Госпожо Банкова



Дата07.05.2018
Размер36.29 Kb.
#67625
Отговор на министъра на културата проф. Стефан Данаилов на парламентарен въпрос на народния представител г-жа Стела Банкова относно съдбата на мемориала „Самуилова крепост”.

Госпожо Банкова,



С болка и загриженост Вие поставяте въпроса за състоянието и бъдещата съдба на мемориала „Самуилова крепост”. Наистина, за голямо съжаление, неговото състояние е изключително тежко и за възстановяването му ще са необходими много време и средства, както и решаването на някои нормативно-правни въпроси. И за още по-голямо съжаление, това далеч не е единствения исторически и културен обект, който изпадна в подобно състояние през последните петнадесет години.
Вие поставяте въпроса за възстановяването на НАЦИОНАЛНИЯ ПАРК-МУЗЕЙ „САМУИЛОВА КРЕПОСТ” вероятно и във връзка с репортажа във в.”Монитор” от 29 октомври т.г.. В него сравнително пълно и вярно са представени фактите около създаването и сегашното състояние на мемориала. В отговор на Вашия въпрос, обаче, е необходимо преди всичко да направя някои важни уточнения.
Справките, които направихме в Министерството на културата показват, че. в регистъра на Националния център за музеи, галерии и изобразителни изкуства не фигурира музей в гр. Петрич, а НАЦИОНАЛЕН ПАРК-МУЗЕЙ „САМУИЛОВА КРЕПОСТ” НЕ Е ИМАЛО И В МОМЕНТА НЯМА.
През 1965 г. в брой 32 на Държавен вестник мястото, където преди повече от 990 години се е водила битката между войските на цар Самуил и на византийския император Василий Втори е обявено за архитектурно-строителен недвижим паметник на културата от Античността и Средновековието с категория от “национално значение”. През 1968 г. е приета програма за изграждане на Национален парк-музей “Самуилова крепост”. През 1979 г., на площ повече от 200 дка до петричкото село Ключ, Благоевградска област, е започнало строителство на паметник. С това са били ангажирани пряко бившият Комитет за култура и Националният институт за паметниците на културата. Мемориалът е бил открит тържествено на 23 октомври 1982 г. През следващите години е продължило доизграждането му, но цялостният комплекс не е завършен. Ежегодно тогава той е бил посещаван от по над 50 000 души. През 1998 г., по причини от различен характер, на които не искам да се спирам сега, но за които повечето от вас се досещат, Мемориалният комплекс “Самуилова крепост”, заедно с прилежащия му парк са прехвърлени от закритата държавна регионална дирекция „Културно-историческо наследство”- Благоевград на община Петрич. Тогава са допуснати закононарушения, които са причина сега мемориалът да е с неизяснен статут и в това окаяно състояние.
Съгласно разпоредбата на чл.16 на Закона за общинската собственост, поддържането и ремонтите на имотите и вещите - общинска собственост, се извършват от организациите и лицата, на които са предоставени за управление. Необходимите за това средства трябва да се предвиждат ежегодно в бюджетите им. Отговорността за опазване и използване на Мемориал „Самуилова крепост” сега е на община Петрич. Министерството на културата няма правно основание да финансира ремонта, реконструкцията и поддържането на обекти, предоставени за управление на общински структури.
Съгласно разпоредбите на чл. 7, ал. 7 на Закона за паметниците на културата и музеите, във връзка с чл. 8, ал. 1 на Закона за закрила и развитие на културата, общински музеи и филиали към тях се създават с решение на общинския съвет, съгласувано с Министъра на културата. Общинският съвет в гр. Петрич е поискал съдействието на Министерството на културата за създаването на музей, който да включва общинска музейна сбирка и мемориала “Самуилова крепост” като негов филиал. С писмо № 08-00-689/29.06.2005 г. Министерството на културата е уведомило кмета на община Петрич за реда, по който може да бъде създаден музей с филиал “Самуилова крепост” в гр. Петрич. Към настоящият момент действията за неговото създаване са започнали, но не са приключили. Министерството на културата е готово да съдейства за ускоряване на процедурите по определянето на статута на музея и мемориалния комплекс, да окаже необходимото съдействие за привличането на средства и започването на неотложни възстановителни работи.
Случаят с Мемориала „Самуилова крепост”, както и други подобни на него, налага да се предприемат някои важни законодателни, административни и други действия.
Министерството на културата подготвя спешни изменения и допълнения в действащия Закон за паметниците на културата и музеите, а след това и на изцяло нов такъв закон.
След тяхното приемане е необходимо да се направи преглед, прекатегоризация и уточняване на статута на паметниците на културата. Ангажименти за осигуряване на адекватна защита на национално значими паметници, освен общините и Министерството на културата, следва да имат и други национални и местни институции.
Следва да се предвидят механизми, които да позволяват тогава, когато общините, на които са предоставени за стопанисване национално значими културни обекти, не притежават средства за тяхното поддържане, грижата за по-доброто им опазване да се поема от държавата. Необходими са ред за тяхното ефективно прилагане и строги санкции за нарушителите им.
Във връзка с изложеното ще предложим на министерствата на регионалното развитие и благоустройството, на земеделието, на околната среда и водите, на Националното сдружение на общините и на други централни ведомства, да обсъдим и предприемем съвместни действия за спасяването и по-нататъшното добро използване на мемориала „Самуилова крепост” и други, подобни на него културно-исторически паметници. Само така ще бъде запазена нашата историческа памет и огромното ни културно наследство ще бъде използвано резултатно и за възпитанието на младите поколения, и за издигане на авторитета и ролята на нашата страна като скорошен пълноправен член на семейството на европейските народи и държави.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница