Г. Военните пак уплашиха столицата строителни скандали



Дата07.05.2018
Размер133.98 Kb.
#67662


20.08.2008 г.

Военните пак уплашиха столицата
СТРОИТЕЛНИ СКАНДАЛИ

Изграждането на Националния армейския комплекс започна с няколко скандала. Тогавашният изпълнителен директор на ИА "Военни клубове и информация" Стоян Стоянов-Стутци беше подал подвеждаща информация на бившия военен министър Веселин Близнаков, че строителството на комплекса ще струва само 9 млн. лева и те ще бъдат осигурени от собствените приходи на агенцията. Тогава агенцията разполагаше с бюджет с около 5 млн. лв. на година. Комплексът е разположен на 14 дка на бул. "Скобелев". От 2 г. "Сега" води дело срещу агенцията, тъй като от нея отказаха да съобщят кои са всички фирми, взели участие в конкурса. През май 2005 г. бе обявена обществена поръчка за груб строеж на 2-ро и 3-то ниво на комплекса. Стойността й е 14 958 266 лв. без ДДС. На 14 юли 2005 г. агенцията сключва договор с фирма "Хуфу". Според запознати на конкурса са се явили 3 фирми. "Хуфу" доскоро бе част от замесената в куп скандали строителна фирма "Ситиком". Хуфу е египетското име на Хеопс, известен най-вече с пирамидата си.
Денислав Цонев

Военното министерство за втори път в рамките на два месеца вся паника в София. След като на 3 юли склад с боеприпаси в Челопечене се взриви и изпотроши десетки къщи, вчера се срути скеле от строежа на Националния армейски комплекс в центъра на столицата.

Около 14 ч. жители и случайни минувачи на ул. "Княз Борис I" изпаднаха в шок, докато гледаха как огромно скеле от строежа се срутва директно на улицата. Двама работници са били върху скелето, но само единият е пострадал. Те са били между 4-ти и 5-и етаж при срутването, а раненият 44-годишен мъж е в болница със счупена тазобедрена става. За щастие в този момент по улицата не са минавали хора, макар че част от железата са паднали върху сградата на магазин "Фантастико". Тежки са пораженията само за десетина собственици на автомобили.

На мястото веднага бяха изпратени екипи на Бърза помощ, пожарната и полицията. От Министерството на отбраната за 2 часа успяха да се организират, за да обяснят, че нямат вина за инцидента. Оттам припомниха, че с обществена поръчка през 2004 г. за главен изпълнител на комплекса е избрана строителната фирма "Хуфу".

"Съгласно т. 14 от договора изпълнителят носи пълна отговорност за безопасността на всички видове работа и дейности на обекта", се казва в съобщението. Посочва се още, че фирма "Хуфу" от своя страна е избрала за подизпълнител на монтажните дейности фирмата "Блек пърл".

Шефовете на двете фирми влязоха в задочен спор за обстоятелствата при инцидента. Собственикът на "Хуфу" Димитър Атанасов заяви пред "Фокус", че срутването е станало при демонтаж на скелето, а причината била човешка грешка.

"В момента на инцидента представител на "Блек пърл" не е бил на мястото. Скелето е монтирано на този обект преди около година. Все още във фирмата не са постъпвали искания за неговия демонтаж", казва пък отговорник по техническата част в "Блек пърл" – Дани Дундов. По думите му скелето било на тяхната фирма, но е дадено под наем. И отговорността била на този, който го използва.

Колкото до обезщетенията на пострадалите собственици на паркираните коли, от фирмата изпълнител обясниха, че обектът е застрахован и застрахователят трябва да поеме щетите.

Собствениците на смазаните автомобили се вцепениха от ужас при гледката. "Военните ще ми платят до стотинка, само да успея да си погледна щетите, за да ги опиша", заканваше се шофьор на смазано "Пежо". Докато полицаите опитваха да го спрат да отиде до колата си, той пък успокояваше баща си, който дошъл до София за лечение на сърце. Охраняващите обаче разочароваха прииждащите гневни собственици, че колите им ще бъдат освободени от затрупалото ги скеле най-рано след ден.


20.08.2008 г.

РЕЖАТ ПИПАЛАТА НА ПАЯЦИТЕ
Строителните инспектори затварят гаража дo края на месеца
Софийските паяци ще останат без най-големия си наказателен пар­кинг. Причината е, че гордостта на общинска­та фирма "Паркинги и гаражи" срещу театър "София" се оказа неза­конен обект и ще бъде закрит.

Това става ясно от запо­вед, с която шефът на со­фийската дирекция на Националния строителен контрол (РДНСК) Ангел Стоилов нарежда пар­кингът да се затвори. Заповедта е издадена на 14 август и е в резултат на проверка за законността на паркинга, направена от строителните инспек­тори по сигнал на граж­дани. Проверката устано­вила, че наказателният гараж не е регистриран по правилата на закона за устройство на терито­рията.

Отделно, нарушения са допуснати още при пост­рояването му преди бли­зо 20 години. Той е бил из­дигнат през 1989 върху градинка и без разреши­телно. През 1999 г. СОС е апортирал гаража в капи­тала на "Паркинги и гара­жи", пак без да се спазят законовите норми. Той е бил публична общинска собственост, а според нормативните актове тя не може да се дава на фирми, обясниха строителните инспекто­ри. "Гаражът ще бъде зат­ворен до края на месеца по установения от закона ред. Обектът ще бъде обезопасен, а електри­чеството в него - прекъс­нато", обясниха пред "Те­леграф" хората на Стои­лов.

Контра

Ще обжалваме запо­ведта в съда, отсече ше­фът на общинската фир­ма "Паркинги и гаражи" Николай Александров. Според него затварянето на паркинга щяло да се окаже проблем не само за София, а за дър­жавата. Причината - гаражът поемал по-голямата част от колите, които об­щината вдига, за да раз­чисти трасетата при посе­щения на държавни гла­ви. Затова и правителст­вото трябва да помогне за решаване на пробле­ма, отсече Александров.



Загуби

Паркингът е най-голе­мият от трите на­казателни обекта, на които паяците извоз­ват вдигнатите за непра­вилно паркиране коли на софиянци. Затварянето му ще причини сериозни финансови загуби на об­щинската фирма "Пар­кинги и гаражи", призна шефът й Николай Алек­сандров. Дружеството печели по 29 лева от вся­ка кола, което означава, че само от този паркинг фирмата взема между 2000 и 3000 лева на ден, сочат сметките на "Телег­раф". На него има място за 50 коли. Другите два наказателни гаража, кои­то се намират в кв. "Иван Вазов" и на ул. "Козло­дуй", имат средно по 25 паркинг места. Т.е. - двой­но по-малък капацитет.




20.08.2008 г.

Нови Искър сезира Брюксел за екологично бедствие
Инициативен комитет от Нови Искър и екосдружението "Връбница-Надежда" сезираха европейските ин­ституции заради екологич­но замърсяване на района, съобщиха вчера от органи­зациите. В петицията, под­писана от 2000 граждани на Нови Искър, се казва, че Софийското поле е пред екологична катастрофа за­ради изхвърляне на стоти­ци хиляди кубици опасни отпадъци в землището гра­да. Те настояват европей­ските институции да из­следват почвата, за да се види какви химични про­дукти и вещества има в нея.

По думите на предста­вители на двете организа­ции замърсяването започ­нало в периода от 20 май -30 юни 2008 г., когато ка­миони са извозвали земна маса със силна миризма към летище Доброславци. Хората поискали проверка, която установила, че мириз­мата идва от отпадъци от производство от фармацев­тични и лекарствени сред­ства от бившия цех на "Фармахим" в кв. "Илиянци".




19.08.2008 г.

Княжево обяви свещена война за гората си

Сформира се сдружение с председател доц. Николай Ангелов от Техническия университет
Учредено е гражданско сдружение, което трябва да спре брадвите, наточе­ни за Княжевската гора.

Председател на Упра­вителния съвет е доц. Ни­колай Ангелов от Техни­ческия университет, а в Ревизионната комисия е избран Любен Марков, първи братовчед на убития писател Георги Мар­ков.

"Сдружението се нари­ча "За Княжево" и сега подготвяме документите за регистрация", обясни за НТ доц. Ангелов.

Офанзивата за спасява­не на Княжевската гора се поде след публикациите в Нощен Труд. Лично областният управител на София град Тодор Модев е дал разрешение да се застрои Княжевската гора. Пред наш репортер той симулира амнезия и зая­ви, че не е подписвал така­ва заповед. Но докумен­тът с неговия параф от 5 юни м. г. се пази в редак­цията.

Далаверата с Княжев­ската гора стартира с ме­рака на ДПС да си изгради свой вилает в полите на Витоша. Първо сарая на Доган до Бялата вода, а наоколо и Княжевската гора да му шуми. През 2001 г., току-що поели властта със Симеон, депесарите слагат за областен на София град своя Росен Владимиров. Той сменя статута на гората от общинска в частна държав­на. После земеделският министър Мехмед Дикме я препраща в горския фонд. Оттам е реституирана и мигом препродадена ев­тино на шеф на строител­на фирма. Но няма разре­шително за строеж. Именно Тодор Модев дава зелена улица. НТ-разкритията обаче вдигнаха княжевци и надеждата е, че Столична община ще си изиска обратно имота.

Максим КАРАДЖОВ


19.08.2008 г.

Далаверата е в асфалта, никой не ремонтира тротоарите
Нов асфалт е положен така, че изравнява улич­ното платно с тротоара, откри НТ на ул. Бойчо войвода в район Средец.

Изпълнението е шокира­що, защото при дъжд во­дата от улицата ще се сти­ча направо в мазетата на блоковете.

Мърляшката работа е на общинска фирма Пъти­ща и съоръжения, призна пред НТ кметът на район Средец инж. Маргарита Гутева.

Далаверата с асфалти­рането е сладка, защото бързо и лесно се усвояват по 50 лв./кв. м положен асфалт. Само за калпава­та настилка на ул. Бойчо войвода са потрошени над 30 хиляди лв.

Общинските фирми не искат да оправят тротоа­рите. Защото там няма далавера - реденето на плочки е бавна и трудоем­ка работа. И няма майсто­ри. Затова София се асфалтира повсеместно, а тротоарите са ужасни.
Кметицата на Средец: Няма да им платя

- Г-жо Гутева, ще плати­те ли за калпаво­то асфал­тиране?

- Чух, че и в район Лозенец имат съ­щия проблем. Не съм разписала фирмите, които ремонтираха в центъра на София, да си получат парите, докато не си поправят работата. Говорила съм дори със зам.-кмета по транспорта Велизар Стоилов - без мой подпис - никакви пари!



- Видяхте ли асфалта на ул. Бойчо войвода?

- И за този случай знам. Коментарът ми е - мърлячи! Ами на ул. Христо Белчев? Там питам фир­мата Пътища и съоръ­жения защо има оставе­ни ивици стар асфалт. Те ми отговарят - ами коли­те като паркират отстра­ни, старият асфалт нямало да се вижда!



Милена ПОПОВА


20.08.2008 г.

Общината сама си плаща повторния ремонт на „Цариградско”
Повторният ремонт на една от входните артерии на столицата - булевард „Цариградско шосе”, ще бъде поет от Столична община, а не от държавата, заяви вчера кметът на София Бойко Борисов. Въпреки договореното съфинансиране от страна на правителството, което лично зам.-кметът по транспорта Велизар Стоилов обяви в началото на юни, общината трябва сама да си търси необходимите 20 млн. лв. „Да чакаш от умрял писмо”, така кметът определи надеждите за финансово подпомагане от страна на правителството. Отсечката от алея „Яворов” до Околовръстния път, кръстена от софиянци „Цариградско море” заради некачествената работа на фирмата изпълнител през 2007 г., ще бъде заложена в бюджета на общината отново за следващата година.


20.08.2008 г.

Директорът на столичния инспекторат Веска Георгиева: Строителните босове да не забравят, че и те живеят в София
Всички се жалват на кмета и смятат, че той трябва да разреши даже имотните спорове между двама братя, твърди шефът на софийските екоинспектори
Визитка: Веска Георгиева е родена в ловешко село, чието име ревниво пази в тайна. По образование е инженер химик, специализирала е във Франция. Преди да оглави Столичен инспекторат по покана лично на кмета Бойко Борисов, тя е работила в заводите за микроелектроника в Ботевград и София. След това е била експерт в Регионалната инспекция по околната среда и водите към едноименното министерство, откъдето дойде в Столична община. Веска Георгиева е омъжена. Шегува се, че има „голям син и малка внучка”.
Интервю на Аделина Делийска

- Г-жо Георгиева, какво прави общината по повод на строителните мърльотии в София, глобява ли, санкционира ли виновниците?

- Съгласна съм с това, че София е подложена реално на строителен терор. Няма лошо, че се строи, но няма да е лошо и новите градежи да се вписват по екологосъобразен начин в досегашната архитектура на града. Ние имаме амбицията да принудим строителните фирми да спазват изискванията, залегнали в съществуващите закони и разпоредби и да влияят по-малко отрицателно върху околната среда, в т.ч. от качеството на атмосферния въздух до тротоарната настилка. Чрез вас искам да помоля строителните босове да не забравят, че и те живеят в този град и са част от него. Защото печалбата си е печалба, бизнесът си е бизнес, но това не бива да влошава жизнения стандарт. Столичният инспекторат няма правомощия по Закона за устройство на територията. Т.е. ние не можем да контролираме законността на строежите. Ние можем и контролираме влиянието им върху околната среда – дали се спазва чистотата и за безопасността на здравето и живота на хората. Работим по един план за безопасност и здраве, който не ние създаваме и бихме желали по него да има още много корекции. Другият норматив е Наредбата за чистота.



- Само с това ли се занимава многочисленият състав на Столичен инспекторат от близо 500 човека?

- Не е никак малко. Когато един инспектор отиде на обект, първо изисква всички документи и ако ги няма, сезираме дирекцията „Контрол по строителството”. След това проверяват как обектът спазва изискванията на наредбата за чистотата и заповедта на Бойко Борисов за миенето на гумите на автомобилите, за да не мърсят града. Също така дали има ограда и информационна табела на обекта, дали строителната площадка е подредена. Имахме обект на бул. ”България” 110 на фирма „Терна”, която дълго време създаваше проблеми на софиянци с неразбориите си. Стиропорни плоскости оттам хвърчаха и през булеварда. Нашите хора следят и за заграждането на тротоарните площи от фирмите. Такива позволения се издават от районните кметства, като от дружествата си плащат там. Но често се получават несъответствия да се загради полезна тротоарна площ така, щото гражданите да няма къде да вървят. Това общините трябва да го прецизират.



- Какви са максималните санкции, които имате право да налагате на нарушителите?

- Актове до 500 лева са максимум. Сега искаме да заложим промяна в наредбата за чистотата, за да можем да предложим, а кметът Бойко Борисов да може да затвори някой обект, който е извън правилата. Ако успеем да го постигнем и поне временно да спираме такива строежи, пак ще е победа за нас. Така нарушителят ще се замисли кое му е по-изгодно икономически. Иначе сега, както каза един много влиятелен строителен бос, 500 лева на него му била струвала една вечеря и не му пукало от нашите санкции. И какво, като ние слагаме по десетина акта на един такъв строеж?!



- Глобявате ли строителни предприемачи в Бояна например, където един терен струва над 1 млн. евро и отвеждат канализацията с тръби директно на улиците или в деретата там?

- Виждали сме такива, меко казано, негативни явления. Но този въпрос е сложен и институционално неуреден. В момента колежката ни от друг общински отдел – „Контрол на инвестициите”, се бори срещу такива идиотии. И ние се мъчим нещо да ги предупреждаваме и глобяваме, но не мога да се похваля с кой знае какви резултати в тази посока. Нямаме и правомощия, както казах. Иска ни се санкциите да са по-плашещи.



- А как постъпвате с нахалници, които пак в този тузарски квартал изсипват камиони с пръст по уличките, така че да не минават други коли оттам, за да не им шумят?

- Имаме такъв сигнал за такова нарушение. Но се оказа, че собственикът на къщата бил в чужбина в момента, а ние не можем насила да му влезем в дома, нито пък имаме заповед. Как си е извикал камиона призори да засипе улицата не знаем, но сигурно го е направил по телефона.



- Местните хора водят титанична битка от месеци с този свой съсед, а се оказва и че общината и държавата са безсилни пред наглостта?

- Ние полагаме усилия.



- Само по сигнали ли работите?

- Не. Правим всекидневни проверки за чистотата в града, освен това си кореспондираме и с други отдели и институции.



- Оптимист ли сте, че заедно с полицията можете да ограничите строителния вандализъм в София?

- Надяваме се и полагаме усилия. Вече много рядко минават големи камиони без покривала в града.



- Част от районните кметове искат на свое подчинение служителите от инспектората, вместо да са под шапката на Столична община, за да се съкрати бюрокрацията?

- Тази идея при сегашната структура на общината не може да се осъществи, защото ще срещне много законови пречки. Не е възможно един да плаща, а друг да възлага работата, което би станало, ако инспекторите се разпръснат по районите. На нас голямата община ни плаща. Освен това сега от Столичен инспекторат имаме задължение да следим дали районните кметове спазват законите и наредбите. Не е редно такива кметове да контролират сами себе си. Да не говорим, че има случаи, в които управниците по места карат нашите момчета да боядисват пейки. Или пък да разлепват бележки на ЧЕЗ, които призовават гражданите да си плащат тока. Затова аз съм признателна на общинския съвет, който гласува с пълно болшинство да останем контролен орган към Столична община и да проверяваме районите. Вече даже имаме съставени актове за нарушения на управниците по места.



- Кажете кои са тези сгафили районни кметове?

- Не мога, докато не им направят наказателни постановления.



- Ще успеете ли да се справите с намирането на фирма, която да чисти спорните пет квартала в града?

- Обществената поръчка вече е в ход и се надяваме, че новите дружества ще се появят скоро за конкурса. Условията в тази поръчка по наша преценка са много по-изгодни за столичани, отколкото досегашните.



- Общината дава парите на софиянци на частни дружества да чистят, плаща на вас да контролирате, чиста ли е София според вас?

- Не е чист градът.



- Е, какво прави инспекторатът тогава?

- Контролира. Но нали разбирате, че не може до всеки софиянец и гост тук да зачислим по един инспектор. Чистотата е двустранен процес. Нека гражданите не забравят, че и те живеят тук, и да се погрижат за своя комфорт. Децата ни гледат грозота, затрупани сме в боклуци. Майките и бащите им пушат и хвърлят угарките си по улиците и тротоарите, на спирките. Там са и мазните хартии от изядени баници, кофички и чашки и т.н. И най-вече нека не си мислим, че като сме си платили данъците, можем да затъваме в боклуци и мръсотии. Ние всички сме част от процеса чистене. В "Красна поляна" стартирахме пилотен прокт – на определени места могат да се изхвърлят едрогабаритни отпадъци. Целта е покрай кофите за смет да не е задръстено постоянно с дивани, дюшеци и други отпадъци от летните ремонти на гражданите. Една моя приятелка казваше: „Колкото по на изток, толкова по-мръсно”, и за съжаление е права. Но ако искаме да ни е чисто, трябва да спазваме правилата и да имаме нетърпимост към мърльотиите.



- Защо центърът на София потъна в боклуци насред лято?

- Вярно е, че потъна в отпадъци. Поискахме обяснение от фирмата и казаха, че работниците им бягат. Затова пък чухме различни версии и не можахме да разберем коя е истината. Според мен обаче една уважаваща себе си фирма би следвало да има и резервни варианти и да е проиграла всякакви възможности. „Новера” не е нова фирма на пазара. Така че обяснението им беше нескопосно и несериозно. Глобихме ги, т.е. отрязахме им 53 000 лв. от поръчката за това, че не са си изпълнили задълженията. Ще си търсим и неустойки по договора.



- Вие контролирате ли какво става с бездомните кучета в столицата? Предупредиха за бяс в района, а скитащите четириноги с каишки и уж кастрирани раждат постоянно малки и тръгна шега: „Родени от скопени”....

- Съгласна съм с вас, че не всички май са кастрирани. И аз имам уплах от тези кучета. Но компетентни и отговорни за цялата тази дейност са от общинската фирма „Екоравновесие”. Просто в тази посока мисля, че трябва да има сериозен обществен натиск, защото е срамота да се появяват болести и зарази в европейска столица по този начин.



- Домашни любимци обаче по-често нападат и хапят хора, имате ли такива оплаквания?

- Много. Но никой собственик на домашно куче не е готов на никаква цена да признае, че неговият любимец е причина входът да пропищи. В тази посока гражданите с кучета са недобросъвестни и егоисти. То вярно, че това е заложено в човешката природа, но нека малко и да се съобразяваме с околните. Затова е нужна образователна политика още от детската градина за грозното, боклука, кучетата, съвместното съжителство и т.н.



- От какво най-често ви се оплакват софиянци?

- От невдигнати кофи от чистачите, от неправилно паркирани автомобили. И от междусъседски разправии за всичко. Всички се жалват на кмета и смятат, че той трябва да разреши даже спора на двама братя за половин апартамент.


20.08.2008 г.



Искат оставката на добричката кметица
Зам. областният управител на Добрич Владимир Калчев изпрати писмо до столичния градоначалник Бойко Борисов и до местният шеф на партията му ГЕРБ Румен Иванов, в което настоява да бъде поискана оставката на кмета на града Детелина Николова. Поводът кандидатът за поста на местните избори през 2007 г. от БСП да отправи това искане е приключилото дело в районния съд в Добрич срещу двама граждани, купували гласове за представителя на ГЕРБ Детелина Николова. "След като твърдите, че сте носители на новия политически морал, а по делото е доказано, че са били купувани гласове за 50 лв., бутилка олио, пакет брашно, захар и замразено пиле или пластмасов контейнер за смет, би трябвало да поискате оставката на Николова", сочи в писмото си Калчев. Той и неговата партия изчакват да мине обжалването на обвинените в купуване на гласове добричлии, след което да поискат от окръжния съд в Добрич събраните доказателства по делото, с които да подновят иска си за касиране на изборите и насрочване на нов вот за кмет на града.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница