History Acad. Stephan Angeloff



страница1/3
Дата08.05.2017
Размер305.57 Kb.
#20869
  1   2   3



History





Acad. Stephan Angeloff

Институтът по микробиология към БАН е основан на 7 март 1947 г. от световно-известния български учен Академик Стефан Ангелов, който е и негов първи директор в продължение на 15 години.

Създаването на института по микробиология осъществява необходимостта от формирането на изследователски център с национална значимост, който да провежда изследвания на съвременно ниво в бързо развиващи се, перспективни области от микробиологичната наука. Началният период от развитието на Института (1947-1962) е свързан с проучване на актуалната след Втората световна война инфекциозна патология при домашните животни и хората. Значителни са постиженията в проучването на етиологията и развитието на диагностични методи и имунопрофилактични препарати за различни инфекции. Начало на изследвания в областта на инфекциозната имунология поставя акад. Владимир Марков.



Промишлената микробиология стартира с проучванията на акад. Игнат Емануилов върху микробиологията на млечни и други хранителни продукти, биохимия и физиология на млечните бактерии и приложението на бактериални ензими (протеази) в сиренарството. Наред с бактерии като продуценти на биологично активни вещества, се изследват плесенни гъби.

В областта на микробната морфология, след 1964 г. се провеждат електронно микроскопски проучвания на бактерии, плесенни гъби и клетки на имунната система на макроорганизма. След 1973 г. изследванията в областта на микробната биохимия целят осветляване на съвременно ниво на особеностите във физиологията и биосинтетичните процеси на микробните клетки. Основен предмет на тези проучвания са някои ензими, протеазни и нуклеазни инхибитори, микробиологична трансформация на стероиди; белтък-липидните взаимодействия в бактериалната мембрана. В резултат на системни изследвания, провеждани от проф. Симеон Гълъбов и сътрудници, са изяснени взаимоотношенията между антигенната структура и биологичните свойства при бактериалните ендотоксини чрез използване на различни методи за тяхната детоксикация. Получени са данни относно медицинските приложения на ендотоксините, свързани с разработването на диагностични китове, ваксини, интерферон-индуцираща активност и тумор-некротизиращо действие.

Изследователската работа в областта на микробната генетика е свързана с проблема за профагова интерференция, генетичен трансфер при Bacillus turingensis и стрептококи от група А, хибридизация при Actinomyces sp. с цел повишаване на тяхната продуктивност, конструиране на генни карти на стрептомицети, продуценти на антибиотици, молекулна идентификация на микроорганизми чрез използване на PCR, както и геномно диференциране чрез М13 ДНК фингърпринтинг и риботипиране. Институтът ни винаги е играл водеща роля в приложната микробиология. Подбрани са високоактивни микробни продуценти на широк спектър биологично активни вещества: ензими, аминокиселини, каротеноиди и голям набор антибиотици с различен спектър на действие. Изучени са детайлно физиологията и биохимията на съответните микроорганизми, включително и екстремофилните бактерии, както и свойствата на синтезираните продукти. Разработен е широк спектър от методи за имобилизиране на ензими и микробни клетки, продуценти на ценни за медицината и промишлеността вещества.

Изследванията в инфекциозната бактериология след 1962 г. са насочени към проучване на промените в патогенните бактерии, настъпили в резултат на инфекцията и процеса на имунизация. По-късно, изследванията се фокусират върху факторите и механизмите на бактериалната вирулентност и взаимодействието на бактериите с гостоприемника. В началото на 60-те години започват изследвания в областта на експерименталната химиотерапия на вирусните инфекции. Търсенето на инхибитори на вирусната репликация от български медицински се разширява по-късно със системни изследвания за създаване и охарактеризиране на някои нови ефективни антивирусни вещества, комбинирани ефекти на вирусни инхибитори и техните механизми на действие. Следват проучванията върху клетъчния имунитет и L формите на бактерии и широк имунофармакологичен скрининг с цел подбор на нови активни субстанции.



Мисия

Институтът по микробиология “Стефан Ангелов” при Българската академия на науките е национален изследователски център на микробиологичните науки. Той е един от водещите в микробиологичната наука в региона на Югоизточна Европа. Като такъв и с нивото на цялостната си дейност той отстоява мястото си на асоцииран член в семейството на Институтите Пастьор. В неговата дейност се открояват съвременните тенденции както на общоевропейското, така и на световното развитие на науката. От самото си създаване преди 60 години институтът работи в стратегически насоки: (1) изследване на проблемите, свързани със здравето на хората и биотехнологиите; (2) преподавателска дейност и обучаване на аспиранти. През 2004 година ИМикБ е асоцииран към институт Пастьор, Париж и става член на международната мрежа на институтите Пастьор (INPI). Това е огромно признание за дейността на нашия институт от този световен център на микробиологията и молекулярната биология, водещ в борбата с инфекциозните болести.



Институтът по микробиология “Стефан ангелов” днес

В настоящия момент Институтът е изграден от 11 структурни единици, с персонал от 171 души, 5 ст.н.с. I ст., от които единият е чл.-кор. на БАН, 34 ст.н.с. II ст., 52 научни сътрудници и 47 специалисти с висше образование; 6 доктори на науките и 63 доктори. Научните изследвания обхващат следните основни раздели на микробиологичната наука: морфология и ултраструктура, генетика, биохимия, физиология и екология на микроорганизмите, микология, вирусология, инфекциозна микробиология и имунология.


ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИ НАПРАВЛЕНИЯ, СВЪРЗАНИ СЪС ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО


  • Експериментална химиотерапия на актуални вирусни инфекции (грип, ентеровирусни-, флавивирусни инфекции и др.)

  • Патогенеза на някои инфекциозни заболявания и коректори в комплексната терапия

  • Туморогенни и онколитични вируси

  • Балканската ендемична нефропатия

  • Антивирусни микробициди

  • Туберкулоза – молекулярна епидемиология на лекарствено-устойчиви щамове на Mycobacterium tuberculosis

  • Бактериални зоонози

  • Бактериална вирулентност

  • Нови антивирусни и антимикробни агенти

  • Нови подходи за бактериологичен контрол на хранителните продукти

  • Вагинални лактобацили

  • Резистентност към антиинфекциозни средства

  • Механизми на автоимунните заболявания

  • Нови имуномодулатори

  • Нови ваксинни технологии

  • Микробен биосинтез на стероиди и други

  • Технология за производство на галантанамин (нивалин)


ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИ НАПРАВЛЕНИЯ ПО ПРИЛОЖНА МИКРОБИОЛОГИЯ И МИКРОБНА ЕКОЛОГИЯ


  • Молекулярна таксономия на микроорганизми

  • Молекулярна генетика на микроорганизми с биотехнологично и медицински значение

  • Ултраструктура на сапрофитни и патогенни микроорганизми

  • Регулаторни механизми на микробния метаболизъм

  • Клетъчен отговор срещу физиологичен стрес и механизми на адаптация при бактерии и гъби

  • Физиология и генетика на млечно-киселите бактерии с традиционно приложение и като продуценти на биологично активни пептиди

  • Биосърфактанти – биосинтез, механизъм на действие и приложение

  • Нови антибиотици от микроорганизми

  • Микробен биосинтез на биологично активни вещества – ензими, аминокиселини, растежни фактори и други

  • Микробна трансформация на стероидни съединения

  • Екологични биотехнологии

    • Очистване на води и почви от тежки метали

    • Микробно разграждане на ароматни съединения

  • Получаване на биогаз

  • Биосинтез на биологично-активни съединения от растителни суспензионни култури

  • Биоразнообразие, екология и биотехнологичен потенциал на екстремофилни микроорганизми

Изследователската дейност на института се основава на проектен принцип на финансиране. Днес ние разработваме научни проекти, спонсорирани от чужди и български институции. Общо 35 проекта са финансирани от чуждестранни институции (2 по FP6 от EC, 9 от договори с NATO, 1 по UNESCO, 3 по програма ACIP на INPI, 1 от френска държавна фондация, 1 от швейцарска държавна фондация, 2 чрез Немският Krebsforschung център и 6 от научни и центрове и центрове за развитие от компании извън страната. Други 40 проекта се финанцират от фонд научно-излседования при министерството на образованието и науката в България.

Международно сътрудничество

В областта на международното сътрудничество, дейността на Института е насочена към разработване на двустранни и многостранни договори и кандидатстване за нови договори от международни изследователски програми. Това допринася за финансовата подкрепа на научните разработки.

Учените от ИМикБ са търсени като партньори от различни чуждестранни научни организации, развойни центрове на фирми, отделни институти и лаборатории. През 2007 г са реализирани 40 бр. международни проекти и договори, от които 15 са финансирани от програми на ЕС, НАТО, ЮНЕСКО и др., 18 се разработват в рамките на междуакадемично и междуинститутско сътрудничество, и 7 са финансирани от чуждестранни фирми

Изградени са изследователски мостове с Немския център за изследване на рака (Хайделберг) – по проблема онколитични вируси, с Университитета на Лайпциг и Техническия университет на Дрезден – по растителни клетъчни култури и биотехнологии, с Университета Витербо и Университета Павиа – нови ензими от антарктически микроорганизми, с Университет Стратклайд (Глазгоу) – биотехнологии от еукариотни микроорганизми, с Университета в Неапол – ензими от термофилни бактерии и с Института по селскостопански науки и рибовъдство (Гент) – контрол на хранителни продукти и др.

Международното сътрудничество се изразява и в разработки на дисертационни тези при съвместното ръководство на учени от ИМикБ и от инстититути от RIIP, CNRS (Франция) и др.

През 200 7 г учените от института са участвали в 79 научни форума в чужбина, в института са гостували 25 чуждестранни учени; проведени са 7 специализации и практически курсове в чуждестранни институти. Осъществени са 22 командировки в чужбина, свързани с организационна и научноизследователска дейност и изнасяне на лекции. Наши млади колеги специализират в чуждестранни институти в Германия, Франция, Испания и др.


УЧАСТИЕ В ПРОЕКТИ

Изследователската дейност на учените от Института е организирана само на проектния принцип. Илюстрация на участието на колектива в проекти, финансирани от наши и чужди институции за последните 10 години са следните таблици.



Изследователски проекти 1997 – 2007


Програма

Брой

Европейска Комисия



4 Рамкова Програма

6

5 Рамкова Програма

1

6 Рамкова Програма

3

Програма Leonardo da Vinci

4

НАТО

13

ЮНЕСКО

1

Програма ACIP на IPPI

2

Институти от мрежата на Institut Пастьор

1

Германския център за изследване на рака

2

Фондации в Германия

3

Министерство за образование, науката и културата, Австрия

4

Министерство на науката и образованието, Белгия

1







Общ брой

39





Договори с чуждестранни и български компании компании


Договори с чуждестранни компании

Брой

Германия

12

Франция

3

Холандия

1

Дания

3

Швеция

1

Япония

1

Турция

1

ЮАР

1

Общ брой

23

Договори с български фирми Общ брой


25

Договори финансирани от МОН университети и ведомства

Средно годишно


60

Наблюдава се устойчива тенденция за разработването на голям брой проекти.



Години

Проекти, финансирани от МОН

Министерства и ведом-ства от страната

ЕС, НАТО, ЮНЕСКО и др.

Между

академични и между

институтски


Фирми от страната и чужбина

Oбщ брой

проекти


Между-

народни


проекти

Базова орг.

Съизпъл-нител

2004

33

9

4

10

17

13

86

35

2005

35

15

3

11

12

6

82

29

2006

34

19

6

13

15

8

95

33

2007

34

27

4

15

14

5

99

33

Иновационна дейност и връзки с бизнеса

В ИМикБ е създаден сектор „Иновации”. Този сектор осигурява необходимата информация, обмяна на идеи, обучение относно използването на фондовете на Европейския съюз, разясняване на новостите за участие в конкурси по програми на ЕС и др. Достъпните материали са разпространявани до всички заинтересовани.

Институтът по микробиология участва в Международния панаир в Пловдив като част от щанда на БАН, където бяха отразени постиженията в областта на микробните биотехнологии. Изготвен е за разпространение каталог на разработените технологии за получаване на биологично-активни вещества и възможностите на експертизи (приложение 1)

Националният иновационен фонд финансира разработването на технологии, свързани с националните приоритети и касаещи получаване на енергия от биогаз, нови биоминерални продукти с приложение в животновъдството, имуностимулиращ препарат за лечение на туморни заболявания при животните и диагностични, терапевтични биопродукти.

Към иновационните разработки се отнасят и тези, финансирани от МОН по Националните научни програми: „Геномика”, „Нови технологии в енергетиката” и „Нанотехнологии”. Основната им характеристика е нови знания и създаване на нови технологии в особено важни направления.

ИМикБ, като асоцииран член на Институт Пастьор, участва в 4 съвместни разработки, които обхващат един от най-приоритетните здравни проблеми в световен мащаб – туберкулозата, папилома и хепатитни вируси - причинители на ракови заболявания и инфекциозен артрит.

Трябва да се отбележат и проекти, финансирани от МОН, ЕС, НАТО и по двустранното сътрудничество, които са свързани с иновационни проблеми - изолиране на нови продуценти на биологично-активни вещества от екстремни местонаходища; получаване и охарактеризиране на пробиотични продукти; нови технологии за получаване на топлинна и електроенергия от органични отпадъци; получаване на нови средства срещу сепсис, причинен от биологични оръжия; нови подходи и стратегии при лечение на бактериални и вирусни заболявания; биодеградация на токсични замърсители; получаване и използване на биосърфактанти и др. Особено значение имат проектите, свързани с производството на българско кисело мляко, което всъщност е принос на Института към получаване на запазена марка.

Колективът е партньор и за стопанска дейност, поръчана и договорирана с фирми от страната и чужбина. В много случаи нашият институт е единствената научна организация, която се занимава с поставените от практиката задачи: изпитване ефекта на имодин при експериментална инфекция с грипен вирус; оценка на протективния ефект на субстанции срещу псевдотуберкулозата; микробиологичен анализ на междинни и крайни лекарствени продукти и опаковки.



Научни постижения

В резултат на разработването на научните проекти са получени редица научни постижения. Някои от по-важните са:



Инфекциозна микробиология

  • Характеризиране на взаимодействието бактерии-гостоприемник (инвазия, персистенция, вътреклетъчно преживяване и биоенергетичните механизми, подсигуряващи тези процеси) при експериментална мелиоидоза, листериоза, йерсиниоза и салмонелоза.

  • Приложение на външни мембранни протеини от Yersinia в подобрени ELISA и имуноблот тестове за диагноза на йерсиниозата при хора, свине и зайци.

  • Развитие на ново поколение живи ваксини с приложение на генетично конструирани мутанти на Yersinia enterocolitica и Yersinia pseudotuberculosis.

  • Изясняване на ролята на липополизахаридния антиген на Yersinia и въвеждане на експериментален модел на реактивен артрит.

  • Молекулярно епидемиологичен анализ (вкл. структура на популацията) на честотата и трансмисията на мултирезистентни български щамове Mycobacterium tuberculosis чрез комплекс от молекулярно биологични методи и популационен структурен анализ. Мултирезистентният хипервирулентен щам Beijin не е установен в България. Резултатите са принос към контрола на глобалното разпространение на мултирезистентната туберкулоза.

  • Фотоинхибиторни ефекти, приложими в практиката за фотостерилизация на водни екосистеми, контаминирани с ентеробактерии.

  • Оптимизация и приложение на PCR-DGGE задиректна детекция и типиране на Campylobacter jejuni и Campylobacter coli в цекумни проби от бройлери без предварително набогатяване. Методът позволява също достоверно и бързо откриване и идентифициране на инфекции с птогенни Campylobacter при хора.

  • Разработка на лектин-базиран подход за диференциално белязане на екзополизахарид, О и К антигени от Escherichia coli и приложението му за комплексно охарактеризиране на антигенните вариации чрез микроаглутинация, ELLA, лиганд-блот, имуноелектрофореза и лектин-голд.

  • Поморийската кал като индуктор на секрецията на ензима неураминидаза при патогенните родове Vibrio и Aeromonas.

  • Оригинални новоизолирани щамове лактобацили с биологична активност и потенциал както за запазване на хомеостазата на вагината, така и като евентуални гастроинтестинални пробиотици.

  • Характеризирне на монофосфат-киназите от Streptococcus pneumoniae и Escherichia coli като потенциални мишени за развитието на специфични антибактериални агенти.

Каталог: IMB%20web%20page -> microbio -> About%20us
microbio -> Департамент обща микробиология ръководител
microbio -> Стефан Ангелов” директор: /проф д-р Христо Найденски, двмн/ о т ч е т за работата на
microbio -> Завеждащ лаборатория по микробен биосинтез и екология доцент Колишка Цекова
microbio -> Научна активност на лаборатория “Екстремофилни бактерии” Разработвани научни проблеми
microbio -> Конкурс за финансиране на научни изследвания в приоритетните области 2014 г. Обособена позиция №1
microbio -> Агенция по обществени поръчки
microbio -> М е ж д и н е н о т ч е т за работата по проект Д03-100/05. 06. 2015 г
About%20us -> Заместник-директори


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница