Формуляр за частична оценка на въздействието



Дата27.10.2018
Размер124.66 Kb.
#102288




Формуляр за ЧАСТИЧНА ОЦЕНКА НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО





Институция: Висш съдебен съвет на

Република България


Нормативен акт: Правилник за изменение и допълнение на Правилника за администрацията на Прокуратурата на Република България

За включване в законодателна програма на Висшия съдебен съвет за периода: 2017 г.


Дата: 06.12.2017 г.


Контакт за въпроси: Мартин Величков



Телефон: 02/9304331

1. Дефиниране на проблема:


1.1. Кратко опишете проблема и причините за неговото възникване. Посочете аргументите, които оправдават нормативната промяна.

С решение на ВСС по т. 80 от Протокол 47/28.11.2013 г. е приет Правилник за администрацията на Прокуратурата на Република България (обн. ДВ, бр. 106 от 10.12.2013 г.). Правилникът е приет на основание чл. 342, ал. 1 от Закона за съдебната власт и с него е отменен Правилникът за организацията и дейността на администрацията на Прокуратурата на Република България (обн., ДВ, бр. 66 от 2009 г.; изм., бр. 12 от 2011 г.).

С Правилника се определят звената на администрацията на Прокуратурата на Република България, функционалните им характеристики и организацията на работа. Правилникът определя реда за съставяне на длъжностното разписание, типовите длъжностни характеристики, основните права и задължения на съдебните служители, органите по назначаването им, реда за провеждане на конкурси, както и условията за несъвместимост за съдебен служител.

Въведената с измененията на ЗСВ (обн. ДВ, бр. 62 от 09.08.2016 г.) разпоредба на чл. 30, ал. 2, т. 7 включи в правомощията на Пленума на ВСС разкриването на териториални отделения /ТО/ към съответния районен съд и съответната районна прокуратура.

По предложение на главния прокурор за приемане на принципно решение за оптимизиране на съдебната карта на районните прокуратури, Прокурорската колегия на ВСС, със свое решение по Протокол № 18/26.04.2017 г., обсъди и прие, че :

- оптимизирането на районните прокуратури по чл. 30, ал. 2, т. 7 от ЗСВ следва да бъде извършено по унифициран модел;

- „териториално отделение“ по смисъла на чл. 30, ал. 2, т. 7 от ЗСВ представлява звено, разкрито от Пленума на ВСС в дадено населено място, в структурата на съответната районна прокуратура, с прокурори и специализирана администрация за изпълнение на функциите им на територията на съдебния район, съответен на районната прокуратура.

1.2. Опишете какви са проблемите в приложението на съществуващото законодателство или възникналите обстоятелства, които налагат приемането на ново. Посочете възможно ли е проблемът да се реши в рамките на съществуващото законодателство чрез промяна в организацията на работа и/или въвеждане на нови технологични възможности (например съвместни инспекции между няколко органа и др.).

Една от необходимите предпоставки за създаване на териториални отделения е приемане на съответните промени в Правилника за администрацията на Прокуратурата на Република България.

Реализирането на унифицирания модел е свързано с реорганизация на финансово-стопанската дейност, която да бъде изведена от районните прокуратури и възложена на окръжните, респективно районните прокуратури да бъдат освободени от тази дейност, което също предполага съответни промени в Правилника. Разпоредбите относно реорганизацията на финансово-стопанската дейност ще влязат в сила след решението на Пленума на ВСС за разкриване на териториални отделения към съответните прокуратури. Доколкото настоящата подзаконова нормативна уредба не е съобразена с актуалната редакция на ЗСВ и възприетия от Прокурорската колегия на ВСС подход при оптимизиране на съдебната карта на районните прокуратури, с Проекта се предлага създаване на специализирана администрация в териториалните отделения към районните прокуратури, възлагане на окръжните прокуратури на финансово-стопанска дейност и по отношение на районните прокуратури и се въвежда нова норма, определяща дейността по направление „финансово-счетоводна дейност“ на районните прокуратури.



Отделно от изложеното, при прилагане на действащия понастоящем Правилник за администрацията на Прокуратурата на Република България бяха констатирани редица непълноти на въведената с него уредба. С оглед прецизиране на съществуващата нормативна уредба и повишаване на ефективността на работата на структурните звена на Прокуратурата, настоящият Проект предлага:

  • Формулиране на основните правомощия на съдебния администратор и административния секретар с разграничаване на функциите при наличието на двете длъжности или само на една от тях в съответната прокуратура;

  • Разписване дейностите по направленията в общата администрация на прокуратурите;

  • Доразвиване организацията на дейността по приемане, съхраняване и предаване на веществени доказателства;

  • Предвиждане на инвентаризация на преписките и делата в прокуратурите;

  • Допълване и изменение уредбата на атестирането на съдебните служители, касаещи промяна в сроковете за извършване на атестиране и изработване на работен план, както и провеждане на междинна среща само по необходимост.

    1. Посочете дали са изготвени последващи оценки на нормативния акт или анализи за изпълнението на политиката и какви са резултатите от тях?

Не са изготвяни последващи оценки на въздействието на Правилника за администрацията на Прокуратурата на Република България.




  1. Цели: Посочете целите, които си поставя нормативната промяна по конкретен и измерим начин и график за тяхното постигане. Съответстват ли целите на действащата стратегическа рамка?

Предлаганите промени имат за цел подобряване организацията на дейността на Прокуратурата на Република България и създаване на предпоставки за повишаване на ефективността и ефикасността й при условията на реформиране на съдебната карта.




  1. Идентифициране на заинтересованите страни: Посочете всички потенциални засегнати и заинтересовани страни, върху които предложението ще окаже пряко или косвено въздействие (бизнес в дадена област/всички предприемачи, неправителствени организации, граждани/техни представители, държавни органи, др.).

Преки заинтересовани страни:

  1. Пленума на ВСС, който решава общи за съдебната власт организационни въпроси, в частност във връзка с правомощието му по чл. 30, ал. 2, т. 7 от ЗСВ;

  2. Прокурорската колегия на ВСС, във връзка с правомощията й по чл. 30, ал. 5, чл. 341 и чл. 342 от ЗСВ;

  3. Осъществяващите общо административно ръководство в Администрацията на Прокуратурата на Република България, в частност в администрацията на главния прокурор, администрацията на Върховната касационна прокуратура, администрацията на Върховната административна прокуратура, администрацията на Националната следствена служба, администрацията на прокуратурите, администрацията на окръжните следствени отдели в окръжните прокуратури и следствения отдел в специализираната прокуратура;

  4. Съдебните служители в администрацията на Прокуратурата на Република България.

Косвени заинтересовани страни:

  1. Физически лица, в качеството им на кандидати за заемане на длъжност в администрацията на Прокуратурата на Република България;

  2. Физически и юридически лица, в качеството им на участници в обществените консултации.




  1. Варианти на действие: Идентифицирайте основните регулаторни и нерегулаторни възможни варианти на действие от страна на държавата, включително и варианта „без намеса".

При този нормативен акт не е възможно да бъдат формулирани варианти, различни от вариант „без намеса“ и предложеният вариант за приемане на Правилника.

Вариант на действие 1 „Без намеса“: При този вариант ще продължи да се наблюдава:

• Липса на подзаконова нормативна уредба на администрацията към териториалните отделения на районните прокуратури;

• Липса на подзаконова нормативна уредба за възлагане на окръжните прокуратури на финансово – стопанската дейност по отношение на районните прокуратури;

• Недостатъчно ясно разграничаване на правомощията на съдебния администратор и административния секретар;

• Недостатъчно подробна уредба на организацията, определяща дейността по приемане, съхраняване и предаване на веществените доказателства;

• Недостатъчно подробна уредба на дейностите в общата администрация на Прокуратурата на Република България;

• Несъвършена подзаконова нормативна уредба на атестирането на съдебните служители.

Вариант на действие 2 „Приемане на правилника“: При този вариант ще бъдат осигурени:

• Подзаконова нормативна уредба на администрацията към териториалните отделения на районните прокуратури;

• Подзаконова нормативна уредба за възлагане на окръжните прокуратури на финансово – стопанската дейност по отношение на районните прокуратури;

• Въведено ясно разграничаване на правомощията на съдебния администратор и административния секретар;

• Подробна уредба на организацията, определяща дейността по приемане, съхраняване и предаване на веществените доказателства;

• Подробна уредба на дейностите в общата администрация на Прокуратурата на Република България;

• Оптимизирана подзаконова нормативна уредба на атестирането на съдебните служители.





  1. Разходи: Опишете качествено (при възможност - и количествено) всички значими потенциални икономически, социални, екологични и други негативни въздействия за всеки един от вариантите, в т.ч. разходи за идентифицираните заинтересовани страни в резултат на предприемане на действията. Пояснете кои разходи се очаква да бъдат второстепенни, и кои да са значителни.

Приемането на Правилника за изменение и допълнение на Правилника за администрацията на Прокуратурата на Република България няма да доведе до разходване на допълнителни финансови средства. Същевременно с предложените изменения и допълнения ще се повиши ефективността и ефикасността на Прокуратурата при условията на реформиране на съдебната карта.




  1. Ползи: Опишете качествено (при възможност - и количествено) всички значими потенциални икономически, социални, екологични и други ползи за идентифицираните заинтересовани страни за всеки един от вариантите в резултат на предприемане на действията. Посочете как очакваните ползи кореспондират с формулираните цели.

Вариант на действие 1 „Без намеса“:

Не могат да бъдат идентифицирани ползи от реализирането на Вариант на действие 1 „Без намеса”. Приемането на Правилника няма да доведе и до няма да доведе до разходване на допълнителни финансови средства. Той е съобразен с настоящата законова уредба, в частност с разпоредбата на чл. 30, ал. 2, т. 7 от ЗСВ, като приемането му е една от необходимите предпоставки за създаване на териториални отделения към районните прокуратури, респективно извършване на реформа в съдебната карта.



Вариант на действие 2 „Приемане на правилника“:

Приемането на Правилника ще прецизира съществуващата нормативна уредба, което ще доведе до подобряване организацията на дейността на Прокуратурата на Република България, оптимизиране на съдебната карта и създаване на предпоставки за повишаване на ефективността и ефикасността й при условията на реформиране на съдебната карта.




  1. Потенциални рискове: Посочете възможните рискове от приемането на нормативната промяна, включително възникване на съдебни спорове

Вариант на действие 1 „Без намеса“:

Неприемането на предложените с Проекта на Правилник изменения и допълнения в съществуващата подзаконова нормативна уредба би било пречка за оптимизирането на районните прокуратури в съответствие с разпоредбата на чл. 30, ал. 2, т. 7 от ЗСВ. Приемането му е една от предпоставките то да бъде извършено по възприетия от Прокурорската колегия на ВСС унифициран модел. Същевременно в предложения Проект са отстранени редица непълноти в действащата към момента подзаконова нормативна уредба, констатирани при прилагането й.



Вариант на действие 2 „Приемане на правилника“:

Не са идентифицирани рискове при приемане на Правилника.



  1. Административната тежест:

  • Ще се повиши

  • Ще се намали

Х Няма ефект

Проектът не създава задължения за Прокуратурата на Република България и нейните звена, различни от изрично регламентираните в националното законодателство. Приемането на Проекта няма да доведе до повишаване на административната тежест.



  1. Въздействие върху микро, малки и средни предприятия (МСП):

  • Актът засяга пряко МСП

Х Актът не засяга МСП

Х Няма ефект



Проектът не засяга директно малките и средни предприятия. Косвено, доколкото Проектът ще доведе до повишаване ефективността на Прокуратурата на Република България, същият ще има положителен ефект с оглед гарантиране върховенството на закона и достъпа до правосъдие.

  1. Проектът на нормативен акт изисква цялостна оценка на въздействието:

  • Да

Х Не

Проектът прецизира съществуващата подзаконова нормативна уредба и я привежда в съответствие с относимото национално законодателство. Не се очакват значителни последици от приемането на Проекта. В този смисъл не се изисква извършването на цялостна оценка на въздействието.



  1. Обществени консултации: Обобщете най-важните въпроси за обществените консултации, посочете индикативен график за тяхното провеждането и видовете консултационни процедури.

Най – важните въпроси за обществената консултация са:

В1.: Съответства ли изготвения Проект на Правилник за изменение и допълнение на Правилника за администрацията на Прокуратурата на Република България с относимата законова уредба?

В.2.: Достатъчно детайлна и разбираема ли е подзаконовата нормативна уредба на администрацията към териториалните отделения на районните прокуратури?

В.3.: Достатъчно детайлна и разбираема ли е подзаконовата нормативна уредба, предвиждаща осъществяването от окръжните прокуратури на финансово-стопанската дейност по отношение на районните прокуратури?

В4.: Достатъчно ясно ли са разграничени правомощията на съдебния администратор и административния секретар?

В5.: Достатъчно ясна и подробна ли е уредбата на организацията, определяща дейността по приемане, съхраняване и предаване на веществените доказателства?

В.6.: Достатъчно ясна и подробна ли е уредбата на дейностите в общата администрация на Прокуратурата на Република България;

В7.: Предложената уредба за атестиране на съдебните служители ще доведе ли до по-обективна оценка на работата им?

Проектът на Правилник за изменение и допълнение на Правилника за администрацията на Прокуратурата ще бъде публикуван на Интернет страницата на ВСС www.vss.justice.bg, раздел „Обществени консултации”, за срок от 30 дни. Проектът ще бъде внесен на заседание на Прокурорската колегия на ВСС, като ще бъдат обсъдени постъпилите становища. Окончателният Проект ще бъде предложен от Прокурорската колегия за приемане от Пленума на ВСС.

Заседанията на Колегиите и Пленума на Висшия съдебен съвет са публични и се излъчват онлайн на Интернет страницата на Съвета. Пълните стенографски протоколи от заседания също са публично достъпни на Интернет страницата на ВСС.

Справката за постъпилите становища и за тяхното отразяване ще бъде публикувана на Интернет страницата на ВСС.

  1. Приемането на нормативния акт предвидено ли е в европейското законодателство.

  • Да

Х Не

Приемането на нормативния акт не е предвидено в европейското законодателство. Проектът не противоречи на норми на европейското законодателство.

  1. Подпис на отговорното лице:

Име и длъжност: Мартин Величков - гл. експерт - юрисконсулт, отдел „Нормативна дейност и процесуално представителство”, дирекция „Правна”, Администрация на ВСС

Дата: 06.12.2017 г.

Подпис: /П/

Съгласувал: Саша Харитонова - директор на дирекция „Правна”, Администрация на ВСС

Дата: 06.12.2017 г.

Подпис: /П/





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница