Фон­ДА­ция “РО­ТА­РИ”



Дата20.08.2018
Размер184.08 Kb.
#81840
ФОН­ДА­ЦИЯ “РО­ТА­РИ”

Фон­да­ци­я­та на Ро­та­ри към Ро­та­ри Ин­тер­на­шъ­нъл е ос­но­ва­на през 1917 г. ка­то да­ри­тел­с­ки фонд. Кон­г­ре­сът през 1928 г. й да­ва име­то Фон­да­ци­я­та на Ро­та­ри. През 1931 г. фон­да­ци­я­та ста­ва кор­по­ра­ция, иг­ра­е­ща ро­ля­та на по­печител и ин­вес­ти­ци­о­нен съ­вет­ник, а през 1983 г. се пре­об­ра­зу­ва в кор­по­ра­ция с иде­ал­на цел съг­лас­но за­ко­ни­те на ща­та Или­нойс, САЩ. Фон­да­ция Ро­та­ри се фи­нан­си­ра един­с­т­ве­но от доб­ро­вол­ни да­ре­ния на ро­та­ри­ан­ци и при­я­те­ли на Ро­та­ри. Уп­рав­ля­ва се от сво­и­те по­печите­ли един­с­т­ве­но с бла­гот­во­ри­тел­на и об­ра­зо­ва­тел­на цел, в съ­от­вет­с­т­вие със сво­я­та ре­гис­т­ра­ция и ус­тав.

Фон­да­ци­я­та на Ро­та­ри има две ос­нов­ни нап­рав­ле­ния на дей­ност: прог­ра­ми и на­би­ра­не на сред­с­т­ва. Па­рични­те фон­до­ве ди­рек­т­но фи­нан­си­рат дей­нос­ти­те по прог­ра­ми­те. Прог­ра­ми­те на Фон­да­ци­я­та на Ро­та­ри се де­лят на три ос­нов­ни гру­пи:


  • об­ра­зо­ва­тел­ни, с ко­и­то се фи­нан­си­рат пос­ла­ничес­ки­те сти­пен­ди­ан­ти и кул­тур­ния об­мен;

  • ху­ма­ни­тар­ни, ко­и­то фи­нан­си­рат мно­жес­т­во прог­ра­ми в по­мощ на хо­ра­та от раз­ви­ва­щи­те се стра­ни;

  • По­лио Плюс – гло­бал­на­та прог­ра­ма на Ро­та­ри, има­ща за цел да уни­що­жи по­ли­о­ми­е­ли­та нав­ся­къ­де по све­та.

То­ва, ко­е­то пра­ви фон­да­ци­я­та уни­кал­на, е три­го­диш­ни­ят й ци­къл на фи­нан­си­ра­не и ме­ха­низ­мът за учас­тие в прог­ра­ми­те, из­вес­тен ка­то SHARE (спо­де­лям). Чрез то­зи три­го­ди­шен ци­къл да­ре­ни­те през да­де­на го­ди­на сред­с­т­ва се ин­вес­ти­рат в про­дъл­же­ние на три го­ди­ни пре­ди да бъ­дат из­пол­з­ва­ни. Та­ка все­ки да­рен до­лар се вла­га ди­рек­т­но в прог­ра­ми­те, а един­с­т­ве­но печал­би­те от ин­вес­ти­ци­и­те се из­пол­з­ват за пок­ри­ва­не на ад­ми­нис­т­ра­тив­ни­те раз­хо­ди. През го­ди­ни­те, в ко­и­то ин­вес­ти­ци­и­те са до­нес­ли доб­ри при­хо­ди, фон­да­ци­я­та е ус­пя­ла да на­сочи до­пъл­ни­тел­ни­те сред­с­т­ва за фи­нан­си­ра­не на прог­ра­ми.

SHARE е сис­те­ма, из­пол­з­ва­на от фон­да­ци­я­та за раз­п­ре­де­ля­не на сред­с­т­ва за ней­ни­те прог­ра­ми. Ро­та­ри­ан­ци­те са чле­но­ве на Ро­та­ри клу­бо­ве­те. Ро­та­ри клу­бо­ве­те са ор­га­ни­зи­ра­ни в ад­ми­нис­т­ра­тив­ни еди­ни­ци – дис­т­рик­ти. Да­ре­ни­я­та за фон­да­ци­я­та се ка­те­го­ри­зи­рат от дис­т­рик­та. В края на фис­кал­на­та го­ди­на да­ре­ни­я­та от все­ки дис­т­рикт се разпреде­лят, ка­то 50% оти­ват във Фон­да­ци­я­та на Ро­та­ри (из­вес­т­на ка­то Све­то­вен фонд), а 50% - във фон­да на дис­т­рик­та след 3 го­ди­ни.

Дис­т­рик­ти­те мо­гат да из­би­рат как да из­раз­ход­ват сво­и­те фон­до­ве. Фон­да­ци­я­та из­пол­з­ва Све­тов­ния фонд за суб­си­ди­ра­не на ня­кои прог­ра­ми, дос­тъп­ни за всички дис­т­рик­ти. Сис­те­ма­та поз­во­ля­ва на дис­т­рик­ти­те и фон­да­ци­я­та да спо­де­лят при взе­ма­не­то на ре­ше­ние как най-доб­ре да се из­пол­з­ват да­ре­ни­я­та на ро­та­ри­ан­ци­те.

Фон­да­ция “Ро­та­ри” по­лучава да­ре­ния на об­ща стой­ност над 70 млн. до­ла­ра го­диш­но и да­ва око­ло 65 млн. до­ла­ра вся­ка го­ди­на в по­мощ на ху­ма­ни­тар­ни и об­ра­зо­ва­тел­ни прог­ра­ми, осъ­щес­т­вя­ва­ни от клу­бо­ве и дис­т­рик­ти.

Да­ре­ни­я­та мо­гат да се вна­сят в три фон­да:

В Го­диш­ния прог­ра­мен фонд пос­тъп­ват внос­ки за го­диш­ни­те прог­ра­ми и су­ми­те се из­пол­з­ват за фи­нан­си­ра­не на по­мо­щи­те и наг­ра­ди­те на Фон­да­ци­я­та. Сред­с­т­ва­та се из­раз­ход­ват приб­ли­зи­тел­но в рам­ки­те на три го­ди­ни от тях­но­то вна­ся­не. Ин­вес­ти­ци­он­ни­те при­хо­ди от те­зи внос­ки през въп­рос­ния пе­ри­од се из­пол­з­ват за фи­нан­си­ра­не на дей­нос­ти, свър­за­ни с прог­ра­ми­те, за раз­ви­тие на фон­да, за об­щи­те ад­ми­нис­т­ра­тив­ни раз­хо­ди на Фон­да­ци­я­та на Ро­та­ри.

Пос­то­ян­ни­ят фонд е да­ри­тел­с­ки и са­мо пос­тъп­ле­ни­я­та от не­го се из­пол­з­ват за под­по­ма­га­не на прог­ра­ми­те на Фон­да­ци­я­та. Цел­та му е да оси­гу­ри ми­ни­мал­но ни­во на ак­тив­ност по прог­ра­ми­те и да улес­ня­ва но­ви­те прог­ра­ми, как­то и раз­ши­ре­ни­е­то на ста­ри­те за в бъ­де­ще. РИ на­сърчава ро­та­ри­ан­ци­те, ко­и­то об­мис­лят въз­мож­ност­та да да­дат спе­ци­ал­но да­ре­ние за Пос­то­ян­ния фонд в чест на приб­ли­жа­ва­щия сто­го­ди­шен юби­лей на Ро­та­ри и в из­раз на своя ан­га­жи­мент към Ро­та­ри ка­то към дви­же­ние за ве­ко­ве­те и све­то­вен ли­дер в меж­ду­на­род­ни­те об­щес­т­ве­но­по­лез­ни начина­ния.

Фон­дът По­лио Плюс пла­ща за всички по­мо­щи, ко­и­то се от­пус­кат в под­к­ре­па на прог­ра­ма­та По­лио Плюс и на ней­на­та цел – пре­мах­ва­не­то на по­ли­о­ми­е­ли­та от све­та с пот­вър­ж­де­ние към 2005 г, ко­га­то Ро­та­ри ще на­вър­ши 100 го­ди­ни. До­но­ри­те мо­гат да нап­ра­вят спе­ци­ал­ни да­ре­ния за то­зи фонд.

Все­ки до­лар, да­рен от ро­та­ри­ан­ци, под­по­ма­га ху­ма­ни­тар­ни­те и об­ра­зо­ва­тел­ни­те прог­ра­ми, ко­и­то им да­ват въз­мож­ност да раз­ши­рят сво­я­та служ­ба в меж­ду­на­ро­ден ма­щаб. Клу­бо­ве и дис­т­рик­ти кан­ди­дат­с­т­ват и по­лучават суб­си­дии от Фон­да­ци­я­та за осъ­щес­т­вя­ва­не на мно­го стой­нос­т­ни про­ек­ти по це­лия свят.

Цел­та на Фон­да­ци­я­та на Ро­та­ри е да под­по­ма­га раз­би­ра­тел­с­т­во­то и при­я­тел­с­ки­те от­но­ше­ния меж­ду хо­ра­та от раз­лични на­ро­ди, ка­то раз­ви­ва прак­тични и ефек­тив­ни прог­ра­ми от ху­ма­ни­та­рен, по­мо­щен, об­ра­зо­ва­те­лен или друг бла­гот­во­ри­те­лен ха­рак­тер.

Ми­си­я­та на Фон­да­ци­я­та на Ро­та­ри е да под­к­ре­пя уси­ли­я­та на Ро­та­ри ин­тер­на­шъ­нъл за осъ­щес­т­вя­ва­не на Цел­та на Ро­та­ри, на Ми­си­я­та на Ро­та­ри и за пос­ти­га­не­то на све­тов­но раз­би­ра­тел­с­т­во и мир пос­ред­с­т­вом ху­ма­ни­тар­ни, об­ра­зо­ва­тел­ни и кул­тур­ни прог­ра­ми на мес­т­но, на­ци­о­нал­но и меж­ду­на­род­но ни­во.

Пре­зи­ден­тът на РИ наз­начава 13 по­печите­ля с одоб­ре­ни­е­то на Бор­да на ди­рек­то­ри­те на РИ. Ус­та­вът на Фон­да­ци­я­та пред­виж­да по­печите­ли­те да оп­ре­де­лят сво­и­те ко­ми­сии и ин­ди­ви­ду­ал­ни от­го­вор­нос­ти. Пред­се­да­те­лят на по­печите­ли­те наз­начава чле­но­ве­те и пред­се­да­те­ли­те на всички ко­ми­сии и под­ко­ми­сии. Име­на­та на ко­ми­си­и­те на по­печите­ли­те и на тех­ни­те чле­но­ве се пуб­ли­ку­ват в Офи­ци­ал­ния ука­за­тел.

Ге­не­рал­ни­ят сек­ре­тар е глав­ни­ят ад­ми­нис­т­ра­ти­вен и фи­нан­сов ръ­ко­во­ди­тел на Фон­да­ци­я­та на Ро­та­ри и е на пря­ко подчине­ние на по­печите­ли­те и пред­се­да­те­ля, ка­то от­го­ва­ря за из­пъл­не­ни­е­то на по­ли­ти­ка­та на по­печите­ли­те, за об­що­то уп­рав­ле­ние и ад­ми­нис­т­ра­ция на кор­по­ра­ци­я­та.

Мно­го про­ек­ти по 3-Н и прог­ра­ма­та за съ­фи­нан­си­ра­не се наб­лю­да­ват от не­за­ви­си­ми ро­та­ри­ан­с­ки доб­ро­вол­ци, на ко­и­то по­печите­ли­те въз­ла­гат да нап­ра­вят оцен­ка на ефек­тив­ност­та на от­пус­на­ти­те по­мо­щи за пос­ти­га­не на це­ли­те на про­ек­та.
ОБ­РА­ЗО­ВА­ТЕЛ­НИ ПРОГ­РА­МИ НА ФОН­ДА­ЦИ­Я­ТА НА РО­ТА­РИ
Пос­ла­ничес­ки сти­пен­дии на Фон­да­ци­я­та на Ро­та­ри

Прог­ра­ма­та пос­ла­ничес­ки сти­пен­дии е най-го­ля­ма­та све­тов­на час­т­но-фи­нан­си­ра­на прог­ра­ма за меж­ду­на­род­ни сти­пен­дии. Пос­ла­ничес­ки­те сти­пен­дии на Фон­да­ци­я­та на Ро­та­ри се от­пус­кат за из­с­ле­до­ва­тел­с­ка ра­бо­та или обучение в дру­га стра­на, къ­де­то съ­щес­т­ву­ват Ро­та­ри клу­бо­ве. През пе­ри­о­да на обучени­е­то, сти­пен­ди­ан­ти­те на Ро­та­ри слу­жат ка­то пос­ла­ни­ци на доб­ра­та во­ля сред хо­ра­та от стра­на­та-до­ма­кин



Ро­та­ри­ан­с­ки цен­т­ро­ве за меж­ду­на­род­ни из­с­лед­ва­ния

Ро­та­ри­ан­с­ки­те цен­т­ро­ве за меж­ду­на­род­ни из­с­лед­ва­ния по прог­ра­ма­та за мир и раз­ре­ша­ва­не на кон­ф­лик­ти е от го­лям об­ра­зо­ва­те­лен и ми­ро­о­паз­ващ при­о­ри­тет за Фон­да­ци­я­та на Ро­та­ри. Фон­да­ци­я­та има съз­да­де­ни се­дем цен­тъ­ра за меж­ду­на­род­ни из­с­лед­ва­ния съв­мес­т­но с осем из­тък­на­ти уни­вер­си­те­та по цял свят. Вся­ка го­ди­на Фон­да­ци­я­та спон­со­ри­ра 70 ро­та­ри­ан­с­ки сти­пен­ди­ан­та по све­то­вен мир за пре­ми­на­ва­не­то на дву­го­диш­на ма­гис­тър­с­ка прог­ра­ма по меж­ду­на­род­ни из­с­лед­ва­ния, мир и раз­ре­ша­ва­не на кон­ф­лик­ти в се­дем­те ро­та­ри­ан­с­ки цен­тъ­ра. Де­сет ро­та­ри­ан­с­ки сти­пен­ди­ан­та по све­то­вен мир се раз­п­ре­де­лят към все­ки от се­дем­те цен­тъ­ра. През пе­ри­о­да на тях­но­то обучение, те­зи сти­пен­ди­ан­ти учас­т­ват в го­диш­ния се­ми­нар на ро­та­ри­ан­с­кия цен­тър, ка­то пра­вят прег­лед на до­ку­мен­ти и об­съж­дат въп­ро­си, свър­за­ни с ми­ра, доб­ра­та во­ля и све­тов­но­то раз­би­ра­тел­с­т­во, ко­и­то отчитат пред ро­та­ри­ан­с­кия свят и све­тов­ни­те ме­дии.


Ро­та­ри­ан­с­ки суб­си­дии за уни­вер­си­тет­с­ки пре­по­да­ва­те­ли

Прог­ра­ма­та по­мо­щи за уни­вер­си­тет­с­ки пре­по­да­ва­те­ли съчета­ва два от най-съ­щес­т­ве­ни­те ак­цен­ти на Ро­та­ри – об­ра­зо­ва­ни­е­то и доб­ро­вол­на­та ра­бо­та. Глав­на­та цел на прог­ра­ма По­мо­щи за уни­вер­си­тет­с­ки пре­по­да­ва­те­ли е да под­по­ма­га меж­ду­на­род­но­то раз­би­ра­тел­с­т­во и при­я­тел­с­т­во, ка­то в съ­що­то вре­ме за­сил­ва вис­ше­то об­ра­зо­ва­ние в стра­ни­те с нис­ки до­хо­ди. Те­зи по­мо­щи се от­пус­кат на пре­по­да­ва­те­ли от вис­ши учеб­ни за­ве­де­ния, за да пре­по­да­ват дис­цип­ли­на с прак­тичес­ко при­ло­же­ние в уни­вер­си­те­ти­те или ко­ле­жи­те на стра­ни с нис­ки до­хо­ди (из­вън соб­с­т­ве­на­та им стра­на) в про­дъл­же­ние на 3-5 или 6-10 ме­се­ца. Стра­ни­те с нис­ки до­хо­ди се оп­ре­де­лят в за­ви­си­мост от брут­ния на­ци­о­на­лен про­дукт на гла­ва от на­се­ле­ни­е­то. Те­зи по­мо­щи се спон­со­ри­рат от дис­т­рик­ти­те, ко­и­то от­пус­кат спе­ци­ал­но фи­нан­си­ра­не за по­доб­ни по­мо­щи чрез сис­те­ма­та SHARE, а из­раз­ход­ва­не­то им се уп­рав­ля­ва от Фон­да­ци­я­та на Ро­та­ри. Тъй ка­то уни­вер­си­тет­с­ки­те пре­по­да­ва­те­ли из­вър­ш­ват об­щес­т­ве­но­по­лез­на дей­ност, пра­во на кан­ди­дат­с­т­ва­не имат как­то ро­та­ри­ан­ци, та­ка и не­ро­та­ри­ан­ци.


Об­мен на об­ра­зо­ва­тел­ни гру­пи

Прог­ра­ма­та на Фон­да­ци­я­та на Ро­та­ри за Об­мен на об­ра­зо­ва­тел­ни гру­пи е уни­кал­на кул­тур­на и про­фе­си­о­нал­на въз­мож­ност, ко­я­то на­сърчава меж­ду­на­род­но­то раз­би­ра­тел­с­т­во пос­ред­с­т­вом ор­га­ни­зи­ра­но пъ­ту­ва­не, лични кон­так­ти и гос­ту­ва­не в до­мо­ве­те на се­мейс­т­ва. Прог­ра­ма­та да­ва въз­мож­ност на гру­пи мла­ди про­фе­си­о­на­лис­ти (как­то мъ­же, та­ка и же­ни) да си раз­ме­нят ви­зи­ти меж­ду об­лас­ти-поб­ра­ти­ми в раз­лични стра­ни. Вся­ка гру­па има свой ро­та­ри­ан­с­ки во­дач. Съп­ру­ги­те и съп­ру­зи­те ня­мат пра­во да съп­ро­вож­дат гру­па­та.

Прог­ра­ма­та е пред­наз­начена за раз­ви­тие на про­фе­си­о­нал­ни­те и ръ­ко­во­ди­тел­с­ки уме­ния на мла­ди мъ­же и же­ни в начал­ни­те го­ди­ни на тях­на­та ка­ри­е­ра, за да бъ­дат те по-доб­ре под­гот­ве­ни да се спра­вят с нуж­ди­те на сво­е­то об­щес­т­во във все по-гло­бал­на­та сре­да за ра­бо­та. Съ­що та­ка тя да­ва въз­мож­нос­ти за ра­бо­та в пол­за на све­тов­на­та об­щес­т­ве­ност чрез из­пъл­не­ни­е­то на съв­мес­т­ни ху­ма­ни­тар­ни про­ек­ти от стра­на­та, ко­я­то из­п­ра­ща гру­па и стра­на­та до­ма­кин. Те­зи про­ек­ти мо­же да бъ­дат на­сочени към за­до­во­ля­ва­не­то на кон­к­рет­ни пот­реб­нос­ти в здра­ве­о­паз­ва­не­то, об­ра­зо­ва­ни­е­то или дру­ги ху­ма­ни­тар­ни об­лас­ти.


ХУ­МА­НИ­ТАР­НИ ПРОГ­РА­МИ НА ФОН­ДА­ЦИ­Я­ТА НА РО­ТА­РИ
Съ­фи­нан­си­ра­не на меж­ду­на­род­ни ху­ма­ни­тар­ни про­ек­ти (Мачинг грантс)

Цел­та на прог­ра­ма­та за съ­фи­нан­си­ра­не е да се по­мог­не на Ро­та­ри клу­бо­ве­те и дис­т­рик­ти­те в из­пъл­не­ни­е­то на ху­ма­ни­тар­ни про­ек­ти по нап­рав­ле­ни­е­то Служ­ба на све­тов­на­та об­щ­ност в сът­руд­ничес­т­во с ро­та­ри­ан­ци­те от дру­га дър­жа­ва ка­то начин да се доп­ри­не­се за осъ­щес­т­вя­ва­не­то на це­ли­те на Фон­да­ци­я­та на Ро­та­ри. Фон­да­ци­я­та оси­гу­ря­ва съ­фи­нан­си­ра­не, въз­ли­за­що на 50% от па­рични­те да­ре­ния за це­ле­во из­пол­з­ва­не, от­пус­на­ти от клу­ба, и 100% от сред­с­т­ва­та от фон­да на дис­т­рик­та за одоб­ре­ния. По­мощ­та от Фон­да­ци­я­та не мо­же да над­х­вър­ля 150 000 щ.д.

Прог­ра­ма­та:

- под­по­ма­га меж­ду­на­род­ни­те кон­так­ти меж­ду клу­бо­ве­те и дис­т­рик­ти­те;

- ук­реп­ва въз­мож­нос­ти­те на клу­бо­ве­те да из­пъл­ня­ват по-по­лез­ни про­ек­ти за хо­ра­та на мяс­то­то, къ­де­то фун­к­ци­о­ни­рат;

- оси­гу­ря­ва фи­нан­си­ра­не на мал­ки ед­нок­рат­ни ху­ма­ни­тар­ни про­ек­ти на клу­бо­ве и дис­т­рик­ти, ка­то ак­тив­но ан­га­жи­ра лично­то учас­тие;

- е сред­с­т­во за ра­бо­та на клу­бо­ве­те и дис­т­рик­ти­те по нап­рав­ле­ни­е­то Служ­ба на све­тов­на­та об­щ­ност;

- доп­ри­на­ся за по­доб­ря­ва­не­то на качес­т­во­то на жи­во­та на хо­ра­та с по-мал­ко къс­мет;

- оси­гу­ря­ва под­к­ре­па за оне­зи про­ек­ти, ко­и­то не са под­по­мог­на­ти по друг начин от Фон­да­ци­я­та или прог­ра­ми­те на РИ.
Раз­г­леж­дат се про­ек­ти, ко­и­то:

- са на­сочени към ху­ма­ни­тар­ни пот­реб­нос­ти на бед­ни ра­йо­ни и оси­гу­ря­ват по­мощ там, къ­де­то не са на­сочени дос­та­тъчно мес­т­ни или дру­ги ре­сур­си;

- включват значител­но ро­та­ри­ан­с­ко учас­тие и мо­гат ви­ди­мо да бъ­дат свър­за­ни с Ро­та­ри;

- са от пол­за за мес­т­но­то об­щес­т­во ка­то ця­ло;

- включват учас­тие и над­зор от стра­на на ро­та­ри­ан­ци от клу­бо­ве или дис­т­рик­ти в по­не две дър­жа­ви. Ед­на­та тряб­ва да е та­зи, в ко­я­то се из­пъл­ня­ва мес­т­ни­ят про­ект, а дру­га­та да пред­с­тав­ля­ва меж­ду­на­род­ни­ят спон­сор. Кан­ди­да­ти­те за по­мощ са пар­т­ньо­ри по про­ек­та и тряб­ва да ра­бо­тят в стро­го съг­ла­сие за не­го­во­то из­пъл­не­ние. За да се оси­гу­ри тях­но­то сът­руд­ничес­т­во, все­ки учас­т­ващ клуб или дис­т­рикт е длъ­жен да съз­да­де ко­ми­сия от по­не два­ма ро­та­ри­ан­ци, ко­и­то да уп­раж­ня­ват кон­т­рол и да се отчитат един на друг и на Фон­да­ци­я­та на Ро­та­ри на все­ки шест ме­се­ца за из­пъл­не­ни­е­то на про­ек­та.
Суб­си­дии “Здра­ве, глад, човечност” (3-H)

Цел­та на прог­ра­ма­та “Здра­ве, глад, човечност” (3-Н) е да по­доб­ри здра­ве­то, да на­ма­ли гла­да и да сти­му­ли­ра човеш­ко­то и со­ци­ал­но раз­ви­тие ка­то сред­с­т­во за пос­ти­га­не на меж­ду­на­род­но раз­би­ра­тел­с­т­во, доб­ро­на­ме­ре­ност и мир. За та­зи цел се из­пол­з­ват го­ле­ми про­ек­ти, за ко­и­то не е по си­ли­те на от­дел­ния клуб или дис­т­рикт да се оси­гу­рят фи­нан­си­ра­не и нуж­ни­те човеш­ки ре­сур­си.


Ин­ди­ви­ду­ал­ни суб­си­дии

От­пус­кат се за пъ­ту­ва­не на ро­та­ри­ан­ци, пла­ни­ра­щи или осъ­щес­т­вя­ва­щи про­ек­ти в служ­ба на об­щес­т­во­то. Мо­гат да кан­ди­дат­с­т­ват от­дел­ни ро­та­ри­ан­ци или мал­ки гру­пи ро­та­ри­ан­ци. Фи­нан­си­рат се от Све­тов­ния фонд и от Да­ре­ни­е­то на Карл Ми­лър. Доб­ро­вол­ци­те тряб­ва да слу­жат в стра­на, раз­лична от та­зи в ко­я­то жи­ве­ят по по­ка­на на клу­ба до­ма­кин. Мак­си­мал­на­та суб­си­дия за един про­ект е 6000 до­ла­ра за дей­ност. За един човек се от­пус­ка не по­вече от два пъ­ти за ед­на ро­та­ри­ан­с­ка го­ди­на.


Оп­рос­те­ни дис­т­рик­т­ суб­си­дии

Под­по­ма­гат дей­нос­ти­те в служ­ба на об­щес­т­во­то и ху­ма­ни­тар­ни­те уси­лия на дис­т­рик­та. Мо­гат да кан­ди­дат­с­т­ват са­мо дис­т­рик­ти­те. От­пус­ка се ед­на суб­си­дия за дис­т­рикт на го­ди­на. Не се изис­к­ва пар­т­ньор­с­т­во, но е же­ла­тел­но про­ек­ти­те да са в пол­за на дру­га дър­жа­ва. Суб­си­ди­я­та се оси­гу­ря­ва от фон­да на дис­т­рик­та: 20% от фон­да, ба­зи­ран вър­ху да­ре­ни­я­та от пред­ход­ни­те 3 го­ди­ни.


Суб­си­дии за тех­ничес­ки­те съ­вет­ни­ци

Ре­гис­тъ­рът на тех­ничес­ки­те съ­вет­ни­ци е спи­сък на ро­та­ри­ан­ци, же­ла­е­щи да ока­жат тех­ничес­ка по­мощ на фон­да­ция Ро­та­ри, и ро­та­ри­ан­ци, ко­и­то раз­ра­бот­ват и осъ­щес­т­вя­ват прог­ра­ми 3-Н или Мачинг грантс. Чле­но­ве­те на кад­ро­вия ре­гис­тър мо­же да бъ­дат по­мо­ле­ни да слу­жат ка­то доб­ро­вол­ни ек­с­пер­ти, наб­лю­да­те­ли или оди­то­ри по про­ек­ти 3-Н или Мачинг грантс.

Те се наз­начават да слу­жат в дру­ги стра­ни и тряб­ва да са за­поз­на­ти с ези­ка и кул­ту­ра­та на стра­на­та, в ко­я­то оти­ват. Те из­вър­ш­ват 2- или 3-днев­ни по­се­ще­ния на мяс­то­то на про­ек­та и пра­вят пис­мен док­лад след зав­ръ­ща­не­то си. Фон­да­ци­я­та пла­ща са­мо­лет­ния им би­лет за оти­ва­не и връ­ща­не по най-нис­ка­та та­ри­фа чрез Път­ничес­ка­та служ­ба на Ро­та­ри ин­тер­не­шъ­нъл и днев­ни па­ри.
По­лио плюс

Прог­ра­ма­та По­лио плюс оси­гу­ря­ва сред­с­т­ва за вак­си­ни­те и тях­но­то тран­с­пор­ти­ра­не до мес­та­та на ма­со­ви­те иму­ни­за­ци­он­ни кам­па­нии, под­по­ма­га­не на со­ци­ал­на­та мо­би­ли­за­ция, оси­гу­ря­ва­не на над­зор и ла­бо­ра­то­рии.



Цел: Да се из­ко­ре­ни по­ли­о­ми­е­ли­та по це­лия свят до 2005 г. по случай сто­го­диш­ни­на­та от ос­но­ва­ва­не­то на Ро­та­ри.

Глав­ни пар­т­ньо­ри в ини­ци­а­ти­ва­та за гло­бал­но­то из­ко­ре­ня­ва­не на по­ли­о­ми­е­ли­та са: РИ, Све­тов­на­та здрав­на ор­га­ни­за­ция, UNICEF, Аме­ри­кан­с­ки­те цен­т­ро­ве за кон­т­рол и пред­паз­ва­не от бо­лес­ти­те.


Пос­ти­же­ния:

Ро­та­ри­ан­ци­те съб­ра­ха 247 млн. до­ла­ра в пе­ри­о­да 1985-1988 г. за из­ко­ре­ня­ва­не­то на по­ли­о­ми­е­ли­та. Към 01.01.2002 г. Ро­та­ри съб­ра над 462 млн. до­ла­ра за гло­бал­но­то из­ко­ре­ня­ва­не на дет­с­кия па­ра­лич и та­зи циф­ра би тряб­ва­ло да над­х­вър­ли 500 млн. до­ла­ра до 2005 г.

Случаите на по­ли­о­ми­е­лит на­ма­ля­ха над 99 %, от 350 000 през 1985 г. до 600 случая през 2001 г.

По­ли­о­ми­е­ли­тът е из­ко­ре­нен в За­пад­но­то по­лу­къл­бо (1994 г.), в За­пад­ния ре­ги­он на Ти­хия оке­ан (2000 г.) и в Ев­ро­па (2002 г.).

Над 2 ми­ли­ар­да де­ца са иму­ни­зи­ра­ни про­тив дет­с­ки па­ра­лич от 1985 г. на­сам.

Сто­ти­ци хи­ля­ди ро­та­ри­ан­ци са би­ли мо­би­ли­зи­ра­ни да по­ма­гат за иму­ни­зи­ра­не­то на де­ца­та, да дос­та­вят вак­си­на­та, да обя­вят На­ци­о­нал­ния ден за иму­ни­за­ции и да ръ­ко­во­дят над­зо­ра вър­ху бо­лес­ти­те не­за­ви­си­мо от бед­на­та ин­ф­рас­т­рук­ту­ра, край­на­та бед­ност и кон­ф­лик­ти­те в мно­го дър­жа­ви.



Стра­те­гия: Кам­па­ни­я­та – “Да из­пъл­ним на­ше­то обе­ща­ни­е­ да за­личим по­ли­о­ми­е­ли­та”, за­почна­ла на 1 юли 2002 г. с цел да се съ­бе­рат 80 млн. до­ла­ра.

Пре­­зи­­ден­­­тът на Ро­­та­­ри ин­­­тер­­­не­­шъ­­нъл Бхи­чай Ра­­та­­кул и пред­­­се­­да­­те­­лят на Съ­­ве­­та на ди­­рек­­­то­­ри­­те на Фон­­­да­­цията на Ро­та­ри Глен Кин­рос обя­ви­ха, че е съб­ра­на су­ма­та от 88 557 000 до­ла­ра.

От име­­то на Све­­тов­­­на­­та здрав­­­на ор­­­га­­ни­­за­­ция и дру­­ги­­те пар­­т­­­ньо­­ри на Ро­­та­­ри в Гло­­бал­­­на­­та ини­­ци­­а­­ти­­ва за уни­­що­­жа­­ва­­не­­то на по­­ли­­о­­ми­­е­­ли­­та: Цен­­т­­­ро­­ве­­те за кон­­т­­­рол и пре­­вен­­­ция на бо­­лес­­­ти­­те на САЩ и УНИ­­ЦЕФ, д-р Ши­­ге­­ру Оми - ре­­ги­­о­­на­­лен ди­­рек­­­тор на Све­­тов­­­на­­та здрав­­­на ор­­­га­­ни­­за­­ция за За­­пад­­­ния Па­­си­­фик, наг­­­ра­­ди Ро­­та­­ри с От­­­ли­чие за при­­нос в бор­­­ба­­та с по­­ли­­о­­ми­­е­­ли­­та.

Ро­­та­­ри ин­­­тер­­­не­­шъ­­нъл и не­­го­­ви­­те пар­­т­­­ньо­­ри ще из­­­пол­­з­­­ват съб­­­ра­­ни­­те сред­­с­­т­­­ва за за­­ку­­пу­­ва­­не на орал­­­на по­­ли­­о­­вак­­­си­­на и за пок­­­ри­­ва­­не на опе­­ра­­тив­­­ни­­те раз­­­хо­­ди и за из­­с­­­ле­­до­­ва­­тел­­с­­­ка дей­­ност във връз­­­ка с бо­­лест­­­та. При­­но­­сът на Ро­­та­­ри от 600 млн. до­­ла­­ра за из­­­ко­­ре­­ня­­ва­­не­­то на по­­ли­­о­­ми­­е­­ли­­та от 1985 г. до­­се­­га пред­­с­­­тав­­­ля­­ва най-го­­ля­­ма­­та под­­к­­­ре­­па от стра­­на на час­­т­­­ния сек­­­тор за гло­­бал­­­на здрав­­­на ини­­ци­­а­­ти­­ва.


ДЕ­­СЕТ­­­ТЕ ЖА­­ЛО­­НА, ОЧЕР­­­ТА­­ВА­­ЩИ ПЪ­­ТЯ НА ФОН­­­ДА­­ЦИЯ РО­­ТА­­РИ
Пър­­­ви­­ят жа­­лон е пос­­­та­­вен с Кон­­г­­­ре­­са на ро­­та­­ри­­ан­­­ци­­те в Ат­­­лан­­­та, Джор­­д­­­жия, през 1917 г., ко­­га­­то Арч Клъмф, шес­­­ти­­ят пре­­зи­­дент на Ро­­та­­ри пред­­­ло­­жил да се съз­­­да­­де “фонд от да­­ре­­ния с цел да се пра­­ви доб­­­ро по све­­та пос­­­ред­­с­­т­­­вом бла­­гот­­­во­­ри­­тел­­­ност, об­­­ра­­зо­­ва­­ние и дру­­ги на­чи­­ни за слу­­же­­не на об­­­щес­­т­­­во­­то”. Ско­­ро след то­­ва клу­­бът в Кан­­­зас Си­­ти дал 26.50 до­­ла­­ра, пос­­­ле клу­­бът в Сан Фран­­­цис­­­ко дал да­­ре­­ние и та­­ка фон­­­дът бил ос­­­но­­ван. Арч Клъмф бил чо­­век с пог­­­лед към бъ­­де­­ще­­то, кой­­то вяр­­­вал, че Ро­­та­­ри мо­­же да из­­­вър­­­ши ве­­ли­­ки не­­ща, но клу­­бо­­ве­­те се нуж­­­да­­е­­ли от фонд от доб­­­ро­­вол­­­ни да­­ре­­ния, за да мо­­же то­­ва да ста­­не ре­­ал­­­ност. Пър­­­во­­на­чал­­­но иде­­и­­те би­­ли за служ­­­ба на об­­щ­­­ност­­­та – през 1917 г. Ро­­та­­ри е съ­­щес­­т­­­ву­­вал са­­мо в осем-де­сет стра­­ни.
Вто­­ри­­ят жа­­лон е пос­­­та­­вен де­­се­­ти­­ле­­тие по-къс­­­но. Пър­­­во­­на­чал­­­ни­­ят фонд от да­­ре­­ния на­­рас­­­нал до око­­ло 5000 до­­ла­­ра и през 1928 г. на Кон­­г­­­ре­­са на РИ в Ми­­не­­а­­по­­лис Фон­­­да­­ция Ро­­та­­ри ста­­на­­ла факт. “Спе­­ци­­ал­­­ни­­ят фонд” на Арч Клъмф бил приз­­­нат за спе­­ци­­фич­на ор­­­га­­ни­­за­­ция с иде­­ал­­­на цел. На то­­зи кон­­г­­­рес през 1928 г. Арч Клъмф спо­­де­­лил сво­­я­­та меч­та: “Тряб­­­ва да гле­­да­­ме на фон­­­да­­ци­­я­­та ка­­то не не­­що, ко­­е­­то при­­над­­­ле­­жи не на днеш­­­ния и ут­­­реш­­­ния ден, а да мис­­­лим за нея с ог­­­лед на ид­­­ни­­те го­­ди­­ни и по­­ко­­ле­­ния.

Не­­го­­ва­­та меч­та би­­ла фон­­­да­­ци­­я­­та да се из­­­пол­­з­­­ва “за нап­­­ре­­дъ­­ка на раз­­­би­­ра­­тел­­с­­т­­­во­­то, доб­­­ра­­та во­­ля и меж­­­ду­­на­­род­­­ния мир”.


Тре­­ти­­ят жа­­лон е пос­­­та­­вен през 1930 г., ко­­га­­то Фон­­­да­­ция Ро­­та­­ри да­­ря­­ва пър­­­ва­­та суб­­­си­­дия – 500 до­­ла­­ра на Меж­­­ду­­на­­род­­­но­­то сдру­­же­­ние за де­­ца ин­­­ва­­ли­­ди. То­­ва пър­­­во да­­ре­­ние би­­ло за де­­ца – и тук има не­­що сим­­­во­­лич­но, мис­­­лей­­ки за на­­ша­­та ро­­ля в про­­веж­­­да­­не­­то на по­­ли­­о­­и­му­­ни­­за­­ци­­я­­та 50 го­­ди­­ни по-къс­­­но.
Чет­­­вър­­­ти­­ят жа­­лон е пос­­­та­­вен през 1947 г. – смърт­­­та на Пол Ха­­рис. То­­ва тъж­­­но съ­­би­­тие се ока­­за­­ло пов­­­ра­­тен мо­­мент за фон­­­да­­ция Ро­­та­­ри, ко­­га­­то се из­­­си­­пал по­­рой от да­­ре­­ния в знак на по­чит към ос­­­но­­ва­­те­­ля на Ро­­та­­ри. В не­­го­­ва па­­мет би­­ла съз­­­да­­де­­на пър­­­ва­­та по-зна­чи­­ма прог­­­ра­­ма – “сти­­пен­­­дии за ас­­­пи­­ран­­­ту­­ра”, оси­­гу­­ря­­ва­­ща сти­­пен­­­дии за ед­­­но­­го­­диш­­­но обу­че­­ние в дру­­га стра­­на. Та­­зи меж­­­ду­­на­­род­­­на об­­­ра­­зо­­ва­­тел­­­на прог­­­ра­­ма ста­­на­­ла знак за жиз­­­нес­­­по­­соб­­­ност­­­та на фон­­­да­­ци­­я­­та.

Фак­­­ти­чес­­­ки всич­ки съб­­­ра­­ни до­­то­­га­­ва сред­­с­­т­­­ва би­­ли из­­­пол­­з­­­ва­­ни за та­­зи но­­ва прог­­­ра­­ма. За да се от­­­пус­­­кат по­­ве­че сти­­пен­­­дии вся­­ка го­­ди­­на, би­­ло не­­об­­­хо­­ди­­мо да се съ­­би­­рат все по­­ве­че сред­­с­­т­­­ва. Иде­­я­­та на Арч Клъмф за фонд от вол­­­ни по­­жер­­т­­­во­­ва­­ния, кой­­то да но­­си до­­ход вся­­ка го­­ди­­на, тряб­­­ва­­ло да от­­с­­­тъ­­пи мяс­­­то на прог­­­ра­­ма за го­­диш­­­но на­­рас­­т­­­ва­­не на фон­­­да, за да се под­­­дър­­­жа дей­­ност­­­та на фон­­­да­­ци­­я­­та.


Пе­­ти­­ят жа­­лон е пос­­­та­­вен през 1957 г. с един план за на­­сър­ча­­ва­­не на по-го­­ля­­ма фи­­нан­­­со­­ва под­­к­­­ре­­па, ка­­то се от­­­да­­ва дъл­­­жи­­мо­­то на оне­­зи ро­­та­­ри­­ан­­­ци, ко­­и­­то пра­­вят го­­ле­­ми да­­ре­­ния на фон­­­да­­ци­­я­­та. Пре­­ди го­­ди­­ни да­­ре­­ние от 1000 до­­ла­­ра е би­­ло ряд­­­ко яв­­­ле­­ние и сти­­га­­ло за дъл­­­го вре­­ме при под­­­по­­ма­­га­­не на прог­­­ра­­ма­­та за сти­­пен­­­ди­­и­­те.

При за­ре­ние от 1000 до­ла­ра, нап­ра­ве­но на фон­да­ци­я­та, да­ри­те­лят бил от­личаван със зва­ни­е­то Пол Ха­рис Фе­лоу (пос­ле­до­ва­тел на Пол Ха­рис) - най-важ­на­та стъп­ка, пред­п­ри­е­та за уве­личава­не на фи­нан­со­ви­те по­мо­щи за Фон­да­ция Ро­та­ри.

Се­­га над 80 % от всич­ки да­­ре­­ния за фон­­­да­­ци­­я­­та са от ли­­ца и клу­­бо­­ве, ко­­и­­то да­­ват по 100 до­­ла­­ра за да по­­лу­чат от­­­ли­чи­е­­то “Пол Ха­­рис Фе­­лоу”.
Шес­­­ти­­ят жа­­лон е пос­­­та­­вен през 1964 г., ко­­га­­то за пръв път Фон­­­да­­ция Ро­­та­­ри по­­лу­ча­­ва да­­ре­­ние от над 1 ми­ли­он до­ла­ра за ед­­­на го­­ди­­на – мно­­го важ­­­но съ­­би­­тие, за­­що­­то па­­ри­­те са в сър­­­це­­то на Фон­­­да­­ция Ро­­та­­ри. Ние оби­ча­­ме да да­­ва­­ме да­­ре­­ния за на­­ши­­те прог­­­ра­­ми, но те мо­­гат да се осъ­­щес­­т­­­вят са­­мо и ко­­га­­то на­­би­­ра­­не­­то на сред­­с­­т­­­ва е ус­­­пеш­­­но. Без ефек­­­тив­­­но раз­­­ви­­тие на фон­­­да и щед­­­ри да­­ре­­ния от ро­­та­­ри­­ан­­­ци не мо­­же да има ни­­как­­­ва прог­­­ра­­ма и ни­­как­­­ва Фон­­­да­­ция Ро­­та­­ри.

Без па­­ри на­­ша­­та прог­­­ра­­ма “По­­ли­­оП­­­люс” не мо­­же да спа­­ся­­ва жи­­вот. Без па­­ри ня­­ма сти­­пен­­­дии, ни­­то мо­­гат да пъ­­ту­­ват гру­­пи­­те за на­у­чен об­­­мен. Без па­­ри ня­­ма це­­ле­­ви по­­мо­­щи за из­­­ко­­па­­ва­­не на кла­­ден­­­ци, оси­­гу­­ря­­ва­­не на хра­­на, по­­ви­­ша­­ва­­не на гра­­мот­­­ност­­­та, пос­­т­­­ро­­я­­ва­­не на до­­мо­­ве за без­­­дом­­­ни­­те или за бол­­­нич­но ле­че­­ние и бор­­­ба с бо­­лес­­­ти­­те.

Бор­­­ба­­та на Ро­­та­­ри сре­­щу бед­­­ност­­­та, гла­­да, не­­ве­­жес­­т­­­во­­то и бо­­лес­­­ти­­те за­­ви­­си из­­­ця­­ло от па­­ри­­те, по­­лу­ча­­ва­­ни вся­­ка го­­ди­­на от ро­­та­­ри­­ан­­­ци, клу­­бо­­ве и при­­я­­те­­ли на Фон­­­да­­ция Ро­­та­­ри. Ни­­ко­­га не тряб­­­ва да заб­­­ра­­вя­­ме то­­ва.

Най-бла­­го­­род­­­на­­та за­­да­ча на все­­ки ро­­та­­ри­­а­­нец е да оси­­гу­­ря­­ва еже­­год­­­но фи­­нан­­­со­­ва под­­к­­­ре­­па на фон­­­да­­ци­­я­­та и то­­ва не е за­­да­ча, ко­­я­­та тряб­­­ва да се от­­­бяг­­­ва или ос­­­та­­вя на дру­­ги­­те. То­­ва е ос­­­нов­­­на­­та дей­­ност на фон­­­да­­ци­­я­­та.


Сед­­­ми­­ят жа­­лон е пос­­­та­­вен през 1965 г., ко­га­то са пус­­­на­­ти в ход три но­­ви прог­­­ра­­ми – гру­­пи за на­у­чен об­­­мен, сти­­пен­­­дии за тех­­­ни­чес­­­ко обу­че­­ние и две­те об­ра­зо­ва­тел­ни) и по­­мо­­щи за дей­­нос­­­ти, ко­­и­­то съ­­от­­­вет­­с­­т­­­ват на ос­­­нов­­­ни­­те це­­ли на Фон­­­да­­ция Ро­­та­­ри.

Гру­­пи­­те за на­у­чен об­­­мен са ед­­­на от най-по­­пу­­ляр­­­ни­­те прог­­­ра­­ми на Ро­­та­­ри, за­­що­­то за­­ся­­гат мно­­го ро­­та­­ри­­ан­­­ци, ко­­и­­то пос­­­ре­­щат и оказ­­­ват гос­­­топ­­­ри­­ем­­с­­т­­­во на чле­­но­­ве­­те на те­­зи гру­­пи в сво­­и­­те клу­­бо­­ве, до­­мо­­ве, ра­­бот­­­ни мес­­­та.

Тре­­та­­та прог­­­ра­­ма, въ­­ве­­де­­на през 1965 г. е с ху­­ма­­ни­­тар­­­ни це­­ли и до­­ве­­де до по­­пу­­ляр­­­на­­та се­­га Ма­чинг грантс (це­­ле­­ви по­­мо­­щи).

То­зи жа­лон е осо­бе­но значим, тъй ка­то по­каз­ва наг­лед­но, че през пър­ви­те двай­сет ак­тив­ни го­ди­ни на прог­ра­ма­та Фон­да­ция Ро­та­ри е на­ис­ти­на прог­ра­ма за оси­гу­ря­ва­не на след­дип­лом­на ква­ли­фи­ка­ция. За съ­жа­ле­ние мно­го ро­та­ри­ан­ци все още смя­тат, че Фон­да­ция Ро­та­ри се го­ра­ничава са­мо до пос­ла­ничес­ки­те сти­пен­дии.


Ос­­­ми­­ят жа­­лон е пос­­­та­­вен през 1978 г. с въ­­веж­­­да­­не­­то на прог­­­ра­­ма­­та “Здра­­ве, глад, ху­­ман­­­ност”. Те­­зи суб­­­си­­дии са ут­­­вър­­­де­­ни, за да от­­­бе­­ле­­жат 75-ата го­­диш­­­ни­­на на Ро­­та­­ри и да под­­­си­­гу­­рят зна­чи­­тел­­­но по-об­­­шир­­­ни про­­ек­­­ти от те­­зи, фи­­нан­­­си­­ра­­ни чрез це­­ле­­ви­­те по­­мо­­щи. Те­­зи зна­чи­­тел­­­ни суб­­­си­­дии под­­­си­­гу­­ря­­ват про­­ек­­­ти, ко­­и­­то имат дъл­­­гот­­­ра­­ен ефект в рам­­­ки­­те на ед­­­на об­­щ­­­ност и да­­же в рам­­­ки­­те на ед­­­на дър­­­жа­­ва. Те из­­­ди­­гат Ро­­та­­ри в ед­­­на съв­­­сем но­­ва об­­­ласт на меж­­­ду­­на­­род­­­но­­то под­­­по­­ма­­га­­не.
Де­­ве­­ти­­ят жа­­лон е по­­ро­­ден от ед­­­на го­­ля­­ма суб­­­си­­дия, пред­­­наз­­­на­че­­на за иму­­ни­­зи­­ра­­не­­то на шест ми­­ли­­о­­на де­­ца сре­­щу дет­­с­­­ки па­­ра­­лич на Фи­­ли­­пи­­ни­­те. То­­зи про­­ект до­­ка­­за, че Ро­­та­­ри мо­­же ус­­­пеш­­­но да оси­­гу­­ри вак­­­си­­ни и да по­­мог­­­не в мо­­би­­ли­­зи­­ра­­не­­то на го­­ле­­ми об­­щ­­­нос­­­ти за про­­веж­­­да­­не на на­­ци­­о­­нал­­­ни иму­­ни­­за­­ци­­он­­­ни дни. Ра­­бо­­та­­та по то­­зи про­­ект да­­де на Ро­­та­­ри нов меж­­­ду­­на­­ро­­ден ста­­тут.
Де­­се­­ти­­ят жа­­лон е пос­­­та­­вен през 1994 г. със съз­­­да­­ва­­не­­то на Пос­­­то­­ян­­­ния фонд на Фон­­­да­­ция Ро­­та­­ри. Ос­­­но­­ви­­те са по­­ло­­же­­ни през 1981 г., ко­­га­­то е съз­­­да­­ден фонд “Да­­ре­­ния на Ро­­та­­ри за све­­тов­­­но раз­­­би­­ра­­тел­­с­­т­­­во и мир”. Цел­­­та е да се съз­­­да­­де фонд в рам­­­ки­­те на фон­­­да­­ци­­я­­та, кой­­то да не се из­­­раз­­­ход­­­ва вся­­ка го­­ди­­на, а да рас­­­те и да оси­­гу­­ря­­ва до­­пъл­­­ни­­те­­лен при­­ход от ин­­­вес­­­ти­­ци­­он­­­ни вло­­же­­ния от са­­мия фонд. Иде­­я­­та да се от­­­ли­ча­­ват да­­ри­­те­­ли­­те се прев­­­ръ­­ща във важ­­­но сред­­с­­т­­­во да бъ­­дат сти­­му­­ли­­ра­­ни ро­­та­­ри­­ан­­­ци­­те да включ­ват Фон­­­да­­ция Ро­­та­­ри в смет­­­ки­­те си, как­­­то и те­­зи, ко­­и­­то са да­­ри­­ли ми­­ни­­мум 1000 до­­ла­­ра на да­­ри­­тел­­с­­­кия фонд. То­­зи жа­­лон е осо­­бе­­но зна­чим, тъй ка­­то до­­ве­­де ос­­­нов­­­на­­та идея на Арч Клъмф до ней­­ния за­­вър­­­шек: Ро­­та­­ри да има да­­ри­­тел­­с­­­ки фонд, кой­­то да гле­­да не в нас­­­то­­я­­ще­­то, а в бъ­­де­­ще­­то.

То­­ва са де­­сет­­­те жа­­ло­­на, по пъ­­тя на Фон­­­да­­ция Ро­­та­­ри. Си­­гур­­­но има и дру­­ги съ­­би­­тия, пов­­­ли­­я­­ли вър­­­ху на­­со­­ка­­та и уси­­ли­­я­­та й. В бъ­­де­­ще ще има дру­ги. Нов жа­­лон ще пос­­­та­­вим, ко­­га­­то мо­­жем да за­­я­­вим, че дет­­с­­­ки­­ят па­­ра­­лич е за­­ли­чен от ли­­це­­то на зе­­мя­­та.


Фон­­­да­­ция Ро­­та­­ри е един мно­­го ва­­жен ме­­ха­­ни­­зъм за доб­­­ра­­та и пол­­­зот­­­вор­­­на ра­­бо­­та на клу­­бо­­ве­­те по све­­та и сред­­с­­т­­­во за под­­­по­­ма­­га­­не уси­­ли­­я­­та на ро­­та­­ри­­ан­­­ци­­те в служ­­­ба­­та им към об­­­щес­­т­­­во­­то. Ней­­ни­­те прог­­­ра­­ми са раз­­­ра­­бо­­те­­ни та­­ка, че да бъ­­дат в ус­­­лу­­га на раз­­­ви­­тие на при­­я­­тел­­с­­т­­­во, чрез служ­­­ба меж­­­ду раз­­­лич­ни дис­­т­­­рик­­­ти, меж­­­ду раз­­­лич­ни­­те клу­­бо­­ве и до­­ри меж­­­ду са­­ми­­те ро­­та­­ри­­ан­­­ци.

Март 2008 година








Каталог: files -> info files
info files -> Май 2015. Това са дните, в които ще проведем Конференцията на нашия Дистрикт. Ще я проведем в подножието на величествената и красива Пирин планина в град Банско
info files -> Кодекс на ротарианската практика Февруари 2006 Глава I общи клаузи Част Кодексът 010 Цел 020 Цитиране 030 Структурни правила
info files -> Сидни / австралия 105 международен конгрес на ротари интернешънал 01 – 04. 06. 2014 год
info files -> Отпътуване в 00ч от София площад Ал. Невски за Истанбул 10. 00 ч
info files -> Законодателният съвет се събира на всеки три години
info files -> Отпътуване в 00ч


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница