Г о д и ш е н о т ч е т за дейността на „Център за обществена подкрепа” Асеновград



Дата12.03.2018
Размер117.8 Kb.
#62133
ЦЕНТЪР ЗА ОБЩЕСТВЕНА ПОДКРЕПА – АСЕНОВГРАД

Адрес: гр. Асеновград - ул. „Иван Асен ІІ” № 99, (бивш Дом на учителя)

Тел/факс: 0331/2-73-51; 2-73-52 e-mail:cop_asenovgrad@abv.bg skype:cop_as

Г О Д И Ш Е Н О Т Ч Е Т
за дейността на „Център за обществена подкрепа” Асеновград

„Център за обществена подкрепа” в Асеновград бе разкрит през 2009 г. по проект по Програма „Фар”. От месец юни 2010 г. със Заповед РД 01-82 от 25.01.2010 г. на АСП и функционира като държавно делегирана дейност с капацитет 80 места и услугата е предоставена в управление на Община Асеновград.

Център за обществена подкрепа” – Асеновград осъществява дейността си през 2011 г. при спазване на Методика за условията и начина на предоставяне на социалните услуги в ЦОП, НКССУД /Наредбата за критериите и стандартите за социални услуги за деца/, Конвенцията на ООН за правата на детето, ЗЗД /Закона за закрила на детето/, ЗСП /Закона за социалното подпомагане, Правилника за вътрешния трудов ред, Етичен кодекс за работещите с деца и други нормативни и поднормативни документи свързани с пряката работа. Всички разработени Правила, Процедури, Наредби, Инструкции и други вътрешни нормативни документи, които касаят изпълнението на цялостната дейност на ЦОП – Асеновград.

Дейността на „Център за обществена подкрепа” – Асеновград цели осигуряване защита на правата на децата и гарантиране на най-добрия интерес на детето. Основната цел на Центъра за обществена подкрепа е да подобри качеството на живот на децата в семейната и социалната среда, като предостави качествени социални услуги, които да отговарят на потребностите и да са достъпни за всяко дете в риск и неговото семейство. ЦОП e комплекс от социални услуги, предназначени за деца и семейства с цел предотвратяване изоставянето на деца и настаняването им в специализирани институции, превенция на насилието и отпадане от училище, деинституализация и реинтеграция на деца, обучение в умения за самостоятелен живот и социална интеграция на деца от институции, консултиране и подкрепа на семейства в риск, оценяване, обучение и подкрепа на приемни родители и осиновители, консултиране и подкрепа на деца с поведенчески проблеми и прояви.

„Център за обществена подкрепа” осъществява дейността самостоятелно и в сътрудничество с О”ЗД” към Д”СП”,Община Асеновград, както и с други ведомства, организации и институции. За 2011 г. Имаме сключени Споразумения за сътрудничество с ОбКБППМП, Градска библиотека «П. Хилендарски», Помощно училище «Св. Архангел Михаил», ЦДГ «Н. Вапцаров», ОУ «Н. Вапцаров», ОДЗ «Асенова крепост», ОУ « П. Каравелов», ЦДГ «Пролет», ДДЛРГ «Т. Войвода», ЦДГ «Слънце», «МБАЛ – Асеновград ЕООД», СОУ «Св. Св. Кирил и Методий», ОУ «Христо Ботев», ОУ «А. Кънчев». Педагози от ЦОП – Асеновград провеждат обучения на различни теми, съобразно възрастта и нуждите на ученици от ДДЛРГ „Т. Войвода” и СОУ „Св. Св. Кирил и Методий”.
Услугите, които се предоставят, целят изпълнение на следните задачи:

ЗАДАЧИ:


- Да се гарантира правото на всяко дете да бъде отглеждано в семейна среда;

- Да се работи за предотвратяване на изоставянето на деца в специализирани институции, чрез подкрепа на техните биологични и разширени семейства;

- Да се работи за реинтеграция на децата в техните биологични семейства, осиновяване, или настаняване в среда близка до семейната – семейство на близки или роднини, или приемно семейство;

- Да се предостави и осигури равнопоставено включване на децата в социалния живот;

- Да се осигури гарантиран достъп до специализирани здравни, социални, образователни и други услуги в общността; да се работи за предотвратяване и справяне с отклоняващо се поведение при деца;

- Да се работи за предотвратяване на отпадането на деца от училище;

- Да се работи за развитие на приемната грижа;

- Да се работи за пълноценното използване на възможностите за осиновяване на децата от специализираните институции чрез обучения на кандидат осиновители, напасване, наблюдение и подкрепа в следосиновителния период.

- Да се осигури професионална и квалифицирана помощ на деца в риск и техните семейства, ползващи социални услуги, предоставяни в ЦОП;

- Да се осигури посредничество и застъпничество на семействата, ползващи услугите на ЦОП пред други държавни, административни и неправителствени организации.


Социални услуги, които са предоставени от ЦОП – Асеновград за 2011 г. са както следва:



Вид на социалната услуга

Общ брой

154

1. Услуги по превенция на изоставянето на деца и настаняването им в специализирана институция.
2. Услуги, помагащи работата по реинтеграция на деца, настанени в институции

2.1. Дейностите в пред интеграционния период

2.2. Дейности в след интеграционния период
3. Подготовка в уменията за самостоятелен живот и подкрепа за успешна социална интеграция и професионална реализация на деца и младежи от специализирани институции и услуги от резидентен тип.

4. Подкрепа на деца, жертви на насилие и техните семейства.


5. Социално – педагогическо консултиране на деца с поведенчески проблеми и техните семейства
6. Превенция на отпадане от училище. Работа с деца, отпаднали или в риск от отпадане от училище и техните семейства
7. Подкрепа и консултиране на семейства от общността
8.Услуги по превенция на рисковото поведение на деца и младежи от общността
9. Приемна грижа
10. Социални услуги в подкрепа на осиновяването


5

13

1



7


7
6

6

68
3

21
17


Забележка:

1.В услугата „приемна грижа” са включени всички дейности по приемна грижа, а именно: обучение и оценка на кандидат за професионален приемен родител, 2 деца, настанени в утвърдени приемни семейства, 18 деца, настанени в семейства на роднини и близки.

2. В ”Социални услуги в подкрепа на осиновяването” са включени обучения и консултиране на 6 семейства кандидат-осиновители и 11 семейства в периода след осиновяване на дете.

Относно организиране на информационна кампания за същността и предоставянето на приемната грижа.

Едно от направленията в дейността на Центъра за обществена подкрепа е „Приемна грижа”. За придобиване на теоретическа подготвеност и съответния лиценз служителите на ЦОП преминаха специализирано обучение, което се извърши от НАРД – Пловдив. В тази връзка бе организирана и проведена кампания под надслов „Има ли семейство и за мен”. Целта бе обществеността да бъде информирана относно възможностите, които съществуват във връзка с осиновяване, приемно семейство и професионално приемно семейство. Организирахме две срещи:

– първата с представители на медиите на 07.06.2011 г. в зала 305 на общината от 10,30 часа; Целта бе журналистите по подходящ професионален начин да представят в медийното пространство нашата идея.

– втората с представители на заинтересованите страни на 13.06.2011 г. в зала 305 на общината от 10,30 часа; Тази среща предвиждаше да се обединят всички страни имащи отношение по проблемите на приемното семейство.

След това последва „Седмица на отворените врати” в ЦОП – Асеновград;

Отпечатани бяха рекламни материали - плакати, брошури, папки, химикали и др. и бе презентиран филмов материал за приемното семейство. Кампанията за“Приемната грижа“ се осъществи със средства от бюджета на ЦОП – Асеновград.



Относно развиване на мерки в подкрепа на родителите при наличие на риск за изоставяне на детето.

Цоп –Асеновград стартира кампания по превенция на изоставянето и инициативата ни за подпомагане на майки в затруднено положение, които да не изоставят децата си. За новородените бяха закупени памперси, бебешка козметика, шишета с биберони, мокри кърпички и др. със средства от бюджета на ЦОП – Асеновград. Във връзка с добрата популяризация по местните медии, много хора се отзоваха и дариха бебешки колички и дрешки.



І. Материална база:


  1. ЦОП е разположен на първия етаж на жилищна сграда - общинска собственост и е предоставен за безвъзмездно ползване с Решение на Общински съвет.

  2. Отоплението и/или охлаждането на помещенията се извършва с климатици – 7 бр.

3. В сградата на ЦОП се осигуряват помещения и оборудване, които осигуряват провеждането на основни дейности, свързани с предоставяне на услугите като се състоят от следните задължително обособени структурни единици:

- зала за групова работа с деца и семейства /обучения, екипни срещи/;

- зала за индивидуална работа с деца и семейства /занималня, стая за игра/;

- работен офис /стаи/ за персонала;

- санитарен възел;

- складово помещение.

4. Осигурена е подходяща охрана на ЦОП и се спазва пропусквателен режим за достъп на външни лица. Обособена е рецепция, където в специален „журнал за посетители” се вписват данни за всички посетители – име, повод на посещението, дата, час, консултиращ специалист. Осигурена е сигурна и безопасна среда за предоставяне на услугата.

5. ЦОП е с работно време от от 8.30 до 17. 00 часа, петдневна работна седмица. През това време е осигурена възможност за прием и консултации на потребителите.

За 2011 г. е подобрено материално – техническото оборудване и са извършени следните СМД:

- Закупуване на климатик, офис стол, за оптимално изпълнение на служебните задължения се закупиха за всеки от служителите отделен компютър. Във връзка с провежданите от ЦОП-Асеновград презентации относно различните превенции е сме закупили разполагаме с нужната техника – мултимедия, фотоапарат и DVD.

- В Центъра са закупени всички необходими помагала и материали за онагледяване на процеса на обучение и възприятия;

- Закупени са дидактически материали и пособия, помощна литература, подпомагащи работата на отделните специалисти ;



ІІ. Работа с персонала.
В ЦОП работи квалифициран персонал, който осъществява всички дейности по качественото предоставяне на услугите. Създадената организация на работа позволява ефективно изпълнение на целите на ЦОП и управление на ресурсите. Създадени са условия за подобряване на знанията и практическите умения на персонала, чрез провеждане на обучения, система от тренинги, обмяна на опит, семинари. Част от тях са проведени на вътрешно валификационно ниво. Персоналът е силно мотивиран да повиши своята квалификация и образователно ниво. В подкрепа на това ще добавя, че през настоящата година три служителки започнаха да учат магистратура, един от служителите придоби магистърска степен, а на една от служителките предстои дипломна работа.
ПОВИШАВЕНЕ КВАЛИФИКАЦИЯТА НА СПЕЦИАЛИСТИТЕ:


  1. Седем от служителите преминаха специализирано обучение Новите моменти в Методиката на ЦОП”.

  2. Счетоводителят е присъствал на обучение на тема: „Годишно счетоводно приключване в бюджетната сфера”;

  3. Социални работници в ЦОП - 3 лица, посениха обучение на тема: „Задължителна документация в социалните услуги (специализирани институции и услуги в общността);

  4. Директорът посети обучение на тема: „Основни аспекти, насоки и проблеми при извършване на контролната дейност в специализираните институции за социални услуги и социални услуги, предоставяни в общността от Агенцията за социална дейност”;

5. Педагозите в ЦОП – 2 лица, посетиха обучение на тема: „Интерактивни и комуникативни техники за работа в мултикултурна среда” и „Превенция на асоциално поведение”.
Разработена е процедура за Подбор и наемане на персонал, както и Програма за атестация на персонала. Всички тези мерки съм предприела с цел повишаване на квалификацията на персонала и придобиване на професионални умения и знания, което ще доведе до повишаване качеството на предлаганите услуги и подобряване степента на живот на децата- потребители. Провеждат се екипни срещи, с цел де се вземе под внимание мнението на персонала по определени казуси и в отделните дейности. На екипните срещи се прави разпределение и обсъждане на случаите, разглеждат се въпроси свързани с атмосферата в ЦОП, поведенческите проблеми, трудовата дисциплина, утвърждаване на работна документация и въвеждане на нова такава и актуализация на съществуващата.
ІІІ. Гарантиране правата на децата.
В ЦОП потребителите на услугите са децата и ние зачитаме и гарантираме спазване на техните права. Правата на децата са регламентирани в следните документи:

  • Договор за предоставяне на услугата;

  • Процедура за неприемливо поводение;

  • Етичен кодекс за работещите с деца;

  • Процедура за защита от насилие, злоупотреби и тормоз;

През месец юли 2011 г. Изпълнителния директор на АСП и Председателят на ДАЗД утвърдиха МЕТОДИКА за условията и начина на предоставяне на социалните услуги в ЦОП.

Допълнително съм разработила:



  • Политика за закрила на детето в ЦОП –Асеновград;

  • Процедура за подаване на жабли, сигнали и оплаквания;

  • Правилник за предоставяне на услугите в ЦОП –Асеновград;

  • Методология за предоставяне на услугата ПРИЕМНА ГРИЖА в ЦОП –Асеновград;

  • Условия и правила за ползване на услугата;

  • Процедура за уведомяване на контролните органи и родителите при инцидент, който засяга живота и здравето на детето;

  • Процура за вход към услугата – прием;

  • Правилник за устройството, дейността и вътрешния ред на ЦОП –Асеновград;

  • Правила за съхранение, предаване и споделяне на информация /документопоток/ при ЦОП – Асеновград;

  • Процура за достъп на информация;



ІV. Цялостната отговорност се носи от директора на ЦОП.
Той ръководи, контролира и отговаря за цялостната дейност на Центъра, представлява ЦОП пред всички държавни и общински органи, пред организации, физически и юридически лица, отговаря за целесъобразното и законосъобразното изразходване на бюджета на Центъра, изготвя длъжностните характеристики на персонала, утвърждава Процедурите, Правилниците и другите поднормативни документи. Организацията на работа и контролната дейност също се извършват от директора.

Контролна дейност на директора.

Целта на контролната дейност през настоящата година бе осигуряване на условия за осъществяване на държавната политика в областта на закрилата на децата и повишаване на качеството на социалната услуга в общността. За реализирането на тези цели се работи целогодишно. В началото на годината на общо събрание на работещите служители съм представила Годишен комплексен план за социална, консултативно – превантивна, психологическа, образователна и административна дейност на ЦОП – Асеновград.
Дейности подлежащи на контрол:


  • Социална

  • Консултативно – превантивна

  • Психологическа

  • Образователна

  • Административна

Контролът бе планиран и осъществен чрез ежедневни наблюдения върху работата на отделните специалисти и чрез периодични проверки на съответната документация.

Изводите от направените проверки са: специалистите се стремят да прилагат както групови, така и индивидуални форми на работа с децата и семействата в риск. Служителите изпълняват трудовите си задължения заложени в длъжностните характеристики – качествено и в срок. Досиетата на потребителите са оформени съобразно действащата нормативна уредба, съдържат всички необходими данни и информацията е пълна и изчерпателна. Докладите до О“ЗД“ се изготвят в срок и съдържат подробно описание за всеки отделен случай. През годината хигиената в сградата бе на високо ниво. Административно стопанската и финансова дейност също бе обект на контролната дейност. Извършен бе финансов одит – одитиран период 2010 г. Не са констатирани злоупотреби и нарушения. Направени са препоръки относно създаване на необходима документация. В резултат на това в едномесечен срок съм изготвила следните документи:


  1. Счетоводна политика на ЦОП;

  2. Вътрешни правила за осъществяване на предварителен контрол в ЦОП;

  3. Промени в длъжностните характеристики на счетоводителя и домакина, целящи вменяване на задължения и отговорности съгласно Закона за финансово управление и контрол в публичния сектор;

  4. Вътрешни правила за реда и начина за провеждане на инвентаризация и бракуване на активите и пасивите на ЦОП;

  5. Политики регламентиращи прилагане системата на двоен подпис;

  6. Вътрешна наредба за организация на касовите операции;

  7. Наредба за документооборота;

  8. Указания за състоянието, оформянето и движението на първични документи;

Въз основа на по-горе описаното считам, че дейността на ЦОП – Асеновград за 2011 година бе изключително отговорна, напрегната и много динамична. Всички направени промени и нововъведения бяха извършени с една основна цел – да се подобри качеството на предоставяните услуги, което от своя страна ще доведе до повишаване благосъстоянието на потребителите.



Изготвил:
/ Живка Георгиева – директор ЦОП/

30.12.2011 г.
Каталог: userfiles -> file -> docs2
docs2 -> Конкурс за избор на изпълнител на обществена поръчка с предмет
docs2 -> Община асеновград 4230, Асеновград пл. „Акад. Николай Хайтов” №9
docs2 -> Община асеновград 4230, Асеновград пл. „Акад. Николай Хайтов” №9
docs2 -> Община асеновград 4230, Асеновград пл. „Акад. Николай Хайтов” №9
docs2 -> Община асеновград 4230, Асеновград пл. „Акад. Николай Хайтов” №9
docs2 -> За лица подали заявления да гласуват по настоящ адрес към 09. 05. 2014 Г
docs2 -> За избиране на народни представители на 12 май 2013 Г. За лица подали заявления да гласуват по настоящ адрес към 22. 04. 2013 Г
docs2 -> За избиране на общински съветници и кметове на 23 октомври 2011 Г. (по чл. 54, ал. 4 от Изборния кодекс) област: пловдив община: асеновград
docs2 -> Решение №506/12. 09. 2012г на Общински съвет Асеновград. Изменен и допълнен с Решение №936/22. 05. 2013г на Общински съвет Асеновград


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница