Георги измирлиев



Дата22.07.2016
Размер196.12 Kb.
#952
ТипЗакон


121 СРЕДНО ОБЩООБРАЗОВАТЕЛНО УЧИЛИЩЕ”ГЕОРГИ ИЗМИРЛИЕВ”

ПРАВИЛНИК

ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА БЕЗОПАСНИ УСЛОВИЯ

НА ОБУЧЕНИЕ, ВЪЗПИТАНИЕ И ТРУД
ГЛАВА ПЪРВА

Раздел І


ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл.1. С този правилник се определят изискванията за осигуряване на безопасни условия на обучение, възпитание и труд в 121 Средно общообразователно училище

Чл.2. Правилникът има за цел да конкретизира основните изисквания , които трябва да се спазват при провеждане на обучението , възпитанието и труд , предотвратяване на евентуални трудови злополуки и заболявания на учениците , получени в резултат от учебния процес или при провеждане на екскурзии, летни и зимни лагери , зелени училища и други .
Раздел ІІ
ПРАВА , ЗАДЪЛЖЕНИЯ И ОТГОВОРНОСТИ НА ДЛЪЖНОСТНИТЕ ЛИЦА И УЧЕНИЦИТЕ ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА БЕЗОПАСНИ УСЛОВИЯ ЗА ОБУЧЕНИЕ,

ВЪЗПИТАНИЕ И ТРУД


Чл.3. (1) Директорът е длъжен да осигури :

  1. Закон за здравословни и безопасни условия на труд ( Обн. в ДВ , бр. 124 от 23.12.1997г. ) , Наредба №3 / 14.05.1996г.за инструктаж на работниците и служителите по безопасност, хигиена на труда и противопожарна охрана, Инструкция от 5.07.1996г. за изискванията за безопасни условия на възпитание, обучение и труд в системата на народната просвета, Указание от 17.01.1997г. на МОМН по прилагането на Инструкцията за изискванията за безопасни условия на възпитание, обучение и труд в системата на народната просвета.

  2. подходящи стаи за кабинети ;

  3. прилагането на изискванията за безопасност, хигиена на труда и противопожарна охрана на класните стаи ;

  4. необходимото противопожарно оборудване, както и изправността на наличните противопожарни съоръжения;

  5. изправността и надежността на пътищата за евакуация, правилната експлоатация на отоплителната и на електрическата инсталация ;

  6. запознаване на учениците , педагогическия и непедагогическия персонал, на родителите с правилата за осигуряване на безопасни условия на обучение, възпитание и труд;

  7. регистрирането, отчитането и анализирането на злополуките и на професионалните заболявания по установения ред;

  8. контрол по спазването на изискванията на безопасни условия на обучение, възпитание и труд и да отговаря за тяхното изпълнение , както и за изпълнението на инструктажа по безопасност .

(2) В края на учебните занятия директорът докладва на ПС и анализира безопасността на обучение , възпитание и труд през годината.

Чл. 4. Учителите са длъжни да :

1/ Носят отговорност за опазване на живота и здравето на учениците по време на учебни занятия и при други учебни форми и дейности, организирани от училището.

2/ Следят за здравословното състояние на учениците и контролират спазването на здравно-хигиенните норми и изисквания по време на учебния процес.

3/ Контролират спазването на правилата за експлоатация и охрана на труда при работа с материали и съоръжения в среди, които могат да бъдат потенциална заплаха за здравето и живота на учениците.

4/ Класните ръководители в началото на учебната година извършват начален инструктаж за здравословни и безопасни условия на обучение, възпитание и труд ( срещу подпис ).

Преди коледната, пролетната ваканция и в края на учебната година извършват периодичен инструктаж.

Начален и периодичен инструктаж се извършва и от учителите по физика, химия, физ. възпитание, труд и техника, информатика и информационни технологии.

Инструкцията за безопасните условия на възпитание, обучение и труд да бъде закачена в съответния кабинет.

Новопостъпили ученици да се инструктират в първия им учебен ден.

5/ Класните ръководители запознават учениците си с Евакуационния план на училището и с правилата за поведение при бедствия и аварии / пожар, земетресение, радиационна опасност, наводнение, бомбен тероризъм или заплаха /.

6/ В началото на учебната година за всеки ученик от 1. клас се определя съвместно с родителите му най-краткия и безопасен път от дома до училище и обратно. На учениците от 2- 4 . клас отново се припомнят безопасните маршрути за тяхното движение.

7/ С учениците от 1. до 7. клас учителите да провеждат ежедневно в края на последния час ”Петминутка” - краткотрайно занимание, напомняне за безопасно поведение на улицата при връщане в къщи..

8/ Да наблюдават системно работата на учениците и в случай на нарушаване на правилата на безопасност да вземат незабавни мерки.

9/ Да използват всички електроразпределителни устройства съобразно изискванията на безопасността и хигиената на труда. Забранява се използването на неизправни ел. уреди. Във всички случаи при откриване на повреди в ел. оборудването, измервателни уреди, появяване на специфична миризма, дим, нагряване на проводници и т.н./ е необходимо да се изключи напрежението.

10/ Да не се извършват самоволно ремонтни работи на ел. инсталацията /ключове, контакти, осв.тела/!

11/ Спазват правилата за безопасност на движението в района на училището и се грижат за безопасността си в училище - при работа с киселини, основи, с високо напрежение, с компютри и др. Да не оставят без наблюдение включени в ел. мрежа уреди / компютри, касетофони, ел. котлони, телевизори и др./

12/ Всички учители, служители, непедагогически персонал, работещите в училището са длъжни да предотвратяват случаи на насилие при необходимост.

13/ Учителите по физика и химия носят отговорност за съблюдаване правилата на техниката на безопасност при провеждане на демонстрации и лабораторни работи.

14/ Преди изпълнение на лабораторни работи и лабораторен практикум учителите по физика, химия са длъжни да посочат конкретните изисквания, свързани със спецификата на упражнението, предупреждават за възможни нещастни случаи.

15/ Ръководителите на екскурзии са отговорни за съблюдаване правилата на техниката на безопасност за опазване живота на учениците.

16/ Преди всяка екскурзия учениците се запознават с маршрута, обектите, които ще бъдат посетени и задължително се инструктират /срещу подпис/ относно мерките за безопасност, които трябва да се съблюдават.

Чл.5. Забранява се увеличаването на продължителността на учебния час и съкращаването на

междучасията от учителите, което води до преумора на учениците, намаляване на вниманието им и до

увеличаване на опасността от злополуки.

Чл. 6. Учениците са длъжни :

1/ Да изслушват внимателно инструктажа и да участват във всички форми на обучението по безопасност и хигиена на труд, обучение и възпитание, които се провеждат от учителите.

2/ Да се разписват за инструктажа, с което удостоверяват, че са им известни правилата за безопасност и се задължават най-стриктно да ги спазват.

3/ Да се включат в занятията по защита от бедствия,катастрофи и аварии, противопожарна защита , първа помощ и безопасност на движението, които ще се проведат по график.

Учениците са длъжни:

4/ При предвижване от дома към училище всеки ученик се задължава стриктно да спазва правилата за движение по пътищата.

5/ При пресичане на улиците при изходите на училището всеки ученик е длъжен да се огледа, ослуша и ако не идва превозно средство, да премине.

6/ Да пресича улицата на определените за целта места / светофари и пешеходни пътеки тип „зебра”/

7/ Да се движат по тротоарите.

8/ Да бъдат много внимателни и спазват всички правила при каране на велосипед – движение в дясното платно, даване на сигнал при завиване. Велосипедите да са технически изправни и оборудвани със светлоотразителни знаци. Да не се карат велосипеди пир намалена видимост и хлъзгава настилка



Чл. 7 На учениците е строго забранено :

1/ Самоволно да извършват поправки на ел. уреди, инструменти, ел. инсталации, контакти, ключове, мебели и др.

2/ Внасянето в сградата на училището на запалителни, взривни материали, опасни химикали / кибрит, запалки, бомбички, патрони, пиратки, киселини, основи, живак, фосфор/.

3/ Сядането на прозорците и парапетите и надвесването над тях.

4/ Влизането в кабинети, лаборатории в неучебно време без знанието на преподавателя.

5/ Пушенето в сградата на училището и училищния двор.

6/ Самоволно включване в отсъствието на учител на ел.уреди, ползването на химически реактиви, запалителни материали, съставянето и включването на ел. вериги.

7/ Да играят с остри предмети / игли, пергели, стъкла, триъгълници, ножове, гвоздеи и др. /

8/ Внасянето в училище на семки, както и храни, незащитени от РИОКОЗ, с неясен произход и качество, продавани от случайни търговци.

9/ Тичането по коридорите, в класните стаи и кабинетите.

10/ Паленето на огньове от отпадни и други материали в двора на училището.

11/ Забранява се качването по уредите без присъствието на учител по физкултура, както и игрите в района на шахтата и канала в училищния двор.

12/ На учениците I - IV клас се забранява напускането на района на училището преди приключването на последния учебен час.

Учениците нямат право да:

13/ Накърняват с поведението си авторитета и достойнството на учители, служители и съучениците си, да прилагат физическо и психическо насилие върху тях.

14/ Унижава личното достойнство на съучениците си и упражнява физическо или психическо насилие върху тях, свързано с религиозни, етнически или полови различия.



Чл. 8 При провеждаване на екскурзии на учениците се забранява:

1/ Навеждането през прозорците на превозните средства, качването и слизането по време на движение, хвърлянето на предмети и др.

2/ Пушенето, употребата на алкохол и наркотични вещества.

3/ Катеренето по дървета, движението по неосигурени маршрути.

4/ Навеждането през прозорци, тераси, перила на хотели, туристически бази и др.

5/ Къпането във водни басейни, неосигурени със спасители и без разрешението на ръководителя.

6/ Закупуването на храни от улични търговци.

7/Контактите с непознати лица в отсъствието на ръководителя на групата



Чл. 9 Учениците се задължават стриктно да спазват указанията на ръководителя на екскурзията.

ГЛАВА ВТОРА

УСЛОВИЯ , ИЗИСКВАНИЯ И ПРАВИЛА ЗА БЕЗОПАСНО И ЗДРАВОСЛОВНО ПРОВЕЖДАНЕ НА ОБУЧЕНИЕТО, ВЪЗПИТАНИЕТО И ТРУДА
Раздел І

ИЗИСКВАНИЯ КЪМ МАШИНИТЕ, СЪОРЪЖЕНИЯТА И РАБОТНИТЕ МЕСТА

ЗА БЕЗОПАСНА РАБОТА
Чл.10. Работата с електрическите инсталации и с електрическия ток , трябва да се извършва в съответствия с изискванията на Правилника за устройството на електрическите уреди и Правилника за безопасността на труда при експлоатация на електрическите уреди и съоръжения, като се спазват следните правила :


  1. Конструкцията, видът на изпълнението , начинът на монтажа и класата на използваните апарати, уреди кабели , проводници и други електрически съоръжения трябва да отговаря на наминалното напрежение на мрежата или на уредбата , на условията на обкръжаващата ги среда (влажна , взривоопасна и др.) и на изискванията на споменатите правилници и стандарти.

  2. Използваните в електрическите уредби съоръжения по своите нормирани, гарантирани и изчислителни характеристики трябва да съответстват на работните условия на дадената електрическа уредба.

  3. Тоководещите части на инсталациите , намиращи се на достъпна височина , трябва да бъдат сигурно изолирани или оградени.

  4. За да не се допусне нещастен случай при евентуално нарушение на изолацията , токопроводните части на електрическите консуматори и съоръжения, които нормално не са под напрежение , трябва да бъдат предпазно занулени или електрообезопасени по друг начин, против допирно напрежение.

  5. Състоянието на изолацияята и сигурността на електрообезопасяването трябва да бъдат проверявани най – малко 2 пъти през годината.

  6. Всички електрически табла – главни, разпределителни и пускови, трябва да бъдат изключвани .

Раздел ІІ

ХИГИЕННИ И ЗДРАВОСЛОВНИ ИЗИСКВАНИЯ

НА РАБОТНИТЕ МЕСТА


Чл. 11 . По време на учебните часове през зимните месеци в класните стаи температурата трябва да

бъде не по – малко от 18 градуса.



Чл. 12 През зимните дни е необходимо редовно да се почистват дворът пред училището , за да не се

образуват пързалки.



Чл. 13. Всички стълби в сградата на училището трябва да имат здрави перила.

Чл.14. През междучасията трябва да се осигурява няколкократна обмяна на въздуха в класните стаи.

Чл. 15. Във всички класни стаи трябва да се вземат мерки за максимално използване на естественото

осветление.



Чл.16. Осветителните тела, прикрепени към тавана , трябва да са изправни, така че да осигуряват

нужната интензивност на осветяване.


Раздел ІІІ

ПРОТИВОПОЖАРНА ОХРАНА


Чл. 17. Противопожарни изисквания към помещенията :

  1. На територията и в помещенията на училището трябва да се поддържа чистота.Всички горими отпадъци и смет да се изнасят своевременно.

  2. Към всички сгради и съоръжения по всяко време трябва да бъде осигурен свободен достъп.Пътищата , проходите и входовете към сградата и съоръженията трябва да бъдат винаги в изправност, свободни от всякакви материали, а през зимата – почистени от сняг.

  3. Евакуоционните изходи трябва да бъдат устроени и поддържани съобразно изискванията на противопожарните строително- технически норми .

  4. Вратите определени за евакуация, трябва да се отварят навън, да бъдат винаги свободни от всякакви материали, с оглед винаги да могат да се отварят.При необходимост се допуска да бъдат заключвани , като за изправността на заключващото съоръжение отговаря директорът.За осигуряване на бързо отключване трябва да има комплект ключове за евакуационните врати . Единият комплект ключове трябва да бъде на определено място, известно на всички от персонала.

Чл. 18. Противопожарни изисквания при провеждане на масови мероприятия в училището :

тържества викторини, спектакли и др.:



  1. Организаторите на мероприятието преди започването му щателно трябва да проверят помещението, аварийните изходи и осигурителните средства за гасене.

2.По време на провеждане на мероприятието при учениците трябва да присъства дежурен учител , инструктиран за правилата на противопожарна охрана и за правилата за евакуация на учениците в случай на пожар.

3.При провеждане на масови мероприятия е забранено:




    • Произвеждането на светлинни ефекти с използване на химически вещества, които могат да причинят пожар;

    • Да се обличат учениците с костюми , непропити с огнезащитни състави.

4.При провеждане на новогодишни тържества е ЗАБРАНЕНО :

    • Поставянето на елхата на разстояние по – малко от 1 метър от стената;

    • Поставяне на елхата в положение , затрудняващо излизането от помещението;

    • Украсяването на елхата с играчки и памук , непропити с огнезащотни състави;

    • Използването на свещи, бенгалски огън и други подобни запалителни материали.


Чл.19 Задължения на педагогическия и помощния персонал.

а/ Отговарят за взриво и пожаробезопасността в поверените им работни помещения, като спазват изискванията на действащите норми, правилници и предписания.

б/ Заявяват и осигуряват необходимото противопожарно оборудване и следят за изправността на числящите им се противопожарни съоръжения.

в/ Учителите запознават учениците с правилата по противопожарна охрана за ползване на наличните средства за гасене и провеждат периодически проверки по знанията и изпълнението на правилата.

г/ Следят за състоянието на пътищата за евакуация, правилната експлоатация на електрическите инсталации, съгласно противопожарните строително-технически норми.

д/ Недопускат при никакви обстоятелства съхраняване на пиротехнически изделия, запаси керосин, бензин и др.огнеопасни вещества и материали в помещения, където се обучават учениците.

е/ Провеждат с учениците обучение по противопожарния минимум.
Раздел ІV

ОСНОВНИ ИЗИСКВАНИЯ ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА БЕЗОПАСНА РАБОТА

В УЧЕБНИТЕ КАБИНЕТИ, ЛАБОРАТОРИИ, ФИЗКУЛТУРЕН САЛОН И ФИЗКУЛТУРНА ПЛОЩАДКА
Чл. 20 За осигуряване на безопасна работа в кабинета по химия е необходимо :

1/ Химическите реактиви трябва да се съхраняват в шкаф, който се заключва. Киселините, основите и другите реактиви се съхраняват отделно.

2/ Всички реактиви следва да се съхраняват в пластмасови, стъклени или керамични съдове, затварящи се плътно. На съдовете трябва да са залепени етикети с названието и концентрацията на веществото. На отровните вещества се поставя надпис ”отрова” , а на горящите ”огнеопасно” .

3/ При разреждане на киселини трябва да се налива във водата, а не обратно. Наливането в съдовете на концентрирани разтвори трябва да става на тънка струйка.

4/ Забранено е изливането на химични реактиви, непригодни за по-нататъшна употреба, в канализацията.

5/ Категорично се забранява учениците да работят с концентрирани киселини и разтвори на разяждащи основи.

6/ Необходимо е в кабинета да има запас от неутрализиращи вещества, в случай на попадане на киселини или основи върху кожата на човека или дрехите.

7/ Лесно възпламеняващи се течности /етер, бензин, ацетон/ по време на провеждане на опити трябва да се поставят далеч от нагреватели, които могат да предизвикат възпламеняването

им. Преливането на тези течности трябва да става над специална кювета, като не се допуска разливането им.При работа с такива течности не бива да се пуши, да се пали кибрит или запалка.

8/При разливане на етер , бензин или други лесно запалими течности в лабораторията да се загасят всички нагревателни уреди и спиртни лампи, а помещението да се проветри.

9/ Категорично се забранява използването на бензин като гориво.

10/ Не бива да се пали спиртна лампа от друга горяща спиртна лампа. За избягване на взрив не се допуска изгаряне на спирта повече от 2/3 от обема на съда.Спиртните лампи да не се гасят чрез духане, а само с капачките им.

11/В химическите лаборатории се обзавеждат аптечки с необходимите медикаменти за оказване на помощ при необходимост.

12/ Забранява се достъпа до хранилището на други лица освен учителите по химия. Учителите носят отговорност за недопускане на други лица в хранилището


Чл. 21 За осигуряване безопасната работа в кабинета по физика е необходимо :

1/ Преди използване на ел. уреди е необходимо старателно запознаване с описанието им и преди да се включи да се провери съответства ли напрежението в мрежата на това, за което е предназначен уредът.

2/ Уредите, използвани от учениците, трябва да имат ограничаващи устройства, изключващи възможността за поражения от ел. ток.

3/ При съставяне на ел. вериги съединителните проводници трябва да бъдат гъвкави, добре изолирани, с накрайници. Сечението на проводниците трябва да съответства на големината на тока, течащ през тях.

4/ Инструментите, използвани в ел. монтажните работи трябва да имат изолирани ръкохватки.

5/ Наличието на напрежение във веригата може да се проверява само с уреди, а не по физиологичното му действие.

6/ С цел избягване на поражение от статично електричество всички кондензатори веднага след опитите се разреждат.
Чл. 22 За осигуряване на безопасна работа в компютърния кабинет е необходимо :

1/ При работа с компютрите учениците трябва да са разположени на разстояние 0,50 - 0,70 м от екрана, а разстоянието между очите и клавиатурата да е 0,40 - 0,50 м.

2/ При работа с компютрите се изисква учениците да стоят изправени на столовете, с удобно разположени върху масите ръце, така че да се постига максимално удобство при работата с клавиатурата и мишката.

3/ Не се разрешава провеждане на две последователни занятия без осигуряване на активна почивка между тях от 10-15 мин.

4/ При работа в компютърната зала учениците трябва да внимават за опасности свързани с неизправности в ел. инсталацията / оголени кабели, повредени контакти, ел. ключове, щепсели и др. / и при откриването на такива да предупреждават незабавно преподавателя, без да правят опити да ги поправят.

5/ При движение в залата учениците да не се допират до захранващите кабели на компютрите и друга техника, както и до кабелите на компютърната мрежа.

6/ Компютрите и останалата техника в залата се включват само след разрешение на преподавател.

7/ При влизане в залата учениците са длъжни да изчакват напускането й от тези, за които занятията са приключили.

8/ Поради наличието в залата на ел. инсталация по работните маси, се забранява внасянето на напитки и течности.

Чл.23 За осигуряване на безопасна работа в кабинета по Домашен бит и техника е необходимо:

1/ Да не се влиза в кабинета без разрешение от преподавателя.

2/ Да не се пускат и пипат машините без присъствие на учителя.

3/ Да не се играе с електрическите системи и елементи.

4/ Да се работи само с подходящо облекло.

5/ Абсолютно се забранява игра с инструменти в учебния кабинет.

6/ Преди всяка нова задача се прави допълнителен конкретен инструктаж.

7/ Работното място се оставя винаги в почистено състояние.



Чл. 24 За осигуряване на безопасните условия във физкултурния салон и физкултурната площадка е необходимо :

1/ Уредите трябва да бъдат здрави и неподвижно закрепени.

2/ Не се допуска игра на уреди, които са физически износени и крият опасност от нараняване.

3/ Да се поддържа в изправност закрепването на спомагателните части / винтове, обтегачи и др. /

4/ Да се играе винаги с гимнастически постелки, които да намалят удара при отскоци от уреди или от евентуални падания.

5/ Да се осигурят средства за увеличаване на триенето между контактните части на тялото и уреда.

6/ Ръководителят на упражнението трябва да оказва помощ при изпълнението на трудните моменти от упражнението и да осигурява пазене в случай на несполучливи опити / прескоци, отскоци и др. /.

7/ Абсолютно необходимо е да се следи за физическото и психическо състояние на учениците и при наличие на отклонения от нормалното да не се изисква изпълнение на трудните елементи.

8/ Физкултурната площадка трябва да бъде постлана с масивна настилка, да бъде с намалена твърдост за да не се допускат наранявания и травми при евентуални падания.

9/ Баскетболните табла и хандбалните врати трябва да бъдат закрепени здраво или стабилизирани с тежести.

10/ Траповете за скачане трябва да бъдат дълбоко разкопани.

11/ При хвърляне на уреди строго се забранява да се съблюдава да няма хора на мястото около попаденията или периметъра, в който би попаднал евентуално изпуснатия уред.

12/Да не се използват физически износени уреди , криещи опасност от нараняване.

Чл. 25. Учениците са задължени да спазват безупречен ред, чистота и всички правила за качествено

и безаварийно провеждане на опитите.



Чл. 26. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да спазват следните правила:

  1. Преди започване на лабораторни занятия е необходимо учителят да инструктира учениците за методиката и техниката на провеждане на опитите, като обърне внимание на опасните моменти.

  2. При възникване на неясноти при провеждане на опита работата веднага да се прекрати .Всяко повтаряне на опита или извършване на други опити да се осъществява само след съгласието на учителя .

  3. Забранено е на учениците:

    • да опитват на вкус веществата ;

    • да използват неизмити съдове;

    • да хващат реактивните стъкла и банките с мокри или сапунени ръце;

    • да насочват отворите на епруветките към съучениците си или към лицето си ;

    • да изнасят извън кабинета химични вещества;

    • да носят храни и да се хранят в кабинета по химия;

    • да влизат в кабинета без присъствието на учителя;

  4. Учителят е ДЛЪЖЕН строго да спазва нормативите за допостимите количества вещества,

опасни за живота и здравето – отрови , реактиви, сомозапалващи се, взривни и др.

ГЛАВА ТРЕТА

ИНСТРУКТАЖ И ОБУЧЕНИЕ ПО БЕЗОПАСНОСТ, ХИГИЕНА НА ТРУД

И ПРОТИВОПОЖАРНА ОХРАНА


Чл. 27. Инструктажите по безопасност, хигиена на труда и ППО са : начален, периодичен и

извънреден.



Чл. 28. Инструктажите се провеждат по време на работа.

Чл. 29. Провежданите инструктажи се записват в специална тетрадка за инструктажа.

Чл. 30. Целта на началния инструктаж е лицата да бъдат запознати с основните правила и изисквания

по безопасност , хигиена на труд и ППО на територията на училището; с вида и характера на

извършваната работа; с възможните рискове и с изискванията към тяхното поведение с оглед

запазване, здравето и живота им .



Чл. 31. Периодичният инструктаж има за цел да поддържа знанията по безопасност, хигиена на труда

и ППО .


Чл. 32. Извънредният инструктаж се провежда след случай на смърт , на тежка трудова злополука,

пожар, природно бедствие, при констатирани груби нарушения на нормите и изискванията по

безопасност , хигиена на труда и ППО , както и с работещите , отсъствали от работа повече от 45 дни

независимо от причините за отсъствието .




ИНСТРУКЦИЯ__ЗА_БЕЗОПАСНА_РАБОТА_НА_АДМИНИСТРАТИВНО_–_ТЕХНИЧЕСКИЯ_ПЕРСОНАЛ'>ИНСТРУКЦИЯ__ЗА_БЕЗОПАСНА_РАБОТА_НА_ЧИСТАЧКАТА'>ИНСТРУКЦИЯ__ЗА_БЕЗОПАСНА_РАБОТА_НА_ПРИ_ИЗВЪРШВАНЕ_НА_ЕЛЕКТРОМОНТАЖНИ_РАБОТИ'>ИНСТРУКЦИЯ__ЗА_БЕЗОПАСНИ_УСЛОВИЯ_НА_ТРУД_В_КОМПЮТЪРНАТА_ЗАЛА'>ИНСТРУКЦИЯ

ЗА БЕЗОПАСНИ УСЛОВИЯ НА ТРУД В КОМПЮТЪРНАТА ЗАЛА
1/ При работа с компютрите учениците трябва да са разположени на разстояние 0,50 - 0,70 м от екрана, а разстоянието между очите и клавиатурата да е 0,40 - 0,50 м.

2/ При работа с компютрите се изисква учениците да стоят изправени на столовете, с удобно разположени върху масите ръце, така че да се постига максимално удобство при работата с клавиатурата и мишката.

3/ Не се разрешава провеждане на две последователни занятия без осигуряване на активна почивка между тях от 10-15 мин.

4/ При работа в компютърната зала учениците трябва да внимават за опасности свързани с неизправности в ел. инсталацията / оголени кабели, повредени контакти, ел. ключове, щепсели и др. / и при откриването на такива да предупреждават незабавно преподавателя, без да правят опити да ги поправят.

5/ При движение в залата учениците да не се допират до захранващите кабели на компютрите и друга техника, както и до кабелите на компютърната мрежа.

6/ Компютрите и останалата техника в залата се включват само след разрешение на преподавател.

7/ При влизане в залата учениците са длъжни да изчакват напускането й от тези, за които занятията са приключили.

8/ Поради наличието в залата на ел. инсталация по работните маси, се забранява внасянето на напитки и течности.


ИНСТРУКЦИЯ

ЗА БЕЗОПАСНА РАБОТА НА ПРИ ИЗВЪРШВАНЕ НА ЕЛЕКТРОМОНТАЖНИ РАБОТИ
1/При извършване на ел. монтажни работи да се изключват уреди с изолирани ръкохватки;

2/ Да не се извършват ремонтни работи при включени електрическо захранване;

3/ Състоянието на изолацията и сигурността на електрообезопасяване да се проверят най-малко два пъти в годината.

4/ Да не се пипат открити тоководещи части

5/ Забранено е поправянето на стопяемите вложки на предпазителите;

6/При евентуално запалване на електрическата инсталация, апарати или съоръжения незабавно да се изключи напрежението, да се гаси само с пожарогасители с въглероден диоксид;




ИНСТРУКЦИЯ

ЗА БЕЗОПАСНА РАБОТА НА ЧИСТАЧКАТА

1/ Почистването на стъклата на прозорците, на перилата да става с особено внимание, като навеждането навън е минимално;

2/ При подготвянето на дезинфекционните разтвори, поставянето на хлорна вра да се спазват точните съотношения, посочени от медицинското лице, с цел предотвратяване на инхалирането на отровни газове / хлор и др./;

3/ При работа с препарати като кислол, кислин, белина да се работи с гумени ръкавици и да се поставя марлена превръзка на устата;

4/ Почистването на сняг,лед в района на училището да става с подходящо облекло и обувки, за да се избегнат навяхвания и счупвания;

5/ При хигиенизирането двора и районите около училището отпадъците да се изхвърлят на определените за това места, а да не се горят с цел намаляване на пожарната опасност и избягване замърсяването с отровни вещества отделени при горенето



ИНСТРУКЦИЯ

ЗА БЕЗОПАСНА РАБОТА НА АДМИНИСТРАТИВНО – ТЕХНИЧЕСКИЯ ПЕРСОНАЛ
1/ При работа с компютър трябва да разстоянието от екрана да е 0,50 – 0,70 м, а разстоянието между очите и клавиатурата да е 0,40 – 0,50 м.

2/ При работа с компютрите трябва да се стои изправен на стола, с удобно разположени върху масите ръце, така че да се постига максимално удобство при работа с клавиатурата и мишката.

3/ На всеки час непрекъсната работа с компютър се препоръчват 15 мин. почивка;

4/ При работа трябва да се внимава за опасности свързани с неизправности в ел. инсталацията и при откриване на такива да се предупреди електротехника без да се прави опити да ги поправят;

5/ Забранява се включването на отоплителни уреди извън специално оборудвани за тази цел пожаробезопасни места;

ИНСТРУКЦИЯ

ЗА БЕЗОПАСНА РАБОТА НА РАБОТНИЦИТЕ ПО ПОДДРЪЖКА
През време на работата работникът е длъжен да изпълнява следното:

1/ Да работи с установените лични предпазни средства;

2/ Да не отвлича вниманието си с други неща и лица;

3/ Да не допуска други лица до машината , да не разрешава друг да работи със зачислената му машина;

4/Всички неизправности засягащи безопасността и здравето на работниците на инсталациите или повреди на МТБ да се отстраняват на време. Ако това е невъзможно се спират от експлоатация или се ограничава достъпа до съответното място;

5/ работното място и работното оборудване да се поддържат в техническа изправност;

6/ Работното място и работното оборудване и пътищата към тях се почистват редовно;

7/ Да извършва производствените операции по указания му безопасен начин;

8/ Да работи със специално работно облекло, което ще му осигури безопасност;

9/ Да не пуши на работното си място;

ПРОПУСКАТЕЛЕН РЕЖИМ В УЧИЛИЩЕ

1.Влизането в училището да става само с представяне на лична карта и записване на данните от нея в дневника на пропуска.

2.В училище не се допускат лица със съмнително поведение, употребили алкохол и с обемни багажи.

3.Ученици в училището се допускат след представяне на лична карта.

4. Не се допуска използването на училищния двор и спортната площадка от граждани.Там могат да пребивават ученици от училището до 19,30 часа през месеците септември – март и до 20,30 часа през месеците април – август. Абсолютно се забравяна пушенето и употребата на алкохол в двора и на спортната площадка.

5. Забранява се влизането на пътни превозни средства в двора на училището,изключение се допуска само за колите на фирмите ,с които училището е в договорни отношения.. Шофьорите, влизащи с коли в училище да опазват живота и здравето на преминаващите през двора.

6. Забранява се спирането на пътни превозни средства пред порталите на училището.

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ




  1. Правилникът за осигуряване на безопасни условия на обучение, възпитание и труд се утвърждава от директора на училището не по – късно от началото на учебната година.

  2. Настоящият правилник се издава на основание на Закона за здравословни и безопасни условия на труд ( Обн.,ДВ, бр.124 от 1997г.);Наредба №3 за инструктажа на работниците и служителите по безопасност, хигиена на труда и ППО ( Обн.,ДВ,бр.44 от 1996г.)и Инструкция от 5 юли 1996г. за изискванията за безопасни условия за обучение, възпитание и труд в системата на народната просвета ( Обн., ДВ,бр. 61 от 1996г.).

Директор на 121 СОУ: Николай Мисов







Каталог: information -> I Uchilistni pravilnici
I Uchilistni pravilnici -> Правилник за устройството и дейността на 121 соу”георги измирлиев” общи положения
I Uchilistni pravilnici -> І. общи положения
information -> Изпитна тема №16: Компютърна система с най-новия към момента процесор на intel архитектура
information -> Открития и изобретения от 1970 г до 1980 г
information -> Информация относно 89-та редовна сесия на Комитета по морска безопасност на Международната морска организация, състояла се от 11 до 20 май 2011 год в централата на Организацията в гр. Лондон, Великобритания
information -> Технически характеристики на процесорите amd к10 Модели на процесорите amd к10
information -> Факултет по информационни науки
information -> Тема компютърна система ibm pc/xt i8088 Процесорите 8086 и 8088


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница