Година IV, брой 1, м януари 2011 г



Дата26.09.2016
Размер138.36 Kb.
#10699






София 1000, бул.”Дондуков” № 11; тел.: 02 986 53 09; тел./факс: 02 986 53 00;

e-mail: nfri@abv.bg; http: //www.nfri.bg/





___________________________________________________________________________________
Година IV, брой 1, м. януари 2011 г.

___________________________________________________________________________________________________




  1. Новини – стр.1 – стр. 8.

  2. Предстоящи програми и проекти – стр.8 – стр.9





_____________________________________________________

Н О В И Н И


  • На 17.01.2011 г. /понеделник/ от 13.30 часа Националната федерация на работодателите на инвалиди организира работна среща-семинар в гр.София, бул.”Дондуков” 11, заседателната зала на ет.9.

Целта на работната среща-семинар е практическо обучение по попълване на Формуляра за кандидатстване по процедурата BG161PO003-2.1.10 „Подкрепа за предприятия и кооперации на хора с увреждания” по Оперативна програма «Развитие на конкурентноспособността на българската икономика» 2007-2013 г.


Семинарът ще се проведе в залата на 9 етаж, бул. Дондуков 11, София.
Лектор: Йордан Димитров – Балкански институт по труда и социалната политика.
Таксата на участник в семинара е 30 лв., която може да бъде платена в деня на семинара.

За желаещите може да бъде осигурена нощувка в х-л „Лайт” в непосредствена близост до офиса на НФРИ на цена 40.00 лв./човек. Адресът на хотела е гр.София, ул.Веслец, № 37 http://hotels.light.bg.

Очакваме потвърждение за вашето участие до 14.01.2011 г. на телефон: 02/ 986 53 00 или nfri@abv.bg.


  • На 06.01.2010г. в Министерски съвет, министър Томислав Дончев организира първото обществено обсъждане с представители на бизнеса и неправителствени организации по промените в Закона за обществени поръчки. В работната среща беше поканена и г-жа Елка Тодорова - председател на НФРИ.

Първото обществено обсъждане на предварителната концепция за промени в Закона за обществените поръчки се проведе по инициатива на министъра по управление на средствата от Европейския съюз Томислав Дончев. Бизнесът и неправителственият сектор изразиха подкрепа за голяма част от промените, предложени от работна група под председателството на министър Дончев и на зам.-министъра на икономиката, енергетиката и туризма Евгени Ангелов.

 

Министър Дончев посочи, че правителството е готово да обърне внимание на всяко добро, разумно, съответстващо на европейското законодателство предложение, независимо на кой етап при подготовката на закона бъде направено.



 

Концепцията на работната група предлага подобряване структурата на законодателството чрез намаляване броя на подзаконовите нормативни актове и обединяване на всички процедури за възлагане на обществени поръчки в един закон. Предвижда се и опростяване и облекчаване на правилата за възлагане на обществени поръчки, както и прецизиране на текстовете на част от правните норми, които позволяват различно тълкуване и с това затрудняват процедурите и създават предпоставки за злоупотреби и забавяне.

 

Предвиждат се промени, свързани с подобряване реда за обжалване, създаване на възможност за осъществяване на системен контрол, разширяване на обхвата на нарушенията, които подлежат на санкциониране и др.



 

Йордан Кисьов, представител на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България, предложи концепцията да предвижда засилване на конкуренцията при провеждането на конкурси по закона, като се върне старото изискване за провеждане на конкурс да има поне три валидни оферти. От конфедерацията настояват и за засилен превантивен контрол на процедурите от Агенцията по обществени поръчки.

 

Представителите на Българската търговско-промишлена палата и на Българска стопанска камара предложиха по-широко участие на външни организации в комисиите за оценка на проектни предложения, както и включването на повече данни за фирмите и параметрите на поръчката в Регистъра по обществени поръчки. От БТПП настояват в закона да се регламентира и поддържането на „черни списъци” за неизрядните фирми. Диана Ковачева, изпълнителен директор на „Трансперънси Интернешънъл България”, предложи включване на правила за привличането на независим наблюдател при обявяване на процедура по ЗОП.


Националната федерация на работодателите на инвалиди, Националния съюз на трудово-производителните кооперации, Съюза на слепите в България и Съюза на глухите в България поискаха промените в ЗОП да гарантират по-добри възможности за участие на специализираните предприятия и кооперации и внесоха своите предложения.

Изпълнителният директор на Национално сдружение на общините в Република България Гинка Чавдарова подкрепи предложените промени, като обърна специално внимание на необходимостта от прецизиране на някои текстове в закона, като например понятията „разделяне на поръчка” и „дискриминация”, както и третирането на професионалните „жалвачи” на обществени поръчки.

 

По предложение на министър Томислав Дончев обществената дискусия по концепцията за промени в ЗОП ще продължи като се вземат предвид направените на срещата предложения.


Концепцията за изменения и допълнения на Закона за обществени поръчки може да намерите на адрес: www.eufunds.bg
Нови предложения може да бъдат внасяни и на e-mail адреса на министър Дончев: minister.eufunds@government.bg



  • На 18.01.2011 г. в Агенцията на хората с увреждания ще се проведе заседание на работната група за създаване на „Стратегия за заетостта на хората с увреждания в България”, в която активно участие ще вземат всички работодателски организации на и за хора с увреждания, включително и председателят на НФРИ.

Едни от основните дейности и мерки за изпълнение на оперативните цели са укрепване на специализираните предприятия и кооперации и осигуряване на подходящи форми на заетост.





  • Правителството прие Националния план за действие по заетостта през 2011 г. Ограничаване на негативните последствия за пазара на труда в резултат на кризата е фокусът на Националния план за действие по заетостта през 2011 г.

Правителството прие Националния план за действие по заетостта през 2011 г. Това е първият национален план, с който започва изпълнението на мерките за постигане на целите в областта на заетостта, които България си постави в Стратегията на ЕС „Европа 2020”. С него се подкрепя началото на икономическото и социалното възстановяване и стабилизирането на пазара на труда. От първостепенно значение през следващата година ще бъдат ограничаването на безработицата, мобилизирането на всички възможности за осигуряване на заетост и продължаването на инвестирането в човешките ресурси. Националният план се съсредоточава върху ограничаването на негативните последствия на пазара на труда в резултат на кризата и върху подкрепа на бизнеса чрез осигуряване на качествена работна сила. Визията е – ограничаване на безработицата чрез обезпечаване на търсенето на труд с качествена работна сила и включване в заетост на неравнопоставените групи на пазара на труда.
През 2011 г. активната политика на пазара на труда ще бъде насочена приоритетно към безработни младежи до 29 г.; безработни с престой на пазара на труда над 6 месеца; безработни с ниска или нетърсена на пазара на труда професионална квалификация и недостиг на ключови компетентности, в т. ч. безработни с ниско образование; хора с увреждания; неактивни лица, които желаят да работят.

Националният план за действие по заетостта през 2011 г. цели: организиране на обучения на заети и безработни лица; осигуряване на субсидирана заетост за съкратени лица и лица от групите в неравностойно положение на пазара на труда; насърчаване на мобилността, свързана с търсене и започване на работа; развитие на услугите по информиране, консултиране, професионално ориентиране, насочване към заетост на първичния пазар на труда; активиране на продължително безработни и неактивни лица, включително чрез специализирани медиатори; насърчаване на заетостта на безработни с престой на пазара на труда над 6 месеца на т. нар. „зелени работни места”; развитие на взаимодействието с частните трудови посредници за обмен на информация, повишаване качеството на услугите и по-добра защита на търсещите работа лица; съвместна работа със социалните партньори във връзка с масови съкращения, повишаване на гъвкавостта и сигурността на пазара на труда, развитие на регионализацията на активните програми и мерки; подобряване на социалната сигурност и социалното включване.

Националният план ще бъде финансиран в рамките на утвърдените със Закона за държавния бюджет на Република България средства за активна политика на пазара на труда в размер на 73 млн. лв. От тях около 78% ще се използват за финансиране на програми и проекти за създаване на субсидирана заетост, 21% за финансиране на насърчителни мерки по Закона за насърчаване на заетостта (ЗНЗ) и 1% за включване в обучение за придобиване на професионална квалификация.

Във връзка със запазването на минималната работа заплата в размер на 240 лв. и през 2011 г., индивидуалните размери на изплащаните средства по отделни програми и мерки ще останат непроменени. Запазва се размерът на субсидираното трудово възнаграждение на включени в заетост по програми и мерки безработни лица - 240 лв. при пълен работен ден. Запазват се размерите на средствата за обучение на безработни лица - за придобиване на първа степен на професионална квалификация - 600 лв.; за втора степен на професионална квалификация - 1200 лв., и за трета степен на професионална квалификация -1800 лв.; за заетите лица - половината от тези суми; обучение на безработни лица за придобиване на ключови компетентности - от 140 лв. до 400 лв. за различните компетентности, за заетите лица - една втора от тази сума; мотивационно обучение - 80 лева; професионално ориентиране - 50 лева.

По-големите програми, които ще бъдат финансирани със средства от държавния бюджет за активна политика през 2011 г., са: Национална програма „От социални помощи към осигуряване на заетост”, по която ще бъде осигурена заетост на 9100 лица от регионите с най-висока безработица (бюджет - 18.9 млн. лв.); Национална програма „Асистенти на хора с увреждания”, по която през 2011 г. ще се осъществява само дейността „Личен асистент” - ще бъде осигурена заетост на 3000 безработни, които ще полагат постоянни грижи за хора с трайни увреждания като лични асистенти (бюджет - 9.8 млн. лв.); Национална програма за заетост и професионално обучение на хора с трайни увреждания, по която ще бъде осигурено финансиране в размер на 6.4 млн. лв. за заетост на 1979 безработни. От тях по предложение на национално представителните организации на и за хора с увреждания по програмата ще бъдат създадени възможности за наемане на 500 лица с увреждания, считано от 01.01.2011 г., а на останалите и 1479 с програмата ще се продължи създадената заетост от 2008 и 2009 г.; Национална програма „Нова възможност за заетост” (заетост за 1575 лица и обучение за 1000 лица за 3.7 млн. лв.); Програма „Старт на кариерата” - осигурява възможност за придобиване на трудов стаж на безработни младежи, завършили висше образование (заетост на 1851 младежи, осигурени 3.8 млн. лв.). Средствата за проект „Красива България” за 2011 г. ще се изразходват по ред, определен от Управителния съвет на Проект „Красива България”. От държавния бюджет са осигурени 3 млн. лв., има и съфинансиране от общинските бюджети.



  • Покана за участие в Дискусионният форум ще се проведе на 17 януари 2011 г. (понеделник) от 17:30 ч. в Галерия Актив Арт на ул. „Дунав”№ 5.


В НФРИ постъпи покана за участие от членовете на НФРИ в организиран форум от Асоциация „Да съхраним жената” - Варна, “Цар Освободител” № 64, теl/ fax: 052/ 600 137; e-mail: women_asg@abv.bg, www.woman-bg.bg

Във връзка с отбелязването на 2011 година в Европейския съюз като Годината на доброволците за подкрепа на хората в риск, стимулиране на социалната активност на гражданите, развиваване на потенциалните човешки възможности, Асоциация „Да съхраним жената” организира Дискусионен форум - ”За по-успешни доброволчески практики”, организиран с подкрепата на Община Варна. Целта е обмяна на положителен опит в работата на доброволците по направленията, по които всички от регион Варна работят.

Регистрацията може да се извърши, съгласно приложения файл във вид на формуляр, който може да изпращате на e-mail: women_asg@abv.bg



  • Новини от Европейската асоциация на услугите за хора с увреждания

Европейската асоциация на доставчиците на услуги горещо приветства и подкрепя публикуването на Европейската стратегия за сектора на хората с увреждания 2010 – 2020 под наслов „Подновен ангажимент за Европа, свободна от бариери”. Стратегията поставя серия от стратегии и действия, за да подобри равенството между хората с увреждания и да се премахнат бариерите пречещи им за пълното оползотворяване на техните права като граждани и клиенти. За съжаление тя не отразява напълно нуждите от адекватни високо качествени услуги за хората с увреждания, за да им позволи да подтиснат равенството.

Президентът на EASPD г-н Франц Волфмайр споделя, че „Новата европейска стратегия за хората с увреждания е от огромно значение за хората с увреждания в сектора и за хората с увреждания в Европа. Ние приветстваме създаването на ясна и дълготрайна стратегия, която да осигури на хората с увреждания от цяла Европа възможността да живеят като равни граждани. Ние особено признаваме ясното познаване на Европейската Комисия на нуждата от услуги базирани в общността, които да посрещнат всекидневните нужди на хората с увреждания. Въпреки това, нещото което липсва са несвързаните секции за социални и здравни услуги. За много хора с увреждания е от жизнено важно значение да се подсигури достъп до стабилни и качествени услуги, които отговарят на разнообразието от нужди. Липсата на такива услуги може да предизвика пагубно въздействие на живота на лицата с увреждания и техните семейства. EASPD също така съжалява, че Комисията не се е възползвала от възможността да изрази отново своята отдаденост на борбата с дискриминацията на неформалните и семейни грижи и да подобри работните условия на професионално грижещите се лица. В заключение ние сериозно сме заинтересувани от това, че европейската Комисия не е разработила стратегия, за това как да се бори с последствията от финансовата криза за хората с увреждания и социалните услуги, след като наивно строгите мерки в Европа заплашват доставката на социални услуги и следователно значително намаляват качеството на живот на хората с увреждания”.

Комисията е обещала да предприеме действия в определен брой сфери, като например въвеждането на общоевропейски карти за паркиране на хората с увреждания и да подобри достъпността на транспорта и обществените сгради. Друг ключов приоритет е позволяването на хората с увреждания да участват напълно в информационното общество, свързани с Дигиталната Програма. Комисията също така реши да предложи „Европейски акт на достъпност” до 2012, за да доразвие единствения пазар на продукти за достъп и услуги.

През следващите няколко години, до края на 2013 година, изпълнението на стратегията ще бъде финансирано чрез настоящи програми, като например Европейския социален фонд, Програмата за развитие на седмата Рамкова програма за изследвания.


ЛЮБОПИТНИ НОВИНИ

  • Инвалиди облекчават недостига на трудова сила


(САЩ)

Тази практика е изпълнявана през 90-те години в САЩ, в годините на подем на икономиката, преди голямата финансова криза. Причината да бъде включена е нейната висока приложимост в български условия, и особено във Варненска област, а именно намиране на заетост за лица с увреждания в туристическата индустрия. Още повече, че финансовата криза е циклично явление и се очаква, след възстановяването отново да има сериозен недостиг на работна ръка в сектора, както беше до 2007 година.

Работодателите в хранително-вкусовата промишленост в САЩ облекчават недостига на персонал чрез наемане на служители с физически и умствени увреждания. Работниците с увреждания са по-ентусиазирани и по-благонадеждни. Десетки компании - включително McDonald's, Burger King, Kentucky Fried Chicken, Carl's Jr., Marriott и Hilton - се възползват от наличието на хора с увреждания на пазара на труда. В ресторант Хоб-Ноб в Медисън, Кънектикът, например, 50 на сто от персонала, са служителите с умствени увреждания.
Според оценки на Програмата за  заетостта на хора с увреждания  на Националната ресторантьорска асоциация (the National Restaurant Association's Handicapped Employment Program Division), повече от 17000 лица с психически или физически увреждания са заети в момента в една или друга компания от големите вериги в хранително-вкусовата промишелност - увеличение с 2000, в сравнение с пет години по-рано.

"Туристическата индустрия осигурява една от най-важните линии на продуктивната заетост за хора с увреждания", каза Сам Фонтен, директор на Националното сдружение за рехабилитация (National Association of Rehabilitation). В Рестън, Вермонт се намира централния офис и оттам, организацията разпределя федерални субсидии до 24 центъра, които подготвят лица с психически и физически увреждания за включване на пазара на труда. "Туристическата индустрия поема най-голям процент лица с увреждания”, добавя той.

В сектора, в който ресторантьори се затрудняват да попълнят 200000 незаети места, работници с увреждания се доказват като жизнеспособен алтернативен източник на работна ръка.
Въпреки по-ниския процент на производителността, както и необходимостта за по-дълга и по-скъпа обучителна програма, работодателите, казват, че в сравнение с хората без увреждания, работниците с увреждания показват освежаващ работата ентусиазъм, по-голяма надеждност, и по-дълго запазване на работното място.

Marriott, една от компаниите-пионери, наемаща лица с увреждания в хранителните услуги, оценява, че 6000 деца с умствени увреждания и лица с нарушен слух са интегрирани в общия брой служители на Marriott от 200,000 души. Марк Донован, управител на Заетост на  общността и програми за обучение (Community Employment and Training Programs) -програмата на Marriott за наемане на хора с увреждания, заявява, че акцентът не трябва да се поставя върху увреждането на лицето, а върху неговите способности.

Конкретно приложимо за условията във Варненска област и България е натискът, върху подобни представители на глобални компании в туристическия сектор и хранително-вкусовата промишленост на местния пазар да наемат лица с увреждания, както и да се изпозлва американската практика като основа за ПР-кампания сред работодателите и обществото за нуждата от подобно наемане и предимствата на лицата с увреждания като работници.
ПРЕДСТОЯЩИ ПРОГРАМИ И ПРОЕКТИ


  • Обявена е покана за транснационални проекти по Пилотен проект - сътрудничество между публични власти, компании и социални предприятия в подкрепа на социалното включване и интеграцията към пазара на труда (Pilot project - All-inclusive cooperation between public authorities, companies and social enterprises in favour of social inclusion and integration into the labour market).

    Цел
    Целта настоящата покана е да насърчи и популяризира иновативни модели на партньорство и добри практики в европейските държави, които се отнасят до социалното включване и достъпа до пазара на труда.

    Допустими кандидати
    Настоящият конкурс е насочен към транснационални партньорски организации. Те трябва да включват участници от поне три държави - членки на Европейския съюз, сред които представител на публичната власт, една компания и едно социално предприятие.

    Допустими дейности
    Примерни допустими дейности:
    - разработване и тестване на иновативни методологии;
    - дейности в подкрепа на корпоративната социална отговорност;
    - обучение, информиране, съветване;
    - кръгли маси, обмен на опит и добри практики;
    - изучаване на конкретни казуси;
    - семинари, конференции и др.

    Бюджет: 1 500 000 евро
    Максималният размер на отпусканото финансиране не може да надвишава 80% от общите допустими разходи за проекта.

    Краен срок: 2 март 2011 г.

    Допълнителна информация
    Пълния текст на поканата и насоки за кандидатстване можете да намерите тук в линка, който зарежда страницата на английски: http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=630&langId=en&callId=296&furtherCalls=yes и на http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=630&langId=bg&callId=296&furtherCalls=yes български език



Беловската базилика

С поздрав,

Екипът на Националната федерация на работодателите на инвалиди




Каталог: documents -> buletin2011
documents -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
documents -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”
buletin2011 -> Национален форум, организиран от нфри – стр. 1 – 7 стр
buletin2011 -> Година IV, брой 12, м юли 2011 г
buletin2011 -> Година IV, брой 14, м август 2011 г
buletin2011 -> Година IV, брой 9, м май 2011 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница