Географика“ оод юни 2014г., София



Дата06.01.2018
Размер220.62 Kb.
#41722



Стратегия за развитие на религиозен и спортен туризъм в община Раковски (2014-2020 г.)

ГЕОГРАФИКА“ ООД



Юни 2014г., София

Съдържание

Въведение 3

2.SWOT анализ 12


Въведение

Съвременният туризъм все по-категорично утвърждава ролята си на значим и динамично развиващ се сектор от системата на обществените отношения в световен и национален мащаб. Развитието на съвременната туристическа индустрия е белязано от трайни структурни изменения, разнообразяване и обогатяване на видовете и формите на туризма и диверсификация на туристическия продукт. През последното десетилетие религиозния и спортния туризъм чувствително увеличиха своя икономическия ефект и относителен дял в структурата на туристическото предлагане на много страни и региони. И двата вида туризъм все повече се интегрират и съчетават с други видове на туризма: рекреативен, културно-исторически, селски, познавателен и други. Социалните и културни ефекти от религиозния и спортния туризъм могат да се сведат до: създаване на нови работни места и активизиране на трудовата заетост, подобряване на жизнената среда и качеството на живот на местното население, издигане имиджа на дестинацията и привличане на посетители и др. Все още съществуват обективни и субективни бариери и проблеми, които все по-често се дискутират на значими по мащаб национални и международни форуми по отношение на развитието на религиозния и спортен туризъм. Община Раковски разполага с благоприятни условия за развитие на религиозен и спортен туризъм.

Целта на настоящия документ е създаване на условия за реализиране на устойчива и ефективна местна политика в областта на религиозния и спортен туризъм, както и включване на всички заинтересовани страни в осъществяването й. Стратегията се базира на добрите практики и взаимоотношения на местните структури, имащи отношение към религиозния туризъм и спорта, а именно: общинска администрация, религиозни общности, училища, спортни клубове и граждани. Важността на стратегията се базира на факта, че спортът и религиозният туризъм са една от възможностите за постигане на устойчиво социално-икономическо развитие на територията на общината. Чрез религията и спорта различните общности, религии и възрасти могат да се интегрират и приучват към толерантност една към друга.

Настоящата Стратегия за развитие на религиозен и спортен туризъм в община Раковски представлява стратегически документ, на чиято основа следва да се развива печеливш туристически продукт. Същата е с хоризонт за планиране 2020 г., като се основава на следните основни принципи:



  • реализъм – в нея трябва да са формулирани реалистични цели, което означава, че те трябва да бъдат съобразени не само с наличния потенциал за развитие, но и с фактори като институционална среда, тенденции в развитието на туристическия бизнес, ниво на подготовка на кадрите, финансова обезпеченост и редица други, които могат да изиграят ролята на задържащи фактори за неговото ефективно усвояване;

  • устойчивост – в стратегията не бива да се съдържат задачи, мероприятия и конкретни дейности, чието решаване има изолиран кампаниен характер, с карткосрочен и бързо „затихващ” във времето ефект върху изпълнението на формулираните цели в стратегията;

  • приемственост – разработването на стратегия за развитие на туризма не бива да започва „от нулата” – трябва да се осигури приемственост с наличните документи от подобен тип

  • партньорство – Стратегия за развитие на туризма трябва да бъде резултат от съвместните усилия на много заинтересовани страни (представители на държавните и общинските власти, на туристическия бизнес, на културните институции и на неправителствения сектор).

В съдържателно отношение, стратегическият документ включва три основни „ядра”, разкриващи логическата последователност на стратегическото планиране от типа:

„диагноза” → „оценка” → „прогноза”.

В тази връзка, стратегия за развитие на религиозен и спортен туризъм има следната структура:


  1. Ситуационен анализ

  2. SWOT анализ

  3. Стратегическа част



  1. Ситуационен анализ

На територията на община Раковски съществуват възможности за развитието на туристическия сектор и по-специално на религиозен, спортен, екологичен, селски, ловен, културен и развлекателен туризъм. В сравнение с традиционните туристически райони в България, община Раковски се отличава с по-ограничени възможности за развитието на масовия туризъм, поради отсъствието на леглова база. Основните природни туристически ресурси в общината са природният парк в града (използван за отдих и спорт) и ловната база в местността „Селски дол”. От антропогенните ресурси с най-голямо значение за отрасъла са четирите католически храма в град Раковски и няколкото прояви с международно и местно значение – „Международен младежки християнски фестивал”, Международен детски футболен турнир „Обединени от футбола”, „Международен фестивал на кукерските и маскарадни игри „Кукове”, „Винария”, „Велосипедно рали” и „Майски културни дни”.

За съжаление към момента туризмът в района на община Раковски не е развит. Липсват средства за подслон и места за настаняване, поради което посетителите и гостите на различните културни прояви в общината се настаняват в училищата и католическия манастир „Свети Максимилиян Колбе”.

По отношение на заведенията за хранене и развлечения на територията на Община Раковски съществуват обекти само с една и две звезди.


Заведения за хранене и развлечение в Община Раковски – 2014 г.

Категоризирани обекти с една звезда

Категоризирани обекти с две звезди

Кафе-сладкарница – град Раковски

Ресторант „Стара къща” – град Раковски

Кафе-аперитив „Маскарад” – с. Белозем

Ресторант „ВИА-ВАЙ” – град Раковски

Ресторант - Индустриална зона град Раковски




Кафе-аперитив „Валенто” – с. Белозем




Кафе-аперитив „Павлини” – с. Стряма




Заведение за бързо обслужване – KFC Белозем Драйв Тру - АМ „Тракия” - 153 км




Кафе-аперитив „УНИКАТО 2012” – с. Стряма




Снек-бар – град Раковски




Таблица 1

Данните в таблицата показват, че преобладаващата част от заведенията за хранене и развлечения се намират на територията на общинския център град Раковски. Освен това общият брой на тези обекти е сравнително малък – 8 броя ЗХР с една звезда и само 2 броя с две звезди.

Анализът на легловата база и заведенията за хранене и развлечение на територията на община Раковска показва, че материалната база на туризма в общината е крайно недостатъчна. Практически липсата на настанителна база и недостатъчният брой на заведенията за хранене и развлечение се явяват пречка за развитието на туризма в общината. Освен тях сериозно внимание следва да се обърне и на липсата на съпътстваща туристическа и техническа инфраструктура в района на общината.

По отношение на природните туристическите ресурси на община Раковски, предпоставка за развитието на ловния туризъм и фотолова се явява Държавната дивечовъдна станция „Чекерица”. Разположена на територията на село Стряма, станцията разполага с два ловни дома. В близост до село Стряма минава и едноимената река, предлагаща добри условия за практикуването на спортен риболов. Освен нея, възможности за развитието на спортен риболов и воден туризъм предлагат съществуващите на територията на общината язовири, водоеми и рибарници.



От антропогенните туристически ресурси с най-голямо значение за развитието на туризма в общината са множеството религиозни обекти. Те са предпоставка за развитието на религиозен и културен туризъм.

  • Църква „Пресвето Сърце Исусово” – град Раковски. Създадена е през 30-те година на XX век и представлява Католическа Енорийска църква. Тя е сред най-големите на Балканския полуостров с площ от около 1000 кв. м. Църквата е с размери: височина 26 м, дължина 73 м, широчина 24 м и камбанария 36 м.

  • Гробищен параклис „Христос Възкръсналия” – град Раковски. Представлява параклис за извършване на заупокойни обреди. Създаден е през 2012 г. и има осмоъгълна форма с пирамидален купол.

  • Църква „Св. Михаил Архангел” – град Раковски. Създадена е през 1931 г. и представлява Католическа Енорийска църква.

  • Римокатолически храм „Непорочно Зачатие на Дева Мария” – град Раковски. Храмът е създаден през 1928 г.

  • Манастир „Свети Максимилиян Колбе”– град Раковски. Представлява римокатолически манастир на Малките Братя Конветуалци, към който има и параклис. Създаден е през 2000 г.

  • Манастир „Света Елисавета” – град Раковски. Създаден е през 1998 г. Манастирът има параклис към него и е собственост на Девически монашески орден на сестрите францисканки мисионерки на Пресветото сърце Исусово.

  • Манастир с параклис - град Раковски. Създаден е през 2005 г.

  • Параклис „Света Троица” – с. Стряма. Създаден е през 1937 г. параклисът е действащ само при повод.

  • Църква „Св. София, Вяра, Надежда и Любов” – с. Стряма. Строежът на църквата започва през 2009 г. и все още не е завършен.

  • Месчид - с. Стряма. Създаден е през 2003 г. като местно поделение на мюсюлманското изповедание.

  • Църква „Св. Йоан Богослов” – с. Болярино. Източноправославният храм е създаден през 1908 г., като през 2009 г. е извършен основен ремонт на сградата и тя е изографисана.

  • Църква „Св. Георги” – с. Момино село. Православна църква, създадена през 1900 г. През 1928 г. камбанарията на храма е разрушена в резултат на земетресение.

  • Евангелска петдесятна църква – с. Момино село. Създадена през 2012 г.

  • Църква „Св. Георги Победоносец” – с. Белозем. Представлява източноправославен храм, създаден през 1930 г. През 2011 г. църквата е основно ремонтирана.

  • Църква „Св. Франциск от Асизи” – с. Белозем. Тази католическа църква е създадена през 1930 г.

  • Евангелска петдесятна църква – с. Белозем. Строителството на църквата е започнато през 2007 г., като храмът все още е в процес на узаконяване.

  • Параклис „Рождество на Пресветата Богородица” – с. Белозем. Създаден е през 2011-2013 г.

  • Християнска църква „Сион” – с. Белозем. Създадена през 2002 г.

  • Църква „Успение на Богородица и Сина” – с. Шишманци. Източноправославен храм, създаден през 1903 г.

  • Евангелска петдесятна църква „Светлина на света” – с. Шишманци. Няма подробна информация за сградата.

  • Църква „Св. Георги” – с. Чалъкови. Църквата е построена през 1930 г.

  • Молитвен дом на църква „Емануил” (към национален алианс на Обединени Божии Църкви) – град Раковски. Строежът на сградата става в периода 2000-2004 г.

Освен посочените религиозни обекти в община Раковски съществуват още две Евангелски петдесятни църкви в град Раковски и село Чакълови. При първата реално липсва сградата, докато втората престава да функционира през 2007 г.

Особеностите във вероизповеданието на местното население са причина за наличието на различни по вероизповедание религиозни обекти в община Раковски, като преобладаващи са католическите храмове. Наличието на 26 религиозни обекта в общината е добра предпоставка за развитието на религиозен и културен туризъм.

Всяко лято в село Белозем се провежда МХФБ (Международен християнски фестивал Белозем). Това е католически фестивал, на който се събират младежи от католически семейства от цяла България, за да възпяват и хвалят Бог. По традиция гости на фестивала са също хора от Италия, Полша и други страни. Централно събитие на фестивала е вечерният концерт в амфитеатъра на енорията „Свети Франциск“ в Белозем. Тази необикновена среща на млади хора, която започва в понеделник и свършва в събота, е предназначена за младежите от 14 до 30 години. Мнозина казват, че такова настроение, каквото има по време на фестивала, няма никъде.

Школа „Дева Мария от Назарет, майка на църквата” е международно училище за евангелизация и християнски живот. Тази школа е основана от Пьотр Курткьевич OFM Cap в Украйна през 1998 г. В България школата работи от август 2010г., организирана от братя – капуцини, служещи в Софийско-Пловдивската Епархия.

Целта на училището е не само обучение на участниците, но и това те да постигнат истински и автентични взаимоотношения с Бога. Установяват се контакти между отделните вярващи и групи такива в България, но и с хора от други държави, където вече съществуват групи на това училище. Основната цел на школата е да се създаде форум за общуване и обмен на християнски лидери, за да имат възможност да се молят заедно, да обсъждат и да решават проблеми.

Обучението в школата продължава 6 години. Всяка година се състои от четири сесии: десет дни през лятото и три пъти по два почивни дни през есента, зимата и пролетта. Първите години имат за цел участниците да достигнат зрялост на вярата си. Втората стъпка е да им се помогне да намерят своята роля в Църквата, за да могат активно да служат като християни. Последната година е посветена на задълбочаване на личните взаимоотношения с Бога, на вътрешния духовен живот.

Школата за християнски живот се ръководи от ордена на капуцините в сътрудничество с църковния клир и католически общности в Украйна, Полша, Словакия, Русия, Австрия, Ирландия, Англия, Литва, Латвия, САЩ, в Чешката република. По този начин, училището осигурява база за приятелства и обединява хората.

Освен вече посочените цели, конкретно за България основополагащ е стремежът във всяка енория на двете български епархии да бъдат създадени групи за обучение на християнски лидери - да се създават аниматори. Използваните в школата методи вече носят обилни плодове в живота на религиозните общности в много други страни. Увеличава се броя на младежите, които идват в школата и са мотивирани да останат Църквата.

Община Раковски разполага със седем стадиона и спортни комплекса, които са добра предпоставка за развитието на спортната дейност и туризма в района.



  1. Стадион „П. Парчевич” – град Раковски

  2. Стадион „Г.С. Раковски” – град Раковски

  3. Стадион – с.Шишманци

  4. Стадион „Чавдар” (спортен комплекс) – с. Белозем

  5. Спортен комплекс – стадион – с. Чалъкови

  6. Стадион – с. Момино село

  7. Спортен комплекс – с. Стряма

Общината е домакин на Международен детски футболен турнир „Обединени от футбола”.

На територията на общината е разположено Държавното ловно стопанство „Чекерица”. В него се отглежда волиерно колхидски фазан и яребица със затворен цикъл на производство. Дивечът е предназначен предимно за разселване в природата (по държавна поръчка). Част от птиците се отглеждат и се пускат за отстрел в държавния ловностопански район в м.Чекерица. Предмет на ловен туризъм е също прелетен дивеч, заек и сърна. Общината е отдала под наем 21 изкуствени водоема, които са зарибени с шаран, бял амур, толстолоб, сом – американски и европейски. Обект на любителски и спортен риболов са също костур, каракуда и щука.

Община Раковски има много богат културен календар, наситен традиционни фестивали, чествания и културни прояви с гост-участници от различни краища на света. Тези традиции са предпоставка за развитие на културен туризъм. Читалищата в общината са освен културни средища и информационни такива. Фестивалите в Община Раковски са традиция. Всяка година се провежда международният фестивал на кукерските и маскарадни игри „Кукове - Раковски”. Това е вторият по големина фестивал след Международния фестивал на маскарадните игри „Сурва” в гр.Перник. Той се организира петъка и съботата преди „Великденските заговезни” и е едно от най-колоритните събития в общината. Фестивалът се заражда спонтанно от група младежи, които участват в танцовия състав при читалище „Св.св.Кирил и Методий” гр.Раковски. През 1995г. те организират кукерско шоу в центъра на града, предхождано от техните предци, които обикаляли по домовете. От 2000 година фестивалът финансово се поема от общината като се организира първият регионален фестивал на маскарадните игри. От 2002 година, след финансиране от Министерство на културата, фестивалът в града прераства в национален, а от 2003 година той вече е със статут на Международен фестивал. От 2000 г. Община Раковски е член на Федерацията на европейските карнавални градове /FECC/ и по време на фестивала освен кукерите, които идват от всички краища на страната, гостуват и състави от Сърбия, Гърция, Румъния, Ирландия, Македония, Хърватска. Тази най-масова проява обикновено регистрира около 1500 участници.

Традиционно, през месец май, в Белозем се провежда „Фестивал на белия щъркел. През 2005г. с. Белозем е обявено от германската фондация Европейско природно наследство (EURONATUR) за Европейско село на белия щъркел. Традиционното провеждане на фестивала утвърждава Белозем и община Раковски като своеобразна туристическа дестинация.

В община Раковски всяка година на Трифон Зарезан се организира Винария”, на която най-добрите винари представят произведеното от частни лозови масиви вино. Празникът започва с изпълнения на танцови състави, певчески групи и хумористични сценки, след което и участници и гости - начело с Царя на виното, избран на предходната „Винария” - се отправят към най-близкия лозов масив, за да дадат начало на пролетното зарязване на лозите и така да отбележат събуждането на растенията за нов живот и богата реколта. Празникът завършва с всеобщо веселие на площада в кв. Генерал Николаево.

Ежегодно през месец май в община Раковски се провеждат „Майски културни дни“. По предварително изготвена програма читалища, училища, детски градини от общината представят постиженията на музикални и театрални школи, танцови състави и свои възпитаници. Организират се срещи с утвърдени в областта на изкуствата дейци – писатели, музиканти, художници, театрали. От 2008г. в рамките на Майските културни дни преминава и Общинският спортен празник, по време на който се провеждат различни спортни надпревари – футбол, волейбол, тенис на маса, силов многобой, шахмат, спортен бридж, табла, пейнтбол, народна топка, теглене на въже, скачане с чувал и други атрактивни дисциплини.


  1. SWOT анализ





Силни страни

Слаби страни

  • Богато религиозно наследство

  • Благоприятен климат за спортни лагери и прояви

  • Развитие на религиозен и спортен туризъм на национално ниво

  • Туризмът е успешно развиващ се отрасъл на икономиката на Р България

  • Вътрешният туристически пазар се развива




  • Липса на настанителна база

  • Неразвита база за изхранване

  • Липса на систематизирана информация за ресурсите

  • Липса на утвърдена национална политика за туризма в териториите, които не са центрове на тежък, индустриален туризъм

  • Слаба интеграция на туризма в националния, регионалните и общинските планове за развитие

  • Недостатъчни услуги за посетителите

  • Качеството на услугите не е на необходимото ниво

  • Туристическите продукти на общината не са достатъчно разработени

  • Няма ресурси за целенасочена реклама за вътрешния и външния пазар

Възможности

Заплахи

  • Политическа воля за развитие на туризъм

  • Държавна подкрепа за развитие на религиозен и спортен туризъм

  • Увеличаващи се инвестиции в туризма

  • Развитието на туризма и усилията за неговия маркетинг нарастват

  • Съществуват практики от съседни общини за популяризиране и маркетинг на туризма

  • Емиграция на млади хора и възможност за загуба на традиции

  • Бавен процес на децентрализация

  • Липса на постоянна експертна помощ и информационни програми

  • Недостатъчен опит в бизнес

  • Липса на информация за очакванията на клиентите






  1. Стратегическа част

Стратегията не разглежда механизмите и технологията на дейностите в техните конкретни измерения. Това е предмет на Програмата за развитие на религиозния и спортния туризъм в община Раковски. За успешно развитие на религиозния и спортен туризъм в общината и за реализиране на значими икономически и социални ползи от него е необходимо определяне и разграничаване на мястото, ролята и функциите на различните заинтересовани страни (държавни, местни власти, неправителствени организации, туристически и спортни организации и др.) в развитието на тези видове туризъм. Необходимо е подобряване координацията и взаимодействието между тях в процеса на реализация на политиката за развитие на религиозния и спортния туризъм. Необходими са целенасочени маркетингови анализи и проучвания за бъдещото развитие на религиозния и спортния туризъм на територията на общината, както и изграждане на необходимата настанителна база с цел повишаване качеството на неговия специализиран продукт. От изключително значение е и информационно и рекламно осигуряване на туристическите дейности на територията на общината, чрез дейността на туристическите информационни центрове и по-широко представяне и промоция на международни туристически борси и панаири. Необходимо е организиране на обучение на професионалисти в областта на религиозния и спортен туризъм с цел повишаване качеството на обслужване на туристите и посетителите по отношение на транспортните, хотелиерските, екскурзоводските и допълнителните услуги. От съществено значение ще бъде и модернизиране на съществуващата и израждане на нова спортна база в съответствие със специализираното търсене от една страна и от друга стимулиране на туристическия бизнес чрез формите на публично-частното партньорство за по-активно сътрудничество с общинската администрация при решаване проблемите на религиозния и спортен туризъм. Общината трябва да насочи своите усилия към създаване на подходящи условия за спортисти-професионалисти с цел подготовка за участие в спортни събития или аклиматизация. Не на последно място трябва да се обърне внимание на създаване на отговорно отношение към туризма от страна на местното население в дух на интеграция, толерантност и феър плей, както и на отговорното отношение на общинското ръководство по отношение на ефективното използване на средствата по европейските програми за развитие на туризма.

Разработването на стратегическата рамка се базира на основните принципи за развитие на туризма.



  • Устойчивост - Развитието на туристическата дейност трябва да съчетава в себе си дългосрочната икономическа ефективност с дългосрочната екологична поносимост и социална съвместимост. Тя трябва да бъде обвързана със справедливото разпределение на ползите и загубите от нейното осъществяване.

  • Демократичност - При управлението на дестинацията следва да се използва обществения подход. Необходимо е да се осигури висока степен на участие на местното население в процеса на управлението на дестинацията. Това от своя страна предполага, че ще е налице обществен контрол върху развитието на туризма в общината.

  • Местна идентичност - Планирането на туристическото развитие трябва да бъде съобразено и обвързано с основните ценности на обществеността в дестинацията, а така също и с особеностите на развитието на туризма в съответната територия.

Визия

Важен компонент на стратегическата рамка е визията за развитие на туризма в региона, която най-общо демонстрира обобщеното виждане на заинтересованите страни в сферата на туризма: управленци, специалисти, представителите на бизнеса, представителите на нестопанските организации, местната общност като цяло, за това как според тях трябва да изглежда туризма в региона в дългосрочен план. Визията в синтезиран вид дава отговор на няколко въпроса: «Къде искаме да отидем?», «Какво искаме да постигнем?». От визията разбираме, как бихме искали да «видим» туризма в общината в «идеалния» му вид, към хоризонта на действие на стратегическия документ.



Специфични елементи на визията са:



  • Засилване ролята на туризма в местната икономика на общината и утвърждаването му като основен стопански диверсификатор и алтернатива на традиционните дейности на стопанството;

  • Развитие и поддържане на качествено туристическо предлагане в региона във всички аспекти: продукт, хора, услуги, информация, опит;

  • Създаване на туристическо предлагане на интегриран туристически продукт и услуги, съчетали в себе си елементи от уникалността на религиозното наследство и разнообразните ресурси за спортен туризъм;

  • Подпомагане на устойчивостта на местното икономическо развитие чрез мобилизиране и включване на общността в туристически дейности.

Реализирането на тази визия трябва да стане в условията на тясно взаимодействие и партньорство между местната общност като цяло, бизнес-субектите, структурите на гражданското общество, държавните и местните власти. То следва да се осъществи на базата на добре планирани стратегически цели, приоритети, мерки и конкретни действия, насочени към ефективно използване на местния потенциал и с привличането на средства от различните национални и Европейски програми и фондове.

За постигането на така очертаната визия е необходимо дефинирането на реалистична Главна стратегическа цел и нейната конкретизация в изпълними и съобразени с нуждите и местните потенциали специфични цели. С оглед на това, Главната стратегическа цел пред развитието на туризма в община Раковски, може да се дефинира по следния начин:



Постигането на визията и главната стратегическа цел ще бъде осъществено чрез реализацията и изпълнението на следните специфични цели:



  1. Създаване на позитивен и привлекателен образ на общината като единна, вътрешно интегрирана, интересна и желана дестинация за религиозен и спортен туризъм.

  2. Повишаване ролята и мястото на туристическия сектор в цялостната икономика на общината.

  3. Ефективно използване на географското положение на общината - близостта до значимите курортни локации като Пловдив, Велинград, Пампорово, Южно Черноморие и Егейското крайбрежие като източник на туристопоток.

  4. Създаване и подобряване на материално-техническата база на туризма в общината.

  5. Стимулиране на процеса на развитие на местната общност и на човешките ресурси, работещи в сферата на туризма в общината.

Така формулирани Главната стратегическа цел и специчифчните цели показват какво трябва да се постигне за времевия хоризонт на стратегията в основните проблемни области в сферата на туризма - разпознаваемост, специфика на дестинацията, роля в икономическо развитие на региона, човешките ресурси и др. Анализът на ситуацията и SWOT-анализът очертаха голям брой проблеми и различни предизвикателства пред развитието на туризма в община Раковски. Част от проблемите са текущи, поради което решаването им не е включено като задача в стратегическите цели. От друга страна, ограничеността на възможностите и спецификата на ресурсите налага съсредоточаване на усилията в ясно формулирани, но достатъчно широки мерки, които да способстват за постигането на на дефинираните в маркетинговата стратегия цели.

Съдържание на стратегическите цели:

  1. Създаване на позитивен и привлекателен образ на общината като единна, вътрешно интегрирана, интересна и желана дестинация за религиозен и спортен туризъм.

Мярка 1 Разработване на обща концепция за същността и спецификата на предлагания туристически продукт в общината

Мярка 2 Позициониране мястото и ролята на общината в цялостното развитие на туризма в страната и туристически пазари като цяло

Мярка 3 Маркетинг и реклама, въвеждане на комуникационна програма за популяризиране на туристическия продукт и на общината като цяло

Мярка 4 Създаване на ефектни и ефективни маркетингови материали:

С цел привличане на повече и по-платежоспособни посетители, е необходимо да се рекламират условията, които предлага общината като цяло за отдих и развлечения.

Възможни дейности:


    • популяризиране на конкурентните туристически предимства на региона чрез активна и целенасочена рекламно-информационна дейност

    • подготовка на маркетингови и презентационни материали

    • учредяване на годишен туристически форум

    • участия в туристически изложения, на които общината се рекламира, като обособен туристически продукт

Мярка 5 Иницииране създаване на диферсифициран туристически продукт

Увеличаването на изразходваните средства по време на престоя на един турист може да се постигне чрез разнообразяване на услугите и продуктите в туризма. Различните по характер ресурси позволяват съставянето на различни програми, които могат да се обособят в отделни туристически продукти в зависимост от интересите на посетителите.

Възможни дейности:


    • идентифициране на съществуващото и потенциално търсене на продукти и услуги от посетителите с интереси в областта на религиозния и спортен туризъм

    • разработване на туристически продукти, съответстващи на търсенето

    • интегриране на туристическото предлагане на региона



  1. Повишаване ролята и мястото на туристическия сектор в цялостната икономика на общината;

Мярка 1 Подкрепа на устойчивия растеж чрез туризъм в региона, като се осигури справедлива възвращаемост, постоянно повишаване на приходите от туризъм, социална добавена стойност и ползи за всички жители на община Раковски;

Мярка 2 Подкрепа за създаването на местни, регионални и международни партньорства

Тъй като туризмът е дейност, която е съсредоточена изцяло в ръцете на частния сектор е необходимо установяването на партньорски отношения и обединяване на усилията между предприемачите от сектор туризъм и местната власт за постигане на общата цел.

Възможни дейности:


    • установяване на трайни контакти с национални и международни туроператорски фирми за привличане на български и чуждестранни туристи



  1. Ефективно използване на географското положение на общината - близостта до значимите курортни локации като Пловдив, Велинград, Пампорово, Южно Черноморие и Егейското крайбрежие като източник на туристопоток;

Мярка 1 Извършване на целеви изследвания в курортните локации по отношение възможностите за привличане на туристопоток за посещения свързани с религия или спорт;

Мярка 2 Разработването на туристически продукти и атракции, насочени към привличането на туристи от курортите



  1. Да се създаде и подобри материално-техническата база на туризма в общината.

Мярка 1 Развитие на туристическа инфраструктура

Мярка 2 Да се подобри материално-техническата база на туризма в общината - в това число създаване на легловата база

Възможни дейности:



    • Изграждане на настанителна база



  1. Да се стимулира процесът на развитие на местната общност и на човешките ресурси, работещи в сферата на туризма в общината

Мярка 1 Разработване и включване учебни програми, свързани с туризма и туристическото обслужване, в местните училища

Мярка 2 Стимулиране на местните структури на гражданското общество при разработването на проекти, насочени към повишаване капацитета на местните кадри в областта на туризма и туристическото обслужване

  1. Механизъм за изпълнение и наблюдение

Реализацията на Стратегията за развитие на религиозен и спортен туризъм в община Раковски изисква продължителен период за осъществяване и възможно най-пълна интеграция със съществуващите планови стратегически документи за развитие на общинско, областно и регионално ниво. Тя представлява отворен документ, който подлежи на развитие и усъвършенстване. Реализирането на стратегията е непрекъснат процес на изпълнение на дейностите, наблюдение, контрол и актуализация. Отчита се натрупания опит, трудностите и неуспехите, извършват се корекции на съществуващите вече насоки за развитие и дейности в посока към адаптиране към новите обстоятелства и променена среда. На базата на този документ е необходимо да се разработват годишни програми за изпълнение, които подлежат на санкция от общинските съвети на общината и следва да се изпълняват от съответните отговорни институции, определени в съответната годишна програма.

Главните рискове за постигането на стратегическите цели са свързани с комплекс от фактори, които до голяма степен са трудно предвидими в дългосрочен план. Ясно е, че не е възможно да се предскажат с високо ниво на достоверност всички промени, които биха настъпили към хоризонта на изпълнението на стратегическите цели - 2020 г. В този смисъл реализацията на стратегията трябва да бъде един непрекъснат процес на наблюдение, контрол и актуализация, анализ и корекции при грешки, трудности и неуспехи и адаптиране на планираните дейности към новите обстоятелства и условия.



Координирането и контролът върху изпълнението на стратегията е целесъобразно да се осъществява от специално създадена работна група (напр. Консултативен общински съвет за развитието на туризма), включваща освен представители на общинската администрация, също така експерти в областта на туризма, представители на туристическия бизнес, НПО и ключови фигури от различни сектори на гражданското общество. Основните оперативни функции на работната група трябва да бъдат:

  • поддържане на контакти с областни, регионални, национални и международни институции;

  • координиране на работата на отговорните институции и осъществяване на връзките при разработването и реализирането на съвместни проекти;

  • подпомагане разработването на проекти и програми и съдействие за намирането на допълнителни финансови източници;

  • анализиране изпълнението на отделните задачи и предлагане на актуализирането на стратегията;

  • докладване за хода на изпълнението на плана за действие и на годишните програми, както и информиране на местната общественост.



Този документ е създаден в рамките на проект „Община Раковски – модерна администрация”, в изпълнение на Договор № 13-13-125/25.11.2013г., финансиран от Оперативна програма „Административен капацитет”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд

Каталог: docs -> 2014
2014 -> Наредба за изменение и допълнение на Наредба №117 от 10 януари 2005 г за одобряване типа на нови моторни превозни средства от категория L
2014 -> Наредба за изменение и допълнение на Наредба №5 от 1 септември 2004 г за корабните документи
2014 -> Програма за Европа (цпе) Изпълнение на задачите по цпе на ниво ек и България
2014 -> Проект Национален план за широколентова инфраструктура за достъп от следващо поколение
2014 -> Програма за Европа. Най-важните цели на консултацията са да стане ясна степента на информираност на заинтересованите страни за препоръчителни стандартни лицензи, масиви/бази данни и таксуване за повторна употреба на публичната информация


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница