Г. Политици връщат пари на спонсори бсп и сдс искат да си купят централите



Дата13.12.2017
Размер113.04 Kb.
#36614


20.11.2008 г.

Политици връщат пари на спонсори

БСП и СДС искат да си купят централите
БСП не се е отказала от идеята си политическите партии, които имат депутати в българския или в Европей­ския парламент, да могат да купуват сградите, които зае­мат. Това потвърди вчера главният секретар на БСП Димитър Дъбов.

Когато партиите прекрат­ят дейността си, сградата ав­томатично да става държав­на, е мнението на червени­те. Цената, по която партии­те ще пазаруват, имоти да бъде по-голяма или равна на данъчната оценка. За да станат формациите собстве­ници на сградите си, трябва­ло да се променят два зако­на - за държавната собстве­ност и за политическите пар­тии. Но проекти още нямало. БСП е върнала 16 700 лв. дарения, от които и 500 лв. на члена на Висшия си съвет Юрий Асланов, защото по времето, когато били дадени парите, фирмата му АФИС изпълнявала обществена поръчка, каза още Дъбов (за даренията на партиите -виж пo-горе - б.а.). „СДС е изряден пред Сметната палата, върнали сме три дарения за общо около 3000 лв. на фирми", за­яви главният секретар на си­ните Пламен Радонов. И трите даре­ния били за кандидати на СДС на местните избори м.г. Зад идеята пар­тиите да имат право да си купуват имоти е и

СДС, припомни още Радо­нов. Идеята е партиите да могат да придобият поне централите си и офисите в областните градове, но да има изрична забрана след това да препродават имоти­те. „Пари за покупка на сгра­ди могат да се вземат чрез заеми или след кампании сред членовете и симпати­зантите", допълни Радонов.

НДСВ е върнало дарение от 500 лева, каза секретарят на партията Илчо Дуганов. Към момента в жълтата фор­мация нямат позиция дали трябва да се даде възмож­ност на партиите да си купу­ват централите. Личното му мнение е, че това е по-до­брият вариант за стопанис­ване на тези сгради. От ГЕРБ са върнали 130 хиляди лева на три фирми -дарителки, които след въ­трешнопартиен одит е уста­новено, че не отговарят на

изисквания­та, разписа­ни в закона за финанси­ране на по­литическите партии. Председа­телят на ГЕРБ Цветан Цветанов обясни, че всеки техен спон­сор е подписвал предвари­телно декларация, че си е платил данъците, както и че не нарушава гореспомена­тия закон. „И въпреки това имаше дарители, които се опитаха да ни подведат", обясни Цветанов. Според него идеята да се даде въз­можност за купуване на пар­тийните централи не е до­бра, тъй като това ще е по­редният опит за законно ограбване на държавата и общините.

Докато големите се наумуват, една малка полити­ческа сила - „Партията на българските жени" на Весе­ла Драганова им даде при­мер как се купува централа. Тя изтегли кредит от банка, за да си купи сграда на пъпа на София. Сега я отдава под наем, а с приходите - плаща заема. И държи един етаж за партийна работа.




20.11.2008 г.

Здравните чиновници нехаят за мангана
МИЛЕН ИВАНЧЕВ

Здравната инспекция (РИО­КОЗ) въобще не следи за на­личието на манган във вода­та на Костинброд. Това пока­за проверка на "Телеграф".

След вчерашната ни публи­кация инспекторите от РИОКОЗ увериха екипа ни, че манганът във водата е в норма. Противно на твърденията им с експерт от Център по екология на храните установихме някол­ко интересни факта. Съгласно наредба 9 постоянният мониторинг, който РИОКОЗ трябва да извършва над питейната вода, включва 14 показателя. Оказ­ва се, че те извършват едва 8. Един от липсващите показатели е за наличието на манган. Още по-трагично е положени­ето с периодичния мониторинг, който трябва да включва всичките показатели по Наредба 9. РИОКОЗ правят само 31 от по­не 50. На практика най-добре оборудваният РИОКОЗ в Бъл­гария не изпълнява законода­телството, а какво остава за бедните провинциални ХЕИ-та. Костинброд се стопанисва не от "Софийска вода", а от об­ластното ВиК. Не се знае как­во, как и на колко време изс­ледва въпросното дружество.


20.11.2008 г.

Разясниха схемата за измамите на Вальо Топлото
Схемата за далаверите на Валентин Димитров, когато е бил директор на „Топлофикация“, е свързана с доставки от фирма „Шибър“ към дружеството, като се заобикалят законовите процедури. Това обясни наблюдаващият прокурор Божидар Джамбазов на вчерашното дело срещу Валентин Димитров, Георги Рогачев, Мая Стоилова, Лина Абланска и Емил Антонов. Ставало въпрос за избягване на прилагането на закона за обществените поръчки, като на практика са извършвани доставки под праговете (на ЗОП), а впоследствие са фактурирани много повече пари от това, което е декларирано. В свидетелските си показания служителят на столичния инспекторат, който е извършил проверката на „Топлофикация“ АД по заповед на Бойко Борисов - Румен Калчев, обясни, че всички сключвани договори са за около 10 000 лв. - прагът, на който дружеството трябва да стартира процедура по обществена поръчка. В действителност складовите разписки са били на стойност около 300 000 лв. По време на шестмесечната си проверка инспекторатът е установил и че „Топлофикация“ АД е правила различни поръчки за хранителни продукти, част от които са били доставяни в дома на Валентин Димитров. Установено е и че за базата в Приморско са били закупени два моторни джета и консумативи за тях. На заседанието вчера стана ясно и че дружеството е имало договорни отношения за доставка на арматура с поне 6-7 фирми, като доставчикът винаги е бил фирма „Шибър“.


19.11.2008 г.

Хаос - пак няма да чистят снега в малките улички
Липсва договор за това, твърди концесионерът Новера

Малко преди да падне първият сняг в София, се оказва, че няма кой да чи­сти малките улички, показ­ва НТ-проучване. От фир­мата концесионер Новера твърдят, че те не влизат в договора им. От общината обаче ги парират, че това е тяхно задължение. Дори се заканват да пишат про­тест. И най-вероятно ще стане това, което винаги е ставало - първият сняг пак ще ни изненада. Хората да нямат очаква­ния, че Новера ще чисти малките улички, каза пред НТ Димитър Димитров, пи ар на фирмата концесио­нер Новера, която се гри­жи за чистотата на столи­цата.

"Ние покриваме под 17 на сто от цяла София през зимата. При падането на сняг по договор Новера ще чисти само улиците с об­ществена значимост и те­зи, по които се движи масовият градски транспорт", обясни още Димитров. "Общината за тази година е заделила 7 милиона лева за зимно по­чистване. Ако имат пари, можем да влезем в малки­те улички, но това не е заложено в договора ни! Представете си, че натру­па 30 см сняг и вали два месеца! Тогава се съмня­вам дали и тези 7 милиона лева ще стигнат за улици­те с градския транспорт, да не говорим за вътрешнокварталните", категоричен е той.

Димитров каза, че от­давна машините са преоборудвани за зимни усло­вия. И са напълно готови за падането на първия сняг. "През топлите сезони те работят на друг принцип, за студеното време ги обо­рудваме, за да станат като снегорини", добави пиарът на Новера.

Според него зимата ня­ма да изненада фирмата концесионер. "Закупили сме достатъчно количе­ства смески и луги, с които ще разтопяваме снега, и те вече са на склад и чакат да бъдат използвани", твърди Димитър Димитров. Той обещава, че Новера няма да чака да натрупа снегът, а ще почне да чисти ведна­га - още при падането му. "Бройката на снегорините не е важна, важното е, че те са достатъчно", обясни пиарът.
Веска Георгиева, шеф на Столичния инспекторат:

От Новера говорят глупости

- Г-жо Георгиева, точ­но преди да падне пър­вият сняг, се оказва, че няма кой да чисти мал­ките улички...

- Новера по договор трябва да чисти и вътрешнокварталните улички. Ето сега разговарях със Силвия Крумова, началник-отдел Анализи и от­четност при мен. Тя каз­ва, че според годишната задача Новера трябва да чисти при зимни условия улиците с масов транс­порт до асфалт, а вътрешнокварталните - до прохо­димост.

Освен това вътрешнокварталните улици са гри­жа на районните кметове, Ама те ще ви кажат, че нямат пари и техника, за да чистят от снега там! За­това общината е задели­ла пари и за тях.

- Все пак концесионе­рът твърди, че има ангажимент за почистване на 17 процента от цяла София?

- Това са пълни глупо­сти. Бъркат цифрите и мо­же би имат предвид 97 процента от София. Вед­нага ще им напиша проте­стен факс, защото не раз­бирам техните изявления.

- Проверихте ли дали техниката им е готова за зимни условия? Да не стане като миналата го­дина и улиците след по-обилен сняг да останат непочистени?

- Проверили сме я. За нас е важно да се чисти качествено и навреме, за да осигурим нормален живот на града при зимни условия. Хората обаче да не чакат само на нас. Аз живея на ул. Богориди в кв. Подуяне. Не може да плащам 20 лева такса смет и да си стоя зад неизмития прозорец в очаква­не общината да ми чисти снега три пъти на ден.

Районните кметове трябва да мотивират гражданите сами да чист­ят пред входовете. Ние поемаме ангажимента да ринем и опесъчаваме спирките и улиците с град­ски транспорт. Но хората да си чистят пред входо­вете, да си направят про­ходими пътечки.

Милена МИНЧЕВА


20.11.2008 г.

Столичният Акрополис се отлага, дузина молове спряха на първа копка
София отписа небостъргачите

Чакат тотална разпродажба на терени след март
Небостъргачи скоро няма да пробиват небето над София. Страх от фалити спря в зародиш строежа на първите сгради ала Манхатън в столицата. Блокирани са и планирани и вече проектирани молове. Заради призрака на световната финансова криза инвеститорите замразиха част от проектите си още след получаването на строително разрешение, без да са направили и една копка. Някои от тях предпочитат да предложат терените си за продан или да сменят предназначението на проектите. Мотивът им е, че ако имат пари в брой, след две години ще могат да си купят по-големи парцели на безценица.

Според архитекти кризата може да изяде някои от най-крупните строежи на молове и небостъргачи, които щедри инвеститори обещават на столицата от година насам. Заради непредсказуемостта на имотния пазар по всяка вероятност ще се забави построяването на част от големите търговски обекти, които вече са получили одобрение от общината. Почти сигурно е, че никой няма да посмее да внесе в общината искане за строително разрешение на небостъргач през 2009 г., въпреки че поне десетина инвеститори заявиха готовност да започнат градежа. Някои от фирмите, които са планирали инвестиция в бизнес центрове с жилищна част, искат промяна в проектите си заради падащите цени на апартаментите.

момента има одобрени проекти, които са на ниво първа копка. Направиха я и спряха дотам, вероятно докато видят накъде духа вятърът. Засега няма индикации за пълно замразяване на проектите, но предполагам, че първите удари ще дойдат през март. Тогава ще се види кой ще продава и кой има реално намерение да строи", заяви пред "Стандарт" главният архитект на столицата Петър Диков. Той поясни, че в момента само два от обещаните молове са на етап строеж и по всяка вероятност ще бъдат предадени догодина. За сметка на това предвиденият от две години в градоустройствения план мол на бул. "Тодор Каблешков" чака на етап изкопана дупка.

Проектът за изграждане на комплекса със смесено предназначение "Софийски Акрополис", в който бе планирано да се налеят към 500 млн. евро, пък е замразен за неопределено време. Той е дело на литовска компания. По първоначални планове комплексът щеше да бъде изграден върху площ от 200 дка и да има обща разгъната площ от около 800 хил. кв. м, която ще се състои от търговска и развлекателна зона.

Все още не е ясно каква ще бъде съдбата на 90-метровия небостъргач, който трябваше да бъде вдигнат зад Централна гара. Засега за това място има само идейно одобрение на проекта, но след това фирмата не е внесла никакви други документи, подсказващи, че има намерение да строи реално. "Инвестицията при небостъргачите се формира така, че след стотния метър сумата се умножава по три. При сегашната стагнация това е нерентабилно и смятам, че в обозримо бъдеще хората, които имаха намерения да ги строят, ще продадат терените или ще се задоволят с по-ниски сгради", каза Диков. Арх. Бойко Кадинов, шеф на една от водещите архитектурни фирми "Визар", пък твърди, че с оглед на безогледните разрешителни, които са издавани досега, ако строежите спрат, това ще се отрази благоприятно на облика на столицата.

Стела Стоянова


20.11.2008 г.

И крадец съм, и експерт съм
от Велислава Панова

За крадливата сврака, дето е вътре с двата крака, може да ви разкаже всяка баба на пазара. И обвиненият за източването на столичната "Топлофикация" Вальо Топлото може също да даде становище по въпроса. И докато прокурори и адвокати умуват за какви точно екзотични ястия Топлото & Cо са похарчили парите на длъжниците си, той вчера изненадващо си призна: "Аз съм експерт по крадене. Ако има нещо за крадене, питайте ме мене!". Тази своя реплика, която може да се лепне като девиз на Топлото, ще остане в историята.

Защото експерти има много, но точно по темата за краденето никой досега не си беше признавал. Дали докато е поръчвал на секретарката си аншуа и шампанско, Вальо си е мислел, че ще я докара дотук. Да се обяснява за краденето като експерт. Вчера на заседанието по делото за източването на 6 млн. лв. от дружеството (виж стр. 4) се изясни и точната схема, по която е ставало това. И ако прокуратурата успее да докаже, че мозъкът на тези операции е именно Валентин Димитров, то някой университет може да го направи и професор.
И Топлото да тръгне към новото си амплоа, а именно - да учи бъдещите крадци на занаята. Как ще завърши тази сага, в която освен за ядене става дума и за много пари, не е ясно. Съдебната ни система е независима. От фактите дотук става ясно само, че парите ги няма. Соченият за главен виновник не е зад решетките, а неговите "помагачи" свенливо навеждат глави по време на заседанията на магистратите. Те междувременно също крачат волно из софийските улици и се радват на благата на живота. И сега е време някой да изпее: За крадец ставаш, сине...

20.11.2008 г.



Площадите в София ще бъдат преустроени
Гражданите ще бъдат питани как да стане това
Лора Филева

Площадите в София ще бъдат преустроени, като Столичната община ще пита гражданите как да стане това, заяви арх. Людмил Леонидов, зам.-председател на общинската архитектурна комисия. В проекта ще се включат площадите "Славейков", "Гарибалди" и "Света Неделя", както и части от улиците "Раковски" и "Оборище". Според Леонидов тези места са важни и е най-добре хората да кажат какво искат да има на тях, като по този начин ще видят идеите си реализирани и ще пазят повече.


Архитектът участва в дискусия за бъдещето на книжния пазар на "Славейков", като според него във всяка европейска държава има по един площад, където хората се срещат, докато тук той се е превърнал в тържище и това трябва да се промени. Дискусията беше организирана от съюза на архитектите и е провокирана от идеите на общинари "Славейков" да бъде преустроен. Според съветниците мястото на пазара не е в центъра.
Според арх. Искра Дандалова мястото на площада трябва да се върне на хората, а не да бъде окупирано и задръстено от павилиони. Според нея обаче общината трябва да предложи друго място на търговците на книги, като това можело да бъде вътрешноквартално пространство. Други архитекти предложиха пазарът да се премести около паметника пред НДК или близо до стадион "Васил Левски."
На дискусията дойдоха и хора, които живеят в района на "Славейков". Те се оплакаха, че търговците вдигат много шум и мърсят.
"Търговията трябва да се редуцира, а ако се извършва - да бъде в определени дни от седмицата, като през останалото време площадът да придобие онзи облик, за който е бил създаден." Това предложи Тодор Тодоров, главен архитект на район "Средец". Според него пространството е предвидено "за хора, които се разхождат, говорят или дори се закачат". Идеята за билетен център, който да бъде разположен на мястото на сергиите, Тодоров определи като нелогична - "няма смисъл да се махат пет щанда, за да се направи една сграда".
Според автора на последния проект за обновление на площада от 1996 г. арх. Станислав Константинов първоначално е било предвидено сергиите да са само на един ред откъм трамвайната линия, а останалото пространство да се използва за културни цели. Той смята, че мястото на книжните търговци е на "Славейков", тъй като вече има традиция, уникална за България и Европа. В защита на книжарите се обявиха и други архитекти, според които "Славейков" е културно средище.


20.11.2008 г.

Обжалват конкурса за нов чистач в София
Таня Петрова

Конкурсът за избор на нов чистач на 5 столични района ще бъде обжалван от "Титан Чистота", съобщи за "Сега" управителят Ивайло Даковски. Фирмата беше отстранена заради нереалистично ниски цени, които се разминават с над 30% с останалите оферти. "Предложихме най-ниската ценова оферта, като сме изхождали от опита си в много общини в България. Калкулирали сме и заплати, и инвестиции, и предвидените в договора финансови клаузи, така че цените са реални", твърди Даковски. Това е поредната атака срещу конкурса. "Новера" обжалва самата процедура, а БСП се усъмни, че резултатът е предрешен.

Междувременно избраният победител - австрийската "Заубермахер", предпочете да замълчи за своите цени. "Ще можем да говорим по темата след подписване на договора", заяви управителят Станимир Добрев. От фирмата твърдят, че сумите не бива да се сравняват с тези на "Новера", защото по новите договори се изисквали по-високи стандарти. По неофициална информация ценовата оферта на австрийците е с около 30% над тази на концесионера. Това би се равнявало на обща стойност на договора около 115 млн. лв.

"Заубермахер" заяви открито дългосрочен интерес и към изграждането на завод за отпадъците, както и други дейности като сортирането им, но след настойчиви запитвания от медиите се поправи. "На този етап нямаме намерение да участваме в изграждане на завод за отпадъци в столицата", уточниха от дружеството.


ОБЕЩАНИЯ

"Заубермахер" ще инвестира в нова техника 9 млн. евро. От 1 март тя поема кварталите "Младост", "Витоша", "Овча купел", "Люлин" и част от "Триадица". Компанията трябва изцяло да смени кофите, защото в момента те са собственост на "Новера". Австрийците ще купят 60 нови камиона и ще работят само с български служители.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница