Физически факултет



страница1/3
Дата05.02.2017
Размер0.52 Mb.
#14277
  1   2   3
Физически факултет

бул. Джеймс Баучър 5, София 1164, тел.: 8161 411


Физическият факултет предлага магистърски програми по следните специалности:
 Физика

Оптика и спектроскопия

Теоретична и математическа физика

Физика на ядрото и елементарните частици – І

Физика на ядрото и елементарните частици – ІІ

Космически изследвания

Термоядрен синтез и плазмени технологии (проект FUSENET)

Твърдотелни нанотехнологии


 Медицинска физика

Медицинска физика


 Aстрофизика, метеорология и геофизика

Астрономия и астрофизика

Геофизика

Метеорология


 Инженерна физика

Квантова електроника и лазерна техника

Микроелектроника и информационни технологии

Безжични мрежи и устройства – І

Безжични мрежи и устройства (Wireless Networks and Devices)

Aerospace engineering and communications (in 2 modules


Безжични мрежи и устройства (Технически науки, професионално направление 5.3 „Комуникационна и компютърна техника“ )

Безжични мрежи и устройства – ІІ

 Ядрена техника и ядрена енергетика

Ядрена енергетика и технологии – І

Ядрена енергетика и технологии – ІІ

Ядрена енергетика и технологии – ІІІ

Ядрена енергетика и технологии – ІV

 Физика и математика

Методология на обучението по физика и астрономия
 Оптометрия

Оптометрия


 Комуникации и физична електроника

Комуникации и физична електроника




специалност физика

Магистърска програма: Оптика и спектроскопия


Срок на обучение: 3 семестъра

Форма на обучение: редовна
Ръководител: проф. дфн Асен Пашов

тел.: 8161 286

е-mail: pashov@phys.uni-sofia.bg
Магистърската програма Оптика и спектроскопия има специализирана насоченост. Тя надгражда получените в бакалавърската степен знания с цел подготовка на специалисти в следните области: физика на атомите и молекулите; физика на плазмата; оптични измервания и оптични технологии; оптична спектроскопия и спектрален анализ; органична оптоелектроника.

Обучението е с продължителност три семестъра и програмата започва от зимния семестър.

В магистърската програма Оптика и спектроскопия могат да се обучават студенти, които притежават:

 образователно-квалификационна степен „бакалавър“ по физика;

 образователно-квалификационна степен „бакалавър“ или „магистър“ по природни или инженерни специалности;

 образователно-квалификационна степен „бакалавър“ или „магистър“ с учителска правоспособност по физика, математика, химия и биология.

Широкият спектър от предложени избираеми курсове осигурява на магистрите со­лид­на подготовка в желаните от тях области на обучение. Част от тях имат предимно фун­да­ментален характер (физика на атомите и молекулите, физика на плазмата) и дават възможност на сту­де­нтите за реализация у нас и в чужбина в научно­из­сле­до­ва­тел­ски центрове и висши учебни заведения. Други имат предимно приложен характер (оптични измервания и оптични технологии, оптична спектроскопия и спектрален анализ, органична оптоелектроника) и позволяват работа като експерти и специалисти в оптични и машиностроителни фирми, в метрологични, екологични, археологични, медицински и биологични институти, хиги­енно­-епидемиологични и ветеринарно-санитарни контролни организации, химическата промишленост и други.

Магистърската програма e неразривно свързана с научноизследователска работа. На студентите от тази магистърска програма се предлага работа в екипи по научни проекти на катедрата. Това позволява естествено преминаване в докторската степен на обучение.

Приемат се студенти за субсидирано обучение и в платена форма. Кандидатстващите за места, субсидирани от държавата, полагат приемен изпит по физика. Кандидатстващите за платена форма на обучение се класират без изпит, по средния успех от дипломата за висше образование (успехът трябва да бъде не по-нисък от добър).

Магистърска програма: Теоретична и математическа физика


Срок на обучение: 3 семестъра

Форма на обучение: редовна
Ръководител: доц. д-р Димитър Младенов

тел.: 8161 662

e-mail: dimitar.mladenov@phys.uni-sofia.bg
Магистърската програма има за задача да подготви специалисти, чиято получена професионална квалификация да им даде възможност за реализация и работа като преподаватели в университети и като научни работници в научноизследователски институти. Знанията и уменията, придобити в рамките на магистърската програма, позволяват на завършилите я студенти успешно да се включат в научноизследователския процес и да работят по задачи и проекти в най-съвременните области на квантовата теория на полето, гравитацията, космологията, атомната физика, физиката на частиците, кондензираната материя, квантовата оптика и други перспективни области на модерната теоретична и математическа физика. От особено значение е наличието на наскоро изградената мощна изчислителна система (клъстер) на територията на катедра Теоретична физика.

В програмата ще се обучават лица, които имат образователно-квалификационна степен „бакалавър“ по специалностите от професионално направление „Физически науки“ и други сродни направления. Приемат се кандидати за субсидирано обучение и в платена форма. Кандидатстващите за места, субсидирани от държавата, полагат приемен изпит по физика. Кандидатстващите за платена форма на обучение се класират без изпит, по средния успех от дипломата за висше образование (успехът трябва да бъде не по-нисък от добър). Програмата започва през зимния семестър.

Обучението се организира в три семестъра по утвърдена учебна програма в обем 1200 часа (113 кредита) и завършва със защита на дипломна работа (21 кредита). Подготовката на дипломната работа се осъществява успоредно с аудиторното обучение през третия семестър. Общият брой избираеми дисциплини е 22, като минималният брой на избираемите курсове е 14 – за първи семестър 6 курса (300 часа, 30 кредита), за втори семестър 6 курса (300 часа, 30 кредита), за трети семестър 2 курса (120 часа, 9 кредита).

Особеност на дадената магистърска програма е, че няма задължителни курсове, а всички са избираеми. Студентите имат право след съгласуване с ръководителя на магистърската програма да заменят два от избираемите курсове с курс от друга действително провеждаща се магистърска програма във Физическия факултет.

Обучението се осъществява основно от екип от преподаватели от катедра Теоретична физика на Физическия факултет, от преподаватели от други факултети (Факултет по математика и информатика), а също така и от научни сътрудници от институтите на Българската академия на науките.
Магистърска програма: Физика на ядрото
и елементарните частици – I

Срок на обучение: 3 семестъра

Форма на обучение: редовна
Ръководител: доц. д-р Леандър Литов

тел.: 8161 410

е-mail: litov@phys.uni-sofia.bg
Магистърската програма Физика на ядрото и елементарните частици – І е предназначена за специалисти с бакалавърска степен по физика и придобити познания в областта на ядрената физика и физиката на елементарните частици (съгласно представена академична справка). Тя има за цел подготовката на висококвалифицирани специалисти в областта на ядрената физика, физиката на елементарните частици и радиационната физика.

Кандидатите трябва да имат бакалавърска степен по физика и специализация в областта на ядрената физика и физиката на елементарните частици. Те трябва да са прослушали в рамките на бакалавърската програма по физика специализиращи курсове в областта на ядрената физика и физиката на елементарните частици в рамките на не по-малко от 180 часа (или 15 ECTS кредита). Могат да бъдат приемани и бакалаври по физика и инженерна физика, които не са слушали или са слушали в по-малък обем специализиращи курсове. Те допълнително ще трябва да прослушат съответните специализиращи курсове, предлагани в бакалавърската програма по физика.

Възможна реализация на завършилите магистри: в научни институти и лаборатории, извършващи фундаментални изследвания в областта на физиката на атомното ядро и елементарните частици; в научни и приложни лаборатории, използващи ядренофизични методи: АЕЦ „Козлодуй“, радиохимични лаборатории, лаборатории по радиационна защита и дозиметрия, радиоекология, разработка на медицинска апаратура.

През първия и втория семестър на магистърската програма студентите трябва да изслушат и положат изпити по избираеми учебни дисциплини (вж. съдържанието на учебния план), от които да наберат 30 кредита на семестър. Поне 4 от дисциплините трябва да са измежду избираемите курсове от първа група. Един от другите избрани курсове може да бъде от магистърските програми: Теоретична и математична физика, Ядрена енергетика и технологии или Медицинска физика. Общият брой избрани курсове за двата семестъра не може да е по-малко от 10. Третият семестър на програмата е посветен на изследователска работа под ръководството на преподавател, подготовката на дипломна работа и участие в научен семинар (общо 30 кредита).

Магистърската програма започва през зимния семестър (субсидирано от държавата обучение и обучение срещу заплащане). Приемът на студенти за субсидирано обучение става с приемен изпит по физика. Кандидатстващите за платена форма на обучение се класират без изпит, по средния успех от дипломата за висше образование (успехът трябва да бъде не по-нисък от добър).
Магистърска програма: Физика на ядрото
и елементарните частици – II

Срок на обучение: 5 семестъра

Форма на обучение: редовна
Ръководител: доц. д-р Леандър Литов

тел.: 8161 410

е-mail: litov@phys.uni-sofia.bg
Магистърската програма Физика на ядрото и елементарните частици – II е предназначена за специалисти с бакалавърска степен по сродни на физиката природонаучни и инженерни специалности. Тя има за цел подготовката на висококвалифицирани специалисти в областта на ядрената физика, физиката на елементарните частици и радиaционната физика.

Кандидатите трябва да имат бакалавърска степен по сродни на физиката природонаучни или инженерни специалности и прослушани минимум 600 часа (60 кредита) бакалавърски курсове по физически дисциплини.

Възможна реализация на завършилите магистри: в научни институти и лаборатории, извършващи фундаментални изследвания в областта на физиката на атомното ядро и елементарните частици; в научни и приложни лаборатории, използващи ядренофизични методи: АЕЦ „Козлодуй“, радиохимични лаборатории, лаборатории по радиационна защита и дозиметрия, радиоекология, разработка на медицинска апаратура.

Учебни дисциплини: В зависимост от подготовката им по физика, отразена в дипломата и академичната справка, студентите прослушват най-напред курсове от бакалавърската програма по физика във Физическия факултет по преценка на ръководителя на магистърската програма. Тези курсове са не по-малко от 375 часа (30 кредита) и се прослушват преди започването на основните курсове от програмата в рамките на I и II семестър. Задължително в тях влизат не по-малко от 180 часа (15 кредита) специализиращи курсове в областта на ядрената физика и физиката на елементарните частици, предлагани в бакалавърската степен на специалност Физика на Физическия факултет. Целта е заедно с прослушаните курсове по физически дисциплини, отразени в бакалавърската диплома, студентите да наберат 1350 часа (120 кредита) по бакалавърски физически дисциплини.

През третия и четвъртия семестър на магистърската програма студентите трябва да изслушат и положат изпити по избираеми учебни дисциплини в размер на не по-малко от 300 часа на семестър (30 кредита). Поне 4 от избраните дисциплини трябва да са измежду избираемите курсове от първа група. Един от другите избрани курсове може да бъде от магистърските програми Теоретична и математична физика, Ядрена енергетика и технологии или Медицинска физика. Общият брой избрани курсове за двата семестъра не може да е по-малко от 10. Петият семестър на програмата е посветен на изследователска работа под ръководството на преподавател, участие в научен семинар и подготовката на дипломна работа (общо 30 кредита).

Приемат се кандидати за субсидирано от държавата обучение и в платена форма. Приемът на студенти за субсидирано обучение става с приемен изпит по физика. Кандидатстващите за платена форма на обучение се класират по средния успех от дипломата за висше образование (успехът трябва да бъде не по-нисък от добър). Програмата започва през зимния семестър.

Магистърска програма: Космически изследвания


Срок на обучение: 3 семестъра/5 семестъра

Форма на обучение: редовна
Ръководител: проф. дфн Тодор Мишонов

тел.: 8161 653, 0886 331 693

е-mail: tmishonov@phys.uni-sofia.bg
Програмата Космически изследвания има специализиращ характер. Тя дава задълбочени знания и практически умения, които обхващат основните направления на съвременната физика на Космоса. Програмата дава нужната подготовка на завършилите магистратурата да работят като научни работници в научноизследователски институти и фирми, изпълняващи научни задачи – например в областта на дистанционните изследвания, сателитните комуникации, отбраната и др. Значителна част от подготовката им е насочена към проблемите, свързани с изучаването на Космоса и околоземното пространство, физиката на плазмата, физиката на високите енергии, както и към работа с компютри и обработка на бази данни, изпълнявани от различни фирми и институти. Всички завършили имат необходимата основа да се насочат и към преподавателска дейност във висши училища. Специалистите по космически изследвания и астрофизика имат добра реализация и в чужбина. Предстоящото присъединяване на България към Европейската космическа агенция (ESA) ще отвори нови перспективи пред магистрите, завършили тази програма:

http://www.esa.int/esaMI/Careers_at_ESA/index.html

Обучението за образователно-квалификационната степен „магистър по физика – космически изследвания и технологии“ е с продължителност три семестъра. Тя предвижда усвояването на около 900 часа аудиторна заетост, която трябва да носи минимум 90 кредита в трите семестъра, като минималният брой кредити за един семестър е 30. Задължителните дисциплини за трите семестъра са 8 с общ хорариум 510 часа. Те носят общо 50 кредита. Избираемите дисциплини са минимум 6 с общ хорариум минимум 190 часа и носят поне 25 кредита. През третия семестър е предвидено разработване на дипломна работа с хорариум от 200 часа, която носи 15 кредита.

По програмата могат да се обучават лица, които:

а) имат образователно-квалификационната степен „бакалавър“ или „магистър“ по специалностите Физика, Инженерна физикa, Астрофизика, метеорология и геофизика, или

б) имат образователно-квалификационна степен „бакалавър“ или „магистър“ от Техническия университет или Софийския университет „Св. Климент Охридски“, или

в) имат образователно-квалификационна степен „бакалавър“ или „магистър“ с учителска правоспособност по природни науки и/или математика.

За случаите в точки б) и в) има 5-семестриален план за обучение.

Програмата започва през зимния семестър. Прием ще има за кандидати по държавна поръчка, както и за кандидати, които ще се обучават срещу заплащане. Приемът за кандидати по държавна поръчка става с приемен изпит по физика. Кандидатстващите за платена форма на обучение се приемат по средния успех от дипломата за висше образование. Съгласно чл. 21, ал (3) от Закона за висшето образование за платената форма на обучение могат да кандидатстват лица, завършили висшето си образование с успех, не по-нисък от добър.

За непрекъснато актуализирана информация вж.: http://elearning-phys.uni-sofia.bg/~yyshopov/


Магистърска програма: Термоядрен синтез и
плазмени технологии
(проект FUSENET) – частично на
английски език


Fusion Science and Technology
(FUSENET project) –
partially in English

Срок на обучение: 4 семестъра

Форма на обучение: редовна

Начало: зимен/летен семестър
Ръководител: доц. д-р Евгения Бенова
тел.: 0878748837
е-mail: benova_phys@deo.uni-sofia.bg
Магистърската програма Термоядрен синтез и плазмени технологии е предназначена за бакалаври, завършили специалностите Физика, Инженерна физика, Ядрена техника и ядрена енергетика, Физика и математика, Физика и информатика, както и завършилите инженерно-технически специалности с добра предварителна подготовка по физика. Програмата е разработена в рамките на проекта FUSENET (The European Fusion Education Network, FP7 No224982), чиято цел е създаване на общоевропейска магистърска и докторска програма по термоядрен синтез и плазмени технологии и е съобразена с разработените единни образователните изисквания за европейски магистър в тази област. Приемат се кандидати както за субсидирано от държавата обучение (чрез утвърдения във Физическия факултет на Софийския университет конкурсен изпит), така и за обучение срещу заплащане (без изпит, чрез класиране по средния успех от дипломата за висше образование; успехът трябва да бъде не по-нисък от добър).

За да се запази експертният опит, поставил трмоядрената програма на Европейския съюз в челните редици на международните ядрени изследвания и инженерство, както и да се осигури компетентен персонал за изграждане и експлоатация на ITER и DEMO, е необходим дългосрочен план за управление на човешките ресурси в Европейската термоядрена програма. Ключов елемент от този план е съгласувана образователна система по термоядрен синтез и технологии в цяла Европа. В рамките на проекта FUSENET е създадена Европейска мрежа за образование по термоядрен синтез и технологии, основана на силните връзки между изследователските и обучаващите институции в тази област (общо 36 от 18 страни, от които 22 университета и 14 асоциации Евратом). Софийският университет е част от тази Европейска мрежа и с предлаганата магистърска програма българските студенти получават възможност да участват в Европейската термоядрена програма.

Магистърската програма има за цел да осигури на обучаваните студенти висока квалификация по термоядрен синтез, термоядрена плазма, плазмени технологии и инженеринг в тясно сътрудничество с европейските университети и научни институции, провеждащи обучение и изследвания в области, свързани с термоядрения синтез. Във връзка с мобилността на студентите по тази програма обучението се провежда частично на английски език. Необходимо е ниво на владеене на английски език B2 или по-високо по Общата европейска езикова рамка (CEFR).

Завършилите програмата ще получат не само образователно-квалификационна степен „магистър“, но и ще придобият значително по-широки и на по-високо ниво знания и умения във важни в настоящия момент и с големи бъдещи перспективи области като физика на термоядрената плазма, процеси на термоядрения синтез на ядрено ниво, нагряване на плазмата чрез електромагнитни вълни и потоци от частици, взаимодействие на плазмата със стените, физика на материалите, ядрени технологии, магнитна хидродинамика, различни видове диагностика на високо- и нискотемпературна плазма, дизайн и разработване на съвременни технологични приложения на плазмата. Студентите ще са в състояние да разработват и прилагат математически модели и методи за описание на плазмата, както и да избират най-подходящите от съществуващите числени симулационни пакети, да ги адаптират и прилагат към изучаваните системи.

Програмата е с продължителност 4 семестъра и общ брой кредити 120, по 30 във всеки семестър. В програмата се предвиждат както задължителни базисни курсове и практикуми, така и избираеми курсове, разделени в няколко групи: числени методи и програмиране; курсове с теоретична насоченост; курсове с експериментално-приложна насоченост. Основната част от изборните курсове в трети и четвърти семестър се четат от чуждестранни лектори или обучението се провежда в чуждестранни университети в рамките на студентската мобилност. В зависимост от предварителната подготовка на студентите и специалността им от бакалавърската степен след съгласуване с ръководителя на програмата те могат да посещават и избираеми курсове от други бакалавърски и магистърски програми, предлагани във Физическия факултет.

Практикумът по диагностика на плазма през първия и втория семестър се провежда в катедра Оптика и спектроскопия, включително на единственото работещо в България устройство за високотемпературна плазма от вида „плазмен фокус“. В четвърти семестър се провежда преддипломен стаж (150 часа) и разработване на дипломна работа (150 часа), които носят по 15 кредита всеки. Преддипломният стаж се провежда на действащите в момента устройства в изследователски организации и университети в чужбина.

Студентите, отговарящи на разработваните в проекта FUSENET критерии, при завършване на програмата ще получат и диплома за European master in Magnetic Fusion Science and Engineering.

Програмата с продължителност 4 семестъра започва през зимния семестър.




Duration: 4 Terms

Form of Education: Full time

Start: Winter/summer semester
Programme Chair: Assoc. Prof. Dr. Evgenia Benova

Tel.: (тел.: 0878748837 )
Е-mail: benova_phys@deo.uni-sofia.bg
The applicants for the master’s programme Fusion Science and Technology should have a bachelor’s degree in Physics or in Engineering Physics, Nuclear Technology and Nuclear Power Engineering, Physics and Mathematics, Physics and Informatics, or a bachelor’s degree in the area of engineering with good background in physics.

The programme is developed within the FUSENET project (The European Fusion Education Network, FP7 No224982, http://fusenet.eu/), whose aim is the establishment of integrated fusion educational system in Europe. The programme covers the common European educational goals and standards for master’s degree in this field. Students applying for this programme follow the standard procedure at the University of Sofia. The entrance exam is a common test valid for all master’s programmes at the Faculty of Physics. Admission procedure without entrance exam is possible for students paying full annual tuition fee as for the other master’s programmes at the Faculty of Physics.

In order to maintain the expertise that has placed the EU fusion programme at the forefront of the international fusion research and engineering and to ensure the availability of competent staff to construct and operate ITER and DEMO, a long-term Human Resource Management plan for the European Fusion Programme is needed. A key element of such a plan is a coordinated education system in fusion science and technology across Europe.

The FUSENET project aims at the establishment of an European network for education in fusion science and technology, in order to preserve, enhance and strengthen fusion knowledge in Europe. The network is based on the strong links between fusion institutes and higher education institutes network for education in fusion science and technology, in order to preserve, enhance and strengthem fusion knowledge in Europe. The network is based on the strong links between fusion institutes and higher education institutes. (altogether 36 participants from 18 countries, from which 22 universities and 14 Euratom associations. The University of Sofia is one of the participants in this European network and the master’s programme develops learning opportunities and links of Bulgarian students to the European fusion programme.

The master’s programme is aimed at better qualifications in fusion plasma physics and engineering, strengthening the cooperation and integration with higher education communities providing master’s and PhD studies in subjects related to fusion science and engineering, strengthening connections with related fields, fostering international cooperation, and attracting more students to the programme. The students’ mobility requires good knowledge of English (CEFR level B2 or higher).

Graduates in this programme will receive a master’s degree gaining advanced knowledge and skills in important and perspective fields as fusion plasma, fusion processes on sub-atomic level, plasma heating by means of different techniques like RF waves or injection of neutral particles, plasma-wall interactions, materials engineering, nuclear technology, magnetohydrodynamics, plasma diagnostics, design and master plasma technological applications. Students will be able to develop and validate mathematical models and methods, as well as to select the best fitting simulation models and apply them to the field of plasma.

The duration of the programme is 4 terms which is equivalent to 120 ECTS, each term having 30 ECTS. The programme provides for both compulsory basic courses and practicum, and elective courses divided into several groups: computational methods; theory; experiment and applications. Many elective courses in the third and fourth terms are held by foreign teachers or the training is conducted at universities abroad in the frame of students’ mobility. According to their preliminary bachelor training, students can attend elective courses offered by the existing programmes at the Faculty of Physics, but only in coordination with the head of the Fusion Science and Technology programme.

The Plasma diagnostics practicum is conducted at the Optics and Spectroscopy Department. It is based on the available equipment and devices, including the Plasma Focus device which is the only high-temperature plasma source operating in Bulgaria at the moment. The fourth term is foreseen for research work at the experimental facilities throughout Europe under supervision of senior tutors (150 academic hours, 15 ECTS) and MSc thesis preparation and defense (15 ECTS).

Tangible recognition of the quality of education in the programme will be realized if students have obtained parts of their education in different countries across Europe and fulfill the criteria required for “European Master of Magnetic Fusion Science and Engineering”.

Магистърска програма: Твърдотелни нанотехнологии


Срок на обучение: 3 семестъра

Форма на обучение: редовна
Ръководител: доц. дфн Цветан Велинов

тел.: 8161 727

е-mail: tvel@phys.uni-sofia.bg
Програмата е предназначена за кандидати, завършили бакалавърска степен в едно от следните професионални направления: физика, химия, биология и инженерни науки. Целта на програмата е да даде на студентите знания и умения в една бързоразвиваща се интердисциплинарна област на върхови технологии с приложения във физиката, химията, биологията, материалознанието, зелените технологии, биомедицината, информатиката и други. Програмата е насочена основно към дизайн, синтез, изследване и обработка на материали и структури с типични размери около и под 100 нм за изследователски, инженерни и приложни цели, като тя включва и изучаването на електричните, електромеханични, магнитни и оптични устройства, които се използват в тези приложения. Различните знания, с които студентите идват в програмата не се разглеждат като недостатък, а, напротив – като предимство, което позволява взаимен обмен на знания и идеи. С помощта на насочени курсове студентите с бакалавърска степен от различните професионални направления получават необходимите основи за успешното завършване на програмата. Преподавателите също са с квалификация в различни области на знанието – физици, химици, инженери, което още веднъж подчертава мултидисциплинарния характер на програмата.

Обучението обхваща курсове на различно ниво и с различна насоченост. През първия семестър студентите взимат курсове, в области, в които не са достъчно подготвени, както и някои основни курсове. През следващите семестри преобладават избираемите курсове.

Задължителните курсове обхващат: физика на полупроводниците и основните полупроводникови наноструктури – квантови ями, квантови жички, свърхрешетки; основи на магнетизма и магнитни наноматериали с приложения в сензорите, биомедицината, информатиката и др; теория, приложения и получаване на дисперсни системи със систематично разглеждане на междумолекулни и междучастичкови взаимодействия; основи на взаимодействието на ускорени частици с твърди тела и приложението им за получаване на двумерни и тримерни микро и наноструктури; химични методи за получаване на наночастици и модифициране на повърхностите им; специални глави от математиката, експериментални методи за изследване на нанообекти и наноструктури; моделиране на микроелектромеханични системи (МЕМС), получаване и изследване на хибридни материали.

Студентите могат да избират измежду широк набор от избираеми курсове: квантова механика като теоретична основа на нанотехнологиите, плазмоника, изследваща взаимодействието на светлината с метали и метал-диелектрични нано- и микроструктури; колоидна химия и химия на повърхността; оптични, акустични и полупроводникови сензори, планарни технологии в микроелектрониката, моделиране на атоми, молекули и кластери и др.

По време на следването студентите ще се обучават и работят на уникална за България апаратура. Програмата завършва с дипломна работа, която по същество представлява проект с научна или практическа насоченост.

В магистърската програма се приемат кандидати за субсидирано обучение и в платена форма. Кандидатстващите за места, субсидирани от държавата, полагат приемен изпит по физика във Физическия факултет или по химия във Факултета по химия и фармация (за целта следва да се информирате в съответните факултети за датите на изпитите). Кандидатстващите за платена форма на обучение се класират без изпит, по средния успех от дипломата за висше образование (успехът трябва да бъде не по-нисък от добър). Програмата започва през зимния семестър.

За допълнителна информация търсете ръководителя на програмата или посетете нашата интернет страница: http://nanotechnology.phys.uni-sofia.bg/ .


Каталог: index.php -> bul -> content -> download
download -> Литература на народите на Европа, Азия, Африка, Америка и Австралия
download -> Дипломна работа за придобиване на образователно-квалификационна степен " "
download -> Рентгенографски и други изследвания на полиестери, техни смеси и желатин’’ за получаване на научната степен „Доктор на науките”
download -> Св. Климент Охридски
download -> Акад. Илчо иванов димитров (1931 – 2002) фонд 20 опис 1
download -> Азбучен списък на преподавателите
download -> Климент охридски” университетски архив
download -> График за провеждане на семтемврийската (поправителна) изпитна сесия на магистърска програма „политическа социология учебна 2014/2015 г. Поправителна сесия от 24 август до 11 септември 2015 г
download -> Обявява прием на студенти


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница