Г. Моля ви, спрете ме!



Дата01.02.2018
Размер249.21 Kb.
#52805


29.12.2008 г.

Моля ви, спрете ме!
Политическите гафове и крилати фрази през 2008 г.
от Юлиана Колева | ulianak@dnevnik.bg
Президентът Георги Първанов още през пролетта обвини чужди медии в "антибългарска кампания", а по-късно атакува Брюксел, че спирането на еврофондовете е заради предстоящите избори за Европейски парламент
Румен Петков напусна поста вътрешен министър след скандал за изтичане на информация от МВР към престъпния свят. Така известно, че Петков фигурира в разработки на службите с псевдонима Запалката

Моля ви спрете ме! Това възкликна пред журналисти говорителят на НДСВ Станимир Илчев в средата на годината след близо 15-минутен монолог-разсъждение на произволни теми. Ако през 2008 г. политиците бяха упражнявали повече самоконтрол над думите и действията си, може би щяха да си спестят доста гафове.


През тази година премиерът и лидер на БСП Сергей Станишев реши да смени политическото си амплоа и стана ватман. В телевизионен клип по случай конгреса на социалистите Станишев подкара ретро трамвай, а от единствения си пътник научи, че 20 години след демократичните промени "идеите остават същите".
Столичната община, управлявана от Бойко Борисов, веднага увери гражданите, че няма място за паника - в градския транспорт нямало неподготвени водачи като Станишев. Най-далеч в мечтите си за различна кариера стигна лидерът на ДПС Ахмед Доган. В отговор на критиките по повод появата му на луксозни яхти той заяви в интервю: "Не яхта - ако имам възможност,
ще си купя и летяща чиния
Аз веднъж съм се родил, искам да живея живота си, както аз го разбирам."
Коалиционният му партньор Симеон Сакскобургготски на няколко пъти декларира, че не е "гадач", помолен да прогнозира какви ще са изводите от доклада на Еврокомисията за България. Ден след като България загуби 220 млн. евро заради отнетите акредитации на две агенции по програма ФАР, политиците от мнозинството коментираха решението като "крайно несправедливо, разочароващо и изненадващо".
Президентът Георги Първанов обяви, че България е заложник в битката между претендентите за евроизборите. Според Станишев страната не била "третирана по същия начин като други държави". Попитан дали няма да смени някои от неуспешните министри, той отговори, че половината финансови министри в ЕС би трябвало да си тръгнат заради икономическата криза.
Вътрешният министър Михаил Миков отказа да участва в "общите приказки чия е вината".
Ресорният вицепремиер Меглена Плугчиева също не видя достатъчно мотиви и конкретика в позицията на Брюксел.
По-рано, през юли, обект на критики от София стана Европейската служба за борба с измамите - ОЛАФ. Службата обяви, че българските власти прикриват престъпна група около президентския спонсор Людмил Стойков и съдружника му Марио Николов. Първоначалната реакция на управляващите беше да се притеснят само от факта, че докладът на ОЛАФ е стигнал до медиите. Докато Стойков твърдеше, че чрез него атакуват президента, държавният глава поиска Държавната агенция "Национална сигурност" да провери дали тезата на ОЛАФ е "обоснована".
Ловните страсти на президента Първанов наложиха той на два пъти през годината да обяснява къде кога е бил и какво точно е отстрелял
През ноември руска електронна медия съобщи, че Първанов е убил вписан в Червената книга див козел при посещението си в Узбекистан. На въпрос на "Дневник" ходил ли е президентът на лов и убил ли е козел архар при тази визита, от администрацията му отговориха: "По време на посещението си в Узбекистан президентът е следвал предложената от домакините му програма и през цялото посещение е бил придружен от министър-председателя на Узбекистан."
В началото на март медии съобщиха, че президентът е бил за лов край Симитли ден след пожара във влака София - Кардам, при който загинаха девет души. По-късно президентът заяви, че е бил в района за няколко часа и не е отстрелвал никакви животни.
Годината беше белязана от поредица интриги около МВР, в които бившият вътрешен министър Румен Петков блесна с цветистия си език. Започналият още в първите месеци на 2008 г. скандал заради издадения български паспорт на сочения за наркобос Будимир Куйович доведе до смяната на Петков през април. В коментар на твърденията, че над Куйович има политически чадър, Петков призова:
"Куйович, Муйович, Уйович...
всеки който завършва на тази сакрална сричка, да излезе и да каже - моите отношения с Иван, Стоян, Петров и Драган са такива." По-късно беше уволнен зам.-шефът на антимафиотите Иван Иванов, оставка подаде и главният секретар на МВР Валентин Петров. Вътрешният министър декларира, че стои зад Петров. На въпрос как стои зад главния секретар, Петков отговори: "Прав, седнал... вие как държите." Разбра се още, че министърът фигурира в разработки на службите с прякор Запалката и се е срещал с "оперативно интересни лица".
И тази година столичният кмет и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов се включи в размяна на сочни реплики с политици. След като Станишев нарече циркаджии представителите на опозицията, които му връчиха подписка за оставка на правителството, Борисов го предупреди за избухливия си нрав. "Не съм сигурен как ще реагирам, ако премиерът се обърне към мен със "здравей, циркаджийо"
и как ще приключи това", заяви лидерът на ГЕРБ. Миналата година той обмени подобни фрази с Доган, който го беше нарекъл мухльо. "Да ми го каже в очите това и да е на ръка разстояние", каза тогава Борисов.
Тази година роди и невиждано досега явление - зам. външен министър с двойна самоличност. Разбра се, че Феим Чаушев всъщност се казва Петър и под това име участва в ръководството на търговски дружества. Псевдонимът му като агент на Държавна сигурност пък е Бисер. Месец след скандала Чаушев напусна поста във Външно министерство.


31.12.2008 г.
Година на избори тежка програма
Александър БОЖКОВ

Днес завършва серията от двадесет и една мои ста­тии за вестник „Труд", обе­динени под общото мото „Икономика за душата". В продължение на близо пет месеца, всяка сряда полу­чавахте по една страница с разсъждения за икономи­ката на България, за съ­стоянието на бизнеса, за правителствените и парла­ментарните решения, кои­то се отразяваха не само върху джобовете ни, но и в душите ни.

Затова никак не е чудно, че поредицата започна на 6 август със статия за иконо­мическите перспективи пред България, такива, как­вито ги намери в душата си и сподели със своите прия­тели младият лидер на БСП Сергей Станишев на събо­ра на Бузлуджа. Тогава бе­ше лято, „Лиман Брадърс" не беше фалирала, никой не говореше за криза, а Станишев мечтаеше

за построени магистрали, достоен живот на пенсио­нерите, високи доходи и прозрачно усвояване на европейските пари... след пет години.

Никак не е чудно също така, че последната статия, тъкмо преди Коледа, из­брояваше и анализираше напълно противоположни на летните мечти на Стани­шев действия на неговото правителство през декем­ври, когато по спешност и противно на всякаква упра­вленска и държавническа логика бяха напълнени гу­шите на тримата коали­ционни партньори с около милиард и половина лева, да си ги харчат бързо, преди да са си отишли окончателно от властта не след пет години, а още през идващата 2009 година.

В периода между тези две статии по света и у нас се случиха много и важни неща,

които промениха икономи­ката и въздействаха върху душите ни. Уолстрийт се срути, от което произлязо­ха трусове с неясна про­дължителност и сила. Бъл­гарските управляващи дъл­го се правеха, че не забе­лязват люлеенето на земя­та под краката си, съобща­ваха бодро, че ние сме „остров на стабилността" и нищо няма да ни се случи. Междувременно съгла­суваха на тристранен коа­лиционен съвет похарчването на над един милиард лева от потенциалния все още бюджетен излишък още през септември. А тък­мо бяха научили по най-бо­лезнения начин, че Евро­пейската комисия спира стотици милиони евро от фондовете за България. В доклада си доста директно еврокомисарите ни съобщаваха, че ще спират и още пари, ако не се предприе­мат радикални мерки за ограничаване на корупция­та и въвеждане на прозрач­ни методи за управлението не само на парите от Брюк­сел, но и на нашите соб­ствени бюджетни сред­ства, всъщност на цялата ни държава.

После дойде постепен­ното преглъщане на суро­вата истина, че кризата ня­ма да отмине'България, но продължаваха бодрите из­явления, че в Бюджет 2009 са предвидени „буфери", които щели да смекчат въз­действието и върху българ­ските граждани. В няколко статии се опитах да подре­дя първо най-опасните проявления, които кризата ще има през 2009 година у нас, как това непознато чу­довище ще промени живо­та на всички ни, а после се опитах да посоча други „бу­фери", т.е. потенциални действия на парламента и правителството, които наи­стина да имат смекчаващ ефект за максимален брой български граждани. В това време тройната коали­ция подаваше фалшиви сигнали,че готви значител­ни промени в проектобю­джета за следващата годи­на, за да го направи адеква­тен на задаващата се кри­за. След първото четене в парламента дори пак се събра коалиционният съвет и... остави макропараметрите във същия вид. Един­ственото, което свършиха, беше да си поразпределят още пари между трите пар­тии, та да~им послужат за изборната кампания дого­дина (по-малката част) и да си откраднат като за по­следно (по-голямата част). Тогава ми избиха клапа­ните и нарекох поредната си статия „Петъчната раздумка на безсрамниците", защото именно безсрамно и нагло беше тяхното самочувствие и спокойствие при пълна безнаказаност на действия­та им.

В тези пет месеца имаше статии, в които се захващах да погледна от чисто човеш­ка, неикономическа гледна точка, някои важни иконо­мически действия и бездей­ствия на държавата. Опитах се да обясня какво стои всъщност зад вечно нере­шения случай със столична­та топлофикация, подробно обясних защо смятам проекта за атомната цен­трала в Белене за пълно не­доразумение (или добре подготвяно престъпление). В този период се захванах да разчепкам и политиката (!?) на държавата в областта на лекарственото снабдява­не, защото на собствения си

гръб разбрах как хиляди хо­ра боледуват и умират зара­ди неадекватността на чи­новници в Министерството на здравеопазването и здравната каса.

Това всичкото го имаше в предните двадесет статии.

А ту к може бие мястото да се опитам, в последната ста­тия, в последния брой на вестник „Труд" за 2008 годи­на да погледна напред и да предположа как икономика­та на България през следва­щата година ще се отрази на душите ви.

Първо, няколко сигурни бъдещи събития, които си­гурно вече са започнали да ви притесняват.

Безработицата ще нарасне значително ще избяга от гордо обявя­ваните шест процента и ще стигне поне девет, а това значи, че около 150 000 ду­ши ще останат на улицата. Държавата няма готов­ност, нито предвидени средства, за да се справи с

този завърнал се на нашата територия проблем. На­против, парламентът току-що гласува намаляване на срока за изплащане на по­мощи на безработните на минималните шест месеца. А кризата сигурно ще трае доста повече.

Неадекватно изготвени­ят и безотговорно гласуван държавен бюджет ще за­почне да се издънва в при­ходната си част още в края на първото и началото на второто тримесечие.

Приходите от данъци ще намалеят видимо най-вече от ДДС. Към нача­лото на второто полугодие това ще започне да дава отражение върху ползвателите на бюджетни сред­ства. Няма да достигат па­ри за общини, за здравео­пазване, за образование, за полицията, за армията. Въпреки недостига на бю­джетни средства обаче, в изборната година тройната коалиция, и най-вече БСП, ще изпълни обещанията си към пенсионерите, за да е сигурна за гласовете им и на два пъти пенсиите ще бъ­дат увеличени още преди изборите.

Сигурно е, че харченето на бюджетни средства през следващата година

щебъде издърпано във вре­мето така, че да има пари, докато го има това прави­телство. Нещата ще започ­нат да се затягат към лято­то, но обикновеният изби­рател ще ги усети в ранната есен, когато новият парла­мент ще избира ново пра­вителство.

Тежка програма ще има този нов кабинет. Защото ще трябва да довършва бю­джетната година в състояние на бюджетен дефицит за първи път от толкова го­дини. Правителствата на Костов и Симеон също хар­чиха предизборно, Милен Велчев дори създаде за та­зи цел онази компания за публични инвестиционни проекти под формата на градинки и чешмички, но никой досега не е крал тол­кова безогледно и никой в последните десет години не е правил избори в усло­вия на криза. Тъжното и жалкото в бъдещата исто­рия на 2009 година ще бъде фактът, че при недостиг на бюджетни пари и криза на българската икономика правителството на Стани­шев ще загърби възможно­стите за усвояване на мак­симално количество евро­пейски пари, защото всеки опит за искане на такива пари от Брюксел ще рико­шира в лицето на управля­ващите и ще ги разобличава като корумпирани и не­кадърни едновременно. А това е убийствено в година­та на избори.

Затова темата за европарите ще бъде изтикана в задния двор до изборите.

Ще се харчат само род­ните бюджетни средства, а следващото правителство, също както правителства­та на Стефан Софиянски и на Иван Костов преди 12 години, ще трябва да гради ново доверие към Бълга­рия.

Така че очаква ни една 2009 година, която най-ве­роятно ще бъде разделена отчетливо надве части. Ако след изборите има различ­но управляващо мнозин­ство, разбира се. Ако изби­рателят обаче не види ал­тернатива в днешната опо­зиция и повтори мандата на Станишев и компания, то­гава комбинацията от све­товната криза и собствено­то ни безумие със сигур­ност ще ни докара до По­редната катастрофа.
Луканов, Виденов, Ста­нишев - стрелката винаги сочи драматично към дъно­то.


07.01.2009 г.

Кризата в часове
3.25 ч

- прекратени са до­ставките на приро­ден газ на украино-румънската граница към "Булгаргаз" и транзитът към Гърция, Тур­ция и Македония. През цялата нощ екипите на "Булгаргаз" и на преносното предприятие "Булгартрансгаз" са на работните си ме­ста.

От газохранилището в Чирен се теглят рекордно 4,2 млн. куб. м. 300 хил. куб. м се подават от на­ходището в Галата. Налице са 1/3 от количествата, необходими за нормално потребление.

7,00 ч - свикват Съвета за сигурност и управле­ние при кризи към ведомството.
7,00 ч - топлофикациите започват подготовка за преминаване към алтернативно гориво.
9,00 ч - "Булгаргаз" дава спешно пресконфе­ренция.
10.00 ч - оперативно съве­щание на Министер­ския съвет. След не­го премиерът Сергей Станишев казва, че чака разговор с пре­миерите на Русия и на Украйна Путин и Тимошенко. У нас топло­фикациите минават на мазут раз­говарят с "Лукойл" може ли да подават по 3000 тона на ден. На икономическия министър Петър Димитров е възложено да осигу­рява внос.
12,00 ч - премиерът Стани­шев очаква шефът на "Овергаз" Сашо

Дончев, тъй като фирмата е до­ставчик на над 60 на сто от газа. Журналистите напразно чакат Дончев. Той излиза през таен вход.


16,00 ч - втора пресконфе­ренция на премиера Сергей Станишев.

Оповестява разговорите си с ру­ския си колега Владимир Путин и с вицепремиера на Украйна Григорий Немиря. Газът някъде се губи. Станали сме заложници в конфликта.


16,10 ч - "Лукойл България" обяви спешни мер­ки. Компанията спи­ра износът на мазут и всички ко­личества се пренасочват към въ­трешния пазар. 2000 тона вече били доставени на "Топлофикация-София", като до края на ме­сеца се чакали още 5000. Комби­натът в Бургас можел да подсигу­ри определени количества мазут като алтернативно гориво за то­плофикациите.
16,30 ч - Електроенергийни­ят състемен опера­тор, ЧЕЗ, EVN и Е.оп

ни съветват да пестим ток. Шефът му предупреди за опасност от ре­жим на тока, ако спре парното.




07.01.2009 г.

Газовата криза завари България неподготвена
Топлофикациите се оказаха без задължителното резервно гориво, след като Украйна спря транзита на природен газ за Балканите
Екип на "Сега"

Руско-украинският газов конфликт показа колко неподготвена е България за ситуация на криза. Вчера в 3.26 часа сутринта Украйна прекрати без предупреждение транзита на природен газ за страната ни. Въпреки че само 8% от населението ползва парно на природен газ, бе създадена голяма паника.

Само за 4 часа премиерът и министърът на икономиката Петър Димитров дадоха две пресконференции, но не можаха да обяснят какви конкретни мерки взимат, за да се справят със ситуацията. Днес президентът Георги Първанов свиква Консултативния съвет по национална сигурност, на който ще се обсъжда какво да се прави.

Вчера стана ясно, че само 2 от 16-те топлофикации, които работят на природен газ в големите градове, са се подсигурили с резервно гориво. Според Закона за енергетиката и Наредбата за резервите от горива топлофикациите трябва да поддържат запаси от мазут, които да им позволяват безпроблемна работа поне в продължение на 5 денонощия. Но вчера много от дружествата потвърдиха публичната тайна, че не са сметнали за нужно да разполагат с такива запаси. От ДКЕВР отказаха да коментират дали фирмите ще бъдат глобени за това.

Първа още рано сутринта спря плевенската "Топлофикация", която е собственост на фирми на Христо Ковачки. От дружеството признаха, че изобщо не разполагат с мазут.

Столичната "Топлофикация" вчера купи спешно мазут от "ЛУКойл", съобщи зам.-шефът й Иван Маринов. Горивото било достатъчно за около 5-6 дни, но ще трябва да минат поне 3 дни, докато влезе в употреба. В столицата и в Пловдив абонатите още вчера усетиха чувствително понижаване на температурите в домовете си. Гражданите бяха призовани сами да си наложат ограничения, като намаляват силата на радиаторите и ги изключват, когато не са вкъщи. Според експерти обаче при минусовите температури е крайно нежелателно отоплението да се спира изцяло, защото водата може да замръзне.

Варненската "Топлофикация" е сред малкото, които разполагаха с нужното алтернативно гориво. По обяд тя спря временно парното на 12 000 абонати, за да може до вечерта да мине на мазут. От бургаската "Топлофикация" обявиха, че имат мазут за 4-5 дни, но засега не се налагало да го ползват.

Топлофикациите в Сливен и Русе, които работят на въглища, не са засегнати от кризата. Кметът на Русе Божидар Йотов заяви, че дунавският град едва ли ще усети трудности, защото въпреки масовата газификация на болници, училища и детски градини те са запазили и старите си котли, работещи с газьол.

В момента в страната действа 48-часов ограничителен режим, при който гориво се предоставя само за най-неотложни нужди - непрекъсваеми производства, болници, детски градини и училища и ако има възможност - за жилищни и обществени сгради. Очаква се днес икономическият министър Петър Димитров да определи със заповед кой от големите консуматори какво гориво да ползва. Най-вероятно топлофикациите ще трябва да се снабдят с мазут, за да може ограниченото количество газ да отиде за промишлеността, която не може да спира производството.

Спирането на подаването на газ даде повод на някои браншове веднага да вдигнат цените. Така например само няколко часа след началото на кризата някои дребни производители на хляб обявиха, че още от днес ще повишат цените минимум с 5 стотинки. Таксиметровите шофьори отидоха още по-далеч и казаха, че увеличават тарифите си с 25%.

Спирането на горивото - около 12 млн. куб. м дневно, е станало без никакво предупреждение, казаха от "Булгаргаз". Националното газово дружество веднага е посегнало на запасите си от хранилището в Чирен. Въпреки декларациите от последния месец, че там има към 570 млн. куб. метра, които щели да стигнат за 1 месец, вчера се оказа, че това не е така. "Няма технология, която да позволи извличането на повече от 4.5 млн. куб. метра дневно, и дори това положение не може да продължи повече от 10-15 дни, защото в противен случай хранилището ще се наводни", обясниха от "Булгаргаз". Още рано сутринта фирмата предупреди всичките си клиенти сами да си затегнат кранчето и ако имат алтернативни горива, да ги използват.

"Това е безпрецедентен случай в историята на България, защото досега никога не е имала пълно спиране на подаването на газ. До момента никога не сме били в подобна ситуация, но ние ще се опитаме да реагираме максимално адекватно и в съответствие със законодателството", посочи заместник-министърът на икономиката Явор Куюмджиев пред "Фокус". Кризисните планове предвиждат намаляване на потреблението, изключване на някои производства, преминаване към алтернативни методи на отопление и производство - източници като мазут, нафта. Куюмджиев каза, че страната ни разполага с т.нар. 60-дневни запаси от горива, които не са част от военновременните запаси. Държавният резерв също има запаси, така че "би трябвало да изкараме най-тежките периоди". "Няма място за притеснение, в смисъл, че положението няма да е трагично. Освен това няма начин да не се намери някакво политическо решение на въпроса", категоричен бе заместник-министърът.

Премиерът Сергей Станишев заяви, че е провел телефонни разговори с премиера на Русия Владимир Путин, с шефа на "Газпром" Алексей Милер и с един от вицепремиерите на Украйна. Двете страни обаче са дали противоречива информация. Според Украйна Русия е подала с 210 млн. кубика по-малко гориво, но шефът на "Газпром" Милер е заявил, че Киев е отклонил 65.3 млн. кубика от транзита.

Премиерът проведе среща и със Сашо Дончев, изпълнителния директор на един от доставчиците на природен газ - "Овергаз Инк.". Дончев е обяснил, че към газовите съоръжения на руско-украинската граница вчера е подадено дори по-голямо количество природен газ от планираното, но решението за спирането на доставките за Балканите е взето от украинските власти. "Очевидно е, че въпросът е изцяло политически и на експертно ниво той не може да бъде разрешен", е казал той.

Шефът на "Булгаргаз" Димитър Гогов поясни, че договорът ни с "Газпром" позволява да предявим претенции за пропуснати ползи, но те тепърва ще се изчисляват.


07.01.2008 г.
СОФИЯНЦИ: ПЛАЩАМЕ ДАНЪЦИ, ОБЩИНАТА ДА СИ ЧИСТИ СНЕГА

Гражданите бесни на кмета Борисов, отказват да ринат тротоари
ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ

Софиянци масово отказват да ринат снега пред домовете си, въпреки че по наредба това е тяхно задължение. Хората са ядосани заради непочистените вече трети ден малки улички, които създават адски проблеми на шофьорите. Това установи проверка на "Монитор" вчера.


"Ние си плащаме данъци и такси всяка година. Нека Столична община да спре да се ослушва и да си рине снега. Вижте какво е по улиците", възмутиха се няколко софиянци от квартал "Яворов" и категорично отказаха да ринат. Шофьор пък се ядоса, тъй като джипът му почти затъна в 50-сантиметрови преспи до ул. "Проф. С. Попов".
Както "Монитор" писа, общината отказа да махне снега от вътрешнокварталните шосета с мотива, че там автомобилите се движели бавно и количеството снежна покривка няма да създава проблеми на жителите. Това решение обаче предизвика гнева на гражданите в поредната снежна сутрин.

"Кметството си затваря очите за снега. С каква наглост глобяват за непочистени тротоари", попита 50-годишен мъж от квартал "Яворов". В понеделник 1400 столичани отнесоха солени глоби за преспи пред блокове и магазините. Докато хората се ядосваха заради кишата и преспите около блоковете си, кметът Бойко Борисов се похвали пред БНТ: "София беше първият град, изчистен до асфалт."

Столичани категорично заявиха, че столицата не прилича на европейски град. Според тях общината се оправдавала с паркираните коли, за да не чисти.

"Винаги има подходящи методи за чистене на снега. Дъщеря ми следва в Германия и когато й ходих на гости през зимата, имах чувството, че чистачите там хващат снега още във въздуха и по улиците не пада дори и една снежинка", коментира Златко Станчев. Той допълни: "Проблемът в София е, че в общинските служби няма дисциплина, когато падне сняг."


Ключовият "Васил Левски" е един от булевардите в София, които са почистени от снега. Тротоарът му обаче е заледен и заринат с кашони, пълни с боклуци.

"Досега всеки път съм си чистила тротоара пред входа на кооперацията, но вече се отказвам, защото общината не си изпълнява ангажиментите", коментира 40-годишната Добрева от столичния квартал "Гео Милев". Тя разказа, че в понеделник едва е успяла да слезе по стъпалата на подлеза до румънското консулство.

В същото време пенсионери загърбиха съветите на кметството и хирурзите от "Пирогов" и не спряха зимните си разходки за пазаруване. "Никой не може да ни забрани да излизаме от дома си. Не сме виновни за бедственото положение, което създадоха два пръста сняг", коментира възрастно семейство на пазара "Ситняково".




07.01.2009 г.

СОФИЯ В ЛЕД, БОЙКО НЯМА ДА ЧИСТИ
АНТОНИЯ ЧОРЕВА

Половината улици в столи­цата са заледени и по тях не е минал ни един снегорин още от първия валял сняг. Затрупа­ни до ушите са колите в квар­талите, както и в малките вът­решни улички в центъра.

Причината за това е, че и тази година в договорите с концесио­нера по чистотата не са включе­ни пари за чистене на снега от вътрешнокварталните улици. Това каза и самият кмет Бойко Борисов в сутрешния блок на БНТ. "Улиците и тротоарите в града са общо 7000 щ и няма техника на света, с която такъв обем да бъде излъскан", обясни градоначалникът. Улиците, по които върви градският транс­порт, и тези, които са от общест­вена значимост, са изринати от снега до асфалт, но в малките не е стъпвала нито една почист­ваща машина, откак е започна­ла зимата.

Оплаквания

Всеки ден в редакцията на "Те­леграф" валят оплаквания на столичани, които се жалват, че живеят в центъра на столицата, а улицата им, освен че е заледе­на, е в киша и е зарината в сняг. Такива примери са почти всички малки улички около НДК, около големите булеварди "Васил Левски" и "Патриарх Евтимий". А малките улици в кварталите всички до една са заледени и непочистени. Кметът Бойко Бо­рисов коментира още пред БНТ, че не е доволен и че ако е имал още 300-400 милиона, щял да изнесе целия сняг от София.



Сметки

За чистене на столицата се от­деля най-голямото перо от бю­джета - вече над 60 милиона ле­ва. Миналата година концесио­нерът по чистенето "Новера" и кметът имаха пререкания. Тога­ва стана ясно, че парите стигат само за чистене на 22% от ули­ците. В сметката на снегорина дори не влизат тротоарите в Со­фия, които остават на произво­ла на съдбата или на добрата воля на столичани.

Машините и метачите излизат само след заповед на кмета Бойко Борисов и негов факс, който нарежда да започне чис­тенето и къде да бъде то.

Кметът да изрине преспите, за да не изринат него

ГЕНЕРАЛНО ПРОЧИСТВАНЕ

Общината няма наме­рение да чисти малките софийски улици. В до­говорите с концесионе­рите не е включена подобна клауза, а кметът Бойко Борисов си изми ръцете за заринатите с преспи квартали с лип­сата на пари и прави­телството (виж стр. 6).

Ако четете тези редо­ве, значи нечовешките опити да изрина колата си от преспите и безаварийно да я прекарам през пързалките, в които са се превърнали кварталните улички, за да стигна до работното си място, са се увенчали с успех. Живея в централен софийски комплекс и страдам от хроничната заблуда, че след като си плащам да­нъците и обитавам град, който се води европейс­ка столица, общината трябва да е почистила алеите около блока ми броени часове, след като е спрял снегът. А не да обрича мен и още стоти­ци хиляди мои събратя по неволя на сървайвър, щом решим да излезем от жилищата си. И то след като вече втори ден от небето не е паднала и една снежинка. Сега всички се питаме, защо трябва да плащаме да­нъци на общината, след като градоначалникът не ни осигурява дори мини­мум условия за нормален живот.

По света...

Но да се върнем на хро­ничната заблуда. Не съм човек, който лесно се впечатлява)но откритие­то, че за поредна година преспите победиха об­щината, погребаха со­фийските квартали и пратиха десетки столи­чани с почупени крайни­ци в "Пирогов", успя да ме втрещи. Вероятно причи­ната е, че само преди ня­колко дни същата тази

кола, с която вчера по принуда тренирах лупин­ги, измина 4400 км по ма­гистралите и улиците в Европа. Почистени до блясък въпреки обилните снеговалежи. В кюпа слагам и Белград, който може и да не е столица на държава-членка от ЕС, но кметът му очевидно се справя по-европейски със задълженията си, откол­кото софийския му колега. Най-малкото не се из­ненадва, когато през яну­ари падне сняг.

...и у нас

В същото време вместо да си помръдне пръста и да прати снегорините срещу снежния капан, сковал обитателите на жилищните комплекси, градоначалникът Бойко Борисов се появи в ефир и започна да се бие в гър­дите (пак добре, че спес­ти виковете “Булгар, булгар”) как София била първият град в страната, с "почистени до асфалт" булеварди. Няма да ко­ментирам факта, че кме­тът явно не вижда надалеч от носа си, пардон София. От пространното му изявление, което обо­гати познанията ми за кметската персона е дан­ни, че свири на пиано и участва в сапунки, за да не дадат сценаристите мястото му на Бриго Ас­парухов и Татяна Донче­ва обаче разбрах две важни неща. Първо - концесионерите по чистота­та не са задължени да ринат снега от кварталните улички. По простата причина, че в договорите им няма такава клауза. Каква е файдата за софиянци от "почистените" булеварди, след като трябва да изринат с край­ниците си километри преспи, за да стигнат до тях, не стана ясно. Веро­ятно се предполага, че имат на разположение частен хеликоптер или криле. Второ - в планове­те на "Московска"33 не влизало почистването на въпросните улички, за­щото общината нямала пари. Макар да плаща космически суми за кон­цесиите?!



Конспирация

За разлика от снежния капан, последното не ме изненада. Както впрочем и оправданията на Бори­сов. Защото в опитите да обясни собствената си неспособност да се спра­ви с кметските си задъл­жения, Генерала вкара в употреба целия арсенал от изтъркани и до болка познати тези - че е жертва на червена конспирация, че правителството нарочно окастряло бюджета на София. Но защо Борисов взе да вижда призраци в тъмната стая? Всъщност кой е виновникът за поли­тическите му неволи и по-оклюмалия му имидж и какво стана с обещанията му за генерална промяна. Да не излезе накрая, че тя ще се състои твърде ско­ро, само че без Генерала. Вече четвърта година той е кмет на този град, а единственото, което се е променило, е, че рейтин­гът - неговият и този на ГЕРБ, започва да се топи, не като днешния, а като ланския сняг,

И ако Борисов не започ­не да рине преспите по улиците, хората сами ще яхнат снегорините, за да изринат и тях, и Генерала, и промяната му.


07.01.2009 г.

Данък сгради и такса смет в София скачат с 50%

Незаконните строежи ще се легализират, но на тройна цена
С 50% по-висока такса смет и данък сгради ще плащат софиянци през тази година, ако общинският съвет одобри предложенията на кметската администрация. В обявените на сайта на съвета изменения в наредбите ставките са същите като миналата година. Такса смет и данък сгради обаче зависят от данъчната оценка на имотите, която беше увеличена с 50%.

Преди месец зам.-кметът по финансите Минко Герджиков заяви, че няма да предложи промяна за данък сгради, но ще има намаление за такса смет, за да се компенсира увеличението на оценките. В последните проекти на наредбите ставките за недвижимото имущество остават 1.875 промила, а такса смет - 2 промила от данъчната оценка на имотите. Запазихме нивата, защото преценихме, че така е по-добре, обясни Герджиков въпреки възможността, която беше дадена на местните власти да компенсират с по-ниски промили. Така за апартамент с данъчна оценка от 50 хил. лв. ще се плащат 100 лв. такса смет и 93 лв. данък сгради.

Промени не се предлагат и за данъка върху сделките с недвижими имоти, върху автомобилите и наследствата. При патентния данък повишение ще има за дейности като платени паркинги, фризьорски и козметични салони. Очаква се приходите от основните данъци през тази година да са над 250 млн. лв.

Въпреки увеличените данъчни оценки администрацията предвижда с около 2 млн. лв. по-малко приходи от такса смет, като се очаква те да достигнат 145 млн. лв. Причината са облекченията за бизнеса, които общината въведе през 2008 г. Фирмите имат възможност да плащат на брой кофи за боклук, които използват, а не на основата на данъчната оценка на сградите. Така стимулираме компаниите, с които в предишни години имахме много проблеми, включително и съдебни спорове, обясни Герджиков. Той вече е внесъл в общинския съвет и разчета за парите за чистотата за тази година. За почистването на улиците, събирането на боклука, преместването и складирането на балите общината е предвидила над 147 млн. лв. Около 74 млн. лв. от тях ще отидат при фирмите за почистване, което е с 10 млн. лв. повече от тази година. Отчели сме по-високите цени на "Заубермахер", която спечели конкурса за чистенето на пет района, обясни Герджиков.

Заради прогнозите за свиване на строителството през тази година общината е намалила приходите от този бизнес. Предвидено е в бюджета да постъпят 20% по-малко пари от технически услуги, сред които са и разрешителните за строеж. Въпреки обещаното от главния архитект Петър Диков намаление на тази такса тя остава същата. Въвежда се обаче възможност за узаконяване на строеж, както и за съгласуване и одобряване на инвестиционен проект на сграда, построена в разрез със закона. Легализирането на такива обекти ще става с плащането на три пъти по-скъпи строителни разрешителни и такси.
Едно на глас, друго наум

По-високите данъци в София

С 50% по-високи местни данъци и такси за столичани предлага кметската администрация. Това е крайната сметка, при положение че промяна за такса смет не се предвижда, след като парламентът увеличи с 50% данъчната оценка на имотите.

Преди месец дясната ръка на Борисов в управлението на столичните финанси Минко Герджиков твърдеше на глас, че поскъпването ще се компенсира с намалени промили, а по изпитаната схема тихомълком внася за одобрение в общинския съвет съвсем друго решение. А мнозинството на ГЕРБ е достатъчно да си го гласува спокойно. В същото време общината ще плати с 10 млн. лв. повече на фирмите по чистота в сравнение с миналата година. Единственото обаче, в което живеещите в София, изглежда, са убедени, е, че наливането на все повече пари от данъците им в чистотата води до резултати все повече в противоположна посока.

А и едва ли 74 млн. лева са малко пари за миене веднъж годишно само на централните улици и изриване на снега два-три пъти през зимата, и то на няколко места в града.

На този фон готвеното драстично поскъпване на таксите, от които се финансира поддържането на чистотата, изглежда още по-необосновано. Разбира се, от гледна точка на данъкоплатците. От гледна точка на безконтролната администрация тези 50% със сигурност не задоволяват апетитите.



07.01.2009 г.

Парнаджиите - на съд в Страсбург

Единствената компетентност на шефовете на "Топлофикация" е с лекота да обръщат всеки проблем в криза
10 градуса по Целзий. На толкова се закова домашният термометър към 8 часа снощи. Дори лирите в банята, които винаги парят при допир, бяха ледени. Също толкова ледени на сутринта се оказаха радиаторите в спалнята, в детската стая и в трапезарията.

При минус 11 и спряно парно, колкото и топлоизолиран да е един дом, по силата на законите на термодинамиката ще се охлажда до момента, до който температурата навън и вътре не се изравни.

Физиката, както елементарните познания по стопанско управление, нежели управление при кризи, очевидно се разминават с компетентността на шефовете на родната "Топлофикация" и тази на екипа на Министерството на икономиката – собственик на дружеството. Чиято обща култура, на която се опира държавата, се оказва твърде обща. Достатъчна да ни вкара зорлем в криза, камо ли да я предотврати.

И това е прекият резултат от вопиющата некомпетентност на днешните стопански ръководители.Още с новината за обявяване на газовата война между Украйна и Русия шефовете на "Топлофикация" ни успокоиха, че топлоподаването в столицата няма да намалява. Че можели да минат на котелно гориво без проблем.

Ако се наложи. Ами налагаше се още на 30 декември, когато радиаторите започнаха да се охлаждат и стайната температура започна да пълзи надолу. За да осъмнем в средата на зимата със спряно и с 19 процента по-скъпо парно. Което даже нямаше и кой да отчете на 1 януари, че да ни спести хаоса със сметките, който ни очаква този отоплителен сезон.

Е, що не минахте овреме на мазут бе, другари! А си хванахте чуковете и се разбягахте по тропиците за Нова година. А?!

Само в държавния резерв има достатъчно мазут за нуждите на цялата страна за месец напред. Къде спа Станишев, дето по му се удава литературата от държавното управление. Защо още по Нова година кризисното му министерство не взе мерки, та да не разболява хората. Или понеже за неговата къща, както и за къщата на министъра Петър Димитров няма проблем с топлото. Защото са с привилегии.

За г-н Петко Милевски, шефа на "Топлофикация", няма съмнение, че той и децата му са били и ще бъдат на топло. Че няма да му се налага да минава на ток, за да ги топли. Защото знае – щем не щем, ние пак ще му платим заплатата. И на така наречените топлинни счетоводители също. Де с бой, де доброволно. Няма къде да ходим, че и ножът, и хлябът са в тях.

Единственото, което можем да направим, е да осъдим колективно тая скапана "Топлофикация" в Страсбург. Защото и да ги сменят всеки месец, за шеф на "Топлофикация" свестен и компетентен човек няма да се хване. Не че няма такива хора в държавата. Просто няма как тъп министър да избере и назначи умен стопански ръководител. Защото му липсва елементарна идея всъщност каква точно компетентност да търси в подчинените си.

Липсата на компетентност е и ще бъде най-голямата ни драма. Защото няма как на министър-председателя да му се удава повече литературата, отколкото държавното управление, а ние да се надяваме, че той ще сложи за министър на икономиката по-образован и по-опитен човек от себе си. Нали всеки мери със собствения си аршин. А аршинът на нашите управляващи очевидно е къс и леко мек.

Не че ще ни сгрее, ако поне веднъж одрусаме държавата и топлофикацията й в Страсбург. Но поне ще влезем в Гинес като единствения народ, осъдил министрите си.
А и току виж сме се сетили да потърсим и по-сериозни качества в партийните кандидатури, преди да си пускаме гласа в урните. Като досега – за Бог да прости.


07.01.2009 г., с. 5
Опозиция

Проблемите в София не се решават



Вили Лилков, общински съветник от ДСБ
Кметството не успя да довърши много неща през 2008 г. Сред тях са проблемите с чистотата на София. Независимо че средствата за това непрекъснато растат, качеството на услугата не се променя. Новите концесионери Новера не спазиха обещанията си за машинно метене и чистене, няма GPS система за контрол.

Друг проблем е влошаването на обстановката с обществения ред в столицата. Няма никакъв ред в рекламната дейност и събирането на приходите от нея. Не е решен проблемът с незаконните гаражни клетки. Увеличава се броят на незаконните сметища в града. Липсва жилищна политика, а най-тежкият проблем си остават градският транспорт и трафикът в града.



През тази година аз лично ще инициирам разработването на програма за строителство на домове за възрастни хора, на хосписи, на закрити спортни обекти, за изграждане на центрове за спешна медицинска помощ.


07.01.2009 г.

Поредно фалшиво писмо с подписа на кмета Борисов?
Коалицията от 30 неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в Бълга¬рия" са се обърнали към Борисов с писмо, за да разясни негов ли е подписът под писмото с изходящ номер ГР-70-00-834 и дали е давал съгласие фирмата "Витоша ски" АД да изработи подробен ус-тройствен план на "Турис¬тическа и ски зона Алеко" в Природен парк "Витоша". На природозащитниците е направило впечатление, че писмото е на бланка на главния архитект на Столичната община Петър Диков, но е подписано от кмета Бойко Борисов без дата. Освен това подписът има разлики с положения от Бойко Борисов подпис в студиото на Нова телевизия през лятото на 2008 г., снимки от който са тиражирани в различни информационни интернет сайтове.

Строителството на нова ски зона в Природен парк "Витоша" не е възможно, защото противоречи на плана за управление на природния парк, приет с решение на правителството, категорични са еколозите.
Каталог: 2009
2009 -> Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2009 Г. Обн. Дв бр. 109 от 23 Декември 2008г
2009 -> Операционни системи Unix въведение
2009 -> Католически Литургичен Календар 2010
2009 -> Смб – Секция “Изток” Великденско математическо състезание 22. 04. 2007 г
2009 -> Програма 10 11 февруари 2009 г. Гр. София, Конферентна зала на хотел „Диана-3 Лектори
2009 -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
2009 -> Общински съвет гр. Тервел п р е д л о ж е н и е от
2009 -> Предлага изработване на абитуриентски албуми


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница