Format for the Aarhus Convention implementation report in accordance with Decision iv/4 (ece/MP. Pp/2011/2/Add. 1) The following report is submitted on behalf of Bulgaria [name of the Party or the Signatory] in accordance with decisions I/8



страница1/5
Дата22.01.2019
Размер400.5 Kb.
#110776
  1   2   3   4   5
Format for the Aarhus Convention implementation report in accordance with Decision IV/4 (ECE/MP.PP/2011/2/Add.1)

The following report is submitted on behalf of Bulgaria [name of the Party or the Signatory] in accordance with decisions I/8, II/10 and IV/4.

Name of officer responsible for
submitting the national report:

Христо Стоев

Signature:




Date:

21.12.2013 г.

Implementation report

Please provide the following details on the origin of this report

Party:

България

National Focal Point:

Full name of the institution:

Министерство на околната среда и водите

Name and title of officer:

Христо Стоев

Postal address:

София 1000

Telephone:

+359 2 940 63 45

Fax:

+3592 981 66 10

E-mail:

h.stoev@moew.government.bg

Contact officer for national report (if different):

Full name of the institution:




Name and title of officer:




Postal address:




Telephone:




Fax:




E-mail:






I. Process by which the report has been prepared

Provide a brief summary of the process by which this report has been prepared, including information on the type of public authorities that were consulted or contributed to its preparation, how the public was consulted and how the outcome of the public consultation was taken into account, as well as on the material that was used as a basis for preparing the report.




Answer: Докладът е изготвен от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) в периода юли-ноември 2013 г. На 7 ноември 2013 г. е публикуван за обществени консултации на интернет страницата на Министерството, както и в Портала за обществени консултации на Министерския съвет (http://www.strategy.bg). Продължителността на консултациите беше 14 дни, в съответствие с изискванията на националното законодателство. Постъпили са коментари от две неправителствената организация – Сдружение „Движение с екологична насоченост”, гр. Ямбол („ДЕН”) и „Коалиция за устойчиво развитие”:

1. В коментарите на Сдружение „ДЕН” са отправени критични бележки по отношение на спазването и прилагането на Орхуската конвенция, като са засегнати, най-общо, следните въпроси:



  • Разпоредби в Закона за управление на отпадъците, които според Сдружението са в нарушение на Орхуската конвенция, тъй като забраняват на гражданите и неправителствените организации да участват във вземането на решения от Общите събрания на Регионалните сдружения за управление на отпадъците или да оспорват по съдебен ред тези решения.

  • Сдружението счита, че от страна на МОСВ се търсят възможности за отказ на достъп до информация; липса на норми, които да задължават физически и юридически лица да предоставят информация за околната среда на граждани по реда на Закона за достъп до обществена информация; неясен подход при определяне коя информация е класифицирана и служебна в структурите на МОСВ.

  • Занижен контрол по отношение на разходите от бюджета на Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) за екологични проекти на общини, училища и детски градини, одобрени в рамките на националните кампании „За чиста околна среда” на тема „Обичам природата и аз участвам”, проведени през 2011 и 2012 г.

  • Нарушения в процедурата за обществен достъп при издаване на комплексно разрешително.

  • Липса на законови изисквания, по които здравните органи да определят конкретно риска на един инвестиционен проект, оказващ въздействие върху околната среда, за човешкото здраве.

Коментарите на Сдружение „ДЕН” са предоставени на компетентните звена в МОСВ за становище. Получените отговори са изпратени на Сдружение „ДЕН”. Те могат да се обобщят накратко, както следва:

  • Гражданите и неправителствените организации могат да упражняват контрол върху решенията на Регионалните сдружения за управление на отпадъците чрез механизмите за контрол по отношение на актовете на органите на местно самоуправление и местна администрация, заложени в Закона за местното самоуправление и местната администрация.

  • В немалко случай заявителите искат достъп до служебна информация, който в определени законови хипотези може да бъде временно ограничен. В тази връзка следва да се има предвид, че при преценката дали достъпът до служебна обществена информация да бъде ограничен, винаги е отчитан и взиман предвид общественият интерес, който се обслужва при даване на подобна информация. Налице са отделни случаи на ограничаване на достъпа до обществена информация, съгласно разпоредбите на чл. 22, ал. 1 от Закона за опазване на околната среда, но при тях е бил налице по-висш обществен интерес в сравнение с интереса на заявителя. Налице са и случаи, при които заявителите искат информация, която не е обществена по смисъла на чл.2 от Закона за достъп до обществена информация и за задължения субект не е възниквало задължение да се произнася по тези заявления. Следва да се има предвид разпоредбата на чл. 21, ал. 3 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС), според която задължено да предоставя информация за околната среда по реда на глава втора от ЗООС е и всяко физическо или юридическо лице, което предоставя обществени услуги, свързани с околната среда, и което осъществява тази дейност под контрола на органите и организациите, които събират и разполагат с информация за околната среда. Списъкът на категориите информация, подлежаща на класификация като държавна тайна, се съдържа в Приложение № 1 на Закона за защита на класифицираната информация. Разпоредбата на чл. 11 от ЗДОИ определя коя информация е служебна - която се събира, създава и съхранява във връзка с официалната информация, както и по повод дейността на органите и на техните администрации.

  • По отношение на контрола по изпълнението на сключените договори за проекти в рамките на кампании „За чиста околна среда”, следва да се има предвид, че при отчитането в ПУДООС на вече реализирания проект, за всеки извършен разход се представят копия, заверени „вярно с оригинала“ на първични счетоводни документи, издадени на името на финансираната страна, както и Протокол от съответната Регионална инспекция по околна среда и води (РИОСВ) от извършена на място проверка, удостоверяваща изпълнените видове работа. Проверката се осъществява от Инвеститорски контрол към ПУДООС, представител на РИОСВ и представители на финансираната страна.

  • Установено е, че комплексното разрешително № 225-НО/2008 г. за депо за твърди битови отпадъци на гр. Ямбол, което пряко се визира от Сдружение „ДЕН”, е издадено и влязло в сила по предвидения нормативен ред, като не са констатирани никакви процедурни нарушения. Проектът на комплексно разрешително е предоставен на обществен достъп за периода 30.11.2007 г. – 29.12.2007 г. В резултат не са постъпили възражения от засегнатата общественост. Обявата за издаването на разрешителното е публикувана на 16.05.2008 г. във вестник „24 часа” (един от най-големите всекидневници в България). Решението не е обжалвано както от обществеността, така и от страна на общините, които са изразили възражения в рамките на процедурата по издаване на разрешителното. Върховния административен съд отхвърля искане за обявяване на нищожност на комплексното разрешително, на основание, че независимо от промяната в наименованието на инсталацията административният орган е провел производството и се е произнесъл съобразно заявените проектни параметри на инсталацията.

  • На съответни етапи от процедурите по оценка на въздействието върху околната среда на инвестиционни предложения и екологична оценка на планове и програми, компетентният орган по околна среда задължително изисква становище от Министерството на здравеопазването/Районната здравна инспекция (МЗ/РЗИ) във връзка с изясняване на степента на въздействие и риска за човешкото здраве.

2. В своите коментари, „Коалиция за устойчиво развитие” изразява мнение, че не е обективен избора на НПО представители в консултативните съвети към МОСВ, както и че се допускат нарушения в процедурите за обществен достъп при издаване от структурите на МОСВ на решения за одобряване на инвестиционни предложения. По отношение на първото твърдение, следва да се има предвид, че НПО представителите в консултативните съвети са избрани посредством ясни, конкретни и прозрачни правила, заложени в Правилниците за устройството и дейността на съветите, утвърдени от министъра на околната среда и водите. Изготвени са и нови Правила за работа на Обществения съвет към МОСВ. С изменения в Закона за опазване на околната среда през 2012 г. и подзаконовите нормативни актове е засилен контрола върху изпълнението на ангажиментите на възложителите за организиране и провеждане на обществени обсъждания в рамките на процедури по оценка на въздействието върху околната среда, екологична оценка на планове и програми, комплексни разрешителни и др.

Едновременно с обществените консултации, Докладът е изпратен за становище на Министерството на правосъдието, Министерството на икономиката и енергетиката, Министерството на външните работи, Министерството на земеделието и храните, Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, Министерството на образованието и науката и Министерството на здравеопазването на 13.11.2013 г. Не са получени съществени бележки и предложения от тези институции.






II. Particular circumstances relevant for understanding
the report


Report any particular circumstances that are relevant for understanding the report, e.g., whether there is a federal and/or decentralized decision-making structure, whether the provisions of the Convention have direct effect upon its entry into force, or whether financial constraints are a significant obstacle to implementation (optional).




Answer:





III. Legislative, regulatory and other measures implementing the general provisions in article 3, paragraphs 2, 3, 4, 7 and 8




List legislative, regulatory and other measures that implement the general provisions in article 3, paragraphs 2, 3, 4, 7 and 8, of the Convention.

Explain how these paragraphs have been implemented. In particular, describe:

(a) With respect to paragraph 2, measures taken to ensure that officials and authorities assist and provide the required guidance;

(b) With respect to paragraph 3, measures taken to promote education and environmental awareness;

(c) With respect to paragraph 4, measures taken to ensure that there is appropriate recognition of and support to associations, organizations or groups promoting environmental protection;

(d) With respect to paragraph 7, measures taken to promote the principles of the Convention internationally; including:

(i) Measures taken to coordinate within and between ministries to inform officials involved in other relevant international forums about article 3, paragraph 7, of the Convention and the Almaty Guidelines, indicating whether the coordination measures are ongoing;

(ii) Measures taken to provide access to information at the national level regarding international forums, including the stages at which access to information was provided;

(iii) Measures taken to promote and enable public participation at the national level with respect to international forums (e.g., inviting non-governmental organization (NGO) members to participate in the Party’s delegation in international environmental negotiations, or involving NGOs in forming the Party’s official position for such negotiations), including the stages at which access to information was provided;

(iv) Measures taken to promote the principles of the Convention in the procedures of other international forums;

(v) Measures taken to promote the principles of the Convention in the work programmes, projects, decisions and other substantive outputs of other international forums;

(e) With respect to paragraph 8, measures taken to ensure that persons exercising their rights under the Convention are not penalized, persecuted or harassed









Answer:

По подточка (a):

Глава втора от Закона за опазване на околната среда (ЗООС) поставя редица изисквания пред държавните органи и другите компетентни лица относно подпомагането и улесняването на обществеността по отношение на достъпа до информация за околната среда.


Законът за достъп до обществена информация (ЗДОИ) подробно регламентира процедурите за достъп до обществена информация, включително и за информация за околната среда и насочва обществеността по какви начини може да получи информация и ако не е доволна от решението за достъп до информация, как и с какви средства за правна защита може да обжалва съответното решение пред компетентен орган.


Интернет страниците на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и неговите структури включват специализирани секции „Достъп до информация”, в които се дават подробни указания относно процедурите за достъп до информация за околната среда.
С цел осигуряване на прозрачност в дейността и за максимално улесняване на достъпа до обществена информация в интернет страницата на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) е публикуван и ежегодно се обновява Национален електронен каталог на източниците на екологична информация (http://eea.government.bg). В него са обобщени данни за това каква информация за околната среда се събира, съхранява и предоставя на обществеността от институциите в България.
Важна роля изпълнява Фондация „Програма Достъп до Информация”, която:

  • Консултира случаи, свързани с правото на информация.

  • Провежда специализирани обучения по свобода на информацията за държавни и общински служители, журналисти и неправителствени организации.

  • Подготвя информационни материали и публикации за централния и местния печат.

На 26.02.2013 бяха публикуван резултатите от ежегодното проучване на "Програмата за достъп до информация" на Интернет страниците на институциите в системата на изпълнителната власт. Според него, през 2012 г. електронната страница на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) е класирана на 13-то място от общо 487 проучени институции (http://www.aip-bg.org/surveys/Рейтинг/202921/). ИАОС е на второ място от всички изпълнителни агенции в България след Националния институт за помирение и арбитраж (http://www.aip-bg.org/surveys/rating/202921/?InstCategoryID=IN0008) МОСВ е класирано на 33 място.
За повече информация:

http://www.aip-bg.org/en/

По подточка (b):

Всяка година се провеждат национални кампании за повишаване на общественото съзнание и култура по повод Световен ден на влажните зони, Световен ден на водата, Часът на Земята, Международна седмица на горите, Ден на биологичното разнообразие, Световен ден на околната среда, Ден на река Дунав, Седмица на мобилността, Ден на Черно море, Ден на отворените врати, както и кампании, свързани с опазването на определени видове или групи видове (прилепи, делфини, мечки) и др. В рамките на тези кампании, от МОСВ и неговите структури и Изпълнителната агенция по горите и Дирекциите на природните паркове към нея се провеждат открити уроци, конкурси, изложби, акции по почистване и залесяване, форуми, обучителни семинари, кръгли маси, конференции за ученици, учители, бизнеса, неправителствени организации, за служители на общинската и държавната администрация.
Традиционно се провеждат и други инициативи като:


  • Конкурс „За чиста околна среда”, финансиран с национални средства, в който могат да участват с екологични проекти общини, кметства, училища, детски градини и обединени детски комплекси. Проектите предвиждат почистване и озеленяване на определени урбанизирани райони, създаване на зони за отдих и спорт и като цяло естетизиране и подобряване на жизнената среда в населеното място.

  • Конкурс на МОСВ за деца и юноши за рисунка, разказ и предмет, изработен от рециклирани материали в рамките на кампания под надслов „Обичам природата – и аз участвам”. Финансират се и дейности на училища и детски градини, пряко свързани с повишаване на екологичната култура и навлизането на съвременните тенденции в сферата на опазването на околната среда в образователния и възпитателен процес на младите хора, вкл. оборудване на специализирани кабинети и учебни пособия, създаване на еко-кът и др.

  • Национална кампания „Зелена България”, която предвижда връчване на благодарствени призове за най-зелен бизнес, най-активна община с проекти, финансирани от фондовете на ЕС, най-зелен град. Подобни призове се връчват и от неправителствения сектор, който осъществява на доброволни начала мониторинг върху околната среда, например наградата „Космат дъб” и антинаградата „Пъстър пор”, учредени от Коалиция за устойчиво развитие.

  • Кампанията „Зелена идея”, която има за цел по забавен и приятен начин да събере на едно място свежи идеи за опазването на околната среда и да насочи вниманието към уникалните места в българската природа.

Министерството на икономиката и енергетиката е осъществило проект „Стимулиране на качеството и устойчиво развитие на туристическите предприятия” с финансиране от фондовете на ЕС. Целта на проекта е да проучи, популяризира и създаде предпоставки за внедряването на инструменти за насърчаване на качеството и устойчивото развитие на туристическите предприятия. В рамките на проекта е проведена информационна кампания за разясняване и популяризиране на ползите и необходимостта от въвеждане на системи за сертифициране на качеството на туристическите продукти и услуги и етикети за качество в туристическата индустрия.


Осъществен е проект “Управление на околната среда за устойчив начин на живот в българското общообразователно училище”, финансиран от Фламандското правителство, на обща стойност 35 000 евро.

Основните цели на проекта са популяризиране и по-пълно въвеждане на екологичното образование и образованието по устойчиво развитие в българското общообразователно училище и усъвършенстване на натрупаните знания на учители за работа със съвременни учебни помагала и оказване на подкрепа на училищата в процеса на прилагане на нови подходи и методи за работа с децата и родителите.

В рамките на проекта е преведено и отпечатано в тираж 1800 броя ръководство за учители „Управление на околната среда за по-добър начин на живот в училищата“. Ръководството е представено по време на провеждането на семинари и учебни практики пред 147 учители, директори на начални и средни общообразователни училища от общо 50 населени места в България, представители на Регионалните инспекторати по образование, МОСВ и общини.
Успешно се прилага учебното помагало „Зелен пакет”, разработено от Регионалния екологичен център за Централна и Източна Европа с подкрепата на Toyota. „Зеленият пакет” включва няколко образователни компонента за ученици 5-8 клас, включително компакт диск, наръчник с учебни планове за учители, видеокасета с клипове и филми за околната среда, екологични игри и др.
Друг реализиран проект е кампанията “С Флупи за по-добра околна среда”, която се реализира на два етапа: първият обхвана над 250 детски градини в столицата и страната, на които бяха дарени 1200 образователни комплекта (вкл. книжките „Флупи и водата” и „Флупи и въздуха”, Наръчник за учителя, Флупи домино, стикери и постери), изготвени в рамките на същия проект, от които децата се научават на правилно отношение към околната среда: как да опазват въздуха и водата чисти, какво да правят, за да не са замърсени улиците, дворовете и домовете, как да се отнасят към света, който ни заобикаля. Вторият етап на кампанията “С Флупи за по-добра околна среда” беше насочен към децата на възраст между 8 и 13 години и включваше разработването и разпространението на два образователни пакета с помагала, предназначени съответно за учениците от 2 – 4 клас и 5 – 6 клас.
По подточка (c):

С цел активно сътрудничество с природозащитните граждански групи и организации и с останалите участници в обществения процес при формиране на позиции и поемане на инициативи от МОСВ за развитие и провеждане на държавната политика по опазване на околната среда, през март 2013 г. е създаден Обществен съвет към министъра на околната среда и водите. На заседанията присъстват представители на неправителствения сектор, различни браншови организации, на академичните/научни среди, държавните институции и др., в зависимост от темата на разглеждане на всяко заседание. Заседанията се излъчват онлайн на електронната страница на МОСВ, което осигурява максимална откритост пред обществото.


Осигурено е участие на НПО в консултативни съвети към МОСВ - Висшия експертен екологичен съвет, Националния съвет по биологично разнообразие, Висшия консултативен съвет по водите и Консултативната комисия по генетично модифицирани организми (ГМО).
Гражданските структури, бизнеса и медиите бяха въведени в обмена на информация в интернет чрез канали на МОСВ в социалните мрежи Twitter, You Tube и Facebook.
По подточка (d):

Проектите на рамкови позиции на страната по въпросите, които се разглеждат на заседания на работните органи на Съвета на ЕС (в т.ч. и във връзка с общия принос на ЕС към международни инициативи, процеси, споразумения и др.) се съгласуват в рамките на Работни групи към Съвета по европейски въпроси, в чиито състав са включени представители на асоциации на неправителствени организации, синдикати и др. По този начин е осигурено участие на засегната общественост при координирането и изготвянето на националните позиции за преговорите на равнище ЕС при процедурите по формиране на обща позиция на ЕС по въпроси, свързани с международни форуми. Като примери за такива форуми, в които страната не участва пряко, а само посредством механизмите на координация в рамките на институциите на ЕС, могат да се посочат Стокхолмска конвенция за устойчивите органични замърсители, Конвенция за трансграничните въздействия на промишлените аварии, Базелска конвенция за контрол на трансграничното движение на опасни отпадъци и тяхното обезвреждане, процедурите по укрепване и надграждане на Програмата на ООН за околна среда (UNEP) и др.


В консултативните съвети към министъра на околната среда и водите, които разглеждат и въпроси, свързани с участието на страната в международни форуми, също е осигурено участие на неправителствените организации, академичните среди и др. С оглед участие на гражданското общество в процесите по прилагане на Рамковата конвенция на Обединените нации по изменение на климата е в процес на сформиране Консултативен съвет по климата, в който ще вземат участие професионални и неправителствени организации, научните среди и др.
Споменатият по-горе Обществен съвет към министъра на околната среда и водите обсъжда предложения за законодателни промени, чрез които националното законодателство се хармонизира с правото на ЕС и международните споразумения в областта на околната среда (също „международни форуми” по смисъла на Конвенцията). Така например, на своето трето заседание, проведено на 01.08.2013 г., Съветът разгледа предложения на МОСВ за проект на Закон за ограничаване на изменението на климата, както и за проекти на изменения в Закона за чистотата на атмосферния въздух и Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества и смеси. Тези предложения пряко се отнасят до изпълнение на международни ангажименти, свързани с участието на България в международната търговия с емисии на парникови газове и Европейската схема за търговия с емисии, транспониране на изискванията на Директива 2012/33/ЕС по отношение съдържанието на сяра в корабните горива, прилагане на Регламент (ЕС) № 649/2012 относно износа и вноса на опасни химикали.
Изготвена е и е предоставена на звената в МОСВ и компетентните институции в страната, информация и указания (вкл. и Ръководството от Алма Ата за прилагане на принципите на Орхуската конвенция в международни форуми) относно утвърждаване и насърчаване прилагането на принципите на Орхуската конвенция в международните процеси на вземане на решения по въпроси, касаещи околната среда. Определени са лица за контакт по международните споразумения и договори, с които да се координират бъдещи действия.
Ръководството за прилагане на принципите на Орхуската конвенция в международни форуми е предоставено на националните координатори на конвенции, свързани с околната среда.

По подточка (e):


В българското законодателство няма изричен текст, който буквално да възпроизвежда изискванията на чл.3, ал. 8 от Конвенцията, но съгласно чл. 45 от Конституцията на Република България: „Гражданите имат право на жалби, предложения и петиции до държавните органи.”, а чл. 56 от Конституцията гласи: „Всеки гражданин има право на защита, когато са нарушени или застрашени негови права или законни интереси. В държавните учреждения той може да се явява и със защитник.”





.

Каталог: fileadmin -> DAM -> env
fileadmin -> Джойс Де Силва, Състрадание към селскостопанските животни
fileadmin -> Ален фройдигер бюжар и паншо или Мнимите Консуматори
fileadmin -> Не по-късно от
fileadmin -> Здравословно състояние и благосъстояние на животните при органично животновъдство
fileadmin -> This is the story of an ancient meditation technique named Vipassana, which shows people how to take control of their lives and channel them toward their own good
fileadmin -> До клъстера Дуално професионално обучение към гбитк
fileadmin -> An den Vorstand der dbihk до Управителния съвет на гбитк
fileadmin -> Отношението между цените на храната и грижата за животните
fileadmin -> Bulgaria trading
env -> Format for Aarhus Convention implementation report


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница