Горите в България



Дата03.01.2022
Размер32.83 Kb.
#112020
dokumentite.com-gorite-v-bylgariq

Горите в България




 

Обща информация

17.12.2003

Горите на България са част от европейското и световно горско богатство. Те имат глобално и национално екологично, икономическо, социално и културно значение.

Общата горска площ на България е 3.9 млн. хектара или 34% от територията на страната. 3.4 млн.хектара от тях са покрити с гори. Дървесните запаси надвишават 520 млн. м3, при годишен прираст от около 12.3 млн. м3. Средната възраст на горите е 49 г. Почти 55% от тях са млади, близо 30% са на възраст от 40 до 80 години, а вековните насаждения са 9,2%. През последните 50 години са залесени около 1,5 млн. хектара горски култури. Водещите цели на тези залесявания са увеличаване площта на горите, тяхната производителност и борбата с почвената ерозия.

Делът на широколистните гори е 68% от залесената площ. Най-разпространените дървесни видове при тях са дъбът, букът, церът и габърът. 34 на сто залесената територия на страната са заети от иглолистни гори - бял и черен бор, смърч, ела, атласки кедър и мура.

Страната ни разполага със значими недървесни горски ресурси - билки, гъби, горски плодове и др. Отколешни са българските традиции и опит в областта на ловното стопанство, а много от ловните трофеи от благороден елен и дива свиня, добити в нашата страна, са оценени като световни рекорди.

България е на трето място в Европа по биологично разнообразие с много редки и ендемични видове. Това е обусловено от георгафското разположение на страната между три зони на границата на стария континент и Централна Азия. Земите и горите от горския фонд на България съхраняват над 80 % от защитените растения и над 60 % от застрашените от изчезване видове животни в страната. За опазване на това разнообразие, на територията на страната са обособени 3 национални парка, 10 природни парка, 55 резервата и 35 поддържани резервата.

Българските гори осигуряват около 85% от водния отток в страната или около 3.6 млрд м3  ресурс от чиста питейна вода. Те имат значителна роля за намаляване емисиите от парникови газове в атматмосферата, като свързват въглерода в натрупаната биомаса и фактически поглъщат СО2. Общият поглъщателен капацитет на горите се изчислява на около 142 млн тона въглерод или на около 516 млн тона СО2 - еквивалент.

Към 01.01.2003 г. държавният горски фонд заема 85.86% от общата площ, а недържавния - 14.14% . Държавният горски фонд се управлява от Национално управление по горите (НУГ) - 82.1% и Министерство на околната среда и водите (МОСВ) - 3.6 % (изключителна държавна собственост). Към настоящия момент, основните приходи за горския сектор се формират от продажбата на дървесина. Финансирането на сектора е изцяло зависимо от Държавния бюджет.






Този учебен материал е публикуван от потребител в www.referati.org


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница