Формуляр за предложение за финансиране на проект



страница1/3
Дата21.01.2017
Размер0.56 Mb.
#13237
ТипПрограма
  1   2   3
ПРОГРАМА ЗА МАЛКИ ПРОЕКТИ НА

ГЛОБАЛНИЯ ЕКОЛОГИЧЕН ФОНД



ФОРМУЛЯР

за предложение за финансиране на проект

Име на проекта на български език: Възстановяване и устойчиво управление на горските екосистеми на територията на ПП „Витоша”

Име на проекта на английски език: Restoration and sustainable management of forest ecosystems on the territory of Vitosha Nature Park

Кандидатстваща организация на български език: Инициативна група „Витоша”

Кандидатстваща организация на английски език: Vitosha Initiative Group

Партньори по проекта:

ДПП „Витоша”

ДЛ София

ABC Дизайн енд Комюникейшън ООД

Клуб „Еделвайс”

Продължителност на проекта: 16 месеца

Общ бюджет на проекта, лева: 136 915

Сума, за която се кандидатства от ПМП, лева и % от общия бюджет: 54 060, 39.48%

В случай на одобрение на предложението за финансиране, ПМП получава пълните права за публично разпространение на информация относно проекта и неговите резултати.

Попълва се от служител на ПМП

Номер на проекта:

Служител приел проекта: Подпис:

Дата на получаване:

І. 00000000КАНДИДАТСТВАЩА ОРГАНИЗАЦИЯ

1. Име на организацията: Инициативна група „Витоша”


2. Общи данни Сдружение с обществено полезна дейност

3. Контакти: Тел: 0896 665432, e-mail: tufo@gbg.bg

4. Банкова информация:

5. Лице за контакт: Теодор Тодоров

6. Оторизирано лице, длъжност, номер на лична карта: Теодор Тодоров, Председател на УС,


7. Мисия и стратегически цели на организацията

Инициативна група „Витоша” е основана със следните цели:

1. да работи за опазване и възстановяване на природата, околната среда и устойчивото развитие на национално и международно ниво;

2. да разработва, прилага и популяризира модели за решаване и предотвратяване на екологични проблеми;

3. да събира и разпространява информация, свързана с проблемите на околната среда и устойчивото развитие;

4. да формира природозащитна култура и да съдейства за повишаване на общественото съзнание относно необходимостта от и начините за опазване и възстановяване на околната среда.


8. Кратка история на организацията и предишни постижения

Инициативна група „Витоша” е нестопанска организация в обществена полза, сформирана от експерти в сферите на опазване на околната среда и биологичното разнообразие, управление на защитени територии и устойчиво горско стопанство. Голяма част от учредителите на сдружението работят в институциите, заинтересовани от решаване на проблема с изсъхването на горите в ПП „Витоша” - РИОСВ–София, ДПП „Витоша”, ДЛ София и природозащитни НПО (Асоциация на парковете в България, СКОПС-ЛТУ, ЕС „За Земята”), но членуват в организацията като личности, а не като представители на съответните институции. Организацията е създадена в края на 2006 г. с основна цел да работи за решаване на проблема с изсъхването на смърчовите гори на територията на ПП „Витоша”. За краткия период от създаването си, Инициативна група „Витоша” успя да осигури партньори и финансиране за възстановяване на всички увредени и изсечени горски участъци в района на х. „Момина скала”. В рамките на кампанията за залесяване организирана през май 2007 г. бяха засадени 37 дка млади гори, осигурени бяха ресурси за тяхното отглеждане и бе привлечен медиен и обществен интерес относно проблема с унищожаването на смърчовите екосистеми на Витоша.



9. Капацитет на организацията

Инициативната група разполага с доказан експертен капацитет в сферата на опазване на околната среда и биологичното разнообразие, управление на защитени територии, разработване и използване на ГИС, устойчиво горско стопанство, разработване и изпълнение на проекти към финансови донори и др. Пълния списък с експертите, въвлечени в процеса на подготовка на настоящия проект можете да намерите в Приложение 1. В допълнение, ИГ „Витоша” успя да изгради успешни партньорства с корпоративни донори, училища, туроператорски агенции и медии, чиито ресурси и капацитет също ще допринесат за успешната реализация на проекта.



10. Финансов капацитет

В процеса на разработване на настоящото предложение бяха идентифицирани редица партньори и външни донори, които осигуриха начална финансова подкрепа за реализацията на проекта. Към момента на подаване на проекта са осигурени финансови ресурси от корпоративни донори в размер на 13 700 лв., част от които вече са изразходвани за възстановяване на изсечените короядни петна в района а х. „Момина скала”. Благодарение на партньорството с „Горичка” (www.gorichka.bg - инициатива на Маги Малеева) се очаква да бъдат привлечени допълнителни средства за залесяване, които се набират чрез интернет страницата им.


11. Роля в проекта


Инициативна група „Витоша” ще има водеща роля при реализирането на проекта, координацията, изпълнението и отчитането на всички предложени дейности.

12. Интерес от проекта


Интересът на предлагащата организация от проекта е свързан с решаване на проблема с изсъхването на смърчовите гори и възстановяване на горските екосистеми на територията на Природен парк „Витоша” посредством разработване и прилагане на пилотни подходи и дейности, изграждане на успешни партньорства между държавните институции, бизнеса, НПО и широката общественост.

13. Финансов и нефинансов принос


Финансов принос: 6000 лв.

Нефинансов принос: 14 400 лв.

ІІ. ОПИСАНИЕ НА ПРОЕКТА

1. Местоположение: Област София, Общини: София и Перник, Населено място: София, Защитена територия: Природен парк „Витоша”.

2. Кратко описание на проекта
2.1. Обосновка: През 2001 г. смерч унищожи 2 участъка от смърчови гори на територията на ПП „Витоша”. Поради благоприятните климатични условия и липсата на адекватни превантивни мерки от засегнатите площи започна масово разпространение (каламитет) на смърчов корояд, който се разпространи по цялата планина и причини изсъхването на над 600 ха смърчови гори. В последствие, започна изсичане на изсъхналите площи, като до края на 2006 г. бяха изсечени над 50 ха без да бъдат предприети адекватни мерки за възстановяване на горските екосистеми. До голяма степен разрастването на проблема се благоприятства от липсата на ефективна превенция и последващи мерки за възстановяване на унищожените горски екосистеми, което се дължи на няколко фактора: липсата на достатъчно бюджетни средства за превантивни и възстановителни мерки; слаба координация на експертно и организационно ниво от страна на държавните институции и неясно разпределение на отговорности за справяне с проблема; липса на експертно съгласие относно най-ефективните методи за ограничаване разпространението на корояда и възстановяване на унищожените горски участъци; липса на яснота относно значението на проблема, водещо до слаба ангажираност и подкрепа от страна на правителствените институции, медиите, обществеността и частния сектор за неговото решаване. Липсата на своевременно възобновяване на изсечените короядни петна сериозно нарушава противоерозионните, екологичните и рекреационни функции на горите в ПП „Витоша”. В допълнение, загиват ключови екосистеми и ценни местообитания за редица редки и защитени видове (Подробен списък със засегнатите видове можете да намерите в Приложение 2). В локален мащаб, намаляването на горската покривка на територията на парка влияе негативно върху стабилността на микроклимата в региона и пречистването на за въздуха на София от замърсители, а в глобален мащаб допринася за ускоряване на процесите на загуба на биологично разнообразие, обезлесяване и промяна в климата. Тъй като процесът на съхнене продължава, съществува реална опасност от разширяване на засегнатите участъци и увеличаване на сечите през следващите години.

2.2. Целеви групи на проекта: Държавните институции, отговорни за управлението на горите на територията на ПП „Витоша”, широката общественост и частния сектор.

2.3. Обща цел и очаквани въздействия: Възстановяване и устойчиво управление на горските екосистеми на територията на ПП „Витоша”.

2.4. Конкретни цели и очаквани резултати: Изготвяне и прилагане на модел за спиране изсъхването на смърчовите гори и възстановяване на горските екосистеми в ПП „Витоша”; изграждане на успешни партньорства между държавните институции, бизнеса, НПО и обществеността за опазване на природата; формиране на екологична култура и гражданска позиция относно природозащитни проблеми.

2.5. Основни дейности: експертен мониторинг, събиране и анализ на информация, разработване на План за действие за решаване на проблема с изсъхването и възстановяване на смърчовите гори в ПП „Витоша”, разработване на ГИС модел и избор на пилотни участъци, разработване на база данни за наличните фиданки в разсадниците около Витоша, планиране и изпълнение на превантивни и възстановителни дейности (обработка на остатъците от сечта, залагане на уловки и ловни дървета, отглеждане на фиданки, залесяване), разработване и популяризиране на пилотен модел за „осиновяване” на горски участъци от корпоративни донори, организации или училища (включващо залесяване и последващи грижи за съответния участък), разработване на интерактивна интернет страница с цел предоставяне на актуална информация за проекта и постигнатите резултати по време на изпълнението му, заснемане на филм, изготвяне и разпространение на информационни материали и др. Проектът предвижда пилотното възстановяване на 20 ха от изсъхналите гори, но Планът за действие ще включва мерки и дейности за 5 годишен период и ще служи като инструмент за осигуряване на необходимото финансиране от държавния бюджет и външни донори, което се очаква да осигури мултиплициране на резултатите за цялата територия на парка. Изградените междусекторни партньорства също ще допринесат за възстановяването и устойчиво управление на горските екосистеми на територията на ПП „Витоша”.
3. Обща цел на проекта

Основната цел на проекта е да допринесе за възстановяването и устойчивото управление на горските екосистеми на територията на ПП „Витоша”.


4. Конкретни цели на проекта

  • Изготвяне на модел за решаване на проблема с изсъхването на смърчовите гори и възстановяване на горските екосистеми и прилагането му в пилотни участъци на територията на Природен парк „Витоша”;

  • Изграждане на успешни партньорства - между държавните институции, бизнеса, НПО и широката общественост, насочени към опазване и възстановяване на природата и формиране на донорска култура за природозащитни дейности;

  • Изграждане на екологична култура и формиране на гражданска позиция - относно природозащитни проблеми в широката общественост, стимулиране за осъществяване на обществен контрол върху работата на държавни институции и тяхната ефективност при решаване на екологични проблеми.


5. Обосновка на проекта

През 2001 г. в резултат на преминалия над Витоша смерч, в планината се образуваха 2 ветровални петна в района на „Офелиите” и резерват „Бистришко Бранище”. Поради големия обем на падналата маса и произтичащия от това стрес за смърчовите екосистеми, от засегнатите участъци започна масовото разпространение (каламитет) на смърчов корояд, причиняващ изсъхване на смърчовите гори на територията на ПП „Витоша”. Поради благоприятните климатични условия и липсата на ефективни мерки за превенция, през следващите години короядът се разпространи по цялата планина в резултат на което загинаха стотици декари смърчови гори. За последните 5 години общата площ на изсъхналите гори е над 600 ха, като процесът на съхнене продължава. В последствие, започна изсичане на изсъхналите дървета, без извършването на адекватни мерки за възстановяване на унищожените горски екосистеми. По данни на РИОСВ-София, за периода 07.2004 г. – 11.2006 г. са маркирани за изсичане 706 дка, изсечените площи са близо 500 дка, като сечите продължават без да е извършено последващо залесяване. Според експерти на РИОСВ, при сегашните мерки за справяне с проблема съществува опасност от постоянно разширяване на короядните петна, заразяване на нови територии и осъществяване на нарастващ дърводобив през следващите години. До голяма степен, разрастването на проблема се благоприятства от липсата на ефективна превенция и последващи мерки за възстановяване на унищожените горски екосистеми, което се дължи на няколко фактора: липсата на достатъчно бюджетни средства за превантивни и възстановителни мерки; слаба координация на експертно и организационно ниво от страна на държавните институции и неясно разпределение на отговорности за справяне с проблема; липса на експертно съгласие относно най-ефективните методи за ограничаване разпространението на корояда и възстановяване на унищожените горски участъци; липса на яснота относно значението на проблема, водещо до слаба ангажираност и подкрепа от страна на правителствените институции, медиите, обществеността и частния сектор за неговото решаване. Освен недостига на средства, допълнителен фактор за ниската ефективност на превантивните дейности е недостатъчната информация за добри практики в международен мащаб и липсата на инициативи за тяхното пилотно прилагане на територията на парка. В рамките на проекта е предвидено пилотно прилагане на превантивни дейности, свързани с обелване кората на стоящи дървета, обработка на остатъците от сечта с дробилна машина, в комбинация с практики като залагане на ловни дървета, използване на процепни феромонови капани и др.

Липсата на своевременно възобновяване на изсечените короядни петна води до реална загуба на горска покривка (обезлесяване) и сериозно нарушава противоерозионните, екологичните и рекреационни функции на горите в ПП «Витоша». В допълнение, загиват ключови екосистеми и ценни местообитания за редица редки и защитени видове (от които 21 вида с IUCN статус, подробен списък е даден в Приложение 2). В локален мащаб, намаляването на горската покривка на територията на парка влияе негативно върху стабилността на микроклимата в региона и пречистването на за въздуха на София от замърсители, а в глобален мащаб допринася за ускоряване на процесите на загуба на биологично разнообразие, обезлесяване и промяна в климата. Процесът на възстановяване на горските екосистеми в парка може да бъде ускорен посредством привличането на допълнителни ресурси за създаването на млади гори, а привличането на медиите фокусира общественото внимание върху работата на институциите, отговорни за възстановяване и управление на горите. До момента, ИГ „Витоша” успя да осигури средства за създаването на 37 дка млади гори на територията на парка. По данни на НУГ, ежегодно в държавния горски фонд трябва да се извършват залесявания върху 90 000 дка (без площите, пострадали от горски пожари, съхнене или други природни бедствия). Поради острия недостиг на бюджетни средства обаче, през последното десетилетие има сериозен спад в обема на залесяванията - през 1996 г. в страната са залесени 105 003 дка, през 2006 г. залесените площи са едва 45 910 дка, а планираното залесяване за 2007 г. покрива едва 35 000 дка. Пак поради липса на средства, през 2006 г. са бракувани 23 милиона фиданки, които биха могли да бъдат засадени с доброволен труд, благодарение на инициативи за залесяване и модела за осиновяване на гори, разработен от ИГ „Витоша”. Ключова роля в този процес ще имат дейностите по създаване на електронна база данни за наличните фиданки, работа с разсадници и т.н. В рамките на пилотната кампания за залесяване, организирана през 2007 г. бяха привлечени повече ресурси и повече доброволци (над 150 доброволци и 13 700 лева), отколкото групата можа да поеме като организационен капацитет. Този факт показва нивото на обществен интерес към проблема с обезлесяването и нуждата от създаване на нови гори, както и необходимостта от пилотни инициативи, които да канализират тази подкрепа към дейности, свързани с опазване и възстановяване на горите и биологичното разнообразие в тях. В допълнение, общественият интерес и желанието за подкрепа са гаранция за устойчивостта на постигнатите резултати.

Освен липсата на достатъчно бюджетни средства за възстановяване на горите в изсечените участъци, използваните традиционни практики за залесяване не стимулират опазването на биологичното разнообразие и създават предпоставки за бъдещи проблеми, свързани с устойчивостта на създадените млади гори. Като пример можем да дадем дейностите по залесяване на сечищата в района на Офелиите, при което се използват 100% дребноразмерни смърчови фиданки от разсадника в Копривщица и различен произход/генотип от естествения смърч на Витоша. За сравнение, ИГ „Витоша” организира кампания за залесяване на всички сечища в района на х. „Момина скала” през май 2007 г., при което беше използван индивидуален подход към всяко сечище, използване на разновидови и разновъзрастови фиданки, стимулиране на естествения подраст, групиране по видове и др. По този начин се стимулират естествените процеси на възобновяване, осигурява естествен характер на създадените нови гори (като ключови екосистеми и местообитания за редица редки и застрашени видове) и се гарантира тяхната устойчивост срещу вредители и природни бедствия в бъдеще. Въпреки първоначалния си скептицизъм, представителите на държавните институции приеха този подход и проявиха желание за използването му в бъдеще, при условие че се осигури нужния капацитет за производството на разновидов и разновъзрастов посадъчен материал, както и обществена подкрепа (финансиране, доброволен труд) за осъществяване на залесяванията.

В тази връзка, реализирането на проекта се очаква да има ключово значение за опазване и стимулиране на биологичното разнообразие при възобновяване на горските екосистеми в ПП „Витоша”, както и за избягване на грешките в миналото, допринасящи за проблемите, асоциирани с корояда и ветровалите на територията на парка. Чрез демонстрирането на подобни дейности, държавните институции ще бъдат стимулирани да прилагат реални управленски мерки и дейности, свързани с опазването на биологичното разнообразие в горския сектор. В допълнение, предвидените в проекта дейности за работа с разсадници, които да бъдат стимулирани за производството на фиданки от редки и застрашени видове, се очаква да допринесе за устойчивостта на този подход и осигуряване на качествен посадъчен материал с местен произход за в бъдеще. Декларираната от страна на НУГ подкрепа за реализиране на проекта гарантира, че е налице желание за работа в тази насока от страна на държавните институции, при условие че бъдат осигурени ресурси и експертен капацитет за реализиране на проекта.

6. ГЕФ сфера

Биоразнообразие, 70%

Изменение на климата, 20%

Деградация на почвите, 10%



7. Принос към Тематични области от Националната стратегия

Устойчиво земеделие



8. ГЕФ Оперативни програми и ПМП стратегически приоритети (Не е задължителна точка за всички предложения за финансиране, а само в случай, че проектът не попада в нито една от тематичните области от Националната стратегия, моля изберете от приложения документ „Глобална стратегическа рамка” и изредете онези, към които допринася проекта)

9. Въздействие и индикатори за въздействие

Група І

1. Увеличаване на устойчиво управляваните територии със световно значимо биоразнообразие

Брой защитени световно значими видове – 21 вида на територията на парка според списъка на IUCN (ПМП), по-голямата част от които са директно или индиректно засегнати от унищожаването на смърчовите гори.

Хектари устойчиво управлявани територии със световно значимо биоразнообразие – общата площ на парка е 26 606 ха, 24 000 хектара от които са заети от гори. В рамките на проекта се предвижда възстановяване на горските екосистеми върху 20 хектара (от изсечените до момента площи) с очаквано мултиплициране на резултатите за останалите изсъхнали площи на територията на парка, които предстои да бъдат изсечени.

2. Разширяване приложението на нови технологии в областите енергийна ефективност и ВЕИ, устойчиво управление на земи и води и избягване на УОЗ

Брой разработени/ прилагани нововъведения или нови технологии – в рамките на проекта ще бъде разработен и приложен пилотен модел за възстановяване на горски екосистеми в защитени територии на база ГИС анализи, индивидуален подход за всеки участък, опазване на биологичното разнообразие и подпомагане на естественото възобновяване.

Брой хора, ползващи се от разработените/ прилаганите нови технологии – служителите на ДПП Витоша, РИОСВ-София, ДЛ София, Лесозащитна станция, Асоциация на парковете в България.

Брой местни политически документи, отчитащи тематичните области изменение на климата, биоразнообразие и деградация на земите – в рамките на проекта се предвижда изготвяне на План за действие за опазване и възстановяване на горските екосистеми на територията на ПП „Витоша”. Планът ще отчита комплектността на проблема с унищожаването на смърчовите гори, свързан с редица фактори и въздействия в трите тематични сфери. Планът за действие ще бъде разработен и утвърден като под-нормативен документ на съществуващия План за управление (ПУ) на парка, като ще допринесе за изпълнението на управленските приоритети, заложени в ПУ.



3. Увеличаване на устойчиво управляваните земи

Хектари устойчиво управлявани земи – общата площ на парка е 26 606 ха, близо 24 000 хектара от които са заети от гори. В рамките на проекта се предвижда възстановяване на горските екосистеми върху 20 хектара (от изсечените до момента площи) с очаквано мултиплициране на резултатите за останалите изсъхнали площи на територията на парка, които предстои да бъдат изсечени.



Група ІІ

1. Увеличение на приходите на хората, ангажирани в ПМП проекти

Брой облагодетелствани хора – според статистиката на ДПП „Витоша”, територията на парка се посещава от 3.5 милиона души годишно, които директно се ползват от рекреационните функции на горските екосистеми. По статистически данни от 1997 г. (ПУ на ПП „Витоша”), населението на селата и кварталите на София, намиращи се непосредствено под склоновете на планината, възлиза на 30 771 души или това е броят на хората, които директно се ползват от вододайните, противоерозионни и климатообразуващи функции на горските екосистеми на територията на парка.



Група ІІІ

1. Развитие на сътрудничеството/ съдействието/ разбирането между НПО/ОО и Правителството в местата на изпълнение на ПМП проекти

Брой ОО/НПО, които са участвали/привлечени – като асоциирани партньори и участници в рамките на проекта ще бъдат привлечени голям брой обществени организации – Асоциация на парковете в България, Асоциация „Планини и хора”, Студентски клуб по опазване на природната среда при Лесотехнически университет-София, Българска асоциация по ски екстремен и свободен стил, др.



10. Капацитет на кандидата/партньорството да допринесе за решаване на проблема(ите)

Инициативна група „Витоша” е сформирана от експерти, голяма част от работят в ключови институции като ДПП „Витоша” - РИОСВ–София, ДПП „Витоша”, ДЛ София и природозащитни НПО и имат дългогодишен опит в сферата на опазване на околната среда и управление на защитени територии. От една страна, въвлечените експерти имат позиции във и контакти със ключовите институции, отговорни за опазване, възстановяване и устойчиво управление на горските екосистеми на територията на ПП „Витоша”, което гарантира добрата координация с държавните институции и ефективно използване на техните ресурси, възможности и капацитет. От друга страна, членовете на инициативната група разполагат с опита, гледната точка и контактите на експерти от нестопанския сектор, което осигурява допълнителни възможности по отношение планиране и изпълнение на дейности, изграждане на партньорства и осигуряване ресурси от външни финансови донори. В допълнение, в процеса на подготовка на проекта бяха привлечени външни специалисти, работещи по проблема с изсъхването на смърчовите гори, чиито опит и капацитет ще допринесе за ефективността на предприетите мерки за неговото решаване. Предвиденото партньорство с държавни институции, организации и частни фирми, предоставящи финансов и нефинансов принос също ще има важно значение за устойчиво решаване на проблема в дългосрочен мащаб. Всички тези фактори, комбинирани с предвидения иновативен подход за работа с частния сектор и обществеността ще допринесат за ефективното изпълнение на проекта, както и осигуряване на устойчивост и реални възможности за мултиплициране на постигнатите резултати.



11. Целева група

11.1. Целеви групи, които пряко ще се възползват от проекта

  • Държавните институции – 4 пряко ангажирани с управлението и опазването на горите на територията на ПП „Витоша” и техния персонал – ДПП „Витоша”, РИОСВ-София, ДЛ-София и Лесозащитна станция - София;

  • Бизнес- компании и организации – повишаване на екологичния им имидж, формиране на екологична и донорска култура, изграждане на партньорства и осигуряване на подкрепа за инициативи, насочени към опазване и възстановяване на природата;

11.2. Целеви групи, които непряко ще се възползват от проекта

  • Жителите на кварталите, разположени по периферията на парка, които се ползват от климатообразуващите, противоерозионни и вододайни функции на горските екосистеми в ПП „Витоша” - 30 771 души съгласно данни от 1996 г.;

  • Туристите, посещаващи парка и ползващи се от рекреационни те функции на горите – 3.5 милиона годишно;

  • Широката общественост, учебни заведения, граждани – информиране, образоване и изграждане на активна гражданска позиция относно проблемите, свързани с опазване на природата и горите в България.

  • Нестопански организации, работещи в сферата на опазване на природата – посредством изграждане на модел за преодоляване последствията от природни бедствия в естествени екосистеми и изграждане на между-секторни партньорства за решаване на екологични проблеми.

  • Паркови дирекции в България – 9-те паркови дирекции, които членуват в Асоциацията на парковете в България, ще имат възможността да се запознаят с разработения модел и установените добри практики за преодоляване последиците от природни бедствия в защитени територии и начините за изграждане на успешни партньорства за решаване на възникналите проблеми.



12. Дейности по проекта и времева рамка


    • Дейност 1. Събиране и анализ на информация – в рамките на тази дейност се предвижда набиране на данни относно горската покривка на Витоша и влиянието на природни бедствия върху нейното състояние в исторически план, развитието на проблема с корояда, предприетите превантивни и последващи дейности (ефективност и научени уроци), съществуващ опит в решаването на подобни проблеми на национално и международно ниво, резултати от проведените проучвания и мониторинг до момента. В заключение, ще бъде направено остойностяване на загубите за обществеността (София) от унищожаването на горите на Витоша и загубата на предоставяните от тях екологични услуги.

    • Дейност 2. Изготвяне на План за действие – въз основа на събраната и анализирана информация ще бъде разработен План за действие за възстановяване и опазване на горските екосистеми на територията на ПП „Витоша”. Планът за действие ще се основава на утвърдения План за управление (ПУ) на ПП „Витоша” и ще бъде разработен под формата на под-нормативен документ на ПУ, определящ конкретни мерки за осъществяване на заложените в ПУ стратегически цели и приоритети. По-конкретно, Планът за действие ще допринесе за постигане на Стратегическа цел 1 от ПУ: Опазване, поддържане и възстановяване на биологичното и ландшафтно разнообразие, дългосрочна цел 1.1. Запазване естественото състояние на горските местообитания, особено на старите естествени съобщества от смърч и техния биологичен потенциал, както и за постигане на Стратегическа цел 2. Управление и устойчиво ползване на възобновимите природни ресурси, дългосрочна цел 2.1. Прилагане на устойчиво стопанисване и ползване на горите, при запазване на биологичното разнообразие в тях. Планът за действие ще бъде изготвен от работна група, сформирана с участието на представители от всички заинтересовани институции и експерти, след което ще бъде представен за обсъждане и одобрение от съответните институции и ведомства (МОСВ/РИОСВ, НУГ и неговите структури). Планът ще бъде финализиран с участието на горепосочените експерти и институции и ще бъде представен за съгласуване пред Консултативния съвет на ПП „Витоша”. След утвърждаването му, Планът за действие ще бъде предоставен за изпълнение на ДПП „Витоша” като задължителен под-нормативен документ за изпълнение приоритетите на ПУ. Основната роля на плана ще бъде насочена към координация на усилията на всички заинтересовани страни, осигуряване на нужния експертен капацитет, разпределение на отговорности, планиране на конкретни мерки за решаване на проблема, както и осигуряване на необходимите ресурси за тяхното изпълнение.

    • Дейност 3. Изготвяне на ГИС модел – паралелно с изготвянето на плана, ще стартира разработването на ГИС модел за изсъхването на горите на Витоша с оглед изясняване мащаба, спецификите и динамиката на проблема. Моделът ще стъпи върху съществуващите цифрови модели на РИОСВ и ДПП, като обедини и доразвие различните информационни слоеве, повишавайки тяхната актуалност и възможността за интерпретация на данните. За нуждите на ГИС-модела ще бъдат закупени и обработени сателитни изображения, на базата на които ще се извърши картиране на засегнатите площи и определяне скоростта и интензитета на процесите на съхнене. За целта ще бъде извършен и сравнителен анализ между сателитните изображения и данните, получени от аеро-фото мониторинг за територията на парка в предишни години, въз основа на който ще бъде определен най-ефективния метод за площно заснемане и картиране на засегнати участъци. В процеса на работа, разработеният модел ще бъде обогатяван и развиван на база данните от полевата работа, експертния мониторинг и проведените дейности, превръщайки се във важен инструмент за проследяване на протичащите процеси в горските екосистеми, онагледяване на работата по проекта и представянето й пред обществеността. В допълнение, ГИС-моделът ще има ключова роля за планирането на превантивните и възстановителните дейности, както и за избора на пилотни участъци. На база събраната информация, ще бъдат остойностени екологичните функции на унищожените горски площи, като резултатите и възможните последици за околната среда и жителите на София ще бъдат оповестени в медиите с оглед осигуряване на обществена подкрепа за проекта.

    • Дейност 4. Определяне на пилотни участъци – въз основа на разработения ГИС модел ще бъдат избрани пилотни участъци за изпълнение на превантивни и възстановителни дейности в рамките на проекта. С оглед постигане на по-голяма представителност за цялата територия на ПП „Витоша” и избора на разнообразни участъци, ще бъдат използвани допълнителни критерии като видов състав, релеф, почвена покривка, надморска височина, изложение, достъпност и др. За всеки участък ще бъде разработен индивидуален подход и план за работа на база спецификата на съответните видове и местообитания, размера и динамиката на нанесените щети, наличието и скоростта на протичане на естествени възобновителни процеси на растителността и съответните цели по опазване и възстановяване на горските екосистеми и биологичното разнообразие в него.

    • Дейност 5. Организиране на експертен мониторинг – дейностите по мониторинг ще бъдат концентрирани върху протичащите процеси на територията на парка и по-конкретно в избраните пилотни участъци. Работата ще се базира на натрупания опит от провежданите наблюдения на РИОСВ и ДПП през последните години и ще включват текущо наблюдение на комплекс от компоненти от/индикатори за състоянието на горските екосистеми. Дейностите ще бъдат извършвани от експерти на съответните институции, с участието на доброволци от НПО и студенти в Лесотехническия университет, което ще допринесе за повишаването на техния капацитет и ангажирането на повече хора/целеви групи за решаване на проблема. Резултатите от мониторинга ще бъдат използвани за планиране и изпълнение на ефективни превантивни дейности, оценка на извършената работа, както и при периодичните ревизии на разработения План за действие.

    • Дейност 6. Изготвяне и поддръжка на интерактивна интернет страница – предвиденият информационен портал ще представя информация и новини за проблема, проекта, реализираните и предстоящи дейности, както и постигнатите резултати. Страницата ще има важна роля за информирането на обществеността, работата с медиите и набирането на партньори за работата по възстановяване на унищожените горски участъци. За целта, нейната структура ще позволява публикуване на фото-галерия и видео-клипове от дейностите и акциите, проведени в рамките на проекта. В допълнение, страницата ще съдържа интерактивна карта на ПП „Витоша” (разработена на база ГИС), върху която нагледно ще бъдат отразявани работата по проекта и както и индивидуалното състояние на „осиновените” горски участъци във всеки един момент. По този начин ще се осигури дългосрочната ангажираност на съответните партньори към проекта, водеща до устойчивост на постигнатите резултати.

    • Дейност 7. Разработване на пилотен модел за въвличане на обществеността и частния сектор и изграждане на партньорства - в рамките на тази дейност се предвижда разработването на пилотен модел за „осиновяване” на горски участъци, с чието възстановяване и опазване в дългосрочен аспект да се ангажират съответните партньори (фирми, организации, училища). За тази цел ще бъде създадена схема за работа, регламентираща всички механизми и етапи на съвместна дейност, включително начините за ангажиране и предоставяне на подкрепа от страна на партньорите, легална форма на партньорските взаимоотношения, начин за разходване на предоставените средства, както и очакваните ползи (PR-ефект, реклама, финансови облекчения за дарение и т.н.) На тази основа ще бъдат установени контакти с заинтересовани фирми/организации с оглед изграждане на партньорски взаимоотношения и осигуряване на подкрепа (медии, експерти, доброволци, ресурси) за изпълнение на плана за действие. С оглед осигуряване на допълнителни ресурси под формата на доброволен труд и спонсорство, в рамките на проекта се предвижда прилагането на пилотен модел за „осиновяване” на горски участъци от корпоративни дарители, фирми, организации или учебни заведения. Нуждата от подобен модел се обуславя от факта, че в момента от държавния бюджет не се отпускат достатъчно средства както за залесяване, така и за грижи за създадените вече гори, което поставя под въпрос оцеляването им. Идеята на „осиновяването” е една общност да поеме ангажимент за залесяването, отглеждането, попълването, опазването и последващия мониторинг на определен участък с унищожени гори. Освен важно значение за устойчивостта на проекта и постигнатите резултати, този подход ще има несъмнен образователен ефект, ще гарантира повишаване на гражданския контрол и съпричастност за опазването на природата, както и ще допринесе за формирането на донорска култура за подкрепата на природозащитни инициативи в бъдеще. Ключова роля в процеса ще имат организации като нашите партньори от Клуб Еделвайс или HR компании като H-Vision, които работят за развитието на човешките ресурси на някои от най-сериозните компании в страната и могат да гарантират тяхната съпричастност към проекта.

Дейност 8. Заснемане и монтиране на филм – представящ значението на горските екосистеми на Витоша, причините за тяхното изсъхване и проекта - планирани и изпълнени дейности, постигнати резултати и необходимостта от обществена подкрепа за решаване на проблема. Водещи ще бъдат нашите партньори от Клуб „Еделвайс”, които имат дългогодишен опит в създаването и разпространението на филми с екологична и приключенска тематика. Филмът ще има силен образователен ефект и ще допринесе за привличането на спонсори и партньори за реализацията на проекта. Освен със заснемането и изработката на филма, Клуб Еделвайс се ангажира и с неговото разпространение на база работните си контакти с телевизионни канали. В процеса на работа ще бъдат заснемани кратки клипове за предприетите дейности акции, които ще бъдат качвани на разработената интернет страница на проекта с цел осигуряване на актуална информация и постоянно ангажиране на медиите/обществеността с проекта.

    • Дейност 9. Подготовка и издаване на информационни елементи и материали – в рамките на тази дейност е предвидено изготвянето и поставянето на информационни табла около засегнатите участъци и залесените сечища. В допълнение, ще бъдат издадени стикери и информационни диплянки, целящи да информират туристите и широката общественост за значението на горските екосистеми и нуждата от тяхното опазване, дейностите по проекта, очакваните резултати и възможностите за осигуряване на подкрепа за тяхното реализиране и мултиплициране. За привличане на общественото внимание проектът предвижда и разработването на интерактивна интернет страница, която ще предоставя актуална информация за проблема, предприетите мерки и постигнатите резултати (в частност и за всеки „осиновен” участък, което ще поддържа интереса на съответната общност към съдбата му). Интернет страницата ще бъде разработена като собствен принос от ABC Дизайн ООД, които са водеща компания в тази сфера и партньор по проекта. В допълнение, в рамките на проекта се предвижда поставянето на информационни табла, издаването на информационни материали и организирането на поредица от медийни събития. Всички дейности по проекта ще бъдат популяризирани и посредством осигуряване на медийно присъствие с оглед оказване на обществен натиск за отделяне на повече средства от страна на институциите за устойчиво управление на горите в България.

    • Дейност 10. Провеждане на информационна кампания - включваща издаване и разпространение на информационните материали, излъчване на филма, захранване на интернет страницата с информация, организиране на срещи и обществени прояви, свързани с проведените дейности (напр. акциите по залесяване) и др. Целта на всички предвидени дейности е осигуряване на непрекъснати медийни събития и поддържане на постоянен интерес към работата по проекта от страна на медиите, обществеността и въвлечените партньори.

    • Дейност 11. Превантивни мерки – Предвидените в рамките на проекта превантивни дейности са насочени към ограничаване процеса на разпространение на корояда и ще се изпълняват индивидуално за всеки пилотен участък. Голяма част от предвидените дейности не са изпълнявани до момента на територията на ПП „Витоша” и са определени на база добри международни практики, включително: обелване кората на дървета в пилотни участъци от засегнатите площи, закупуване, поставяне и обслужване на феромонови уловки (процепни капани), залагане на ловни дървета, навременно изпълнение на дейностите по почистване на сечищата и др. Обелването на кората на засегнатите стоящи дървета в короядните петна цели унищожаване ларвите на корояда, които презимуват под кората. От друга страна, залагането, изнасянето и унищожаването на ловни дървета позволява унищожаването на голяма част от младите корояди, концентрирани в тях преди фазата на летеж. Освен това, един от основните проблеми до момента е свързан с не почистване на сечищата от клоните и вършините на изсечените дървета, което благоприятства разпространението на корояда. В тази връзка, една от предвидените превантивни дейности е наемане на дробилка за клони, която директно превръща остатъците от сечта в трески на самото сечище като по този начин се решава проблема с отпадъците и се унищожават ларвите на корояда (подробна аргументация за използването на дробилката е дадена в приложение 3). На база сравнение между разпространението на корояда в пилотните участъци и останалите засегнати гори ще бъде определена ефективността на приложените мерки и ще бъдат изведени уроци за мултиплициране на използваните методи в останалите гори на територията на парка.

    • Дейност 12. Събиране и обработка на семена – с оглед осигуряване на посадъчен материал от ценни местни генотипове за възстановяване на горските екосистеми в парка, в рамките на проекта е предвидено събиране на шишарки от смърч и семена от други значими и редки видове на територията на парка. Събирането ще бъде извършено от доброволци, с участието и под контрола на експерти от ДПП, ДЛ и РИОСВ. Събраните семена ще бъдат тествани за кълняемост в лабораторията на Семеконтролна станция с оглед осигуряване на качествен семенен материал. Семеконтролна станция също се ангажира да предостави сушилня за обработка на събраните смърчови шишарки и отделяне на семената за производство на качествени смърчови фиданки.

    • Дейност 13. Отглеждане на фиданки – събраните и обработени семена ще бъдат предадени на ДЛ-София, което е поело ангажимент да произведе фиданки в държавния разсадник в с. Локорско, близо до гр. София. Предвидено е фиданките да бъдат отгледани в пластмасови пликчета или кофички, което позволява по-лесното им засаждане във високопланинския пояс, където почвения слой е по-тънък и много каменист. По този начин се очаква да бъде повишен процента на прихващане, както и да бъдат намалени разходите за последващи грижи и попълване на създадените култури. Въпреки, че процесът на отглеждане на фиданките надхвърля предвидената продължителност на проекта, тази дейност е от изключително значение за осигуряване на качествен посадъчен с местен произход за възстановяване на горските екосистеми на територията на парка в дългосрочен план. Освен това, от страна на ДЛ-София е поет ангажимент за отглеждането и използването на тези фиданки, което е допълнителна гаранция за устойчивост на резултатите от проекта.

    • Дейност 14. Създаване на база данни за фиданки – посредством осъществяване на контакти с разсадници в региона на София ще бъде събрана информация за наличните фиданки в тях и възможностите за безвъзмездно даряване на част от тях за природозащитни проекти. Базата данни ще бъде обновявана периодично и ще бъде достъпна чрез интернет страницата на проекта с оглед разпространяване на информация и насърчаване на обществени инициативи за залесяване. Всеки разсадник (частен или държавен) има свръх производство на фиданки и изхвърля голямо количество всяка година (само през 2006 г. държавните разсадници в България са произвели 23 милиона излишни фиданки, повечето от които са били бракувани/унищожени). Изграждането на базата данни е планирано именно с цел да допринесе за оползотворяването на такива фиданки и осигуряване на безплатен посадъчен материал за залесяванията, който разсадниците обикновено са готови да дарят. В допълнение, на разсадниците желаещи да подкрепят проекта ще бъдат предоставени семена от ценни и редки видове, събрани на територията на ПП „Витоша”. По този начин те ще бъдат стимулирани да произвеждат фиданки от редки и застрашени видове, каквито почти никъде не се произвеждат в момента, но са с голям пазарен потенциал в бъдеще и са важни за осигуряване и поддържане на биологичното разнообразие в горите.

    • Дейност 15. Изваждане на фиданки – това е една от ключовите дейности за осигуряване на местни фиданки с цел създаването на устойчиви гори с разновидов и разновъзрастов състав. Предвидено е изваждането на фиданки от пътни откоси, просеки и естествен подраст в районите за залесяване с доброволен труд под контрола на представители от ДПП и РИОСВ. Процесът включва изваждане на фиданките с пръст непосредствено преди самото залесяване и тяхното засаждане в зависимост от конкретните технологични схеми и планове, разработени за всеки пилотен участък. Тази схема бе приложена пилотно по време на акцията за залесяване, организирана от ИГ „Витоша” в района на х. „Момина скала” като доказа, че по този начин бързо и почти безплатно може да се осигури местен посадъчен материал за разнообразяване на видовия състав и възрастовата структура на създадените гори в пилотните участъци.

  • Дейност 16. Възстановяване на горите в изсечени горски участъци – тази дейност включва избор на дървесни видове, изготвяне на технологични схеми за залесяване, осигуряване на инструменти и фиданки, залесяване, отглеждане и попълване. За всеки пилотен участък ще бъде използван индивидуален подход за работа, на база конкретните почвени и климатични условия, наличието на естествен подраст, преобладаващите видове в близост и др. Работата ще бъде извършвана от подизпълнители на ДЛ и доброволци, организирани от Инициативната група с целево финансиране, осигурено от съответните партньори за всеки участък. Съгласно приоритетите, заложени в ПУ, дейностите по възстановяване на унищожените гори в пилотните участъци ще са насочени към подпомагане на естественото възобновяване чрез опазване и стимулиране на естествения подраст, подбиране на най-подходящите видове за залесяване и използване на посадъчен материал от типични за района видове с местен произход. При това ще се цели максимално запазване на естествения характер и видов състав на горите посредством осигуряване на различна възрастова структура и видово разнообразие в тях, както и чрез използване на останалите групи незасегната дървесна растителност в изсечените участъци. В допълнение, в рамките на проекта е предвидено пилотно залесяване и в засегнати участъци, които не са изсечени с оглед сравняване скоростта на възобновителните процеси, въз основа на което може да се оцени целесъобразността на провежданите санитарни сечи на територията на парка.

  • Дейност 17. Мониторинг и оценка – важна част от работата ще бъде свързана с предвидения мониторинг на предприетите дейности и постигнатите резултати, който ще бъде извършван текущо (на всеки 3 месеца от реализацията на проекта) посредством организиране на срещи на работната група с участието на експерти от РИОСВ, ДПП, Лесозащитна станция и ДЛ. На база анализ на събраната информация от мониторинга, в заключителния етап от работата по проекта ще бъдат идентифицирани научените уроци и добрите практики, които следва да бъдат популяризирани с оглед мултиплициране на постигнатите резултати. Като текущи дейности са предвидени провеждането на непрекъснат експертен мониторинг за установяване динамиката на протичащите процеси в горските екосистеми, както и ефективността на предприетите превантивни и възстановителни дейности. В края на проекта се планира анализ и оценка на изпълнените дейности, както и провеждането на заключителна среща, по време на която ще бъдат представени постигнатите резултати и идентифицираните добри практики. В допълнение, събраната информация, установените добри практики и научени уроци ще бъдат разпространени сред Дирекциите на всички Национални и природни паркове в страната, ръководството и структурите на НУГ, експерти, НПО, местни общности, както и предоставени на съответните държавни институции, отговорни за управлението на защитените територии в България.

  • Дейност 18. Приключване на проекта и разпространяване на добри практики – с оглед официалното приключване на проекта ще бъде организирана заключителна среща с участието на всички партньори, заинтересовани страни, експерти и медии в София. В рамките на срещата ще бъдат представени резултатите от проекта, идентифицираните уроци и добри практики. В допълнение, ще бъде организирана дискусия насочена към определяне и планиране на бъдещи дейности, гарантиращи устойчивост на постигнатите резултати.

13. Продукти на проекта

  1. Сформирана работна група от експерти и представители на заинтересованите страни;

  2. Разработен План за действие възстановяването и устойчивото управление на горските екосистеми на територията на ПП „Витоша”;

  3. Изготвен ГИС модел за горите на ПП „Витоша” и увредените участъци;

  4. Събрани и обработени 200 кг шишарки и семена от местни видове;

  5. Заложени за отглеждане фиданки от смърч и редки/застрашени видове от местен генотип в държавен разсадник - 10 000 броя;

  6. Създадена база данни за фиданки в разсадниците около Витоша;

  7. Разработен пилотен модел за „осиновяване” на горски участъци;

  8. Осигурена техника и извършени превантивни дейности на площ от 20 ха;

  9. Залесени пилотни участъци с обща площ 20 ха;

  10. Разработена интерактивна интернет страница;

  11. Заснет филм за проблема и проекта;

  12. Поставени 6 броя информационни табла на територията на парка;

  13. Публикувани и разпространени информационни материали (дипляни – 10 000 броя и стикери – 1200 броя);

  14. Организирана заключителна среща по проекта.

14. Устойчивост на проекта

14.1. Финансова устойчивост – на база одобрения План за действие като поднормативен документ на ПУ на ПП „Витоша”, съответните институции ще могат да заложат в годишните си планове и да изискат от бюджета средства за предвидените дейности. От друга страна ИГ „Витоша” също ще може да кандидатства с проекти към външни договори за продължаване работата по изпълнение на плана. Устойчивостта на резултатите във възстановените горски участъци и финансирането на необходимите последващи дейности се очаква да бъдат гарантирани от съответната фирма или организация „осиновител” за дадения участък. До момента са осигурени партньори за „осиновяване” на 37 дка, които освен за извършеното залесяване са поели ангажимент за осигуряване на средства и дългосрочна грижа за съответните гори. Залагането на фиданки за отглеждане и създаването на електронна база данни за разсадниците около Витоша ще гарантира осигуряването на посадъчен материал за бъдещи залесявания. От друга страна, на база резултатите от пилотните дейности и одобрения План за действие ще бъдат разработени следващи предложения за дейности и проекти с оглед осигуряване на средства от държавния бюджет, фондове като НДЕФ и външни донори.

14.2. Интегриране в дългосрочни процеси - Разработването на дългосрочен План за действие за 5-годишен период ще включва планирането на дългосрочни цели, мерки и дейности, които ще надграждат върху резултатите от проекта. Планът за действие ще бъде разработен като поднормативен документ на действащия План за управление на ПП „Витоша” (обхващащ 10-годишен период) и ще се базира на стратегическите документи, регламентиращи опазването на биологичното разнообразие и околната среда на национално и международно ниво. на Въвличането на всички заинтересовани институции в проекта и осигуряването на подкрепа от страна на НУГ гарантират техния ангажимент за дългосрочна съвместна работа с оглед решаване на проблема с унищожаването на смърчовите гори.

14.3. Човешки ресурси – при изпълнението на проекта ще бъдат привлечени служители от отговорните държавни институции (РИОСВ, ДПП, ДЛ, Лесозащитна станция) като част от работната група, както и външни експерти, което ще допринесе за обмен на опит и повишаване на експертния капацитет в процеса на работа. Мултипликацията на резултатите ще бъде осигурена чрез предоставяне на всички резултати от проекта в съответните отдели на МОСВ и МЗГ/НУГ. В допълнение, Асоциацията на парковете в България ще разпространи информация за разработената схема за природосъобразно възстановяване на горски екосистеми в защитени територии сред своите членове (9 паркови дирекции).



15. Сътрудничество с други проекти/предложения за финансиране по ГЕФ ПМП

N/A


16. Кратко описание на английски език

Project name: Restoration and sustainable management of forest ecosystems on the territory of Vitosha Nature Park

Justification: In 2001 a strong storm destroyed two parcels of the spruce forests on the territory of Vitosha Nature Park. From the damaged areas started a massive dissemination (calamity) of the Ips typographus, an insect, attacking the spruce trees. Due to favorable climatic conditions and the lack of effective prevention, in the following years the Ips typographus spread all over the mountains causing the death of more than 600 ha spruce forests. Subsequently, felling of the dead forests started and to the end of 2006 nearly 50 ha were cleared without any measures for reforestation and restoration of the forest ecosystems. Since the process of forest destruction continues, there is a serious danger of further broadening of the damaged parcels and increasing the forest clearings in the next years. The escalation of the problem is caused by the lack of effective activities for prevention and restoration of the destroyed forest ecosystems related to the lack of funding from the state budget; week coordination and unclear distribution of task and responsibilities among the responsible government institutions; lack of expert agreement for the most effective ways for tackling the problem; unawareness for the significance of the problem leading to lack of support from government, media, NGOs, general public and the private sector. On local scale, the destruction of spruce forests seriously damages the ecological and recreational functions of Vitosha NP ecosystems and affects species and habitats of conservation importance (including 21 species protected under IUCN red list). On global scale the process contributes for the global loss of biodiversity, forest cover and the acceleration of climate change.

Project Target Groups: government institutions responsible for forest management on the territory of Vitosha NP, general public and the private/business sector.

Goal and expected impacts: The project goal is to support the restoration and sustainable management of the forest ecosystems on the territory of Vitosha NP by restoration of 20 ha of the destroyed forests (with expected multiplication of the achieved results).

Objectives and expected results: Development and piloting of a model for reversing the process of forest loss in Vitosha NP; development of successful partnerships among government institutions, NGOs, general public and the business sector for solving environmental problems; awareness rising and forming of active public attitude towards environmental issues.

Major activities: monitoring, collection and analysis of information, elaboration of an Action plan for reversing the process of forest destruction on the territory of Vitosha NP, development of a GIS model and identification of pilot sites for application of prevention and reforestation measures, collection of seeds and production of seedlings from main and rare tree species with local genotype, development of a data base for the available seedlings in all forest nurseries around Vitosha, planning and implementation of prevention and restoration/reforestation activities, development and testing of pilot model for “adopting” forest parcels by private companies, organizations or schools including reforestation and subsequent care for the restored parcel, development of an interactive web-site providing actual information for the project and the achieved results at each stage of implementation, producing of a film reflecting the problem and project, preparation and dissemination of information materials.

Sustainability: the developed Action plan will include objectives, measures and activities for a 5 year period that will ensure multiplication of project results and serve as a tool for requesting adequate funding from the state budget. The developed cross-sector partnerships and model for “adoption” of forest parcels is also expected to provide stable support for restoration and sustainable management for forest ecosystems on the territory of Vitosha NP.

Project Budget: total – 136 915 BGN, requested from GEF SGP – 54 060, percent of total – 39.48%.


Каталог: doc
doc -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
doc -> Програма за развитие „България 2020 8 Национална стратегия за регионално развитие 2012-2022 8
doc -> Лична информация
doc -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
doc -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
doc -> Провеждане на общинските състезания от ученически игри – 2015 г. Гр. Стара загора
doc -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница