Групирането на проектите по теми



страница1/3
Дата17.12.2017
Размер0.53 Mb.
#36886
  1   2   3


Уважаеми колеги,
Пакетът, който е пред вас съдържа работни материали за 12 проекта, които учениците изпълняват в поредица от учебни часове и включва тяхното пълно дидактическо обезпечаване.

Оригиналните материали са разработени от Образователен екип на Microsoft и са основани върху следните ключови идеи:



  • проектно-базирано обучение,

  • активно учене и изследване на проблеми от действителността, в която учениците живеят,

  • интегрален подход,

  • приложение на компетенциите на учениците в областта на информационните и комуникационните технологии в процеса на разработване на конкретни проекти,

  • създаване на реални продукти от учениците в съответствие с включените в ДОИ за УС умения и компетенции,

  • активна комуникация между учениците в класа и със специалисти и институции извън училището; вземане на решения; поемане на отговорност,

  • диференциран подход и специална подкрепа за учениците с различни възможности и нужди.

По-подробното описание на тези дидактически идеи и свързаните с тях технологии ще откриете в първата част на пакета.


Негова структурна особеност е групирането на проектите по теми – общо 4 на брой: Изследване на космоса, Открития и промени, Нашата околна среда и Герои и лидери. Всяка една от своя страна обхваща по три проекта. Организирани по този начин проектите имат логическа връзка помежду си в рамките на съответната тема.
Във всеки отделен проект се откроява доминиращ предметен фокус: физика, география, биология, история и т.н. Същевременно в рамките на по-голямата цялост-темата се постига не просто междупредметност, а действителна интегрална основа в съдържателен и технологичен аспект.Така в условията на екипна работа учениците ще имат възможност да търсят решения за реални проблеми от заобикалящата ги природна и социална среда, които изискват приложение на познания от различни области.
Провеждането на занятията по отделните проекти е разчетено за работа в клас, но предвижда и време за събиране и обработка на информация извън часовете в училище.
Обстоятелството, че всеки ученик изпълнява индивидуална задача, но е ангажиран и с общия резултат, който трябва да постигне групата, създава предпоставки за прилагане на ясна скала за оценяване, която е задължителна част от набора работни материали, който ви предлагаме.
Адаптацията за българската образователна практика е извършена при запазване на въвеждащия теоретичен раздел, модела, основната част от съдържанието и технологичните стъпки на работа по зададените проекти. Същевременно с оглед успешното реализирането на проектите в училище са преформулирани и преструктурирани редица на заглавия, цели и задачи и са внесени допълнителни елементи в тях.
За разлика от американския първоизточник, който е ориентиран към възрастта до 15 години, българският вариант е предназначен за ученици в гимназиалния етап. Взети са под внимание на първо място уменията и компетенциите, които учениците придобиват в рамките на предмета информатика и информационни технологии (ИТ).
Подготвени са изцяло нови приложения. Те обхващат необходимите опори в българските държавни образователни изисквания за учебно съдържание (Вж. Приложение А). Поставено е специално ударение върху интегралния ефект от проектираните постижения на учениците. Разработените по този начин приложения ще ви позволят, когато работите екипно по ръководството на конкретен проект, да вземете под внимание умения и компетенции, заложени в стандартите по учебни предмети от различни културнообразователни области.
Списъкът на уменията в оригиналния пакет маркира само онези от тях, които са свързани с информационните технологии и са необходими за обработката и представянето на съдържанието на проектите. Във връзка с акцента върху интегралния подход в българския текст е въведена рубриката Допълнителни умения. В нея са зададени онези от тях, извън свързаните с информационните технологии, които са необходими като базисни и се доразвиват в процеса на работата на учениците по проектите (за съставяне на текстове, за тяхното редактиране, за подбор на информация, за съставяне на библиографии, за участие в дискусия, за провеждане на интервю, за работа в екип и т.н.).
С оглед доближаването в по-голяма степен до интересите на учениците в прилагането на проектите, българският екип е въвел и още един раздел Допълнителни насоки. В него ще намерите идеи за нови варианти на предложените тук проекти.
Основната предпоставка, за да бъде успешно използаван в нашата образователна практика този пакет е наличието на списък от достъпни източници и на български език. Във връзка с това са подбрани и приложени много допълнителни интернет адреси и библиография. Те са придружени с кратки анотации, които ще ориентират учителите и учениците в съдържателните акценти на източниците.
Този списък е достатъчен за осъществяване на необходимите проучвания от учениците. Но те трябва да бъдат насърчавани да правят допълнения към него, без целта да е безкрайното му разширяване. Във връзка с това е особено важно в процеса на събиране и селектиране на информация учениците да използват критерии за оценка на посещаваните сайтове. (Вж. Приложение Б). За да е универсално приложим за различни класове в различни училища, списъкът съдържа и оригиналните английски web адреси, а освен тях допълнително и подходящи руски. За учениците, ползващи френски, немски, италиански или други езици няма да е трудно да навигират в световната мрежа и също да имат свой принос към обогатяване на набора от ресурси. По замисъл се разчита да се получи многоканалност на информацията, а освен това и да се инициира комуникация между ученици от различни страни и континенти.
Предложените нови тематични елементи и отделни стъпки за работата на учениците в часовете и допълненията към работните материали са следващ кръг на адаптиране на проектите. Основно те са ориентирани към явления и процеси, които се отнасят до българската действителност.
Но въпреки големите усилия на екипа, не бива да очаквате пълно подсигуряване на всички стъпки, подходящи за вашите ученици и вашата конкретна ситуация.
По основния си замисъл пакетът е по-скоро много добре изграден модел, който дава ориентири как да бъдат замислени допълнителни варианти в различни образователни практики и традиции. За това се предвижда учителят да направи последната стъпка към конкретизацията му според специфичните условия на региона, селището, училището, класа. (Вж. следните рубрики в проектите: Адаптиране на проектите към различни тематики; Адаптиране на проектите за различни възрастови групи и нива на умения;“поддържащи стратегии”).
При планирането на работата е важно да се вземе под внимание, че идеи, съдържание и организация, специфични за един проект могат да се използват в друг, тъй като не е предвидено и 12 –те да бъдат преминати като последователни елементи от програма от едни и същи ученици. (Например техниките на интервю могат да се използват и при темата за потъващите градове). По същество това означава, че е дидактически целесъобразно още в началото да придобиете общ поглед върху всички теми.
При следването на зададения от педагогическия екип към Microsoft модел в българската практика възниква необходимост от търсене на удачни решения на няколко принципни въпроса:


  1. Съдържателен асинхрон

В много от случаите има съдържателно припокриване между проектите и теми, изучавани в гимназиалния етап, но в други е налице съдържателен асинхрон. Например, когато учениците изследват проблемите на потъващите градове се предлага да проучват фактология, свързана с античността. Това “излизане” извън актуалното за тях в този етап учебно съдържание по история не е в дисхармония със замисъла на проектите, защото позволява да се провокира интереса на учениците и да се постави акцент върху уменията им да използват ИТ за конкретните цели и задачи на изследователската им дейност.

2.Организация и провеждане на занятията

Предвидените в проектите занятия с интегрален характер, нямат типични аналози в практиката ни. Ето защо, както ще стане ясно и в съответните раздели в пакетите за всеки отделен проект, при изпробването им могат да се използват няколко варианта на организация:
Първи вариант – пълно възпроизвеждане на модела от оригинала. Неговото описание е изцяло запазено в пакетите за съответните проекти. Подобно следване изисква възприемането на отделни теми (със съответните им проекти) като теми в СИП или във форми на извънкласни дейности.
Втори вариант –занятията се осъществяват в рамките на задължителноизбираемата (ЗИП) или в Профилирана подготовка (ПП) по избран от учителя предмет, но в сътрудничество с колеги и от съдържателните области, които са залегнали в изследавателските задачи за учениците.


Каталог: documents
documents -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
documents -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
documents -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
documents -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия
documents -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
documents -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница