Хипертиреодизъм и хипотиреодизъм хипертиреодизъм



Дата18.12.2018
Размер42.5 Kb.
#108288
ХИПЕРТИРЕОДИЗЪМ И ХИПОТИРЕОДИЗЪМ

ХИПЕРТИРЕОДИЗЪМ


Това разстройство възниква тогава, когато щитовидната жлеза произвежда твърде много тиреоиден хормон, водещ до свръх-активно метаболитно състояние, при което всички процеси в организма се ускоряват. Симптомите на хипертиреодизма включват нервност, раздразнителност, постоянно чувство на топлина, засилено изпотяване, безсъние и умора, по-чести изхождания, по-редки менструации с намаляване на количеството отделена кръв, слабост, опадане на косата и загуба на тегло, промени в дебелината на кожата, отделяне на ноктите от леглата им, треперене на ръцете, непоносимост към топлина, ускорен пулс, гуша и понякога изпъкващи очни ябълки. Хипертиреодизмът понякога се нарича тиреотоксикоза. Най-честият тип на това заболяване е Базедовата болест.

Щитовидната жлеза е вътрешният термостат на организма. Тя регулира температурата, като секретира два хормона, контролиращи скоростта на изгарянето на калориите и използването на енергията от организма. Ако тя секретира твърде много хормони, резултатът е хипертиреодизъм, ако хормоните са твърде малко – се стига до хипотиреодизъм. Смята се, че много случаи на хипо- и хипертиреодизъм се дължат на абнормен имунен отговор. Точната причина не е известна, но имунната система може да произведе антитела, навлизащи и атакуващи щитовидната жлеза и нарушаващи производството на хормони. Затова алоето като имуномодулатор трябва да се употребява непрекъснато/мин.150 млл/, като практически съм установил, че реални и постоянни резултати/при автоимунните заболявания/ се получават между третия и шестия месец от употребата му.

Хипертиреодизмът може да бъде причинен и от бучки и тумори на жлезата, които изменят производството на хормони. Инфекция или възпаление на щитовидната понякога причиняват преходен хипертиреодизъм. Такова състояние предизвикват и някои лекарства.

Хипертиреодизмът се среща по-рядко от хипотиреодизма. И двете заболявания на щитовидната жлеза засягат предимно жените. Дисфункцията на жлезата може да бъде обуславяща причина за много рецидивиращи болести.


Биологично-активни вещества
Много важни

Освен алоето, споменато по-горе, при това “хиперметаболитно” състояние са необходими големи количества витамини и минерали. Много важни такива са : Пчелно млечице, Пчелен полен, А-бета карЕ, Форевър кидс, Абсорбент С, Зелени поля, 18 от природата и др. Омега 3 мастните киселини също са много важни за адекватната функция на жлезата.

Препоръки:

- Яжте големи количества от следните храни: броколи, брюкселско зеле, зеле, карфиол, къдраво зеле, праскови, круши, соя, спанак и ряпа. Те помагат за потискане на продукцията на тиреоидни хормони.

- Взимайте бирена мая, келп и лецитин

- Избягвайте млечни продукти поне за три месеца.



  • Избягвайте кафе, черен чай, никотин и безалкохолни напитки.

  • Много трябва да се внимава по отношение на лечението с радиоактивен натриев йодид/йод 131 или I-131/, който често се препоръчва при това заболяване. Да се внимава защото това лечение се придружава от тежки странични ефекти.

  • Не се втурвайте презглава и в хирургията, защото много по-лесно е да се положат усилия за подобряване на диетата ви. Не бива да се забравя, че отстраняването на част или на цялата жлеза води до необходимост да се взимат хапчета с тиреоиден хормон.

Някои забележки:




  • Заедно с другите телесни процеси при това заболяване се ускорява и храносмилането, така че подходящата диета е изключително важна.

  • Английски изследователи проучили 10 души, лекувани от Паркинсонова болест и открили, че всички те имат хипертиреодизъм. Най-интересното е, че при излекуването на хипертиреодизма, Паркинсона се подобрил значително.

  • Хипофизата, паращитовидните и половите жлези си взаимодействат и се влияят от функцията на щитовидната жлеза. Ако в някоя жлеза има проблем, той засяга и останалите. За хората с по-задълбочени интереси искам да споделя, че добрата работа на жлезите с вътрешна секреция е в пряка зависимост от състоянието на енергийните центрове/чакрите/.

  • Паращитовидните жлези/малки жлези с вътрешна секреция, разположени в близост до или върху задната повърхност на щитовидната жлеза/ отделят паратиреоиден хормон, който способства за контролиране на нивото на калция. Хиперпаратиреодизмът е рядко заболяване, при което тези жлези с големината на ябълкова семка се увеличават и заработват по-активно от нормалното. При това излишният калций се отделя от костите в кръвта. Това може да доведе до болки в костите и камъни в бъбреците.

  • Недиагностицирано заболяване на щитовидната може да се сметне погрешно за симптоматика на менопаузата. Оплаквания като умора, честа смяна на настроенията и депресия нерядко присъстват и при двете състояния.

ХИПОТИРЕОДИЗЪМ


Хипертиреодизмът се причинява от недостатъчно производство на тироиден хормон. Симптомите включват умора, загуба на апетит, непонасяне на студ, забавен сърдечен пулс, наддаване на тегло, болезнени предменструални периоди, млечна секреция от гърдите, мускулна слабост, мускулни спазми, суха и лющеща се кожа, жълтооранжево оцветяване на кожата/особено на дланите на ръцете/, жълти подутини по клепачите, опадане на косата/включително и на веждите/, рецидивиращи инфекции,запек, депресии, трудна концентрация, бавен говор, гуша и унили подути очи. Най-честите симптоми обаче са умората и непоносимостта към студ. Ако постоянно ви е студено, докато на другите около вас им е топло, може би страдате от понижена функция на щитовидната жлеза.

Щитовидната жлеза се влияе от лошия хранителен режим, наличието на флуорид във водата, прекомерната употреба на ненаситени мазнини, упражнения за физическа издръжливост, остатъците от пестициди върху плодовете и зеленчуците и в месото, облъчването с рентгенови лъчи, алкохола и наркотиците.

Смята се, че едно състояние, наречено болест на Хашимото, е най-често срещаната причина за недостатъчната активност на щитовидната жлеза. При това заболяване организмът става алергичен към тиреоидните хормони и образува антитела срещу собствената си тиреоидна тъкан. Болестта на Хашимото обикновено причинява и гуша-увеличаване на щитовидната жлеза при хора в зряла възраст. Тя може да бъде свързана с други заболявания като перициозна анемия, лупус, гъбични инфекции и ревматоиден артрит. Ако не се лекува, вроденият хипотиреодизъм при децата може да доведе до умствено изоставане.

Най-лесният тест за хипофункция на щитовидната жлеза е следният. Трябва да имате термометър до леглото си. Когато се събудите сутрин, поставете термометъра под мишницата си и го задръжте в продължение на 15 минути. Не се движете и не ставайте. Всяко движение може да наруши отчитането на температурата. Температура 36,4 градуса или по-ниска може да е признак за намалена функция на щитовидната жлеза. Ако в продължение на поне 5 дни измерените температури са стабилно ниски, то е добре да се консултирате с лекар.


Биологично-активни добавки
Много важни

Натурални минерали – съдържа биологично активен йод – основното вещество на тиреоидните хормони.

Алое-вера съдържа АК тирозин – ниските плазмени нива на тази АК са свързани с хипотиреодизъм, освен това алоето е чудесен имуномодулатор – особено при Хашимото.

Форевър-лайт ултра – съдържа АК тирозин

Пчелно млечице и полен – съдържат витамини от групата на В, които подобряват окислителните и енергийните промени в клетките и са необходими за доброто храносмилане, имунните функции, образуването на червени кръвни клетки и функцията на щитовидната жлеза. Добре е да се взима и Витамин В12+ и Зелени поля.

Полезни БАД са и Омега 3 мастните киселини , А бета-кар Е и Абсорбент С


Препоръки:

  • Включете в диетата си кайсии, фурми, жълтъци, меласа, магданоз, картофи, сини сливи, сурови семена и пълнозърнести изделия. Консумирайте риба или пилешко, сурово козе мляко и сирене и келп.

  • Избягвайте храните препоръчани при хипертиреодизма/зеле, ряпа, спанак и т.н./ особено ако са на лице тежки симптоми на хипотиреодизъм. Те могат още повече да потиснат функцията на щитовидната жлеза.

  • Избягвайте преработени и рафинирани храни, в това число бяло брашно и захар.

  • Пийте само дестилирана или изворна вода.

  • Избягвайте флуора/включително съдържащият се в пастите за зъби и водата от крана/ и хлора/ също от чешмяната вода/. Те/хлорът и флуорът/ блокират йодните рецептори в щитовидната жлеза, което води до намалено производство на йод-съдържащи хормони и в крайна сметка до хипотиреодизъм.

  • Тъй като лекарствата за щитовидната жлеза могат да си взаимодействат с други медикаменти, вземайте ги няколко часа преди или след тях.

  • Не вземайте сулфонамиди или антихистаминови средства, освен ако не са ви предписани от лекар/ и внимавайте от диференциацията в медицината/.

  • Не взимайте лекарствата за щитовидната жлеза заедно с карбонатни добавки на калций, тъй като те блокират абсорбцията на тироксина/Т4/.

Забележки:



  • Обичайното лечение за болестта на Хашимото се състои в предписване на тиреоиден хормон, който трябва да се взима цял живот.

  • Наличието на прекалено много тиреоиден хормон в организма може да причини състоянието “тиреоидна буря”. Пулсът се ускорява бързо, а в особено тежки случаи може да се получи инфаркт. По последни данни , понижената дори в малка степен активност на щитовидната жлеза повишава риска от инфаркт.

  • Литият – микроелемент, използван за лечение на маниакално – депресивни разстройства – понякога нарушава функционирането на щитовидната жлеза.

  • Естественият прогестеронов крем стимулира щитовидната жлеза.

Каталог: zdravi-krasivi-bogati -> wp-content -> uploads -> sites -> 168 -> 2016
2016 -> Алое вера за здрава и красива коса
2016 -> Алое вера и алергии
2016 -> Димитър Николов – Мениджър
2016 -> Акнето е възпалително кожно заболяване,което се проявява с пъпки,черни и бели точки. За страдащите то е нещо повече от козметичен проблем
2016 -> Алкохолизмът е хронично състояние, характеризиращо се със зависимост към етанола етиловия алкохол. Тази зависимост може да бъде физиологична, психологична или комбинация от двете


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница