Г-н валентин вълчев димитров кмет на община генерал тошево до г-н йордан казаков



страница1/2
Дата01.07.2017
Размер416.95 Kb.
#24820
  1   2
ДО

Г-Н ВАЛЕНТИН ВЪЛЧЕВ ДИМИТРОВ 

КМЕТ НА ОБЩИНА ГЕНЕРАЛ ТОШЕВО


ДО

Г-Н ЙОРДАН КАЗАКОВ

КМЕТ НА С. РОСИЦА

ОБЩ. ГЕНЕРАЛ ТОШЕВО

Относно: Изпълнение на чл. 6 ал. 9 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда


Уважаеми господин Димитров,

Уважаеми господин Казаков,

На основание на чл. 6 ал. 9 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда, Ви представям искане за преценяване необходимостта от ОВОС, от ЗП Недялко Славов за изграждане и технологично оборудване на кравеферма за 100 дойни крави и закупуване на: цистерна, телескопичен товарач, фуражораздаващо ремарке, дискова косачка, трактори - 2 бр.


Лице за контакти: Десислава Атанасова Иванова, телефон: 0887/45 02 60

Адрес за кореспонденция : гр. Добрич, ул."Кирил и Методий" № 4, ап.12.

Моля, съгласно изискванията на същата наредба да обявите на интернет страницата си и на обществено достъпно място в общината, времето и мястото за запознаване с информацията, както и срока за представяне на писмени становища и възражения. След изтичане на 14 дневния срок за публичното обявяване, следва служебно да изпратите в РИОСВ–Варна, резултатите от общественият достъп, както и за начина на осигуряването му.



Прилагам: Информация за преценяване необходимостта от ОВОС – на хартиен и 2 бр. на ел. носител

С уважение:

Недялко Славов
ИСКАНЕ

От ЗП НЕДЯЛКО ТОДОРОВ СЛАВОВ, с. РОСИЦА, общ. ГЕНЕРАЛ ТОШЕВО, обл. Добрич,

за

ИЗГРАЖДАНЕ И ТЕХНОЛОГИЧНО ОБОРУДВАНЕ НА КРАВЕФЕРМА ЗА 100 ДОЙНИ КРАВИ И ЗАКУПУВАНЕ НА: ЦИСТЕРНА, ТЕЛЕСКОПИЧЕН ТОВАРАЧ, ФУРАЖОРАЗДАВАЩО РЕМАРКЕ, ДИСКОВА КОСАЧКА, ТРАКТОРИ - 2 БР.
І. Информация за контакт с инвеститора:
ЧЗП Недялко Тодоров Славов, с ЕИК 124637405, със седалище и адрес на управление : с. Росица, ул.”Четиринадесета” №27, общ. Генерал Тошево, обл. Добрич.
Лице за контакти: Десислава Атанасова Иванова, телефон: 0887/45 02 60.

Адрес за кореспонденция: гр.Добрич 9300, ул."Кирил и Методий" № 4, ап.12.
ІІ. Характеристика на инвестиционното предложение:
1. Резюме на предложението;

Инвестиционното предложение е свързано с изграждане на кравеферма за 100бр. крави с доилен център, в урегулиран поземлен имот /УПИ/ V-473, кв. 81, с площ 12,935 дка, с. Росица, община Ген. Тошево, област Добрич.

Ще се изградят постройки, със специфични изисквания. В тях ще се отглеждат около 100 бр. дойни крави.

Торова смес ще се събира, ще се отвеждат за „узряване“, след което два пъти годишно ще се изнасят за торене в земеделските земи.

Електрозахранването ще се осъществи от съществуващата електропреносна мрежа, посредством полагане на подземен кабел. Изкопите ще са с дълбочина до 80 см. Изкопните дейности ще зависят от определената точка на присъединяване от „Енерго-про МРЕЖИ” АД, Варна.

Водоснабдяването ще е от водопреносната мрежа на с. Росица, общ. Ген. Тошево.

Със закупените: цистерна, телескопичен товарач, фуражораздаващо ремарке, дискова косачка, трактори - 2 бр. ще се подобри обслужването на животните и ще се облекчи труда на обслужващия персонал.
2. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение

Селското стопанство съставлява най-важния дял на икономиката на Община Генерал Тошево. Изключително благоприятното съчетание на природно-климатичните условия в общината са реална предпоставка за високата степен на развитие на селското стопанство. Районът е един от големите производители на селскостопанска продукция в страната. Поминъкът в преобладаващата си част от векове до наши дни е свързан със земеделието и животновъдството. Благоприятните климатични и почвени условия определят икономиката на района, който е традиционен производител на пшеница, слънчоглед, царевица и други селскостопански култури.

Плодородните черноземни почви допълнително благоприятстват развитието на земеделието. Земеделските територии в общината заемат 854 119 дка - 86,96 % от общата площ, като от тях обработваемите земеделски площи са 795 292 дка. Силно развито преди, животновъдството днес губи много от своите позиции. Животновъдството е засегнато в най-голяма степен от структурните реформи. То бе поставено в пряка зависимост от производствените програми на преработвателните фирми. В момента животновъдната продукция в общината се осигурява от частния сектор. Несигурният пазар на продуктите от животински произход, недостатъчният контрол върху вноса на тези продукти, нелоялната конкуренция и ниските изкупни цени сериозно задържат развитието му в общината. Високата цена на фуражите, липсващият или амортизиран сграден фонд, отсъствието на последователна и дългосрочна политика на съгласувани действия между растениевъдство, животновъдство и преработваща индустрия са важни рестриктивни фактори.
ЗП Недялко Славов е производител на селскостопанска продукция. Инвеститорът е собственик на животновъден обект.

С изграждането на обекта инвеститорът ще разшири дейността си и ще организира отглеждането на животните по най-модерни европейски стандарти.

Ще се въведе система за видео-наблюдение, система за контрол на достъпа и добри производствени практики.
Инвеститорът притежава:

- документи за собственост на имотите – договори за покупко-продажба на терените и нотариален акт за съществуваща сграда.

- актуална скица.

Местоположението на терена и съществуващото ползване е подходящо за реализиране на ИП и отговаря на критериите за определяне на:

- характеристиката на предлаганото строителство, дейности и технологии по обем, производителност, мащабност, взаимовръзка и кумулиране с други предложения, ползване на природни ресурси, генерирани отпадъци, замърсяване и нарушения на околната среда, както и риск от инциденти;

- местоположението, в това число чувствителност на средата, съществуващо ползване на земята, относителното наличие на подходящи територии, качеството и регенеративната способност на природните ресурси в района;

- способността за асимилация на екосистемата в естествената околна среда на силно урбанизираните територии и районите, в които нормите на замърсяване са превишени;

- характеристиките на потенциалните въздействия – териториален обхват, засегнато население, същност, големина, комплексност, вероятност, продължителност, честота и обратимост;

- обществения интерес към предложението за строителство, дейности и технологии.

Разположението и конфигурацията на площадката съответстват на предстоящото предназначение на обекта.

Реализирането на ИП ще има положително въздействие от гледна точка на социално-икономическите условия. Ще се разкрият временни работни места – осигурява се временна работна заетост на проектантски и строителни фирми и разкриване на постоянни работни места, чрез осигуряване на постоянна работна заетост на обслужващия персонал.
3. Връзка с други съществуващи/планирани инвестиционни предложения;

Инвестиционното предложение за изграждане на кравеферма не противоречи на действащите планове за района. За имота има издадени Заповед №730/10.08.2016г. и Заповед № 1004/18.10.2016 г. на Кмета на Община Ген. Тошево, по реда на Закона за устройство на териториите за частично изменение на ПУП-ПЗ на с.Росица във връзка с обединяването на УПИ №І, №ІІ, №ІІІ и №ІV от кв.81 и образуването на нови УПИ V-473 в кв.81 и УПИ VІ-474 в кв.80.


4. Подробна информация за разглеждани алтернативи;

Инвестиционното предложение ще се реализира на този терен защото:

- природният и ресурсов потенциал на общината е подходящ и позволява реализацията на инвестиционното предложение;

- в имота и сега функционира сграда – краварник;

- местоположението на площадката е с добра възможност за свързване с пътната инфраструктура. Теренът граничи с улица за транспортен достъп;

- отдалечен е от жилищните сгради на около 400 м;

- парцелът има добра визия откъм основния подход;

- околното застрояване не създава нито функционални, нито обемно-пространствени конфликти с бъдещия обект;

- в съседство няма обекти подлежащи на защита, до кметство и читалище (в една сграда са) - 2,0 км, а до училище/детска градина - 1,7 км;

- теренът е в съответствие с изискванията за екологична безопасност;

- районът е със сравнително добре изградена инфраструктура – водоснабдяване и електроснабдяване;

- има възможност да се осигури връзка на вътрешната с външната инфраструктура (водопроводна и електропроводна мрежа, пътна връзка и др.);

-реализацията на инвестиционния проект представлява по-добрата алтернатива от гледна точка на социално-икономическите и екологично развитие на общината.

Алтернативи могат да бъдат разглеждани и при избора на марки и модели за закупуването на техниката.


5. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството.

Урегулиран поземлен имот /УПИ/ V-473, кв. 81, с площ 12,935 дка, с. Росица, община Ген. Тошево, област Добрич.

Всички дейности ще се осъществяват единствено и само в границите на отредената площадка. Не се налага ползването на допълнителни площи.

Приложена е скица, показващи местоположението на площадката.

На територията ще се оформят функционални зони за отглеждане на животни и необходимите за дейността складове, вътрешна алейна мрежа.
6. Описание на основните процеси, включващи размер, капацитет, производителност, принос и резултат
Във фермата ще се отглеждат 100 крави за производството на мляко и приплоди, като една част от тях ще се използва за собствен ремонт.

Останалите телета след отбиване ще се продават и напускат фермата. Структурата настадото е както следва:



  • Крави общо 100 броя;

  • Крави в лактация 80 броя;

  • Крави в сухостоен период 20 броя;

  • Юници над 18 месечна възраст 19 броя;

  • Женски телета от 12 до 18 месечна възраст 16 броя;

  • Женски телета от 3 до 12 месечна възраст 30 броя;

  • Женски и мъжки телета до 3 месечна възраст 29 броя.


Собственика на фермата обработва собствени земи и има сключени договори за аренда за около 5 000 дка, върху които ще се разпръсва оборската тор.

Със закупените: цистерна, телескопичен товарач, фуражораздаващо ремарке, дискова косачка, трактори - 2 бр. ще се подобри обслужването на животните и ще се облекчи труда на обслужващия персонал.
По време на строителството материалите ще бъдат разположени на временна площадка в границите на имота, от която ще се отнеме и съхрани хумусния слой, а след извършване на строителната част, площадката ще бъде възстановена.

След реализацията на инвестиционното предложение ще се осъществят озеленителни мероприятия – високостеблена растителност, с която ще се оформи зелен пояс около фермата.

Труповете на умрелите животни ще се съхраняват в хладилни камери до предаването им за обезвреждане в „Екарисаж Варна” ЕООД, гр. Варна.

Електрозахранването на имота ще се осъществи от съществуващата електропреносна мрежа.

Имотът е водоснабден от съществуващата водопроводна мрежа на с. Росица, общ. Ген.Тошево. Очаквано водоползване на ден около 5м3/ден. Водата за пиене на персонала ще се доставя от фирмите, които предлагат доставки на минерална вода.

Производствените отпадъчни води и битово-фекалните отпадъчни води ще се събират и отвеждат до събирателна шахта, от където ще се отвежда до торохранилището. Съоръжението за съхранение на торта е водоустойчив стоманобетонов резервоар, не позволяващ изтичане и попадане в почвата, с вемстимост осигуряваща събирането и отвеждането на торта за 6 месеца.

За повърхностните води, формирани от природните валежи, ще се изгради площадкова канализация. Тя ще отвежда водите към резервоар и така ще се използват за противопожарни нужди и поливане на растителността.

По време на строителството материалите ще бъдат разположени на временна площадка в границите на имота, от която ще се отнеме и съхрани хумусния слой, а след завършване на строителната част, площадката ще бъде възстановена, чрез проекта за вертикална планировка.

По време на строителството ще се запази съществуващата растителност. Няма да се унищожат местообитания на защитени животински видове и растителни съобщества.

След реализацията на инвестиционното предложение ще се осъществи озеленяване. Ще се изгради зелен пояс около целия имот от дървета и храсти. Така ще се намали визуалния дискомфорт и шумовото натоварване.

Не се очаква реализацията на инвестиционното предложение да засегне съществуващи известни културни паметници (исторически, архитектурни и археологически).

Реализацията на инвестиционната инициатива ще има положителен социален ефект за общината и ще създаде условия за по-рационално, екологосъобразно и доходоносно използване на територията.

Не се очаква никакво вредно влияние върху човешкото здраве.
7. Схема на нови или промяна на съществуващи пътища;

Не се предвижда изграждане на нови пътища или промяна на съществуващата пътна инфраструктура. До имота се достига по съществуващ път. Експлоатацията и поддръжката на съоръженията не изисква допълнителни помощни и комуникативни площи.


8. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.

Строителството ще се извърши на база одобрен план за безопасност и здраве, включващ и мерки за опазване на околната среда. Извършване на опасни дейности и такива, създаващи риск за състоянието на околната среда не се предвиждат.

Строителният период при реализацията на инвестиционното предложение се очаква да продължи около една година.

Експлоатационният процес е свързан с предоставяне на обслужващи дейности, поддържане на чистотата в обекта, поддържане на озеленените площи, охрана и др. Не се предвиждат производствени и други дейности, изискващи хигиенно-защитни зони или оказващи значително въздействие върху околната среда.

Експлоатационният период на обекта се определя от амортизацията на сградния фонд. При сегашните условия може да се предположи, че цялостна реконструкция и модернизация или извеждане от експлоатация на обекта ще се наложи след около 15 години.

9. Използвани методи за строителство:

Строителството ще се осъществи от местни строителни фирми и предприемачи. По време на строителството ще са необходима площ от 500 кв.м в рамките на имота за временна строителна база, в т.ч за разполагане на санитарно-битовите постройки за изпълнителите на строителството.

При извършване на строителните дейности ще бъдат използвани конвенционални методи. Ще се проведат изкопни работи, изграждане на бетонови основи, кофраж и подземно включване към електропреносната мрежа.


  1. Използвани природни ресурси по време на строителството и експлоатацията

Реализацията и експлоатацията на инвестиционното предложение не е свързана с използването на значителни количества природни ресурси.

През строителния период ще се използват ограничени количества от следните природни ресурси, енергийни източници, суровини и материали: електроенергия за захранване на строителните машини и строителната база; дизелово гориво за строителната механизация; инертни материали (пясък и трошен камък за направа на бетон); цимент за бетон и замазки; вода за направа на бетон и замазки; вода за питейно-битови нужди на работещите в обекта; армировъчна стомана; стомана и др. материали за метални конструкции; строителни блокчета/тухли; пластмаса и пластмасови изделия; дървен материал. Материалите за строителството ще бъдат доставени от съответните специализирани фирми.

В процеса на експлоатация основно ще се използва електроенергия и вода.


  1. Отпадъци, които се очаква да се генерират – видове, количества и начин на третиране:

Поради характера на дейностите ще се формират следните видове отпадъци:


Строителни отпадъци ще се генерират основно през строителния период и ограничено количество при евентуални ремонтни работи. Те са предимно излишни земни маси и строителни остатъци от ремонта на сградата.

Отпадъци генерирани през строителния период:



  • изкопни земни маси – 17 05 06;

  • бетон 17 01 01;

  • тухли 17 01 02;

  • керемиди, плочки, фаянсови и керамични изделия 17 01 03;

  • смеси от бетон, тухли, керемиди, плочки, фаянсови и керамични изделия, различни от упоменатите в 17 01 06 - 17 01 07;

  • дървесен материал от куфражи – 17 02 01;

  • смеси от метали - 17 04 07.

Земните маси от горния почвен слой богат на хумус, ще бъдат запазени и след приключване на строителството ще бъдат използвани за обратна засипка и за озеленяване. Излишните земни маси, които ще създадат изкопните работи и генерираните строителни отпадъци ще бъдат транспортирани до място, определено от Община Ген.Тошево.

Общото количество строителни отпадъци ще е около 500 м3.

При експлоатацията:

По време на експлоатацията ще се формират различни отпадъци, свързани с характера на извършваните дейности. Основно това ще са малки количества битови отпадъци и малки количества строителни отпадъци при извършване на ремонтни дейности.


Производствените отпадъци са:

02 01 01 утайки от измиване и почистване

02 01 02 отпадъци от животински тъкани

02 01 06 животински изпражнения, урина и тор (включително използвана слама), отпадъчни води, разделно събирани и пречиствани извън мястото на образуването им

02 05 99 отпадъци, неупоменати другаде

При отглеждането на кравите не се очакват големи количества отпадъчни води. Отглеждането на животните ще е по сух способ. Очакваните количества отпадъчни води ще са около 1 м3 на ден, при пълна натовареност.

За третиране на отпадъците, възложителят ще предприеме съответните действия, като осигури транспортиране на формираните отпадъци до депа, за тяхното обезвреждане. Труповете ще се съхраняват отделно в специално изградени хладилни камери и ще се предава на „Екарисаж” ЕООД, гр. Варна, след сключване на договор.

Очаква се да се формират много малки количества опасни отпадъци при смяна на машинните масла, акумулатори за поддържащата техника и др. Генерираните опасни отпадъци ще се предават на съответните лицензирани фирми, притежаващи разрешителни, съгласно изискванията на Закона за управление на отпадъците.


Всички отпадъци ще се събират разделно до предаването им на лица регистрирани по ЗУО.

В настоящия момент не е възможно да се определи точно тяхното количество. Прогнозно полученият общ обем е около 1 м3 месечно.




  1. Информация за разглеждани мерки за намаляване на отрицателните въздействия

Устройството на територията ще се извърши в съответствие с нормативните изисквания на параметрите за застрояване и озеленяване, съгласно изискванията на Закона за устройство на територията и Наредба № 7 на МРРБ за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии.

Строителството ще се извършва на база на разработен от изпълнителя и одобрен от компетентните органи план, включващ задължително и мерки за опазване на околната среда през строителния период.

Строителните отпадъци ще се депонират само на регламентирано депо.

сметосъбирането ще се организира в съответствие с нормативните изисквания.

При изграждане и поддържане на зелена система на територията на инвестиционното предложение, ще се осъществява растителна защита на база на добрите земеделски практики.


13. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение/например, добив на баластра, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство и третиране на отпадъчните води/

Обектът ще се водоснабди от водопроводна система на селото.

За повърхностните води, формирани от природните вълежи, ще се изгради площадкова канализация.
14. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение;

Всички изискуеми документи съгласно Закона за устройство на териториите, Закона за ветеринарно медицинската дейност, Закона за управление на отпадъците, Закона за водите и др.


15.Замърсяване и дискомфорт на околната среда

В следствие от реализацията на инвестиционното предложение не се очаква замърсяване на околната среда.

За отопление на административните сгради ще се използва топлоенергия.

Няма да има принос към замърсяване на повърхностните и подземните води.

Няма да се застраши популациите от характерни за района растителни и животински видове. След приключване на строителните дейности, площадката ще бъде озеленена.
16. Риск от инциденти.

За изграждане на сградите ще се разработят технически и конструктивни проекти, които ще се базират на направени инженерно-геоложки проучвания за конкретната площадка.

Здравен риск от реализацията на инвестиционното предложение потенциално ще съществува само в периода на изграждането и ще касае само работещите на обекта.

Всички дейности ще са съобразени с план за безопасност и здраве.

По време на експлоатация условията на труд ще бъдат съобразени с Наредба № РД-07-2 от 16 декември 2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, издадена от Министерството на труда и социалната политика, обн. ДВ. бр.102 от 2009г. с изм. и доп.
ІІІ. Местоположение на инвестиционното предложение:

1. План, карти и снимки, показващи границата на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенни характеристики, както и за разположените в близост елементи на Националната екологична мрежа.

Към инвестиционното предложение са приложени скици с посочено местоположение на площадката.

Настоящото инвестиционно предложение се отнася за ново инвестиционно предложение за изграждането на обект „Кравеферма” в урегулиран поземлен имот /УПИ/ V-473, кв. 81, с площ 12,935 дка, с. Росица, община Ген. Тошево, област Добрич.

Цялата територия на имота не попада в обхвата на защитена територия, съгласно Закона за защитените територии и защитена зона определена съгласно екологичната мрежа НАТУРА 2000.

В района на община Ген. Тошево има няколко защитени територии, определени с различен статут и по различно време.

Природните обекти на най-близко разстояние до територията на селото, които се ползват с нормативно установена защита са ЗМ “Росица” и ЗМ “Лозница”.



ЗАЩИТЕНА МЕСТНОСТ “РОСИЦА”

Обявена е със заповед № РД-847/18.08.2004 г. с площ 213,1 ха. Намира се в землището на село Росица и село Лозница, община Генерал Тошево, област Добрич. Защитената местност представлява горска площ, която е разположена на 50-200 м надморска височина. Дървесните насаждения са от смесени гори, като преобладаващи са дъб, липа и бор. От храстовите най-често се срещат глог, шипка, дрян, смрадлика, черен бъз, птиче грозде, аморфа, трънка и др. От тревните са характерни типичните видове за дъбовите гори, като житни треви, ягода, къпина, лепка, коприва, жълт кантарион. Най-често срещаните бозайници са благороден елен, сърна, дива свиня, заек, лисица, дива котка, язовец, белка, черен пор, невестулка и др. Най-често срещани птици са яребица, пъдпъдък, гривяк, зелен кълвач, голям пъстър кълвач, пчулояд, бухал, чухал, обикновена ветрушка, обикновен мишелов, козодой, папуняк и др.


Каталог: wp-content -> uploads -> 2013
2013 -> Временно класиране „В”-1” рг мъже – Югоизточна България
2013 -> Конкурс за заемане на академичната длъжност „Доцент в професионално направление Растителна защита; научна специалност Растителна защита
2013 -> 1. Нужда от антитерористични мерки Тероризъм и световната икономика
2013 -> Днес университетът е мястото, в което паметта се предава
2013 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2013 г
2013 -> Йордан колев ангел узунов
2013 -> 163 оу „ Ч. Храбър в топ 30 на столичните училища според резултатите от националното външно оценяване
2013 -> Гр. Казанлък Сугласувал: Утвърдил
2013 -> Подаване на справка-декларация по чл. 116 От закона за туризма за броя на реализираните нощувки в местата за настаняване


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница