Г. Първанов: Няма да има режим на тока, но Емилия караабова, Йова апостолова



Дата08.06.2018
Размер147.31 Kb.
#72029


08.01.2009 г.

Първанов: Няма да има режим на тока, но...
Емилия КАРААБОВА, Йова АПОСТОЛОВА

„Няма да има режим на тока и ня­ма да се спира парното, но при огра­ничена консумация от страна на по­требителите. България може да раз­чита на собствен енергиен ресурс за 90-100 дни, но при ограничен режим." Това заяви вчера президентът Георги Първанов след приключване на тричасовото заседание на Кон­султативния съвет за национална сигурност, който той свика заради проблемите със спрените доставки на руски газ. На заседанието е било обсъждано и пускането на замразе­ни енергийни източници. Между

партиите има консенсус първо да пуснем ТЕЦ „Бобов дол". Първанов повтори идеята си за пускане на тре­ти блок на АЕЦ „Козлодуй", ако кри­зата продължи. България има идея да изгради 70 км трасе до Гърция между градовете Димитровград и Комотини, за да можем да ползваме газ от Туркменистан, Азербайджан и Египет.

Във встъпителните си думи пред съвета президентът заяви: „Бълга­рия трябва да потърси своите права, да търси компенсация, включително и по съдебен ред." Заради драмата с газа в понеделник ще има извънред­но заседание на парламента.

Премиерът ще докладва на депутатите какви мерки са предприети за справяне с кризата, каза вчера предсе­дателят на НС Георги Пирин­ски. На брифинг на БСП вче­ра говорителката Корнелия Нинова съобщи, че България ще поиска 5 компенсации след оценка на щетите. Преди заседанието при президента Първанов вчера лидерът на ДСБ Иван Костов заяви, че не разбира защо страната ни се оказа неосве­домена своевременно за опасността от спирането на газа. „Нали имаме разузна­ване, има толкова много ор­гани, които трябваше да свършат това", иронично по­пита Командира. По думите

му, ако България имала ком­петентни и спазващи закона управници, трябвало да мо­же да пресрещне кризата и да я срази. Според Костов имало две решения, които страната ни трябвало да предложи на Брюксел. Пър­во, Русия веднага да възоб­нови доставката на газ за Украйна. И, второ, ЕС и Ру­сия да изготвят единна ба­зисна цена и единна такса транзит за 1000 куб. м газ. Преди началото на засе­данието на „Дондуков" 2 ли­дерът на „Атака" Волен Сидеров поиска оставката на вицепремиерката Емел Етем и призова прокуратурата да я разследва, тъй като тя била основно виновна за липсата на газов резерв у нас. Попитан има ли липси в резерва, говорителят на Етем - Владислав Прелезов, отсече: „Всички данни за ре­зерва са класифицирана ин­формация. Не мога да комен­тирам." Вчера от ГЕРБ заявиха, че ще дадат на главния проку­рор Борис Велчев министъ­ра на икономиката Петър Ди­митров, защото излъгал за запаса от газ в Чирен. Вчера енергийният шеф обяви, че количеството на синьо гори­во в хранилището ще стигне за шест месеца. „Това е аб­солютна лъжа, там има газ за не повече от три месеца и то при силно занижена кон­сумация и тотален колапс на икономиката ни", категори­чен бе председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов. По думите му за пореден път правителството показало пълната си некомпетентност и безотговорност по отноше­ние на хората.

Идеята на президента Георги Първанов да се отво­ри 3-ти блок на АЕЦ „Козло­дуй" от формацията на сто­личния кмет Бойко Борисов нарекоха, нелепа, популистка и неосъществима".


08.01.2009 г.

Дайте сметало на министър Димитров

Белчо Цанев

"Аман от пиени хора", беше написал преди 140 години Христо Ботев. Аман от опиянени от огромната си власт и от собственото си благополучие хора, които ръсят неграмотност като есенен дъжд - "тихо, кротко - ден и нощ", пред милиони читатели и зрители, при това - без да им пука. Като мегаминистъра Петър Димитров!

Вярно, да управляваш цялата икономика плюс мощната ни енергетика не е никак лесно. Трудно е да обхванеш цялата информация, още по-трудно е да я запомниш. Но нали затова имаш десетки директори, експерти и съветници - да ти дават винаги и навреме точна информация. Нали затова е и хартията - да "помни" тя, че един министерски акъл - за къде по-напред? Но на Петър Димитров явно му липсват или съветниците, или хартията. Или пък просто не обръща внимание и на двете!

"В подземното хранилище "Чирен" има около 870 млн. куб. м газ", заяви той пред милиони зрители на bTV. "На ден черпим 4,2 милиона. Значи разделете едното на другото и се получава над 6 месеца. Разбира се, там обикновено, като остане някъде около 200-250 кубически метра, изтеглянето става трудно" - философства министърът. И продължава да ръси бисери по повод статията на "Стандарт" - "Чирен работи само за София", в която с проста аритметика се доказва, че газохранилището може да захранва със синьо гориво само софийската "Топлофикация". "Няма такава аритметика - репчи се пред камерите Димитров. Потреблението на газ в България на ден е около 12 милиона. От Чирен черпим 4,2 млн., от Галата допълваме с около 300 хиляди, т.е. 4,5 млн. имаме газ..." - уж опровергава "Стандарт" мегаминистърът.

Е, и къде ви е опровержението, г-н министър? Нали черно на бяло в "Стандарт" е пресметнато със задачка за третокласници, че максималното количество газ, което дава Чирен, покрива потреблението само на една "Топлофикация София", а за останалите остават трохите. Дори според информацията на Димитров Чирен дава не цитираните от източниците на "Стандарт" 190 хил. куб. м на час, а доста по-малко - по 175 хил. кубика (4,2 млн. куб. м делено на 24 часа). Така че хората, които умеят да смятат, сами ще се убедят, че реално Чирен може да осигури със синьо гориво единствено парното на София. Но като истински политик Димитров първо се изрепчи, че "Стандарт" уж не бил прав, а после сам с думите си доказа, че е обратното.

Но не само това е проблемът. Проблемът е, че Димитров не знае истината за Чирен. Доказа го изявлението на шефа на "Булгаргаз" Димитър Гогов почти по същото време в конкурентната БНТ. Разбира се, като експерт Гогов заяви, че "в Чирен към 1 януари 2009 г. имаше 1 млрд. и 320 млн. куб. м газ." Забелязваш ли, читателю, разликата от казаните от министър Димитров 870 млн. куб. м? Но разликата между думите на политика и експерта става още по-съществена по-нататък: "Трябва да се има предвид, че оперативният, търговският газ, е около 550 до 600 млн. кубика. Всичко друго е буферен газ, който поддържа хранилището оперативно. Ако почнем да вадим от буферния газ, хранилището се разрушава", продължава обясненията Гогов.

Значи какво излиза? Че буферният газ е около 770-800 млн. куб. м. Да хвърлим поглед по-нагоре какво беше казал мегаминистърът - 200-250 млн. Бре каква разлика! Явно когато си мега, мега ти е не само работата, но и незнанието, и глупостите, които ръсиш!


08.01.2009 г.

В София: Транспортът без отопление, гасят уличното осветление

Отоплението в градския транспорт в София е спряно от вчера, за да се пести гориво. Това бе едно от решенията на свикания от кмета Бойко Борисов в 23,00 ч. във вторник кризисен щаб към общината, за да се обсъди какви мерки могат да се предприемат при създалата се ситуация след спирането на газоподаването към България. Вече се спира осветлението по булеварди, за рекламни инсталации, коледна украса и други, но градът е с големи размери и това няма да е достатъчно. По празниците потреблението на ток в София е било 1000 мегавата, а в момента е от 1250 до 1500 при критични 1200. Столичният градоначалник каза още, че в момента най-важни са болниците, като допълни, че много учебни заведения ще излязат във ваканция. София ще бъде държана на абсолютния минимум, за да се пести, и все пак столичани да имат отопление, добави Борисов. На срещата стана ясно, че на София ще бъдат доставени 3000 тона мазут, а в наличност има 2000 тона. Договорени с „Лукойл“ са общо 22 000 тона. За транспорта ще бъдат доставени 20 000 тона дизел.





08.01.2009 г.

БДЖ извозват приоритетно нефтопродукти
БДЖ започват приоритетно да пре­возват цистерни с мазут за нуждите на ТЕЦ-овете в София в съответствие с подадените заявки от "Лукойл". Желе­зопътният превозвач е разработил схе­ма за ускорено директно транспорти­ране на цистерните от гара "Дружба" до съответните получаващи гари в сто­лицата. БДЖ ще превозят от гара "Дружба" общо 42 цистерни с гориво, като девет от тях са за ТЕЦ "Люлин", 18 - за ТЕЦ "Изток", и 15 - за ТЕЦ "София". За 8 януари превозвачът има заявка за на­товарване на 60 цистерни с мазут в гара "Дружба" за нуждите на ТЕЦ-ове­те в столицата.


08.01.2009 г.

ГЕРБ: Оставка на кабинета
Оставка на правителството за­ради неадекватното поведение в кризата поиска вчера ръковод­ството на ГЕРБ. Партията настоя прокуратурата да се самосезира за невярно изнесените данни от министър Петър Димитров, че в Чирен има 870 млн. куб. м газ, които стигат за 6 месеца. Освен това управляващите не подготвили използването на находището в Га­лата, което може да осигури газ за два-три месеца. Симпатизанти на ГЕРБ ще се включат в масови протести на 14 януари.

08.01.2009 г.



Такса „смет” в София скача с 50 на сто

Двойно повече плащаме за гробно място
С 50 процента по-висока такса „смет” ще плащат софиянци през 2009 г., ако общинският съвет одобри предложения от зам.-кмета по финанси Минко Герджиков проект за изменение на наредбата за местни данъци и такси. Същата ще бъде промяната и за данък сгради, въпреки че ставките им се запазват същите като тези от миналата година – за недвижимо имущество 1.875 промила, а такса смет - 2 промила.

Те обаче зависят от данъчната оценка на имотите, а тя беше увеличена с 50 на сто. С тези предложения Герджиков не спази обещанието си пред софиянци, че няма да предложи промяна за данък сгради, а таксата за смет ще бъде намалена, за да се компенсира увеличението на оценките.


Таксите за ползване на гробни места се вдигат два пъти според проекта на финансовия зам.-кмет. По 155 лв. за срок до 15 години ще се плаща за едно място вместо досегашните 75 лв., а за вечно ползване - 570 лв., вместо 270 лв.
Няма да има намаление на таксите за разрешително за строеж въпреки декларираното от главния архитект Петър Диков намерение. Според прогнозите на общината тази година ще има свиване на строителството и приходите от този бизнес ще намалеят с около 20 процента.
Столична община обаче въвежда и възможност за узаконяване на строежи, построени въпреки законовите пречки. За легализирането на такива сгради обаче инвеститорите ще трябва да платят на общината три пъти повече за разрешителни и такси.

Промени не се предлагат и за данъка върху сделките с недвижими имоти, върху автомобилите и наследствата.

При патентния данък ще има повишение за дейности като платени паркинги, фризьорски и козметични салони. Очаква се приходите от основните данъци през тази 2009 г. да са над 250 млн. лв.
В Столична община е внесена за разглеждане и план-сметката за чистотата. За почистването на улиците, събирането на боклука, преместването и складирането на балите общината е предвидила над 147 млн. лв. Около 73 млн. лв. от тях ще отидат при фирмите за почистване, което е с 9 млн. лв. повече от тази година.
За почистване на улиците общината ще задели два пъти повече пари. Предвидени са 42,2 млн. лв., от които 25 млн. лв. за лятно и 17 млн. лв. за зимно почистване. Отчетени са по-високите цени на "Заубермахер", която спечели конкурса за чистенето на пет района, обясни Герджиков. Очаква се съветниците да гласуват промените до края на януари.

08.01.2009 г.



Общини: Вземания
Дават ли ти - вземай, промили не свивай

Още докато се гледаха поправките в закона, не беше ясно какъв интерес ще имат общините да свалят данъка
Николай Нейчев, nneichev@pari.bg

През последните месеци на миналата година шарени и шумни като фойерверки едно след друго гърмяха най-различни предложения и обещания за справяне с кризата. В наситения като карнавална процесия сезон за изготвяне и въвеждане на мерки едно нещо беше категорично отбелязано – управляващите дадоха дума, че поне няма да увеличават данъците.


Впоследствие обаче не се случи точно така. Освен задължителния поради изискванията на ЕС ръст на акциза върху тютюневите изделия увеличение имаше и на акцизите на кокса и електроенергията за индустриални цели - съответно с 50 и 17% повече в сравнение с миналата година. Въпреки че България и без друго вече изпълнява минималните изисквания за налог върху последните два типа енергоизточници.
Другото увеличение беше в местните данъци. Данъчната оценка, която също традиционно се увеличава с около 20% всяка година, този път нарасна наполовина, за да можела да се движи приблизително паралелно с пазарните цени. Още тогава собственици на имоти настръхнаха, че това означава значително увеличение и на данък сгради. За да се замажат тези страхове, в закона беше намален максималният промил, който общините може да прибират. Ако преди диапазонът на данъка беше от 1.5 до 3 промила от данъчната оценка, сега е вече до 0.5 до 2 промила, а презумпцията е, че за да не вдигат данъците, общините сами ще определят по-ниски вземания. Така ще се запазят старите ставки.
Още докато се гледаха поправките в закона обаче, не беше ясно какъв икономически интерес ще имат местните власти да правят подобно нещо. Например, ако преди промените дадена община е била определила данък сгради да бъде в размер 2 промила от оценката на имота, сега тя може да запази това ниво и да прибира 50% повече данък. Това е идеална възможност за общините, които от години се оплакват от недостиг на средства и неправилно преразпределение на държавните финанси, да увеличат парите, с които разполагат. Тази опция дори даде смелост на общинския съветник Георги Кадиев да се примоли на депутатите не да намалят, а напротив - да увеличат максималната данъчна ставка до 5 промила. Молбата му беше деликатно отхвърлена, но тя категорично илюстрира настроенията на местната власт, чието верую не само в този случай е: Дават ли ти, вземай. Така управляващите от централната власт си измиха ръцете и прехвърлиха отговорността по увеличаването на данъка върху общините.
Няколко месеца по-късно Столичният общински съвет е на път да одобри пълното увеличение на данък сгради, без намерение да сваля промила. При това точно в момент, в който проличава минималната ефективност на тези средства - тротоари в киша и възмутителен отказ да се чистят улиците в крайните квартали. Жалко, че гражданското мнение по този въпрос се изразява само веднъж на четири години, при това наполовина.


08.01.2009 г.



Най-споменаваното село се грее с дърва
Чирен кара без газ
ВИКТОРИЯ ПЕНКОВА

Село Чирен, което е са­мо на около километър от единственото газох­ранилище в България, замръзна в буквалния смисъл на думата. Хора­та вече са превърнали във виц тъжната рав­носметка, че живеят под най-големия резервоар със синьо гориво, а се топлят с дърва.

Заради минусовите тем­ператури е затворена единствената детска гра­дина, в която ходели едва десетина деца. Остава и токът да ни гръмне, както ни плашат, и ще я втасаме съвсем, оплакваха се вче­ра по-възрастните чиренци. Всички се информират за газовата криза и за "Чирен" само от медиите. Бившите и настоящи ра­ботници от хранилището все едно са дали обет за мълчание и дума не дават да се издума за това, кол­ко гориво има в резервоа­рите и докога ще стигне.

Истината

Вече близо 50 г., откак­то е вдигнато газохрани­лището, никой не се сети да прекара една тръба към селото. Отопляваме се с дърва, срам за XXI век, кахъряха се селяни­те. Училището също зат­вориха, защото децата са малко, а и няма с какво да се греят. Газови печки имаше само в читалище­то, но в момента и те не ра­ботят и кепенците хлопна­ха, обясни пред "Телег­раф" дядо Иван. Навре­мето и той работел в "Чи­рен". Под сурдинка разяс­ни, че през 70-те имало шашми с газа и все някой успявал да "крадне" от го­ривото. Сега обаче не би­ло така. Там е завардено и не пускат никой, само виж­даме какви коли влизат и излизат, нищо повече, разказваха хората.



Обет

Всички работници в "Чирен", включително и вече пенсионираните, са дали обет за мълчание. Няма какво да изнасяме информация, нека инж. Младен Йорданов, който е шеф на хранилището, да ви каже точните и ак­туални данни, коментира вчера Георги Григоров. Той се пенсионирал пре­ди около седмица, рабо­тел доскоро в газохрани­лището, а сега върти ма­газин за хранителни сто­ки заедно с децата си. Всички в селото го нари­чат Гюро. Повечето чиренци му завиждат за то­ва, че е вдигнал голяма къща и има заредена ба­калия. Други бивши работници от газохранилището спо­делиха под секрет, че щом запасите от "Чирен" са на изчерпване, нещата отиват на зле. Количест­вата са големи, но точни кубици няма да кажем, не искаме да ни паднат гла­вите на стари години, от­казваха коментар те. За липсата на точни цифри за горивото в "Чирен" алармира вчера и прези­дентът Георги Първанов. Той изиска да му бъдат представени данни за то­ва, докога ще има газ за подаване към население­то. Стана ясно още, че над 80% от синьото гори­во от хранилището отива за захранване на София.




08.01.2009 г.

Газът изчезна, властта – също

България се отличи в ЕС като най-безпомощна в условия на криза
Светослав Терзиев

Няма значение какво и къде се случва - нашата държава винаги е неподготвена. "Заложници сме на политически конфликт", проплака премиерът Сергей Станишев часове след спирането на природния газ на украинско-руската граница. Но не посмя нито да си зададе, нито да отговори на по-важния въпрос - защо незабавно станахме пленници на чужд търговско-политически спор? Може би защото отговорът не е приятен - защото нямаме държава, която да се грижи за интересите и резервите си. Защото нямаме власт, която да прилага закона и да санкционира нарушителите му.

Руският газ спря за цяла Европа, но такава отчайваща правителствена безпомощност не се наблюдава никъде.

Брюксел прати ясен сигнал до всички членове на Евросъюза: след координация пристъпваме в петък към колективен натиск върху Русия и Украйна, а междувременно всяка държава да прилага национални буферни мерки. Но как да чакаме до петък? Ние още от вторник ревем, че качваме цената на хляба, спираме таксита, затваряме детските градини и училища, отлагаме планови операции в болниците и едва ли не лягаме да умираме... Един всекидневник излезе вчера с първа страница като некролог. Паниката е повсеместна. А не би трябвало да е така, ако се спазват всички закони в България и ако правителството своевременно бе взело мерки да сме обезпечени при подобни непредвидени обстоятелства.

В случая не можем да се оплачем от липса на нормативна база. Има си пределно точен Закон за енергетиката и Наредба за резервите от горива, задължаващи топлофикациите и други възлови производители да поддържат алтернативни запаси, които да компенсират първия недостиг в случаи на природни бедствия, промишлени сривове и други аварии. Само че хранилищата са празни, защото някой ги е източил отдавна, а след това е пренасочил необходимите суми към други свои по-належащи нужди. Властта или се е вписала в тези нужди чрез спонсорите на своите партии, или е дремала и не е санкционирала овреме нарушителите.

Но какво да се очаква от държава, определяна в Брюксел като образец на корупция и организирана престъпност.

Австрия, която по територия и население е съпоставима с България, не изпада в такава паника. Тя си е осигурила запаси от 1.5 млрд. куб. м природен газ и може да издържи, докато траят преговорите между Москва и Киев. Тя няма ядрена алтернатива като нас, защото дори в конституцията си е записала антиядрена клауза. Но има хранилища, които при това са пълни. Кой в България обаче да мисли за изграждане на подобни хранилища? Нашето в Чирен е с три пъти по-малък капацитет, не е много ясно колко газ има там, а и както разбираме от енергийния министър Петър Димитров - налягането му бързо падало. Но не се е чувало някой да планира допълнителни резервоари.

Няма паника и в Словакия, която е сравнима с България по 100-процентната си зависимост от руски газ. Тя съобщи, че ще издържи месец с резервни и алтернативни горива, а след това, ако се наложи, ще въведе поетапно намаляване на доставките за промишлеността. Братислава успокои населението, че то няма да усети нищо, защото отоплението му ще се запази. Ето как една бивша социалистическа държава може да има европейска разсъдливост, каквато очевидно на България липсва. Няма нищо чудно, че Словакия тези дни бе приета в зоната на еврото, а ние се отправяме към зоната на мрака и студа.

Брауновото движение на нашите управляващи, които първо наговориха безсмислици, а след това се сетиха да се съберат на Национален консултативен съвет за кризата, показва пълно отсъствие на стратегическо мислене. Президентът Георги Първанов предлага да пуснем напук на ЕС трети реактор в АЕЦ "Козлодуй", а премиерът Станишев отправя вопли към ЕС да ни се притече на помощ. Трябва да се разберем какво искаме: с ЕС или без ЕС да се оправяме?

Мисловна немощ се наблюдава и в средите на опозицията, която незнайно защо напира да дойде на власт. Тя си бае на тема енергийна зависимост от Москва и не желае да признае, че ако имахме през Черно море пряк газопровод от Русия, какъвто има Турция, можеше да не забележим кризата, защото нямаше да зависим от русофобски посредници. На такова решение се надява Западна Европа, която вече работи по трасето на газопровода "Северен поток", заобикалящ не само Украйна, но също Полша и балтийските републики. У нас обаче опозицията направо сатанизира "Южен поток", който щял да навреди на националните ни интереси. Разбира се, няма лошо да се построи и "Набуко", да се направи терминал за втечнен газ от Египет или дори (ако можем) да докараме газ през Атлантика от Съединените щати, които са ни стратегически съюзник. Само че години наред всички сили отиваха в гръмки приказки и PR турнета за голям или малък газов шлем, а не за реализиране на конкретни проекти. Така в критичен момент България се оказва без алтернативни маршрути - било за руски, било за друг вид газ, и без хранилища с достатъчно резерви.

Положителното в ситуацията е, че кризата между Русия и Украйна е политическа и има шанс да се реши бързо, особено и ако ЕС окаже достатъчно силен натиск за постигане на консенсус. Но какво ще се случи, ако утре, не дай боже, газът спре заради някое природно бедствие? Ако повторното му пускане не зависи от някакъв подпис под документ, а от необходими възстановителни работи, които могат да отнемат и месеци? Тогава какво ще правим?

Затова е добре да извлечем всички поуки от кризата. Брюксел не спира да ни повтаря, че за да приличаме на европейска държава, трябва не само да приемаме закони, но и да ги прилагаме. На същото се надява и българският народ. Кризата предлага на правителството шанс да покаже, че съществува. Нека видим дали ще посочи и ще накаже поне един виновник за неспазените закони. И дали ще вземе нужните мерки ситуацията да не се повтаря. Защото засега изводът е един: всички проблеми на България си имат общ знаменател - властта, или по-точно нейното отсъствие.



Светослав Терзиев


08.01.2009 г.
Съдът потвърди затварянето на “Амнезия”
ТОДОР ГОСПОДИНОВ

Административният съд на София-град потвърди затварянето на дискотека "Амнезия". Магистратите оставиха без уважение искането от собственика на нощния клуб „Ексълънт" ООД за спиране изпълнението на заповед на заместник-началника на ДНСК от 29 декември 2008 г. С нея се забранява ползването на обекта нощен клуб „Амнезия" в Студентския град.

„Ексълънт" ООД, което стопанисва обекта, твърди, че от затварянето му за дружеството може да настъпят материални вреди. Според съда подобни вреди подлежат на обезщетяване и поради това не са основание за спиране на предварителното изпълнение на този вид заповеди, с които се налагат временни мерки. Определението на Административния съд може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд.

При проверка инспекторите са констатирали, че строежът представлява напълно завършена едноетажна сграда с метална носеща конструкция и стоманобетонови фундаменти със застроена площ около 320 кв. м. Те установили, че сградата безспорно представлява строеж, а не модулни павилиони или временен преместваем обект.



Представителят на собствениците Владимир Наумов вчера остави без коментар възможността това съдебно решение да бъде обжалвано и обясни, че позицията на фирмата още не е изяснена.
Каталог: 2009
2009 -> Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2009 Г. Обн. Дв бр. 109 от 23 Декември 2008г
2009 -> Операционни системи Unix въведение
2009 -> Католически Литургичен Календар 2010
2009 -> Смб – Секция “Изток” Великденско математическо състезание 22. 04. 2007 г
2009 -> Програма 10 11 февруари 2009 г. Гр. София, Конферентна зала на хотел „Диана-3 Лектори
2009 -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
2009 -> Общински съвет гр. Тервел п р е д л о ж е н и е от
2009 -> Предлага изработване на абитуриентски албуми


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница