Годишният консолидиран доклад за дейността на група тодоров за 2007 година е изготвен съгласно изискванията на чл. 33 на Закона за счетоводството, чл. 189Д и чл



Дата21.06.2018
Размер457.01 Kb.
#75117





Годишният консолидиран доклад за дейността на група ТОДОРОВ за 2007 година е изготвен съгласно изискванията на чл. 33 на Закона за счетоводството, чл. 189Д и чл. 247 от Търговския закон, на база анализ на развитието, пазарното присъствие, обществената, макро и микро - икономическата среда, финансово - икономическото състоянието на групата за 2007 г., перспективите за развитие.


18.04.2008г. Изп.директор:

гр. София (Иван Тодоров)

Годишният консолидиран доклад за дейността на група ТОДОРОВ за 2007 година е обсъден, коригиран и приет от Съвета на директорите на свое заседание, проведено на 21.04.2007 г. и отразено в протокол от 21.04.2007 г.


Председател на

гр. София Съвета на директорите:

(Иван Тодоров)

ОРГАНИЗАЦИОННА ФОРМА
Групата включва дружествата Полиартс ЕООД, Тодоров – Агро ЕООД и Винополи ЕООД, които са 100% собственост на Тодоров АД.

Тодоров АД е вписано в Търговския регистър на Софийски градски съд под № 63403, том 721, стр. 134 по ф.д. № 6801/2001 г. С решение на КФН № 466 – ПД от 20.03.2007 г. дружеството е вписано в регистъра на публичните дружества.


Полиартс ЕООД е регистрирана по фирмено дело №3676/2005 при Пловдивски окръжен съд. Седалището на дружеството е България, обл.Пловдив, общ.Родопи, с.Брестовица, ул.”Генерал Гурко”№1. Предмет на дейността на Полиартс ЕООД е: Хотелиерство и ресторантьорство, туристическа дейност, търговско представителство и посредничество и други. Дружеството се представлява и управлява от Кирил Николов Измиров и Петя Дамянова Тодорова – заедно и поотделно.
Тодоров - Агро ЕООД е регистрирана по фирмено дело №3150/2005 при Пловдивски окръжен съд. Седалището на дружеството е България, обл.Пловдив, общ.Родопи, с.Брестовица, ул.”Генерал Гурко”№1. Предмет на дейността на Тодоров - Агро ЕООД е: Производство на земеделска продукция, покупка на стоки с цел продажба в първоначален, преработен или обработен вид, търговско представителство и посредничество, туристическа дейност, хотелиерство и ресторантьорство и други. Дружеството се представлява и управлява от Кирил Николов Измиров и Петя Дамянова Тодорова – заедно и поотделно.
Винополи ЕООД е регистрирана по фирмено дело №17448/2007 при Софийски градски съд. Седалището на дружеството е България, обл.София, гр.София, ул.”Бурел” №9. Предметът на дейност на Винополи ЕООД ще бъде: Покупка на стоки с цел продажба в първоначален, обработен, и преработен вид; продажба на вина и високоалкохолни напитки, търговско представителство и посредничество, туристически и рекламни услуги, и други разрашени от закона дейности. Дружеството се представлява от Иван Димитров Тодоров – самостоятелно и от Гергана Николова Златинова и Николай Димитров Колев – двамата само заедно.

Собственост: Групата е:

100 % - частна собственост,

Капитал: Предприятието - майка е с капитал .3 400 000 лева, разпределен 3 400 000 бр. акции с номинална стойност 1.00 лев всяка една.

Акционери:

Участие в капитала:

Иван Димитров Тодоров

51,03%

ИД Бенчмарк фонд – 2 АД

5,15%

Петя Дамянова Тодорова

5,06%

БГ Имобилиен ЕООД

2,13%

Кирил Николов Измиров

2,00%

Други акционери

34,63%

Общо:

100.00%


Органи на управление: Предприятието – майка е с едностепенна форма на управление:

  • Съвет на директорите

Иван Димитров Тодоров , ЕГН 6310150503;

Петя Дамянова Тодорова, ЕГН 6709022877;

Чавдар Чавдаров Ценов, ЕГН 7910126882;

и се представлява от

Иван Димитров Тодоров - изп.директор

Лицензии, разрешителни


за осъществяване на

дейността: .Лиценз за управление на данъчен склад №267

Лиценз за управление на данъчен склад №268


Клонове: Групата има регистриран клон, както следва:


Наименование

Адрес

Тодоров – клон АД

с.Брестовица, ул.”Ген.Гурко” №1

Свързани лица: Групата има отношение на свързано лице със следните дружества: БГ ИМОБИЛИЕН ЕООД, БГИ ПРОЕКТ ООД, ЕТ ТОДОРОВ - ИВАН ТОДОРОВ, ДЗЗД ФОНД ГАЛЕРИЯ НА БЪЛГАРСКИТЕ ТАЛАНТИ, БИ ЕНД ТИ ПРОЕКТ МЕНИДЖМЪНТ АД, ИНТЕРТИКЕТ ООД, ЕТ ГЛОРИЯ Г ГЕРГАНА ЗЛАТИНОВА, ЕТ НДК - НИКОЛАЙ КОЛЕВ, ЕТ ТОДОРОВ - ИВАН ТОДОРОВ, СДРУЖЕНИЕ ЕВРОПЕЙСКИ РИЦАРСКИ ОРДЕН НА ВИНОТО – КОНСУЛАТ БЪЛГАРИЯ.
ХАРАКТЕРИСТИКА НА ДЕЙНОСТТА

Осъществяваните от група ТОДОРОВ дейности са както следва:



  • Производство и продажба на вина и ракии от грозде – Тодоров АД.

  • Хотелиерски и ресторантьорски услуги – Полиартс ЕООД

  • Засаждане на лозови насаждения и производство на грозде – Тодоров Агро ЕООД

  • Търговия с вина и високоалкохолни напитки – Винополи ЕООД

В таблицата по – долу е показан относителният дял в нетните приходи от продажби на групата за продукция, стоки, услуги и други:


№ по ред

Асортимент

Стойност

в хил.лв. за

2007 г.


Отн. дял в приходите от продажби

1

Приходи от продажба на продукция

2 468

84.46 %

2

Приходи от продажба на стоки

137

4.69 %

3

Приходи от продажба на услуги

179

6.13 %

4

Други приходи

138

4.72 %




ВСИЧКО:

2 922

100.00 %

Реализираните приходи от дейността за 2007 г. спрямо 2006 г. са както следва:



През изтеглата 2007 г. групата е реализирала износ на 13 522 бр. бутилки на стойност 152 хил. лв., което представлява 5.20 % от общия приход.

Основни клиенти на групата са: “Бакалов-Н” ЕООД, “Дайрекс” ООД, “Винари – трейд” ЕООД, “Зайков” ЕООД, „Промо груп” ООД, „Монди Пекиджинг Стамболийски” ЕАД. Клиенти с относителен дял, надхвърлящ 10% от приходите от продажби са “С и Д Комерсиал” ООД. Реализираните продажби към този клиент са в размер на 763 хил.лв., което представлява 26.11% от общия размер на приходите от продажби за 2007 г. на групата.

Основен доставчик на грозде, необходимо за производството на вина е “Клас” ООД, осигуряващ 11.14% от разходите за грозде на групата през 2007 г.

Основен доставчик на стоки за хотелиерската дейност е Метро Кеш Енд Кери България ЕООД с 15.15% относителен дял в доставките на Полиартс ЕООД.

Материалите за производство като бутилки, тапи, капсули са предимно от вътреобщностни придобивания, които са в размер на 205 хил. лв., представляващи 17.14% от общия разход за материали за 2007 г. на групата

Основни чуждестранни доставчици са: Vereinigte Kapselfabriken Nackenheim Gmbh - Германия, Heinrich Gultig Gmbh - Германия, Societe Autonome de Verreries – Франция.

Основен доставчик от страната е “Дружба” АД с доставка на бутилки, чийто относителен дял в общия обем на разходите за материали на групата възлиза на 11.87%.

С основните си доставчици и клиенти дружеството поддържа добри търговски отношения и разчита на по нататъшно съвместно партньорство.

През представените периоди са осъществени сделки между свързани лица както следва:





Наименование на свързаното лице



Вид сделка

Обем на сделки през 2006г. (хил.лв.)

Неуредени разчети към 31.12.2006г.

Обем на сделки през 2007 г. (хил.лв.)

Неуредени разчети към 31.12.2007г.

БГ ИМОБИЛИЕН ЕООД

получен заем

230

230

462

(340)

БГ ИМОБИЛИЕН ЕООД

покупка ДМА

-

-

39

(47)

БГ ИМОБИЛИЕН ЕООД

прод.продукция

-

-

4

-

БГ ИМОБИЛИЕН ЕООД

разход за лихви по заем

-

-

22

(11)

БГИ ПРОЕКТ ООД

покупка ДА

6

19

6

-

БГИ ПРОЕКТ ООД

прод.продукция

2

-

3

-

ДЗЗД ФОНД ГАЛЕРИЯ НА БЪЛГ. ТАЛАНТИ

дарение

-

-

19

-

ИЗИСТИЛ ЕООД

покупка на материали

-

-

98

(23)

ИЗИСТИЛ ЕООД

предоставен заем

-

-

80

-

ИЗИСТИЛ ЕООД

приход от лихви по заем

-

-

2

(1)

ЕТ Тодоров И.Тодоров

покупка ДА

-

-

20

-

ТОДОРОВ-АГРО ЕООД

предоставен аванс за грозде

-

-

12

-

ТОДОРОВ-АГРО ЕООД

покупка на материали

33

-

-

-

ПОЛИАРТС ЕООД

продажба ДА

-

-

64

-

ПОЛИАРТС ЕООД

приход от наем

-

-

15




ПОЛИАРТС ЕООД

прод.продукция

-

-

59

-

ПОЛИАРТС ЕООД

продажба на стоки

-

-

5

-

ПОЛИАРТС ЕООД

покупка на материали

4

-







При осъществяване на дейността си група ТОДОРОВ е изложена на определени рискове, които оказват въздействие върху неговите резултати.
ОСНОВНИ РИСКОВЕ ОКАЗВАЩИ ВЛИЯНИЕ ВЪРХУ ДЕЙНОСТТА НА ГРУПА ТОДОРОВ
Пазарен риск
Основният пазар на групата е пазарът на вино и по–специално на висококачествено бутиково вино в България. Като цяло този пазар е силно зависим от общото ниво на икономическа активност и потребление в страната. Пазарът на вино е зависим и от нивото на потребление от чуждестранните туристи и гости на България, предвид факта, че страната ни е известна с качествените си вина. Като резултат, дейността на групата, съответно нейните финансови резултати до голяма степен зависят от състоянието на българската икономика, което от своя страна има пряко отражение върху потреблението на вино от средния и висок ценови сегмент. Всяка неблагоприятна или отрицателна промяна в общото макроикономическо развитие или в нагласите за стабилно икономическо развитие в страната, би имала негативно отражение в потреблението на повечето стоки и услуги за крайна консумация, вкл. в потреблението на вино. По този начин дейността на група Тодоров АД е пряко изложена на пазарните рискове, предвид факта,че групата се стреми да позиционира своите продажби на вино в средния и висок ценови сегмент, които потенциално са едни от най–засегнатите при неблагоприятни условия или отрицателно проявление на пазарния риск.
Отраслов риск
Група Тодоров извърша своята дейност в изключително конкурентна среда. Въпреки, че понастоящем групата съумява да позиционира продажбите на своите продукти и услуги в средните и високи ценови сегменти, съществува риск при нарастване на конкуренцията в отрасъла да се намали нормата на рентабилност, и като резултат това да има неблагоприятно отражение върху финансовите резултати на групата. В допълнение, присъединяването на България към ЕС може също да рефлектира в увеличена конкуренция, тъй като нови конкуренти със значителен опит във винопроизводството или в туризма могат да навлязат на българския пазар.
Основните механизми за контролиране на негативните отражения на риска от повишена конкуренция се свързват с възможностите за осигуряване и контролиране на качеството на произвежданите от Тодоров АД вина, предоставяните туристически услуги от Полиартс ЕООД и от друга страна с ефективното прилагане на пълния набор от маркетингови и рекламни стратегии за запазване и увеличаване на пазарния дял на групата. Донякъде положително влияние върху проявлението на този риск могат да бъдат и множеството награди, присъдени за вината на Тодоров АД.
Бизнес риск
Бизнес рискът се предопределя от самото естество на дейност на компанията. Този риск се дефинира като несигурността, свързана с получаването на приход, присъщ както за отрасъла, в който фирмата функционира, така и за начина на производството на стоките и услугите. Нормално е приходите на групата да варират в течение на времето като функция на промените в обема на продажбите и производствените разходи.
Финансов риск
Финансовият риск представлява допълнителната несигурност по отношение на инвеститора за получаването на приходи в случаите, когато групата използва привлечени или заемни средства. Тази допълнителна финансова несигурност допълва бизнес риска. Ако групата, обект на анализа, не привлича капитал посредством заеми и/или дългови ценни книжа, единствената несигурност по отношение на нея ще бъде свързана с бизнесриска. Когато част от средствата, които групата използува при осъществяване на дейността си, са под формата на заеми, то плащанията за тези средства представляват фиксирано задължение.
Чрез показателите за финансова задлъжнялост се отчита съотношението между собствени и привлечени средства в капиталовата структура на групата. Високото равнище на коефициента за финансова автономност, респективно ниското равнище на коефициента за финансова задължнялост са един вид гаранция както за инвеститорите /кредиторите/, така и за самите собственици, за възможността на групата да плаща регулярно своите дългосрочни задължения.
Коефицент на задлъжнялост /Съотношение дълг към собствен капитал/-то отразява финансовата мощ на компанията. Целта му е да определи структурата на пасивите в счетоводния баланс и да направи сравнение между пасивите, които са осигурени от собствениците (собствен капитал) и тези които са заети(дълг).

Колкото по-голям е дългът, толкова по-голям е рискът. Дългът по счетоводния баланс дава право на трети лица на претенция срещу компанията. Тези претенции са за плащане на лихви и главници. Когато една компания взема заем, тя поема задължение за значителен бъдещ фиксиран изходящ паричен поток. Групата обаче не разполага с гарантиран паричен входящ поток. От тук следва заключението, че колкото е по-голяма сумата за изплащане (дългът), толкова по-голям е рискът.







31.12.2007 г.

31.12.2006 г.

Коефициент на задлъжнялост

0.995

0.990


Съотношението Дълг/Активи показва каква част от активите на дружеството се финансират с дълг. Стойността му намалява през разглеждания период спрямо 2006 г.






31.12.2007 г.

31.12.2006 г.

Съотношение Дълг/Активи

49.87 %

48.92 %


Коефициент за финансова автономност показва какъв процент от общата сума на пасивите е собствения капитал на групата. Ако стойността му намалява през последните две години, това е знак, че групата е влошила възможностите си да контролира финансовата си задлъжнялост и е поела рискове увеличавайки дълговата си експозиция.






31.12.2007 г.

31.12.2006 г.

Коефициент на фин.автономност

1.005

1.001

Ефектът от използването на привлечени средства (дълг) от групата с оглед увеличаване на крайния нетен доход от общо въвлечените в дейността средства (собствен капитал и привлечени средства) се нарича финансов ливъридж. Ползата от използването на финансовия ливъридж се явява тогава, когато групата печели от влагането на привлечените средства повече, отколкото са разходите (лихвите) по тяхното привличане. Индикатор за риска в случая е степента на финансов ливъридж, която се изразява като отношение на дохода преди плащане на лихви и данъци към дохода преди плащането на данъци. Когато определена група постига по–висока доходност от използването на привлечени средства в капиталовата си структура, отколкото са разходите по тях, ливъриджът е оправдан и би следвало да се разглежда в положителен аспект (с уговорката нивото на ливъридж да не дава драстично негативно отражение на други финансови показатели на групата).


Приемливата или “нормалната” степен на финансовия риск зависи и от бизнес риска. Ако за групата съществува малък бизнесриск, то може да се очаква, че инвеститорите биха били съгласни да поемат по-голям финансов риск и обратно.
Клиентите на група Тодоров са значителен брой, поради което може да се каже, че не съществува висока концентрация на кредитен риск.

Постигнатите от групата финансово-икономически показатели за 2007 г. спрямо 2006 г. са както следва:





N:

Показатели:

2007

2006

2007/2006

 

 

 

 

година

година

стойност

процент

1

Финансов резултат

152

92

60

65.2%

2

Нетен размер на приходите от продажби

2921

1943

978

50.3%

3

Собствен капитал

4630

3867

763

19.7%

4

Пасиви (дългосрочни и краткосрочни)

4620

3829

791

20.7%

5

Обща сума на активите

9250

7827

1423

18.2%

6

Приходи

2929

1944

985

50.7%

7

Разходи

2685

1889

796

42.1%

8

Краткотрайни активи

2473

2473

0

0.0%

9

Разходи за бъдещи периоди

16

13

3

23.1%

10

Налични краткотрайни активи (8-9)

2441

2460

-19

-0.8%

11

Краткосрочни задължения

2330

1644

686

41.7%

12

Краткосрочни вземания

695

934

-239

-25.6%

13

Краткосрочни финансови активи

0

0

0

0.0%

14

Парични средства

92

176

-84

-47.7%

15

Платима сума през периода за погасяване

 

 

 

 

 

на дългосрочни задължения

0

0

0

0.0%

16

Текущи задължения (11+15)

2330

1644

686

41.7%

17

Средна наличност на материалните запаси

1510

1169

341

29.2%

18

Средна наличност на вземанията от клиенти

 

 

 

 

 

и доставчици по тяхната отчетна стойност

687

605

82

13.6%

19

Средна наличност на задълженията към

 

 

 

 

 

доставчиците и клиенти

645

310

335

108.1%

20

Сума на доставките

0

0

0

0.0%

21

Брой на дните в периода

360

360

0

0.0%

Рентабилност:

22

Коеф. на рентабилност на приходите

 

 

 

 

 

от продажби (1/2)

0.0520

0.0473

0.0047

9.9%

23

Коеф. на рентабилност на собствения

 

 

 

 

 

капитал (1/3)

0.0328

0.0238

0.0090

38.0%

24

Коеф. на рентабилност на пасивите (1/4)

0.0329

0.0240

0.0089

36.9%

25

Коеф. на капитализация на активите (1/5)

0.0164

0.0118

0.0047

39.8%

Ефективност:

26

Коеф. на ефективност на разходите (6/7)

1.0909

1.0291

0.0618

6.0%

27

Коеф. на ефективност на приходите (7/6)

0.9167

0.9717

-0.0550

-5.7%

Ликвидност:

28

Коеф. на обща ликвидност (10/11)

1.0476

1.4964

-0.4487

-30.0%

29

Коеф. на бърза ликвидност (12+13+14)/11

0.3378

0.6752

-0.3374

-50.0%

30

Коеф. на незабавна ликвидност (13+14)/16

0.0395

0.1071

-0.0676

-63.1%

31

Коеф. на абсолютна ликвидност (14/16)

0.0395

0.1071

-0.0676

-63.1%

Финансова автономност:

32

Коеф. на финансова автономност (3/4)

1.0022

1.0099

-0.0078

-0.8%

33

Коеф. на задлъжнялост (4/3)

0.9978

0.9902

0.0077

0.8%

Обръщаемост на материалните краткотрайни активи:

34

Времетраене на един оборот

 

 

 

 

 

в дни (17*21/2)

186.1

216.6

-30.4922

-14.1%

35

Брой на оборотите (2/17)

1.9

1.7

0.2723

16.4%

36

Коеф. на заетост на материалните запаси (17/2)

0.5169

0.6

-0.0847

-14.1%

Взамания и погасяване на задълженията:

37

Период на събиране на вземанията

 

 

 

 

 

от клиенти в дни (18*21/2)

84.7

112.1

-27.4251

-24.5%

38

Период на погасяване на задълженията

 

 

 

 

 

към доставчици в дни (19*21/20)

0.00

0.00

0.0000

0.0%










От постигнатите финансово-икономически показатели е видно, че предприятието е “действащо”. Групата няма необходимост и намерение да ограничи или намали чувствително размера на дейността си.





(приходи, разходи, хил.лева, процент)

2007

2006

ИСБП (1)

ИСБП (2)

Финансов резултат

152

92

60

65%

Собствен капитал

4630

3867

763

20%

(1) ИСБП - изменение спрямо базисния период, представено като хил.лева

(2) ИСБП - изменение спрямо базисния период, представено като процент


Имуществената стойност на групата за 2007 г. спрямо 2006 г. е както следва:

 

2007

2006

имуществена стойност на 100% от собствения капитал

4 630 000

3 867 000

брой акции

3 400 000

3 400 000

имуществена стойност на 1 акция

1.36

1.14







СТРУКТУРА НА УПРАВЛЕНИЕ И ПЕРСОНАЛ


    • Организационна структура на предприятието - майка:







    • Численост и структура на персонала в групата:



Категория

2007

2006

Общо, в т.ч.

47

43

Ръководни специалисти

11

6

Аналитични специалисти

12

5

Приложни специалисти

15

5

Квалифицирани работници

7

3

Оператори на съоръжения, машини и транспортни средства

5

5

Нискоквалифицирани работници

11

7

Помощен персонал

2

3

Персонал, зает с услуги за населението, охрана и търговия

19

11






    • Производителност на труда в група Тодоров

в лева

Производителност на труда

години

2007

2006

средносписъчен състав

82

45

реализирани приходи

2 929 000

1 944 000

реализирани приходи / 1 лице

35720

43200





    • Рентабилност на труда

в лева

Рентабилност на труда

години

2007

2006

средносписъчен състав

82

45

финансов резултат

152 000

92 000

финансов резултат / 1 лице

1854

2044






    • Издръжка на едно лице от средносписъчния състав на персонала



Издръжка на едно лице от средносписъчния състав на персонала

години

2007

2006

персонал

82

45

възнаграждения и осигуровки*

228 330

119 603

издръжка на 1 лице, лв.

2785

2658







    • Картина на за издръжка на едно лице от средносписъчния състав на персонала спрямо производителност на труда и рентабилност на труда



години

2007

2006

издръжка на едно лице от персонала

2785

2658

производителност на труда (спрямо реализираните приходи)

35720

43200

рентабилност на труда (спрямо финансов резултат)

1854

2044








2007

2006

издръжка на едно лице от персонала

2785

2658

рентабилност на труда (спрямо финансов резултат)

1854

2044





НАУЧНОИЗСЛЕДОВАТЕЛСКА И РАЗВОЙНА ДЕЙНОСТ
През 2007 г. група Тодоров не е развивала действия, свързани с научноизследователската и развойна дейност.

ГОДИШЕН ФИНАНСОВ ОТЧЕТ

(разяснение)

Групата води своето текущо счетоводство и изготвя финансовите си отчети в съотвествие с изискванията на Закона за счетоводството и Международните стандарти за финансови отчети, приети от Борда за Международни счетоводни стандарти.


Информацията, представена във финансовия отчет отговаря на следните изисквания:

  • разбираемост;

  • уместност;

  • надеждност;

  • сравнимост.

Съгласно изискванията на българското законодателство настоящите финансови отчети са изготвени и представени в български лева, закръглени до хиляда. От 1 януари 1999 г. левът е с фиксиран курс към еврото в съотношение 1 EUR = 1.95583 BGN.


Операциите с чуждестранна валута се отчитат в лева по обменния курс, приложим в деня на извършване на сделката. Паричните позиции в чуждестранна валута се отчитат в лева по заключителния курс на БНБ на датата, към която е изготвен баланса. Курсовите разлики, произтичащи от тези операции се отчитат в Отчета за приходите и разходите.
Групата е страна по договори за кредити от Насърчителна банка АД със следните параметри:



Параметри

Дог. 190/ 05.09.03

Дог. 191/ 05.09.03

Дог. 337/ 10.05.05

Дог. 338/ 10.05.05

Дог. 384/ 18.05.06

Дог. 424/ 01.12.06

размер

178 339 EUR

500 000 лв.

795 348.74 EUR

436 800 лв.

593 267 лв.

300 000 лв.

срок

31.08.2009

05.09.2007

30.04.2015

30.04.2015

29.04.2016

01.12.2007

лихвен процент

7.9%

ОЛП + 4.92 пункта = 7.9%

БЛП + 1.85 пункта = 9.29%

ОЛП + 4.92 пункта = 7.9%

БЛП+ 0.46 пункта = 7.9%

БЛП+ 0.46 пункта = 7.9%

цел на кредита

За изграждане на складова база и ракиджийница, закупуване на технологично оборудване на винопроизводство и земеделски земи

Кредитна линия със снижаем лимит за закупуване на грозде и консумативи за производство на вино, маркетинг и реклама

Изграждане на хотел, разширяване на винарска изба и закупуване на технологично оборудване

Закупуване на земеделски земи с лозови насаждения

Извършване на СМР, доставка и монтаж на оборудване на хотелски комплекс към изба "Тодоров"

Овърдрафт за обслужване на текущи плащания

Други от съществено значение за групата разяснения са оповестени в приложението към годишния финансов отчет.



ВАЖНИ СЪБИТИЯ, КОИТО СА НАСТЪПИЛИ СЛЕД ДАТАТА, КЪМ КОЯТО Е СЪСТАВЕН ГОДИШНИЯТ ФИНАНСОВ ОТЧЕТ:
След съставянето на Годишния финансов отчет в групата не са настъпили важни събития:
ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ПО РЕДА НА ЧЛ.187Д И ЧЛ. 247 ОТ ТЪРГОВСКИЯ ЗАКОН


  • Информация за придобитите и прехвърлени през годината собствени акции:

Предприятието – майка Тодоров АД не е придобивало и прехвърляло собствени акции




  • Годишните възнаграждения на членовете на съвета на директорите са както следва:



> Съвет на директорите в Тодоров АД:


Наименование на лицето

Год. брутно възнагр. /хил.лв./

Иван Димитров Тодоров – Председател

36

Петя Дамянова Тодорова - Член

36

Чавдар Чавдаров Ценов - Член

6



  • Правата на членовете на съвета на директорите да придобиват акции и облигации на дружеството – без ограничения.




  • Участие от страна на членовете на съвета на директорите в търговски дружества като неограничено отговорни съдружници, притежаване на повече от 25 на сто от капитала на друго дружество, както и участието им в управлението на други дружества или кооперации като прокуристи, управители или членове на съвети:

- за Иван Димитров Тодоров – „БГ Имобилиен” ЕООД, ЕТ Тодоров - Иван Тодоров;

- за Петя Дамянова Тодорова – Полиартс ЕООД, Тодоров Агро ЕООД, Певеда ООД;

- за Чавдар Чавдаров Ценов – Декстера Кепитъл ООД, Титан Асет Мениджмънт ЕАД.





  • Сключени през 2007 г. от групата договори по чл. 240б от Търговския закон1:

През 2007 г. няма сключвани договори от групата по чл.240б от Търговския закон.


ФИНАНСОВИ ИНСТРУМЕНТИ
През 2007 г. групата не е използвала финансови инструменти, различни от кредити и вземания възникнали в групата.


  • Финансова политика по отношение финансовия, ценовия, кредитния и ликвидния риск и риска на паричния поток.


Финансовата политика на групата касае способността й да:

• изпълнява задълженията си навременно;

• реализира добра събираемост на вземанията;

• генерира приходи, а оттам и печалба;

• финансира приоритетно ключови инвестиционни проекти;

• да инвестира в рентабилни инвестиции;


Финансовата политика отчита влиянието на ключови фактори като:

• междуфирмените вземания и задължения;

• събираемост на вземанията;

• ценова политика;

• търговска политика;

• политиката на хеджиране

• данъчна политика и ползването на данъчни облекчения;

плащане на санкции;

• технологичната обезпеченост на групата;

• стимулиране и регулиране на производството и потреблението;

• пазари за реализация на произведената продукция / предлаганите услуги;

• конкурентоспособността на групата;

• взаимоотношения с финансово-кредитни институции;

• държавни субсидии за подпомагане на дейността;

• развитие на международните отношения.
Финансовата политика включва следните принципи:

• стриктно спазване на действащото законодателство;

• мониторинг на ключови финансови показатели;

• обезпечаване на мениджмънта с финансово - счетоводна информация за вземане на решения;

• своевременно осигуряване на необходимите финансови ресурси за развитие на групата при възможно най-изгодни условия;

• ефективно инвестиране на разполагаемите ресурси (собствени и привлечени);

• управление на капитала и активите на групата (включително и привлечените капитали);

• финансово обезпечаване на съхранението и просперитета на групата.



ПЕРСПЕКТИВИ ЗА РАЗВИТИЕ



    • Мисия

Да работим за популяризиране на знанията за винена култура, като създаваме уникални продукти и имаме специфичен подход към почитателите на виното. Да позиционираме марката, продуктите “Todoroff” в най-високия клас продукт в нашия бранш“




    • Стратегии:




  1. Стратегия за пазарно развитие

  • Влизане на 99 % в сегмента на А и В клас обекти за продажба на вина;

  • Разширяване на асортиментната гама в наличните обекти;

  • Навлизане във всички географски региони от интерес за Тодоров АД;

  • Навлизане в сегмента на специализираните щандове за вина в супермаркети от висок клас.

  • Популяризиране на хотелиерската и ресторантьорса дейност осъществявана от Полиартс ЕООД.

  • Подобряване качеството на произвежданото в рамките на групата грозде от Тодоров – Агро ЕООД

2. Стратегия на вътрешно развитие




  • Създаване на конкурентна търговска структура за приоритетно налагане на вината TODOROFF с обучен и компетентен персонал;

  • Създаване на материална база и ресурс с цел оптимизиране на разходите за дейността;

  • Въвеждане на CRM система за по ефективно обслужване на клиентите;

3. Стратегия за концентрация / ограничаване на дейността, закриване на дейности, други ограничителни мероприятия.

Концентриране на разходите за маркетинг и реклама към определен брой ефективни кампании и към специализирани издания. Спиране на инцидентни публикации в други издания извън пряко засягащите продуктите на групата.


    • Цели:




  • Краткосрочни:

• по отношение на продукта

- пускане на пазара на нови продукти – вина и ракии;


• по отношение на персонала

- продуктово обучение на персонала и анализ и развитие на всеки персонално спрямо необходимостта от допълнителна квалификация


• по отношение на финансовата стабилност

- оптимизиране на маршрутите за движение на търговските представители и доставките;

- оптимизиране на разходите за реклама и промоции;


  • Дългосрочни:

• по отношение на продукта

- създаването на специфични продукти, ориентирани към клиента.

- по отношение на персонала

- допълване на структурата с липсващи звена в направления реклама и човешки ресурси, както и на материално-техническата база, с цел повишаване ефективността на работа.

• по отношение на финансовата стабилност

- контрол съблюдаване на планираните разходи съгласно бюджета и създаването на още по-оптимална схема на събиране на вземанията от клиенти.




    • Фирмени политики



Продуктова политика





  • Поддържане на постоянно високо качество на продукцията / услугите;

  • Стриктно спазване на срока на изпълнение и обслужване на клиента повече от очакваното;

  • Използване на суровини и материали с доказано качество;

  • Следпродажбено обслужване и обратна връзка с клиентите;


Пласментна политика


  • Преки канали за реализация през фирмени бутици и директни продажби към корпоративни клиенти;

  • През развита дистрибуционна мрежа в страната;

  • През ключови клиенти в чужбина, осъществяващи продажби на регионални пазари;

  • През резервационна система за лимитирани продукти;


Ценова политика


  • Следящи конкуренцията цени;

  • Използване на “Пазарно-ориентиеран метод на ценообразуване”;

  • Принцип на ценови отстъпки;

  • Преференциални цени за контрагенти с дългосрочна договореност;

  • Система на отстъпки за количества.


Рекламна политика


  • Рекламен бюджет обвързан с реализираните приходи.

  • Рекламен канал на принципа на снежната топка, т.е. клиент = доволен клиент = двама клиенти.


Договорна политика


  • Дългосрочно договаряне с клиенти;

  • Дългосрочно договаряне с доставчици;

  • Договорни отношения с постоянните клиенти;



Кадрова политикa





  • Поддържане на оптимална структура на персонала в зависимост от дейността на групата;

  • Развитие на персонала (увеличаване с няколко липсващи в момента позиции, които се съвместяват от наличен персонал)

  • Принцип на съвместяване на длъжности;

  • Квалификация и преквалификация на персонала;

  • Ротация.



Социална политика





  • Насърчаване на социалния статус на работещите в групата;

  • Подобряване условията на труд в групата;

  • Стимулираща система за производствения,търговски и обслужващ персонал;



Фирмена култура





  • Лоялност към продукта, клиента и групата.

  • Гъвкави решения за специфичните изисквания на клиента;

  • Чиста и приятна визия на персонала на всички нива и приятелско отношение към клиента като към специален гост и добър приятел.

  • Чиста и приятна среда на общуване с клиента.

  • Решаване проблемите на клиента, още преди самият той да ги е осъзнал.

Екологична политика





  • Прилагане на мерки за техническо подобрение осигуряващо съответствие с екологичното законодателство;

  • Внедряване на нови, екологосъобразни техники и технологии;

  • Използване на съответната техника за опаковане на детайлите и изделията;

  • Предотвратяване и намаляване на риска за човешкото здраве чрез създаване на безопасни условия на труд.

Инвестиционна политика





  • покупка на земи и лозя за изграждане на собствени лозови масиви в размер на 400 дка, с цел обезпечаване на производството на групата със висококачествена суровина - грозде. Лозята ще достигат зрялост и готовност за производство на грозде четири години след засаждане.

  • целесъобразност и приоритет на ключови инвестиционни мероприятия, както следва:




Период на реализация

Инвестиционни мероприятия

Стойност на инвестициите

2008-2009

Закупуване земи и засаждане нови лозя

250 хил. лв.

2008-2009

Изграждане на собствена складова база

450 хил. лв.

х

ВСИЧКО:

700 хил.лв.

През изтеклата година групата не е сключвала сделки със съществено значение и не са настъпвали събития с необичаен за дейността му характер, не са налице и сделки водени извънбалансово.

Групата няма дялови участия в страната и в чужбина под формата на ценни книжа, финансови инструменти и др., не е извършвало нова емисия ценни книжа.

Няма настъпили промени в членовете на управителния съвет, както и в основните принципи на управление на групата.

Към момента не са известни договорености, в резултат на които в бъдещ момент биха настъпи промени в относителния дял акции, притежавани от настоящите акционери на групата.

Групата няма заведени висящи съдебни, административни или арбитражни производства, касаещи задължения или вземания в размер най – малко 10% от собствения му капитал.

Промени в цената на акциите на публичното дружество Тодоров АД:

- Начална цена – 2.15 лв. - 19.04.2007 год.

- Последна цена – 1,71 лв. - 17.03.2008 год.

- Максимална цена – 2,25 лв. - 05.10.2007 год.

- Минимална цена – 1,63 лв. - 05.07.2007 год.

- Процентно изменение – -20.47 %

- Стойностно изменение – -0,44%
Директор за връзки с инвеститорите е Оля Венелинова Василева ЕГН 7903114050 тел. 02/9854785, адрес за кореспонденция бул. „Васил Левски” №83 ет.1, ап.1, e-mail: sales@todoroff-wines.com


1 чл. 240б. (1) Членовете на съветите са длъжни да уведомяват писмено съвета на директорите, съответно управителния съвет, когато те или свързани с тях лица сключват с дружеството договор, които излизат извън обичайната му дейност или съществено се отклоняват от пазарните условия.

(2) Договорите по ал.1 се сключват въз основа на решение на съвета на директорите, съответно на управителния съвет



(3) Сделка, сключена в нарушение на ал.2, е действителна, а лицето, което я е сключило, като е знаело или е могло да узнае, че липсва такова решение, отговаря пред дружестото за причинените вреди.


Каталог: files -> bulletin
bulletin -> Отчет 31 декември 2010 г. Пояснения към междинния финансов отчет
bulletin -> Отчет към 30. 06. 2009 г на „Пропъртис Кепитал Инвестмънтс" адсиц акционерно дружество със специална инвестиционна цел "
bulletin -> Monbat plc
bulletin -> Вътрешна информация за „Холдинг Варна А” ад към 31. 12. 2007 г
bulletin -> Радослав милев кацаров име, презиме, фамилия: Радослав Милев Кацаров
bulletin -> Monbat plc
bulletin -> Отчет за доходите 4 Междинен отчет за паричните потоци (пряк метод)
bulletin -> Отчет по желание в съответствие с Международните стандарти за финансови отчети (мсфо), разработени и публикувани от Съвета по Международни счетоводни стандарти (смсс) и одобрени от Европейския съюз


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница