Година IV, брой 12, м юли 2011 г



Дата08.06.2018
Размер128.13 Kb.
#72587






София 1000, бул.”Дондуков” № 11; тел.: 02 986 53 09; тел./факс: 02 986 53 00;

e-mail: nfri@abv.bg; http: //www.nfri.bg/





___________________________________________________________________________________
Година IV, брой 12, м. юли 2011 г.

__________________________________________________________________________________________________




  1. Новини – стр.1 – 6 стр.

  2. Предстоящия проекти и конкурси - стр.7 – стр.8




___________________________________________________


Н О В И Н И
Организиране на работна среща в Агенцията на хората с увреждания между ръководители на специализирани предприятия, членове на федерацията и изпълнителния директор на АХУ Минчо Коралски и експерти от Агенцията във връзка с разходването на преотстъпените 50% по Наредба № 4

Уважаеми колеги, във връзка с постъпили запитвания във федерацията относно признаване на разходи по възстановяването на 50% от внесените осигуровки от АХУ, съгласно Наредба 4, НФРИ организира работна среща с изпълнителния директор на агенцията г-н Коралски и експерти от АХУ.

Предвид предстоящата среща идната седмица, моля в срок до 15 юли 2011 г. да изпратите на факс 02 986 53 00 или на имейл nfri@abv.bg в писмен вид въпроси и казуси, които да бъдат представени за дискутиране на работната среща.

Допълнително ще бъдете информирани за датата и часа на провеждането на срещата в АХУ, гр.София, ул.Софроний Врачански № 104-106.


Отговор на Агенцията за обществени поръчки по финансираните инвестиционни проекти на специализираните предприятия от Агенцията за хората с увреждания
Във връзка с постъпилите запитвания от членовете на федерацията, финансирани от Агенцията за хората с увреждания по инвестиционни проекти за 2011 г. информираме същите с отговора на Агенцията за обществени поръчки относно провеждане на процедури за възлагане на обществени поръчки по сключените с АХУ договори.

Тъй като статутът на специализираните предприятия и кооперации за хора с увреждания не са публичноправни организации, т.е. юридическо лице, което независимо от неговия търговски или производствен характер е създадено с цел задоволяване на обществени интереси, то няма основание те да се разглеждат като възложители, поради което не следва да провеждат процедури за обществени поръчки при разходване на средствата, отпуснати от Агенцията за хората с увеждания.



Регионални форуми «Предизвикателства за социално включване чрез заетост на хората с увреждания»
Провеждат се в рамките на проекта на НФРИ - договор № BG 051PO001-5.2.06-0252-С-0001 по ОП „Развитие на човешките ресурси”, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз
Ямбол

Н


Надя Данкинова – зам.-кмет на Община Ямбол и Елка Тодорова – председател на НФРИ
а 9 юни 2011 година в община Ямбол се проведе регионалния форум за Ямбол ”. Зам.-кметът на Община Ямбол Надя Данкинова приветства участниците и представи последователната ефективна политика през последните четири години в подкрепа на групите в неравностойно положение. Наред със социалните проекти, които се реализират в момента, Надя Данкинова декларира, че Община Ямбол ще кандидатства и по нова програмна схема за създаване на социално предприятие.
Председателят на Националната федерация на работодателите на инвалиди Елка Тодорова сподели, че Ямбол не случайно е избран за домакин на този форум. Тя благодари на ръководството на общината за ефективната общинска политика в социалната област.

А


Участници от Регионалния форум в Община Ямбол
кцентът в дискусията бе поставен върху повишаване на интереса на бизнеса към заетостта на хората с увреждане като основна социална технология за социално включване. Представена бе новата социална услуга за електронно посредничество и асистиране, както и сайта „Бюро за посредничество и асиситиране на хора с увреждания”. На форума бяха представени и различните възможности за разкриване на работни места, на нормативната и икономическата среда, както и различни мерки и програми, подпомагащи работодателите в процеса на наемане и задържане на работа на хора с увреждания.

Пловдив
Регионалният форум в Пловдив се проведе на 10 юни 2011 г. в Община Пловдив. Елка Тодорова, председател на Националната федерация на работодателите на инвалиди откри форума. Кратко приветствие към участниците във форума направи Борислав Инчев – главен секретар на Община Пловдив. След което доц.Ивков представи иновативната услуга „Специализирано бюро за посредничество и асистиране на хора с увреждания ”. Целта е индивидуален подход при предоставяне на услугата на самите лица в зависимост от техните възможности, квалификации и потребности. Агенциите трябва да посредничат между работодателите и лицата с увреждания с цел наемането им на работа. Доц. Ивков допълни, че посредничеството, което се предлага, чрез иновативната услуга, се базира на интернет комуникациите. Чрез бюрото за трудово посредничество вече са предоставени онлайн обучения. Проектът е в национален мащаб и се провежда в шестте района на планиране. Целевите групи са както хората с увреждания, така и доставчиците на услуги и роботодателите, тъй като те трябва да бъдат подпомагани с консултации за адаптиране на работно място, за програми, които могат да ползват – съответно национални и европейски. Към лицата, търсещи заетост е насочено основното внимание. Тодорова отбеляза, че трябва да се търсят силните страни на хората с увреждания. Досега е проведено обучение на доставчици на услуги - неправителствени организации с цел популяризиране на модела на подкрепена заетост и за да може този вид услуга да бъде припознат от повечето доставчици на услуги. Лиляна Елицина – експерт в интеграцията на хората с увреждания представи политиките и мерките за подкрепа насочени към работодателите при осигуряването на работни места за хора с увреждания.

Участниците във форума направиха предложения за оптимизиране процеса на посредничество, които федерацията да обобщи и внесе пред нужните инстанции.



Ловеч
На 16 юни 2011 г. в залата на Община Ловеч се проведе поредния Регионален форум «Предизвикателства за социално включване чрез заетост на хората с увреждания». Елка Тодорова – председател на Националната федерация на работодателите на инвалиди откри форума и даде думата на зам.-кмета на Община Ловеч инж.Пламен Петков да направи кратко приветствие към участниците във форума. Инж.Петков представи опита на Община Ловеч като заяви интерес от новата схема за създаване на социални предприятия от общините „Нови възможности” по ОП РЧР.

Елка Тодорова, председател на НФРИ и Лиляна Елицина, експерт по интеграция на хората с увреждания представиха политиките по отношение на заетостта при наемане на хора с увреждания - нормативна и икономическа среда; мерки и програми, подпомагащи работодателите при наемане на хора с увреждания; формите на заетост и представяне на иновативния проект на федерацията.

Участниците във форума споделиха добри практики в областта на работа в обичайна работна среда, а представителите на неправителствените организации изразиха мнение, че се налага по-активна работа с хората за мотивиране на тяхната активност при търсенето на заетост.


Шумен


Нови възможности за осигуряване на трудова заетост за хора с увреждания бяха представени на 17 юни 2011 г. на заключителния Регионален форум «Предизвикателства за социално включване чрез заетост на хората с увреждания» в Община Шумен. Зам.-кметът на Шумен по здравеопазване и социални дейности Седат Кадир приветства участниците, като сподели опита на общината за развитие на социалните услуги на местно ниво и последователната ефективна политика през последните години в подкрепа на най-уязвимите. Седат Кадир декларира готовност да се кандидатства и по схемата „НОВИ ВЪЗМОЖНОСТИ” по ОП „Развитие на човешките ресурси” за създаване на социално предприятие.


Председателят на НФРИ Елка Тодорова представи новата социална услуга извършвана от федерацията за специализирано посредничество на хора с увреждания. Бяха представени нормативната и икономическа среда, както и мерки и програми за заетост на хора с увреждания от Лиляна Елицина - експерт в областта на интеграцията на хората с увреждания.

Пламен Гергинов – експерт в МТСП представи две нови схеми по ОП РЧР - схема „Шанс за всички“, по която специализираните предприятия могат да кандидатстват за евросредства за подобряване на трудовата среда, адаптирането на работните места, обучението на персонала и подготвянето на безработни, които после ще бъдат наети на работа. С проекти по схемата могат да кандидатстват обаче само специализирани предприятия, които са регистрирани в Агенцията за хора с увреждания. Втората схема „Нови възможности“ е насочена към общините, които в партньорство с неправителствени организации могат да кандидатстват за финансиране за създаване на социални предприятия. Изискването е в тези фирми да работят хора с увреждания и други представители на рисковите групи. Става дума за създаване на обществени перални и кухни, паркове и градинки или пък предприятия за народни занаяти и сувенири.

След станалата дискусия бяха очертани насоки за по-пълноценно включване и активно участие на бизнеса.

Шести форум на доставчиците на услуги за хора с увреждания, 8-10 юни 2011 г., Варна.

Организатор на форума бе Националният алианс за социална отговорност /НАСО/ с подкрепата и партньорството на Министерството на труда и социалната политика, Националнотото сдружение на общините в Република България и Европейската асоциация на доставчиците на услуги за хора с увреждания /EASPD/.

Предвид актуалните европейски и национални политики, важността и отговорността на развитието на социалната сфера и в частност решаващата роля на социалните услуги, през тази година Форума бе насочен към по-пълен, цялостен, тематичен обхват на социалните услуги с водещ акцент работата на Общините. Участие в него взеха над 170 представители и експерти на Министерството на труда и социалната политика, Националнотото сдружение на общините в Република България, Европейската асоциация на доставчиците на услуги за хора с увреждания, Държавната агенция за закрила на детето, Агенцията за социално подпомагане, Агенцията за хората с увреждания, Общини, Националния алианс за социална отговорност, доставчици на услуги, работодатели и др.

По време на откриването приветствия поднесоха Валентина Симеонова, зам. Министър на труда и социалната политика, от името на Мин. Тотю Младенов, Люк Зелдерло – Генерален секретар на EASPD и Кирил Йорданов – Кмет на град Варна.

По темата „Нов подход към повече и по-добри социални услуги за по-добър живот” говориха Зам.-министър на труда и социалната политика Валентина Симеонова, Гинка Чавдарова – Изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в Република България, Генералният секретар на EASPD Люк Зелдерло и Елка Тодорова – Представител на Националния съвет на хората с увреждания в България.

В работни групи за социалните услуги за хора с увреждания, социалните услуги за деца и социалните услуги за стари хора се обсъждаха теми като: делегиране на услугите и партньорство между общини и доставчици, деинституционализация, качество на услугите, стандарти, критерии и финансиране на социалните услуги.

Проведения професионален дебат, включваше много презентации, споделен опит, обсъдени проблеми и формулирани много препоръки и предложения. Участниците във форума се обединиха в общ документ, стимулиращ процеса на по-ускорено развитие на социалните услуги в България, включващо: разкриване на нови и повече социални услуги, финансирани от държавния и общински бюджети, структурни фондове и други източници; над 90 % от услугите да се извършват от лично и професионално мотивирани граждански организации, Общините по-категорично да ускорят процеса на делегиране изпълнението на услугите от външни доставчици; да се разработи механизъм, ясно дефиниращ отношенията и определящ Общините като преди всичко възложители и гражданските организации, като отговорни изпълнители на услугите и др.
По тези и още широк кръг от въпроси в периода след форума ще бъдат включени да работят всички участници във форума, Агенцията за социално подпомагане, Националното сдружение на Общините в Република България, членовете на Националния алианс за социална отговорност, организации на хората с увреждания в България и всички заинтересовани страни.

Във форума взеха участие и членовете на Националната федерация на работодателите на инвалиди Мими Иванова - управител на "Мир" ЕООД, Иванка Пискова - управител на "Стопански дейности КЦМ" ООД, Сияна Кисьова – «Ния Милва» ЕООД - Хасково, г-н Светломир Иванов – управител на «ЧОИ» ЕООД, Георги Филипов – управител на «ГИФ» ЕООД – гр.Варна, Павел Адамов – управител на «Авис» ЕООД – с.Бузовград, «Савина – Събина Данева» ЕТ – Ямбол, «Мултисървисиз» ЕООД – Ямбол.



На 23 юни 2011 г. в София се проведе семинар «Възможности за участие в нови схеми по ОП «РЧР» за осигуряване на заетост на хора с уврежданийя», «Новата схема по ОП „Развитие на човешките ресурси” „Шанс за всички”.

НФРИ организира семинар „Новата схема по ОП „Развитие на човешките ресурси” – „ШАНС ЗА ВСИЧКИ”, за членовете на федерацията – специализирани фирми, на 23.06.2011 г. в София, бул.Дондуков, 11.

Експертите от Агенцията за социално подпомагане Стоянка Кондева и Диана Петрова представиха схемата по ОП РЧР „ Шанс за всички”, след което се проведе дискусия с участниците в семинара.

Федерацията разработи методически указания за членовете си за разработване на проекти по настоящата схема, които бяха презентирани от Е.Тодорова.

Йордан Димитров - консултант по управление на проекти даде допълнителни разяснения относно възможностите, които предоставя схемата.

За допълнителна информация по изготвяне на проектните предложения се обръщайте в офиса на федерацията.




Списък на проектните предложения, отхвърлени на етап оценка на административното съответствие и допустимостта по процедура за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG161PO003-2.1.10 "Подкрепа за предприятия и кооперации на хора с увреждания"

 

 



Във връзка с приключване на оценката на етап административно съответствие и допустимост, на основание чл. 24, ал. 5 от ПМС 121/31.05.2007г. (в редакцията му от ДВ, бр.95 от 03 декември 2010г.), на 22.06.2011г. дирекция "Европейски фондове за конкурентоспособност" в Министерство на икономиката, енергетиката и туризма – Управляващ орган на Оперативна програма "Развитие на конкурентоспособността на българската икономика" 2007-2013 и Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия - Междинно звено по Приоритетни оси 1 и 2 на Оперативната програма, публикуват Списък на проектните предложения, отхвърлени на етап оценка на административното съответствие и допустимостта по процедура за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG161PO003-2.1.10 "Подкрепа за предприятия и кооперации на хора с увреждания", който може да бъде намерен на следната страница

http://www.opcompetitiveness.bg/uploadfiles/documents/2011/june/spisak_othvurleni_admin_dopustimost_tmu.pdf


ПРЕДСТОЯЩИ ПРОЕКТИ и КОНКУРСИ

НОВО: BG161PO003-2.1.12 „Покриване на международно признати стандарти и въвеждане на системи за управление в предприятията”

http://www.eufunds.bg/bg/page/58?programme=4&status=1&id=494

Краен срок: 28 септември 2011 г.

Основна цел на настоящата процедура е да допринесе за насърчаване на конкурентоспособността на българските предприятия чрез предоставяне на подкрепа за въвеждане на системи за управление, включително системи за управление на

ресурсите, работата с клиенти, производствените ресурси, постигане на съответствие на продукти с европейски и международни стандарти, както и въвеждане на добри производствени практики като фактори за подобряване на управлението, оптимизиране на производствения процес, постигане на ефективна организация на цялостната дейност и създаване на продукти и услуги с висока добавена стойност, конкурентоспособни на европейския и световен пазар.


Допустими по настоящата процедура са проекти, включващи следните елементи/допустими дейности:
а) Консултантски услуги - предоставяне на професионални съвети и консултации за предварителен анализ, подготовка, изграждане и внедряване на стандартизирани системи за управление; предоставяне на професионални съвети и консултации за предварителен анализ и/или разработване и внедряване на софтуерни системи за управление на: 1) ресурсите в предприятията (ERP системи); 2) работата с клиенти (CRM системи); 3) производствените ресурси (MOM системи); 4) друг вид системи за управление на предприятията; и/или консултантски услуги, пряко свързани с постигане на съответствие на продукти с европейски/международни стандарти; и/или консултантски услуги, свързани с въвеждане на добри производствени практики.
б) Инвестиционна подкрепа - за стимулиране на инвестициите в ново оборудване и нови технологии, които допринасят за постигане на съответствие с изискванията на стандартизираната/е система/и за управление и/или за постигане на съответствие на продукти с изискванията на европейски/международни стандарти, и/или за въвеждане и/или постигане на съответствие с изискванията на добри производствени практики, както и за насърчаване на инвестициите в софтуерни системи за управление на: 1) ресурсите на предприятията (ERP системи); 2) работата с клиенти (CRM системи); 3) производствените ресурси (MOM системи); 4) друг вид системи за управление на предприятията.
в) Услуги за сертифициране на системи за управление от акредитирани лица по сертификация на системи за управление и/или за удостоверяване на съответствието на продукти с европейски/международни стандарти и/или за удостоверяване въвеждането на добри производствени практики.
Други допустими дейности, пряко свързани с изпълнението на проектите по процедурата:
а) Консултантски услуги за изготвяне на проектното предложение по процедурата - до 5 % от общите допустими разходи по проекта, но не повече от 10 000 лева;
б) Визуализация на проекта - до 1 % от общите допустими разходи по проекта, но не повече от 5 000 лева.



Седемте Рилски езера

С поздрав,

Екипът на НФРИ





Каталог: documents -> buletin2011
documents -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
documents -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”
buletin2011 -> Година IV, брой 1, м януари 2011 г
buletin2011 -> Национален форум, организиран от нфри – стр. 1 – 7 стр
buletin2011 -> Година IV, брой 14, м август 2011 г
buletin2011 -> Година IV, брой 9, м май 2011 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница