Гл ас. Ваня Павлова



Дата28.02.2022
Размер15.57 Kb.
#113400
New Microsoft Word Document

гл.ас. Ваня Павлова

В исторически план в нашия регион компютрите се появяват през 50-те и 60-те години на ХХ век. Използвали са се за извършване на определени изчислителни операции. Изкуствени спътници.


През 40-50-те години на ХХ век IBM – International business machine правят специални изследвания и установяват, че световният пазар може да бъде покрит от около 5 изчислителни машини.
През 1977г. DEC правят изследване и експерти им считат, че няма причина някой потребител да поиска компютър в къщи.
Първата комуникационна мрежа е телеграфната мрежа. В САЩ Самуел Морз проектира и въвежда електрическия телеграф. В средата на ХІХ век се появява и телефонната мрежа. Western Union прави извода, че телефона има прекалено много недостатъци, за да бъде приет като средство за комуникация. 1960г. се счита за година в която се приема, че телефонната система е световна комуникационна система.
С развитието на компютрите се развиват и технологиите в комуникациите.
-първо се развива комутиране на електрически вериги, която се появява и развива с развитието на телефонната система. Тя е за гласова комуникация. Тази технология не е подходяща за предаване на компютърни данни, защото те се изпращат на пакети, като периоди на висока активност се редуват с периоди на ниска активност. Затова компютрите пораждат необходимостта за нова технология и тя е:
-комутиране на пакети
През 60-те години на ХХ век правителството на САЩ и Министерството на отбраната поставят задача пред НИЦ (научно изследователски центрове) да се разработи технология, която да може да издържи и запази функционалността си и след ІІІ-та световна ядрена война. Така се формира агенция ARPA, която през 1969 година разработва първа компютърна мрежа с технологията комутиране на пакети ARPANet и това е основата на Интернет. От нея по-късно се отделя Интернет и MilNet -мрежа на Министерството на отбраната (милитари).

О: Компютърна мрежа – две или повече устройства, свързани по определен начин с цел използване на общи ресурси, информация или на ресурси и информация.
За мрежа са нужни не по-малко от две устройства. Връзката може да бъде кабел – коаксиален, усукана двойка, оптичен и т.н. или безжична връзка. Разпределянето на ресурси – могат да са устройства (принтери, модеми и всякакъв друг хардуер), както и приложни програми, файлове с данни, бази с данни и т.н.

Предимства и ползи от свързване в мрежа:


  • споделяне и общо използване на изходни устройства - това могат да бъдат принтери, плотери, факс апарати и всичко предназначено да извежда информация от компютърната система;


  • споделяне и общо използване на входни устройства – скенери, факс апарати, дигитайзери и т.н;


  • споделяне на запаметяващи устройства – дискове, CD, DVD, дискетни устройства и т.н.


  • споделяне на модеми и интернет връзки;


  • споделяне на данни и приложения - единият начин е всеки държи на своето РС данните, но така, като се променят от един, не се променят при другия; другият начин е данните да са на сървъра и тогава промяната на данните се отразява за всички. Дори да няма поддържащ сървър, може едната работна станция да стане като сървър и на нея да седи общата база с данни.




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница