Г-н георги пирински



Дата22.01.2019
Размер28.95 Kb.
#110914
Отговор на министъра на културата проф. Стефан Данаилов на въпрос на народния представител Светослав Спасов, относно Резиденция „Евксиноград”.

Чрез


Г-Н ГЕОРГИ ПИРИНСКИ

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА

40-то НАРОДНО СЪБРАНИЕ

ДО

НАРОДНИЯ ПРЕДСТАВИТЕЛ



СВЕТОСЛАВ СПАСОВ

Уважаеми господин председател,

Уважаеми госпожи и господа народни представители,

Уважаеми господин Спасов,

Проблемите, които поставяте в актуалните си въпроси към мен и министър Николай Василев относно резиденция и стопанство „Евксиноград” са правомерни и обществено значими. Моето положително отношение към решаването им аз вече имах възможност да изразя пред Вас по време на срещата, която проведохме преди време по повод на тях.

Към казаното от Вас за резиденция „Евксиноград” при поставянето на въпросите бих искал да добавя и следното:

Резиденция „Евксиноград” се намира на 8 км. североизточно от гр. Варна. Разположена е върху крайморска ивица с дължина около 3 км. и средна ширина 180-220 м. Тя започва да се изгражда като лятна резиденция на княз Александър Батенберг преди повече от 120 години, когато Съветът на старейшените на гръцката митрополия решава да му подари съществуващия тогава на това място манастир, а той закупува граничните земи. С Указ от 27.8.1893 г. резиденцията е наименувана „Евксиноград” по гръцкото название Понтос Евксейнос-гостоприемно море. Проектът за изграждането на зелената система е изготвен от известния немски паркостроител Карл Едуард Петцолд. Неговата реализация и допълнително развитие специалистите разделят на няколко етапа от 90-те години на ХІХ век до наши дни. Въз основа на историческите и композиционните анализи те оценяват много високо културно-историческата стойност на комплекса от природни дадености, растителни видове и сгради и значението му за историята на градинско-парковото изкуство у нас. Той е бил и е база за научни наблюдения и изследвания върху разнообразния видов състав, съчетан майсторски в обемно-пространсвено и композиционно отношение.

През 1992 г. Националният институт за паметниците на културата изготвя цялостно обследване на комплекса, което е поставено в основата на решението за обявяването му за паметник на културата с предварителна категория от национално значение и на директивите за опазването на Евксиноградския парк. В зависимост от стойностната характеристика на историческото ядро и на различните му зони се предлагат режими с различна степен на охрана и опазване. В тях е предвидено и проучване на възможността за осигуряване на достъп на посетители. От тогава до сега, обаче, принципалът на комплекса не е реагирал на тези предложения.



В Стопанство „Евксиноград” се съхраняват и предмети, принадлежали на царското семейство и придобити през следващите години, които са образци на европейското и световното изкуство и имат историческа и художествена стойност. През 2007 г. специалисти от Регионалния исторически музей – Варна са извършили проверка на колекцията от 599 предмета, преценили са, че те имат качества на движим паметник на културата и са препоръчали представянето им чрез създаване на музей. Предложение в този смисъл е направил през м. юли т.г. пред Министерството на културата и управителят на Стопанство „Евксиноград”. НИПК е дал становище, че сградата на бившата царска конюшна може да бъде преустроена за нуждите на музей. Неговото изграждане е възможно да стане ако за това се кандидатства с проект по Оперативна програма „Регионално развитие”.

В заключение на изложеното и в отговор на Вашите конкретни въпроси-предложения искам да заявя, че Министерството на културата оценява значимостта на резиденция и стопанство „Евксиноград” и възможността те да бъдат отворени за посещение и опознаване от българските граждани и гостите на страната. При общо решение за преразглеждане на статута и режима на ползване на Резиденция „Евксиноград” ние сме готови да формираме група от експерти, които заедно със специалисти от други министерства и ведомства да предложат конкретна програма, определяща обектите и териториите с режим на достъп на граждани, както и начина за най-добро представяне на историческите и художествените ценности на комплекса. Даването на двореца, на избата и на парка на статут на Държавен културен институт е въпрос на внимателна преценка, включително и от финансова гледна точка, тъй като преди да постъпват приходи от посетители е необходимо да се направят значителни инвестиции, за да може тези посетители да бъдат привлечени и впечатлени, а ценностите - опазени.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница