Господ е мой Пастир (Тълкувание на Пс. 231)



Дата11.01.2018
Размер97.56 Kb.
#43257


Анна Маринова

Богословски факултет на СУ „Св. Климент Охридски”, София 1000, пл. „Св. Неделя” 19



Господ е мой Пастир

(Тълкувание на Пс. 231)

Бог не само е сътворил хората, но Той и промисля за тях. Божият промисъл особено ясно се вижда в историята на Израил – извеждането от Египет, странстването през пустинята и завладяването на Обетованата земя.2 Всичко това е основание благочестивият да вярва и да се уповава на Яхве и на Неговия промисъл в личния си живот. Псалом 23 е едно своеобразно изповедание именно на доверието, на упованието на Яхве. В надписа псалома се отнася до Давид като негов автор (ст. 1) и жанрово принадлежи към индивидуалните благодарствени песни. След Вавилонския плен (538 г. пр. Х.) псаломът е изпълняван при жертвоприношение и се свързва с всеобщото благодарение за Божиите милости.3



Псалом 234

1. Псалом с музикален съпровод на Давид. Господ е мой Пастир, няма да се нуждая от нищо.5

2. Той прави да се настаня на зелено пасбище, при води за покой ме завежда.

3. Насища ме, води ме по праведен път заради Своето име.

4. Ако тръгна в долината на смъртната сянка няма да се уплаша от зло защото Ти Си с мен, Твоята тояга и Твоята пръчка те ме утешават.

5. Приготвил си пред мен трапеза пред очите на враговете ми, помазал си с елей главата ми, чашата ми е препълнена.

6. Наистина, благо и милост ще ме преследват през всички дни на живота ми и ще живея в дома на Господа дълги дни.

Метафората, че Бог е Пастир е заимствана от номадния и полуномадния живот в Палестина където от особено значение е способността на пастира да намери добри пасбища (което при климата на Палестина е особено трудно през лятото), да заведе стадото при течащи води (ст. 2) и да намери място за пладнуване на сянка където не само ще може да го опази от нападения на диви животни и на хора, които биха пожелали да го ограбят, но и където ще му даде почивка (menuha(h)). Чрез този образ на Бог като Пастир, псаломът напомня събитията по Изхода от Египет, странстването през пустинята и завземането на Обетованата земя при които събития Бог много пъти и по много начини (срв. Евр. 1:1) е проявил Своята грижа към Израил.6 Картината на водите, които са определени като „води за покой” (ст. 2) ни представя място за почивка на стадо, което пладнува спокойно на сянка при изобилие на вода. Това разбиране е възможно поради етимологията на думата menuha(h), която бидейки богато семантична ни описва именно спокойно и доволно пладнуване.7 Под думите „води за покой” св. Атанасий Велики разбира водата при светото Кръщение, която успокоява защото очиства бремето на греховете.8

В книгата на прор. Йезекиил (34:15-16) Сам Яхве обещава, че винаги ще пасе Своя народ – ще потърси изгубената овца, ще превърже наранената и ще подкрепи немощната. В Свещеното Писание на Новия Завет в притчата за забудената овца (Лук. 15:4-7) добрият пастир се отличава именно с това, че той оставя своите деветдесет и девет овци и сам отива да търси заблудената овца от своето стадо.

В Йез. 34:23 Господ обещава, че истинския Пастир на Израил, ще е Давид, т. е. Месия, който ще бъде сред стадото. Тогава когато дойде Месия като Пастир ще настане спасителното време, което ще настъпи със сключването на Завет с Израил – Господ обещава, че ще бъде Бог на Израил, което обещание се изразява с формулата на Завета: „И Аз, Господ ще им бъда Бог” (Йез. 34:23).

Господ Иисус Христос не само предлага притчата за заблудената овца, но Той Сам открива Себе Си като Врата за овцете (Йн. 10:7) и добър Пастир (Йн. 10:11),9 Който е различен от крадците и разбойниците, които са нечестивите водачи на Израил. Той, като истински Пастир, намира легитимния път към овците, а не прескача отдругаде в овчата кошара (Йн. 10:1-2). На Него стадото му има пълно доверие, което е основен белег на добрия пастир (Йн. 10:3). Той дава имена на овците Си, т. е. отнася се лично към тях, а те познават Неговия глас, слушат Го (Йн. 10:3) и Го следват (Йн. 10:4). Употребеният в Йн. 10:4 глагол akoloutein10 за слушателите (респ. читателите) на Евангелието според Йоан е ясно указание, че под „следване” на Пастиря се има предвид слушането на истините на вярата и тяхното съблюдаване.11 Така Христос, като истински Бог е, и истинският и добър Пастир на Божия народ, Който за разлика от всички останали пастири на народа не само се грижи за народа Си, но дори и отдаде живота Си за живота на овцете.12 Това Христос стори като се разпна доброволно на кръста (Йн. 10:15; Гал. 2:20; Еф. 5:2), като умря и възкръсна и то не само за Своите верни овце, но и за всички хора.

Бог, като добър Пастир насища целия човек, (napsj jesobeb)13 затова в стих 3 антропологичното понятие nepes, на което се приписват както изпитването на телесен глад и жажда (Втор. 12:15, Вт. 14:26, Пр. 10: 3)14 така и на духовен (2 Лет. 29:10), трябва да се разбира като описващо целия човек,15 който жажда не само телесното и материалното, но и Бога.16 Бог ръководи и насочва верният Му по пътя на изпълнението на Своите заповеди.17 Господ извършва това водителство и тази грижа „заради Своето име” (lemaan semow - ст. 3). Последният израз може да се разбира двояко – от една страна великите дела, които Бог извършва по време на Изхода от Египет за Израил (и в цялата му история) и Божията грижа в живота на всеки човек съответстват на името и божественото достойнство на Яхве и прославят името Му, а от друга - Сам Яхве иска да открие Своето име и да го прослави в живота на вярващите (Срв. Пс. 25:11, 31:4 и др.) за да направи верните Си причастни на Себе Си защото знаенето на името на някого (в случая на Бога) е път за неговото дейно познание.18

Авторът на псалома има пълно доверие на Бога (ст. 4) дори Бог да го преведе през земята на смъртната сянка (begej salmawet). Опасността на преминаването през тази земя напомня опасностите и трудностите в пустинята през които трудности Яхве е водел Своя народ (Йер. 2:6) - т. е. това е място на смърт.19 Бог винаги е с псалмопевеца (ст. 4б) като Неговата жезъл и неговата пръчка го успокояват. Тоягата и пръчката са засвидетелствани още от 3 хил. пр. Хр. като средства на пастиря, които му помагат в грижата за стадото му. Тоягата е дълга и с нея се защитава стадото от нападения на животни и хора, с нея се направлява стадото и се отделят едно от друго животните, които се бият. Късата тояга (пръчка) служи както за проправяне на път на стадото през храсталак или трънак, така и за подкрепяне на немощните и слабите животни по пътя.

Свети Теодорит Кирски под жезъл разбира кръста Христов, а под пръчка (палица) – молитвата – две оръжия с които Бог побеждава Сатаната като враг на човешкото спасение.20 Бог Слово, като истински Пастир не само води Израил, а след Възкресението Си и всички християни в Църквата, но Той ги защитава, пази и избавя чрез кръста на който победи дявола, греха и смърта и чрез който ни примири с Бога (Еф. 2:16).

В стих 5 Бог се описва не само като грижовен Пастир, но и като Домакин, Който приготвя богата празнична трапеза за псалмопевеца. Трапезата представлява всъщност благодарствена жертва по повод победата на Яхве над враговете на праведния псалмист – тя е приготвена пред очите на враговете като тържествен акт на тяхното сразяване.

В една от таблиците, намерени в тел ел Амарна21 се намира текст на едно писмо до фараона в което се отправя молба: „Той да дари подарък на своя служител докато нашите врагове гледат”.22 Поради това, че трапезата е благодарствена, че Яхве Сам е приготвил тази трапеза23 и че Сам поднася даровете на нея,24 в светоотеческата екзегеза трапезата е разбрана като тайнствената трапеза на Тайната вечеря25 и следователно на Светата Евхаристия.26 Тази трапеза приготвя Сам Господ Иисус Христос със Самия Себе Си като Сам Той е Приносящ и Приносим, Приемащ и раздаван.27 Спасителят „бидейки Питател, Той заедно с това е и Ястие и Сам доставя хляба на живота, Сам е и това, което доставя”.28 Поради това, че 23 Псалом се отнася до насищането с Бога на евхаристийната трапеза този псалом е първият от предпричастните молитви.29

Господ оказва особена чест на поканения на трапезата псалмопевец – Сам помазва главата му с елей и му подава препълнена чаша (ст. 5б).30 Елеят указва на тайнството Миропомазване, а подадената чаша отново е евхаристийната чаша с Тялото и Кръвта Христови, чашата на благодарението.31 Божията доброта и милост (tob wahesed) са толкова големи и неизказани, толкова очевидни в живота на праведния, че те сякаш го преследват (глаголът radap ознава, преследвам, следвам32) през целия му живот (ст. 6а). Тази милост се изразява и в това, че Бог е поканил псалмопевеца да живее в Неговия дом, т. е. в храма, дълги дни (leorek jamjm). Божието гостоприемство осигурява както Божествена храна, така и надежна защита. Тези неизказани Божии милости предизвикват доверие и желание за пребъдване в дома Господен и в Самия Бог.

Псалом 22, описвайки Бог като добър Пастир, Който води и успокоява стадото Си и Който същевременно приготвя жертвена победна трапеза за псалмопевеца пред очите на враговете, се явява пророчество за истинския добър Пастир Господ Иисус Христос, Който като Пастир и Архиерей принесе веднъж Сам Себе Си в жертва за греховете на всички хора (Евр. 7:26-27) като благоуханна Жертва (Еф. 5:2) като Сам се закла за нас и нашето спасение (От. 5:9). Той всеки ден, без да страда отново, Сам Се принася в Светата Литургия и е Този, Който принася Своята кръв и плът за да ни нахрани със Самия Себе Си та да имаме живот в Него защото Неговата кръв наистина е Питие, и Неговата плът е наистина Ястие за вечен живот (Йн. 6:55). В Него в Църквата ние имаме не само истинска защита и избавление от козните на нашите врагове – бесовете и дявола, не само имаме успокоение чрез Кръщението и получаваме залога на Духа чрез Миропомазването, но и имаме постонянно жилище и живот в Него и Сам Той е нашият истински и вечен Живот (Йн. 14:6) защото желаейки ние винаги да Му се отдаваме, отдава на нас Самия Себе Си.





1 Пс. 23 в Масоретския текст (МТ) съответства на Пс. 22 в Septuaginta, Rahlfs, A. (Hrg.) Stuttgart 1979 и в Библия (Синодално издание), С. 1993.

2 Както отбелязва A. Weiser отначало Бог се е възприемал като Пастир на целия народ (най-вече във връзка с Изхода от Египет), а по-късно и на отделния човек. Weiser, A. Die Psalmen, Goettingen 1966, S. 153.

3 Kraus, H. Psalmen, Neukirchen 1989, T. 1, S. 337.

4 Псаломът е преведен от МТ на Biblia hebraica, Kittel, R. (Hrg.), Stuttgart 1990.

5 Думите, които са предадени с наклонен шрифт (Italic) не се съдържат непосредствено в текста, а са допълнени при превода за яснота.

6 Zenger, E. Die Psalmen I, Wuerzburg 1993, S. 154.

7 Вж. Gesenius, W. Hebraeisches und aramaeisches Handwoerterbuch , Berlin 1962.

8 Св. Атанасий Велики http://christianity.shu.ru/Texts/athanasius/psalms/ps022.html

9 Според Евтимий Зигабен Господ Иисус Христос е добър Пастир защото „Той намерил езичниците като блуждаещи овци и ги привел в спасителната ограда на Църквата където ги пасе и храни”. Цит по Евтимй Зигабен, Тълкувание на Псалтира, Света Гора 2004, ч. 1, с. 258.

10 Глаголът akolutein означава „следвам”, „последвам”, „идвам с”, „вървя след”, „покорявам се”, „съобразявам се със”. Gemoll, W. Griechisch-deutsches Schul- und Handwoerterbuch, Muenchen 2006.

11 Schnelle, U. Das Evangelium nach Johannes, Leipzig 1998, S. 176-177.

12 Wilckens, U. Das Evangelium nach Johannes, Goettingen 1998, S. 166.

13 Транскрибцията на библейските еврейски думи е по Шиваров, Н. Библейска археология, С. 1992 г.

14 Schmidt, W. Antropologische Begriefe im Alten Testament, Goettingen 1980, S. 377.

15 Вж. Лопухин, А. Толковая Библия, Стокхолм 1987, т. 1, с. 182.

16 В Septuaginta на това място антропологичното понятие nepes е предадено с думата psyhe – душа.

17 Weiser, A. Die Psalmen..., S. 155.

18 Вълчанов, Сл. Божиите имена в Стария Завет в Шиваров, Н. Вечното в двата библейски Завета, ВТ. 1993, с. 17.

19 Zenger, E. Die Psalmen..., S. 154.

20 Срв. Св. Теодорит Кирски в Псалтирь в святоотеческом изъяснении, Свято-успенска почаевская лавра 1998, с. 72.

21 Амарненският архив е открит в Египет. Той се състои от 378 таблички като повечето представляват кореспонденциата на египетските фараони Аменхотеп ІІІ и Аменхотеп ІV с други царе и египетски васали. Повече за този архив Вж. Шиваров, Н. Библейска археология, С. 1992, с. 41 и сл.

22 Kraus, H. Psalmen..., S. 340.

23 Можем да се съгласим с мнението на E. Zenger, който смята, че трапезата в Пс. 22:5 напомня случая в Бит. 18:1-5 където Авраам посреща с трапеза тримата тайнствени пътници. Вж. Zenger, Е. Die Psalmen..., S. 155.

24 Ibid.

25 Евтимй Зигабен, Тълкувание на Псалтира, Света Гора 2004, ч. 1, с. 261.

26 Св. Атанасий Велики http://christianity.shu.ru/Texts/athanasius/psalms/ps022.html

27 Вж. Молитвата на свещенослужителя по време на Херувимската песен на Литургията от Св. Йоан Златоуст в Служебник, С. 1998, с. 83.

28 Цит. по Св. Никола Кавасила, Семь слов о жизни во Христе, Слово 1:25, М. 1874, с. 6.

29 Молитвослов и Псалтирь, М. 2003, с. 176-177.

30 Zenger, E. Die Psalmen..., S. 155.

31 Вж. св. Макарий Велики в в Псалтирь в святоотеческом изъяснении..., с. 72.

32 Gesenius, W. Hebraeisches und aramaeisches Handwoerterbuch...


Каталог: 2013
2013 -> Временно класиране „В”-1” рг мъже – Югоизточна България
2013 -> Конкурс за заемане на академичната длъжност „Доцент в професионално направление Растителна защита; научна специалност Растителна защита
2013 -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
2013 -> 1. Нужда от антитерористични мерки Тероризъм и световната икономика
2013 -> Тест за проверка на математическите знания и умения на учениците в началото на четвърти клас
2013 -> Днес университетът е мястото, в което паметта се предава
2013 -> Отчет за научноизследователската, учебната и финансовата дейност на националния природонаучен музей при бан през 2013 г
2013 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2013 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница