Г., с. 4 Спин и насилие в столичен дом за деца Фандъкова: Закриваме го до 2 години



страница1/3
Дата01.05.2018
Размер405.57 Kb.
#67092
  1   2   3
28 юни 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ




28.06.2012 г., с. 4
СПИН и насилие в столичен дом за деца

Фандъкова: Закриваме го до 2 години
В столичния дом за Деца „Асен Златаров" има системно насилие, болни хлапета са оставени без надзор, едно от тях е серопозитивно, а друго момиче проституира и сега е бременно. Това са само част от нарушенията в социалното заведение. Закъснели деца са оставяни да спят на двора, като същевременно са обявени за издирване в полицията. Разминава се броят на обитателите, който директорката декларира, и живеещите в него, съобщи съветникът от БСП Калоян Паргов. Той е отправил питане до кмета на София Йорданка Фандъкова за предприетите мерки, което ще бъде разгледано днес на сесията на СОС.

„Децата дишат лепило. Други са оставени без надзор да пият лекарства срещу агресия. 12-годишно момче, болно от СПИН, е настанено там, като заболяването му се крие. От 2010 г. досега са сменени петима директори. Още през 2008 г, тогавашният кмет Бойко Борисов е назначил проверка, която е открила нарушения, но и до днес те не са отстранени", отсече Паргов. Той получил сигналите от служители в дома.

„В дома непрекъснато се правят проверки. Заведението ще бъде закрито до 2 г., а децата ще се преместят в центрове от семеен тип. Случаите са много сериозни и тежки. Това са болни деца и жертви на насилие, изведени от семействата им. Всички институции, които имат отношение, са запознати с проблема и се работи по отделните случаи", обясни Фандъкова. При последната проверка от 13 юни е установено, че от дома отсъстват 2 деца, а при изследвания е открит СПИН, но не при обитател на дома, а в друго заведение.


Дянков спрял безплатните лекарства за ветераните от войните

6 месеца променят наредба заради далавери в общини
Вече 6 месеца близо 10 000 участници вьв войните не получават полагащите им се безплатни лекарства. Това съобщи д-р Тодор Анастасов, председател на Сьюза на ветераните от войните. Тези дни ръководството на съюза изпратило протестно писмо до държавните институции.

Ветераните от войните имат право на лекарствени средства по списък, утвърден от Министерството на здравеопазването. Плащането е за сметка на държавния бюджет, казаха от съюза. Според тях вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков спрял парите заради разкрити далавери с тях в някои общини. Затова наредил промяна в наредбата, уреждаща безплатните илачи, която обаче се бави шести месец.

„В централния бюджет за 2012 г. са предвидени необходимите средства за възстановяване на направени разходи от ветераните от войните", казаха от МФ вчера. „Средствата ще бъдат изплатени, но при наличието на достатъчно гаранции за това, че ще бъдат защитени правата на тези хора", добавиха още оттам. Според информирани предстои усвояването на целевите пари да се прехвърли от общините към Агенцията за социално подпомагане, за да има по-строг контрол.

На някои места кметове отпускали пари за илачи на фронтоваците, защото знаели, че прекъсването е въпрос на време, но в повечето села и градове това не става, твърди д-р Анастасов. Повечето ветерани били на възраст 85-95 г., имало и надхвърлили стоте. Над 80% от тях били инвалидизирани. Всяка година броят им намалявал с около 3000 души.




Няма виновен за 15-те умрели деца в Плевен

Прокуратурата не откри престъпление в „Могилино 2”
БУРЯНА БОЖИНОВА

Няма да има дело за смъртта на 15 деца от плевенския дом с живите скелети, нашумял като "Могилино 2". Това стана ясно вчера, след като Окръжната прокуратура с постановление отказа да образува досъдебно производство поради липса на данни за извършено престъпление.

В края на април прокуратурата разпореди на директора на здравната инспекция в града да направи допълнителна проверка защо 15 деца са починали от 1 януари 2011 г. до 30 март 2012 -а. Тя трябваше да изясни каква е била диагнозата им преди фаталния край. Според експертното заключение процедурата при всички починали деца била спазена, на всяко дете е извършена аутопсия, а протоколите показвали съвпадение на клиничните и патоанатомичните диагнози. Комисията от лекари, назначена от здравната инспекция в Плевен, не е намерила грешки при лечението на децата, пише в постановлението. В дома

обаче са открити административни нарушения -липсвал актуализиран правилник за вътрешния ред, нямало правила за движение на медицинските документи, някои финансови оригинали не били подписани от директора и главния счетоводител. Копие от доклада ще бъде изпратено до агенцията за държавна финансова инспекция. За трудовите нарушенията пък ще бъде сезирана инспекцията по труда.




200 невролози на форум в Шумен
200 невролози от цялата страна се събират в Шумен на З-дневен форум до1 юли. Осмият колегиум се провежда под егидата на Българското дружество по неврология, а организатори са Дружеството на невролозите в Шуменска област, неврологичното отделение в МБАЛ и невролози от Русе. Темата тази година е „Митове и предизвикателства в неврологията". По време на форума ще бъдат организирани 6 научни симпозиума.

Тази година срещата съвпада с 1 юли. Организаторите са се погрижили и за това - в неделя в 5,30 ч участниците са добре дошли да посрещнат изгрева с рок парти и „закуска на тревата" на Шуменското плато.



МАЯ ДИМИТРОВА


Частни болници никнат като молове

Да откриеш частна болница, не е никакъв проблем -дори не се проверява произходът на парите.
Как уж няма пари в здравеопазването, а непрестанно се появяват нови играчи, които посягат към финансовия ресурс на касата", пита синият депутат д-р Ваньо Шарков.
Жулиета НЕДЯЛКОВА Наделина АНЕВА

Огромна битка предстои между държавните и частните болници, а разгарът й се очаква да бъде към края на годината, твърдят източници на „Преса". Проблемът е много сериозен и напрежението между „частниците" и останалите лечебни заведение постоянно ескалира, защото ресурсът за здравеопазване е малък, а битката за всяко парче от „баницата" - жестока.

430 са болниците в България, 1/4 от тях вече са частни. Темпът, с който се появяват на пазара, кара някои наблюдатели да смятат, че до 10 години броят на леглата им, който в момента гони 6000, може да се изравни с този на държавните и общинските заведения, където върви усилен процес на свиване. Към началото на 2012 г. те разполагат с близо 40 000 легла, но постоянно ги намаляват заради жестоката конкуренция на болничния пазар. В него се въртят 1 млрд. лева годишно само от здравната каса.

Инвестициите в частни болници вече изместват интереса от влагане на големи пари в молове. Около 300 000 българи годишно избират да се лекуват в частна клиника, което е 16% от хоспитализираните болни. Във Франция например този процент е 60, а в Германия - около 50.

През 2000 година сме имали едва 18 частни здравни заведения, през 2010 г. стават 88, а днес вече са над 100. През последните три години средно по десетина нови болници са пускани в експлоатация. Почти във всеки областен град вече има частно лечебно заведение, като най-много са в София, Пловдив,

Варна и Бургас. Несъразмерно много са и в Пазарджик, където за пръв път си проби път този бизнес. В същото време за последните 20 години няма построена нито една нова държавна болница. Държавата дълго време не заделяше почти никакви средства за модернизирането на лечебните заведения. Едва през последните години успя да ремонтира някои от големите университетски болници. Няма точна статистика колко пари е вложил частният бизнес досега в болници, но средно за разкриването на едно легло в модерна клиника отиват между 6000 и 8000 лева. В „Токуда", която има скъпа и високотехнологична апаратура и добра материална база, са вложени двойно повече за легло.

На 9 май сериозна заявка за пазара даде частната болница „Софиямед". Лично министър Десислава Атанасова сряза лентата, а НЗОК й „резервира" месеци по-рано бюджет от 9,5 млн. лева до края на годината. В нея са вложени 35 млн. лв. и ще разполага с 450 легла. Това я прави най-голямата българска инвестиция в здравеопазването. Собственик е Михаил Тиков, който има пет лечебни заведения и хотели във Велинград, Пещера, Пазарджик, Пловдив, а управител - бившият зам. здравен министър Михаил Зортев. „Разбира се, че всеки бизнесмен очаква да спечели от инвестицията, която прави, а при добър мениджмънт всяка болница би могла да е на плюс", твърди Тиков.

Все още най-голямата чужда инвестиция в здравеопазването си остава болница „Токуда" с 1000 легла капацитет и вложени 120 млн. евро от японска „Току-шукай Медикъл Корпорейшън". През 2006 г., когато тя отвори врати, по данни на НСИ у нас вече имаше 54 частни болници, но това не й попречи да се наложи и да получи договор със здравната каса. В момента лечебното заведение работи с 600 легла и прогнозен бюджет за тази година от над 32 млн. лева.

Основното предимство, с което печелят клиенти частните болници у нас, е луксът, който предлагат, и съвременната апаратура, с която разполагат. По отношение на обслужването на пациентите все още има какво да се желае.

В този бизнес, в който „за място под слънцето" вече се борят над 106-107 частни болници, се задава още по-голяма инвестиция, която се очаква да бъде обявена в следващите месеци. В София ще се строи голяма болница с турски капитали, която ще бъде последвана от още няколко в страната, твърдят наши източници. В столицата лечебното заведение ще бъде в кв. „Овча купел" и се предвижда да ес над 1000 легла.

Дали София има нужда от още една болница, е друг въпрос, защото по думите на шефа на НЗОК д-р Пламен Цеков излишъкът в момента е от около 3000 легла. По площ и капацитет новата структура ще се конкурира с най-голямата държавна болница - пловдивската „Св. Георги". За директор на новата мегаболница се готви д-р Спас Спасков, който дълги години беше шеф на „Пирогов". Той обаче засега се въздържа да говори за свое евентуално участие в новия проект. Неговата теза е - има място за толкова болници, колкото пазарът може да поеме.

Как става така, че една новооткрита частна болница процъфтява, а друга до нея - общинска или държавна, натрупва дългове и загива? Да не би частните болници да имат някакво магическо ноу-хау, за да бъдат печеливши, а останалите не са се сетили за това? „Отговорът е елементарен - формата на собственост няма никакво значение, защото всички работят с публични средства, но на така наречените частни им е разрешено да вземат кешови плащания, а на държавните - не", коментира за „Преса" директорът на „Света Анна" и председател на Асоциацията на работодателите в здравеопазването д-р Димитър Димитров.




Може да се режат и здрави органи
Частните болници имат много хубави страни. Но при някои се появиха и пороци. Поставят тежки диагнози, за да източват пари от здравната каса. Нещо повече - режат се здрави органи, разкри наскоро разследване на TV7.

Зловещите примери са от медицински комплекс „Доверие" в столицата. Някои от пострадалите пациенти остават инвалиди за цял живот. Други умират.

„Просто съм половин човек, не знам какво има в мен и какво няма. Машина за пари."

Това са само част от думите на пациенти, преживели ужаса на частната „медицина".

Анелия Христова е една от пациентките на „Доверие". Жената получава подарък от сина си за своя годишнина -операция за намаляване на телесното тегло. Попада на д-р Ивайло Цветков, хирург, който, според рекламния клип на болницата, обещавал бързо и лесно отслабване, без усложнения.

След операцията Анелия наистина отслабнала, тъй като хирургът отстранил стомаха й.

10 месеца жената била с отворен корем. Казва, че е оцеляла единствено благодарение на жаждата си за живот. Десислава Златанова никога няма да стане майка. След операция за отслабване е отстранена част от стомаха й и едната стена липсва.

Десислава също е примамена от рекламата за бързо отслабване и тегли кредит, за да се оперира. „Имах висящи буци от себе си след операцията. После ми се появиха кървящи рани. Усложненията бяха кошмарни", разказва тя.




Доц. Стайко Спиридонов, председател на националната асоциация на частните болници
Защо пациентът днес върви след парите
Сара ПРЕВРЕНСКА

- Доц. Спиридонов, вие сте първият български лекар, който през 1991 г. се осмели да влезе в частния сектор с болница „Хигия" в Пазарджик. Как се решихте на тази стъпка?

- Първата и основна причина се дължи на промяната в Конституцията, разрешена бе частната практика. По това време бях зам. главен лекар в МБАЛ-Пазарджик. Това, което не ми даваше мира, беше, че лекарите получаваха заплата според стажа, а не според уменията си. Лекуваш не лекуваш, заплата ти влиза в джоба. Началото беше трудно. Създадох поликлиника с болничен стационар. Започнах с 15 лекари и 10 сестри. Изглеждаше рисково начинание.

- Кога ви беше най-трудно?

- Трудностите никога не са свършвали, до днес. През 1999 г. се внесе „светлина в тунела" за частните здравни заведения. Влизането на здравното осигуряване даде възможност за развитие на частния пазар. Но стана така, че свободният пазар влезе в конкуренция с общественото здравеопазване. Лекарите в държавната болница, ползвайки държавната апаратура и условия, започнаха да предоставят медицински услуги с нерегламентирани плащания.

- Как се оцелява в град, в който има 4 частни болници?

- Прави се сметка на база брой болнични легла. Условно казано, ако касата финансира 1000 легла, няма никакво значение в колко болници ще бъдат разположени те. Ние трябва да се стремим към регулиран свободен пазар. Това дава шанс на пациента сам да реши в коя болница да се лекува. Той ще отиде там, където условията са най-добри. В цяла Европа тенденцията е точно такава. 60% от леглата във франция са частни, 75 на сто в Италия, 40% в Германия.

- Добро ли е навлизането на чуждестранни частни здравни вериги в България?

- Ние сме демократична държава, в която има равни условия и свободен пазар. При всички положения това ще е добре за пациентите. Основният проблем обаче са делегираните бюджети, те слагат камъче в обувката на здравеопазването ни. Възниква нов въпрос - парите ли да вървят след пациента, или той след парите. В момента пациентът върви след парите. Това спира или по-точно ограничава свободния достъп до болнична медицинска помощ.


Спас Спасков, бивш директор на „Пирогов":

Идват пари към здравеопазването
Вярвам в частната инициатива. В момента инвеститорите са готови да вкарат пари в здравеопазването. Но държавата се дърпа. Инвестиционният интерес е на вълни и ако не им покажем политическа стабилност, инвеститорите бягат.

Смятам, че много по-разумно е с парите от НЗОК да се плаща за извършена дейност,

а инвестицията в сграда, ремонти и апаратура да е частна. Сега излиза, че медицинската услуга се плаща два пъти в държавните здравни заведения - веднъж като пари за лечение и втори път - като пари за поддържане на материалната база.

Да, за някои пациенти ще има по-малък здравен пакет.

Посочете ми една дейност, която е еднаква за всички хора. Например храненето. Хайде утре да идем в „Шератон" и вие да ме храните там, защото аз ще си извадя документ, че съм социално слаб. Считате ли, че тук е възможно всички хора да получат медицинска услуга като в Германия? За да стане това, държавата годишно трябва да извади между 3000 и 4000 евро на глава от населението. У нас годишно се заделят по 250-300 евро.


Израелци ще направят „бижу" по рехабилитация в Кютендил
Лекарите от Израел, помогнали на блъснатата от Максим Стави-ски Мануела Горсова да подобри състоянието си, отварят болница у нас. Световноизвестната лечебница за рехабилитация „Левинщайн" е избрала първият й клон в Европа да бъде точно в Кюстендил. Тя ще бъде мениджър на здравното заведение, в което се очаква частен инвеститор от Израел да вложи около 25 млн. евро. „Това ще бъде бижуто по рехабилитация на цяла Европа", обясни кметът на града Петър Паунов, който лично успя да привлече тази инвестиция. Според него три били причините за това - заслугите на Димитър Пешев, който е от Кюстендил, към спасяването на българските евреи, балнеоложките традиции

на града и добрите му контакти с Израел още от първия ден на неговия първи мандат. На практика проектът е задвижен от началото на тази година, а до края на годината вече ще има готов проект за строеж. Израелците най-вероятно ще закупят терена в града, общината тепърва ще умува да участва ли изобщо с някакъв дял.

„В гр. Раанана, където е световноизвестната клиника на „Левинщайн", хотелите и частните квартири са препълнени с пациенти от цял свят, за прием се чака с месеци и на практика рискът за инвеститора е нулев", обясни Паунов. 110 български лекари заминават на обучение в Израел, 65 от тях веднага ще бъдат назначени, след като бъде изградена новата клиника.


Кои са хирургиите отличници
80% от отделенията във всички болници в София и областните лечебници имат най-високото, трето ниво на компетентност, сочи справка на „Преса". В здравните заведения в по-малките общини също има клиники с това ниво. Включително болницата във Видин, където наскоро почина 11-годишната Мария, защото нямаше кой да разчете правилно рентгеновата й снимка и докторите там объркаха белодробен оток с пневмония. Хирургиите отличници в София са във ВМА, „Св. Иван Рилски", „Св. Екатерина", НКБ, „Токуда", „Александровска", „Св. Анна".


Разжалват "Пирогов"
Отнемат нивото на компетентност на всички хирургии в института, докторите готвят бунт
Жулиета НЕДЯЛКОВА

Четирите хирургии в „Пирогов" ще бъдат разжалвани. Здравният министър Десислава Атанасова ще предложи да бъдат намалени нивата им на компетентност. Четирите хирургии плюс детската и гнойно-септичната, които са уникални, както и няколко травматологии, вече няма да са с най-високото, трето ниво, научи „Преса". Това означава, че болницата ще трябва да сключи нов договор със столичната здравна каса за по-малко клинични пътеки и съответно ще получава по-нисък бюджет. Тези важни клиники няма да имат право да работят поне по 12 пътеки, по които в момента приемат болни за лечение, а заплатите на медиците

драстично ще намалеят, пресметнаха запознати. Нивото на компетентност се определя от независима комисия по предложение на здравното ведомство.

„Не става дума само за тези 12 клинични пътеки и няколко хиляди по-малко, а за престижа на „Пирогов", който някой иска да срине и аз искам да знам защо", коментира едно от лицата на института и спешната медицина у нас проф. Милан Миланов. По думите му докладът на здравните власти е подсъден, защото е изготвен некомпетентно и в него има откровени лъжи.

Според инспекторите от медицинския одит детската хирургия например не отговаря на изискванията за трето ниво на компетентност по брой сложни операции. Регламентът е 300 хирургични интервенции на година, от които 30%, или 90, да са големи и тежки. „Ние сме направили 1200 операции, като от тях 270 са с висока сложност. Според проверяващите това не отговаря на процента, нищо че тежките случаи при нас са колкото в цялата страна за една година", коментираха недоумяващо от „Пирогов". Докторите се готвят за отпор на здравните власти и заплашват с бунт, ако министърът изпълни намерението си.

В доклада се настоява още ръководството на института да намали парите, които лекарите получават по клинични пътеки и да увеличи основните заплати на персонала. Как на практика да стане това и откъде ще дойдат пари, от МЗ обаче не уточняват.




Властта вади харчове на показ
Всички държавни разходи ще станат публични и ще се обявяват ежедневно на сайта на Министерството на финансите от 1 юли. Това съобщи заместник-министърът на финансите Владислав Горанов. Решението бе взето на вчерашното заседание на Министерския съвет.

Месец по-късно, на 1 август, на интернет страниците на всяко ведомство ще бъдат публикувани и изхарчените пари по второстепенните бюджетни разпоредители.

Това „важно решение по отношение на прозрачността", както го определи Горанов, породи повече въпроси, отколкото отговори, тъй като информацията е представена като счетоводна справка. От нея не става ясно нито на колко души са изплатени сумите за заплати, нито какво включват пера като „издръжка" и „други разходи".

„Ако сте толкова затруднени, най-лесно е да не посещавате сайта на министерството", отсече Горанов.

От справката за 20 юни става ясно, че за ден държавата е изхарчила малко над 54 млн. лева. От тях 1,325 млн. лв. за заплати, 972 хил. лв. за осигуровки, 5,25 млн. лв. за издръжка на ведомствата, 23 млн. лева за стипендии, пенсии, помощи, 25 млн. лв. за Националната здравноосигурителна каса и т.н.

Деница БОЯДЖИЕВА


Внасяме инженери от Индия и Турция

Работодателите привличат със синя карта „мозъци" от страни извън ЕС
България започна „внос" на висококвалифицирани кадри -инженери, лекари, IT специалисти, строители и дори юристи от Турция, Русия, Индия, Украйна, Сърбия, Канада и други. Общо 569 разрешения за работа на чуждестранни граждани е издала агенцията по заетостта /'през 2011 г. Това обяви експертът в Агенцията Мартина Антонова на форум на Българската стопанска камара (БСК) за привличане на чужди специалисти в страната ни. От началото на 2012 г. издадените разрешителни за вносни кадри са 269. Агенцията е дала благословията си за 7 висококвалифицирани чуждестранни специалисти през м.г. и за 11 - през 2012 г., каза още Антонова.

„Цели сектори на икономиката изпитват остър глад за технически кадри за производството със специализирана подготовка и определена квалификация. Сред тях са заварчици, шивачки, асансьорни техници, електротехници." Това каза зам.-председателят на БСК Камен Колев. По думите му бизнесът може да „внесе" специалисти от Македония, Молдова, Сърбия, бесарабски българи и др.

Висококвалифицираните кадри влизат в страната ни чрез т.нар. синя карта. Тя е въведена с директива за страните членки на ЕС през м.г. Документът

се дава само за специалисти от трети страни след разрешение от Агенцията по заетостта и дирекция „Миграция" към МВР. Наетите кадри трябва да получават заплата поне един път и половина над средната за страната.



У нас не се търсят толкова специалисти с високо образование, колкото с професионално. Заради кризата обаче ежегодно чуждите кадри, които се наемат у нас, намаляват.

Мария КОСТОВА


Цялата истина на един клавиш разстояние
В понеделник всеки любознателен българин ще може да види харчовете на министерствата, събрани в сайта на финансовото ведомство. Там ще бъдат изписани също така разходите за държавните висши учебни заведения, БАН, НОИ, както и за още някои други важни за страната ни ведомства. Само месец по-късно пък ще бъдат видни и плащанията на всички агенции към министерствата, които са второстепенни разпоредители. Да се покаже пътят на държавните пари и крайният им получател е доста смела постъпка, защото именно с мита за държавните тайни през последните десетилетия у нас се скриваха крайните получатели на средства от хазната и не ставаше ясно дали е било нужно да се похарчат средствата, събрани от данъците на всеки един от нас. Изсветляването на тази информация ще даде яснота какви суми плащаме по дълговете, колко струва членството ни в Европейския съюз и какви лихви дължим ние и децата ни. Да видим цялата истина може и да е скъпо начинание, но това е част от нашето израстване като общество.




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница