Фокус група: заети / синдикалисти съдържание



страница1/8
Дата28.10.2018
Размер0.67 Mb.
#104331
  1   2   3   4   5   6   7   8




Фирмена култура –


ефективна работна среда


ФОКУС ГРУПА: ЗАЕТИ / СИНДИКАЛИСТИ

Съдържание



1. Увод 4

1.1. Обща рамка на тематичната област 4

2. Методическо ръководство за провеждане на обученията 6

3. Учебна програма 11

3.1. Анотация 11

3.2. Съдържание 13

3.3. Използвана литература 14

4. Учебно-образователен пакет 16

4.1. Роля, характеристики и типология на фирмената култура 16

4.1.1. Роля и функции на фирмената култура 23

4.1.2. Типове организационна култура 29

4.2. Фирмена политика и фирмена култура 37

4.3. Характеристика на фирмената среда 41

4.4. „Добър бизнес“ и „печеливш бизнес“ –


йерархия на фирмените ценности 56

4.5. Корпоративно управление и конфликт на интереси 69

4.6. Управление на фирмената култура чрез инструментите на управлението на човешките ресурси 83

4.7. Иновационна ориентация на фирмената култура 106

4.8. Въпроси за дискусия 113



Списък на използваните съкращения
МСП малки и средни предприятия

ОСУ организационна структура на управление

ЦИР Център за икономическо развитие

УНСС Университет за национално и световно стопанство



1.Увод

1.1.Обща рамка на тематичната област


В изготвения в рамките на предходната дейност 2 по проект „Повишаване на обществената нетърпимост към неформалната икономика при трудовоправните и осигурителните отношения и превантивни действия за ограничаването й” доклад, с който са представени тематични области за обучение и дискусии, една от посочените теми е дефинирана като „Фирмена култура – ефективна работна среда”.

Целта на обучението по тази тема се определя като „Подобряване на работната среда и нейната ефективност за постигане на мисията и целите на бизнес организациите; подобряване на корпоративния имидж”.

Определя се и следното съдържание на модула:


  • фирмена политика (външна и вътрешна); 

  • характеристика на фирмената среда; 

  • „добър” бизнес и „печеливш” бизнес –йерархия на фирмените ценности; 

  • корпоративно управление и конфликт на интереси; 

  • ефективно управление на човешките ресурси – програми за развитие, повишаване на сигурността на 

условията на труд, стимулиране на лоялност у наетите лица;

  • иновационна ориентация.  


canvas 2

Фигура 1.Междудисциплинарна област за сътрудничество



и взаимодействие между партньорите

2.Методическо ръководство за провеждане на обученията


Темата за фирмената култура е сравнително слабо обхваната в управленското (бизнес) образование в България, въпреки че първите стъпки са направени преди 20 години. Малкият брой изследвания, проведени в България, често повлияни от различни базови разбирания за фирмената култура, затрудняват извеждането и синтеза на знания, които да бъдат възприети като устойчива основа за усъвършенстване на управленската практика.

Още по-сложно е положението с разбирането на темата от предприемачи, мениджъри в малки и дори средни фирми, наети лица и синдикалисти без управленско образование, които придават специфично звучене на утвърдени и недотам утвърдени разбирания за същността, функциите и ролята на фирмената култура, пречупвайки ги през собствените си интереси и опит.

Всичко това налага съчетаването на достатъчен брой теоретични (обобщаващи) разбирания за фирмената култура, обуславящите я фактори, начините, по които се въздейства на културата, за да придобие тя определени желани характеристики, с практически доказателства за ролята на фирмената култура за ефективното управление и дейност на съвременните фирми. Подобно съчетаване е заложено в разработката на учебните материали, но то също така е и отговорност на преподаващия екип, който би следвало да адаптира и обогати представянето на учебните материали съобразно интересите и нивото на аудиторията.

Сложността на темата, от своя страна, не допуска и твърде голямо адаптиране в посока на опростяване и свеждане на знанията само до примери и позования, тъй като тогава могат да се загубят важни същностни идеи, и в крайна сметка, да се лиши аудиторията от възможността да вникне в една материя, често определяна като елемент от „висшия пилотаж“ в управлението.

За ефективното преподаване на настоящия материал, преподавателят (обучаващият) е необходимо в процеса на изложението да установи степента на разбиране на един или друг елемент от темата, посредством тактично задавани въпроси към аудиторията. Освен задаването на въпроси, е добре да се направи една кратка опознавателна дискусия, предшестваща излагането на материала, чрез която обучаващият да „настрои часовника си”. Тоест, да установи кои са интересите на обучаваните, и върху кои елементи от изложението да постави необходимите акценти.

В процеса на обучение, обучаващият е препоръчително да следва следните практически стъпки (особено важни в преподаването на нетехнически знания):



  1. Чрез уводи и след началната кратка дискусия да фокусира темата, като определи кой от следните акценти ще е водещият:

    1. Какво е фирмената култура и защо е важно да се знаят нейните източници, функции и роли по отношение на работодатели, наети лица, и синдикалисти? Къде е тяхната роля?

    2. Как фирмената култура се отнася до другите подтеми – фирмената политика, характеристиките на фирмената среда, корпоративното управление и свързаните с него конфликти на интереси, управлението на човешките ресурси, иновационната ориентация?

    3. Как, посредством какви практики може да се оказва въздействие при изграждането и промяната на фирмената култура?

  2. Да се приспособи езикът на изложението, посредством обяснение на по-новите за аудиторията понятия с такива, които вече са усвоени. Тук е допустимо да се използва дори професионален жаргон, но в един балансиран и тактичен стил. Възможно е да има разминавания в разбирането на съдържанието на някои понятия, и затова в такива случаи обучаващият следва да предложи подходящи илюстрации за доизясняване.

  3. Голямо значение има и поведението на обучаващия – то трябва да внушава компетентност, доверие, и привлекателност. За целта, обучаващият трябва предварително сам да потърси отговори на въпросите, които вероятно биха могли да му бъдат зададени от обучаваните, да избягва крайни оценки и да допуска дискусии, в случаите, в които не се чувства особено уверен. Тук „ударите“ могат да дойдат от конкретната практика на обучаваните.Също имат значение и елементите на невербалната комуникация – изражение на лицето, движения, облекло, адекватност на реакциите, цялостно излъчване.

  4. Да се идентифицира типът на аудиторията в зависимост от нейната възприемчивост, и в съответствие с типа да се следва определен подход в преподаването – от по-емоционално-приятелски към възприемаща аудитория до по-дипломатично заинтригуващ към невъзприемаща аудитория.

  5. Да се направи преглед на най-новите и актуални публикации, свързани с темата, както и по-популярни истории, които могат да послужат като допълнителни илюстрации. В зависимост от ситуацията тези нови примери могат да се използват за разчупване на определения ред на изложението.

По отношение на съдържанието, обучаващият би могъл да се съобрази със следните препоръки:

  1. Да разграничи степените на приложимост на някои идеи, свързани с фирмената култура, към различните по размер фирми, и покаже тези различия с примери;

  2. Да обърне внимание, че въпросите, свързани с корпоративното управление и произтичащите от него конфликти на интереси се отнася до една сравнително малка част от фирмите, само там, където е налице разделение на собствеността от контрола (при по-големите акционерни фирми);

  3. Да задълбочи при проявен повишен интерес, дискусията върху баланса на различните фирмени ценности, особено що се отнася до тези, които биха могли да предизвикат противоречия между работодатели и наети лица;

  4. Да се опита да определи онези характеристики на фирмената среда, които са специфични за даден отрасъл или бранш, в зависимост от представеността на отделните браншове в обучителния семинар, и на тази основа да обясни характеристиките на типичните за бранша фирмени култури в различните бизнес и социални контексти;

  5. Да предложи на дискусия възможностите и ограниченията на управлението на човешките ресурси при изграждането на желана фирмена култура;

  6. Да обвърже степента на иновационната активност с характеристиките на фирмената среда и да обсъди с обучаемите възможните пътища за повишаване на иновационната ориентация на фирмената култура, в практически план.




Каталог: files -> custom -> OnlineSelfinform
OnlineSelfinform -> Фокус група: работодатели съдържание
custom -> Конкурс за деца на National Geographic („Конкурсът ). Победителите в националния конкурс на National Geographic Kids България ще бъдат избрани до края на ноември
custom -> Конкурс за деца на National Geographic („Конкурсът ). Победителите в националния конкурс на
OnlineSelfinform -> Програма „развитие на човешките ресурси", 2007 2013 bg 051PO001 07 "Инвестира във вашето бъдеще"
OnlineSelfinform -> Фокус група: работодатели съдържание Увод 4
OnlineSelfinform -> Фокус група: заети / синдикалисти съдържание
OnlineSelfinform -> Фокус група: работодатели съдържание
OnlineSelfinform -> Фокус група: заети / синдикалисти съдържание
OnlineSelfinform -> Програма „развитие на човешките ресурси", 2007 2013 bg 051PO001 07 "Инвестира във вашето бъдеще"
OnlineSelfinform -> Фокус група: работодатели съдържание Увод 4


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница