Функции на социалната педагогика



Дата07.03.2023
Размер15.74 Kb.
#116814
ТипЗакон
Функции на социалната педагогика ЕСЕ

Есе на тема:
Функции на социалната педагогика

Знанието е един от стълбовете в развитието на човечеството. Научните открития, променили живота на хората са плод на системно натрупване на знания, наблюдение на процесите и закономерностите и достигане до изводите за развитието им. Знанието е възможността за постигане на вътрешна свобода и за израстването на човека в духовен план. Предметът на социалната педагогика е базиран върху социалния аспект на ученето и оценява знанията, образованието и обучението като ценности, които развиват човешката природа.


Социалната педагогика е много важна дисциплина, която изучава знанието, неговото развитие и свързаните с него възможностите за личностно развитие. Обучението е важно в живота на човека, защото осмисля неговото битие, дава му възможност за работа и следователно за по-добро качество на живот. Това е предпоставка отделния човек да бъде щастлив, да се фокусира повече върху радостите, отколкото върху неудачите в ежедневието си. Знанието влияе върху емоционалната интелигентност на човека и върху способността му да взема правилни решения.
Социалната педагогика разглежда образованието не само като индивидуално благо, а като колективна ценност и нейния предмет включва и работата с отделните общности. Социалният педагог следва да бъде професионално лице, което освен знания и познаване на технологията в работата си, трябва да има безусловна вяра в способностите на човешкото същество и умение да внушава тази убеденост.
Съдбата на отделния индивид може да бъде променена в резултат от наличието или отсъствието на възможности за достъп да знания. По тази причина социалната педагогика разработва системи и мерки за осигуряване на равни възможности за образование, обучение, достъп до знания и осъществяване интеграцията на хора, застрашени от обществено изключване поради обективни и субективни причини, както и да направи възможна реинтеграцията на хора, загубили своето място в обществото под въздействието на различни фактори. Социалната педагогика има за цел да покаже на индивида как въпреки неблагоприятните влияния и стечение на обстоятелствата може да се превърне в по-добрата си версия като развие положителните си качества. В тази връзка е и разработването на програми в национален и световен мащаб, насърчаващи обучението и усвояването на знания през целия живот, борба с неграмотността, превенция на социалното изключване, обучение чрез опознаване на културни ценности и др.
Социалната педагогика има различни области на приложение. Бедността затруднява достъпа до знания и е в основата на ранното отпадане от училище на деца в затруднено материално положение. Примери в съвременното общество има много. Деца имат огромно желание да учат, харесва им да ходят на училище, но различни фактори ги принуждават да се откажат от образование. В социалните мрежи нашумя случая на детето, което нямаше пари за учебници и преписваше уроците след часовете. Ако не беше обществената съпричастност, може би то щеше да спре да ходи на училище. Деца, които живея в отдалечени селища и нямат възможност да се придвижват до училище често приключват образованието си твърде рано. Още в началните класове деца приключват с училището, за да започнат да работят, нерегламентирано, за да подпомагат семейството си. Липсата на образование често е в основата за извършване на престъпления, които тотално могат да променят житейския път на човека. Затова една от най-важните функции на социалната педагогика е подкрепа в ситуации на уязвимост. Социалната уязвимост обхваща и бежанската вълна, и безработицата, и хората с ментални заболявания, и общността на децата без родителски грижи. Сферите за работа на социалния педагог все повече се увеличават. В тази посока ще се увеличават и средствата, и броя на програмите, засягащи социалната педагогика.
В нашето общество битува схващането, че това е непривлекателна професия, от която пари не се изкарват. За съжаление, съвременният свят освен, че е силно материализиран, е изправен пред отчуждение, самота, усещане за незначителност на отделния индивид, което ще ни изправи пред все по – сериозни обществени и психологически проблеми. Това ще активизира социалната педагогика като наука и ще засили необходимостта от специалисти в тази област. Все пак ще напомня, че всяка дейност трябва да носи и морално и духовно удовлетворение. Педагогиката е призвание – или притежаваш талант да запалиш жажда за знание, да учиш и да вдъхновяваш, или си потърси друго поприще. Това ще е ролята на социалния педагог в съвременния препускащ свят.
В контекста на споделеното до тук ще споделя вижданията си за ролята и уменията на социалния педагог.

Елизабет Дончева


Ф.Н. 1ЕА1200058

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница