Гр. Велико Търново /2016 – 2020/ Изготвил: д-р жаклин павлова



страница1/5
Дата13.01.2018
Размер0.63 Mb.
#45264
  1   2   3   4   5
Стратегия за развитието на Детска градина ”Соня”

гр. Велико Търново

/2016 – 2020/



Изготвил:
Д-Р ЖАКЛИН ПАВЛОВА
Директор ДГ “Соня“

Стратегията за развитие на детска градина „Соня“ 2016-2020г. се издава на основание Наредба № 5 от 3 юни за предучилищно образование, обн. ДВ. бр. 46 от 17 юни 2016г. и Закон за предучилищно и училищно образование в сила от 01.08.2016г. издаден от Министерство на образованието и науката .



Съдържание

Увод……………………………………………………………


І. Анализ на социума…………………………………………
ІІ. Анализ на профила на ЦДГ ”Соня”/ PEST /……………..
III. SWOT – анализ…………………………………………..
ІV. Стратегически план


  1. ВИЗИЯ………………………………………………..




  1. МИСИЯ………………………………………………..

3. СТРАТЕГИЧЕСКА ЦЕЛ……………………………..




  1. ПРИОРИТЕТИ И ПОДЦЕЛИ………………………..

5. ПЛАН НА ДЕЙСТВИЕ………………………………

За да постигнем големите си цели,

трябва не само да мечтаем, но и да действаме,

не само да планираме, но и да вярваме.”

Анатол Франс


Предучилищното образование полага основите за учене през целия живот, като осигурява физическото, познавателното, езиковото, духовно-нравственото, социалното, емоционалното и творческото развитие на децата, вземайки предвид значението на играта в процеса на педагогическото взаимодействие.
Процесът на предучилищното образование е подчинен на прилагането на програмна система като част от стратегията за развитието на детската градина, която се приема с решение на ПС /чл. 29, Наредба № 5 за предучилищно образование/

Предучилищното възпитание и образование в контекста на съдържанието на общообразователната подготовка и първа институция на средното образование- акцентира върху три основни цели: .




  • Възпитание, социализиране и обучение на децата в предучилищна възраст.

  • Опитност, изграждане на навици при децата, за да стигнат до знанията.

  • Значима игрово-образователна среда, с цел формиране и развитие на детската индивидуалност и самостоятелност, творческия потенциал и физическа устойчивост на децата за успешна реализация в училище

Програмната система на ДГ“Соня“ е част от стратегията за развитие на детската градина за периода 2016-2020 г., от която произтичат следните отправни точки – мисия, визия, ценност, глобална цел. Тези аспекти дават насоки, от една страна, за действия и работа на педагогическия екип при ДГ“Соня“, а от друга, да отговарят на въпросите: как, кога, кой, какво и къде, и от трета, да дадат обяснение защо стратегията и програмната система, като част от нея, трябва да се разбират като възможност за развитие, като необходимост и като цел.

В този аспект се очертават основните параметри на структурата, смисълът и важността на четирите аспекта на стратегията на ДГ“Соня“, от която произтича и разработването на програмната система.

.

Реализирайки държавно-образователните стандарти и Закона за предучилищно и училищно образование, ДГ ”Соня” определя своята мисия, като създаване на положителна и значима игрово-образователна среда, с цел формиране и развитие на детската индивидуалност и самостоятелност, творческия потенциал и физическата устойчивост на децата за успешна реализация в училище. Създаване на реални условия за нарастване авторитета на учителя, с непрекъснато повишаване на квалификацията.



Детска градина „Соня” предоставя високо качество на ВОП с квалифицирани педагози и гарантиране развитие потенциала на всяко дете за успешна реализация в училище

Детска градина с минало и традиции - детска градина с творчество и иновации уверено върви в бъдещото.

насоки за постигане на реалистичeн, краткосрочeн и дългосрочeн план за настоящото и близко бъдеще на детската градина: Визията на ДГ ”Соня” е свързана с нейното минало и настояще. През годините детската градина се утвърдила като водеща с дългогодишна история и традиции и с високи постижения в предучилищното възпитание и образование. Доказала се е чрез изнасяне на открити практики пред Министерството на образованието, ВТУ ”Св. Св. Кирил и Методий”, ДУКУ, ”Д-р П. Берон”, гр. Варна с Центъра за развитие на детската реч, пред чуждестранни делегации, с контактите на детската градина с предприятията и обществеността. Същата е подготвила и е дала професионален старт на много директори и научни работници. В резултат на това се е формирала като притегателен център и базова детска градина с високо качество във възпитателно-образователния процес.

Определяне на нужди, нагласи и поведение на педагогическият екип в педагогическия процес . Определяне на политиката на детската градина, както и приоритетите на ПС за постигане на високи резултати, свързани с холистичното развитие на децата.

Съвременното обществено развитие в световен мащаб налага глобализация на икономиката, висока мобилност на работната сила и изисква нов тип компетентности

в личната, социалната и професионалната сфера.

Както е записано в целите на Лисабонската стратегия: ”Новото общество, основано на познанието, ще донесе фундаментални последици за нашите общообразователни системи, налагайки на всяка държава членка да преосмисли начините на приспособяване на предучилищното, основното и средното образование

към новите реалности…”

Средното образование /в частност и детската градина /у нас и в Европа има три основни приоритета:


  • Въвеждане на гражданското образование

  • Разширяване на чуждоезиково обучение

  • Интегриране на информационните и комуникативните технологии

Предучилищното възпитание и образование в контекста на съдържанието на общообразователната подготовка и първа институция на средното образование- акцентира върху три основни цели:

  • Физическо и духовно развитие на детето за успешното му ориентиране, адаптиране и реализиране в обществото;

  • Формиране на ценностни ориентации, свързани с чувството за българска идентичност, уважение към другия, съпричастност и гражданско отношение;

  • Развитие на потребности, интереси и нагласи за учене и обучение през целия живот.

„Образованието трябва да развива личността на детето, талантите, духовните и

физическите способности. Децата трябва да се подготвят за активно участие в свободно общество и да се научат да уважават своята собствена култура и тази на другите”

/Чл. 29 от Конвенцията на ООН за правата на детето/. Именно за това пред нас-педагози, родители и институции стои задачата да направим нашите деца достойни граждани на Европа. В новия глобален свят се ценят ориентации и нагласи, които стимулират лична отговорност и уважение към основните човешки права и свободи, отговорности уважение към различни позиции и идеи.

Предучилищното възпитание като първа стъпка в образователната система е отговорно за осъществяване на задачата, която стои пред българското образование като цяло


- изграждане у подрастващото поколение на усет към утвърдените национални и общочовешки ценности, като го прави адаптивно към изменящата се среда и осигури

социализацията и реализацията му в гражданското общество.

Нуждата от прогнозиране на бъдещето налага ново отношение към дългосрочното планиране. Това е израз на управленска необходимост, продиктувана от логиката на разумното изразходване на наличните и ограничени ресурси, както и предотвратяване и преодоляване на възможни рискове.

Това ще го постигнем като имаме ясна посока за развитие на детската градина,

като цялостна организационна структура.

Ръководството и педагогическата колегия на ДГ ”Соня” реши да избере, да разработи и да реализира полезна и реална стратегия за развитие на детската градина, съобразно посочените по-долу фактори и основания.



Фактори за изработване на идейна стратегия:

  • Променящата се обществена, икономическа и социална среда, в

която възникват непредвидими /форсмажорни / обстоятелства ;

  • Процесите в обществото;

  • Пазарната ориентация;

  • Собствени мотиви – лични желания, амбиции за развитие и доказване, творчески идеи и виждания, инициативи и иновации.



Основания за разработване:


  • Лисабонска стратегия - 2000 година;

  • Наредба №5 от 3 юни 2016г. за предучилищно образование / в сила от 01.08.2016г. Издадена от МОН, обн. ДВ. бр. 46 от 17 юни 2016г.;

  • Закон за регионално развитие - 2004 година;

  • Национална програма за развитие на училищното образование и предучилищното възпитание и подготовка - /2006-2015 година/;

  • Закон за народната просвета;

  • Правилник за прилагане закона за народната просвета /чл. 150, ал. 1, т. 1/;

  • Приоритетите на МОМН;

  • Приоритетите на РИО, гр. В. Търново;

  • Приоритетите на Община В. Търново;

  • Нуждите, потребностите и спецификата на ДГ ”Соня”, гр. В. Търново 


1. Демографски условия и социални потребности

ДГ ”Соня” се намира в западната част на гр. В. Търново, в близост до парк ”Никола Габровски”, „Зона Б”, където има разнообразие от магазини, аптеки, пощенски клон, МОБАЛ ”д-р Стефан Черкезов”, РИОКОЗ, Пожарна охрана - РУ ПБС, детска ясла „Слънце”, ОУ ”Бачо Киро”, ЕГ „Проф. д-р Асен Златаров”, ПГСАГ „Ангел Попов“ и други. Има много жилищни блокове и в момента се застрояват нови такива. Районът се обновява и развива.


2. Кратки исторически данни:

ДГ ”Соня” е построена и открита през 1969 година с наименование ЦДГ ”Параскева Енева - Соня”, като започва да функционира с четири възрастови групи. Разположена на общински терен с площ 3800 кв. м.

През 1972 година е построена сградата с физкултурен салон и плувен басейн.

През 1977 година са разкрити помещения за две възрастови групи, като филиал към детското заведение на фабрика за дървообработване „Димитър Благоев”, които съществуват до 1996 година.

През всичките години детската градина работи на централно парно отопление, а през 2005 година бе направена газификация на сградата.

2007 година е изградена пристройка, оборудвана за нова група деца със съвременно модулно обзавеждане.


ІІ. Анализ на профила на ДГ ”Соня”/PEST/
1. Сграден фонд:

Сградният фонд на ДГ ”Соня” се състои от 3 секции:

Първа секция – централна сграда на два етажа, специално построена за детска градина.

Втора секция с физкултурен салон и плувен басейн.

Трета секция с новопостроена пристройка с поместена нова група.

Централната сграда е по типов проект с помещения за функционално използване на 4-те групи. Всяка група има просторна занималня с отделно помещение за сън Интериорът в помещенията на групите е съобразен с възрастта, индивидуалните потребности на децата и е подреден пестеливо с естетически вкус. Мебелите са боядисани в различни цветове по групи. В новопостроената група обзавеждането е ново, съобразено с най-новите стандарти, отговаря на ергономичните и здравно-хигиенни изисквания за отглеждане, възпитание и обучение на децата. Отоплението е локално на газ.

Дворът е обширен, оборудван със спортни и игрови съоръжения. Има добре подредени площадки за всички възрастови групи със сенници, добре озеленени с богата дървесна растителност и цветни лехи и изрядна поддръжка.

През последните години бяха извършени сериозни ремонти, които променят облика на детското заведение:



  • Подмяна на дървена с PVC дограма и комарници;

  • Цялостно саниране на сградата;

  • Смяна на отоплителните уреди;

  • Смяна на осветителните уреди;

  • Ремонт на покрива с подмяна на нови улуци и цигли;

  • Частичен ремонт на ВиК система;

  • Пълна подмяна и обновяване на санитарните възли;

  • Цялостен ремонт на всички занимални ;

  • Подмяна на подови настилки по групи;

  • Подмяна на леглата в спалните помещения;

  • Монтиране на аварийно осветление;

  • Монтиране на аварийни изходи;

  • Демонтиране на опасни и амортизирани уреди и съоръженвия по двора;

  • Частична подмяна на уреди за игра в двора на детската градина;

  • Обновяване на кът за отдих и игра на децата в двора на детската градина;

  • Ежегодно облагородяване на тревните площи;

  • Отремонтирване на тротоарни площи;

  • Направа на нови модулни масички-различни по форма за всяка група;

  • Направа на нови гардеробчета за обувки;

  • Подновяване офис оборудване чрез дарение;

  • Закупени нови хладилници и перална машина


2. Деца и групи

2.1 Продължителност на предучилищното образование.

2.2 Групи

Децата може да постъпят за предучилищно образование не по-рано от учебната година, която започва в годината на навършване на тригодишна възраст.

За предучилищно образование по преценка на родителя и/или при липса на яслена група в съответното населено място, както и при наличие на свободни места в детската градини може да постъпят и деца, навършили две години към началото на учебната година на постъпването. Предучилищното образование в тези случаи се осъществява при условията и по реда на тази наредба, като се вземат предвид възрастовите характеристики на детето.

Предучилищното образование е задължително от учебната година, която е с начало в годината на навършване на 5-годишна възраст на детето, като родителите избират вида на организацията на предучилищното образование по чл. 14.

Предучилищното образование осигурява възпитание, социализиране, обучение и отглеждане на децата до постъпването им в I клас.

Отговорните институции си сътрудничат с цел гарантиране обхвата на децата в задължителното предучилищно образование.

Постъпването на децата за предучилищно образование се осъществява целогодишно при спазване на условията по чл. 4.

Записването, отписването и преместването в общинските детски градини за всеки вид организация по чл. 14 се извършват съгласно наредба на общинския съвет, а за държавните детски градини - с акт на съответния финансиращ орган.

Записването и отписването на децата в частните детски градини и училища се извършват при условията и по реда, определени от детската градина и в договора за обучение.

Записването, отписването и преместването на деца за задължително предучилищно образование в общинските училища се осъществяват при условията и по реда на ал. 1.

За записването, отписването и преместването на деца за задължително предучилищно образование в държавните училища се прилагат актове, издадени от съответния финансиращ орган.

Записването и отписването на децата в частните детски градини се извършват при условията и по реда, определени от детската градина и в договора за обучение.

Предучилищното образование се организира във възрастови групи, както следва:

1. първа възрастова група - 3- 4-годишни, а в случаите на чл. 4, ал. 2 от 2 - 4 години;

2. втора възрастова група - 4- 5-годишни;

3. трета подготвителна възрастова група - 5- 6-годишни;

4. четвърта подготвителна възрастова група- 6 - 7-годишни.

Продължителността на предучилищното образование във всяка възрастова група по ал. 1 е една учебна година.

Задължителното предучилищно образование се осъществява в трета и четвърта подготвителна възрастова група.

Децата от възрастовите групи по чл. 8, ал. 1 в зависимост от броя им се разпределят в групи.

При недостатъчен брой за сформиране на отделна група от деца в съответната възрастова група по ал. 1 може да се сформира разновъзрастова група.

Броят на групите по ал. 1 в рамките на отделните възрастови групи, както и броят на децата в тях се определят при условията на чл. 60 от Закона за предучилищното и училищното образование.

Децата от подготвителните групи, записани в целодневна, полудневна и почасова организация, могат да отсъстват само по здравословни или по други уважителни причини, удостоверени с документ от компетентен орган, както и по семейни причини.

Отсъствията на децата по ал. 1 по семейни причини през учебно време е допустимо за не повече от 10 дни за съответната учебна година с писмено уведомяване от родителите в срок, определен с Правилника за дейността на детската градина или училището.

Извън случаите по ал. 2 отсъствие на децата от подготвителните групи е допустимо и за времето на ваканциите, определени в училищното образование за съответната година със заповед на министъра на образованието и науката.

В частните детски градини посещението на децата и заплащането на такса се извършват при условията и по реда, определени от детската градина с договора за обучение.

За учебната 2015-2016 година се възпитават и обучават 152 деца в 5 възрастови групи, от които 1 подготвителна. Всички групи са на целодневно обучение. Децата са от 3 до 7 годишна възраст и са разпределени по групи.

Списъчният състав на групите е над 27 деца.

.

Таблица № 1


Разпределение на децата по групи за учебната 2016-2017 година


Възрастова група

Брой деца

Първа група

37

Втора „а“ група

30

Втора „б“ група

27

Трета група

33

Подготвителна група

32

Общ брой деца:

159




  • Средната месечна посещаемост над горната граница - 22 деца в група.

  • Изисквана средна месечна посещаемост за населеното място - 17 деца.

Наблюдава се устойчива тенденция към увеличаване броя на децата, недостиг на места в детската градина и претоварване на групите.


2.1.1. Подадени молби за прием за първа група по години:
Диаграма № 1

Забележка: Приемът на молбите за децата за учебната 2016-2017 год. е близо 80, а са приети 35.

2.2. Кадрова осигуреност:

ДГ ”Соня”има утвърден щат от 25 служители, както следва:

Педагогически персонал – 13 броя


  • Директор - 1;

  • главен учител – 1;

  • старши учители - 9 /включително учител по музика – 0.5;

  • учители - 1;

  • психолог – 0.5;

Непедагогически персонал – 10 броя

  • ЗАТС – 1;

  • Помощник възпитатели – 5;

  • Огняр - 1;

  • Готвач - 1;

  • помощник готвач - 1;

  • перач - 1

Носители на професионално-квалификационни степени са 50% от педагогическия колегиум.
Таблица № 2


  • Професионално-квалификационна-

степен /ПКС/

IV

III

II

I

  • Присъдена Научна образователно-квалификационна степен „ДОКТОР“ – 1 /Директор/













  • Брой учители

-

-

5

1

Възрастовият и професионално-квалификационен статус на педагогическия колектив благоприятства за водене на ефективен и качествен възпитателно-образователен процес. 90% от учителите са много добри професионалисти на възраст:



  • на 34 години - 2 бр.

  • от 40-44 години - 0 бр.

  • от 45-54 години - 4 бр.

  • над 55 години - 4 бр.

  • над 60 години - 3бр.

Средната възраст на педагозите е показател за зрял колектив със солиден професионален опит.

2.3. Състояние в образователно-възпитателния процес, съобразена с Наредба № 5/3.06.2016г. за предучилищно образование:

С Наредба № 3/3.06.2016г. се определя държавният образователен стандарт за предучилищното образование, както и:

1. организацията на дейностите в предучилищното образование;

2. изискванията към прилагането на програмна система;

3. механизмът за взаимодействие между участниците в процеса на предучилищното образование.

Държавният образователен стандарт е съвкупност от изисквания за резултатите от обучението и определя:

1. образователните направления, по които се осъществява предучилищно образование;

2. целите и съдържанието на отделните образователни направления;

3. изискванията за резултатите от обучението по всяко образователно направление в отделните възрастови групи.

Предучилищното образование се осъществява от детските градини, а задължителното предучилищно образование - и от училищата, които могат да осигурят условия за това, при условията и по реда на този стандарт и на държавния образователен стандарт за физическата среда и информационното и библиотечното осигуряване на детските градини, училищата и центровете за подкрепа за личностно развитие.

Разпоредбите на тази наредба се прилагат съответно от училищата, които осъществяват задължително предучилищно образование, както и от специалните училища, които осъществяват предучилищното образование за деца със сензорни увреждания.

Предучилищното образование се осъществява при осигурена среда за учене чрез игра, съобразена с възрастовите особености и гарантираща цялостното развитие на детето, както и възможности за опазване на физическото и психическото му здраве.

2.3.1. Програмна система на детската градина за 2016 – 2020 учебни години, на основание чл. 70, ал. 1 и 2 от Закона за предучилищно и училищно образование:
Програмната система е цялостна концепция за развитието на детето с подходи и форми на педагогическо взаимодействие, подчинена на обща цел, като част от стратегията за развитието на детската градина. Програмната система се базира на Стратегия на детската градина; Годишен комплексен план; Годишни тематични разпределения на отделните възрастови групи.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница