Геолого-географски факултет



Дата04.11.2017
Размер55.07 Kb.
#33883


СОФИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ “СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ”

ГЕОЛОГО-ГЕОГРАФСКИ ФАКУЛТЕТ



Катедра “Социално-икономическа география”

К о н с п е к т

за конкурсен изпит за редовна докторантура

по шифър 01.08.02. Икономическа и социална география

С о ф и я,

2 0 0 8 г.



І. Съдържание на конспекта:
1. Начало и развитие на социално-икономическата география в България – периодизация и анализ на научните идеи. Антропогеография, стопанска география и икономическа география. Трансформация на икономическата в социално-икономическа география. Предмет, структура и задачи на социално-икономическа география.
2. Обществено разделение на труда – видове и форми. Съвременни тенденции в развитието на разделението на труда. Географско разделение на труда – същност и структура. Сравнителни предимства на националното географско пространство – подходи за анализ и оценка. Секторна и отраслова структура на стопанството.
3. Географски стопански системи – същност, йерархия и самоорганизация. Еволюция, динамика и устойчивост на географските стопански системи. Териториална структура и териториална организация на стопанските системи.
4. Методи за географски анализ на стопанството. Пространствени модели за локализация на стопанските обекти – Й. Тюнен, Алфред Вебер, Август Льош, Уолтър Айзард, Ник. Колосовский. Приложение на ГИС при регионалния анализ на стопанството.
5. Фактори за локализация на стопанските обекти в географското пространство. Класификации на локализационните фактори. Методи за количествено измерване на факторното влияние.
6. Географско и геополитическо положение на България - анализ и оценка. Влияние на географско и геополитическо положение върху демографското и стопанското развитие на България. Трансгранично развитие и сътрудничество.
7. Природно-ресурсен потенциал на България – същност, структура, класификации и методи за количествено измерване. Начини на природоползване и опазване на околната среда. Преход към балансирано и устойчиво природоползване в България.
8. Население на България – обща характеристика и регионален анализ. Тенденции и регионални особености в геодемографското развитие. Сравнителен анализ на геодемографското развитие по райони за планиране в България.
9. Селища и селищна мрежа на Р България – възникване, развитие и периодизация и съвременна пространствена структура. Фактори за развитие на селищната мрежа. Видове селища и класификации на селищата в България. Урбанизация в България – същност, особености и тенденции, урбанизирани пространства и регионални различия.
10. Географски изследвания на стопанството в България – представители, научни идеи и научни модели. Същност и методи за количествено измерване на регионалната ефективност на стопанството.
11. Административно-териториално деление и социално-икономическо райониране на България – начало, развитие и научни идеи, характерни особености и принципни различия. Основни цели и функции на поделянето на територията на България.
12. Регионално развитие и новата регионална политика на Р България. Законова база – Закон за държавния кадастър и имотния регистър, Закон за устройство на територията и Закон за регионално развитие - същност и общност на целите. Балансирано и устойчиво регионално развитие на България. Национална стратегия за регионално развитие и Национален план за икономическо развитие - същност и цели. Национална стратегическа референтна рамка и Оперативни програми – същност и видове.
13. Регионално планиране на стопанството – цели, задачи, структура и равнища. Регионалното планиране в Европейския съюз (на примера на Великобритания и Нидерландия) и България. Социално-икономически и културно-екологични цели на регионалното планиране на стопанството.
14. Регионалната политика и регионалното развитие в Европейския съюз – цели, приоритети и институции. Номенклатура на териториалните стопански единици /NUTS/ - структура и йерархичност. Приложение на NUTS в България.
15. Глобализация на съвременното световно стопанство – структура, динамика и основни тенденции на развитие. Концепцията за устойчиво развитие ва световното стопанство. Транснационални корпорации – развитие и структура.
16. Регионалност на стопанството. Същност и цели на социално-икономическото райониране. Видове райони в България. Райониране и регионална политика в България.
17. Регионален анализ на стопанството и информационното осигуряване (на примера на България) – цели, приоритети и основни проблеми.
18. Югозападен район за планиране в България – анализ, оценка и приоритети за развитие.
19. Южен централен район за планиране в България – анализ, оценка и приоритети за развитие.

20. Югоизточен район за планиране в България – анализ, оценка и приоритети за развитие.


21. Североизточен район за планиране в България – анализ, оценка и приоритети за развитие.
22. Северен централен район за планиране в България – анализ, оценка и приоритети за развитие.
23. Северозападен район за планиране в България – анализ, оценка и приоритети за развитие.
24. Същност и цели на регионалните програми за развитие на стопанството в България.

ІІ. Литература:



  1. Бешков, А. - Обща икономическа география, С., 1948.

  2. Бояджиев, В. - Регион, регионализъм, регионална политика в Европейския съюз,ГСУ,ГГФ,кн.2-География,2004.

  3. Бояджиев, В. - Регионалните контрасти като бариера пред евроинтеграцията,сб:Алтернативи за България,2002.

  4. Бояджиев, В. - Регионално развитие и местно самоуправление, Икономически аспекти на регионалната политика. В: Икономиката на България и Европейския съюз. Догонващо икономическо развитие- стратегия и реалности, 2006.

  5. Бояджиев, В. - Териториална структура на пазарите и панаирите в България в началото на двадесети век,ГСУ,ГГф,кн.2-География,2003

  6. Генешки, М., Кр. Кръстев – Териториална структура на промишлеността в НР България, С., Наука и изкуство, 1978.

  7. География на България, т. 2 – Икономическа география, С., БАН, 1981.

  8. Гълбрайт, Дж. К. – Икономическата наука в перспектива, С., 1996.

  9. Димитров, Ст. – Акценти в регионалното планиране, Изд. УАСГ, С., 2000.

  10. Димов, Н. – Теоретични и методични проблеми на териториалната организация на промишленото производство, ГСУ, т. 77, 1984.

  11. Димов, Н. – За същността на районната (географската) ефективност на промишленото производство, Изв. на БГД, 1985.

  12. Димов, Н. – География на химическата промишленост в България, С., УИ, 1989.

  13. Димов, Н. – Географските системи: еволюция, самоорганизация и управление; В: Теоретични проблеми на географското познание; В. Търново, 1994.

  14. Димов, Н. – Теоретични перспективи на географската наука, ГСУ, т. 89, 2000.

  15. Димов, Н. – Географски изследвания на промишлеността в България: научни идеи и перспективи за развитие; В: 100 години география в Софийския университет, С., 1998.

  16. Маринов, Хр. – Икономгеографски анализ на населението, околната среда и отраслите, С., 1975.

  17. Маринов, Хр. – Териториален оптимум в разположението на производителните сили, Варна, 1975.

  18. Мересте, У. И., С. Я. Ныммик – Современная география: вопросы теории, М., 1984.

  19. Пенков, И., Т. Христов – Икономическа география на България, С., Наука и изкуство, 1978.

  20. Попов, П. – Проблеми на териториалното разпределение на производителните сили, С., Наука и изкуство, 1973.

  21. Тонкова, Ст. – Локализационният избор, В. Търново, 2002.

  22. Тотев, А. – Геоикономия, С., 1945.

  23. Христов, Т. – Относно промишлената наситеност на градовете в България, ГСУ, т. 59, 1966.

  24. Христов, Т. – По въпроса за съсредоточаването на промишлеността и нейните форми на териториално разпределение, ГСУ, т. 58, 1963/64.

  25. Хрушчев, А., Т. Христов – Опит за класификация на промишлените отрасли съобразно с основните фактори за тяхното териториално разпределение, Изв. На БГД, 1968.

  26. * * * География на България – Изд. Форком, ГИ на БАН, С., 2002.

  27. * * * Планиране на регионалното развитие (практически аспекти), Изд. НЦТР, С., 2000.




Каталог: var -> ezwebin site -> storage -> original -> application
application -> Литература на народите на Европа, Азия, Африка, Америка и Австралия
application -> Издадена от министъра на труда и социалната политика, обн., Дв, бр. 102 от 22. 12. 2009 г., в сила от 01. 2010 г
application -> Програма за Климентови дни 21 ноември – 02 декември 21 ноември Час: 08: 00
application -> Автобиография Лична информация
application -> Автобиография Лична информация
application -> Автобиография Лична информация
application -> Програма за държавен изпит за специалност
application -> Автобиография Лична информация
application -> Автобиография Лична информация


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница