Горанов е против нова здравна застраховка, предпочита да има повече здравни каси



страница1/14
Дата18.12.2018
Размер399 Kb.
#108397
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”

13.09.2018
Национални вестници



Горанов е против нова здравна застраховка, предпочита да има повече здравни каси


Засега вариантите за нов здравен модел са три: 1. Още 12 лв. задължителна застраховка, 2. Още 2% здравна осигуровка, 3. Демонополизация на НЗОК, имало и четвърти, който ще представят на 26 септември • Лекари и фармацевти пък подкрепят надграждащия модел

24 часа  стр. 7  

Аз съм привърженик на модела за демонополизация на НЗОК с даване право на избор на осигурените лица дали да се осигуряват с цялата си вноска в частно застрахователно дружество, или да останат в НЗОК.

Това заяви финансовият министър Владислав Горанов след правителствено заседание в сряда по повод предложените от здравния министър Кирил Ананиев два нови здравноосигурителни модела. Според Горанов вариантът, при който се въвежда задължителна месечна здравна застраховка от 12 лв., е нов вид данъчно бреме.

Дали това е така, все пак е въпрос на казус и на терминология, призна финансовият министър.

"Коалиционното споразумение, което подписахме през април 2017 г., не предвижда увеличаване на данъците и осигуровките", напомни Горанов.

Той уточни, че и двата модела имат предимства и недостатъци, които тепърва ще се обсъждат в дебати между здравното министерство и представители на пациентски организации и лекарския съюз.

Оказва се обаче, че демонополизацията на здравната каса е трети вариант за нов модел. Той все още не е подробно разписан и представен на съсловните организации. Очаква се това да се случи на националната кръгла маса на 26 септември, когато ще се обсъждат моделите. Реално представените до момента варианти включват задължителна допълнителна здравна застраховка, чийто размер ще се определя от възраст, пол и регион. Говори се, че ще е 12 лв., но предвид критериите е много вероятно и да е по-висока от 12 лева, коментират специалисти. Наредх нея ще има и още едно доплащане от пациента. Всяка година здравното министерство ще определя гранична стойност, до която НЗОК и пациентите ще заплащат медицинските услуги в съотношение съответно 85% на 15%. По-високите суми ще се покриват от допълнителната застраховка. Засега границата е 700 лв. Вторият вариант е за още 2% здравна вноска върху доходите, които ще се внасят в застрахователно дружество.

По неофициална информация здравното министерство подготвя и четвърти вариант, който също ще бъде представен пак тогава. Това каза пред "24 часа" д-р Галинка Павлова, доскорошен зам.-председател на Българския лекарски съюз (интервю с нея вдясно, 6.а.)

"Надграждащият вариант, при който има доплащане от 12 лева на месец, е най-удачен. Той ще е много по-лесен и по-безпроблемен. В противен случай здравната каса престава да съществува и на практика губим солидарния здравноосигурителен модел. Пълната демонополизация означава изравняване на касата с всички останали фондове. Всеки си избира фонд, където сам да си плаща 8-те процента задължителна вноска."

Така коментира проф. Илко Гетов, шеф на Българския фармацевтичен съюз, вариантите за нов здравноосигурителен модел на здравния министър Кирил Ананиев, които от понеделник се представят и обсъждат със съсловните организации.

"Системата се нуждае от сериозно дофинансиране и това се вижда последните 7-8 г.", каза още той. Допълнителните средства са необходими, за да се подобри достъпът до иновативни терапии, модерно лечение и съвременни грижи.

На срещата с министър Ананиев не е бил представен модел за лекарствата и такъв все още не е разработен, обясни проф. Гетов. Предвиждало се за тях да важи същият механизъм, както за останалите плащания. "Да има някакъв праг, до който да се плаща, и след него всички доброволни фондове да могат сами да определят нивото на реимбурсиране. Детайли обаче все още няма", обясни той. Причината е, че лекарствата не са част от Закона за здравното осигуряване и Кодекса за застраховането, а от този за лекарствените продукти, посочи проф. Гетов.


Д-р Галинка Павлова, зам.-председател на БЛС до юни 2018 г.:

Отново не се предвиждат лични партиди на пациентите, моделът пак е солидарен, а той демотивира коректните платци


Промяна във финансирането не стига, трябва незабавна реформа в организацията на системата

Йоана РУСЕВА

24 часа  стр. 7  



- Д-р Павлова, кой от вариантите за нов здравноосигурителен модел би имал по-голям при нос за подобряване на сегашната здравна система?

- Моделите за промяна в здравното осигуряване са на ниво идеен проект, без отговор на много въпроси. Затова не ' мога да изразя категорично положително или отрицателно мнение за тях. При двата варианта промените са свързани с увеличаване финансирането на здравната система, което е правилно и без съмнение полезно. Сега действащият здравноосигурителен модел показа своите минуси, генерира проблеми, които с промените следва да се коригират. Поредната грешка ще е пагубна, затова е нужно задълбочено обществено обсъждане, да чуем гласа на експертите по здравни политики и застраховане.



- Какви са плюсовете и минусите на двата варианта?

- По същество единият модел предвижда увеличаване на здравната вноска чрез задължително допълнително застраховане от 2%, които отново ще се разходват солидарно. Тези, които са коректни платци, ще бъдат натоварени допълнително.

Другият е по-интересен и комбинира задължително здравно осигуряване в сегашния му размер от 8%, задължително здравно застраховане с премии между 12 и 15 лв. и заплащане от пациента на 15% от определен годишен лимит за лечение в болница. Лимитът се определя всяка година от здравното министерство. Всичко над него поема задължителната застраховка. Отпадат таксите за пролежаване в болница и се разширява пакетът дейности, като се включват медицинските изделия. Този начин на финансиране ще натовари значително пациентите, но това трябва да се случи, ако искаме европейско качество на медицинската услуга

От друга страна, няма посочени мерки или механизми за контрол при разходването, не се посочва кой ще заплаща сумите за допълнителното задължително и доброволно застраховане на неосигурените лица и още много неизвестни. Държавата и сега е некоректен платец, не превеждайки осигуровките за деветте категории освободени лица. Има граждани с добро финансово състояние, но и днес не плащат осигуровки, каква е гаранцията, че утре ще плащат по-високи суми? Застрахователната премия от 12-15 лв. дали ще е достатъчна и застрахователите ще се съгласят ли? Очаквам, изчислявайки риска, премията да е по-висока и различна според възраст и здравословно състояние.

За съжаление, искането на повечето пациенти за лични партиди и при двата модела не се предвижда. Разходването пак е солидарно, което е демотивиращо за коректните платци. Някои плащат, ползват всички.

- Кои са детайлите, които трябва да бъдат предварително разяснени, така че да няма проблеми, когато един от вариантите бъде приет?

- Интересен е фактът, че се предвижда контрол на застрахователите от Комисията за финансов надзор. Свидетели сме k какво се случи с "Олимпик". Трябва да се помисли за гаранционен механизъм чрез формиране на гаранционен фонд, презастраховане или депозитар. Експертите ще изберат, но българите трябва да имат сигурност за здравето си. Предложенията предвиждат още МЗ да определя цените на медицинските дейности, а съсловните организации да бъдат изключени от преговорния процес, което не е добро и полезно и ще има остра реакция. Преди предложения за нов осигурителен модел редно беше да се остойностят медицинските дейности, държавата да повиши събираемостта на здравните вноски и да изплати своите задължения, да повиши ефективността на контрола. Естествено, МЗ ще натиска цените на дейностите надолу, за да стигнат публичните средства. Продавачите на медицински услуги са лекарите и е редно сами да определим цената на продукта. Промените касаят само болничната помощ. Нищо не се посочва за общопрактикуващите лекари, тези от специализираната извънболнична помощ, за лабораториите. Там също има проблеми. Ще се увеличи финансовата тежест върху хората и пак ли ще чакат за направления за консултации или за изследвания? Нали профилактиката е приоритет, защо не се предвижда увеличение на тежестта на извънболничната помощ? Фокусът са само болниците, което е разбираемо, защото заедно с лекарствата са най-големият разход, но промени на парче няма да решат проблемите

Освен промяна във финансирането е необходима незабавна реформа в организацията на системата.

- Задължителната допълнителна застраховка ще може ли да се унаследяла или преотстъпва за близки и роднини?

- Тези въпроси вълнуват всички и решението им би внесло известно спокойствие при въвеждането на новия модел. За съжаление, никъде в документите, които се разпространяват неофициално, не се говори за лични партиди, за унаследяване, за преотстъпване по собствено желание. Това определено е слаба страна на предложенията.



- При вариант за демонополизация на НЗОК възможно ли е да се запази солидарният принцип и каква разлика ще усетят пациентите, ако единственото различно ще е да изберат дали да внасят осигуровките си в НЗОК, или застраховател?

- Демонополизацията касае само сумите, които се внасят в задължителното или доброволно здравно застраховане. НЗОК кумулира средствата от здравното осигуряване. Съществува опасност, при разпределяне на неголемия финансов ресурс от задължителното здравно застраховане между много юридически субекти - застрахователи, някои от тях да фалират.




Каталог: uploaded
uploaded -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded -> Здравната каса забавя парите за болници, аптеки, пациенти
uploaded -> Автобиография Лична информация
uploaded -> Отчет на ип "Реал Финанс" ад към 31 декември 2009 г. А. Статут и предмет на дейност ип „Реал Финанс"
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> Москов се закани на директори на болници заради борчове и ктб
uploaded -> „Здравеопазване


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница