Христо Смирненски 1925 г.”, с. Черни Вит за 2016год. І. Основни приоритети в читалищната дейност



Дата22.10.2018
Размер63.5 Kb.
#92002
ТипДоклад
ДОКЛАД

ЗА ДЕЙНОСТА

НА НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ

Христо Смирненски 1925 г.”, с. Черни Вит

за 2016год.
І. ОСНОВНИ ПРИОРИТЕТИ В ЧИТАЛИЩНАТА ДЕЙНОСТ

Те са насочени към обогатяване на културния живот в селото и общината за удовлетворяване потребностите на населението чрез:

- съхранение и развитие на традициите на българския фолклор

- възпитаване и утвърждаване на националното самосъзнание и културната идентичност;

- разширяване знанията на гражданите

- осигуряване на достъп до информация и комуникация;



ІІ. ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

1. Обогатяване на културния живот, социалната и образователната дейност в селото

2. Утвърждаване на народното читалище като общодостъпен център за библиотечно и информационно обслужване на населението.

3. Запазване на традиционните читалищни дейности - съхраняване и популяризиране на автентичния фолклор, разширяване дейността на съществуващите самодейни

4. Изграждане и развиване на ценностната система у младежите и децата.

5. Разширяване на сътрудничеството между читалищата в общината



ІІІ. ОСНОВНИ ДЕЙНОСТИ

  1. Материална база, бюджет, инициативи за финансиране

Читалището разполага с две уникални къщи, като едната е с площ 59кв.м и в нея е разположена библиотеката, а другата е 72кв.м и в нея се помещава музея (музейната сбирка). Разгърнатата площ е 393кв.м. и двете сгради се нуждаят от сновен ремонт на покрива, като трябва да се има в предвид, че покривът е изцяло от каменни плочи.

През 2016 година читалището е субсидирано с 2 бройки - като едната е по програма Глобални библиотеки. Работят секретар и библиотекар на трудов договор.

За изминалата година читалището е финансирано с 14 160 лв от Министерството на Културата и със 112 лв. от събран членски внос.


  1. Библиотечна дейност

Основни цели

-Поддържане и обогатяване на библиотечния фонд

-Подобряване работата с читателите - увеличаване броя на читателите и на читателските посещения

-Организиране на мероприятия за честване на исторически събития и личности

-Работа с местната власт, училище и детска градина

-Предоставяне на компютърни и интернет услуги

-Популяризиране и разширяване обема на предоставяните услуги;

-Участие в проекти



Мероприятия за изпълнение на тези цели

Библиотечната дейност е една от основните функции на читалището. В библиотеката се събират, обработват, организират, съхраняват и предоставят за обществено ползване библиотечни и информационни услуги за населението. Тя осигурява свободен достъп за своите читатели, като библиотекаря обръща внимание за привличането на нови читатели сред младите хора, за създаване на трайни навици за четене и получаване на знания и умения. В рамките на тези дейности, с помощта на различни методи и форми на работа, се създават условия за пълноценно използване на библиотечния фонд. С навлизането на информационните технологии компютрите са все по-необходими в ежедневната им работа. Достъпът до информация, знания, комуникация и учене през целия живот се налага в последно време с предоставянето на компютърни и интернет услуги.

През изминалия период обогатихме библиотечния фонд с 64 броя книги, като всички са дарения. Книжния фонд на библиотеката в момента е 12665 тома. Библиотеката към читалището е изцяло преподредена. Работи на пълен работен ден, на пълна работна седмица, което дава достъп на читателите до библиотечния фонд и безплатен интернет. Посещаемостта на Читалището от деца и жители за отчетния период са 1256 бр.,като 222 от тях са в библиотеката, а останалите в компютърния център. Раздадени са 218 бр. книги. Отчислена литература за периода няма. Записаните читатели за годината са 85 човека.
Продължава работата и по проект „Глоб@лни библиотеки – България”. Използваните интернет възможности най-често са търсене на информация чрез Google, ползване на skypе и копирни услуги.

Центърът предлага информация намерена извън книгите - в него се изработват покани и програми за културни събития,некролози, грамоти , автобиографии, мотивационни писма и други. Подготвят се мултимедийни презентации, провеждат се индивидуални обучения и консултации, изготвят се

справки, отчети, изпраща се информация до различни обществени организации.

Регистрираните посещения за 2016 година са 1 034 броя.


За нуждите на потребителите се използват 3 компютъра, мултифункционалното устройство и мултимедията, които получихме по проект „Глобални библиотеки –България. Ползването на Интернет е безплатно и достъпно – посетителите са предимно деца. Посещения има и от ученици и безработни.

Учениците имат възможност да търсят нужния им материал за учебната програма, да изготвят интересни презентации по отделни предмети – география, история, час на класа, за бележити дати и празници. Използват го когато имат поръчение от учителите, а повече играят на игри. Така в съчетание и с игрите, в свободното време се осъществява пълноценно използване на компютърната техника.

За периода библиотеката се стреми да развива дейност и с доброволци .

Тук е мястото да споменем за добрата съвместна работа с колектива на училището и съвместните ни мероприятия.



3. Развитие на любителското художествено творчество

Основни цели

-Съхранение и популяризиране на българския фолклор.

-Продължаване дейността на самодейните състави, групи и индивидуални изпълнители.

Мероприятия

През отчетния период в читалището работят седем основни колектива:



  1. Самодейна Фолклорна Група – състои се от 11 човека на възраст до 85 год.(10 жени и един мъж).

  2. Детска Фолклорна Група – състои се от 10 деца на възраст от 5 до 17 годишна възраст, като тук включваме и индивидуалните изпълнители и инструменталисти.

  3. Коледарска група – състои се от 5 момчета на възраст от 13 до 17 години

  4. Група за възстановка на исторически събития – общо 22 души.

  5. Детски Танцов Състав – състои се от 8 деца на възраст от 5 до 10 год.

  6. Женски Танцов Състав – наброява 12 жени на възраст от 14 до 45 год.

  7. Доброволческа група – състои се предимно от деца до 17 годишна възраст, които по собствено желание се включват в подготовката и реализирането на различни мероприятия.

Функционира и един кръжок за словесен фолклор. В него участват 8 деца на възраст от 10 до 17 години и 2 жени над 25 години. С участниците в този кръжок подготвяме рецитали за различните мероприятия.

През отчетната година, бе създадена и Занимателница – целта и е да удоволетворява широка гама от творчески потребности на деца от различни възрастови групи, като се стремим да привлечем и възрастното население - родители, баби, дядовци.

Всички групи към читалището работят за съхраняване и популяризиране на местните традиции и обичаи.

През изминалата 2016 година взехме участи в:

Град Монтана на фестивала „Напеви от Северозапада”, където кавалджията Стоян Стоянов спечели златен медал.

Град Троян на фестивала „Тройче” и „Празника на Сливата”.

Село Рибарица на „Празника на носията и народните обичаи”.

В град Тетевен наДесетия Националния Детски Фолклорен събор - където Грета Василева бе наградена с „Награда на града домакин”.

На празника на Тетевенската саламура участвахме както с фолклорна програма, така и със саламура и други характерни за района ни ястия.

На местно ниво бяха проведени следните мероприятия:



  • Общински събор „От Тимок до Вита” – съвместно с Кметството и Общината. Участие взеха всички групи и индивидуални изпълнители към Читалището.

  • Велигденско тържество – съвместно с Кметството. Бяха проведени много игри и подсигурени награди за победителите в тях. Участи взе и Детския Танцов Състав, както и децата от кръжока по словесен фолклор.

  • Двете възстановки – съвместно с Кметството- които пресъздават гибелта на Ботевите четници в местността „Десеткар” и подвига на Нейо Крачунов (укривателят на Георги Бенковски) в местността „Остриля”. Участие взеха: групата за възстановки на исторически събития от клуб „Трдиция” и рецитатори от кръжока по словесен фолклор.

  • Коледуване – на Бъдни вечер, коледарската група към Читалището-наброяваща 5 момчета, навести домовете на хората за здраве и берекет.

  • Лазаруване – на Лазаров ден, деца от доброволческата група към читалището – 6 момиченца на възраст от 5 до 10 години, посетиха домовете на хората и пяха песни за здраве.

  • 19 Февруари - Рецитал и поднасяне на венци пред Чорбаджийската воденица в селото.

  • 1 Март – тържество по повод Деня на самодееца и баба Марта – програма и раздаване на мартенички изработени от доброволците в Занимателницата.

  • 3 Март – рецитал и поднасяне на венци пред паметника на загиналите за свобода.

  • 8 март – проведено тържество съвместно с Пенсионерския клуб

  • 1 Юни – тържество (съвместно с Кметството) за всички деца на селото с много игри, забавления и торта.

  • 6 и 22 Септември – рецитал и поднасяне на венци пред паметника на загиналите за свободата.

  • 25 Декември – разнасяне на коледни подаръци по домовете с дядо Коледа и Снежанка.

  • Коледен концерт – концерт с вход свободен, организиран за цялото село. Участие взеха всички самодейни танцови и певчески групи към Читалището, както и настоящи и бивши възпитаници на училище „Георги Бенковски”. Концертът завърши с томбола.

Проведени бяха и 2 броя форми на работа с книгата - литературни четения. Една среща с децата от детската градина с цел запознаване с библиотеката и четене на детски книжки. Една среща с деца от 6-ти клас и запознаването им с различни енциклопедии.

Музей

Музеят в селото също имаше голяма посещаемост. През изминалата година в него бяха заснети материали за различни институции от БНТ, БТВ, Военна телевизия. Някои от посещенията бяха във връзка със Знаме №9 от четата на Бенковски. Имаше организирано посещение на група деца от Велико Търново. Музеят се радваше на интерес и по време на годишния събора в селото.



4. Организационна дейност

Настоятелството при читалището работи усърдно и отговорно за решаването на текущите задачи, които са стояли на преден план, касаещи художествената дейност, библиотечната, организационната и финансовата дейност. За периода са проведени 14 заседания на читалищното настоятелство. Въпросите, които сме обсъждали, са на теми - организационни – за отчетно събрание, за финансови отчети, относно участия на самодейните състави и организирането на различни мероприятия. Бяха свикани и редица извънредни събрания целящи решаването на съдбата на Оригиналното Знаме №9 от четата на Г. Бенковски. В крайна сметка, след много емоционални сблъсъци между местното население и читалищното настоятелство и след редица дискусии по темата бе взето решение от мнозинството читалищни членове – оригиналното знаме да бъде дарено на Националният Военно Исторически Музей. Даряването на знамето стана на официална церемония пред Музея. По време на церемонията, в знак на признателност, НВИМ дари масивен бюст на Георги Бенковски. До няколко месеца предстои и получаванто на копие от оригиналното Знаме №9, с което местните жители да продължат да пазят жива историята му и да я предават на поколенията.

На 08 Април 2016г Читалището е вписано в Регистъра за юридическите лица с нестопанска цел при Ловешкия Окръжен Съд.

На 15 Април 2016год, НЧ „Христо Смирненски 1925г” е вписано от Минестерството на културата в регистъра на народните читалища под №372.

През 2016год. с Удостоверение №881 от 15 Август , Библиотеката е вписана в публичния регистър на Министерството на културата на основание чл. 10 ал.1 от Закона за обществените библиотеки.

През 2016 год бе изготвен проект „Обновяване и модернизация на НЧ ”Христо Смирненски 1925год.” по Мярка 7”Основни услуги и обновяване на селата в селските райони”, Подмярка 7.2 „Инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички видове малки по мащаби инфрастуктури ” от програма за развитие на селските райони 2014-2020год.



5. Събиране и разпространяване на знания за родния край

Събираме снимков материал от стари снимки, отразяващи живота на селото от миналото. Същият се обработва, скенира и запазва в архива на читалището. Дейността продължава.



6. Партньори

Ръководството на Читалището поддържа връзка и с местни благодетели. Те предоставят безвъзмездна помощ и средства за нуждите на Читалището. Партньори в дейността на читалището са училището и пенсионерския клуб, с които провеждаме съвместни мероприятия.



В заключение: В своята дейност читалището се ръководи от нормативните документи в Закона за Народните Читалища, Наредба за опазване на библиотечните фондове и Закона за счетоводството. Стреми се да изпълнява основните текущи и стратегически планове изготвени на базата на тези нормативни документи. Осъществените мероприятия доказват това. Най-важния фактор в нашата работа са потребителите и затова мероприятията са насочени към тях и към техните потребности. Оценка за изпълнението им е отношението на хората към институцията Читалище. Тяхната активност, изразяваща се в посещенията и участията им в различните мероприятия доказват, че тя е добра.Разбира се , има какво да се желае. Читалищните работници със своето отношение към работата и компетентността си са в състояние да работят още по-усърдно за едно устойчиво, съвременно и необходимо развитие на читалищната дейност. За това са необходими не само желание и способности, но и повече финансови средства за по-доброто им осъществяване. Защото Читалището е мястото където се съхранява и популяризира българската духовност.

Докладът е обсъден и приет на заседание на настоятелството с решение №1 от 10.02.2017г.

Изготвил:



/Петя Василева-секретар/
Каталог: images -> karta -> 2017
2017 -> Отчет за изразходените средства през 2016 Г. Закупуване на 2 шатри и 3 комплекта маси и пейки 674 лв
2017 -> Народно читалище “искра 1898 г.” село калейца, община троян
2017 -> Програма за дейността на читалището през 2017 Г. Основна цел
2017 -> Доклад за дейността на нч "христо смирненски 1935" пловдив през 2016 година
2017 -> Национална изложба конкурс "Трифон зарезан" февруари 2017, Сунгурларе. Международен конкурс на тема „С очите си видях бедата",април 2017, мон, София. Национален конкурс „Възкресение Христово", одк варна, април 2017
2017 -> Програма за дейността на Народно читалище "Светлина-1952"- с. Света Петка 2017 г. Основни приоритети
2017 -> Народно читалище"Христо Ботев"-1931г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница