. Дял на собствените активи:
1-КЗ = ДВСР

където КЗ – коефициент на задлъжнялост; ДВСР – дял на всички собствени ресурси.



2007 година - 1-0,59= 0,41

2008 година пък е 1-0,71= 0,29

Съответно това е делът на всички собствени средства и се вижда, че те намаляват през годините.




  1. Коефициент на дълга към акционерния капитал:


КДКА = ОРД / ОРКА
където: КДКА= коефициент на дълга към акционерния капитал; ОРД – общ размер на дълга; ОРКА – общ размер на акционерния (собствения) капитал.

Този показател измерващ зависимостта между всички задължения и собствения капитал характеризират каква част от задълженията са към собствениците и каква част към кредиторите.

През 2007 година се изчислява по следният начин 4726 х..лв./500 х.лв. и възлиза на 9,45, а за 2008 е 5994 х.лв./500 х.лв.= 11,99.


  1. Дял на собствения капитал в общата стойност на активите:



където: Дскоса -дял на собствения капитал в общата стойност на активите; ОССК - обща стойност на собствения капитал; ОСА - обща стойност на активите.

2702 х.лв./8008 х.лв.= 0,55 - 2007 година

2538 х.лв. /8887 х.лв.= 0,29 - 2008 година


  1. Гаранции (покрития) при отпускането на дългосрочни кредити


ПИ = БСДМА / ДЗ
където: ПИ - покритие с имущество; БСдмд - балансова стойност на дълготрайните материални активи; ДЗ - дългосрочни задължения.
2007 година е 2587х.лв./521 х.лв.= 4,97

2008 година е 2411 х.лв./355 х.лв. = 6,8
5. Дебаланс:

Д = ВЗФ / СК

където: Д -дебаланс; ВЗФ - всички задължения на фирмата; СК -собствен капитал.

През 2007 г. той е 1,96= 5306 х.лв./2702 х.лв.,

а за 2008 г. - 6349х.лв./2538 х.лв.= 2,5



Анализ на обращаемостта на капитала в краткотрайни активи


  1. Обращаемост на общите активи, Ооа



където: НПпр - нетен приход от продажби; САоб - стойност на активите общо.

През 2007 г. този показател възлиза на 22122 х.лв./8008 х.лв.= 2,76, а за 2008 година пък е 28710 х.лв./8887 х.лв.= 3,23.


2. Обръщаемост на дълготрайните активи, Ода


където: СБСда - средногодишна балансова стойност на дълготрайните активи.

Средната годишна балансова стойност на дълготрайните активи е 3086,5 х.лв., следователно този показател за 2008 година е 28710 х.лв./3086,5 х.лв. = 9,3.

3.Дял на запасите в чистия оборотен капитал, Дзчок



където: 3П - запаси общо; КА - краткотрайни активи; ТП - текущи пасиви.

За 2007 година 826лв./4896 х.лв.-4726 х.лв= 4,86 през 2008 г. запасите са 830х.лв./5826х.лв.-6349 х.лв. = -1,59. Забелязва се намаление от 6,4 пъти на запасите, тъй като запасите намаляват от 1826 х.лв през 2007 г. на 1430 х.лв. през 2008 г. т.е. спадат с 396 х.лв.

Анализ на вземанията. Ликвидност на дебиторите
Анализ на ликвидността, платежоспобността и кредитоспособността

Ликвидност

Финасовото състояние на всяко предприятие може да се оценява от гледна точка на краткосрочната и дългосрочната перспектива. В първия случай се като критерий за оценка на финансовото състояние се използват ликвидността и текущата платежоспособност, т.е. способността своевременно и в пълен обем да се извършват плащания по възникнали краткосрочни задължения. Във втория се анализира финансовата устойчивост, т.е. т.нар. дългосрочна платежоспособност. Целта е фирмата да създаде необходимите доходи, за да може на време да изплати текущите си задължения с наличните краткотрайни активи. Ликвидността е предпоставка за платежоспособността на предприятието.

Под ликвидност на определен актив се разбира способността той да се трансформира в парични средства, а степента на ликвидност определя продължителността на периода от време, през който тази трансформация може да бъде осъществена. Колкото по – кратък е този период, толкова по – висока е ликвидността на същия актив. Фирмата има добра ликвидност, когато средствата, който е възможно да се превърнат в парични средства са повече или най-малко равни на краткосрочните задължения. Под платежоспособност се разбира способността на предприятието да изпълнява напълно различните си финансови задължения с настъпване на падежа им, произтичащи от търговски, кредитни и други операции с платежен характер. По-конкретно платежоспособността показва възможността да се погасяват задълженията, когато това се налага. Особеното значение на платежоспособността е, че тя създава условия за непрекъсната дейност на предприятието.

При анализа на ликвидността се използват редица показатели. Коефициентите, измерващи ликвидността се използват преди всичко за оценка на кредитоспособността на фирмата. Отличават се с голяма динамичност, което налага постоянното им наблюдение.



1.Обща ликвидност

Характеризира способността на фирмата да покрие зъдлъжнялостта по текущите си операции. Коефициентът на общата ликвидност е различен за отделните отрасли. Счита се, че неговата величина е нормална в границите от 1,25 до 1,5 и много добра над 2. За производствените фирми значението на този коефициент трябва да бъде над 1,5, докато за търговските фирми и тези занимаващи се с комунални услуги може да варира от 1,25 до 1,5. Това е така, тъй като те имат по-голяма възможност за провеждане на паричните постъпления.

Върху този коефициент основно влияние оказва величината на КМА. Обикновено една значителна част от оборотния капитал е заангажиран в КМА, които не винаги могат да се отнесат към бързо ликвидните средства. Това означава, че когато дадена фирма разполага с голямо количество КМА, нейната ликвидност ще бъде по-малка спрямо ликвидността на тези фирми, притежаващи значително количество парични средства и пазарни ценни книжа. В същото време не трябва да се забравя, че прекалено високият коефициент на обща ликвидност може да е резултат от забавено изплащане на задълженията от клиентите, намалена обращаемост на запасите и ефективно използване на разполагаемите парични средства.

КА/КЗ

където: КА - краткотрайни активи, без разходите за бъдещи периоди; КЗ - краткосрочни задължения.



2007 г. 4896 х.лв./4726 х.лв.= 1,04

2008 г. 5826 х.лв./5994 х.лв. = 0,97

Вижда се, показателя не е задоволителен за 2007г., а за 2008 година е дори по-зле. Това се дължи на нарастването на вземанията на фирмата през текущия период спрямо предходния.

2. Бърза (относителна) ликвидност

Ако фирмата има добър показател за обща ликвидност, бързата ликвидност може да не е задоволителна при положение, че фирмата има големи запаси от суровини, материали и незавърщено производство. Това е характерно за фирми, произвеждащи голяма номенклатура от изделия, за които се използват много и скъпи материали, и съответно се поддържат големи запаси. Особено внимание изискват и фирмите, които имат продължителни производствени цикли. Това предизвиква блокиране на голяма част от оборотния капитал в запаси от незавършено производство, което се отразява негативно върху бързата ликвидност.



където: КА - краткотрайни активи; МЗП - материални запаси; ФС - финансови средства; В - вземания; КЗ - краткосрочни задължения

.

2007година- (4896 хил.лв.-1825 хил.лв)/4726 хил.лв. = 0,65



2008 година- (5826 хил.лв.– 1430 хил.лв.)/5994 хил.лв. = 0,73
Понеже премахнахме сумата на МЗ коефициентът на бърза ликвидност намаля рязко спрямо предния показател, тъй като МЗ понякога трудно могат да бъдат превърнати в парична наличност, нищо, че са качествени.



  1. Незабавна (финансова) ликвидност

Целта е да се установи способността на фирмата да изплати текущите си задължения с наличните финансови средства. Елиминира се величината на КМА и краткосрочните инвестиции. Коефициентът за незабавна ликвидност се характеризира с ликвидността на материално-веществения състав на капитала, със степента на дебиторска и кредиторска задлъжнялост, с равнището на рентабилността и масата на печалбата и други икономически резултати. Ако показателят показва стойности, чувствително по-ниски от тези на коефициента на бърза ликвидност, това означава, че инкасирането на вземанията представлява сериозен проблем и финансовите мениджъри трябва да преценят своята политика относно клиентите. От тук би следвало да се прецени и търговската политика на фирмата по отношение на предоставяните търговски кредити.

за 2008 година възлиза на 168 х.лв./5994 х.лв. = 0,028

а през 2007 е 163 х.лв./4726 х.лв. = 0,034.

От написаното по-горе става ясно, че фирмата има проблем благодарение на своите клиенти, които бавят плащанията си и фирмата не може да изплаща задълженията си ако се наложи, докато не събере “раздадените пари” във вид на стока или нещо друго.
Обща характеристика на платежоспособността




  1. Коефициентът на платежоспособност

СК/ПК

където: СК - собствени средства; ПК - привлечен капитал.


2007 година – 2702 х. лв. / 5306 х.лв. = 0,51

2008 година – 2538 х.лв. / 6349 х.лв. = 0,4


  1. Общ коефициент на покритие (Кпо):


Кпо = ТА/ТП

където: ТА - текущи активи; ТП - текущи пасиви.



2007 година 4896 х.лв. / 4726 х.лв. = 1,04

2008 година 5826 х.лв. / 5994 х.лв. = 0,98
3. Междинен коефициент на покритие (Кппр) (коефициент на критична платежоспособност):



2008 година – 4396 х.лв. / 5994 х.лв. = 0,73

2007 година – 3071 х.лв. / 4726 х.лв. = 0,65
4. Коефициент на покритие на задълженията със вземания (Кпзв):
Кпзв = В/КЗ
където: В- вземания: вземания по продажби; вземания, свързани с участия; вземания по липси и начети; съдебни и присъдени вземания; други вземания; КЗ - краткосрочни задължения: краткосрочни заеми; задължения към доставчици; задължения, свързани с участия; задължения към персонала; задължения към бюджета; задължения по социалното осигуряване; други задължения.

2008 година е 4228 х.лв. / 5994 х.лв. = 0,71

2007г. е 2908 х.лв. / 4726 х.лв. = 0,62
5. Коефициент на обща платежоспособност (Копл):


Ра =МДА + Зп

където: Ра - реални активи; МДА - материални дълготрайни активи: сгради, земи, гори и трайни насаждения; машини, съоръжения и оборудване; други материални дълготрайни активи; Зп - запаси: материали; незавършено производство; продукция, стоки и амбалаж; млади животни и животни за угояване; Кр - кредити и други заемни средства: краткосрочни заеми; дългосрочни заеми; облигационни заеми; търговски кредити (доставчици по търговски кредити).


За 2008 г. този коефициент 4491 х.лв./5994 х.лв. = 0,75

2007 г. пък е 4937х.лв./4726 х.лв. = 1,04

6. Коефициент на абсолютна платежоспособност апл):

Капл = ПС/КЗ

където: ПС – парични средства; КЗ – краткосрочни задължения



2007 г. е 163 х.лв./ 4726 х.лв = 0,03, а 2008 г. е 168 х.лв./5994 х.лв.=0,028. Тази зависимост показва каква част от текущите задължения могат да се изплатят с парични средства.
Анализ на доходността на продажбите и критичните точки
1. Показатели за доходността на продажбите
БД = БД/НПД .100

където: БД - брутна доходност; БП - брутна печалба или загуба; НПД – нетен приход от дейността.

2007 година, показателят е равен на 68 х.лв. / 22122 х.лв. .100 = 0,003.100= 0,3, а за 2008 година е -148 х.лв. / 28710 х.лв .100= - 0,5.

Приходите по данни от ОПР (според същността на разходите) на “ АЛ и КО” АД за 2007/2008 година се увеличават от 22 122 хил.лв. през 2007 г. на 28 710 хил.лв.

От данните става ясно, че приходите от дейността са основно перо в приходната част на Отчета за приходите и разходите. В статията Приходи от дейността най-съществен е дела на нетните приходи от продажби, при което се наблюдава увеличение през анализираните периоди и най-вече на приходите от продажби на стоки.

Намалението на общите разходи за дейността е единствено от по-ниската балансова стойност на продадените стоки. Независимо от по-ниските общи приходи от дейността през 2007 г., е 10,81% за 2007 г. и след това през 2008 г. леко спада този процент.

Разходите по икономически елементи през 2007 г. са 32,8%. Най-голям дял имат разходите за възнаграждения и осигуровки, като техният общ дял е 37,56% от обема на тези разходи през 2007 година. Техният ръст през 2008 г. е 427 х.лв. в абсолютна величина и 44,73% в относителни, т.е. нарастнали са разходите за заплати и осигуровки с 7,17%.
Един от най-важните признаци за групиране и аналитично изучаване на разходите е по икономически елементи, съгласно който те се подразделят на: разходи за дейността; финансови разходи; извънредни разходи и разходи за данъци.
Себестойност на продукцията
Структура на разходите, които се включват пряко в себестойността за 2008 година:

1. Разходи за материали 12,51%

2. Разходи за външни услуги 19,01%

3. Разходи за персонала (заплати) 35,68%

4. Разходи за социални осигуровки и надбавки 9,05%

5. Разходи за амортизации 19,93%

6. Други разходи 3,8%

Технологична (съкратена) себестойност 100%


При тези данни, ако допуснем, че цените на материалите се увеличават примерно с 30%, технологичната себестойност ще нарасне с (12,51.30): 100 = 3,75%. Може да се установи също така изменението в себестойността, ако настъпят промени и в другите разходи.

Обща оценка на финансовите резултати

Както е известно финансовия резултат може да бъде печалба или загуба. Върху крайният финансов резултат съществено влияние оказва печалбата (загубата) от продажби. Ето защо е необходимо да се извърши една обща оценка на печалбата от продажби, след което анализът да се задълбочи, като се разкрият факторите, които са оказали положително, отрицателно или задържащо влияние върху равнището и изменението на печалбата от продажби.

Анализът на финансовия резултат може да се извърши по данни от отчета за приходите и разходите на предприятието и вътрешнофирмения отчет за продажбите.

Финансовите резултати през годините се променят, ту резултатът е печалба, ту пък загуба. За 2007 година предприятието отчита брутна печалба в размер на 68 хил.лв., и чиста печалба от 57 хиляди лв. А през 2008 година фирма “АЛ и КО” е дръпнала финансово доста назад, чистата печалба след приспадане на данъците е всъщност загуба от 145 хил.лв, а брутната е 148 хиляди лв., които ще трябва покрива през следващия отчетен период.

Рентабилността е един от най-важните параметри на финансовото състояние на фирмите. Тя се изчислява чрез системата от показатели, изразяващи определени съотношения между реализираните доходи и направените разходи или използвани активи. Рентабилността, това е способността на предприятието да “произвежда” печалба. Условията на пазарна икономика изискват рентабилност, при която фирмата, след изплащане на данъците, да покрива всичките си разходи, включително и тези за разширяване на дейността си. Ако финансовият резултат от дейността на предприятието е печалба, това означава, че предприятието е рентабилно. Рентабилността, като показател за ефективност ( за крайна ефективност) е отнасителен показател. Показателите на рентабилност са следните:

Величините в знаменателя във всяка формула могат да бъдат посочени в два варианта : към 31.12. на текущата година, или като средна величина (средно аритметична или среднохронологична). Желателно е да стане по втория вариант, тъй като ресурсите са взели участие във формирането на финансовия резултат с течение на цялата година.

Показателите за рентабилност са положителни величини ако финансовият резултат е печалба се изчисляват по следния начин:

1. Рентабилност на СК (РСК)

РСК = Печалба / Собствен капитал,

За 2007 година тя е 0,021,а за 2008 г. е отрицателен показателят ,защото в предприятието е отчетена загуба. Този показател показва колко лева печалба е получена от 1 лев собствен капитал.

2. Рентабилност на пасивите (РП)

РП =Печалба/ Пасиви

Този показател се характеризира със стойност 0,01 за 2007 г.. Този показател се характеризира с това, колко лева печалба е получена от един лев пасиви.

3.Рентабилност на активите (РА)

РА = Печалба / Общата сума на активите

За 2007 г. този показател е 0,007 , а през 2005 г. . С него се показва колко лева печалба е получена от 1 лев актив.

Когато показателите за рентабилност са отрицателни величини се показва степента на декапитализация на “АЛ и КО” АД както в случая през 2008 г.


S (Strengths) – силни страни

W(Weaknesses) – слаби страни

  • местоположение – в края на града

  • занимаваща се с много дейности

  • добро обслужване на клиенти

  • отлична информационна система

  • стремеж към нови

  • утвърдена позиция в бранша

  • добра организация на работа и висок професионализъм на специалистите

  • добър транспорт за осигуряване на горивата




  • недостиг на кадри

  • недобър външен облик на сградата за сервиз

  • липса на заменяемост при отсъствие на някой от персонала

  • не детайлно отчитане на приходи и разходи

  • не рационално влагане на ДА в производството

О (Opportunities) – възможности

Т (Threats)- заплахи

заплахи



  • връзки и координация с доставчиците

  • развитие на автомобилокупуванито в региона

  • световна финансова криза

  • наличие на неудовлетворени клиенти в района

        • възможности за привличане на частен капитал за инвестиции

  • опасност от непокриване на задълженията

  • опасност от откриване на нови конкурентоспособни фирми

  • навлизане на конкуренти с по-високо качество или конкуренти с по-ниски цени на горивата

  • не правилно отчитане на дейността

  • намаляване на броя на някои видове специалисти и не добри условия за специализация

  • демографски и миграционни промени

ЗАКЛЮЧЕНИЕ

Чрез анализът на финансовото състояние се отразяват положителните и отрицателните страни на управлението на фирмата. Резултатите от анализа на всяка фирма дават възможност на ръководството да направи определени изводи. На тази база би следвало да се вземат и адекватни управленски решения.

Финансово-счетоводния анализ, както вече посочих, представлява подбор и оценка на счетоводната и друга информация в процеса на управлението с цел да се изследват значимите съотношения и тенденции, да се определят насоките на развитие и изменение влиянието на факторите, които ги обуславят и да се приемат оптимални управленски решения.

От направения финансов анализ на „АЛ и Ко“ АД — гр. Шумен, можем да заключим, че като цяло фирмата е влошила финансовото си състояние през 2008 г спрямо 2007 г..

Въпреки отчитането отчитането на положителен финансов резултат през 2007 година, се забелязва, че печалбата съществено намалява през годините, но това се дължи на вложените средства от фирмата в разширяването на дейността с продажбата на метан. През 2007 година дружеството е извършило инвестиция в ДМА в размер на 861 х.лв /приложена справка за дълготрайните материални активи/. Част от средствата в размер на 380 х.лв са осигурени чрез финансов лизинг от Райфайзен лизинг ООД.

В по-голямата си част показателите, характеризиращи финансовото състояние на фирмата се влошават за година спрямо предходната. Това е така, защото фирмата инвестира в новата дейност за метана, която още е в краткосрочен план, за да може фирмата да си възвърне средствата и да погаси задълженията си към банката.

Изводът, който може да се направи е, че мениджърският екип на „АЛ и КО“ АД трябва да изгради оздравителна програма за 2009 година, като от голямо значение за бъдещето на фирмата е какви решения ще вземе ръководството, по какъв начин и с каква бързина ще ги реализира. Препоръки към фирмата:

1. По детайлно отчитане на разходите и приходите от дейността

2. Ефективно и рационално използване на Дълготрайните актини

3. Друг начин за възвръщане на задълженията – примерно от резервите

В условията на пазарна икономика и все по-засилващата се конкурентна борба финансово-счетоводния стана особено актуален, тъй като чрез него се изследват тенденциите на сложните икономически явления, процеси и резултати, протичащи в стопанската дейност и на тази основа се измерват, оптимизират и прогнозират насоките в развитието на фирмата.





Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница