Гори с висока консервационна стойност на територията на дгс търговище



страница1/10
Дата13.01.2017
Размер0.78 Mb.
#12502
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10

ГОРИ С ВИСОКА КОНСЕРВАЦИОННА СТОЙНОСТ

НА ТЕРИТОРИЯТА НА ДГС ТЪРГОВИЩЕ




Настоящото проучване е извършено в периода от началото на 2011 г. до средата на 2012 г, във връзка с определяне на горите с висока консервационна стойност (ГВКС) за територията на Държавно горско стопанство (ДГС) Търговище и в изпълнение на принцип 9 от стандарта за сертификация управлението на гори по схемата на FSC. Инвентаризацията и проучванията са направени съгласно указанията на Националното ръководство за определяне на гори с висока консервационна стойност, изготвено от WWF - DCP.

Настоящата актуализация на утвърденият със Заповед №3/08.01.2013г. на директора на ТП „ДГС Търговище”, Доклада за ГВКС на територията на територията на ДГС Търговище е извършена от ТП „ДГС Търговище” във връзка с писмо №4743/16.08.2016г. на СИДП Шумен, като включва: актуализиране на площта, управлявана от стопанството (вкл. управлявани по договор горски тритории, собственост на Община Търговище), актуализиране на поддотделите, съгласно ГСП от 2013г. и включване на допълнителни Гори във фаза на старост, съгласно изискванията на ИАГ (писмо ИАГ-24823/17.07.2015г.).

В Националното ръководство е дадена дефиниция за ГВКС, включваща в себе си шест различни характеристики на гората или комбинации от тях, които определят нейната консервационна стойност. В общ план Ръководството дава и насоки за управление и стопанисване, които ще запазят или повишат тези консервационни стойности. При разработката на настоящия документ, екипът се е водил изцяло от определенията, праговете и оценките посочени в Националното ръководството. Съответните дефиниции са адаптирани конкретно за земите и горите от горските територии, управлявани от ДГС - Търговище. Посочените указания за стопанисване и мониторинг са разписани конкретно и съобразно спецификата на горите и начина им на управление на проучваната територия. Разработени са всички консервационни стойности, установени на територията на горското стопанство. Инвентаризацията на ГВКС, свързани с наличието на редки, застрашени и изчезващи видове е продължителен процес излизащ извън рамките на един сезон. Препоръчва се базата данни за разпространението на тези ВКС да бъде постоянно актуализирана от персонала въз основа на периодични техни наблюдения.

ТП „ДГС Търговище” управлява територия от 18106 ха (в т.ч. 15231ха ДГТ и 2875ха ОбГТ, управлявани по договор).


  • Местоположение:

Територията на ДГС Търговище се намира в Североизточна България, в североизточната част на област Търговище. Горите са разположени в радиус 20 км около гр. Търговище.

На север стопанството граничи с ДГС “Разград”, на североизток с ДГС “Шумен”, на изток - югоизток с ДЛС “Преслав”, на юг и югозапад с ДГС“Омуртаг” и на запад и северозапад с ДЛС “Черни лом”.



  • Физико-географска характеристика:

- Географско положение: Обхваща част от района на източната природогеографска подобласт на Дунавската равнина и северната част на Предбалкана от Старопланинската област.

- Релеф: Релефът в района е хълмист, типичен за района на Източна стара планина.

Преобладават терени с надморска височина от 351 до 500м, които представляват 53,2% от дървопроизводителната площ на стопанството. Терените с надморска височина от 0 до 350м представляват 30,8% от от дървопроизводителната площ на стопанството, а тези от 501 да 700м – 16,0%. Най-високата точка е вр. “Големия вис” – 689,5 м н.в., а най – ниската в землището на с. Острец – 50м н.в.

Около две-трети (66,5%) от терените са с умерени наклони (до 20°) и сравнително лесно достъпни при провеждане на мероприятията по експлоатация и възпроизводство на гората. Стръмните терени заемат 32,3%, а много стръмните (над 30°) – 1,2% и се срещат предимно в пролома на река Врана при Търговишки проход.

Различният релеф и силно развитата хидраграфска мрежа обуславят различни изложения, като най-разпространение са северно – 24,8% и южно – 18,4%.



  • Климат:

Територията на стопанството се намира изцяло в източния край на средния климатичен район (на Дунавската хълмиста равнина) на Умерено-континенталната климатична подобласт от Европейско-континенталната климатична област.

  • Налични горски ресурси и биологично разнообразие:

Районът на ДГС-Търговище попада изцяло в долната лесорастителна зона, която обхваща равнинно-хълмистите и хълмисто-предпланински земи. Разпространението на естествената растителност следва хода на вертикалното зониране.

Върху припечни, стръмни и наклонени склонове с надморска височина между 200 и 400м в хълмистите равнини са характерни дъбовите съобщества от благунови и благуново-церови гори. Смесените гори от зимен дъб и благун, в които като примес на места участват цер, габър и други, са формирани на границата между чистите зимендъбови формации и чистите благунови формации.

Церовите гори са най-разпространената формация на припечни, равни или наклонени терени с дълбоки, богати и сухи почви по плата и хълмисти равнини на височина до 400м надморска височина.

Липовите гори заемат главно сенчестите и равни до стръмни терени с надморска височина до 400м на дълбоки и богати почви.

Горите от обикновен габър се срещат на сенчести и влажни месторастения, предимно в по-високите (над 400м надморска височина) части от горния горско растителен пояс. Смесените гори от липа и клен заемат по-сенчестите, свежи склонове и суходолията (северните склонове на Лиляшкото плато). В състава им често участват още цер, мъждрян, келяв габър.

Горите от келяв габър и от мъждрян, примесен с келяв габър, са разположени предимно по топлите и стръмни южни склонове с надморска височина до 400м.

В суходолията, бреговите земи и подножията на склоновете със сенчеста компонента в изложението, успешно се развива бялата акация. В запазените от ветрове котловини и подножията на склоновете, добър растеж показват създадените орехови култури. На свежите и богати месторастения успешно се развиват културите от червен дъб и липа – чисти и смесени с различно участие. На карбонатните и сухи и ерозирани месторастения черният бор показва добра жизненост.

От храстите и полухрастите най-разпространени в района са глога, дряна, леската, шипката, капината, смрадликата и други.

От билките най-често се срещат белият равнец, жълтият кантарион, ригана и други.

Тревната покривка е сравнително бедна, като се представя предимно от житни, детелина, млечка, лепка и други.

Основната част от горите на територията на ДГС - Търговище са включени в различните категории ВКС. В някои случаи един и същи подотдел попада в повече от една консервационна стойност. Това прави гората в този подотдел особено значима за поддържане и повишаване на всички идентифицирани консервационни стойности. В такива случаи се прилагат препоръките и ограниченията за стопанисване и мониторинг, които имат най-строг режим по отношение на прилагането на горскостопанските дейности.

По време на процеса на идентификация на ГВКС за територията на ДГС - Търговище, екипът работи в тясно сътрудничество с ръководството на горскостопанската единица. Ръководният състав е преминал теоретично обучение за основните принципи по прилагането на методиката на Националното ръководство по определяне, управление и мониторинг на гори с висока консервационна стойност.

През периода на проучванията са проведени консултации с представители на местните власти и сдружения за определяне на значимите за местните общности горски територии и съгласуване на режимите за стопанисване. По време на срещите те са информирани за проучването и за основните принципи на горите с висока консервационна стойност и е потърсено тяхното мнение относно възможностите за прилагане.

Препоръчително е при промени в новия лесоустройствен проект на ДГС Търговище да се интегрират резултатите от изследването и препоръчаните горскостопански мероприятия в него. Това ще допринесе за по-добро и екологосъобразно стопанисване на горските екосистеми в района.



(В ГСП от 2013г. резултатите от изследването и препоръчаните горскостопански мероприятия са интегрирани)


Каталог: wp-content -> uploads -> 2016
2016 -> Цдг №3 „Пролет Списък на приетите деца
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „В”-1” рг мъже – Югоизточна България мъже временно класиране
2016 -> Национален кръг на олимпиадата по физика 05. 04. 2016 г., гр. Ловеч Възрастова група клас
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „А” рг мъже – Южна България мъже временно класиране
2016 -> Конкурс за изписване на великденски яйце по традиционната техника съвместно с одк велинград 27 април
2016 -> Министерство на образованието и науката регионален инспекторат по образованието – софия-град


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница