Хипогликемия (i-b-3-1) Н. Чакърова Увод



Дата28.10.2018
Размер27.18 Kb.
#102974
ХИПОГЛИКЕМИЯ (I-B-3-1)

Н. Чакърова
Увод. Хипогликемията е остро, животозастрашаващо състояние, което в клиничната практика се среща най-често при пациенти със захарен диабет.

Определение. Хипогликемия при пациенти със захарен диабет са всички епизоди на абнормно ниска глюкозна концентрация, които излагат индивида на потенциална опасност. Препоръчва се границата от 3.9 ммол/л, тъй като при това ниво на плазмената глюкоза се включват първите физиологични механизми на защита, които при захарен диабет са компрометирани.

Класификацията на хипогликемията при пациенти със захарен диабет се базира на наличието или отсъствието на симптоми и измерена глюкозна концентрация. Различават се тежка хипогликемия, документирана симптоматична хипогликемия, асимптоматична хипогликемия, вероятна симптоматична хипогликемия и относителна или псевдо- хипогликемия.

Причини и рискови фактори. По същество хипогликемията при захарен диабет е пример за ятрогенна, лекарствено индуцирана хипогликемия с високо инсулиново ниво, свързана с провеждано лечение с инсулин или инсулинови секретагози. Дължи се на несъответствие между действието на приложения медикамент, приема на храна и физическата активност. Най-честите рискови фактори за настъпване на хипогликемия са прием на по-високи дози инсулин или инсулинови секретагози, апликация на инсулин в несъответно време или място, приложение на несъответен вид инсулин, пропуснато основно хранене или хранене без въглехидрати, физическа активност, консумация на алкохол.



Патофизиология. Физиологичната реакция при понижаване на плазмената глюкоза включва три последователни механизма на защита – потискане на секрецията на инсулин, повишаване на секрецията на глюкагон и катехоламини. При захарен диабет първите две защитни линии – промените в секрецията на инсулин и глюкагон, са компрометирани или липсват. Отговорът на организма е зависим от симпатикоадреналната реакция, която в някои случаи също може да бъде намалена.

Клиничната картина се определя от две групи симптоми – адренергични и невроглюкопенични. Първо се изявяват адренергичните симптоми – сърцебиене, изпотяване, тремор, чувство на глад, безпокойство и др., които имат за цел да алармират индивида и да предизвикат съответна защитна реакция – прием на храна. При задълбочаване на хипогликемията се изявяват невроглюкопеничните симптоми – когнитивни нарушения, промени в поведението, фокална неврологична симптоматика до генерализирани гърчове и кома. Сериозен проблем представлява така нареченото неразпознаване на хипогликемията, при което липсва адренергичната фаза и хипогликемията е безсимптомна. Неразпознаването на хипогликемията се дължи на автономна дисфункция, която може да бъде обратима като последствие от предшестващи епизоди на хипогликемия или да бъде трайна, когато е израз на хронично усложнение на захарния диабет – автономна диабетна невропатия.



Усложнения. Хипогликемията при пациентите със захарен диабет е свързана с повишена болестност и смъртност. Страхът от хипогликемия е бариера за постигане на целите на гликемичния контрол като по този начин потенцира развитието на хроничните усложнения на заболяването. Хипогликемията влошава качеството на живот на пациентите, повишава риска от травми, сърдечно-съдови инциденти и деменция. Около 2-4% от смъртността сред пациентите със захарен диабет се дължи на хипогликемия.

Лечението зависи от тежестта на хипогликемията. При леки хипогликемии е необходимо да се приемат през устата бързорезорбиращи се въглехидрати, еквивалентни на 15 г кристална захар. Дозата се повтаря, ако до 15 мин. симптомите на отзвучат. Допълнително се приемат 1-2 хлебни единици комплексни въглехидрати. При тежка хипогликемия лечението е парентерално - прилагат се 50 мл 40% глюкозен разтвор интравенозно или 1 мг глюкагон. По правило при пациент със захарен диабет в безсъзнание поведението винаги е както при хипогликемия.



Профилактика. Основно значение за превенция на хипогликемиите има обучението на пациентите. От съществена важност е и определянето на индивидуални цели на гликемичния контрол, както и избора на подходящи терапевтични схеми и медикаменти.


Каталог: uploads -> Content -> 20141111
Content -> Дунавски район за басейново управление Анкетен лист за минали наводнения на територията на общината
Content -> Доклад на Съвета на директорите за дейността на дружеството през 2010 г.; проект за решение ос приема доклада на сд; Доклад на директора за връзки с инвеститорите за дейността му през 2010 г
Content -> Доклад на Управителния съвет за дейността на дружеството през 2008 г.; проект за решение ос приема доклада на ус; Доклад на директора за връзки с инвеститорите за дейността му през 2008 г
Content -> Доклад за дейността съгласно чл. 33 от Закона за счетоводство
Content -> Екологична оценка и swot анализ Екологична оценка на проект на План за управление на речните басейни в Дунавски район за басейново управление
Content -> Климат и околна среда
20141111 -> Хирургично поведение при остро нарушение на мозъчното кръвообращение (i-a-4-2) А. Тонев, С. Димитров, Л. Шкварла, Т. Захариев, Г. Начев
20141111 -> Доклад е запознаване с адекватното хирургично поведение при спешни състояния на артериалната система
20141111 -> Ендоваскуларно лечение на болести на аортата: 10 годишен опит на усбалссз “света екатерина” еад – софия (i-a-3-2)


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница