Характеристика на ученика



Дата24.07.2016
Размер36.38 Kb.
#4698

Изх. № .........................................................

ХАРАКТЕРИСТИКА НА УЧЕНИКА
Име на ученика: ........................................................................................................................

Клас: .................. Училище: .....................................................................................................

Период: .......................................................................................................................................


  1. СЕМЕЙНА СРЕДА

Пояснение: пълно, непълно семейство, дете от институция и др.


  1. СОЦИАЛНИ УМЕНИЯ

    1. Умения за общуване и междуличностни умения.

    2. Умения за вземане на решение и критическо мислене.

    3. Умения за справяне и самоуправление.


Пояснение: Попълването на раздел социални умения, става като се ползват следните групи:

Група 1 – Умения за общуване и междуличностни умения: Изказване и изслушване, писане и четене; осъзнаване на различията и проявяване на уважение и толерантност; участие; съпричастност; изразяване на мнение по даден въпрос; себеувереност, себеутвърждаване и уважение към другите; идентифициране и работа с подходяща информация.

Група 2 – Умения за вземане на решение и критическо мислене: Вземане на решения; решаване на проблеми; творческо мислене; критическо мислене и анализ; устояване срещу влиянието и натиска на околните.

Група 3 – Умения за справяне и самоуправление: Справяне с житейски ситуации; установяване на областите, в които са силни; поставяне на перспективни цели; овладяване на емоциите, установяване, оценка и управление на риска; търсене на помощ и достъп до услуги.


  1. КОГНИТИВНО РАЗВИТИЕ И ЕМОЦИОНАЛНО ПОВЕДЕНИЕ

Пояснение: Попълването на раздел когнитивно развитие и емоционално поведение, става като се ползват следните критерии и скали:

    1. Наблюдателност /бързина и правилност при отделяне особеностите в наблюдаваните обекти, установяване характера на наблюдаваните обекти и т.н./.

    2. Умение да анализира /да отделя същественото, главното/.

    3. Умение да сравнянва / да намира сходство и различие в обектите, явленията/

    4. Умение да обобщава /тип на обобщението: емпиричен, теоретичен, бързина на обобщението, правилност/.

    5. Самостоятелно мислене /умение да формулира проблем, въпроси, задачи, самостоятелност в разсъжденията, в решаването на задачи или стремеж да заимства готови решения, пасивност на мисленето/.

    6. Съобразителност /степен и бързина на съобразителност в непознати или необичайни ситуации, в решаване на сложни задачи/.

    7. Степен на самооценка /адекватна, завишена, занижена/.

  1. УЧЕБНИ ПОСТИЖЕНИЯ

    1. Български език

Развитие на устната и писмената реч; резултати от тестове и изпълнение на домашната работа; препоръки.

    1. Математика

    2. Чужд език

    3. .........................

    4. .........................

*Изброяват се точните наименования на учебните предмети, съобразно етапа на обучение и/или училищния учебен план

Пояснение: Разделът за резултатите от обучението и развитието се изготвят от всеки учител, който има най-малко 2 учебни часа седмично с паралелката. Изписването на формулировките става на основата на следните критерии и скали:

Мотивация и изпълнение на учебните задачи: Започва работа бързо и съсредоточено/Започва работа бавно и с усилие; Работи с удоволствие/Има нужда от постоянно напомняне; Проявява интерес/Занимава се със странични неща; Полага усилия/Прекъсва усилията и недовършва работата; Ориентиран към задачата/Ориентиран към оценката; Внимава и работи самостоятелно/ Нуждае се от насочване; Проявява упоритост при изпълнение на задачите/Лесно се отказва; Работи системно и постоянно/Непостоянност в работата; Работатат му отговаря на изискванията/Работатат му не отговаря на изискванията; Старателно изпълнява задачите/Има небрежно отношение.


  1. УЧАСТИЕ В УЧИЛИЩНИЯ ЖИВОТ

    1. Отношение към училищния ред и дисциплина.

2. Участие в извънкласни дейности.

3. Взаимоотношения с учители и връстници.

Пояснение: Изписването на формулировките става на основата на следните критерии и скали: Търси контакт с учителите/Проявява пасивност; Установява добри контакти със съучениците си/Дистанциран е в общуването; Показва интерес към позициятаили проблемите на другите/Не проявява интерес към позициятаили проблемите на другите; Приема чуждата гледна точка/Игнорира чуждата гледна точка; Включва се в дейности на класа/Отказва да участва в дейности на класа; Проявява конструктивизъм при решаване на проблеми между децата/Проявява пренебрежение, разрушителност към решеването на проблемите; Добронамерен/Създава конфликти; Подкрепящ усилията на другите/Омаловажава усилията на другите и се дистанцира.


  1. ПРЕПОРЪКИ

    1. Препоръки по отношение на учебния процес.

    2. Препоръки, свързани с развитието на социалните умения.

    3. Препоръки, свързани със спазването на училищния ред и дисциплина.

Пояснение: Препоръките включват насоки за самостоятелна работа на ученика за подобряване представянето и насоки за подкрепа от страна на семейството и училището.

Класен ръководител:

/име и фамилия, подпис/


Директор:

/име и фамилия, подпис, печат/


Допълнителни пояснения:

  1. Характеристиката се изготвя при явяване на детето/ученика пред ЕКПО към РИО. Право на училището е да включва допълнителни параметри, които не противоречат на предназначението на характеристиката.

  2. Основна цел на характеристиката е членовете на ЕКПО да получат информация за развитието на детето/ученика.


ЗАБЕЛЕЖКА: Характеристиката има описателен характер.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница