Г-жа Цецка Цачева Председател на



Дата02.02.2018
Размер51.3 Kb.
#53918
До

Г-жа Цецка Цачева

Председател на

41-то Народно събрание на

Република България

До

Г-жа Даниела Петрова



Председател на Комисията по културата,

гражданското общество и медиите на

41-то Народно събрание на

Република България

Копие

Членовете на Комисията по културата,



гражданското общество и медиите на

41-то Народно събрание на

Република България

Уважаема г-жо Цачева,



Уважаема г-жо Петрова,
От името на водещите организации за колективно управление на авторски и сродни на авторското права и творчески сдружения, обединяващи представители на целия креативен сектор в България, се обръщаме към Вас по повод приетия на първо четене в Комисията по културата, гражданското общество и медиите проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за авторското право и сродните му права. С настоящото се обединяваме около няколко съществени проблема, които бяха многократно поставени в писма и позиции както от множество национални организации, така и от авторитетни международни сдружения на творческите индустрии. Тези проблеми бяха коментирани със загриженост и по време на дебата във водещата комисия по законопроекта на първо четене.
Позволяваме си отново да формулираме пред Вас най-съществените моменти в законопроекта, които се нуждаят от допълнително осмисляне и промяна, за да се обединим около едно работещо законодателно предложение, което да гарантира сериозна закрила на авторските и сродните на тях права и да поощри тяхното използване като фактор за икономически растеж.
На първо място, следва отново да посочим особено важния проблем със заличаването на сега действащия чл. 26 от закона, който регламентира механизъм за компенсационни възнаграждения за правоносителите при наличие на изключение от общия режим на авторскоправна закрила – т.нар. свободно използване или частно копиране. Както неведнъж посочихме, заличаването на тази норма е в нарушение на Бернската конвенция, по която България е страна, както на европейската Директива 2001/29/ЕО (чл. 5, ал. 2, б. „б”). По този начин не само ще бъде допуснато нарушение на световната и европейска правна рамка, но ще бъде сериозно ощетена и българската култура, доколкото с отпадането на чл. 26 българската държава доброволно се лишава от допълнителни жизненоважни постъпления за националния фонд „Култура”. В тази връзка настояваме разпоредбата на чл. 26 да остане в закона и то с необходимите промени в нея, които да направят нормата работещ ефективен механизъм за събиране на компенсационни възнаграждения.
Вторият съществен въпрос, който буди тревога сред правоносителите, е радикалната промяна в чл. 40 и в частност въвеждането с чл. 40е на специален режим по утвърждаване на тарифите на дружествата за колективно управление на права, доколкото със същия държавата се намесва грубо в определянето стойността на правата върху интелектуална собственост и се нарушават пазарните механизми за определяне на справедливи възнаграждения в случаите на използване на различните категории и видове права от големи групи ползватели. Като подкрепяме всеки опит за оптимизиране на системата за колективно управление на права, поощряването на работещите структури и гарантирането на повече прозрачност и ефективност на тяхната дейност, категорично възразяваме срещу отнемане правото на творците да определят цената на своя продукт и въвличането на държавната администрация в регулирането на пазарни отношения, което, от своя страна, е предпоставка за корупционни практики.
Третата сфера на внимание от наша страна са съществуващите абсурдно ниски санкции за нарушителите по този закон, които не постигат необходимия възпиращ ефект и препятстват ефективното прилагане на закона. Поощряваме демонстрираното намерение на законодателя за повишаване на санкциите в съответните разпоредби на закона, но считаме, че трябва да се отиде по-далеч с предвиждането на още по-висок размер на санкциите, което да гарантира ефективната закрила на правата.
На следващо място, бихме искали да посочим още веднъж необходимостта от въвеждането на по-ефективни законови мерки срещу повсеместното пиратство в интернет, което препятства нормализацията на дигиталната бизнес среда и въвеждането на легални модели за достъп до творческо съдържание онлайн. В този смисъл, подкрепяме идеята на законодателя за въвеждане на принудителни административни мерки, но настояваме за по-детайлна редакция на текстовете, която да обезпечи приложимостта на мерките и по отношение на трети лица, съдействащи за осъществяването на нарушения по този закон.
На последно място, отново обръщаме внимание на допуснатите недостатъци при разписването на имуществените правомощия на правоносителите, и в частност разпоредбите, свързани с преработката на обекти на авторско и сродни на авторското права. Констатираме ненужна промяна, която води до неточна дефиниция на самото понятие „преработка”, съпътствана със законодателен пропуск, който ощетява значителна категория правоносители, а именно носителите на сродни права, и препятства обичайни търговски практики в тази сфера.
В заключение, призоваваме водещата комисия по законопроекта към свикване на специализирана работна група между първо и второ четене с широко участие от страна на творческия сектор за извършване на необходимите неотложни промени в него. Бихме искали да изразим нашата готовност за конструктивно участие с аргументирани предложения в тази работна група, така че да се гарантира създаването на работещ и ефективен Закон за авторското права и сродните му права. Надяваме се на подкрепа от страна на законодателя, както и на проява на политическа воля и мъдрост в един труден за българските творци момент, когато се решава съдбата на този основополагащ за цялата творческа индустрия закон.

С уважение,





  1. Христо Тотев, ФИЛМАУТОР




  1. Магдалина Тодорова, МУЗИКАУТОР




  1. Иван Танев, АРТИСТАУТОР




  1. Ина Килева, ПРОФОН




  1. Мариана Лазарова, КОПИ-БГ




  1. Майя Илиева, ТЕАТЕРАУТОР




  1. Александър Радославов, БУЛРЕПРО И КОПИ/ИЗА-АРТ




  1. Станислава Армутлиева, БАМП




  1. Велислава Димитрова, БУЛАКТ




  1. Сашо Севов, БЪЛГАРСКА ВИДЕО АСОЦИАЦИЯ




  1. Велизар Соколов, АРСИС Консултинг




  1. Георги Стоянов, СЪЮЗ НА БЪЛГАРСКИТЕ ФИЛМОВИ ДЕЙЦИ




  1. Радослав Парушев, АСОЦИАЦИЯ НА ПИСАТЕЛИТЕ В БЪЛГАРИЯ




  1. Радослав Спасов, БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ НА КИНОРЕЖИСЬОРИТЕ




  1. Диана Андреева, ОБСЕРВАТОРИЯ ПО ИКОНОМИКА НА КУЛТУРАТА




  1. Сабина Павлова, СЪЮЗ НА ПРЕВОДАЧИТЕ В БЪЛГАРИЯ




  1. Веселин Тодоров, АСОЦИАЦИЯ „БЪЛГАРСКА КНИГА”


Октомври 2010
Каталог: images -> news
news -> Новини за общините 27. 08. 2014 г. Фокус
news -> Г бнр безработицата в Ловешко бележи спад за пореден месец
news -> Нсорб до есента ще има единен регистър за хора с психични заболявания
news -> Г бнр в бургас започва общественото обсъждане на проекта за Парк "Българско Черноморие"
news -> Новини за общините 11. 06. 2014 г. Бнр 1040 лева отгоре за Йорданка Фандъкова
news -> Г. Фокус Зам кметът на Добрич арх. Пламен Ганчев: Продължава ремонтът на сградата на дкц-2
news -> Г. Фокус Община Бургас търси доброволци за фестивала "Включи града"
news -> Г. Фокус 12-те нови детски площадки в Благоевград вече са готови
news -> Нсорб стартира третата поред процедура за присъждане на Етикета за иновации и добро управление на местно ниво


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница