Г о д и ш е н д о к л а д за дейността на Административен съд – Пловдив през 2010г



Дата13.01.2018
Размер314.62 Kb.
#45200


РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Административен съд – Пловдив

гр. Пловдив, бул. “Княгиня Мария Луиза” № 72
Г О Д И Ш Е Н Д О К Л А Д
за дейността на Административен съд – Пловдив през 2010г.

І. Организация на работата



1. Кадрова обезпеченост

През 2010 год. Административен съд – Пловдив осъществяваше своята дейност при численост на работещите в него по щат към края на годината 73 работни места, от които 21 на магистрати и 52 на съдебни служители, като за същия период бяха свободни в края на отчетния период: 1 щат за Заместник на административния ръководител и 9 щата за служители.

От общият брой от 18 съдийски щата през годината незает бе само един щат – този на Заместник на административния ръководител /след встъпването на съдия Павлина Най­денова още на 01.10.2008г. като съдия във ВАС на РБ/. В тази връзка и въпреки наличните две предложения от Председателя на Съда до ВСС за обявяване на конкурс чрез атести­ране за освободената длъжност “съдия” с административни функции, такъв не бе обявен, нито бе извършена трансформация на щата.

В началото на отчетния период функционираха обособените съгласно решение на Общото събрание на съдиите от Съда три отделения, както следва: Първо отделение – 8 съдийски състава, Второ отделение – 5 съдийски състава и Трето отделение – 4 съдийски състава.

С оглед получилото се трайно и съществено увеличаване на постъпленията на данъчни и митнически дела и след решение на Общото събрание от месец април 2010г., считано от 01.05.2010г. трите отделения на съда бяха преобразувани в две /Първо отде­ление в състав от 11 съдии, вкл. и Председателя на Съда и Второ отделение – в състав от общо 6 съдии, вкл. и Зам. Председателя на Съда/. От същата тази дата всички дела с пред­мет “производства по ДОПК и ЗМ” се разпределят вече между всички съдии.

През отчетната 2010 год. нямаше други движения на съдии.

Юридическият стаж по смисъла на ЗСВ на съдиите към 31.12.2010г. е както следва:

Георги Петров – 15г. и 11 м., Явор Колев 13г. и 8 м., Таня Комсалова – 10г. и 2м., Недялко Бекиров – 10г. и 11 м., Анелия Харитева – 20г. и 6 м., Величка Георгиева – 9г. и 9м., Здравка Диева – 15г. и 2м., Любомира Несторова – 10г. и 9м., Мариана Михайлова – 11г. и 8м., Милена Дичева – 12г. и 2м., Татяна Петрова – 9г. и 10м., Велизар Русинов – 15г. и 10м., Георги Пасков – 11г. и 9м., Йордан Русев – 9г. и 9м., Калин Куманов – 11г. и 5м., Стоил Ботев – 17г. и 0м. и Янко Ангелов – 12г. и 10м.

С решение на ВСС по Протокол №3 от 19.01.2010г. и след проведена атестация съдия Петров бе повишен на място в ранг “съдия във ВКС и ВАС”.

С решение на ВСС по Протокол №21 от 03.06.2010г. и след проведена атестация съдия Колев бе повишен на място в ранг “съдия в АС”.

През същия отчетен период бяха открити по предложения на Председателя на Съда атестационни процедури за повишаване в ранг и на други трима съдии, производствата по които обаче не успяха да приключат до края на 2010г. с оглед приетите междувременно изменения и допълнения на ЗСВ.

По отношение новопостъпили през годината съдебни служители – на първо място в началото на годината и по искане на Председателя на Съдаq ВСС с Решение по Протокол №13 от 01.04.2010г. трансформира съществуващите 3 щата за “младши съдии” в 3 щата “съдебен помощник”, като със Заповед на Административния Ръководител от 13.05.2010г. бе открита конкурсна процедура за заеманe на тези щатове.

В резултат на проведения конкурс, включващ няколко етапа на провеждане от отделни Комисии, бяха класирани и постъпиха на работа през втората половина на отчет­ния период /месец Август 2010г./: Даниела Пещерска /по заместване към този момент на длъжността “съдебен администратор”/, Мария Костадинова и Димитър Димитров.

След съдебната ваканция и във връзка с получено разрешение от ВСС бяха обявени за заемане с конкурс и следните свободни или заети до провеждане на конкурс длъжнос­ти за: “съдебен деловодител” – 4 щата, “призовкар” – 4 щата и 1 щат за длъжността “чистач”. Конкурсните процедури по тях приключиха последователно и най – късно през месец Декември 2010г., като считано от 01.01.2011г. се сключиха трудови договори с: Пепа Ико­но­мова, Величка Паунова, Ваня Маркова и Надя Дичева/деловодители/, Весела Дафова, Стоян Петлешков, Точно Кирилов и Иван Георгиев/призовкари/ и Христина Садърска/чистач/.

През годината двама съдебни служители се завърнаха от майчинство – Олга Нико­лова/“Съдебен администратор”/считано от 01.11.2010г. и Ваня Маркова/“съдебен дело­во­дител”/ считано от 15.11.2010г..

Във връзка с недостатъчния брой служители на длъжност “връчители на съдебни книжа” бе извършена окончателна трансформация на две щатни бройки “съдебен делово­дител”.

През годината напуснаха Съда служителите: Иванка Малинова на длъжност “чис­тач” – със Заповед от 09.08.2010г. с оглед придобиването от нея на право на пенсия за оси­гури­телен стаж и възраст и Ивайло Йоргов на длъжност “призовкар” – по взаимно съг­ласие на страните със Заповед от 26.08.2010г..

По отношение работата на магистратите следва да се посочи, че през отчетния период се проведоха различни обучения както по линия на НИП – София, така и по инициатива на Асоциация на българските административни съдии/АБАС/. По линия на НИП – София пловдивските магистрати от административния съд преминаха на обучение по темите: “Създаване на мрежа от съдии – координатори по европейско право” – работна среща, обучение на административни съдии в рамките на тунинг – проекта по програма ФАР на ЕС “Укрепване на единното прилагане на новото процесуално законодателство на България”, “Съдебна етика”, “Създаване на мрежа от съдии – координатори по европейско право”, “Основи на европейското право”, “Данъци, мита, акцизи. Последните изменения по ЗУТ. Оспорване актове по ЗСПЗЗ. Приложение на ЗОП и на ЗПРКИ”, “Съдебно сътруд­ничество по граждански дела в ЕС”, “Защита на финансовите интереси на ЕС”, “Специ­фич­ни умения за предоставяне на експертна помощ от съдии към съдии” и “Работа с инфор­мационната система EXTRANET”.

Наред с това и съгласно създадените трайни отношения бе договорено по писмо от 19.08.2010г. посещението на четирима съдии в Германия за обмяна на опит, по покана на административните съдилища в гр.Кобленц – Райнланд – Пфалц, съгласно сключено спо­ра­зу­мение между органите на съдебната власт в България и Германия, като обучението е предвидено за месец Май 2011г..

Макар и по – слабо застъпено, през отчетната година бе проведено и обучение на администрацията на съда, организирано от НИП – София. Съдебните служители участваха в редица обучителни мероприятия като: “Защита на класифицираната информация в съдеб­­ната система”, “Граматика и протоколиране” и “Процесът на призоваване”.

Тук е мястото да се отбележи, че по отношение на повишаване качеството на работа на съдебните служители, препоръчително е да се организират по – голям брой подоб­ни обучителни мероприятия, с оглед на обстоятелството, че все още административ­ните съдилища са “ млади “ и е необходимо създаване на трайност в търсения за постигане модел на работа и ниво на нейното изпълнение от конкретните съдебни служители.

По отношение на съдебните служители през годината се извърши задължителното тяхно атестиране, като оценка “1” – “изключително изпълнение” бе определена на 16 от тях, а именно: Весела Грозева; Мария Колева; Стоянка Параскова; Галина Топалова; Жасмина Йозова; Добринка Трънгалова; Станка Тонкова; Евгений Манев; Миглена Найденова; Марина Чиракова; Полина Цветкова; Севдалина Дункова; Румяна Агаларева, Таня Костадинова; Елена Иванова и Иван Индов.

На други 17 от атестираните съдебните служители, а именно: Иван Стоянов; Кипра Кискинова; Ваня Даскалова; Величка Паунова; Ганка Малинова; Милена Панайотова; Пепа Икономова; Недялка Атанасова; Гергана Георгиева; Благовеста Каракашева; Анастасия Христева; Събина Стойкова; Елена Мурджева, Галина Керцадова; Станислав Кълев; Веселка Дафова и Стоян Петлешков бяха поставени оценки по отделните показатели, отговарящи на оценка 2 – “много добър”.

Само на 5 от атестираните съдебните служители, а именно: Емил Габровски; Весе­линка Елкина; Костадинка Рангелова; Тончо Кирилов и Стоян Стоянов бе поставена оцен­ка 3 – “добър”/атестираните служители като цяло изпълняват работата си на нивото на изискванията за длъжността, но не ги надминават/.

Няма атестирани служители, които да са с по – ниски оценки.

От направения от атестационната Комисия анализ може да се направи извод, че през 2010г. служителите в Административен съд – Пловдив са подобрили значително качеството на своята работа, поради което резултатите, сравнени с тези от 2009г., са по – високи.

При връчване на атестационните формуляри на служителите, получили оценка “3” и “2” беше разяснено на кои показатели трябва да обърнат внимание за следващия атес­тационен период, за да постигнат по – добри резултати.

Отделно от това през 2010 година се продължи въведената в предходни периоди практика на вътрешни обучения, които улесниха и ускориха усвояването от последно постъпилите на работа служители на трайни умения при организиране на работния процес по отделните им трудови функции.

В тази насока бяха продължени усилията на Ръководството на Съда за намирането на най – подходящите кадрови решения и осъществяване на дейността при условията на взаимопомощ и екипност.

С оглед подобряване работата на съдиите бе продължено организираното попъл­ване на библиотечен фонд на Съда с правна литература: учебници, монографии, периоди­ка. Липсата на отделно помещение и нарочен служител продължава да прави из­ползването й недостатъчно ефективно.


2. Предложения за промени в щата
А. След анализ динамиката на постъплението на делата през третата пълна година, от работата на Съда, се налага изводът, че броят на делата е значителен, като това личи и от следните данни :


Година__брой_съдии__общ_брой_дела__натовареност_на_съдия'>Година__Общо__първоинстанционни__Касационни'>Година

Общо

първоинстанционни

Касационни

2007

2 139

1 483

656

2008

2 467

1 864

603

2009

2 334

1 647

687

2010

2 869

2 062

807

Този брой дела, разпределен на броя съдии, действително работили през година /17/, дава следните резултати за действителната натовареност на отделния съдия към свършените през годината дела :




Година

брой съдии

общ брой дела

натовареност на съдия

2007

17

2 139

126/12 на месец

2008

17

2 467

145/12 на месец

2009

17

2 334

140/12 на месец

2010

17

2 869

169/12 на месец

Забележка: за 2010 год. броят на съдиите в горната таблица е посочен като 17, тъй като един щат е бил незает през целия период.


Разпределени по основни видове статистиката показва следното:


Година

искови по АПК

ЗУТ и ЗКИР

КСО и ЗСП

ЗСВ, ЗМВР, ЗДСл., ЗОВС

ЗСПЗЗ и ЗВГЗГФ

2007

74

275

82

86

51

2008

63

357

97

121

72

2009

45

328

111

112

111

2010

60

319

80

173

56



Година

ЗДС,ЗОС, ЗМСМА и ЗАдм.

Други

Частни – общо

ДОПК и ЗМ

касационни

2007

226

132

147

410

656

2008

156

142

160

677

603

2009

136

134

163

479

687

2010

185

176

291

707

807

Данните показват, че за отчетния период са постъпили на разглеждане един значи­телен общ брой дела. На практика това е годината с най – много постъпили дела от създа­ва­нето на Съда.


Б. Очевидната тенденция за увеличаване на натовареността през 2010 година/при сравнение с тази през 2009 година/ налага попълването на незаетия щат за съдия, изпъл­няващ и функцията на заместник на административния ръководител, но само тя ще е не­дос­та­тъчна в едно близко обозримо бъдеще да поеме увеличаващата се работа, в ре­зултат и на подготвените и внесени за приемане новопредвидените производства по АПК, под­съд­ни на административните съдилища като първа инстанция.

Продължавам да поддържам мнението си, че необходимата щатна численост на съдийския състав за нормалното функциониране на Съда, респ. разглеждане в законо­установени срокове и с оглед качественото приключване на делата, следва да е поне 25 функциониращи първоинстанционни състава.

В този смисъл за ефективна работа на съдиите и срочно приключване на делата/ в препоръчителен тримесечен срок от насрочването им/ е необходимо откриването и на още 4 щата за съдии, което следва да се извърши поетапно.

През изминалата отчетна година се извърши трансформация на трите щатни брой­ки “младши съдии” в три щата за “съдебни помощници”, които започнаха ефективно рабо­та в помощ на реалната правораздавателна дейност на отделните магистрати след съдеб­ната ваканция.

Що се отнася до увеличаване магистратските бройки до цифрата 25, то последното следва да съвпадне и с преместването на Съда в новата сграда, където увеличеният числен състав магистрати и служители е отчетен и са създадени усло­вия и работна среда.

Тук е мястото да се отбележи и обстоятелството, че през 2010 г. ВСС не обяви кон­курс за свободната щатна бройка на съдия, изпълняващ функции на Заместник Председа­тел на Съда, с оглед поне частично попълване на щата на съдиите, след преместването на съдия Найденова във ВАС.

По отношение на съдебните служители следва да се посочи, че за отчетния период не се усещаше техен недостиг, но това е разбира се в резултат на факта, че все още не е голяма бройката дела от предходни години, вкл. архивни дела и документация.

Планирано е, включително съобразно Решение на ВСС по Протокол №42 от 05.12.2007г., през 2011г. да бъдат назначени и останалите незаети щатни места в администрацията, след провеждане на конкурси за това. Следва да се посочи, че тези места останаха сво­бодни и през отчетния период поради причини, касаещи основно битовите условия при работата на Съда и невъзможността да се осигурят работни места/помещения/ за тези служи­тели за нормалната им работа при здравословни и безопасни условия на труд.

Досежно тези условия, важно е да се маркират фактите на неколкократно паднали мазилки от таваните в две от помещенията и коридора на Съда .

Въпреки това и с оглед непрекъснато увеличаващия се обем на работата в Съда, щатните бройки ще бъдат запълнени окончателно през 2011 година.

Отделно от това общият преглед на кадровата обезпеченост, налага недвусмисления извод, че наличният щат е недостатъчен за нормалното функциониране на Съда, с оглед нуждите, които той има от работещи отделни звена “Регистратура”, а също така и с оглед задължително необходимото започване дейността на специализирана “Регистратура за класифицирана информация” съгласно ЗЗКИ, в която ще се съхраняват и обра­бот­ват определен обем материали, както по дела, така и по ЗСРС.

В тази насока следва да се посочи, че и през тази отчетна година продължиха да работят с класифицирана информация по различните дела в Съда с ниво на достъп до “строго секретно” само четири съдебни служители, а именно: Наталия Дурданова, Севдалина Дункова, Миглена Найденова и Иван Стоянов.

Към настоящия момент служител по сигурността на информацията продължава да е административният секретар на Съда – Наталия Дурданова.

По отношение на необходимата регистратура за класифицирана информация, то такава през 2010г. не бе изградена, не само поради липса на съгласие от страна на собст­веника на сградата, в която се помещава Съда под наем, но и поради липса на адекватно помещение, което би могло да служи за такова цел.

С оглед изграждане през текущата 2011г. на новата сграда на Съда, то в нея се пред­вижда и осигуряване на съобразено с изискванията на специалния закон – ЗЗКИ и те­зи на органа по него – ДКСИ, помещение, по отношение на което да се открие и необхо­ди­мата процедура.

По отношение на оборудването на бъдещата “Регистратура”съобразно изисква­нията за сигурност и надеждност, бе проведена процедура по НВМОП и бяха доставени два броя сейфове от “Плесио Компютърс”ЕАД.

На следващо място трябва да се посочи, че наличният щат служители обезпечава и функционирането на вече шест касационни състава, разглеждащи дела по касационни жалби по ЗАНН, ЗСПЗЗ и ЗВГЗГФ, което води до допълнителна натовареност, основно на съдебните деловодители и секретари.

С оглед посоченото по – горе, през отчетната година окончателно се извърши транс­формацията на временно трансформираните щатове от “съдебен деловодител” в “при­зовкари” – 2 бр. с оглед своевременното и точно изпълнение на връчването на много­бройните съдебни книжа и призовки на територията на гр.Пловдив, който е с население над 350 000 души, като първоначалните 4 щата трудно покриват обемните си райони.

Тук е и мястото да се отбележи, при тази щатна численост – 17 съдии и 46 съдебни служители, какво е съотношението на съдии към съдебни служители в Административен съд – Пловдив, а именно: 2,70.

При това положение считам, че е обосновано да се поддържа вече заложеното от предходните отчетни периоди увеличение на съдийските щатове, което обуславя и уве­личе­ние на служителите, подпомагащи същите, при приетото от ВСС за “нормално” съот­ношение 1 съдийски щат към 2 щата служители от специализираната администрация.

С оглед икономическата криза и извършеното ефективно “замразяване” растежа на бюджета на съдебната власт, то реално е да се прогнозира за следващия отчетен период по­не заемането на свободните 6 щатни бройки на длъжност “съдебен секретар”, за да мо­же поне да се окомплектоват всичките предвидени съдебни състави.

В по – далечно бъдеще ще следва да се има предвид нуждата от съдебни делово­дители/2 от щатовете, от които се извърши трансформацията за нуждите на Службата по връчване на съдебни книжа с оглед значителните трудности там/, а също така и за работа в новите съдебни състави и общата и специализирана регистратури.

Отделно дори и при извършената трансформация на щатове, то важно е да се от­бележи, че призовкарите в служба "Връчване на призовки и съдебни книжа" на втория по брой на население град в страната, където сега има само 6 служители, обслужват обширни райони със средно по близо 64 000 души население/колкото е например населението на гр.Видин в момента/ при общо 382 061 души с постоянен адрес на тери­то­рията на гр.Пловдив, съобразно официалните данни на ГД “ГРАО” от месец Януари 2011г.

От друга страна увеличаването щата на Съда следва да се обезпечи със съответните помещения за съдебни зали, кабинети и деловодства, което предвид ограничения сграден фонд също се явява проблем, за решаването за който Ръководството на Съда е взело съответ­ни мерки и което ще бъде обсъдено в раздела “Сграден фонд и техническа обез­печеност ”.


ІІ. Движение на делата
1. Административни дела.
През 2010 год. са постъпили 2 062 административни дела, като разгледани са били общо 2 923 първоинстанционни дела.

Свършените дела в края на отчетния период са: прекратени – 536 дела, а с решение по същество – 1 391 дела. На дата 31.12.2010г. на производство са останали 996 адми­нист­ративни дела или около 58,5 дела на съдия.

Средното постъпление за административните дела на един съдия е 121 дела за периода или малко над 10 дела на месец.

Броят на свършените дела е 1 927 за 2010 година или средно по около 9,5 дела на месец на съдия.

От свършените дела със съдебен акт до 1 месец след постъпването им са приклю­чили 491 дела, до 3 месеца – 454, а над 3 месеца – 982 дела.
Движението по основните показатели на административните дела е както следва :


година

постъпили

разгледани

Свършени

висящи

Прекратени

Решени

общо

2007

1 483

1 483

237

743

980

503

2008

1 864

2 367

355

1 086

1 441

926

2009

1 647

2 573

431

1 281

1 712

861

2010

2 062

2 923

536

1 391

1 927

996

Цялостната картина от движението на тези дела личи от приложената към отчета таблица /приложение № І/.

От тези показатели може да се направи извод, че като обем, средно на съдия, натовареността значително надвишава установената средна за страната на съдия от административен Съд /по публикувания отчет за първото полугодие на 2010г. в официа­лния сайт на ВСС/, като важно е обстоятелството, че са запазва тенденцията наблюдавана през периода за приключване на повече от половината производствата по делата в три­месечен срок.

По този начин от тези данни се установява, че Административен Съд – Пловдив е на практика по критериите за натовареност по щат /към всичко разгледани и към свър­шените дела/ на съдия в челната петица от всичките 28 административни съдилища.

През м. януари 2010г. бе направена инвентаризация по отношение на делата, при която не се установиха липси на дела.

При направените през годината периодични проверки на книгите от администра­тивния секретар е констатирано, че воденето им е съобразно нормативните изисквания.

През 2010г. се извърши /с оглед значителния обем на делата в деловодството/ двукратно архивиране на дела в Съда, като за целта бе обособено и оборудвано ново специално помещение за това.
2. Касационни дела
През 2010 год. постъпилите на производство касационни дела възлизат на общо 807, от които 746 дела са КНАХД /по реда на ЗАНН/, а останалите 61 дела са такива по ЗСПЗЗ или ЗВГЗГФ.

Свършените дела от общо шестте касационни състава, образувани в Съда са: прекратени – 26 дела и решени с акт по същество – 764 дела.

Общо за 2010 год. са свършени 790 дела, като към края на периода са останали висящи 161 дела.

Средното постъпление на един съдия е близо 47,5 дела годишно или близо 4 дела на месец.

Средният брой на свършените дела е 46,5 годишно или 3,9 дела на месец на съдия.

Средният брой на висящите дела към края на периода е около 9,5 дела на съдия.

От свършените касационни дела през 2010 год. със съдебен акт до 3 месеца след постъпването им са приключили 605 от тях или близо 77% от този вид дела, което бележи запазване на тенденцията от предходния отчетен период – 2009г., когато този процент бе 79%.

По този начин по основните показатели движението на касационните дела е както следва :




година

постъпили

Разгледани

Свършени

висящи

Прекратени

по същество

общо

2007

656

656

29

562

591

65

2008

603

668

22

526

548

120

2009

687

807

35

628

663

144

2010

807

951

26

764

790

161

Цялостната картина от движението на тези дела личи от приложената към отчета таблица /приложение № І./.


Тук следва да се отбележи важната тенденция, установила се още през изтеклата предходна отчетна година от работа на Съда и запазила се през отчетната 2010г. – а именно, стремежът броят на свършените дела да е близо до броя на новообразуваните дела, което от своя страна не допуска драстично увеличаване на общата висящност на делата в отделните касационни състави.

Общите статистически показатели за личната дейност на всеки съдия, касаеща постъпилите в състава дела, разгледаните и свършени от него такива, както и сроковете на изготвяне на съдебните актове, са отразени в таблица, представляваща /приложение ІІ./ към настоящия доклад.

През месец януари 2010 год., във всичките шест касационни състава е направена инвентаризация по отношение на насрочените дела, при която не е установена липса на такива.

При направените проверки на книгите от административния секретар е конста­тирано, че воденето им е съобразно нормативните изисквания.


3. Движение на делата общо за целия Съд



Година

постъпили

Разгледани

Свършени

Висящи

прекратени

по същество

общо

2007

2 139

2 139

266

1 305

1 571

568

2008

2 467

3 035

377

1 612

1 989

1 046

2009

2 334

3 380

466

1 909

2 375

1 005

2010

2 869

3 874

562

2 155

2 717

1 157

4. Контрол
През изтеклата година срещу постановените съдебни актове от различни съдебни състави/първоинстанционни: еднолични или тричленни и касационни – тричленни/ бяха подадени общо 1 029 жалби или протеста.

Статистиката показва, че през същия период са върнати от по – горната инстанция като разгледани общо 923 акта, от които потвърдени са били 627, изцяло отменени – 234, а отменени частично – 62. Или ВАС на РБ е отменил изцяло или частично около 32 % от разгледаните от него дела, които представляват от своя страна само около 11% от броя на общо свършените през годината дела от Съда.




Година

Общо свършени дела

Обжалвани и протестирани дела

Потвърдени

Отменени изцяло

Отменени частично

2009

2 375

918

546

193

46

2010

2 717

1 029

627

234

62

По съдии – докладчици статистиката показва, че с най – много разгледани по пътя на инстанционния контрол, осъществяван от ВАС на РБ, съдебни актове са съдиите: Анелия Харитева – общо 64 акта, Милена Дичева и Велизар Русинов – с по 63 акта, а с най – малко съдиите: Георги Петров – 30 акта, Явор Колев – 48 акта и Величка Георгиева и Йордан Русев с по 49 акта.

От друга страна, с най – много отменени изцяло или частично съдебни актове са съдиите: Велизар Русинов – 35 акта, Калин Куманов – 25 акта и Георги Пасков и Недялко Бекиров с по 21 акта, а с най – малко съдиите: Здравка Диева – 9 акта, Явор Колев – 11 ак­та, Георги Петров - 12 акта.

От изложеното може да се направи извод, че “качеството” на постано­вените от отделните съдии – докладчици съдебни актове е много добро, особено тези по същество на правния спор.

Следва да се посочи с оглед натовареността на отделните съдии и отделения, че на практика най – трудоемки продължават да са делата на производство по ДОПК и ЗМ, разглеждани считано от 01.05.2010г. от всички съдии.

Така през годината се разгледаха общо 1 116 дела по ДОПК и ЗМ, което е близо 29% от всичките дела за разглеждане в Съда/, които освен сложна правна страна имат и фактическа сложност с оглед обема си. Не малко са делата с обем на писмените документи от 15 и повече тома.

Това доведе в края на отчетния период до едно значително забавяне по някои от делата по отношение постановяване актовете по същество на правния спор от всички съдии – докладчици по тях.

По отношение на отменените от ВАС на РБ дела през 2010г. бе продължена практиката на ежемесечно обсъждане на тези дела от всички съдии на нарочно събрание, където специално определен “докладчик” запознава останалите съдии с резултатите от инстанционния контрол, като този доклад се изготвя и в писмена форма/наличен в “Пощата” на Съда/, който може да се ползва и впоследствие.

С цел недопускане неоправдано забавяне и отчитане на дейността, ежемесечно се извършват справки за дейността на съдиите по показатели: постъпили дела, разгледани дела, свършени дела, забавени дела, висящи дела и такива отменени от по – горна инстанция. Изготвят се също така и посочените в чл.106 ПАРОАВАС справки, касаещи делата, които не са насрочени.

В този раздел важно е да се отбележи факта, че през 2010г. е налице увеличение с точно 535 броя на постъпилите в Съда дела, което е увеличение на постъпленията спрямо предходния отчетен период/2009г./ с близо 23%.

Важно е също така да се посочи, че в групата дела, представляващи правна и преди всичко фактическа трудност – делата по ДОПК и ЗМ, е налице увеличение спрямо същия предходен период от цели 48%, което обуслови и забавянето при постановяване на съдеб­ните актове/основно на решенията/ по много от делата в тази група от отделните съдии – докладчици по тях, влизащи в състава на съществувалото до 01.05.2010г. Първо отделение на Съда/като основно и поради тази причина бе предприета и промяната в структурата на дейност на отделенията на Съда през отчетния период/.

В тази връзка и с оглед показателя срочност на изготвяне на съдебните актове, то следва да се посочи, че общо 2 487 съдебни акта са изготвени в едномесечен срок/което прави 91,6% от всички актове/, 191 акта в срок до три месеца/или 7%/ и само 39 акта/ като всичките са в производства по ДОПК или само около 1,4 % от общия брой актове/, които са постановени след изтичане на 3-месечния срок.

С оглед предприетите мерки през 2010г. очакванията на Ръководството на Съда са силно да намалее посоченият брой на актовете, постановени след изтичане на законово опреде­ления 30 дневен срок и липсата въобще на такива, изготвени след изтичане на 3 – месечния разумен срок за тяхното изготвяне по делата, представляващи обективно преди всичко фактическа сложност/главно данъчни дела, достигащи до обем от 10 – 30 тома и няколко хиляди страници доказателствен материал/.

ІІІ. Сграден фонд и техническа обезпеченост
1. Сграда
Административен Съд – Пловдив продължава да е временно настанен от месец Март 2007г. и да осъществява дейността си в сграда частна собственост – на “Полигра­фия”АД, бул.”Княгиня Мария Луиза”№72, ет.2, първоначално по договор за наем от 21.02. 2007г. за срок от 6 месеца, като впоследствие съглашението бе продължено с анекси и така до 31.03.2011г., като наемната цена се заплаща от страна на Министерство на право­съдието, което е и страна по договора.

По отношение на дългосрочното окончателно настаняване на Съда следва да се посочи, че през 2010г. бе направено всъщност най – много за окончателното разрешаване на проблема.

В тази насока приключи основното изграждане в отредения поземлен имот, реали­зирано от спечелилия изпъл­нител – СК“Загора”ЕАД, гр.Стара Загора по изготвения и одобрен технически инвестиционен проект “Преустройство, надстройка и пристройка към съществуваща сграда в УПИ І-212 за обществено и делово обслужване, кв. 134, по плана на централна градска част на гр. Пловдив, за нуждите на Администра­тивен Съд – Плов­див”, съответно по издадено­то разрешение за строеж №403 от 05.09.2008г. от Община – Пловдив, като към края на отчетния период започнаха и довършителните работи на обекта.

В тази връзка се очаква същите да приключат до края на първото полугодие на 2011г., като веднага след това предстои оборудването на съдебните поме­щения, а най – късно през съдебната ваканция поетапно ще се извърши и фактическото преместване на Съда от сегашното му местонахождение, след получаване на разрешение за ползване на сградата. Т.е. очаква се считано от месец септември 2011г. съдът окончателно да се поме­щава изцяло в предоставената и предвидена за неговите нужди сгра­да, което ще доведе и до разрешаване на редица от проблемите, споменати на много места в настоящия анализ.


2. Техническо оборудване – компютри, мрежи, програмни продукти.
В началото на отчетния период Административен съд – Пловдив разполагаше от една страна с доставените от Министерство на правосъдието 27 броя компютърни конфи­гу­рации при започване на работата си на 01.03.2007г., вкл. и допълнително доставени 4 принтера, а от ВСС и 3 UPS устройства. Отделно от това бе предоставена за безвъзмездно ползване от Апела­тивен, Окръжен и Районния съдилища в гр.Пловдив различна техника: компютри, монито­ри и принтери.

От друга страна, през 2008г. по централизирани доставки от Министерство на правосъдие­то, Съдът получи: лазерни принтери – 4 бр, мултифункционални устройства – 2 бр., 31 бр. компютри, 33 монитора и 2 сървъра, както и система за звукозапис, като последната бе монтирана и работи в една от общо двете използвани съдебни зали. От ВСС бяха дос­тавени и 4 броя компютърни конфигурации. Същата тази предходна отчетна година Съдът сам закупи и 4 броя мултифункционални устройства/ксерокси/, 10 броя принтери и 50 бр. UPS.

През 2009г. единствената придобивка на Съда бе получен от ВСС 1 бр. UPS.

През отчетната 2010г. може да се посочи, че съществено бе увели­че­на техническата обезпеченост на отделните съдии, съдебни служители и на Съда като цяло, с оглед предстоящото му преместване. Така, във връзка с проведена процеду­ра за възлагане на малка обществена поръчка, открита със Заповед №327/07.09.2010г., бяха доставени от избрания изпълнител по нея - “Сиенсис”АД в края на годината 26 бр. UPS, 2бр. принтери, общо 26 броя компютърни конфигурации и 5 броя преносими компютри.

Отделно бе проведена и процедура по Наредбата за възлагане на малки обществени поръчки – за доставка на телефонна централа, която бе изпълнена от избрания търговец “Алком – Тех”ЕАД, като заедно с централата “Alcatel” бяха доставени и 3 бр. факс – апара­ти.

По този начин се върна предоставената от другите съдилища техника, а Съдът е вече напълно комплектован, като е налице пълната компютризация на работния процес, която разбира се следва да се пренесе и на новото му местонахождение през 2011 год.

През отчетна година в Съда продължи да се използва като програма за управление на съдебните дела – САС”Съдебно деловодство” на “Информационно обслужване” АД – клон Варна и антивирусната програма, които бяха съществено променени /усъвършенст­вани/ с оглед препоръките изготвени от работна група, включваща съдии и съдебни слу­жи­тели.

Отделно от това бе закупен през отчетния период и програмен продукт за архиви­ране на дела “Acronis”, а абонамента на инсталираната на сървъра правно – информацион­на система “Апис”, използвана като мрежови вариант, бе допълнително разширена с нови 5 потребителски места/ с оглед новоназначените съдебни – помощници/.

Всички програмни продукти, които се ползват от Административен съд – Пловдив, са лицензирани. През годината бяха преустановени отношенията във връзка с използване на програмния продукт “Сиела 4.0”, във връзка с прекратяване на договорните отношение на притежателя на правата с ВСС.

В счетоводството продължава да се работи с програмен продукт “Работна заплата, набирателна сметка и бюджетна сметка” на ЕТ”Д.Т.Комерс – Димитър Димитров”, а раз­плащанията на Съда се извършват чрез централизираната система „Себра”.

През 2010 година в счетоводството продължи да работи и системата “Бизнес – навигатор”.

През отчетната година бе подобрена интернет страница на Съда, където продължи публикуването пълните съдебни актове по отделните дела, което се извършва в срок от 24-часа от постановяването им, вкл. с нарочна търсачка, а самата страницата съдържа и мно­го друга подробна допълнителна информация, както за специализираната аудитория /адво­ка­ти и журналисти/, така и за гражданите.


ІV. Препоръки.
Административен съд – Пловдив работи под наем в сградата на “Полиграфия”АД. Това обстоятелство поражда необходимост приоритетно решаване на най – важния битов въпрос, свързан с постоянното му местопребиваване. Следва да се отбележи в тази насока пълната и своевременна подкрепа от една страна на Община – Пловдив и Общински съвет – Пловдив, а от друга на Министерство на правосъдието и ВСС.

През отчетния период бе постигнат сериозен напредък, но очевидно е, че и през след­ващия период – 2011г. този проблем ще продължи да занимава различните инсти­туции и най – вече Министерство на правосъдието и ВСС с оглед реализиране на изгот­вения проект и преди всичко довършване на цялостното преустройство на дарената сграда и нейното обзавеждане и пригаждане за работа. За тази година ще следва да се отпуснат и целеви средства от бюджета на съдебната власт, упражняван от ВСС, с които и след про­веждане на нарочна процедура по НВМОП, да се изработи проект и по него се достави и монтира на място в новата сграда на Съда офис обзавеждане – мебели/за кабинети, съдеб­ни зали и канцеларии/.

Посочените проблеми са особено актуални не само с оглед очакваното цялостно попълване на щата на Съда, но и с оглед заложеното през 2011г. увеличение на щатната численост и за магистратски длъжности, и за длъжности на съдебни служители.

През 2010 год. продължи установения в предходната година добър синхрон на Съда с Администрацията на Висшия съдебен съвет, особено по финансовите въпроси.

Обучението и квалификацията на съдиите и служителите в съдилищата е основен фактор за подобряване на дейността им.

През отчетния период се положиха добри основи за това, но реалното развитие на посочената дейност са очаква през следващия отчетен период, като тук се има предвид не само обучителната дейност по програми на НИП – София, а и по редица други проекти и програми, вкл. и на неправителствени организации, а също така и по линия на “Асоциа­ция­та на българските административни съдии”, чиито членове са 16 от всичките 17 съдии от Съда.

По отношение на основната дейност на Съда, следва да се отбележи още веднъж, че динамично променящото се законодателство и често съществуващото противоречие между норми от различен порядък /независимо от приемането на АПК/ води до затруд­няване работата на магистратите. Ако тази тенденция се запази, това ще доведе до до­пълнително натоварване на правораздавателната дейност на състава от съдии, които в своята по–голяма част не са заемали магистратска длъжност до встъпването си на дата 15.02.2007г.

Следва тук да се посочат някои от проблемните зони в законодателство което се прилага по различните дела на производство в Съда.

Една такава проблемна зона продължава да е приложението на ЗОДОВ – по отношение на иско­вите производства, разглеждани по АПК – поради наличието на противоречива практика, а отделно поради рязкото променяне на разрешенията, давани преди това в системата на общите съдилища и понастоящем от ВАС на РБ.

Що се отнася до касационните производства по ЗАНН, то неясна остава тяхната съдба с оглед внесения от МС и приет през 2010г. от НС на първо четене проекто – закон за изменение и допълнение на АПК, по сила на който тези спорове се “връщат” за раз­глеждане в Окръжните съдилища като касационна инстанция по тях.

В тази насока от една страна буди недоумение факта, че в самия проект за изме­нение на АПК липсват мотиви, обосноваващи подобно разрешение, а своеобразния юри­ди­чески “тенис” само за няколко години безспорно не допринася за установяване на трайна и стабилна практика по тези спорове.

Друг съществен проблем представлява този с прилагане на европейското законо­дателство – правото на общността по отношение на различни казуси, и най – вече такива в областта на митата и данъците, в която връзка често са факт колизии между национал­но­то право и общностното. В тази насока са налице редица произнасяния на Съда на Общност­та в Люксембург, вкл. и по казус, разгледан в Административен съд – Пловдив/решението по дело С – 2/2009г./, а също така и множество произнасяния на Съда по правата на човека в Страсбург, според които съдебни актове, вътрешното право не само, че не е хармони­зирано, но и е дори в директно противоречие с норми на общностното право.

На следващо място необходимо е да се посочи, че във връзка с прилагането на АПК, продължава да е силно наложително провеждането на постоянни текущи обучения на съдиите от Съда, тъй като е ясно, че посоченият процесуален закон е гръбнакът на всички извършвани процесуални действия в рамките на основната работа на магистратите от двете специализирани отделения на Съда.

Не на последно място по значимост важен проблем представлява необходимостта от реален преглед на съществуващата система на държавните такси, събирани от Ад­министративните съдилища.

Дори и след приемане на новия ГПК, към който бе приета отделна Тарифа, приложима само в системата на общите съдилища, в сферата на административното пра­во­съдие продължи да се прилага приетия още преди около 20 години акт – Тарифа №1 към Закона за държавните такси за таксите, събирани от съдилищата, прокуратурата, следствените служби и Министерството на правосъдието, където размерите на събираните по делата такси от Административните съдилища са изключително ниски, дори липсват такива/например дължима държавна такса за частна жалба по административно дело или за разглежданите ка­сационни жалби по ЗАНН/.

Актуализирането на същите е важен въпрос не само с оглед увеличаване постъп­ленията по бюджетите на отделните органи на съдебната власт, с оглед тяхната издръжка, но и с оглед обективното възмездяване на разходвания материален ресурс при правораздаването по вся­ко едно съдебно производство.



Разбира се, при необходимата ревизия на въпроса с държавните такси следва да се подходи балансирано, като не се накърнява принципа на достъпност на правосъдието и се държи сметка за факта, че от едната страна в съдебните производства е винаги Държавата в лицето на съответния административен орган.

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД

ПЛОВДИВ:

/ ГЕОРГИ ПЕТРОВ /


ГП/ЯК




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница