География на транспорта



страница1/22
Дата26.05.2022
Размер64.74 Kb.
#114447
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   22
география на транспорта в българия
Свързани:
ЛУ8, КомуникативенАспектНаДелеовотоОбщуване-Т.Симов, bunt2

География на транспорта
в България


автор: Анко Иванов
Транспортът е основна стопанска дейност. В съвременни условия без нея е немислимо развитието на икономиката и придвижването на хората. Чрез транспорта се осъществява връзка между отделните части на териториите вътре в държавите и между държавите. Чрез транспорта се извършва превоз на различни по характер и предназначение товари и пътници и се използват различни видове пътища и возила.


I. Същност, особености и значение
По своята същност транспортът е отрасъл на стопанството, извършващ превози на товари и пътници на различни разстояния. Той обслужва всички дейности в обществото – стопански, социални, културни, политически, туристически, спортни и т.н. Транспортът е част от третичния сектор (обслужващата сфера) на националното стопанство. В съвременни условия е невъзможно функционирането на обществото без пътища, без движение на возила и превоз на товари и пътници. В отрасъл транспорт не се добиват, обработват и преработват суровини и не се произвеждат нови продукти. Транспортът помага за осъществяването на връзките между: отделните производители; производители и потребители на материални блага; между хората.
Този отрасъл се отличава с редица особености. Първата особеност е, че при транспорта по същество няма производствен процес, не се създава нов продукт. Стопанската дейност обхваща само превоза (преместването) на различно разстояние на суровини, материали, полуфабрикати, готови изделия и т.н. от една част в друга част на пространството. Поради това стопанските субекти калкулират цената на превоза в себестойността на произведената продукция като транспортни разходи.
Втората особеност е, че транспортът функционира като единна система, която включва: пътища, превозни средства, инфраструктура (помощни съоръжения), трудови ресурси (персонал), пътници и товари. Всеки един от компонентите на тази система е пряко свързан и зависим от останалите. Например, без возила няма превоз, но и без товари и пътници също няма транспортна дейност.
Третата особеност на транспорта е неговата линеарност, т.е. линейно разположение и организация на дейността, за разлика от други дейности, в които има концентрация на дейности в отделни пунктове, най-често населени места. По такъв начин транспортът чрез своите линии (железопътни, автомобилни, морски, речни, тръбопроводни, въздушни и т.н.) извършва превози между отделните пунктове и райони на територията на страната или извън нея.
Четвъртата особеност на транспорта е неговата много голяма енергоемкост. За превозването на товарите и пътниците, за придвижването на транспортните средства (возилата), е потребна голяма движеща (теглителна) сила. Тя се получава от използването на горивата (въглища, бензин, дизелово гориво, керосин и др.) и на електричеството. Поради това транспортът е в силна пряка зависимост от доставката на енергията.
Петата особеност на транспорта е превозването на пътници и на товарите едновременно във времето и в пространството. Превозването от един пункт в друг път изисква изминаването на определено разстояние, но това става за определено количество време.
Шестата особеност е, че транспортна дейност се извършва и потребява само при извършване на превози. Няма и не може да има съхраняване, складиране на транспортна дейност, няма формиране на транспортни запаси.
Седмата особеност на транспорта е извършването на почти цялата стопанската дейност на открито и голямата зависимост от природните условия (релеф, климат, водни пътища и водни прегради и др.). С по-ниска степен на зависимост се отличава само тръбопроводния транспорт.
Транспортът е силно капиталоемък отрасъл на националното стопанство. Развитие, обогатяването и модернизирането на пътната инфраструктура, на стационарните обекти (гари, летища, пристанища, депа и т.н.), на возилата, особено на самолети и кораби, изисква големи капиталовложения.
Този стопански отрасъл е много суровиноемък. Той използва около 30% от металите, 70% от естествения и синтетичния каучук и една четвърт от горивата и смазочните материали.
Транспортът в значима степен влияе върху другите отрасли на националното стопанство, на функционирането на обществото, на живота на хората. Това обуславя неговото значение.
В съвременни условия най-голямо е стопанското значение на транспорта. Той е изключително силен фактор за развитието на всички отрасли на националното стопанство и особено за производствата от материалната сфера (първичния и вторичния сектори). Чрез транспорта се осъществява доставката на суровини и материали за производствената дейност на предприятията и фирмите, т.е. на всички стопански субекти, добиващи, обработващи и преработващи суровини. Чрез транспорта се осъществяват и връзките между свързаните в единен производствен цикъл кооперирани предприятия. Без него е невъзможно осъществяването на промишлената кооперация и изграждането и функционирането на специализираните предприятия за производство на крайна продукция (монтажни заводи и др.). Транспортът оказва влияние върху производствения процес и чрез извозване от предприятията на готовата продукция и доставката и до потребителите. Чрез тази дейност се осъществява своеобразен „мост” между производствената и непроизводствената (обслужващата) сфери. Транспортът има значение и за осъществяване на технологичните връзки в производствения процес в крупни производствени фирми, които осъществяват производствената си дейност на една площадка. Например, големите комбинати осъществяват всички производствени връзки и комуникации чрез свой вътрешен транспорт.
Транспортът има и съществено значение за териториалната организация на производството и локализицията на предприятията. Районите на страната с по-добра транспортна осигуреност имат по-развито стопанство и обратното. Под влияние на величината на транспортните разходи за превоз на суровините и на готовата продукция често пъти транспортът става решаващ фактор за териториалното местоположение на производствените мощности. Типичен пример в това отношение е местоположението в България на дървообработващите предприятия и на циментовите заводи в районите на добив на суровините и т.н.
Транспортът има и важно експортно и импортно (външнотърговско) значение. Чрез него, при наличието на отворена към световното стопанство икономика, се осъществява външната търговия (внос и износ), превоз на туристи за и от България и т.н. Нещо повече, поради благоприятното транспортно–географско положение през нашата страна, по нашите пътни артерии и съоръжения, се превозват транзитни товари, което носи приходи на страната в чуждестранна валута.
Българският транспорт има и изключително важно социално значение. Чрез него се осъществява доставянето на произведените стоки до търговската мрежа, а по същество до населението, до потребителите на изделията. Транспортът има важно социално значение и чрез превоза на пътници. Чрез него се осъществяват възможностите за повече комуникации между хората, посещения на други населени места, административни центрове, курортни и балнеолечебни центрове, на отделни части на големите градове. Чрез транспорта хората, които живеят в големи населени места, могат да отидат до работните си места, до местата за културен отдих и развлечения, туристически обекти т.н..
В съвременни условия е голямо политико-държавното значение на транспорта. Не случайно транспортната дейност в държавата се оприличава на кръвоносната система. Чрез транспорта се свързват отделните части на единната територия на страната, осъществяват се необходимите връзки между тях. Транспортът пряко влияе върху териториалното и селищното устройство на държавата, нейното административно-териториално делене и т.н. Но транспортът влияе и върху отбранителната способност на държавата. Тя също зависи от пътната мрежа, нейното състояние, проходимост и възможности да бъде използвана за придвижване на военни части, за тяхното снабдяване, за придвижване на военна техника и т.н.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   22




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница