Глобалния екологичен фонд



Дата17.08.2018
Размер163.5 Kb.
#80457
ТипРешение
ПРОГРАМА ЗА МАЛКИ ПРОЕКТИ НА

ГЛОБАЛНИЯ ЕКОЛОГИЧЕН ФОНД


ФОРМУЛЯР

за предложение за финансиране на проект



Име на проекта на български език: БИОЛОГИЧНО ОТГЛЕЖДАНЕ НА ОВОЩНИ И ГОРСКО - ДЕКОРАТИВНИ ВИДОВЕ КАТО ПЛАНТАЦИЯ ЗА ТРЮФЕЛИ В СТРАНДЖА-САКАР, ОБЩИНА ЕЛХОВО

Име на проекта на английски език:

BIOLOGICAL CULTIVATION OF FRUIT AND FOREST-DECORATIVE TREES AS TRUFFLE PLANTATION IN STRANDJA-SAKAR, MUNICIPALITY ELHOVO

Кандидатстваща организация на български език: Асоциация за алтернативно земеделие и агролесовъдство(АЗАЛ)-Бургас

Кандидатстваща организация на английски език: Association for Alternative Agriculture and Agro

Forestry


Партньори по проекта: 1) Фирма “Ястреб-инвест”- гр.Елхово

2) “Кипро и Ко” ООД - Бургас



Продължителност на проекта: 7 месеца

Общ бюджет на проекта, лева: 84 183 лв.

Сума, за която се кандидатства от ПМП, лева и % от общия бюджет: 41 400 лв.(49.18%)

В случай на одобрение на предложението за финансиране, ПМП получава пълните права за публично разпространение на информация относно проекта и неговите резултати.

Попълва се от служител на ПМП

Номер на проекта:

Служител приел проекта: Подпис:

Дата на получаване:

І. 00000000КАНДИДАТСТВАЩА ОРГАНИЗАЦИЯ

1. Име на организацията: Асоциация за Алтернативно земеделие и агролесовъдство


2. Общи данни:Решение 132 на Бургаски Окръжен Съд, том4, стр.242 по ф.д.3635/20.12.2004, ЕФН 0204036351, Сдружение с нестопанска цел – частна полза.

3. Контакти: 8000 Бургас, бул.”Ст.стамболов” 51 ,056/80 11 39, ф.80 19 64, azalburgas@abv.bg

4. Банкова информация:

Лице за контакт: Киро Проданов Иванов

6. Оторизирано лице, длъжност, номер на лична карта: Киро Проданов Иванов, изп.директор

7. Мисия и стратегически цели на организацията:

Подпомага развитието на алтернативното земеделие и агролесовъдството в региона и в страната, съдейства за унифициране на стандартите, методите и добрите природосъобразни практики в тази сфера; насърчава своите членове към производство въз основа принципите на биологичното земеделие и добрите агролесовъдни практики, като популяризира тази дейност по най-добрия възможен начин и прави съответни предложения пред местните и държавни власти за утвърждаването й.


8. Кратка история на организацията и предишни постижения:

Като нова НПО това е първият и проект. Има известен опит в общуването с местните и национални власти и научни институти за популяризиране на ползата от картотекиране на самородните находища на трюфелите, както и нуждата и възможностите за тяхното култивиране в естествена среда.Основната цел на тази кампания, включително и по този проект е да се утвърждава постепенно България като производител на този ценен и търсен на международния пазар хранителен деликатес, а не само той да се изнася полулегално и да се препродава(включително и обратно в страната ни).



9. Капацитет на организацията : 15 редови членове + 2 доброволци + трима консултанти

10. Финансов капацитет – няма такъв, освен членския внос.

11. Роля в проекта: консултираща и координираща функция, инициатор и изпълнител на част от проектните дейности, обобщаващи опита и практическите ползи от проекта

12. Интерес от проекта: активизиране вниманието на бизнеса, на държавните и местни власти към трюфелното култивиране като сериозна алтернатива за развитие на селските райони и по-добра мотивация на сегашните и бъдещи членове на АЗАЛ за разгръщане на предприемаческата им дейност и готовност да реализират подобни проекти в своя район. Желание за реализация и на други проекти – по програми на ЕС и НПРСР.

13. Финансов и нефинансов принос: Има само нефинансов принос – подготовка на проекта, организация и координация с партньорите за неговото реализиране , рекламиране на ползите от него и обобщаване на резултатите.


ІІ. ОПИСАНИЕ НА ПРОЕКТА

1. Местоположение: Югоизточен планов регион,област Ямбол, община Елхово, землището на Елхово(точното място ще се изясни след замяната и комасацията на частния с общински терен).

2. Кратко описание на проекта

В резултат на извършени проучвания и продължаващи практики, в България са открити и продължава откриването на множество самородни находища на редките и особено ценни подземни гъби - трюфели от двете им основни групи - бели и черни. Вече трета година продължава и създаването на малки трюферии в цялата страна от микоризирани дръвчета, произвеждани в Агробиологичната база „Странджа” на „Кипро и Ко” ООД Бургас.

Трюфелно плодоносната гора е особено ценна, както за частните стопани, така и за общините. Наред със скъпите трюфели, от нея могат да се извличат и други недървесни горски продукти – плодове и жълъди, да се отглеждат билки или бобови култури в първите три години. Има неразривна връзка с алтернативния туризъм, опазването на биологичното разнообразие и горския фонд, развитие на кулинарията и др.

По плана за развитие на Югоизточен регион (БЯС) 2007-2013 община Елхово има статут на район за целенасочено въздействие с пилотни проекти, а по НАЕП – и статут на необлагодетелстван район. “Ястреб-инвест” ООД има инвестиционни намерения да изгражда овощни и други насаждения въз основа принципите на биологичното земеделие.

Пилотният проект ще гарантира обобщаването на всички положителни практики в прилагането на това уникално ноу-хау, включително и с промени в местните политики и законодателство по регламентиране на дейностите в трюфелното събирачество като оригинален “лов без пушка” и функциониране на публично-частното партньорство в тази област.Това е основание проектът да послужи като успешен модел за мултиплициране и в редица други райони и общини с подобни дадености.

Реализацията на проекта ще насърчи опазването на горски терени с налични самородни трюфели, както и възстановяване продуктивността на разрушени естествени местонахождения на трюфели и ограничаване на вредителите им, създаването на трюфелни насаждения върху пустеещи земи, а с предизвикания интерес много повече хора да се занимават с този бизнес страната ни ще се легитимира като производител на този ценен хранителен деликатес. Като алтернатива в горския сектор и нов тип агролесовъдство, трюфелопроизводството (събирачество и култивиране) има огромен потенциал за оживяване на много селски райони и мултиплициращ ефект върху редица други дейности, касаещи големи групи хора. Доказателство е непрекъснатият интерес на чужденци и наши сънародници към полулегалното събиране и изнасяне на самородните трюфели,както и на отделни ентусиасти за култивирането им. Проектът ще докаже как общините биха могли от регламентирането и насърчението на тези дейности да генерират обществена полза и финансови приходи.


2.1. Обосновка: Изборът на терен се извършва по предварително уточнени критерии, а почвата се изследва съгласно показателите на специалната Работна карта от технологията на партньора “Кипро и Ко” ООД. Приема се за целесъобразно след извършване на всички необходими агрономически дейности, две трети от планираното количество дръвчета да са бадеми, по възможност и лешници, както и редкия странджански дъб “лъжник” и “зимен дъб”. В този тип смесена гора ще са възможни добиването на нови дръвчета чрез т.н. отводки(с долните разклонения на лешниците) и развъждане на трюфелите около лозичките и касиса. Вероятността от създаването по този начин на нова трюфелна гора е доста голяма пред вид на успешния френския опит още от 18-19-ти век. Такъв екстензивен метод предполага доста по-дълъг срок, но е много по-евтин и очертава сериозна перспектива за политиката на залесяване в региона. Малка част от терена се залесява с орех(около 5 дка – 60 бройки). Възможен вариант е залесяване и с топола, ако поне част от терена се окаже подходящ за този вид приемно дърво. Освен, че предлага много добра симбиоза с гъбния мицелиум, тополовата гора може да се разрежда през 8-10 години и да носи допълнителни финансови ползи.

2.2. Целеви групи на проекта: Местни хора; ученици или студенти-стажанти; работници и служители в общината, имащи отношение към работата на отдел “Общински гори и земеделие”; членове на АЗАЛ и групата на обучаваните за трюфелотърсачи – хора от общинския център и по-големите села.
2.3. Обща цел и очаквани въздействия: Създаване на частна трюфелна плантация и отработване на практики по събиране и популяризиране на българските трюфели; положително въздействие върху местната инициативност – залесяване на пустеещи площи и екологосъобразни практики.
2.4. Конкретни цели и очаквани резултати:

- доказване приложимостта на този тип алтернативно земеделие и агролесовъдство в необлагодетелстван район в сътрудничество с общинските власти –ангажиране на безработни или малоимотни, на лесничеи или други специалисти;

- увеличаване на интереса към биологичното производство и опазване на биоразнообразието;

- инициативи на местно и национално равнище за опазване и рационално оползотворяване на самородните трюфели.


2.5. Основни дейности:

- съгласуване на плановете с община Елхово по участие на безработни и местни специалисти в реализацията на проекта; агрохимичен анализ на почвените проби за пригодност към изискванията на технологията за трюфелното култивиране;

- изчистване, риголване и(или) изораване на терена, варуване при необоходимост;

- планиране на видовете микоризирани дръвчета и на видовете трюфели, инплантиране и залесяване;

- планиране на поддържащите агрономически дейности, съобразно технологията.
3. Обща цел на проекта: Първо залесяване с микоризирани фиданки върху трайно изоставена земя в община Елхово, собственост на партньора “Ястреб-инвест” и създаване на трюфелно-култивирана гора(трюферия) въз основа принципите на органичното земеделие и агролесовъдство.
4. Конкретни цели на проекта:

4.1. Доказване пригодността на почвено-климатичните условия за трюфелно култивиране в района и възможността за планиране на съпътстващи дейности в областта на биологичното разнообразие.

4.2. Като съчетание от три важни фактора трюфелното агролесовъдство по този проект да докаже възможността за устойчиво управление на запустели земи чрез добиване на скъпоценните трюфели и други агрокултури, както и създаване на траен поминък за местни хора чрез създаване на други подобни стопанства и обучение за търсене на самородни трюфели в местните гори.

4.3. Косвено стимулиране опазването на горите от пожари и целенасочено събиране на недървесни горски продукти(трюфели) чрез обучение и прилагане на “лова без пушка”.

Рисковете за постигане на целите са в дълготрайния период на трюфелното плододаване и в скъпоструващата инвестиция за събиране на трюфелите – високата цена на специално обучените кучета и в нуждата от много системна, последователна и дълготрайна работа по тяхното селектиране и поддържане на откривателните им способности.

5. Обосновка на проекта. Евентуалното подпомагане на тази скъпоструваща и дългосрочна инвестиция(създаване на микоризираната с трюфели гора) би било насърчителна мярка за повече ентусиасти и несъмнено ще получи подкрепа и съдействие от други организации, от местни и национални власти. При наличието на една по-масова инвестиционна практика в този вид агролесовъдство, съществува реална възможност добиването на трюфелите да се превърне в национална политика в аграрния и горски сектор на икономиката. Като тенденция тя неминуемо ще има своя принос в намаляване дяла на пустеещите земи в почти всички региони на страната и по-добро оценяване на съществуващите гори като източник на толкова търсените трюфели.. Обратното би означавало безразборно похабяване на един ценен биологичен продукт, включително и чрез изсичането на естествени трюфелни гори.

ГЕФ сфера : Биоразнообразие - 40%

7. Принос към Тематични области от Националната стратегия

Местно развитие – 20%

Устойчиви продукти – 40%

8. ГЕФ Оперативни програми и ПМП стратегически приоритети (Не е задължителна точка за всички предложения за финансиране, а само в случай, че проектът не попада в нито една от тематичните области от Националната стратегия, моля изберете от приложения документ „Глобална стратегическа рамка” и изредете онези, към които допринася проекта)

9. Въздействие и индикатори за въздействие

3. Увеличаване на устойчиво управляваните земи

Хектари устойчиво управлявани земи – 3,5


Група ІІ

1. Увеличение на приходите на хората, ангажирани в ПМП проекти

Брой облагодетелствани домакинства – 10 (пряко) и над 20 (косвено)

Брой облагодетелствани хора – повече от 50

Стойност на увеличения приход за облагодетелстваните хора – над 6 000 годишно и нарастваща етапно.


Група ІІІ

1. Развитие на сътрудничеството/ съдействието/ разбирането между НПО/ОО и Правителството в местата на изпълнение на ПМП проекти
10. Капацитет на кандидата/партньорството да допринесе за решаване на проблема(ите):

Като нова НПО “АЗАЛ” с партньорите си реализират за първи път адаптирано за страната ноу-хау за култивиране на трюфели като специфичен тип агролесовъдство, особено подходящ за изоставени земеделски и горски площи, с повече от тригодишен опит в прилагането на добрите практики; общо до сега новосъздадените малки трюферии на различни места в страната са около 10 ха устойчиво управлявани земи; Асоциацията АЗАЛ институционално се изгражда едновременно с развитието на този нов тип агролесовъдство, предлагайки на своите членове най-съвременните методи за управление на техните трюфелно-микоризирани насаждения въз основа принципите на биологичното земеделие. “Ястреб –инвест” има опит в овощарството и инвестиционни намерения за разширяване на тази дейност, като проявява особен интерес и към засаждането на трюфелно микоризирани дръвчета.Фирмата притежава местна кабелна телевизия в Елхово, има масив от трайни насаждения и други дейности - в сферата на екотуризма и проект за развитие на балнеоложкия туризъм.



11. Целева група

11.1. Целеви групи, които пряко ще се възползват от проекта- 1) Местните хора в община Елхово; участие в създаването на трюфелната плантация, нейната поддръжка и създаване на 10 трайни работни места в района; 2) Обучение на трюфелотърсачи и познавачи на трюфелите- най-малко четирима;

11.2. Целеви групи, които непряко ще се възползват от проекта: общински специалисти и служители от горския сектор, отделни стопани; търсещите алтернативни форми на туризъм и представители на ловни дружинки.
12. Дейности по проекта и времева рамка :

12.1. В първите шест месеца от стартирането на проекта се реализират следните дейности:

- Подготовка на терена с извършване планираните агротехнически мероприятия съгласно Технологичната карта, заснемане на терена и околността;

- Избор на дървесните видове и подготовка на 1 500-те фиданки в базата на “Кипро и Ко” за инплантиране и транспортиране до обекта на засаждане;

12.2. В периода 4-5-ти месец се уточняват видовете трюфели, с които се извършва инплантирането на фиданките и в зависимост от сезона до 6-7-ми месец се извършва и самото им засаждане на определения и окончателно подготвен терен.

12.3. Според климатичните условия в последния период от проекта се засаждат и допълнителните агрокултури в междуредията на фиданките. Заснемане и документиране на всички основни дейности, както и на самата плантация в завършен вид.

12.4. През първия,четвъртия и 6-я месец от реализиране на проекта провеждане на обучение на заинтересуваните страни, изпълнителите на проектните дейности и постоянно ангажираните в трюфелното стопанство.

Документиране и рекламиране на дейностите и подкрепата на ГЕФ – ПМП, съгласно указанията на ПМП.

12.5. Рискове: възможно установяване на не дотам благоприятна почва от избрания терен съответстваща на трюфелното култивиране, което може да наложи допълнителни агро-технически дейности и свързаните с това разходи, които са предвидени в бюджета. Други рискове, свързани с нормалното отглеждане на дръвчетата и тяхното евентуално увреждане.
13. Продукти на проекта: Най-малко 40 човека, вкл. общински съветници и други служители и местни специалисти ще бъдат запознати с целите, дейностите и резултатите от проекта; обработени 35 дка пустееща до сега земя и превърнати в млада гора от микоризирани дървета. Създадени всички предпоставки за култивирано добиване на трюфели в напълно естествени условия с възможен начален добив 4- 5 години след засаждането по 100 до 250 грама трюфели на дръвче и с двойно ежегодно нарастване на добивите до 2 и повече кг. с нарастване големината на кореновата система на дърветата.

14. Устойчивост на проекта: Определящ елемент за устойчивостта на проекта е потенциално високата производителност/доходност/ на гората от недървесните горски продукти – орехи, лешници и жълъди, най-вече трюфели в продължение на 40 до 80 години(според дървесния вид); Възможност да се използва като демонстрационно поле за периодични /годишни/ еко-излети за събиране на трюфели. Чрез използването на семеначета или отводки(при лешника) от тази гора, възможно възпроизводство по екстензивен път на нови микоризирани дръвчета за последващи залесявания в други терени. Очаква се подобни “първи”залесявания да последват и в други, особено крайграничните региони на Странджа-Сакар. Предвижда се партньорството между АЗАЛ и фирмата-изпълнител да продължи и в следващите пет години – като консултанстски услуги и активно членство в бъдещата дейност на Асоциацията. Нови търговски взаимоотношения между двамата партньори – “Кипро и Ко” и “Ястреб-инвест” ще бъдат закрепени с допълнителен договор относно събирането и търговията с диворастящи и култивирани трюфели, както и обучението и практикуването на тази дейност от подбрани и обучени местни хора.

14.1. Финансова устойчивост - икономически изчисления/бизнес план, други (представяне на потенциалната доходност от добива на трюфели по години и брой дървета). Ог минимум 150-200 грама трюфели от дръвче до 2 и повече кг.при пълна производителност на плантацията(след 6-7.ма година),т.е. от хектар биха се добивали около 1 000 кг трюфели при 500 големи дървета с добре развита коренова система.

14.2. Интегриране в дългосрочни процеси – описание на приложимите дейности от публично-частното партньорство: насърчаване от общината на “лова без пушка” в естествените гори, както и в създаването на нови такива; съвместни механизми с бизнеса за картотекиране на подходящите за целта гори и пустеещи земи.

14.3. Човешки ресурси – план-сметка за нужните хора в етапното реализиране на проекта.- 1 управител на стопанството, 10 работника, плюс 20 човека временно заети.



15. Сътрудничество с други проекти/предложения за финансиране по ГЕФ ПМП – на този етап няма, но се очертават такива в хода на самото му изпълнение и след това, вкл.и с бъдещата МИГ в региона.

16. Кратко описание на английски език

2.1. Project name: BIOLOGICAL CULTIVATION OF FRUIT AND FOREST-DECORATIVE TREES AS TRUFFLE PLANTATION IN STRANDJA-SAKAR, MUNICIPALITY ELHOVO

2.2. Justification: The pilot project will guarantee the implementation of all good practices in the application of this unique know-how, including also changes of the local policies and legislation on regulation of the activities in truffle collection as original “hunting without rifle” and functioning of the public-private partnership. This will be the basis for using this project as a successful model for multiplication in many other regions and municipalities with similar characteristics.

The project implementation will enhance the protection of forest terrains with available naturally grown truffles and the restoration of the productivity of destroyed natural locations of truffles and limiting their pests, the creation of truffle plantations on uncultivated lands. This will arouse interest in many more people to deal with this business and will legitimize the country as a producer of this precious delicacy. As an alternative in the forestry sector and a new type of agro forestry, truffle production (collection and cultivation), there is a great potential to revive many rural areas and will have a multiplying effect on other activities, involving large groups of people. The project will prove how the municipalities could generate public and financial benefits from the regulation and promotion of these activities.



2.3. Location: Municipality Elhovo, South-East Planning Region, Bulgaria

2.4. Project Target Groups:

1) The local people in the Municipality of Elhovo – participation in the set-up of the truffle plantation, its maintenance and creation of 10 permanent employment places in the region;

2) Training will be provided to truffle collectors and truffle connoisseurs;

3) Indirect: municipal specialists and forestry employees, farmers.



2.5. Goal and expected impacts: Pilot cultivation of mycorized trees on permanently uncultivated land in the Municipality of Elhovo, owned by the partner “Yastreb-Invest” and creation of truffle-cultivated forest (plantation) on the basis of the principles of organic farming and agro forestry.

2.6. Objectives and expected results:

2.6.1. Prove the suitability of the soil and climatic conditions for truffle cultivation in the region and the possibility for planning accompanying activities in the area of biodiversity.

2.6.2. As a combination of three significant factors the truffle agro forestry under this project will prove the possibility for sustainable management of uncultivated land through cultivation and collection of the precious truffles and other agricultures, as well as the creation of a new permanent employment for the local people by creating other similar farms and providing training for the collection of naturally grown truffles in the local forests.

2.6.3. Promotion of the protection of forests from fires and purposeful collection of non-ligneous forest products (truffles) through training and application of the “hunting without rifle”.



2.7. Major activities: 1/ Meetings between the partners and practical training seminar for the implementation of the project. Marking the borders of the plantation; 2/ Agrotechnical activities in accordance with the Technological Methodological Map and preparatory activities – ploughing and cleaning of the terrain; 3/ Planning for the planting of the trees; 4/ Preparation for planting of the trees and verification of their mycorization; 5/ Additional cultivation of the land – milling and introduction of soil additives, fencing of the terrain; 6/ Making the wholes and planting of the trees; 7/ Final set-up of the truffle plantation. Preparation and Submission of Technological Maps for the maintenance and management of the agrotechnical activities in the truffle plantation; 8/ Project reporting.

2.8 Partnership with GEF SGP proposals/projects: The project is a continuation of the already completed project for preparation of a feasibility study and project application, financed by GEF, Project “Non-ligneous Forest Products as a Stimulus for Sustainability of the Rural Development and Restoration of the Natural Forests in Bulgaria”, Bulgaria, Ref.No. No.BUL/OP3/1/06/03

2.9. Sustainability: The plantation will be used as a demo field for periodic /annual/ ecological excursions for the collection of truffles. By using the seeds or offsets from this forest, the extensive production of new mycorised trees for further cultivation will become possible. There will be other “first” cultivations in the other, specifically in the border regions of Strandja-Sakar. The partnership between the candidate and the partner will continue in the following 5 years – consulting services and active membership in the association. New commercial relationships between the two partners – Kipro&Co. and Yastreb-Invest with an additional contract for the collection and trade with wild grown and cultivated truffles and training to local people.

2.10. Project Budget – total, from GEF SGP, financial, in-kind - all in Bulgarian leva and percent of total: Total project budget: 84183 BGN

GEF contribution: 41400 BGN (49.18%)

In-kind contribution of the candidate: 1450 BGN (1.72%)

Financial contribution of partner 1: 17538 BGN (20.83%)

In-kind contribution of partner 1: 19995 BGN (23.75%)

In-kind contribution of partner 2: 3800 BGN (4.51%)



ІІІ. ПАРТНИРАЩИ ОРГАНИЗАЦИИ

1. Име на организацията/групата –


1.Ястреб-инвест – Елхово, ул. “Иван Николов” № 3-А

2.Кипро и Ко ООД - Бургас,бул.”Ст.Стамболов” № 51, 056/8019 64


3. Лице за контакт: За 1 – Ангел Ангелов (0888/775-510), за 2 - Продан Иванов(0878/801-130)

4. Мисия и стратегически цели на организацията:

На партньора Кипро и Ко ООДДа произвежда и целенасочено да продава микоризирани фиданки с цялостна технология за култивиране на трюфелите в България чрез прилагането една успешно доказана агролесовъдска система; рекламиране и популяризиране на цялостната дейност по създаване на трюферии в страната и реализиране на форми и средства за събирането и продажбата на българските трюфели.

На партньора “Ястреб-инвест” ООДПодпомагане във всички възможни сектори развитието на социално-икономически дейности, вкл. селско стопанство и алтернативния туризъм в община Елхово.

5. Роля в проекта:

І-я партньорОсигурява и гарантира 100-процентна инфектираност на посадъчния материал и на цялостната технология по неговото засаждане и отглеждане с 10-годишен договор за партньорство с втория участник и съфинансиращ проекта – “Ястреб-инвест”.

ІІ-я партньорПредоставя собствена земя от 3.5 ха и реализира за своя сметка всички агротехнически дейности до окончателното изграждане на трюферията.

6. Интерес от проекта:

І-я партньорИзцяло е в съответствие с мисията и целите на дружеството.

ІІ-я партньор - Съвпада с желанието и готовността на местната фирма да развива този тип агролесовъдство и да се занимава с култивиране на трюфелите.

7. Финансов и нефинансов принос:

І-я партньорВ размер на 3 000 лв.ще бъде отстъпката от крайната цена на микоризираните фиданки и освен това предоставяне на цялостната технология за устройството и управлението на трюфелната плантация, както и на средствата за подобряване почвената структура и пригодността й за трюфелното култивиране.

ІІ-я партньорПредоставя специално закупена за целта земя, поема всички разходи по превръщането й в трюфелна плантация и координира дейностите с местните власти и подизпълнители.


ІV. Списък на ключовите експерти, за които са представени автобиографии и кратка информация

  1. Киро Проданов Иванов

  2. ст.н.с.д-р Дико Патронов


V. Списък на приложенията:
1. Споразумение между партньорите
2. Автобиографии – 2 броя
3. Съдебни решения за регистрация на кандидата и партньорите
4. Актуални състояния на кандидата и партньорите
5. Отчет за приходите и разходите и баланс на партньора “Кипро и Ко”

VІ. БЮДЖЕТ (Моля, включете всички преки разходи, които следва да се направят за реализацията, мониторинга и оценката на проекта. Не забравяйте да заложите средства за документиране и оценка на проведената работа и постигнатите цели (фото/аудио/видео материали)!. Те могат да включват заплати на постоянен екип по проекта – не повече от 15% от общия бюджет по проекта, хонорари на експерти, консултантски услуги, командировъчни, материали за обучение, разпространение на информация и други събития, организиране на семинари, срещи и други събития, строително-монтажни работи и материали и други. Включете и непреките разходи като обърнете внимание, че те следва да не превишават 10% от общата сума на финансовите средства, необходими за реализацията на проекта. Тези разходи включват разходите, които се извършват от кандидатстващата организация/ии, независимо от това дали даденото предложение е финансирано или не, но без покриването на които не може да бъде реализиран проекта, в случай на одобрение за финансиране. Такива например са разходите за поддържане на офис/и, и общи управленски и административни разходи за функционирането на организацията/те. В зависимост от спецификата на предложението телефонните или Интернет разходите например могат да бъдат част от преките или непреките разходи. Ако сте получили финансова помощ от ПМП за дейности за подготовка на предложението за финансиране – включете съответната сума в отбелязания ред от приложения Excel файл Application_Form_Budget.xls. Не забравяйте, че тази сума е част от общата сума на средствата от ПМП и съответно участва в изчисленията на необходимото минимално съ-финансиране!)

Таблица VІ.1. (попълнете приложения Excel файл Application_Form_Budget.xls)

VІІ. ВРЕМЕВА РАМКА (използвайте толкова колони, колкото е продължителността на проекта и толкова реда, колкото са дейностите по проекта)

Дейност (отбележете номерът и названието на дейността и кой партньор отговаря за изпълнението й)

Месец 1

Месец 2

Месец 3

Месец 4

Месец 5

Месец 6

Месец 7

Месец 8

Месец 9

Месец 10

Месец 11

Месец 12

Работни срещи между партньорите и обучителен семинар с практическа насоченост за етапната реализация на проекта. Маркиране точните граници на плантацията. Подготовка на рекламните материали.

Отговорник: АЗАЛ







































Агротехнически дейности в работното поле, съгласно Технологичната карта на партньора и подготовка за залесяването на фиданките – изораване и почистване на терена.

Отговорник: АЗАЛ и инженер –лесовъда.







































Продължаване на дейностите от месец 2.

Окончателна планировка на схемата по засаждането и на видовете посадъчен материал.

Отговорник: Партньора “Кипро и Ко”, инженер-лесовъда.






































Подготовка на фиданките за залесяване, контролни проверки на микоризацията и обучителен семинар с конкретните изпълнители.

Изготвяне окончателен план за видовете насаждения и видовете трюфели.

Отговорник: АЗАЛ и “Кипро и Ко”






































Допълнителна обработка на плантаторския терен - фрезоване на почвата и внасяне на органични подобрители – горска листовка, хумустим и агрохумустим.

Ограждане на терена.

Отговорник:

АЗАЛ и “Ястреб-инвест”







































Направа на дупките за засаждане на дръвчетата и начало на самото залесяване.

Допълнителна обработка, съгласно Технологията за трюфелното култивиране.

Отговорник:

“Ястреб-инвест” и АЗАЛ







































Довършване на залесяването и окончателно оформление на трюфелната плантация. Подготовка и предаване на Работни карти за поддръжка и управление на агротехническите дейности в трюфелното насаждение.

Отговорник: “Кипро и Ко”ООД.

Окончателен доклад за изпълнение на проекта и представяне на отчетни документи.

Отговорник: АЗАЛ.







































VІІІ. Логическа рамка

Текстът в логическата рамка трябва напълно да съответства на съответните текстове от предложението за финансиране, изложено по-горе. Мултиплицирайте редовете така че да има по един индикатор на отделен ред.

Йерархия на целите

Индикатори

Източници на информация за индикаторите

Критични предположения/хипотези

Обща цел на проекта: Първо залесяване с микоризирани фиданки върху трайно изоставена земя в община Елхово, собственост на партньора “Ястреб-инвест” и създаване на трюфелно-култивирана гора(трюферия) въз основа принципите на органичното земеделие и агролесовъдство.


Индикатори за въздействие

3,5 ха устойчиво управлявана земя в пограничен район.




5-те тематични области на ПМП на ГЕФ в България, т.1.4-2,5

Не се попълва

Конкретни цели на проекта: Като съчетание от три важни фактора трюфелното агролесовъдство по този проект да докаже възможността за устойчиво управление на запустели земи чрез добиване на скъпоценните трюфели и други агрокултури, както и създаване на траен поминък за местни хора.


Индикатори за измерване на целите

-Брой залесени микоризирани дръвчета – 1 750

-Брой допълнителни (уплътняващи) междуредията лизички и касис, подходящи за биологично стопанство – 500 бр.

-Добиване на черупкови плодове – орехи,бадеми,лешници,жълъди, грозде и касис.

- Количество трюфели


- Протокол за приемане на обекта


  • Протокол и отчет за приемане на обекта



  • След третата година – Отчети на стопанството

  • Финансови отчети на стопанството.

Приети предположения, които, ако се реализират и са постигнати конкретните цели по проекта ще се достигне общата цел.

Успешна процедура по замяна и комасация на земята на Партньор 1 чрез Общината.

Стриктно спазване на дейностите, описани във Времевата рамка.


Продукти на проекта: Най-малко 40 човека, вкл. общински съветници и други служители и местни специалисти ще бъдат запознати с целите, дейностите и резултатите от проекта; обработени 35 дка пустееща до сега земя и превърнати в млада гора от микоризирани дървета.


Не се попълва

Не се попълва

Приети предположения, които, ако се реализират и са налични продуктите по проекта, ще се постигнат конкретните цели.

  • Добра и навременна организация по изпълнение на дейностите;

  • Навременна обработка на земята и засяване на дръвчетата преди или след зимните студове.

Дейности 1.В първите шест месеца от стартирането на проекта се реализират следните дейности:

-Подготовка на терена с извършване планираните агротехнически мероприятия съгласно Технологичната карта, заснемане на терена и околността;

- Избор на дървесните видове и залагане на 1 750-те фиданки в базата на “Кипро и Ко” и подготовката им за инплантиране;

2. В периода 4-5 месец се уточняват видовете трюфели, с които се извършва инплантирането на фиданките и в зависимост от сезона до 7-я месец се извършва и самото им засаждане на определения и окончателно подготвен терен.

3.Според климатичните условия в последния период от проекта се засаждат и допълнителните агрокултури в междуредията на фиданките. Заснемане и документиране на всички основни дейности, както и на самата плантация в завършен вид.

4. През първия,четвъртия и 6-я месец от реализиране на проекта провеждане на обучение на заинтересуваните страни, изпълнителите на проектните дейности и постоянно ангажираните в трюфелното стопанство.

Документиране и рекламиране на дейностите и подкрепата на ГЕФ – ПМП, съгласно указанията на ПМП.


Времева рамка за всяка дейност

-3-ти и 4-ти месец от старта на проекта



  • 3-ти и 4-ти месец;

-
- 5-ти и 6-ти месец

- Регулярно, преди началото на всяка дейност.

- Ежемесечно на всеки етап от реализацията на проекта



Ресурси в съответствие на бюджета

  • 5 300 лв.

  • 10 машиносмени

  • 30 човекодни

- 42 000 лв.

- 1 750 бр.микоризирани фиданки



  • 1 600 лв.



  • 500 бр.лозички и касис на ст-ст 1000 лв.

- За сметка на АЗАЛ

- За сметка на АЗАЛ



Приети предположения, които, ако се реализират и се изпълнят успешно дейностите на проекта ще са налице продуктите по проекта.

  • Спазването на агротехническите и технологичните изисквания

  • Благоприятни климатични условия

  • Добросъвестно изпълнение на задълженията по поддръжка на дръвчетата

Моля внесете това предложение в един екземпляр на хартиен носител, заедно с копията на изискваните документи и го изпратете чрез електронна поща или на магнитен носител, заедно с всички сканирани документи, интегрирани в ЕДИН компресиран файл, наименован с името на кандидата и датата на внасяне, напр. ECO-ASSOC121205.ZIP. Включете в двете копия (на хартиен и магнитен носител) копия от следните документи:


  1. Съдебно решение за регистрация на кандидатстващата организация и всички партньори, ако те не са местни, регионални или държавни структури

  2. Удостоверение за актуално състояние на кандидатстващата организация и всички партньори, ако те не са местни, регионални или държавни структури

  3. Копие от годишните счетоводни документи (отчет за приходите и разходите и баланс) на кандидатстващата организация и всички партньори, ако те не са местни, регионални или държавни структури

  4. Автобиографии на всички ключови лица, като се отбелязва работата им по проекта

  5. Годишен отчет за дейността от предходната година на кандидатстващата организация и всички партньори, ако те не са местни, регионални или държавни структури

  6. Копие от Споразумение за сътрудничество между всички партньори очертаващо целта на партньорството, ролята на всеки от партньорите за изпълнението на проекта и съ-финансирането.

  7. Доказателство за въвличането на група от общността в разработването на проекта и в изпълнението му включително аудио/видео/фото документация (това не се отнася за проекти внасяни от организации на общността, но е силно препоръчително да се представят аудио/видео/фото материали, показващи сегашното състояние).

  8. Други подкрепящи документи, особено доказващи съ-финансиране.

Всички документи трябва да бъдат подадени на български език до г-жа Велеслава Абаджиева, Национален координатор на ПМП на ГЕФ или до г-жа Милена Игнатова, Програмен сътрудник на ПМП на ГЕФ, на адрес ул. Граф Игнатиев 7А, ап. 6, София 1000 или на e-mail: VeleslavaA@unops.org или e-mail: MilenaI@unops.org.
За информация и консултации: тел: (02) 9804141, тел/факс: 9804433




Каталог: doc
doc -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
doc -> Програма за развитие „България 2020 8 Национална стратегия за регионално развитие 2012-2022 8
doc -> Лична информация
doc -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
doc -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
doc -> Провеждане на общинските състезания от ученически игри – 2015 г. Гр. Стара загора
doc -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница