Г., с. 7 Внук на болен зашлеви лекар и санитар в Лом камелия александрова



страница1/3
Дата01.02.2018
Размер438.85 Kb.
#52807
  1   2   3
07 септември 2010 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ




07.09.2010 г., с. 7
Внук на болен зашлеви лекар и санитар в Лом
КАМЕЛИЯ АЛЕКСАНДРОВА

Млад софиянец зашлевил здраво лекар и санитар от филиала за спешна помощ в Лом. Скандалът избухнал в болница "Св. Николай Чудотворец", съобщиха от полицейската дирекция в Монтана,

Преди дни 81-годишен бил изписан от болницата с мнението на лекуващия лекар, че се е подобрил. Но в неделя му прилошало и близките извикали линейка. Когато го качили на носилката, внуците му от София скочили върху дежурния лекар д-р Милен Георгиев и санитаря Огнян Василев с думите, че не лекуват хората, а им помагат по-лесно да умират. Тогава и носилката се разклатила, краката на дядото увиснали. 22-годишният му внук М. К. Г. кипнал и ударил медиците. "Нямаме вина за този случай, пациентът е бил в реанимация, може да му е призляло от лекарствата. Докъде стигнахме,'-, да ни бдат.с юмруци?!", възмущават се те.


И провалени управленци - санитари

Болните ще бъдат доволни, че ги обслужват познати лица от телевизора
В ИДЕЯТА на здравния министър Анна-Мария Бо­рисова неосигуряващите се здравно да работят като санитари хем за наказание, хем да заслужат болнична помощ, има голям потен­циал.

Това е една от тези идеи, които блестят като муха в супата и могат да подобрят работата и в други минис­терства, ведомства и ресо­ри. При добър менидж­мънт тази идея може да се развие, да се клонира и да се превърне в панацея за

много проблеми в държавата.

Например шофьо­рите да дават през уи­кенда човекодни в ре­монтите по пътищата. Щом искаш да няма задръствания, хващай книжата!

Но да се върнем на наша­та тема. За какво иде реч, както обичат да казват по телевизора.

Ти имаш нужда от бол­нична помощ. Но поради немарливост, анархисти­чен инат или финансов ко­лапс не си плащаш здрав­ните осигуровки. Тогава? Тогава влизаш в болнично­то заведение с пълното съ­знание, че докато се леку­ваш, ще работиш едновре­менно като санитар в отде­лението. Две в едно, про­стичко казано.

Тук е мястото да уточ­ним, че трудът на санитаря е един нелек труд, сравним единствено с този на минь­ора или на министъра. На смяна трябва да минаваш с парцала и кофата близо по­ловин декар помещения.

Да отнасяш в тоалетната пълните уринатори, да ги изплакваш и да ги връщаш под леглата на осигурените здравно пациенти. Същото се отнася и за пълните под­логи, като тук трябва дебело да се подчертае, че в ни­какъв случай не трябва да имаш тремор.

Друго важно условие при работата с подлога е, така да се каже, да не си гнуслив или поне да имаш хрема. Трябва също така да сме­няш замърсените пижами и постелки на неподвижни­те пациенти. Ако няма чи­сти пижами и постелки, ще трябва да напрегнеш въо­бражението си и да използ­ваш примерно покривките

на масите в трапезарията.

Ако самият ти си непо­движен пациент обаче, за да не саботираш с непо­движността си креативността на идеята, ще тряб­ва да си водиш заместник.

Така. Дотук добре, както викал оня, който падал от трийсетия етаж и бил стиг­нал до втория.

Тази идея, освен че ще реши въпроса с лечението на неосигурените сънарод­ници хайвани, ще повиши и жизненото равнище на на­селението. Какво имам предвид?

Довчера си бил безрабо­тен. Бъркал си си в носа, люпел си семки и си реша­вал кръстословици. Но днес работата ти като сани­тар ще отвори нови финан­сови перспективи пред теб. Можеш да влезеш напри­мер във връзка с погребал­ни агенции и да им съобща­ваш своевременно за по­тенциални техни скорош­ни клиенти срещу опреде­лена комисиона.

Наскоро един шеф на по­гребална агенция се изцепи в частен разговор, че бил страшно доволен от сегаш­ното управление, защото бизнесът му процъфтявал. И при царя било добре, и при тройната коалиция би­ло добре, но сега било на­право върхът. Та ето какво поле за действие се отваря пред новоизлюпените са­нитари.

В заключение още ня­колко думи за приложе­нието на идеята в други сфери и области. Какво пречи тази форма на при­нуда или наказание да се приложи и за провалилите се управленци. И то по съ­кратената процедура. Тък­мо и пациентите в болнич­ните заведения ще са до­волни, че ги обслужват по­знати лица от телевизора.

Това между другото мо­же да има неподозиран те­рапевтичен ефект. Защото смехът, както е известно, е най-доброто лекарство. При това - съвсем безплат­но.

ДЕЯН ЕНЕВ



*Авторът е писател, работил е и като нощен санитар.


Бойко, слез на земята, спри със самовъзхищението!
Петър Курумбашев е роден през 1968 г. в Плевен. През 1990 г. завършва Техническия университет. Един от идеолозите на “Ку-ку”, продуцент на козлодуйското предаване. Един от създателите на СДС. Доскоро бе общински съветник от групата на БСП, въпреки че не е член на червената партия. На последния парламентарен вот беше избран за депутат от листата на социалистите. Бил е консултант на медийната корпорация СМЕ, сега е собственик на малка ВЕЦ. Баща на 3 деца.
- Г-н Курумбашев, много весело започна сесията на парламента. Поговорихте си за партизанска война, кой дъвче дъвка, кой ходи до тоалетна и т.н. На какво се дължи това настроение?

- Няма никакви приоритети на управляващите и всеки се държи както му хрумне. Нищо сериозно не чух от изказването на председателя на ПГ на ГЕРБ Тодор Димитров за началото на сесията. Там имаше такива мегаклишета от типа, че застаряващото население оказвало натиск върху пенсионната система. Това е медицински факт, който знаем от поне 15 г. и стои пред цяла Европа. Нямаме нужда от констатации, че слънцето изгрява от изток и залязва на запад. Не чух никакви сериозни управленски намерения.

Най-оригиналното, което Волен Сидеров успя да каже, е, че предвижда партизанското движение. На другия ден премиерът, когато се обсъждаше нещо сериозно, като стратегия 2020, прави забележки кой бил в залата, кой дъвче дъвка, кой пил кафе и си говори на “ти” с Масларова, сякаш са пили снощи до 12.

- Трябва ли премиерът да споделя с депутатите от трибуната на парламента, че е ходил до тоалетната?

- Това е съвсем човешко, не би могло да се използва за спекулации, че е напуснал залата в такъв момент. Но да се демонстрира такава досада и отегчение по такава важна тема, не приемам. Да не отговориш дори с едно изречение към всички сериозни забележки и изказвания... Абсолютна обида към парламента и парламентаризма.

На нас ни липсва точно диалогът какво искаме да направим в следващите 10 години в България, как виждаме мястото й в ЕС.

За съжаление, имаме повече от 20% от българските граждани, които живеят в София, това никога не е било. Следващите години се очертава да сме 6 милиона, от които половината в София? Това на кого му харесва? Нито на софиянци, нито на хората , които са принудени да дойдат в столицата.Обезлюдяват се цели райони, специалистите отиват към големите градове. Този разговор за бъдещето отсъства. Но не може да дискутираш това с хора, които не знаят какво ще направят след 10 дни.

- Вие сте един от създателите на политическата сатира у нас с “Ку-ку”. Сега тя обаче отсъства от екрана - политиците ли слязоха на битово ниво, или вече не са интересни на хората?

- Мисля, че депутатите ще са любимци още много години, но и нивото слезе много ниско, особено в този парламент.

Всъщност “Ку-ку” сега нямаше да бъде възможно. Доста добре са регулирали нещата в медиите - има две сериозни медийни групи, които са в отлични отношения с властта. Но според мен те й правят лоша услуга. Проблемът на премиера е, че си мисли, че когато реши един проблем медийно, го е решил в действителност. Ако в болницата в Разград дават на болните по една кофичка кисело мляко на ден, за да пестят за лекарства, а в болницата в Хасково нямат чисти чаршафи и затова не приемат хора, ти можеш да забраниш това да не се излъчи, но не решаваш проблема. Това е отворена рана и като сложиш бинт върху нея, тя отдолу загноява и става още по-лошо.

А от една година в здравеопазването е само провал след провал - смениха шефа на здравната каса, махнаха и здравен министър, смениха шефа на комисията по здравеопазване, двама зам.-шефове също ги махнаха. Няма човек в тази сфера, който да е изкарал и една година.

Стана практика в ГЕРБ някой като си подаде оставката от зам.-председателско място в комисия и да получава индулгенция. Така се случи и с депутатите, които уредиха наркопоправката. Като си подадоха оставките, пак останаха членове на комисиите си, влиянието им не намалява. Да си зам.- шеф на комисия, е медал от тиква. Геновева Алексиева си подаде оставката, защото гласува за доцентурата на дъщеря си, но пак е член на здравната комисия. По-големият конфликт е, че уреди едно заболяване, което се лекува в нейната частна клиника, да се плаща от здравната каса. Това вече не е лобизъм, а политическа корупция.

Според мен този случай трябва да влезе в комисията по етика и няма да се учудя, ако бъде вторият случай, пратен към Върховния административен съд. Първият беше с хонорара на Доган. Защото искам да вярвам, че тази комисия по етика не е създадена за 80 народни представители от опозицията, а за всичките 240.

- А на какво според вас се дължат индулгенциите на министър Божидар Димитров, който няколко пъти е спасяван от премиера?

- Индулгенциите са вследствие на демонстрацията на премиера, че остават всички, които са му верни, без значение дали вършат работа, дали смятат, че българският народ е “шибан” или не. В случая Димитров е преминал от друг лагер към Бойко, това е лична услуга към Бойко, той е от трофеите на Бойко. И посланието е: всеки, който предаде другия отбор, ще бъде възнаграден.

И на всичкото отгоре продължаваме да слушаме идиотски обяснения в тази посока - сега премиерът бил сърдит на министъра. Той да не му е откраднал цветните моливи, че да му е сърдит? Това може да се случи в трета група в детската градина. Ако си премиер, викаш този министър и му искаш оставката! А той му се сърди!

Божидар Димитров пък казал, че щял да иска прошка от премиера. Що за наглост?! Ти си обидил българския народ, трябва да искаш прошка от него. Какъв е премиерът? Патриарх, папа, че да искаш от него прошка?

- А вие засегнахте ли се, че сте част от “шибан народ”?

- Мен този министър не може да ме засегне. Ние по принцип имаме много ниско самочувствие и себеуважение като народ. И когато водещите личности продължават да го подклаждат, какво остава за другите. Още повече един Божидар Димитров, който се е заявил като националист и патриот.

- Вие сте в комисията по култура. Как трябва да се реши проблемът с пенсиите на певците?

- Това е поредният проблем, който тази власт решава на парче. Както им става здравната реформа, така им става и културната.

Не може да оградиш едни 150 човека и да им дадеш 1000 лв. на месец, защото са с изключителни заслуги. Първо ще възникне въпросът защо са само поп и рок изпълнители. Имаме художници и оперни певци, които са по-известни в света и те нямат наглостта да поставят този въпрос за себе си, а други, които на всичкото отгоре не са се осигурявали, искат за себе си. Защо такива пенсии да не получат инженери, които са строили яз. “Белмекен” или яз. “Батак”, или български лекари, които са правили например сърдечни операции на световно ниво?

В момента се извършва геноцид над медицинското съсловие. Защо да не може един лекар да получава 10 000-20 000 лв.? Добрите лекари ще изчакат още малко на мускули и ще отидат да ги получават в други държави. И повече никога няма да можем да ги върнем. А у нас правят акции за лекари, които източвали касата. Дори премиерът се обърна към тях, като им каза, че ако искат да стачкуват, значи искат да върнат Станишев и Доган. Не, лекарите не са някакви фенове на политиците, те искат да си вършат работата и да получават достойно заплащане.

- Вашите съвети към премиера Борисов?

- Да изостави тази линия на самодоволство и самовъзхищение. По много важни за обществото теми трябва да потъри много широко съгласие, да слезе на земята. Не искам да злорадствам с неуспеха на това правителство, за да кажем после: ето, при нас беше по-добре. Свикнахме да побеждаваме само с унижаването на опонента, а не чрез аргументи и предложение как хората да живеят по-добре.

- Като бивш общинар ще подкрепите ли Георги Кадиев за кмет на София?

- Разбира се, и в предишната кампания му помагах и сега бих му помогнал. Смятам, че БСП има много добри шансове в тези избори, тъй като хората вече видяха какво им предложи ГЕРБ за 4 г. в София. Разочарованието от ГЕРБ е голямо и за мен ще е реално БСП да има най-много общински съветници.

- Ще събере ли БСП гласове за вот на недоверие?

- Задължително е да има вот и темата е безспорна - провалът в здравеопазването. Добре, да се съкратят малките болници, ама те разсипват и големите. Хората натовариха това правителство с голямо доверие, за да прави реформи, а получиха футболните мачове на премиера и победата на Борис Бекер над Бойко, което очевидно е вторият му голям успех в живота след победите му на “Уимбълдън”.


Лекарите на събор в деня на София
Правят болници джуджета

Анна-Мария разрешава отделение с 5 легла, всяка лечебница със CV
Ако до средата на тази седмица правителството не осигури нужните средства за здравеопазване, Българският лекарски съюз ще свика извънреден събор на 17 септември. В деня на София лекарите ще обсъдят състоянието на здравната система и ще решат кога и как ще протестират. Според медиците тази година болниците са получили 158 млн. лв. по-малко в сравнение с миналата. Заедно с орязаните пари за извънболнична помощ те чакат още 200 млн. лв. от кабинета.

Болници джуджета, в които ще ни лекуват от два вида болежки, е на път да сътвори здравното министерство насред най-важната реформа в сектора. 60 легла и отделения по две специалности ще са нужни на едно лечебно заведение, за да бъде многопрофилна болница. Това предвижда проектът на здравното министерство за Наредба за устройството на лечебниците. В момента изисквания за броя на леглата няма, но многопрофилните болници трябва да имат звена поне по 4 специалности. В наредбата обаче се предвижда още и в едно отделение да има минимум 5 легла или толкова, колкото се поместват в една стая. Промените привеждат клиниките в съответствие с философията на здравната реформа. Нейната цел бе постигането на по-високо качество за пациентите и спирането на финансовите течове в системата. Според специалистите обаче правителството е на път да постигне напълно обратен ефект. Причината е, че в центъра на реформата се постави броят на леглата, а не на болниците. Така клиниките се раздробяват на още по-малки структури, които ще запазят разходите си, но ще понижат качеството си на работа, предупреждават експертите. Освен това медиците в тях ще бъдат напълно демотивирани да се развиват и да поддържат квалификацията си. Обратна на родната философия за реформи е и тенденцията в останалия свят. За да повишат качеството си на обслужване и да спестят от харчовете, там болниците се окрупняват, а не се раздробяват.

Едновременно с намаляването на някои изисквания към болниците здравното министерство увеличава други, които няма как да се изпълнят. В проекта на наредбата се предвижда всяка държавна или общинска клиника да разполага с патологоанатомично звено, спешно отделение с легла за диагностика до 24 часа и структура по трансфузионна хематология. До момента тези изисквания бяха задължителни само за областните и университетските болници. Ако се въведат, част от тях със сигурност няма да могат да се изпълнят. Причината е в липсата на определени специалисти. Патоанатомите например са само 70, а държавните и общинските болници са 211.

Нови задължения на лечебниците се вменяват с проекта и по отношение на дейността и заплащането й. Финансирането на спешните пациенти ще се прави по различна методика, която тепърва се готви. 60% от починалите хора в болниците пък ще минават на задължителна аутопсия, за да се види каква е причината за смъртта им. Освен това всяка клиника ще трябва да си направи паспорт с данни за броя персонал, дейност, смъртност, апаратура и т. н. В този документ ще се определя и дейността, която има право да извършва. Според новите правила клиниките в това отношение ще се делят на три нива на компетентност. Най-малко лечебни процедури ще имат тези от първо ниво, повече от второ - сегашните областни болници, а третото е за университетските или така наречените високотехнологични болници.



Мария Чипилева


Пращат медсестри по домовете
Здравното министерство ще осигури безплатни сестрински грижи за пациенти с хронични заболявания по домовете. Това обяви здравният министър Анна-Мария Борисова. По този начин ще се обгрижват пациенти, които имат нужда от медицинска помощ, но не са за болница. Все още обаче не е ясно откъде ще се вземат медицински сестри за този тип услуги, нито как ще се финансира дейността им. У нас има недостиг на бели касинки дори за болниците. Заради ниското заплащане пък те все по-често бягат на работа в европейските страни. От 53 хиляди през 1990 г. сега те са намалели на 31 хиляди.

Проблем има и с превръщането на общинските болници в клиники за долекуване. От средата на август досега само 11 здравни заведения са подали молба в министерството за преструктуриране. Това са лечебниците в Брезник, Тервел, Елена, Любимец, Дулово, Полски Тръмбеш, Царево, Генерал Тошево, Дряново, Средец и Радомир. Причината за нежеланието на общинските болници да станат клиники за долекуване е неяснотата около финансирането на дейността им. От следващата година здравната каса трябва да плаща 5 пътеки за долекуване, но засега не се знае с какви пари, както и колко ще струва всяка една от тях. Отделно тези пътеки са малко за издръжката на цяла болница.




Големите пазарлъци за бюджет 2011 започнаха
Да има буфер за непредвидени разходи в бюджета за следващата година, съветват икономисти
Биляна Вачева

Гореща ще е есента за вицепремиера и финансов министър Симеон Дянков. До края на септември трябва да бъде готов законопроектът за държавния бюджет за 2011 г, за да може в началото на октомври той да влезе на първо четене в парламента. В момента текат трудни разговори между финансовото министерство и всички останали ведомства, научи в. "Пари". Причината е, че парите са малко, а всяко ведомство традиционно иска повече за следващата година. Разликата в сравнение с предходните години е, че тогава имаше излишък, а сега хазната е на червено, и то тъмночервено. Първи на опашката Новият политически сезон постави началото и на големите пазарлъци в държавата. Няколко министри вече дори публично побързаха да си кажат, че през следващата година ще искат по няколко милиона отгоре. Преди дни Висшият съдебен съвет обяви, че ще поиска бюджетът на съдебната власт да бъде увеличен с 96 млн. лв. Така че през следващата година бюджетът на Висшия съдебен съвет да стигне 483 млн. лв. За 2010 г. те поискаха 437 млн. лв., но парламентът одобри сумата 387 млн. лв. Всеки иска пари Висшият съдебен съвет е втората държавна структура, която директно поиска повече пари. Преди тях министърът на регионалното развитие Росен Плевнелиев беше категоричен, че догодина ще му трябват допълнително 500 млн. лв. Очаква се от министерството на здравеопазването и социалната сфера също да лобират за по-големи бюджети. Предстои обаче всяка институция да мотивира пред Симеон Дянков защо ще увеличава разходите си. Задачата на финансовия министър никак не е лесна. Причината е, че той на всяка цена трябва да свие дефицита под 3%, иначе го чака строго мъмрене от Брюксел. След като правителството коригира бюджетния дефицит за тази година до 3.9%, Европейският съюз вече ни гледа под лупа. България не може да си позволи грешен ход. След Гърция европейските лидери са станали изключително предпазливи. Контролът е строг, а санкциите ще са безмилостни. Външен контрол За пореден път се оказва, че за да бъде дисциплинирано българското правителство, трябва някой отвън да го следи изкъсо. Иначе не става. На практика България печели от печалния опит на Атина. И докато правителството на тройната коалиция беше наказано от европейските лидери заради неусвояемостта на фондовете, кабинета на Борисов го заплашва наказание заради липса на финансова дисциплина. Полезен ход Затова в бюджет 2011 г. трябва да има записан буфер от 500 до 1 млрд. лв. за непредвидени харчове (обещания на премиера), каза за в. "Пари" Георги Ангелов, главен икономист от "Отворено общество". По думите му има голям риск премиерът да се съгласява да дава пари на всеки в държавата, който каже, че ще стачкува. Ангелов уточни, че и предишните управляващи не са спазвали фискална дисциплина, но разликата с предишните години е, че имаше приходи и бюджетен излишък. Иначе са заложени следните фискални параметри за догодина: 25.833 млрд. лв. приходи, 26.822 млрд. лв. разходи и 1.61 млрд. лв. (2.5%) дефицит. Режат си клона, на който седят Проблемите, пред които кабинетът ще се изправи през следващите години, е увеличаването на дълговете. От тригодишната бюджетна прогноза става ясно, че разходите за лихви се увеличават с доста бързи темпове - от 661 млн. лв. за 2011 г. до малко над 900 млн. лв. за 2013 г. В същото време болниците и висшите учебни заведения продължават да трупат дългове. Въпросът е кой ще ги плаща. Отговорът идва автоматично - отново данъкоплатците. Защото какво прави едно правителство, когато парите не стигат. Ами много просто - вдига данъците.


Здравните фондове залагат на депозити,пенсионните - на акции
Ръстът на бизнеса помага и на двата сектора да увеличат активите си през първото полугодие на тази година
Дружествата за допълнително здравно осигуряване предпочитат да инвестират средства в банкови депозити, а пенсионноо-сигурителните компании са увеличили значително вложенията в акции, права и дялове. Това показват изчисленията на в. "Пари" за инвестициите на двата сектора на база официалните статистически данни на Комисията за финансов надзор. Здраве Справка в баланса на частните здравни фондове показва, че активите на компаниите от сектора са се увеличили със 17.3% на годишна база и в края на юни тази година достигат 76.8 млн. лв. "Повечето активи на дружествата за допълнително здравно осигуряване са благодарение на ръста на бизнеса", обясни Николай Мишкалов, изпълнителен директор на "ЗОД Булстрад Здраве" АД. Подобно на компаниите в общото застраховане и здравните фондове залагат основно на инвестиции в банкови депозити. Към 30 юни дружествата държат 20.3 млн. лв. на влог, като са увеличили парите в банки с 28.7% на годишна база. Делът на банковите депозити в общите активи на компаниите достига 26.4%, а в края на юни миналата година беше 24.1%. "Логично е голяма част от инвестициите ни да са в банкови депозити, защото тези продукти дават най-сигурната доходност при нисък риск", коментира Николай Мишкалов. Увеличава се и делът на инвестициите в държавни ценни книжа, които се определят като най-сигурния финансов инструмент, макар и с по-ниска доходност. В края на юни тази година здравните фондове са купили ДЦК за 13.1 млн. лв., което е ръст от 20.5% на годишна база. Делът на тези инвестиции в общите активи е 17.1% спрямо 16.7% в края на полугодието на 2009 г. Инвестициите в акции се повишават със 77.9% на годишна база и към 30 юни 2010 г. са 1.8 млн. лв. Понижение като абсолютна стойност има само на вложенията в корпоративни облигации, като сред причините са несигурността на този пазар и проблемните емисии, които се появиха на БФБ през 2010 г. Здравните фондове са инвестирали във фирмен дълг 2.9 млн. лв., което е с 25% по-малко спрямо вложенията в края на юни миналата година. Пенсии Към 30 юни 2010 г. пенсионноосигурителните дружества управляват активи за 3.45 млрд. лв., което е ръст от 29.5% на годишна база. "Приходите от вноски на осигурените и доходът от инвестиции са двете причини, които водят до ръст на общите активи", каза Даниела Петкова, главен изпълнителен директор на "ПОК Доверие" АД. Според нея заради по-високата безработица вноските през тази година са намалели. Пенсионноосигурителните дружества от своя страна държат най-много средства в акции, права и дялове от колективни инвестиционни схеми. В края на юни тази година компаниите са инвестирали 854.3 млн. лв. в тези инструменти, което е 100% ръст на годишна база. Делът на акции, права и дялове в общите инвестици на пенсионните компании е почти 25%. "Има ръст на експозициите в акции, защото първото полугодие на миналата година все още беше подвластно на силния спад на фондовите борси", добави Даниела Петкова. По думите й е нормално тези вложения плавно да се повишават, защото все още не са достигнали нивата отпреди кризата.

Намалява делът на депозити спрямо всички активи, като в края на юни 2010 г. пенсионните дружества са вложили в банки малко под 20% от всичките си активи. Влоговете на сектора са 682.3 млн. лв., което е ръст от 16.4% на годишна база. Най-слабо е повишението на парите, вложени в ДЦК. Към 30 юни в държавен дълг са вложени 794.6 млн. лв., като тези средства се повишават с 6% спрямо първото полугодие на 2009 г. "Категорично мога да кажа, че няма предпочитан и най-сигурен инструмент за инвестициите на пенсионните фондове", каза Даниела Петкова. По думите й компаниите ще поискат законови промени, които да позволят на компаниите да влагат средства в още инструменти, защото така ще се получи още по-добра диверсификация.





Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница