Г., с. 7 Със здравната реформа от 2016 г обещават По 1 лекарство без пари за най-масовите болести



Дата08.05.2018
Размер57.45 Kb.
#68809


04.07.2015 г., с. 7
Със здравната реформа от 2016 г. обещават
По 1 лекарство без пари за най-масовите болести
Те влизат с основния пакет дейности
Поне по едно безплатно лекарство във всяка група от най-масовите заболявания, които ще влязат в основния пакет дейности на здравната каса от 2016 г., обеща здравният министър д-р Петър Москов. Това съобщи в последния си брой пенсионерския вестник „Клуб 100". Разделянето на заболяванията в основен и допълнителен пакет вече е факт с промените в Закона за здравното осигуряване, които бяха обнародвани в „Държавен вестник". Принципът ще влезе в сила от догодина.

Основният пакет ще обхване най-масовите заболявания, които формират над 90% от заболеваемостта и смъртността у нас. Сред тях със сигурност са сърдечносъдовите, мозъчно-съдовите, някои белодробни и ортопедични, диабетът, както и майчиното и детското здравеопазване. Кои диагнози ще бъдат в основния пакет, ще бъде изяснено до края на годината. Една от тях се очаква да бъде хипертонията. В момента касата плаща 601 лекарства за хипертония в 17 групи със среден ефективен процент на намаление 1,5%, обяви д-р Москов. Над 20 пъти е разликата между най-евтиното и най-скъпото лекарство в някои групи. С най-голям пазарен дял при хипертонията - към 48%, били 2 лекарства, които са 5 пъти по-скъпи от референтното в групата, а то самото е 50 % платено (реимбурсирано) от НЗОК. За тях пациентите са доплатили 903 000 лв. през м.г. Новата концепция е референтното (чиято цена е най-изгодна и е с най-добро намаление от касата) в групата лекарство да бъде 100% платено от касата, за да се знае, че за хипертония е гарантиран 1 безплатен медикамент.

В допълнителния пакет ще останат диагнози и състояния, които не изискват незабавно лечение. Четете още новини в новия брой на вестник „Клуб 100"


03-10.07.2015 г., с. 26
Пазарът на добавки удря джакпота
Здрави мускули, фини талии, бляскава кожа и железен имунитет. Привържениците на "зеления" начин на живот прогресивно се увеличават, в резултат на което пазарът на хранителни добавки у нас процъфтява въпреки икономическата стагнация. През 2014-а аптеките са продали препарати за отслабване, протеини, пробиотици, имуностимуланти и други биопродукти за 237 млн. лв., като ръстът в отделните сегменти без изключение е двуцифрен. В здравните магазини се предлагат над 2500 вида добавки, а в интернет количеството им е необятно, защото никой не контролира този все по-използван начин за бизнес.

Като цяло най-активни потребители на добавките са платежоспособни потребители, които търсят висококачествени витамини, минерали и билкови продукти, за да поддържат здравословен начин на живот. Средната цена на опаковка на "еликсирите" е в пъти по-висока от тази на лекарствата, които се използват за същата цел. Но според феновете на биостимулирането това е печеливша инвестиция, тъй като им гарантира все по-малко близки срещи със здравната система. Съответно модата е да се търсят безвредни препарати от естествени природни източници, а основната част от купувачите са много добре информирани и знаят точно какво и от кого да си купят. Хранителните добавки, продавани в аптеките, се третират като бързооборотни стоки. Съответно и пазарът е силно конкурентен. Във всеки клас, например грижата за кожата, се борят за надмощие десетки препарати. Компаниите производители и дистрибутори използват разнообразни тактики, за да наложат новите си продукти - промотират ги със скъпи рекламни кампании, раздават безплатни мостри, спонсорират или участват в здравни инициативи и спортни събития.

И докато легалният пазар на добавки в България е регламентиран и работи спрямо европейските практики, знаят се съдържанието на всеки продукт и очакваният ефект от използването му, "тъмната половина" на бизнеса за пореден път "се прояви" при допинг скандала със щангистите ни. Дали тежкоатлетите ни "зад кулисите" са глътнали някоя и друга шепа стероиди, или взетите аминокиселини наистина са били замърсени със станозол, така и не стана ясно. Но е факт, че хранителните добавки се регистрират на свободен уведомителен режим и по данни на Българската агенция по безопасност на храните около 4000 от тях всяка година безпрепятствено излизат на пазара. Продуктите не преминават каквито и да било тестове, преди да бъдат пуснати в продажба, като бизнесът и потребителите играят на "честна дума".

По принцип във всеки здравословен продукт е заложено максимално допустимо количество витамини, минерали и екстракти, а здравното ведомство води "черен списък" на около 120 растения, които са забранени за влагане като съставки. Само производителят или търговецът обаче носи отговорност дали написаното на листовката или опаковката на шишенцето е действителното съдържание. Вярно е, че се правят някакви тестове, но България няма толкова модерна лаборатория, която да анализира с точност използваните субстанции. Когато "хранителната" агенция се съмнява, че нещо не е наред, пробата се препраща към Изпълнителната агенция по лекарствата, която също е напълно безпомощна срещу интернет търговията, тъй като липсват каквито и да било регистри на добавките, появяващи се онлайн. Санкциите за физическо лице, което разпространява необявена хранителна добавка, е между 500 и 2000 лева. Но при огромните обороти търговците едва ли се плашат от символичните глоби.

Най-често инспекторите на двете агенции хващат продукти с неуместни претенции за лечебен ефект. Според наредбите върху етикета на една добавка е абсолютно забранено да пише, че предпазва от болест или лекува. Допустимата автореклама е в рамките на: "подобрява състоянието", "подпомага нормалната функция" или "оказва благоприятно въздействие". Но в онлайн пространството с един клик могат да се намерят поне 9-10 извлеци от чесън, черни дървесни гъби или препарати с отрова от син скорпион,които лекуват рак. Дори да имат такъв чудодеен клинично доказан ефект, въпросните илачи следва да бъдат регистрирани и да се търгуват като лекарства. Само че там режимът е далеч по-строг, а таксите са в пъти по-високи.

"Самостоятелна губерния" са фитнес продуктите за трупане на мускулна маса й за изгаряне на телесни мазнини. Преди няколко месеца Патриотичният фронт внесе проект за промяна в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, с който да се регламентират проверките на хранителните добавки. Депутатката Султанка Петрова изтъкна като показателен случай "с младо момче, починало, след като е пило протеини за по-големи мускули". Всъщност запознатите ще кажат, че колкото и да е "замърсен" един протеин, той не може да доведе до пагубен ефект. Това е патент на анаболните стероиди,които се подават "под тезгяха". Само че спортният министър Красен Кралев даде друг потресаващ пример за дете, посещавало редовно фитнес, в чиято кръв впоследствие е открит допинг. Кралев добави, че при 40% от заловените със забранени стимуланти спортисти се е установило, че са взимали добавки. Затова той предложи всички фитнес центрове в страната да влязат в обща база данни и който иска да продава препарати, да се регистрира по Закона за храните.



Другото невидимо зло са "фет бърнърите", които фитнес обществото масово използва за стопяване на излишните мазнини. Те имат доста положителни страни - действат срещу задържането на вода в организма, ускоряват метаболизма, понижават холестерола, действат като антиоксиданти и дори регулират щитовидната жлеза. Но в същото време злоупотребата с тях, което е практика например за културистите, води до сериозни проблеми. Рязко се увеличава сърдечната честота и ако тя достигне много високи нива, това може да бъде фатално. Добавките за изгаряне на мазнини съдържат съставки, които отключват алергични реакции, причиняват проблеми с нервната система, раздразнителност, хиперактивност, повишено кръвно налягане и безсъние. Пристрастяването също ь е един от страничните ефекти. Затова едва ли ще е голяма загуба, ако вместо скъпо струващ препарат, хапнете нещо пълнозърнесто, леща или люти чушки. Те също разграждат мазнините, но по "лесния" начин.


04.07.2015 г., с. 4
При необходимост
Спират износа на лекарства
Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) ще може да спира износа на медикаменти за определен период от време. Това ще става чрез новата информационна система, която ще следи „пътя на лекарствата“ и ще бъде въведена през есента, съобщи здравният министър Петър Москов по време на изслушването му от ресорната комисия в НС. Платформата ще следи вноса и износа на лекарствата, а агенцията ще може да налага забрана за експорт на медикаменти при необходимост. Освен това МЗ е взело решение да се увеличи сумата, която държавата отпуска при костно-мозъчни трансплантации за деца. Целта е от 40 хил. лв. в момента, тя да стане между 60 хил. лв. и 100 хил. лв. Основната причина е, че реалната стойност на костно-мозъчна трансплантация при деца е по-голяма от начално определената сума. Москов разказа и как заради недостатъчно финансиране от държавата, детската онкохематология, която е модерно оборудвана, с изключително добре обучени специалисти и стотици направени трансплантации, има проблеми със задържането на персонала си. В същото време Фондът за лечение на деца в чужбина вземал решения за финансиране на лечение на българчета зад граница с около 500 хил. евро. По думите на Москов идеята е парите, които са за фонда, да бъдат използвани наистина за операции, които не могат да се правят у нас.
Каталог: upload -> files
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Списък на участниците – 22 ученици от икономически професионални гимназии и 3-ма учители
files -> З а п о в е д № от г. На основание чл. 162, ал. 4 от Кодекса за застраховането, образците на отчет
files -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
files -> Съдържание увод глава първа. Особености на отразяването на кризата в медийния дискурс
files -> Единни в многообразието замяза на „Еднообразни в разединението”
files -> Заседанието на кабинета, в което участваше и министър Москов продължава


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница