Глобалния екологичен фонд



страница1/5
Дата17.08.2018
Размер1.71 Mb.
#79943
ТипПрограма
  1   2   3   4   5
ПРОГРАМА ЗА МАЛКИ ПРОЕКТИ НА

ГЛОБАЛНИЯ ЕКОЛОГИЧЕН ФОНД



ФОРМУЛЯР

за предложение за финансиране на проект

Име на проекта на български език

Модел за ефективно производство на слънчева електроенергия в Северното Черноморие



Име на проекта на английски език:

Best Practical model of sun solar energy production in Northern Black sea coastal area



Кандидатстваща организация на български език:

Черноморска регионална агенция за управление на енергията (ЧРАУЕ)



Кандидатстваща организация на английски език:

Black Sea regional agency for energy management (BSRAEM)



Партньори по проекта:

Асоциация на Българските Черноморски Общини (АБЧО), Архитектурен факултет към Варненски свободен университет, Българско дружество за защита на птиците (БДЗП);



Продължителност на проекта: 18 месеца

Общ бюджет на проекта, лева: 131 570 лева

Сума, за която се кандидатства от ПМП, лева и % от общия бюджет: 65 340 лева, 49, 66%

В случай на одобрение на предложението за финансиране, ПМП получава пълните права за публично разпространение на информация относно проекта и неговите резултати.

Попълва се от служител на ПМП

Номер на проекта:

Служител приел проекта: Подпис:

Дата на получаване:

І. 00000000КАНДИДАТСТВАЩА ОРГАНИЗАЦИЯ

1. Име на организацията Черноморска регионална агенция за управление на енергията


2. Общи данни номер на съдебно решение 1473/2003 г. в частна полза, БУЛСТАТ 103818516

3. Контакти гр. Варна, ул.”Преслав” № 4, тел./факс 052 611911, e-mail – energy@ubbsla.org , www.bsraem.org

4. Банкова информация

5. Лице за контакт: Инж. Тодор Тонев.

6. Оторизирано лице Марияна Кънчева, длъжност Председател на Управителен Съвет,


7. Мисия и стратегически цели на организацията

Черноморска Регионална Агенция за Управление на Енергията /ЧРАУЕ/, www.bsraem.org е доброволно сдружение с нестопанска цел, основана от Асоциация на Българските Черноморски Общини в рамките на одобрен проект по Програма SAVE, Directorate General for Energy and Transport на Европейската Комисия. Дейността на ЧРАУЕ покрива територията на Българското Черноморско крайбрежие, като сътрудничи с Националната Агенция за Енергийна Ефективност (АЕЕ) и с останалите регионални енергийни агенции в България.

Стратегически цели на организацията:


  • Представителство и защита на интересите на членовете си за утвърждаване на енергийната ефективност и използването на възобновяеми енергийни източници като важен компонент на политиката за устойчиво развитие на Черноморския регион в България.

  • Обединяване усилията на българските черноморски общини за повишаване на енергийната ефективност и дела на възобновяемите енергийни източници като средство за разрешаване на важни национални задачи и енергийната и екологичната политика и за постигане на устойчиво развитие.

  • Създаване на условия за намаляване на бюджетните разходи на общините за енергия, като спестените средства се използват за финансиране на други приоритетни обществено-полезни дейности на тяхната територия.

  • Съдействие за намаляване разходите за енергия на крайните потребители – домакинства, местни предприятия и др.

  • Опазване и възстановяване на околната среда на територията на българските черноморски общини.

  • Повишаване знанията и уменията на общинските съветници и служители с оглед по-ефективно използване на енергията

  • Изучаване и разпространение на българския и чуждестранния опит в областта на управление на енергията.

  • Разширяване и обогатяване на общественото разбиране за ролята и важността на ефективното управление на енергията, както и участието на гражданите в него.

  • Сътрудничество със сродни организации от страната и чужбина.

Предмет на дейност и средства:



  • Създаване на условия за утвърждаване на енергийната ефективност и използването на възобновяеми енергийни източници като важен компонент на политиката за устойчиво развитие на черноморския регион в България

  • Разработване на стратегии и програми за решаване на местни и регионални проблеми, като: устойчиво местно развитие, екологично развитие, икономика, публично - частни партньорства, опазване и развитие на заобикалящата среда.

  • Набиране и разпространение на информация, изготвяне и разпространение на периодични и други публикации.

  • Организиране на семинари, срещи, дискусии, участие в български и международни програми.

  • Участие и иницииране създаването на коалиции и партньорства.

  • Научна и изследователска дейност и проучвания в областта на енергийната ефективност и възобновяемите енергийни източници.

  • Подпомагане на дейността на общините чрез обучения, информация, експертни, консултантски и други услуги, посредничество и лобиране пред съответните институции за общи интереси на членовете.

  • Организиране, рекламиране и осъществяване на инициативи в областта на рационалното използване на енергията, както и всички дейности, разрешени от закона и в изпълнение на целите на Сдружението.

8. Кратка история на организацията и предишни постижения

ЧРАУЕ осъществява дейността си по разработване и реализиране на индивидуални и партньорски проекти на национално и международно ниво, шест, от които са одобрени и се реализират към настоящия момент:


ПРОЕКТ 1: Създаване на Регионална агенция за управление на енергията в Община Добрич (www.dlaem.org ) и Община Бургас (www.boraem.org ), в партньорство с Регион Лоара (Франция), Вармланд (Швеция) и Помурие (Словения)

Целите на сдруженията са подобни на целите на ЧРАУЕ, но за регионите Бургас и Добрич. Агенцията в Бургас има успешно изпълнен проект (Пилотен демонстрационен модел за ветроенергиен одит и енергийни алтернативи в малки черноморски общини) финансиран от ПМП на ГЕФ. На електронните адреси може да се намери повече информация за изпълени проекти от агенициите в Бургас и Добрич.



ПРОЕКТ 2: КОМПЕТЕНТНОСТ - Повишаване на капацитета на енергийни агенции в областта на транспорта, период на изпълнение: 2004 – 2006, фнансираща организация: Програма “Интелигентна Енергия за Европа 2003-2006 – STEER, KA10”. Повишаване познанията за местно управление на агенции в областта на транспорта. Водеща организация - Дружество за изследване на мобилността – Грац, Австрия. Бюджет на ЧРАУЕ € 44 132.

Основната цел на проекта е да повиши знанията и уменията за управление на агениции в областта на транспорта, така че те да:

Подпомагат прилагането на политиката и дейностите на Програма “Интелигентна Енергия за Европа”.

Представят добри практики и други мерки за повишаване на енергийната ефективност и използването на алтернативни горива в транспорта.

Подпомагат местния бизнес при подготовката на проекти и насърчават сътрудничеството в рамките на програмата.

Създават мрежи на транснационално и национално ниво.

Специфична цел на проекта: Проектът КОМПЕТЕНТНОСТ цели подобряване уменията на представители на енергийни агенции за управление в областта на транспорта, както и повишаване на капацитета им за представяне, управление и реализиране на проекти.
Избрани са 21 местни/регионални агенции (главно енергийни агенции, но съшо така и агенции работещи в областта на публичния транспорт и здравето) активно ангажирани на национално ниво от няколко европейски държави. Черноморската Регионална Агенция за управление на енергията е една от организациите, участваща в проекта.

Основни дейности:

Дейностите са фокусирани главно върху обучение на работното място, като всяка агнещия партньор изпълнява малки проекти на своята територия, с цел приложение на придобитите знания и умения.

Дейностите са разделени в три работни пакета, а именно:


1) Европейско обучение за обучители от всяка държава, работещи за защита на националите интереси.


2) Затвърждаване на ноу-хау чрез прилагане на пилотни модели на местно ниво.
3) Трансфер на ноу-хау чрез обучения и семинари във всяка държава, разпространение и създаване на мрежи, предимно чрез Интернет. Обучителната програма на КОМПЕТЕНТНОСТ включва различни аспекти от транспорта и съхраняването на енергията, както и Европейски политики и програми, управление на проекти, дидактика и педагогически методи. Тя се базира на предварителни анализи от нуждите и търсенето на агенциите.

Постигнати резултати:



  • Обмен на опит и ноу хау в областта на транспорта и енергията между представители на вече функциониращите и новосъздадените агенции.

  • Обучени 20 национални обучители и 250 обучени човека в последователни обучения във вяска държава в рамките на проекта.

  • Създаден Интернет портал за обмен на добри международни практики и възможностите за приложението им на местно ниво.

  • Подготвени наръчници и писмени обучителни материали на 15 езика.

  • Обучени обучители от екипите на новосъздадените енергийни агенции.

Повече информация: www.transportlearning.net


ПРОЕКТ 3: Индивидуално производство на енергия в селски общности;

Период на изпълнение: 2006 –2008. Финансираща организация: Програма “Интелигентна Енергия за Европа” на Европейската Комисия. Водеща организация - енергийно Бюро “Waterford” – Ирландия, партньори: Autur Cwm Taf/Tywi Limited /ACTT/, Agencia Munisipal de Energia do Seixal Brian P.Connor & Associates Ltd. Бюджет на ЧРАУЕ € 34 628.

Цели на проекта:

1. Проучване на възможностите и пречките за повишаване на енергийна ефективност и използване на алтернативни енергоизточници в селското стопанство в 5-те държави – участващи в проекта (България, Ирландия, Австрия, Португалия и Великобритания)

2. Създаване на кооперативи за самостоятелно снабдяване с енергия във всяка една от 5-те държави и подпомагане функционирането им през първата година.
Дейностите по проекта са разделени на три работни фази и включват:
1. Проучване на пречките за само-снабдяване с енергия в селски райони и методи за преодоляването им в петте държави, участващи в проекта.

2. Идентифициране на възможностите за енергийно само-снабдяване (с електричество, топлоенергия и био-гориво) в селски райони.

3. Създаване на кооператив на местно ниво във всяка от държавите партньори, който да въведе съоръжение за енергийно само-снабдяване с устойчива енергия като демонстрационен модел.

4. Проучване на мерки за повишаване на енергийната ефективност в сградите, които ще бъдат снабдени с устойчива енергия, произведена от кооператива.

5. Идентифициране на възможностите за оползотворяване на отпадъчния продукт и енергия от селско стопанските дейности.

6. Пред-проектно проучване на региона, който ще бъде снабдяван с устойчива енергия, произведена от кооператива.

7. Разработване на краткосрочен, средносрочен и дългосрочен план за всеки от енергийните кооперативи.

8. Дефиниране на техническите проблеми при изпълнение на пилотната енергоефективна технология.

9. Изчисляване на първоначалната инвестиция за въвеждане на избрания метод.

10. Разработване на ръководство с необходимите стъпки за формиране и развитие на енергиен кооператив с цел снабдяване с енергия.

Резултати:

1. Създаване и стартиране на пет “енергийни кооператива”, които ще бъдат като демонстрационни модели за само-снабдяване с енергия, енергийна ефективност и използване на възобновяеми енергийни източници. се само-снабдяват с енергия.

2. Изготвено Ръководство с необходимите стъпки за създаване на “енергиен кооператив” в селските райони.

3. Повишаване дела на използваната отпадъчната продукция от селското стопанство, като средство за производство на енергия.

4. Намаляване потреблението на енергия за членовете на “енергийния кооператив”.

5. Намаляване емисиите на парниковите газове.

6. Подобряване на качеството на живот в селските райони, предоставяйки възможност на фермите да инвестират средствата спестени от енергия в дейности подобряващи благосъстоянието на местната общност.

7. Подпомагане на страните участващи в проекта да изпълнят поетите по Киото протокола ангажименти.

8. Насърчаване на местните общности да участват в енергийни проекти на Европейския Съюз за и на национални фондове и програми.

9. Електронно обучение на енергийни агенции в областта на транспорта и използването на алтернативни горива, в партньорство с B&SU, Берлин

10. Иницииране и прилагане на устойчиви механизми за насърчаване заетостта на местно ниво, в партньорство с Индустриална Стопанска Асоциация - Варна

Повече информация: www.waterfordcoco.ie/en/services/waterfordenergycooperative/whatistheprojectabout



ПРОЕКТ 4: Електронно обучение за енергийни агенции в областта на управление на транспорта и мобилността и използването на алтернативни горива / e-TREAM /.

Бюджет на ЧРАУЕ € 65 240.

Период на изпълнение: 2006 – 2008. Финансираща организация: Програма Интелигентна Енергия Европа, Генерална Дирекция Енергия и транспорт, ЕК. Водеща организация: B&SU, Berlin, Партньори: Черноморска Регионална Агенция за Управление на Енергията - Варна, България, Енергийна Агенция Пловдив – България, Energies Environnement 74, Франция, BALTEF – Балтийски Енергиен Форум – Германия, Регионална Енергийна Агенция на Крит – Гърция, REACM – Регионална Енергийна Агенция на Централна Македония Anatoliki SA – Гърция, EC-BREC – Асоциация на Полските енергийни организации на местно и регионално ниво, Полша, BAPE – Baltycka Agencja poszanowania Energii S.A. – Полша, OEINERGE - Agência Municipal de Energia e Ambiente de Oeiras – Португалия, Harghita Energy Management Public Service – Румъния, FAEN - Fundación Asturiana de la Energía – Испания, AER - Agència Energètica de La Ribera - Испания, Ехergikontor Sydost – Швеция, CRES Training Section –Гърция, Team Red Networks KG

Цел на проекта - Проектът цели чрез интегрирани електронни обучителни модули да се допълнят дейностите на Енергийните агенции, участващи в проекта. По този начин на работещите в агенциите ще им бъде предоставена възможност да разширят уменията и знанията си посредством интернет или електронни носители, независимо от времето и мястото, дори и след приключване на проекта. Енергийните агенции ще използват своите нови умения за предоставяне на нови услуги в транспортния сектор.

Дейностите са структурирани в 7 работни пакета, разпределени в три основни фази, а именно:

1. Разработване на платформа за електронно обучение.

2. Обучение на енергийните агенции.

3. Предоставяне на нови услуги.

Работните пакети, включват:

Работен пакет 1: Анализ на нуждите от обучение.

Работен пакет 2: Формиране на експертен съвет.

Работен пакет 3: Разработване на платформа за електронно обучение.

Работен пакет 4: Попълване на електронната платформа.

Работен пакет 5: Въвеждане на новите услуги.

Работен пакет 6: Преглед на новите услуги и оценка на проекта.

Работен пакет 7: Популяризиране на проекта и на резултатите от него.


Резултати:
1. Енергийните агенции ще могат да предлагат нови услуги в транспортния сектор;

2. Ще се повиши капацитета на служителите в агенциите за предлагане на консултантски услуги, като по този начин ще разпространят натрупаните знания.

3. Разработените електронни модули ще предоставят на служителите на енергийните агенции възможност за индивидуално обучение в областта на транспорта.

4. Предлаганите нови услуги ще повишат информираността за начините за намаляване на потреблението на енергия в транспорта, а също така ще допринесат за:

* Оптимизиране на транспортните системи (транспортни планове и др.);

* Намаляване на инцидентите в транспорта;

* Популяризиране на алтернативните горива (био-газ, ел. автомобили и др.);

* Популяризиране на транспортния мениджмънт (в учебните заведения, фирмите, държавните структури и др.);

* Популяризиране на повече устойчиви транспортни методи (разходка, колоездене, обществен транспорт и др.);

* Повишаване на съзнанието на гражданите и информационни кампании за по-устойчиво придвижване;

* Повишени възможности за придвижване (специално за хората с увреждане, семействата и възрастните);

* Проектът ще допринесе и за изпълнението на няколко Европейски документа, като например Зелената Книга или „Бялата книга на транспорта”.

Повече информация – www.e-tream.eu .
ПРОЕКТ 5: Competence Secure – Иницииране и Прилагане на Устойчиви Механизми за Насърчаване на Заетостта на Местно Ниво.

Бюджет на ЧРАУЕ € 39 215.

Финансираща организация - Програма ФАР BG2003/004.937.11.03, Пилотна Интегрирана Инвестиционна Схема за Регионално развитие на Североизточен планови регион. Водеща организация - Черноморска Регионална Агенция за Управление на Енергията /ЧРАУЕ/. Партньори - Индустриална Стопанска Асоциация – Варна, Технически Университет – Варна. Бюджет 39 215 Евро.

Целеви групи: Безработни, с техническо образование, регистрирани в Дирекции “Бюра по труда” в 11 общини от Област Варна – Аврен, Аксаково, Белослав, Бяла, Ветрино, Девня, Долни Чифлик, Дългопол, Провадия, Суворово. Продължителност - Януари– Декември 2006 г.

Цели на проекта:


  • Популяризиране на инициативи за насърчаване заетостта в малките общини от област Варна

  • Постигане на баланс между търсенето и предлагането на работна сила на пазара на труда

  • Осигуряване на заетост на най-малко 25% от обучаваните след обучението

Методи за постигане на целите:

  • Обучения, работни срещи, дискусионни форуми;

  • Информационно обслужване (проучвания, публикации в медиите, печатни материали)

  • Комуникация (срещи на екипа, взаимодействие между партньорите)

  • Логистика (управление на проекта, реализиране на дейностите)

Резултати:

  • Подобряване на практическите знания и опит по енергийна ефективност:

тестове; въпросници; обратна връзка

  • Разработване на проектни предложения и кандидатстване за финансиране:

устойчиво партньорство

  • Заетост на 42% от обучаваните след обучението след приключване на проекта:

28 успешно обучени

12 заети, 42% /декември 2006/

3 – държавен сектор

9 – частен сектор



9. Капацитет на организацията

В Черноморска Регионална Агенция за управление на енергията работят на постоянен трудов договор 4 служители. Допълнително към Агенцията работят 10 експерти съгласно спецификата на изпълняваните проекти. На доброволен принцип към Агенцията работят над 25 души – членове на Общото събрание и членове на постоянните експертни комисии: Комисия по енергийна ефективност и рационално използване на енергията, Комисия за промоция използването на възобновяеми енергийни източници, Комисия по транспорт, Комисия за обучения по ЕЕ и ВЕИ.



10. Финансов капацитет

2006 – 48 000 лева

2007 – 57 000 лева

2008 – 106 000 лева



Каталог: doc
doc -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
doc -> Програма за развитие „България 2020 8 Национална стратегия за регионално развитие 2012-2022 8
doc -> Лична информация
doc -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
doc -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
doc -> Провеждане на общинските състезания от ученически игри – 2015 г. Гр. Стара загора
doc -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница