Геологопроучвателен факултет (гпф) Базова специалност



страница1/3
Дата04.04.2017
Размер0.49 Mb.
#18463
  1   2   3

СПЕЦИАЛНОСТИ И ПРОФЕСИОНАЛНА КВАЛИФИКАЦИЯ

ГЕОЛОГОПРОУЧВАТЕЛЕН ФАКУЛТЕТ (ГПФ)

Базова специалност
Геология и проучване на минерални и енергийни ресурси”
Специалността “Геология на минералните ресурси” е основна за подготовката на кадри с висше инженерно образование, способни да извършват приложни и фундаментални изследвания в областта на науките за Земята и особено в направлението по геология на минералните ресурси. В Република България тя се придобива единствено в МГУ “Св. Иван Рилски”, София.

Бакалаврите от тази специалност получават комплексни знания за решаване на различни практически проблеми и провеждане на научни изследвания в областта на геологията, прогнозирането, търсенето, проучването и експлоатацията на различни минерални ресурси, като метални суровини, индустриални минерали и скали, въглища, нефт и газ. Освен това те добиват специализирани знания и по проблемите на техно­логията за преработка на минералните суровини, приложната минералогия (вкл. нови материали), геоложките условия на жизнената среда и т.н.


Магистратури
Завършилите базовата специалност продължават обучението си в образова­телно-квалификационна степен “магистър” по основния учебен план.

Икономическа геология”



(код на специалността 011 – редовно обучение; 311 - задочно обучение)
Магистратурата е предназначена да подготви висококвалифицирани специалисти в областта на търсене, проучване и усвояване на находища на твърди полезни изкопаеми, които да работят в съвременни пазарни условия.

Магистър-инженерът по “Икономическа геология” ръководи дейности, свързани с изучаване на геологията на находища на твърди минерални суровини; организира и провежда проучвателни работи; провежда и ръководи геоложко обслужване на раз­лични миннодобивни и обогатителни фирми и компании; участва в контрол и мониторинг на геоложките условия на жизнената среда и изготвянето на комплексни оценки на площи и обекти за извършване на геологопроучвателна и миннодобивна дейност.

Петролна геология”



(код на специалността 012 – редовно обучение; 312 - задочно обучение)
Магистратурата е предназначена да подготви висококвалифицирани специалисти в областта на търсене, проучване и усвояване на находища на нефт и газ, които да работят в съвременни пазарни условия.

Завършилите магистър-инженери по “Петролна геология” могат самостоятелно да извършват и пряко да ръководят дейности, свързани с изучаване на геологията, търсенето и проучването на нефтени и газови находища, геоложкото обслужване на добива на нефт и газ, оценката на перспективни площи и установени находища, изгот­вянето на комплексни експертни оценки за влиянието на проучвателни и добивни работи за нефт и газ върху околната среда и други. Магистрите могат да се реали­зират в научни и научно-проектантски институти и лаборатории, във висши учебни заведения като преподаватели и научни сътрудници, да участват в конкурси за докторантура, както и да заемат различни ръководни длъжности в съответни дър­жавни и стопански структури.

Приложна минералогия”

(код на специалността 013 – редовно обучение; 313 - задочно обучение)

Магистратурата е предназначена да подготви висококвалифицирани специалисти в областта на минералогията и петрологията. Магистърът по „Приложна минералогия” придобива теоретични и практически познания за ръководни и оперативни дейности във фирми, свързани с търсене, проучване, добив и обработка на ювелирни минерали и декоративно-облицовъчни скални материали; да извършва диагностика и оценка на скъпоценни и ювелирни минерали. Магистърът може да се реализира в научни, научно-производствени организации и във висши учебни заведения. Завършилите магистратурата могат да осъществяват научно-изследователска и експериментална работа в различни отрасли, свързани с природни и техногенни минерални системи.


Базова специалност

Хидрогеология и инженерна геология”


Изучават се класически геоложки и приложни дисциплини, главно в областта на строителството и минното дело. Завършилите специалността в образователно-квали­фикационна степен “бакалавър” са подготвени да извършват проучвателна, проек­тантска и производствено-експлоатационна дейност в следните главни направ­ления: В областта на хидрогеологията – проучване и оценка на запасите и ресур­сите на подземни води; каптиране и експлоатация на подземните води; охрана на подземните води от замърсяване и изтощаване; борба с подземните води върху оста­налите компо­ненти на околната среда. В областта на инженерната геология – изясня­ване на инженерно-геоложката обстановка при проектиране и строителство на инже­нерни съоръ­жения; разработване на мероприятия за борба срещу инженерно-гео­ложките процеси и явления: земетресения, свлачища, срутища, кално-каменни порои и др.; оценка на измененията в околната среда при строителство на наземни и подземни съоръжения.
Магистратури

Завършилите базовата специалност продължават обучението си в образова­телно-квалификационна степен “магистър” по основния учебен план.


Хидрогеология”

(код на специалността 032 – редовно обучение;)
Магистрите по “Хидрогеология” извършват висококвалифицирана дейност (проуч­вателна, проектантска и научно-изследователска) в областта на изучаването, доби­ва­нето, използването и опазването на подземните води. Те работят като успешни спе­циалисти при:

  • Проучване и оценка на локалните и регионалните ресурси на пресни, минерални и суровинно-промишлени подземни води;

  • Проектиране на вододобивни системи от кладенци за нуждите на питейно-битовото, промишлено, селскостопанско, балнеологично и др. водоснабдяване;

  • Проектиране на водопонизителни системи от кладенци и дренажи за нуждите на раз­личните видове строителство (минно, промишлено и гражданско, хидромелиора­тивно, транспортно и пр.);

  • Изследвания върху замърсяването и опазването на подземните води и проектиране на санитарно-охранителните пояси на водовземни съоръжения и на мониторингови системи за наблюдения и контрол върху водите;

  • Проучване и проектиране на системи за филтрационно извличане на геотермална енергия и полезни компоненти от земните недра;

  • Подготовка на хидрогеоложка документация за издаване на разрешителни от МОСВ за ползване на воден обект и водовземане от подземни води и др.

  • Изпълнителска и експертна дейност в областта на подземните води в държавната и общинска администрация (МОСВ, Басейнови дирекции, РИОСВ, областните и об­щинските администрации, РИОКОЗ и др.);

  • Експертна и консултантска дейност по всички въпроси на подземните води, възникнали пред други (странични) институции, като застрахователни дружества, съ­дебни инстанции, правителствени и международни структури и пр.

Инженерна геология”



(код на специалността 031 – редовно обучение;)
Магистрите по “Инженерна геология” имат квалификацията да извършват отго­ворна проучвателна, проектантска, научно-приложна и управленченска дейност в об­ластта на инженерно-геоложките проучвания за различни видове строителство; проуч­ване, оценка, прогнозиране и управление на опасни геодинамични процеси; сеиз­­мично микрорайони­ране на площадки и територии, инженерногеоложки мони­торинг.

Те получават нови знания по инженерногеоложката теория и практика в страните от ЕС и Северна Америка, управлението на инженерногеоложките дейности, проекти­рането и строителството на геозащитни инженерни съоръжения.

Магистрите по “Инженерна геология” работят като висококвалифицирани спе­циа­листи в сферата на:


  • Строителството (осигуряване на инженерногеоложка информация за оразмеряване на инженерните съоръжения, минните изработки и др.; сеизмично микрорайониране на строителни площадки и територии);

  • Геозащитните дейности (проучване, оценка, прогноза на разрушителни геоложки процеси; съставяне на проекти за укрепителни съоръжения);

  • Държавната и общинската администрация (експерти и консултанти във ведомст­вата, областните и общинските администрации, разрешителен режим за строи­телст­во, РИОС);

  • Промишлеността и енергетиката (проучвания и проекти в минното строителство; инже­нер­но­геоложка и инженерносеизмогеоложка информация за енергийното строи­телство - ТЕЦ, АЕЦ, газопроводи и др.);

  • Гражданската защита (кадастър на разрушителните геоложки процеси, инженерно­гео­­ложки мониторингови мрежи; системи за ранно предупреждаване за природни бедствия);

  • Екологията (проучвания, проектиране и строителство на депа за промишлени и битови отпадъци, хранилища за средно радиоктивни и силно токсични отпадъци, доклади за ОВОС);

  • Застрахователното дело (оценка на геодинамичния хазарт и риск).


Базова специалност
Приложна геофизика”
В образователно-квалификационната степен "бакалавър" се изучават методи­ката, техниката и интерпретацията на различните геофизични методи, както и голям брой геоложки дисциплини. Засилена е подготовката по математика и физика. Спе­циално внимание се обръща на компютърната подготовка. Изучават се операционни системи, програмиране, компютърно моделиране, компютърен анализ, цифрови изоб­ражения. Всички етапи на геофизичните изследвания са свързани с активното използ­ване на съвременните компютърни технологии.

Приложната геофизика е едно от актуалните интердисциплинарни направления в науките за Земята. Тя се основава върху разпределението на различните физични по­лета в земната кора, както и за състоянието на планетата като цяло. Задъл­бочаването на основните познания в областта на приложната геофизика се извършва в образо­вателно-квалификационната степен “магистър”.



Завършилите първата образователно–квалификационна степен получават дип­ло­ма за “бакалавър” по приложна геофизика.
Магистратури

Завършилите базовата специалност продължават обучението си в образо­вателно-квалификационна степен “магистър” по основния учебен план.


Приложна геофизика”

(код на специалността 041 – редовно обучение)
Магистърската програма "Приложна геофизика" е предназначена да подготви висококвалифицирани специалисти в областта на геофизичните изследвания при търсенето и проучването на находища на полезни изкопаеми, при промишленото, гражданското и минното строителство.
Постъпващите специалисти-бакалаври получават необходимата теоретична и практическа подготовка, задълбочаваща познанията им в областта на прилагането на полеви, сондажни и дистанционни геофизични методи във всички етапи на търсене, проучване, добив и преработка на минерални суровини, както и при решаването на инженерногеоложки, хидрогеоложки и екологични задачи.
Завършилите инженер-магистъри по "Приложна геофизика" намират професионална реализация при проектирането и провеждането на геофизични изследвания в посочената област, както и в сфери с близка или подобна дейност. Те могат да се реализират и в проектантски, научноизследователски и инженерингови организации и фирми, както у нас, така и в Европа или по света. Получената специализираща подготовка им дава възможност да работят и като ръководни кадри или експерти в държавни и обществени структури.

Проучвателна геофизика”



(код на специалността 043 – редовно обучение)
Магистърската програма "Проучвателна геофизика" е предназначена да подготви висококвалифицирани специалисти в областта на структурните геолого-геофизични изследвания свързани с търсенето, проучването и усвояването на находища на твърди минерални суровини.
Постъпващите специалисти-бакалаври получават необходимата теоретична и практическа подготовка, задълбочаваща познанията им в областта на прилагането на полеви, сондажни и дистанционни геофизични методи във всички етапи на търсене, проучване и експлоатация на находища на твърди полезни изкопаеми.
Завършилите инженер-магистъри по "Проучвателна геофизика" намират професио­нална реализация при проектирането и провеждането на геофизични изследвания в посочената област, както и в сфери с близка или подобна дейност. Те могат да се реализират и в проектантски, научноизследователски и инженерингови организации и фирми, както у нас, така и в Европа или по света. Получената специализираща подготовка им дава възможност да работят и като ръководни кадри или експерти в държавни и обществени структури.
Петролна геофизика”

(код на специалността 042 – редовно обучение)
Магистърската програма "Петролна геофизика" е предназначена да подготви висококвалифицирани специалисти в областта на структурните геолого-геофизични изследвания свързани с търсенето, проучването и усвояването на находища на нефт и газ.
Постъпващите специалисти-бакалаври получават необходимата теоретична и практическа подготовка, задълбочаваща познанията им в областта на прилагането на полеви, сондажни и дистанционни геофизични методи във всички етапи на търсене, проучване и експлоатация на нефтени и газови находища.
Завършилите инженер-магистъри по "Петролна геофизика" намират професионална реализация при проектирането и провеждането на геофизични изследвания в посочената област, както и в сфери с близка или подобна дейност. Те могат да се реализират и в проектантски, научноизследователски и инженерингови организации и фирми, както у нас, така и в Европа или по света. Получената специализираща подготовка им дава възможност да работят и като ръководни кадри или експерти в държавни и обществени структури.
Геофизични изследвания на Земята и планетите”
Магистърската програма "Геофизични изследвания на Земята и планетите" е предназначена да подготви висококвалифицирани специалисти в областта на геофизичните проучвания с профил изучаване на твърдата, течна и газова обвивки на Земята в глобални мащаби, изследване на Слънцето, планетите и други космически тела. Идеята е, да се използват теоретичните и практически знания и умения на геофизиците-бакалаври в нетрадиционни за приложната геофизика области на изследване.

Отчетен е големият напредък при космическите носители, апарати и методи за получаване данни и изображения от Земята, Слънцето, Луната, планетите и техните спътници. Преобладаващата част от тези дейности имат геофизично и геоложко съдържание. Особено актуални са наблюденията от космоса на промените в климата на Земята и контрола на факторите влияещи на тези промени, слънчево-земните взаимодействия и др. Тези дейности в много аспекти попадат в сферата на компетентност на студентите подготвяни в специалността “Приложна геофизика”.

За да се постигнат посочените цели, магистрите получават теоретична и практическа подготовка осигуряваща нови познания в областта на планетарната геофизика, земния магнетизъм и геоелектрични полета, гравиметрията, геотермията, физиката на хидросферата, атмосферата и йоносферата, цифровата обработка на изображения и др.

Магистърската програма "Геофизични изследвания на Земята и планетите" е полезна и за физици, инженери, еколози и други специалисти, работещи или проявяващи интерес към тези области на знанието.

Завършилите инженер-магистъри по "Геофизични изследвания на Земята и планетите" могат да намерят професионална реализация в специализираните в посочените области научноизследователски, проектантски и инженерингови органи­зации и фирми, както у нас, така и в Европа или по света. Получената специа­лизираща подготовка им дава възможност да работят и като ръководни кадри или експерти в държавни и обществени структури.
Природни рискове”
Магистърската програма "Природни рискове" е предназначена да подготви висококвалифицирани специалисти в областта на проучването, оценката, прогно­зирането и управлението на природни и природно-техногенни рискове.
Постъпващите специалисти-бакалаври получават необходимата теоретична и прак­тическа подготовка, задълбочаваща познанията им относно същността на възможните опасни ендогенни (земетресения, бавни тектонски премествания и др.) и екзогенни (свлачища, срутища и др.) природни явления. Изучават се възможностите за прогнозиране,оценка и управление на потенциалните рискове.

Специално внимание се обръща на геофизичните методи прилагани при решаването на специфични инженерногеоложки, хидрогеоложки и екологични задачи.


Магистрите по "Природни рискове" се обучават като висококвалифицирани специалисти в сферата на:

=> Сеизмично микрорайониране на строителни площадки и територии;

=> Геозащитните дейности (проучване, оценка, прогноза на разрушителни геоложки процеси);

=> Държавната и общинската администрация (експерти и консултанти във ведомствата, областните и общинските администрации);

=> Гражданската защита (кадастър на разрушителните геоложки процеси; системи за ранно предупреждаване за природни бедствия);

=> Екологията (локализиране на замърсявания; проучвания и проектиране на депа за промишлени и битови отпадъци, хранилища за средно радиоактивни и силно токсични отпадъци);

=> Застрахователното дело (оценка на геодинамичния хазарт и риск);

=> Изследванията върху замърсяването и опазването на подземните води.


Завършилите инженер-магистъри по "Природни рискове" могат да се реализират в проектантски, научноизследователски и инженерингови организации и фирми, както у нас, така и в Европа или по света. Получената специализираща подготовка им дава възможност да работят и като ръководни кадри или експерти в държавни и обществени структури.
Базова специалност

Сондиране и добив на нефт и газ”


На бакалавърско ниво включените учебни дисциплини дават на студентите знания и умения, позволяващи им да се реализират в области като: прокарване на проучвателни и експлоатационни нефтени и газови сондажи; експлоатация на нефтени и газови сондажи и съоръжения за добив и първична подготовка на нефта и газа; изследване, усвояване и интензификация на сондажите; разработване и експлоатация на нефтени и газови нахо­дища; транспорт и съхраняване на нефта и природния газ; подготовка на нефта и газа; газоснабдяване на промишлени и битови обекти; геологопроучвателно ядково сондиране за търсене и проучване на полезни изкопаеми; експлоатационно проучване в минни из­работки; хидрогеоложко сондиране за проучване и експлоатация на подземни техни­чески, питейни и термални води.

Магистратури

Завършилите базовата специалност продължават обучението си в образова­телно-квалификационна степен “магистър” по основния учебен план.

Сондиране и добив на нефт и газ”

(код на специалността: 022 - редовно обучение; 322 - задочно обучение)

В магистърската програма “Сондиране и добив на нефт и газ”, постъпващите специалисти-бакалаври получават необходимата специализираща подготовка, задъл­бочаваща познанията им в областта на: усъвършенстване на техническите средства и технологии на сондиране; технологията на нефтеното сондиране; системите за екс­плоа­тация на нефтените и газови сондажи; системите за подготовка на нефта и газа; съхраняването на нефт и газ; опазването на земните недра; концесионното и лицен­зионното законодателство.


Получените общотехнически и специализиращи теоретични познания и при­добитите практически умения дават възможности на магистрантите инженери по Сон­диране и добив на нефт и газ да се реализират в следните научни и приложни об­ласти на нефтения и газов отрасъл:

  • сондажна дейност за търсене и проучване на находища на въглеводороди (неф­тени, газови и газокондензатни); проектиране, конструиране и изработване на сон­дажни системи;

  • сондажна дейност за проучване и експлоатация на източници на хидротермална енергия; проучването и експлоатацията на хидроресурси;

  • разработване и експлоатация на нефтени и газови находища: прокарване на екс­плоа­тационни сондажи; проектиране и изграждане на системи за добив и екс­плоа­тация на нефтени и газови находища.

В посочените области, както и в областите с близка или подобна дейност те могат да работят като:

  • изпълнителски кадри за нуждите на проектантски, научноизследователски, инже­нерингови организации и фирми (проектант, експерт, научен сътрудник);

  • ръководни кадри в производството (началник добивен участък, началник компре­сорна станция, водещ експерт, началник район и др.).

Добив, транспорт и съхраняване на нефт и газ”

(код на специалността: 021 - редовно обучение; 321 - задочно обучение)

В магистърската програма “Добив, транспорт и съхраняване на нефт и газ”, пос­тъп­ващите специалисти-бакалаври получават необходимата специализираща под­готовка, задълбочаваща познанията им в областта на: системите за експлоатация на нефтени и газови сондажи; проектирането, строителството и експлоатацията на ма­гистрални и разпределителни тръбопроводни системи; газификацията на промишлени и битови обекти; съхраняването на нефта и газа; опазването на околната среда; ли­цензионното и концесионното законодателство.

Специалистите завършващи тази магистърска програма могат да се реализират във всички научни и приложни области, свързани с:


  • Транспортиране и съхраняване на нефта и газа: проектиране и изграждане на тръбо­проводни системи; системи за добив и нагнетяване при съхраняване на нефтени и газови флуиди; изграждане и експлоатация на подземни газо- и нефтохранилища;

  • Разпределение и използване на нефта и газа: проектиране и експлоатация на системи и мрежи за промишлена и битова газификация.

В тази област те могат да работят като:

  • Изпълнителски кадри за нуждите на проектантски, научноизследователски, инжене­рин­гови организации и фирми (проектант, експерт, научен сътрудник);

  • Ръководни кадри в производството (началник добивен участък, началник компре­сорна станция, водещ експерт, началник район и др.).

Проучвателно сондиране”



(код на специалността: 024 - редовно обучение; 324 - задочно обучение)

В магистърската програма “Проучвателно сондиране”, постъпващите специа­листи-бакалаври получават необходимата специализираща подготовка, задълбо­ча­ваща познанията им в областта на: усъвършенстване на техническите средства и техно­логии на сондиране; скалоразрущаващи инструменти със специална конст­рукция; сондирането в сложни геологотехнически условия; оптимизирането на сон­дажния процес; концесион­ното и лицензионното законодателство; опазването на окол­ната среда и земните недра.

Специалистите завършващи тази магистърска програма могат да се реализират във всички научни и приложни области, свързани с:


  • Инженерно-геоложкото сондиране, хидрогеоложко и геотехнологично сондиране за целите на: строителството (индустриално, шосейно, хидроенергийно, тръбопроводно и др.); проучването и експлоатацията на хидроресурси; проучването и експлоатацията на полезни изкопаеми, експлоатирани чрез сондажни системи;

  • Сондажна дейност, свързана с екологични проекти: изграждане на обекти за дълбо­чинно съхраняване на промишлени отпадъци; изграждане на системи за мониторинг на различни подземни обекти.

В тази област те могат да работят като:

  • Изпълнителски кадри за нуждите на проектантски, научноизследователски, инжене­рингови организации и фирми (проектант, експерт, научен сътрудник);

  • Ръководни кадри в производството (началник добивен участък, началник компре­сорна станция, водещ експерт, началник район и др.).

Газоснабдяване”



(код на специалността: 323 - задочно обучение)
В магистърската програма “Газоснабдяване”, постъпващите специалисти-бака­лаври получават необходимата специализираща подготовка, задълбочаваща позна­нията им в областта на: свойствата на природните газове; техниката и технологията добива на природен газ, надземното и подземно съхраняване на газа, изграждането и експлоатацията на промишлени и битови газоснабдителни системи и уредби, газо­измерителната и регулиращата техника; технологичните измервания; строителния и технически надзор; лицензионното и патентно законодателство, опазването на окол­ната среда и земните недра.

Специалистите завършващи тази магистърска програма могат да се реализират във всички научни и приложни области, свързани с:



  • Проектиране и изграждане на тръбопроводни системи за добив, транспорт и съхраняване на природен газ;

  • Проектиране, строителство и експлоатация на газопреносни и газоразпределителни мрежи;

  • Проектиране, монтаж и експлоатация на промишлени и сградни газови инсталации;

  • Използване на природен газ в промишления, обществено-административния и битовия сектори;

  • Изработване и реализация на екологични проекти, свързани с усъвършенстването на технологиите.

В тази област те могат да работят като:

  • Изпълнителски кадри за нуждите на проектантски, научноизследователски, инженерингови организации и фирми (проектант, експерт, научен сътрудник);

  • Ръководни кадри в производството (ръководител на диспечерско звено, началник компресорна станция, водещ експерт, началник район и др.).




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница