Г. Никой не победи на изборите в Сандански



Дата25.01.2018
Размер292.92 Kb.
#51878


09.06.2008 г.

Никой не победи на изборите в Сандански
Полицаи от цяла Благоевградска област се струпаха в Сандански за изборите. Мерките дадоха частичен резултат - бизнесмен се призна за виновен за купуване на гласове.
Бизнесмен от града бе осъден за купуване на гласове
Любен Обретенов
Драматичните, ожесточени и леко екзотични частични избори за общински съвет в Сандански в крайна сметка приключиха без победител. От местната общинска избирателна комисия съобщиха вчера, че след вота в събота в общинския съвет, в който има 29 мандата, ще влязат 10 партии и коалиции. На първо място с едва 8 мандата е коалицията "Бъдеще за община Сандански". Тя е формирана от две малки партии, но листата й е съставена предимно от кандидати, които на редовните местни избори в края на миналата година се явиха като независими. В листата на коалицията те са подредени според това кой колко гласа е получил през октомври 2007 г. В града обясняват, че зад тази листа фактически стоят кметът Андон Тотев и общинската администрация.

С по 3 мандата са коалицията ДСБ-Новото време, "Ред, законност и справедливост", коалицията ВМРО-ЛИДЕР, ГЕРБ, както и ДПС. С по два мандата са коалициите СДС-ДП и "Нашият град". БСП и Атака ще имат по 1 общински съветник.


Досега ДПС не е имало общински съветници в Сандански.
Това стана възможно, тъй като листата на партията е съставена от лидерите на "Евророма", която на редовния вот бе един от основните играчи и спечели мнозинство от 10 мандата. "Явихме се от името на ДПС, защото Цветелин Кънчев не ни подкрепи достатъчно при касирането на вота", мотивира новия политически ракурс Илия Янев, 8-и в листата на движението. Според него решението на съда, с което редовните избори бяха касирани, е било политическо, защото нарушения е имало и в избора на кмет, но е отменен само вотът за съветници. "Хората вярват в мен, затова ме подкрепят", обясни пък Тони Ангелов-Тенис, водач на листата на ДПС, бивш водач на листата на Евророма. По професия той е строителен предприемач. Въпреки че разчитат на подкрепата на ДПС, името на движението не бе написано на предизборните плакати на нейните кандидати.

До частичния вот се стигна, след като редовните избори през октомври м.г. бяха касирани заради груби нарушения. Тогава освен Евророма в общинския съвет успяха да влязат още 7 представители на ГЕРБ, 7 на ВМРО и 5 на БЗНС. В Сандански бе поставен рекорд по брой на кандидати за съветници - 68 формации. В резултат на това бюлетината достигна 1.50 м, а впоследствие бе сведена до 1.20 м. На вота в събота тя бе редуцирана до 60 см, а явилите се партии, коалиции и инициативни комитети бяха само 23. Избирателите в града са 37 760.

През последните дни Сандански се превърна в символ на покупко-продажбата на гласове. Взаимните обвинения на политиците не секнаха и в самия изборен ден. "Ромски тартори, известни като Кало, Решката, Гунди, Ангел Кьоравия, Гошо Духа и др., са обикаляли махалата и са плашили хората, че ако не гласуват за номер 21, който е на ДПС, ще ги избият", заяви лидерът на "Ред, законност и справедливост" Яне Янев, който бе в града за вота. От ДПС обаче не му останаха длъжни. "Подали сме сигнал в прокуратурата, че хора на Яне Пушилката - Живко Кантона, Пепи Ворошилов, Кемал Демир от с. Джигурово, са пазарували гласове от негово име", обясни Илия Янев. Той упрекна и кандидата на ДСБ д-р Димитър Станоев, че е
заплашвал ромите, че няма да ги лекува, ако не гласуват за него.
Заради очакванията за покупко-продажба на гласове в деня на вота в Сандански имаше 208 полицаи от цялата Благоевградска област. Те охраняваха най-вече секциите в ромските махали и села. Безпрецедентните мерки в крайна сметка дадоха резултат. Срещу бизнесмена от Сандански Никола Малчев бе повдигнато обвинение за предлагане на пари на определени лица, за да гласуват в полза на кандидат от Коалиция "Бъдеще за община Сандански", която спечели най-много мандати. Тарифата на Малчев била между 30 и 50 лв. Малко по-късно вчера той се призна за виновен и подписа споразумение с прокуратурата. Малчев
ще трябва да плати 2500 лв. глоба и да изтърпи 6 месеца пробация,
която се изразява в задължителна регистрация по постоянен адрес и задължителни срещи с пробационен служител в рамките на половин година. Районният съд в Сандански одобри споразумението и присъдата влиза в сила.

Според обвинението Малчев възложил организацията по купуването на гласове на своите служители Георги Киров и Илия Велев. Двамата са разпитани като свидетели. Независимо че са участвали в заверата, те няма да бъдат наказани, защото са съобщили доброволно на властите за престъплението.

По улиците в Сандански хората чистосърдечно признаваха, че знаят за активната покупко-продажба на гласове, която върви в града им. "На една моя приятелка преди 2 седмици й бяха предложили 20 лв.", каза сервитьорка в заведение, но не можа да си спомни от коя точно партия била офертата. Според запознати с наближаването на изборния ден мизата стигнала 80 лв. Подозренията в щабовете на различните партии бяха, че предлагането на пари за гласуване ще се засили към края на изборния ден, когато е ясно накъде клонят резултатите. Макар и с половин уста, хората в града обясниха, че почти нямало партия, която да не разчита на платен вот.


09.06.2008 г.

Агенция замисля скок на местния данък "кола"
Собствениците на мощни и стари автомобили ще плащат повече
Христо Николов
Нов закон за енергийната ефективност може да промени драстично годишния данък върху леките коли, който плащаме на общините. Промяната засяга мощните коли и всички автомобили, по-стари от 5 години, за които налогът се увеличава в пъти. Проектозаконът ще бъде обсъждан публично днес в Министерството на икономиката и енергетиката.

В момента общините определят данъка върху леките автомобили всяка година, като спазват границите, заложени в Закона за местните данъци и такси. За возило с мощност на двигателя 74 киловата например законът определя, че данъкът трябва да е в диапазона 0.54 лв. - 1.62 лв. за 1 киловат, като сумата се умножава с коефициент, зависещ от възрастта на колата. Столична община например избра за тази година налогът за коли със 74 киловата мощност да е 0.68 лв. за 1 кW. Ако мощността на МПС-то е над 110 киловата, таблицата предвижда от 1.23 лв. до 3.69 лв.

Новият проект въвежда още един клас автомобили - над 130 киловата. За тях годишният данък трябва да е от 5 до 7 лв. на киловат. В тази категория попадат не само джипове, но и много от леките коли с обем на двигателя над 2000 кубика.

Другата промяна засяга коефициентите. Законът за местните данъци и такси определя, че за коли над 14 години налогът се умножава с 1. Проектозаконът обаче предвижда за всички коли, по-стари от 5 години, данъкът да се умножава с 1.5. Това означава, че ако шофьор в София сега плаща 50.32 лв. за 10-годишната си кола с мощност 74 киловата, след промяната ще дължи 75.48 лв.

Проектът предлага сериозно облекчение за автомобилите, които най-малко вредят на околната среда. Леки коли, които изхвърлят в атмосферата под 120 грама въглероден двуокис на км, ще се освобождават от годишен данък. Такива на нашия пазар обаче са единици.
РЕД

Проектозаконът предвижда на отчет да минат всички големи климатични инсталации, независимо дали се ползват в държавни, общински или частни сгради. Те трябва да се впишат в специален регистър и могат да работят само ако отговарят на определени условия. Законът въвежда и задължителен енергиен паспорт на всяка сграда, който става част от техническата й документация. В този паспорт ще се опише колко ток, топлоенергия или газ се харчат в сградата и какъв е коефициентът й на енергийна ефективност.


09.06.2008 г.

Рейсове ковчези кръстосват София
От КАТ и ДАИ не са написали нито един акт за претоварена кола
ЙОРДАН ЙОЧЕВ
Качването в автобус 305 нерядко се оказва доста трудна задача.
Автобуси, наблъскани с 5 тона над позволеното, кръстосват София, а нито една институция не ги контролира.
За претоварването на рейсовете от градския транспорт отговарят инспекторите от агенция "Автомобилна администрация" (ДАИ) и катаджиите. Те обаче не са написали нито един акт за качване на повече пътници от разрешеното. Обикновено се глобяват за липса на аптечки и пожарогасители с изтекъл срок на годност. Обяснението е, че нямат достатъчно инспектори или не искат да губят времето на пътниците.

Експерти от “Пътна полиция” признават, че едно претоварено превозно средство е опасно, защото има по-дълъг спирачен път и се управлява по-трудно. Ако възникне критична ситуация с такъв рейс, рискът за пътниците и за останалите участници в движението нараства значително, обясни пътен полицай пред “Монитор”.

Според Закона за движение по пътищата товароносимостта на превозното средство се определя при неговата регистрация. Тогава се описва колко правостоящи може да има в автобуса и какво натоварване може да поемат предната и задната ос. Производителят също посочва максималния товар, който може да бъде превозван. За мерцедесите по линиите 213, 214 и 305, които свързват столичния квартал “Младост” с автогарата, производителят е предвидил не повече от 150 пътници. В тези рейсове има 49 места за сядане плюс едно за водача и още 100 места за правостоящи. На 1 квадратен метър се падат по 4 пътници. Шофьори обаче са категорични, че в пиковите часове тези ограничения се нарушават, а именно водачите са тези, на който би трябвало да се пишат актове.

“Качват се по 200-220 души и по никакъв начин не можем да ги спрем. Аз не мога да застана като пъдар на вратата и да казвам кой да се качи. Веднъж автобусът беше толкова препълнен, че се беше наклонил на една страна. На две жени пък им прилоша и спрях, за да отворя вратите. Вътре сигурно имаше 250 души. Буквално бяха един върху друг”, оплака се пред “Монитор” шофьор на автобус по линия 94. Според него решението на проблема е в осигуряването на чисто трасе за колите на градския транспорт. Дори и още 10 рейса да има по линията, като не се движат равномерно, няма полза от тях, допълни водачът. Според него средното претоварване е между 3 и 5 тона.

Пътниците в градския транспорт често си стават прекалено близки.
“50 души отгоре средно по 70 килограма прави 3,5 тона претоварване. И това е всеки ден. Айде да кажем, че е само за 4-5 спирки, но тогава рейсът се кара по-трудно, гори повече и двигателят се натоварва допълнително”, коментира служителят от Столичната компания за градски транспорт. Най-честите проверки, на които са подложени шофьорите от страна са автомобилна администрация, са за пожарогасители.

“На един колега му писаха акт, защото кара със спукано предно стъкло. То му е от 4 години, те сега решиха да го глобяват. Някои по-тарикати показват пътния лист, подписан от механика, че всичко по колата е наред”, коментира пред “Монитор” Митко Стоянов, който кара автобус по линията 117. Той казва, че ако е междуградски шофьор, ще го скъсат от глоби за претоварване, но за градския транспорт инспекторите си затварят очите. Когато се правят подобни проверки, обикновено те са насочени към маршрутните таксита.

“Маршрутките са обект на по-засилен контрол от наша страна, защото шофьорите им по-често правят нарушения и пътниците вътре са по-малко, можем да ги спираме. Друг е вече въпросът колко е справедливо. Това е друга тема. Но пък водачите на маршрутките виждат във всеки пътник 1,50 и са готови на нарушават всички правила, за да набавят това левче”, коментира пред “Монитор” зам.-директорът на “Автомобилна администрация” Любомир Христов. Според него добре е и пътниците да оценяват ситуацията.

“Ако искат да ползват автобус и видят, че е претъпкан масовата практика е, „айде още малко навътре”, че после не се знае кога ще дойде следващият. Това е масовото явление. Рядко пътниците чакат следващия и се качват, без да си дават сметка, че стават опасни за самите себе си”, допълни Христов.


ВЪЗМОЖНИ РЕШЕНИЯ

Да се пуснат повече автобуси в пиковите часове

Да се осигуряват чисти бус ленти и КАТ да наказва джигитите

Светофарната уредба да е регулирана правилно

Да не се пускат повече автобуси, но наличните да се движат равномерно. За целта отново е необходимо чисто трасе


09.06.2008 г.

В името на народа
РАЗКАЧАТ ДАТЧИЦИТЕ ЗА ПРЕТОВАРВАНЕ

Преди няколко години една от частните линии е внесла автобуси с блокировка за претоварване. Ако се качат повече хора, автобусът не може да потегли.

"Тези коли бяха пуснати по линия 260. Фирмата се принуди да отреже блокировките, защото ставаха скандали. Пътникът не искаше да слезе. Той се качва и мисли, че този автобус е последният за деня", разказа пред "Монитор" директорът на Столичната компания за градски транспорт Николай Костов. Той обясни, че шофьорът разбира кога автобусът е претоварен по това дали се затварят вратите на рейса. Тогава има претоварване, а водачът няма право да потегли с отворени врати. Тогава наистина са се качили повече хора, допълни той.


09.06.2008 г.

Шефът на Столичната компания за градски транспорт Николай Костов:
Водачът не може да спре и да започне да брои пътници
Досега не ми е докладвано за големи претоварвания. КАТ и ДАИ контролират тези неща, така че този проблем не е на дневен ред. Това означава да започнат спекулации. Като се качат повече, не можем да ги дърпаме и да ги сваляме. Превозните средства се оразмеряват с по-голям капацитет за повече сигурност. В леката кола пречат на водача, докато автобусът има изнесени огледала и това не е проблем, коментира директорът на Столичната компания за градски транспорт Николай Костов. Според него няма как от компанията да спрат рейс на Орлов мост и да започнат да броят пътниците.

Ние работим с КАТ, но по друга линия. Наши линейни коли взимат всяка сутрин по един полицай и работим предимно по обработка на произшествия между коли на градския транспорт и други участници в движението, за да може по-бързо да се обработи катастрофата. Би трябвало КАТ да работи повече по освобождаването на бус лентите по „Цариградско шосе”, за да има възможност автобусите от „Дружба” и „Младост” да стигат безпрепятствено до Орлов мост”, обясни Николай Костов.




09.06.2008 г.

Школата -плащаше на "Кремиковци"
През периода, в който Александър Томов управляваше ЦСКА, детско-юношеската школа на тима бе обре­чена на мизерия. Дори и в момента специалистите, работещи в калта на "Червено знаме", не са получава­ли заплатите си от два месеца.

Подобни закъснения са редовни през последната година.

Най-големият скандал бе през ми­налото лято, когато вече бившият наставник на юношите старша въз­раст Александър Йорданов обяви, че мизерията разсипва школата, а Александър Томов не обръща вни­мание. Тогава Сашо Йорданов бе уволнен, само няколко часа по-къс­но го върнаха на работа, за да изве­де отбора си във финала за репуб­ликанското първенство срещу Левс­ки. "Армейците" спечелиха мача, но бате Сашо си тръгна от "Червено знаме".

Почти няма наставник от школата, който да не е изстрадал и от транс­портните проблеми. След като МО запорира автобуса, предвиден за ДЮШ, ЦСКА плащаше на "Креми­ковци", за да ползва рейсовете на комбината. По непотвърдена ин­формация автотранспортът на ком­бината е прибирал за предоставени­те "сини птици" от школата по 3,17 лв. на километър. В момента пък юношите ползват автобуса на мъ­жете или този на волейболния от­бор.

Един от треньорите - Методи Ге­оргиев, пък бе обвинен, че е отк­раднал 10 000 лева, с които тряб­вало да плати лагера на тима му. Впоследствие селекционерът върна парите, като обясни, че ги бил загубил в такси. Факт е обаче, че клубът отделя средства само и единствено за юношите старша възраст, докато всички останали набори се издържат от таксите, които се събират от родителите на децата.



09.06.2008 г.

Софийска вода" заплашва да спре кранчето


Черен списък на жилищни блоко­ве, които ще получат последно пре­дупреждение да си платят задълже­нията, подготвят от "Софийска во­да".

Дружеството ще предложи на неизряднитеси абонати индивидуализира­ни схеми за уреждане на дълга, вклю­чително откриване на индивидуални партиди и разсрочване на задължени­ята с 30% първоначална вноска.

Поради неплатени сметки, възлиза­щи общо на над 175 хил.лева, миналия месец два жилищни блока в квартал "Люлин" останаха без вода. Други че­тири също получиха последно предуп­реждение, но в указания срок подадо­ха документи за откриване на индиви­дуални партиди и започнаха изплаща­не на дълга си.


08.06.2008 г.

Взривиха мавзолея, срутиха двореца!
Тази новина за малко не обиколи света преди 9 години. Днес Евгений Бакърджиев признава: При първия залп сградата отсреща се пропука
Когато започна работата по взривяването на мавзолея, документацията мистериозно изчезна, спомня си Теодор Дечев. И до ден днешен не е ясно какво е било това - злонамерена шега или просто саботаж. По това време кметът Стефан Софиянски е в отпуск - на вилата си в с. Поручик Чунчево.Петър Бойчев

На 21 август 1999 г. кореспондентът на Асошиейтед прес в София Веселин Тошков взе стоте метра от мавзолея до офиса си по-бързо от Бен Джонсън, преди да го хванат с допинг.

Това стана, след като гъстата пушилка от взрива се разсея и лъсна изумителната гледка - мавзолеят килнат, но цял, а на 50 метра от него бившият царски дворец сринат до основи!!

Запъхтян, пребледнял и разтреперан Тошков прати новината, която само след минути стана водеща по всички световни агенции. "В България взривиха символа на комунизма - мавзолея на Георги Димитров, но сринаха съседния царски дворец, който сега е картинна галерия! Под развалините останаха произведения на изкуството за милиони долари. Мавзолеят оцеля."

Час по-късно Олег Попов праща до Ройтерс първите снимки

На едната в близък план е вицепремиерът Евгений Бакърджиев, който гледа невярващ непомръдналия мраморен мастодонт. На другата стари комунисти се прегръщат в неистова радост от случилото се. На следващия ден пък фотосът му бе още по-убийствен - комунисти танцуват на фона на сринатия дворец, като размахват лозунг "Тук ще се танцува!". От същите лозунги, които хората на Бакърджиев бяха приготвили за след взривяването на мавзолея. Тайната на петимата. Не повече от петима души знаят, че този сценарий е бил само на стотина килограма амонит разстояние. "След първия взрив при внимателния оглед на околните сгради един от експертите откри в основата на балкона на царския дворец дълбока пукнатина", признава за първи път девет години по-късно Евгений Бакърджиев. Ако това е било незабелязано и в дозировката на взривовете не е била внесена необходимата корекция, паянтовата и без това сграда на двореца почти сигурно е щяла да се срути. Бакърджиев си спомня как, особено при мощния трети взрив, цялата ръководна група здраво стиска палци. Когато пушилката се разсеяла, неговата заместничка и един от главните герои около сагата с взривяването - Ваня Зегова, изкрещяла победоносно:"Там е!" Балконът бил там. Не рухнал!

Разбира се, редуцираните дози взрив са направени и за другите важни сгради наоколо - националната банка, военното министерство и американското посолство. Много важен обект е бил и трафопостът, който осигурява електричеството на тези сгради и въобще на целия столичен център. Символът на комунизма да падне от раз!

Така битката с мавзолея се проточва въпреки огромното желание на ръководството на СДС и особено на Евгений Бакърджиев мавзолеят да рухне от раз. "Не може комунизмът да пада на етапи, трябва да го сринем отведнъж!", била заръката му пред работната група. Мистериите около мавзолея започват с изчезването на единствената професионално подготвена сградоустройствена документация за демонтажа му. Тя е била поръчана още от кмета Александър Янчулев на колектив от ВИАС с ръководител проф. Киров. При странни обстоятелства обаче не я откриват там, където би трябвало да бъде - в Столичната голяма община. За да е загадката пълна, документацията излиза на бял свят точно ден след като мавзолеят рухва. Коварната втора защитна стена.

Когато спецовете по взривяване пробват дебелината на защитната стена на мавзолея, остават изключително доволни. Сондажът показва 60-70 сантиметра, и то тухлена стена. "А! Че мавзолеят бил колос на глинени крака!", потривали доволно ръце бомбаджиите. Така решават да го съборят от раз. При изключителни мерки за сигурност се подготвя първата експлозия, която се очаква да бъде и последна. Всички журналисти и фоторепортери са качени на покрива на транспортното министерство. България и светът очакват знаменателното и символично прощаване с комунизма. Следва гръм и... огромно разочарование за публиката. Мавзолеят не се разпада, а взривът е толкова слаб, че по вестниците правилно го описват "като от черешово топче".

"Всъщност при първата експлозия беше използван най-много експлозив, но мавзолеят беше скрит в специална дървена конструкция и затрупан с чували с пясък. Затова се чу само глух тътен, а не страховит трясък".

Кой скри документацията?

После става ясно, че в конструкцията освен вътрешна камера от 70-сантиметров тухлен зид има и външна стоманобетонова камера с дебелина 40 сантиметра - със специална механично уякчена армировка. С пространство помежду им. Става ясно, че мавзолеят не само няма да падне лесно, но и опасността да се срути дворецът, а и сградите наоколо, вече е съвсем реална.

И до днес не е ясно какво е било това -злонамерена шега или просто саботаж. Кметът Стефан Софиянски по това време е в отпуск във вилата си в с. Поручик Чунчево.

09.06.2008 г.



Къртим банята, ако комшията позволи
Гаражните кръчмета ще затварят в 19 часа, гласи наредба за реда в София
СОФИЯ. Край на неделното пилене на нерви с чукове и бормашини. Къщните ремонти ще се правят вече само в работен ден от 8 до 14 ч и от 16 до 19 ч. Ако някой държи да вдига шум в събота и неделя, ще трябва предварително да поиска разрешение от всички съседи. Това предвижда новата наредба за реда в столицата. Старата е от 1993 г., а от тогава има много промени в законите, обясни зам.-кметицата Юлия Ненкова. Наредбата тепърва ще се обсъжда от съветниците. В нея пише, че всички магазини и барчета в жилищни кооперации трябва да удрят кепенците в 19 ч. Кръчмите могат да работят до 22 ч. За по-късно затваряне ще решават районните кметове, и то ако срещу заведението няма жалби за вдигане на шум.

Всички масови прояви в столицата ще се съгласуват вече с кмета, пише още в проекта. Досега в общината се внасяха само уведомления за митинги, демонстрации и шествия. Вече ще се иска кметът да каже "да" за всякакви масови прояви.

В друга общинска наредба - за местните такси, пише колко ще плащат организаторите на мероприятия.

В новите правила за реда в София глобите са многократно по-солени, допълни зам.-кметицата Ненкова. Санкциите са увеличени почти десет пъти. За нарушения, за които досега са глобявали с 500 лева, вече ще се дават 5000 за граждани. Фирмите пък ще се бъркат за наказателни постановления до 50 000 лева. Увеличените глоби са записани в промяната на Закона за устройство на територията, обясни Ненкова.



Сияна Севова

09.06.2008 г.



Цени: Капиталов пазар
Кремиковци загуби 67% от стойността на акциите си
Дружеството регистрира най-силен спад от началото на месеца
Мирослав Иванов, mivanov@pari.bg

Само за една седмица металургичният комбинат Кремиковци загуби над 67% от пазарната си капитализация. На 2 юни книжата на завода се котираха на нива около 7 лв. за акция, а в края на седмицата цената ми се свлече до едва 2.35 лв. Основната причина за бруталния спад е очакваното обявяване на несъстоятелност на металургичното дружество. Тогава всички акционери ще бъдат изправени пред заплахата никога да не успеят да си върнат вложените в комбината средства.


Тенденция

Дружеството се превръща в един от големите губещи през 2008 г. на Българската фондова борса. А януари беше доста успешен за комбината. Цената на акциите само в рамките на един месец скочи от 18.30 на 23.41 лв. В това време останалите компании на борсата се разпродаваха масово от инвеститорите.

Кремиковци успя да се закрепи на нивата от около 20 лв. месеци наред, преди да дойде големият им срив в средата на април, който продължава и в момента.
Отчети

Макар средата на годината да наближава, Кремиковци все още не е представил пред фондовата борса отчет за първото тримесечие на 2008 г. Това се превърна в обичайна практика в последната година. Мениджмънтът на комбината неколкократно бе глобяван за постоянните забавяния на отчетите. Акциите на дружеството бяха спирани от търговия, а Комисията за финансов надзор установи, че Кремиковци дори няма директор за връзка с инвеститорите.


Алтернатива

Пред комбината стои алтернативата или да фалира, или да бъде изкупен от голям инвеститор, който обаче ще трябва да поеме и огромните му дългове. Най-спрягани са две имена - Лакшми Митал, брат на сегашния собственик Прамод Митал, и украинският милиардер Константин Жеваго.




08.06.2008 г.

В София се карат кои е виновен ,за потопа

Гръм уби човек, 50 кози и овце
Първите жертви на гнева на лошото време паднаха. Гръм удари и уби на място около 50 кози и овце в мъ­глижкото село Тулово, пре­даде агенция БГНЕС. Мла­дият пастир Шабан извел стадото на паша. Завалял пороен дъжд. Той и живот­ните се скрили под вековен дъб. Това било фатална грешка. Гръм прорязал не­бето и се стоварил точно там, където се били скупчи­ли животинките. Всички би­ли изпепелени на място.

Подобна трагедия се ра­зигра и край Асеновград. Салимехмед Ахмедов (67)

пасял стадото си в мест­ността Падината в земли­щето на чепеларското село Острица, когато го ударил гръм. Мъжът бил намерен мъртъв около 19 ч. Лекари­те били категорични, че причината за смъртта е гръ­мотевица. Говедарят бил с жена си на полето, когато завалял пороен дъжд. Тя си тръгнала, за да не се мокр­ят и двамата. Вечерта оба­че кравите се прибрали са­ми. Местните тръгнали да го търсят, но го открили бездиханен.

Трафопост в сградата на Народния театър гръмна завчера заради проливния дъжд, съобщи агенция „фо­кус". Водата стигнала ме­тър и половина, но пожар­ната успяла да я изпомпи. Заради аварията паднаха две представления. Със си­гурност до четвъртък вклю­чително на трите сцени ня­ма да има спектакли. Зри­телите могат да си връщат билетите на централната каса, каза директорът проф. Васил Стефанов.

Дъждът наводни и мазе­тата на Сатиричния театър. Пострада и една детска ясла. Предишния ден пък сти­хията нанесе сериозни ще­ти на подлеза между Ми­нистерския съвет и прези­дентството.

Над 130 сигнала за на­воднения е получила по­жарната в столицата, от­както започнаха пороите. Огнеборците са отишли на 50 места, като са успели да отводнят около 40 обекта. Гражданската защита и вчера изпомпваше водата, събрала се в мазета и сутерени. Междувременно до­като столичани агонизираха в дъжда и задръстванията, кметът Бойко Борисов и общински съветници вля­зоха в задочен спор кой е виновен за хаоса.

„Безстопанственост, без-хаберие и липса на контрол върху извършваните дей­ности са част от причините за потопа", заяви Ивайло Йонков от ДСБ. Той каза, че не знае кой стопанисва ка­нализационните шахти.

„Всички шахти в столица­та бяха почистени за по­следно преди месец. Но градушката счупи много листа и клони и ги запуши отново", контрира от своя страна кметът Бойко Бори­сов. А Жельо Бойчев, съ­ветник от БСП, смята, че е притеснително да се запушват нови булеварди, за които са похарчени много пари.

Вчера следобед отново проливен дъжд се изля над столицата. За щастие дви­жението в центъра не бе ин­тензивно и не се образува­ха задръствания. Нямаше и затруднения в градския транспорт.
Снимка на 4 колони -Петдесет кози и овце бяха поразени от гръм в мъглижкото с. Тулово.


09.06.2008 г.

Деца има- лелки няма
Трябва ли да запишем детето си за детска градина, докато е още бе­бе, за да е сигурно, че за него ще има място, когато стане на 3 г. Това е най-често коментираният въпрос между родителите в цялата страна. В повечето големи градове недости­гът на места за яслите и градините е сериозен. И много малчугани наесен ще си останат вкъщи. Общините вземат мерки - строят нови градини, разширя­ват стари... Но изниква и проблемът кой ще гледа децата в ОДЗ-тата? За­щото заради ниските заплати и сега на много места не достигат учители, лелки, медсестри... За да се покриват щатовете, са назначени пенсионерки или хора без нужната квалификация.

А лавината преливащи випуски расте и до4-5 г. ще поеме към училищата.

Само в София сега в гра­дините и яслите не дости­гат 577 учители, лелки, помощник-възпитатели, го­твачи.

Общо 5252 души се гри­жат за над 35 000 малчугани в детските заведения. Това показва справка на Столич­на община за броя на персо­нала. Проблемът може да се задълбочи сериозно още следващата година, когато кметството се готви да от­вори още 10 нови градини и да разшири 12 стари, за което само тази година ще бъдат похарчени 30 млн. лв. За новите домове ще са нужни още около 400 слу­жители.

„Ако всички институции не поемат своята част от отго­ворността, ще се стигне до ситуацията, че общината ще вложи много средства за из­граждане на градини, а няма да има персонал, който да работи в тях", категорична е зам.-кметицата за образо­ванието Йорданка Фандъкова. За това кметството ве­че било изпратило писма до министерство на финансите с молба за повишаване на стандарта за издръжката на едно дете и за отпускане на средства за ремонти.

„Това, че пенсионирани учители работят, не е лошо, защото те имат много опит", смята Фандъкова. Тревож­но било, че много рядко млади хора подавали мол­ба за работа в градините. Много млади педагози напу­скали, за да си търсят по-добре платена работа. И обяс­нимо - средната заплатата на детска учителка в зависимост от стажа би­ла между 450 и 480 лв. Лелките, помощник-възпитателите и другият пер­сонал взема­ли между 300 и 400 лв. Средната за­плата на ме­дицинските сестри в гра­дините и яс­лите пък била около 415 лв. Заплатите и на учителите и на здравни­те работници бяха увеличе­ни през тази година. Само в 7-о ОДЗ в район „Триадица", където Фандъкова била на­скоро на посещение, от на­чалото на годината напус­нали седем души - 3 сестри и 2 детегледачки. А три от учителките били пенсионер­ки. „Готвачките например могат да си намерят рабо­та в ресторант и да вземат много повече пари. Обвиня­ват ги, че крадат, но в кухни­те няма какво да се открад­не", смята Фандъкова. Спо­ред нея освен с по-добро заплащане служителите в гра­дините можели да се задър­жат и ако им се предостави възможност за повишаване на квалификацията. Общи­ната обмисля и да им даде карти с намаление за град­ския транспорт.

„От разговор с една майка ми хрумна идеята и при кла­сирането в детските градини децата на служителите от ОДЗ-тата и яслите да са с предимство", каза зам.-кме­тицата Фандъкова.

Според данни от елек­тронната система за канди­датстване в ясли и градини в София около 15 000 хлапе­та са регистрирани за прием в градините в Coфия. А свободните места са около 7000. Трудно се нами­рат свободни места и в част­ните градини, където так­сата е над 100 евро на ме­сец. В общинските цената е 40 лева месечно.

Фандъкова обясни, че в момента няма проблем със записването в общинските градини и то вървяло нор­мално. За родителите, чии­то деца не са класирани в исканото ОДЗ или ясла, ня­мало проблем да се явят на второ класиране. Хлапето не можело „да падне" до по-ниско желание, а можело само да върви напред в кла­сацията. Предварителни анализи от системата вече показвали, че недостигът на места е най-голям в „Младост" и в центъра на София. В „Младост" до ня­колко месеца щяла да отво­ри нова градина с 6 групи, ремонтирала се и градина в район „Оборище".

В новите градини ще се кандидатства пак с класи­ране от системата, но все още се обсъждал начинът за заемането на местата. Ве­роятно това щяло да стане според реда на изчакване на децата в списъците с ре­зервите, Фандъкова не се нае за прогнозира кога ще се реши проблемът с недо­стига на места, тъй като не можело да се прогнозира притокът на хора в столицата.


Снимка на 4 колони - Малкият Па­вел се радва като всеки малчуган на катерушките и новите си приятелчета в детската градина. Це­ната на тази усмивка оба­че я запла­щат родите ли с безсън­ните си нощи и терзания дали за тях­ното отроче ще има място в градината.

Снимка на 3 колони - Неспокойна майка търси с поглед името на детето си в списъка от първото класиране за прием в детските градини в София.




09.06.2008 г.

След 4-5 години криза и в училищата?
След 4-5 години е въз­можно проблем с приема да има и в училищата, комен­тират специалистите от сто­личната община.

Затова вече било възло­жено правенето на анализ за състоянието и наличните училища в София, както и за очакванията за броя на предстоящите през следва­щите години випуски. Мер­ки се вземали от сега, тъй като строителството на ед­но училище изисквало по-големи терени, а и много по­вече инвестиции. Главният архитект на града Петър Диков е обещал и при проекти­ране на районите в София да се предвидят места за нови училища.

Зам.-кметицата по обра­зованието Йорданка Фан­дъкова не крие и че делеги­раните бюджети на учили­щата вече поставят на изпи­тание мениджърските спо­собности на директорите. От кметството обаче са ка­тегорични, че няма да до­пуснат фалити на училища.

Сега имаме достатъчно, но проблемът е, че в момен­та върви закриването на ня­кои школа, за да се оптими­зира системата, коментира Фандъкова. Особено вни­мание се обръщало на директорите, които отдавали помещения под наем. Сро­кът на договорите бил до 5 г.

Кметството дори започ­нало да строи ново училище в квартал „Стрелбище". В момента се правело препроектиране, тъй като има­ло проект и груб строеж, който е изоставен от годи­ни. За 20-класно училище ще ни трябват 2 млн. лв., каза зам.-кметицата.

Молби за предоставяне на терен и право на строеж имало и от много частни училища.




09.06.2008 г.

Княжево" си брани гората от бетон

Цяло „Княжево" протести­ра вчера срещу строежи в гората над колелото на трамвай №5 в София. Опъл­чението се вдигна след раз­крития на в. „Нощен Труд".

Бившият областен упра­вител на София-град Росен -Владимиров и бившият зе­меделски министър Мехмед Дикме (и двамата от ДПС) тя изваждат Княжевската гора от чертите на града и я пре­хвърлят в горския фонд.

Оттам тя спешно е рести­туирана и препродадена на Иоаннис Гиофкос, шеф на строителна фирма. Той пла­тил едва по 8 лв./кв. м за общо 70 дка боров масив. На 5 юни м.г. сегашният обла­стен шеф на София Тодор Модев допуска застрояване в гората.

Инициативен комитет на княжевци ще иска анулира­не на сделките.



Максим КАРАДЖОВ


09.06.2008 г.

Единствено природата излезе виновна за наводнението в София

Според пожарната запушени шахти са довели до бедствието
Подобно на 5-сантиметровия сняг, който блокира София през зимата, половинчасов летен дъжд в петък потопи града. Различните институции дадоха коренно различни обяснения за предизвиканото бедствие.
Според пожарната причините са запушените шахти и старата канализация. Кметът Бойко Борисов обаче обясни наводненията с голямото количество дъжд и градушката, която изпочупила клони, а те задръстили шахтите. Борисов се кълне, че шахтите в центъра са били почистени преди месец. От "Софийска вода", която отговаря за тях, заявиха, че единствената причина за бедствието е природата.
Наводненията в петък бяха толкова големи, че се наложи 30 пътници да бъдат евакуирани с лодки от трамвай под надлез "Надежда". Залети бяха подлези и обществени сгради. На спешния тел. 112 за един час бяха получени над 100 сигнала.
"Да не мислите, че ще оставим запушена шахта в центъра на града? Коритата на реките също бяха почистени. Друг път подобен порой щеше да удави кварталите в София", каза Борисов пред агенция "Фокус". Кметът сподели още: "Станах свидетел на абсолютни глупости - виждат, че е дълбоко, виждат, че ще заседнат, но влизат във водата и там остават. Виждате какво става в Германия - да не би и там шахтите да са запушени? Но дадоха три жертви. Искам да помоля хората, когато виждат подобно нещо, да изчакат да спре."
Ако е имало затлачени шахти, е било заради клоните и калта, носени от водата, обясниха и от "Софийска вода". Много граждани обаче се оплакаха, че след ударните ремонти на улици в центъра отводнителните съоръжения са били или асфалтирани, или запушени със строителни отпадъци. Най-много сигнали имаше от живеещи на улици в карето между бул. "Патриарх Евтимий", Васил Левски", Христо Ботев" и "Стамболийски".
През миналата година от "Софийска вода" са регистрирали 4500 случая на запушвания или друг вид проблеми в канализацията. Компанията отчете, че е инвестирала 17 млн. лв. във водопроводите и канализацията. За тази година концесионерът обеща 36 млн. лв. инвестиции, като 9.5 млн. лв. от тях трябва да са за канализацията. Условието за изпълнението на вложенията беше да се увеличи цената на водата на 1.20 лв. за куб.м. Държавната агенция за енергийно и водно регулиране съобщи, че ще одобри исканата цена.


09.06.2008 г., с. 2
Детските градини в София остават без персонал?

Заради ниските заплати служители напускали почти всяка седмица
Заради ниски заплати може да няма кой да работи в детските градини на София. Това каза вчера пред Дарик радио зам.-кметицата по образованието в Столичната община Йорданка Фандъкова. Тя подчерта, че почти ежеседмично има случаи, при които помощник-възпитатели или служители от непедагогическия персонал в детско заведение напускат и ако държавата не повиши заплатите, ще се окаже, че общината строи детски градини, в които няма да има кой да работи.

Фандъкова подчерта, че е притеснена от напусканията на помощник-възпитатели в детските градини, защото това се очертавало като следващия голям проблем след този с недостига на места за деца в детските заведения. Заплатата на една възпитателка, която се грижи за около 20-30 деца, е 235 лв., обясни зам.-кметицата.

Тя се е опитала да убеди 30-годишна възпитателка да не напуска, но не е успяла, тъй като в частна фирма й предлагали заплата от 600 лв.

Заплатите на възпитателите в детските градини и в училищата се определят от държавата, каза Фандъкова. Кметството ще се опита да помогне за издръжката на възпитателите като поеме картите им за градския транспорт. Според Фандъкова проблемът с подадени колективни заявления за напускане на сестри от детските градини засега бил решен, защото по нейна информация имало договорка за увеличаване на заплатите им от Министерство на здравеопазването. В същото време обаче посочи друг проблем - много училища вече изразходвали делегираните си бюджети за издръжка, което ще наложи дофинансиране и със средства от общината, за да не затворят врати школа в столицата.





08.06.2008 г., с. 2
Царят си иска още земи от „Врана"
Симеон Сакскобургтотски иска да му бъде възста­новена собствеността на още земи около двореца „Врана", стана ясно вчера. Съдебен иск за това ще бъ­де внесен от адвокатката на царя Ели Христова-следващата седмица.

Върнатата досега земя е общинска, а в случая става въпрос за около 1600 дека­ра, които са държавни, обясниха запознати. Си­меон имал нотариални актове за тази земя.

Въпросният терен е трябвало да бъде възста­новен заедно с останалите земи още след решението на Конституционния съд от 1998 г., но за разлика от Столична община държав­ните институции са дей­ствали по-тромаво и не са изпълнили задълженията си, обясни прессекретарят на Симеон Цветелина Узу­нова.

В момента адвокат Хри­стова събирала докумен­тите, за да предприеме нео­бходимите действия в съда и да внесе иск за възстано­вяване на земите на Си­меон.




08.06.2008 г..

Бойко Ноев, бивш военен министър:
Скандальт с имотите на МО ще надскочи този с МВР
Близнаков и Свинаров са знаели за нарушенията
Скандальт с одита на Сметна­та палата за заменки и про­дажби на военни имоти избух­на, когато от СДС и ДСБ обяви­ха, че на депутатите и медиите е даден орязан вариант. Имало засекретен до­клад, който се пазел в тайна.

От Сметната палата първо отреко­ха за такъв. После шефът й проф. Вале­ри Димитров потвърди, че има разра­ботка с класифицирана информация, но след това се отметна. Малкият доклад от 34 страници съдържал само изводите на Сметната палата. Този от 76 страници пък бил пратен до комисията по корупция на Бойко Великов.

Междувременно военният министър Николай Цонев призна пред "24 часа", че наистина одитът има и секретна част.

Бившият шеф на МО Бойко Ноев обя­ви, че съществува секретен доклад, с чието съдържание той се е запознал.
- Г-н Ноев, има ли секретен доклад на Сметната палата за военните имоти?

- Има. Не ми е ясно защо продължават да го крият от парламента и обществе­ността. В правото си на бивш министър на отбраната в петък аз се запознах с просло­вутия секретен доклад. Той е от 111 стра­ници с много приложения и съществено се различава от това, което досега е давано на депутатите. Ако ком­петентните органи, включително Народно­то събрание, разслед­ват твърденията в до­клада, ще излязат нару­шения, чиито размери надхвърлят въображе­нието на нормалния чо­век. Скандалът с воен­ните имоти може да надскочи скандала в МВР.



- Защо чак сега ви допускат до доклада?

- И аз си задавам този въпрос. Близнаков го е получил на 5 декември 2007 г. Според чл.39, ал.2 от Закона за Смет­ната палата той е бил длъжен да го предста­ви за становище на бив­шите министри Ананиев, Ноев и Свинаров, както и на компе­тентните органи. Как­то се разбира, Близнаков е запознал само своя съпартиец Свинаров. Това е най-малкото неколегиално. Ставаме свидете­ли на една игра от типа „има-няма", което е подигравка с парла­ментаризма и правото на обществото за ин­формация. По-скан­дални обаче са



опитите да бъдат

омазани с еднаква

боя всички

правителства

и министри за този пе­риод. Криенето на подробностите е умишлено с цел на об­ществеността да се внуши, че всички са грешни. Всичко може да се говори за поли­тиката в отбраната до юли 2001 г., никой не е безгрешен, но е кате­горично ясно едно -няма заменки и злоу­потреби с армейски имоти.



- Вие май се гордеете, че по ваше време не е продаден нито един изли­шен имот на МО?

- Това не е повод за гордост. Въпросът защо не сме продавали излишните имоти има няколко обяснения. Първо, защото за повечето армейски имоти нямаше нео­бходимите документи. Второ, нямаше га­ранции, че ще бъде опазена държавната собственост и защитен общественият ин­терес. Както искате тьлкувайте думите ми. Тази рестриктивна политика бе провеж­дана строго и безкомпромисно,



даже понякога, признавам, прекалено безкомпромисно

- Имаше намеци, че по ваше време са правени апортни вноски?

- Терминът „апортна вноска" веднага на­вежда хората на спомена за „Софийски имоти", където са апортирани имоти в сме­сени частни дружества. По мое време е изключено да са правени такива апорти. Това се вижда и в секретния доклад.



- Кой ще носи отговорността за злоу­потребите? Дали няма дребни риби да

оберат парсата?

- Това е въпросът. Нека отворят засе­кретения доклад и приложенията, за да се види кой каква политика е провеждал и каква отговорност носи. Сега



чуваме оправдания, че министрите (нямали нищо общо с цялата работа,

(че виновни били чиновници, оценители и областни управители, които били извърш­вали сделките. Като бивш министър си позволявам да се усъмня в това, знаейки как работи служба „Сигурност". При най-малкото установено нарушение се до­кладва на министъра на отбраната. Големият въпрос е дали те са реагирали и взели съответните мерки, или са тьрсели става­щото вече толкова години. Или може би е имало фактори над тях, с които е трябвало да се съобразяват. Докладите на ВКР не може да се скрият - те са в архива на ДАНС.



- Министър Цонев вече потвърди, че органите на ВКР са засекли и доклад­вали за всички споменати случаи.

- Щом с просто око се вижда, че оценки­те са смешно ниски, че се заменя кон за кокошка, министърът трябва да даде сиг­нал, да поиска нова оценка.



- При сделката с имотите в Божурище обаче решението за заменката бе взето от сегашния МС.

- Тази сделка е един от върховете на айсберга. Скоро ще изплуват и други. Странно, тя отсъства от прословутия до­клад. 1000 дка в квартал на София бяха заменени за стотина апартамента, част от които не стават за живеене. Цената е сме­шна - около 5 евро за кв. м.

Шефът на кабинета на президента ген. Никола Колев постави този въпрос доста остро, но всички се снишават и се правят като че ли нищо не е станало. И тъй като съответният министър на отбраната се е „имунизирал" с решение на МС, сега тряб­ва да отговаря премиерът и политически­те последствия падат върху целия каби­нет. Аз при гававам премиера да оправдае прякора си Г-н Чисти ръце и да даде пу­блично обяснение за Божурище.

А мащабите на описаните злоупотреби изискват да се създаде специална парламентарна комисия, която да се фокусира само върху този проблем и да оправдае очакванията на хората за пълна гласност и възмездие за всички виновни, както кри­минални, така и политически.




09.06.2008 г.

Петима в „Пирогов" след среща с роми съкварталци в София
Пак кръв в Захарна фабрика.Кмет вика министър
Ще стане страшно, смята Румяна Дойчинова
СТОЙКО СТОЯНОВ

15-20 роми пребиха без видима причина в нощта срещу неделя момчета и момичета в столичния кв. Захарна фабрика.

Нападението стана око­ло 1 часа до бл. 79, където преди 3 г. роми убиха след скандал проф. Калоянов.

Кметицата на района Ру­мяна Дойчинова иска спе­шна среща с вътрешния

министър Михаил Миков заради напрежението {ин­тервю на 6-а стр.). "Минавахме край блок, в който празнуваха. От прозореца започнаха да ни обиждат и обвиняват, че вдигаме шум на улицата -разказа едно от пострадалите момчета, на 19 г. - После група роми излезе на­вън и се нахвърли върху нас. Удряха ни с ритници и юмруци."

Нападнатите младежи са между 18- и 20-годишни. Те започнали да бягат към кметството на район "Илинден", за да потърс­ят помощ. Притекли им се свиде­тели и спасили уплашени­те българчета. Те сигна­лизирали за инцидента в МВР.

На мястото пристигна­ли три патрулки от сто­личното Трето РПУ и две коли на "Бърза помощ", но побойниците вече се били изпокрили. Ранени­те са приети в "Пирогов", където им е оказана ме­дицинска помощ. Двама са със счупени носове, с разкъсни рани по лицата и главите и множество контузии по телата.

От пресцентъра на МВР потвърдиха за инци­дента.

При тях сигналът по­стъпил около 2 ч, а поли­цаите записали в рапор­тите си, че заварили пети­ма с окървавени лица и дрехи, в безпомощно съ­стояние.

Началникът на Трето РПУ комисар Трайчо Ян­ков е наредил незабавна проверка, която да уста­нови побойниците и мо­тивите за нападението им.

Вчера битите са посе­тили Съдебна медицина и са си извадили медицин­ски удостоверения за на­несените им рани, а по-късно са дали показания в полицията.

"Ще заведем дела в съ­да, ще си търсим правата. Трябва да защитим квар­тала и децата си. Обмис­ляме протести, ромите трябва да бъдат преме­стени от тук", твърдяха гневни софиянци.



В неделя роднини на пребитите младежи и хо­ра от "Захарна фабрика" са провели спонтанни срещи за противодей­ствие срещу ромската аг­ресия.

Според тях ромът Иван и двамата му синове били организатори на бандата побойници. Те непрекъс­нато малтретирали бъл­гарите, но никой не обръ­щал внимание на пробле­ма им.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница