І. Информация за контакт с възложителя



Дата24.10.2018
Размер277.5 Kb.
#96302
Информация за преценяване на необходимостта от ОВОС

Обект: Изменение на инвестиционно предложение за изграждане на един брой вятърен генератор с мощност до 3.00MW с височина на кулата до 119м и роторен диаметър до 112м в ПИ №23769.52.116 /част от ПИ №23769.52.34/, в землището на с.Дропла, Община Балчик.

Настоящата информация, е като част от искане за преценяване на необходимостта от ОВОС на изменение на инвестиционно предложение за изграждане на един брой вятърен генератор с мощност до 3.00MW с височина на кулата до 119м и роторен диаметър до 112м в ПИ №23769.52.116 /част от ПИ №23769.52.34/, в землището на с.Дропла, Община Балчик е разработена на основание чл.6 на Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда на инвестиционни предложения за строителство, дейности и технологии (ДВ 25/2003 с изм. и доп.)


І. Информация за контакт с възложителя



  1. Възложител: „Лонг ЕМ” ООД

  2. С адрес: гр.Каварна, ул.”Андрей Василев-Амира” №38, ет.4, ап.11

  3. Пощенски адрес за кореспонденция: гр.Варна, кв.Чайка, бл.196, ет.2, офис3

  4. Телефон, факс и e-mail: 052/622650, 0896/889752

  5. Лице за контакти: инж.Диана Тодорова Петкова


ІІ. Характеристика на инвестиционното предложение

1. Резюме на предложението
Инвестиционното предложение предвижда изграждането на изграждане на един брой вятърен генератор с мощност до 3.00MW с височина на кулата до 119м и роторен диаметър до 112м в ПИ №23769.52.116 /част от ПИ №23769.52.34/, в землището на с.Дропла, Община Балчик.

Екологичната характеристика е изготвена в съответствие с чл.81, ал.1, т.2 от Закона за опазване на околната среда и следва изискванията на Приложение 2 от наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието на околната среда.

Предвидено е строителство на една вятърна турбина с мощност до 3.00MW. Височината на кулата ще е до 119м., а роторния диаметър до 112м. Крилата са изработени от фибростъкло, полиестер и епоксидно насмоляване.

Площадката , на която ще се реализира ИП е в ПИ №23769.52.116, в землището на с.Дропла, община Балчик и представлява земя със сменено предназначение с НТП за електроенергийно производство. Площта върху, която ще се реализира ИП е 1065 кв.м. и отстои на 1020 м. западно от регулацията на с. Дропла.


2. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение
Вятърът, като енергоизточник, се оказва привлекателен поради няколко причини. Има го в изобилие, „безплатен” е, практически е неизчерпаем източник на енергия, не води до замърсяване и до климатични аномалии. Накратко, притежава качества, с които нито един от традиционните енергийни източници за производство на електричество не може да се похвали.

Тласък за развитие на вятърната енергия в Европа е и загрижеността за глобано затопляне. Вълната от рекордни горещини през лятото на 2003 година, която съсипа реколтите и бе посочна за повишената смъртност през сезона /35 000 души/, също подтиква към подмяна на фосилните с чисти енергийни източници.

Разбира се , има природозащитници, които са противници на вятърната енергетика, независимо, че тя има очевидни еко преимущества. Основните проблеми, които те поставят , за шума и защитата на птиците, но те са решени по съвременни начини.

Енергоконсумацията расте в глобален мащаб, особено подчертано в Китай и в Индия, където засиленото търсене в техните бързоразвиващи се огромни индустриални сектори доведе в най-голяма степен до трайно, над 50%-но покачване на цената на суровия петрол през последните години.

Казаното се отнася не само за конвенционалните енергопроизводства, но и още повече – от възобновяеми енергийни източници. Не на последно място – много важна роля в развитието на световната енергетика има и петролната криза, разразила се през последните години. При подобна криза в САЩ преди 30 години един галон бензин на дребно струваше един долар. Сегашната криза доведе цените за галон до над 3 долара. Въпреки акумулираната инфлация през годините , очевидно е , че цените на петролните продукти растат, не само поради силния дефицит на фосилни горива, но и поради тенденцията за увеличаване на печелбите в петролния бизнес, което е резултат и на глобализацията в отрасъла и на нарасналия риск от въора.ъжени конфликти и тероризъм.

Посочените тенденции се развиват паралелно с ускоряващо се замърсяване на околната среда. Затова , не случайно ръстът на екологичнота ветроенергетика в световен мащаб е най-голям в сравнение с другите енергийни направления през последните години.

Пред бъдещото развитие на енергийния сектор в Евросъюза стоят две големи предизвикателства:


  • Едното е нараствъщият дефицит на енергоресурси;

  • Второто е проблемът с увеличаването на отделяните парникови газове, въпреки всеобщата световна загриженост и поетите ангажименти от Протокла в Киото.

Възобновяемите енергийни източници са ефективно решение и на двете предизвикателства. Бълария е вече част от Евроенергийната система и всички и Евроенергийни проблеми са вече много по-близо до нас. С приемането на страната ни за равноправен член на Европейския съюз, по силата на договорите , които бяха подписани след 01.07.2007год., пазарът се освободи за всички потребители на електроенергия. А при растящата консумация на електро енергия в Европа, задълбочаващия се дефицит на фосилни енергоресурси, и принудата за ограничение на парниковите газове, неминуемо ще се покачва цената на електронергията, включително и тази добивана от ветропаркове. В сравнение с другите видове ВЕИ, ветроенергийните инвестиции имат най-бърза възвръщаемост. А увеличаването на енрготехническата ефективност на ветроинсталациите още повече ще увеличи рентабилността на лектропроизводството от безплатната енергия на вятъра.

3. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности
Площадката за изграждане на ветроцентралата се намира в землището на с. Дропла, община Балчик. Съгласно регистъра на земеделските земи, гори и земи на Служба по кадастъра – Добрич, имот с № 23769.52.116 (част от ПИ №23769.52.34) е урбанизирана територия с начин на трайно ползване – за електроенергийно производство.

За осъществяване на ИП е извършена частична промяна на предназначението на земята като останалата площ е запазена като земеделска земя.

Реализацията на ИП е в съответствие с действащите устройствени планове за региона.
4. Подробна информация за разгледани алтернативи
По отоншение на местоположението на вятърния генератор, предмет на инвестиционното предложение, са разгледани няколко алтернативи, ограничени в рамките на собствеността. От тях на база комплексен анализ е избрано разглежданото местоположение. Неговите предимства са свързани със следните съображения:


  • Алтернативи по отношение на ситуационните решения;

  • Алтернативи по отношение на конструктивните решения;

  • Алтернативи по отношение на технологичните решения;

  • Алтернативи за капацитет;

  • Алтернативи по отношение на експлоатацията;

  • Нулева алтернатива.

Нулевата алтернатива ще озанчава, че теренът отреден за изграждане на ветроенергийната централа в с.Дропла, община Балчик да остане незастроен, а потенциалния източник на възобновяема енергия – неизползван.

По-добрата алтернатива от гледна точка на екологичните и социално-икономическите условия в района е реализацията на инвестиционното предлоение.



5. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството.
Реализацията на предложението ще се осъществи върху урбанизиран терен , в ПИ №23769.52.116, в землището на с.Дропла, община Балчик, област Добрич, съгласно приложена към настоящото искане скица.

Общата площ, необходима за изграждането е 1065 кв.м.

По време на строителството на са необходими допълнителни площи.



  1. Описание на основните процеси /по проспектни данни/, капацитет

Вятърните генератори се разполагат по местата, където практическата скорост на вятъра е над 5.5 м/с (20 км/ч ), като се предпочитат места с постоянен през годината вятър без чуствителни флуктуации и силни моментни пориви. Според скоростта на вятъра (над 10 м височина) благоприятните условия за получаване на електроенергия са от 5.8 м/с до 8.5 м/с, а особено добрите са от 8.5 м/с до 11 м/с.

Съществуват и разработки на турбини, работещи достатъчно ефективно и при по-ниски скорости на вятъра.

Намаляването на загубите от турбулентност и увеличаване на КПД при вятърни стенции се постига с провилно разполагане на генераторите. При наличие на достатъчна площ турбините се разполагат на разстояние 3 до 5 пъти диаметъра на ротора, перпендикулярно на преобладаващите ветрове или на разстояние 5 до 9 пъти диаметъра на ротора при посока на преобладаващите ветрове.

Въпреки, че са доста ефективни в сравнение с останалите ВЕИ, вятърните турбини могат да достигнат максимално около 60% КПД / според предварително планираната електрическа мощност.

Основните процеси по създаване на обекта са проучване и проектиране, строителство и експлоатация. През строителния период ще се извършват земни и насипни работи, бетонови работи(кофражни, армировъчни, бетонови ), монтажни работи. Хумусният пласт ще се изземе на дълбочина до 30 см.



7. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура.
Предвидено е изграждането на една вятърна турбина с височина на кулата до 119м и роторен диаметър до 112м. Достъпът до площадката се извършва по обособен в ПУП-ПЗ път, осигуряващ достъп до полския път, собственост на общината. До имота се стига по общински път, който удовлетворява изискванията за монтажа и експлоатацията на съоръженията.

Вътрешните площадки и пътищата до фундамента са необходими за осигуряване на достъп за необходимия транспорт за ремонт и поддръжка на турбината.

Не се предвижда изграждане на нови пътни връзки.


8. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.
Изгарждането на ветроенергийната станция следва да се извърши в рамките на 12 месеца. Работната проектна документация се изработва за около 6 месеца. Разрешение за строеж – около 6 месеца. Договаряне и доставка на оборудване – около 9 месеца. Строитлство около 6 месеца. Монтаж и пуск – около 2 месеца.

По време на експлоатацията на обекта трябва да има разработени : План за мониторинг, План за аварийно действие, Инструкции за експлоатации.

На етап предпроектни проучвания няма разработена програма касаеща закриването на обекта и следващо изплозване на площадката.

9. Предлагани методи за строителство
Разчистената площ трябва да е свободна от трайна разстителност, но не е задължително да бъде гол терен. Изграждането на фундамента ще се извърши монолитно, чрез изливане на бетон. Възможно е извършването на рекултивация и използването на част от изкопните земни маси за обратен насип.

Строителството се извършва по класическия способ с използване на механизация и ръчни методи. На обекта няма да се извършват взривни и пробивни работи.

По експертна оценка на база изпълнени аналогични обекти общата продължителностп на строителствато е от порядъка на 4-5 месеца без прекъсване.

Необходимата механизация за изграждане на обекта е:



  • челни товарачи;

  • булдозери;

  • багер хидравличен;

  • автосамосвали;

  • автобетоновози;

  • автокран;

  • бордови автомобили;


10. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията
Ветровите условия в България се отличават с голямо разнообразие, обусловено както от динамични, така и от физико-географски фактори. Направените изследвания на енергийния потенциал на вятъра показват, че в страната съществуват обективни възможности за развитието на вятърната енергетика.

Въз основа на параметрите на ветровия потенциал, както и на същестуващите социално икономически условия , на територията на България се очертават три зони по отношиние на разполагане на вятърни съоръжения.



I-ва зона (малкомащабна ветроенергетика)

Обхваща равнинните части на Дунавската равнина и Горнотракийската низина, високите полета на западна България и долините на Струма и Места, а също и високите полета на Западна България.


I-ва зона (малкомащабна ветроенергетика)

Включва Черноморското крайбрежие и Добруджа, ивица с малка ширина па дунавския бряг и откритите места в планините с надморска височина до 1000 м.


I-ва зона (малкомащабна ветроенергетика)

Включва откритите планински била над 1000 м. надморска височина и издадените в морето части от сушата (нос Kалиакра и нос Емине).


Производството на електрическа енергия в България се базира главно на изкопаеми горива (основно нискокалорични лигнитни въглища), атомна енергия и хидроенергия. Класическите енергийни ресурси на страната са незначителни. Възобновяемите източници на енергия представляват една елтернатива за развитието на една неизчерпаема, екологично чиста енергия.
Реализацията на инвестиционното предложение (етап строителство) не е свързана с използването на значителни количества природни ресурси.
11. Отпадъци, които се очаква да се генерират – видове, количества и начини на третиране
Отпадъците, които се получават в процеса на строежа и експлоатацията на обекта са:

Отпадъци от строителството:

  • почва и камъни – извършените изкопни работи ще са в обем, както следва:

При полагането на фундаментите на вятърната турбина – 150 куб.м. на площ от около 50 кв.м. Точното количество ще бъде изчислено при разработване на баланса на земните маси в работния проект.

Отпадъци при експлоатацията:

  • масла от работата на турбината - работните масла се отделят в много малки количества на голям период от време и ще се предават на фирми, имащи разрешителни за събирането и третирането им.



12. Информация за разглеждани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда
Основното въздействие върху околнат среда може да бъде свързано с предназначението на обекта – производство на електрическа енергия. Реализирането на инвестиционното предложение ще има минимално отрицателно въздействие върху околната среда при строителството и експлоатацията на ветроенергийната станация.
13. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчни води):

Целта на възобновяемия източник е производство на електрическа енергия. Законово ще бъде осигурено изкупуването от електроразпределителното дружество на цялата произведена електроенергия. Не се предвижда изпомпването на вода или друг вид преобразуване на получената механична енергия от вятъра.



14. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение
За реализиране на инвестиционното предложение е необходимо да се извърши:

  • Издаване на разрешение за строеж. Заданието за проектиране включва следните данни и документи: - виза за проектиране, - геоложка, сеизмоложка и геотехническа характеристика на района, - подробно изследване на климатичните особености, скорост, посока и периодичност на вятъра.

Проектирането включва изработването на идеен проект, технически/работен проект, План за безопасност и здраве, Проект на съоръженията за присъединяване към ел.мрежата, както и съответните съгласувателни писма към частите на работния проект, издадени от съответните оторизирани органи (Е.ОН, РИОКОЗ, ПАБ и др.)
15. Замърсяване и дискомфорт на околната среда
Първоначално монтираните през 80-те години вятърни турбини са били много шумни и са наложили изтеглянето на вятърните паркове на няколко километра от жилищни сгради. Намаляването на аеродинамичния шум е проблем, с който производителите вече са се справили, като са намалили дебелината на задната част на крилата ( с профил на самолетни), сменила са материала и конструкцията им, както и са осигурили и активното им направление срещу вятъра. Това осигурява избягването на т.нар. „вятърна сянка” и резките промени в оборотите на турбината, а от там и импулсивните шумове и вибрации. Едновременно с това са обезшумили и редукторната кутия, при което турбините могат да се монтират и в по-голяма близост до жилижни райони. При съвременните конструкции на опериращи вятърни паркове на разстояние от 250м – 300м нивото на шума отговаря на еквивалентни нива от 34 – 45 dB(A), което е под шума на автомобил от 40 к.с. на разстояние 100 м.

16. Риск от инциденти
Рискът от инциденти е свързан главно с увеличаване на оборотите на вятърните турбини при силен вятър или възникване на електрически аварии по преносната мрежа. Турбините са оборудвани с аеродинамична и механична спирачна система. Максималната скорост на вятър, при която съоръженията могат да издържат е 62,2 м/сек. Описани са и случаите на обледяваие на крилата и промяна на профила при ниски температури я влага. Съоръженията спират дейността си при екстремни ситуации и се пускат в експлоатация след подробен контрол на състоянието .на отделните части.

Опасна за престой е зоната в радиус от 25 м около фундамента на турбината от механичното въздействие от въздушните турбини.

По време на експлоатацията на въздушни електропроводи с номинално напрежение 110kV, въздействието върху компонентите на околната среда се изразява в повишаване стойностите на естественото електромагнитно поле, следствие наслагването на променливо електромагнитно поле с честота 50 Нz, промяна нивото на шума в района следствиена шума от електропровода към естествения фон и при определени условия индуцирането на вибрации и трептения. При ВЛ 20 kV няма превишаване на пределно допустимите нива на физичните фактори. Преминаването на такива електропроводи в населените места е разрешено от съществуващото законодателство. Въздушните електропроводни линии не оказват силно отрицателно въздействие върху видимата естетическа среда на природата.
III. Местоположение на инвестиционното предложение
1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа
Теренът за изграждане на ветрогенераторите е разположен западно от с. Дропла, община Балчик и представлява земя със сменено предназначение с начин на трайно ползване за електроенергийно производство.

За реализация на инвестиционното предложение ще се използва имот с №23769.52.116 с площ на промененото предназначение 1065 кв.м. в землището на с.Дропла,община Балчик.





2. Съществуващи ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи.

Собствеността върху имота е придобита чрез закупуване на земята по силата на Нотариален акт № 71/30.05.2008 г.


3. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове
Теренът е разположен западно от с. Дропла и представлява земя с променено предназначение с НТП за електроенергийно производство. За реализация на инвестиционното предложение ще се използва имот с №23769.52.116 с площ на промененото предназначение 1065 кв.м. в землището на с. Дропла, община Балчик.
4. Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони, около водоизточниците и съораженията за питейно-битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди и др.; Национална екологична мрежа.
Районът не е защитена територия но смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ). Най-близко разположената ЗЗ е: защитена зона за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна „Крайморска Добруджа”, с код BG0000130.
В защитена зона „Крайморска Добруджа” особена роля играят тесните ивици от полустепни тревни съобщества, широколистните дървесни видове, особено концентрирани в полезащитените пояси, сред обширна площ от орна земя. Освен, че е като съхраняваща важни местообитания, зоната има значение и като "коридор" (направление североизток - югозапад) за мигриращите птици.

Реализирането на инвестиционното предложение не засяга местообитания и видове, които се опазват в защитена зона BG0000130 „Крайморска Добруджа”, включително и върху единственият вид растение - Емилипопово прозорче /Potentilla emilii-popii/, което е включено в приложение ІІ на Дир.92/43 ЕЕС.

Не се очакват значими въздействия, които могат да повлияят негативно върху изпълнение на целите на опазване и състоянието на местообитанията и видовете.

С трайни нарушения и неизползваеми ще бадат само териториите предвидени за изграждане на основите на кулите. Ще бъде отнет хумусния слой. В прилежащите тиритории – предвидени за работни площадки ще бъде увредена растителността и до известна степен хумусния слой на почвата. Тези въздействия са локализирани изцяло извън защитените зони и няма вероятност да окажат влияние върху предмета и целите им.

Като цяло, територията в района на инвестиционното предложение е значително антропогенизирана. При експлоатацията няма да се формират отпадъчни продукти и опасни вещества, които да имат негативно въздействие върху околната среда.
Местоположението на имота и подхода към него са извън границите на защитените зони и при строителството и експлоатацията не се очаква пряко въздействие върху целите им на опазване, които са следните:

- Запазване на площта на природните местообитания и местообитанията на видове и техните популации, предмет на опазване в рамките на защитената зона.

- Запазване на естественото състояние на природните местообитания и местообитанията на видове, предмет на опазване в рамките на защитената зона включително и на естествения за тези местообитания видов състав, характерни видове и условия на средата.

- Възстановяване при необходимост на площта и естественото състояние на приоритетни природните местообитания и местообитанията на видове, както и на популации на видовете, предмет на опазване в рамките на защитената зона.

Инвестиционното предложение не засяга защитени територии и буферни зони и не контактува пряко с тях. То не оказва никакво негативно въздействие върху защитените територии,

По предварителни проучвания в границите на избраната територия, обект на оценката, не попадат области на КИН.


4а. Качеството на регенеративната способност на природните ресурси
Енергията от вятъра спестява използването на изкопаеми горива, не е свързана с производство на СС2, серни окиси, прах или други замърсители на въздуха. Производството й не е свързано със съхраняване на опасни вещества, генериране на отпадъци или други скрити странични ефекти (като ядрена енергетика).

Възстановяването на състоянието на околната среда след преустановяване дейността на вятърните турбини е свързано само с демонтиране и отстраняване на фундаментите.


5. Подробна информация за всички разглеждани алтернативи за местоположение
От гледна точка на местоположение на ветроенергийните генератори, алтернативите са по отношение на:

  • възможните допустими разстояния между тях;

  • миграционния път на птиците "via Pomtica";

  • запазването на разнообразието на растителните съобщества на територията;

  • безконфликтното вписване на генераторите в ландшафта.

Алтернативи са възможни и по отношение на инсталираната мощност на ветрогенераторите и оттам социално - икономическата значимост на тези алтернативи. Разбира се съществува и "нулева алтернатива", която трябва да бъде разгледана наравно с възможните начини за осъществяване на инвестиционното предложение.

Що се касае до алтернативи за производство на енергия от възобновяеми източници (добив на енергия от ВЕЦ, биомаса, слънчева енергия) може да се посочи, че за региона при наличие на значителния естествен възобновяем природен ресурс вятъра, те са неприемливи.


IV. Характеристики на потенциалното въздействие (кратко описание на възможните въздействия вследствие на реализацията на инвестиционното предложение)
1.Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферният въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови паметници на културата, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различни видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници - шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми:
Експертните наблюдения на обекти, аналогични с представеното инвестиционно намерение, доказват, че влиянието на изгражданите ветрогенератори няма да окаже негативно влияние върху следните компоненти на околната среда: въздух, климат, води, геоложка основа, земи и почви, растителност, ландшафт, културно - историческо наследство, отпадъци, опасни вещества, здравно - хигиенни аспекти на околната среда.
Ландшафт.

Ветрогенераторните съоръжения ще създадат един постоянен и нов за България ландшафт. Те ще доминират в околния ландшафт, което в някои случаи се дефинира като "визуално замърсяване". Обективно оценено, с така изменения облик на средата се стига до създаване на нов облик, т.е. до нов вид ландшафтна местност. Тя по своето съдържание и визия се отличава от останалата територия и нейната оценка в най - голяма степен зависи от пространственото й въздействие върху хората. Подобен вид оценки имат субективен характер, но в случая може да се подходи в две основни направления.

Първото е свързано с мащаба на преобразуване облика на ландшафта, със задължително отчитане на обществената потребност и значение на подобен род обекти. Тази постановка в най - голяма стенен може да се отнесе към хората, които живеят в близост до ВЕП, тъй като за тях работата на турбините ще има не само екологичен, но и значим икономически ефект. В случая може да се говори само за визуално-негативни външни ефекти. Тези ефекти, обаче, съизмерени с положителните еколого - икономически ползи са напълно пренебрежими.

Второто направление се отнася до субективно - емоционалния комфорт на преминаващите през или в близост до обекта и тякната оценка на възприятията им за визуално - естетическите качества на новите техногенни елементи на ландшафта. Показано е, че при равни топографски условия, обозримост и визуално съдържание в даден обект, решаващо за оценката е индивидуалната способност за възприятие.

Няма данни за промяна в здравословното състояние на населениего при експлоатацията на подобен вид обекти.
Разстителен и животински свят

Сегашното състояние на съществуващата растителност се определя главно от два тила фитоценози. Първият и най широко разпространен тип фитоценози са агрофитоценозите (обработваемите земеделски площи), които са възникнали върху мястото на бивши горски, дъбови насаждения, Върху тези територии, които сега изцяло се използват за селскостопански култури, се засаждат главно житни видове, соя, цвекло, кориандър и др. Същественото е, че бъдещата експлоатация на ветроенергийния парк няма да попречи на основното й предназначение - земеделски площи. Втория тип фитоценози са представени от създадените тук преди близо 50 години ветрозащитии растителни пояси.

Главните дървесни видове, от които са изградени поясите и които заемат първия етаж на насажденията са дъбове Quercus (летен-Quercus pedunculata , зимен-Quercus sessiliflora, космат-Quercus pubescens, червен-Quercus rubra и цер-Quercus cerris). В поясите се отчита още участието на: акация ( Rubinia pseudoacacia), гдедичия ( Gleditschia triacanthos), полски ясен ( Fraxinus oxycarpa), дребнолистен бряст (Ulmus minor), орех (Juglans regia) и други.

В най-долния етаж на поясите са настанени значим брой храстови видове. Те са представени предимно от смрадлика (Cotinus coggygria), миризлива върба (Elaeagnusangustiflora), птиче грозде (Ligustrum vulgare), люляк (Syringa vulgaris), чашкодрян (Euonymus europeus), аморфа (Amorpha fruticosa),черен бъз (Sambucus) и други.

Територията предвидена за реализация на инвестиционното предложение обхваща два основни биотопа. Това са обработваеми площи с монокултури и изкуствено засадените полезащитни пояси. Постоянните видове от животинския свят са твърде ограничени. Гнездящите птици в поясите са 37 вида, а в агроценоза техния брой е едва 7 вида.

Теренът се намира извън места по проекто НАТУРА 2000, което го характеризира като подходящ за изграждане на ветерогенератори и с нисък коефициент на риск за птиците и местообитанията.
2.Въздействие върху елементи на Националната екологична мрежа, включително и разположините в близост до обекта на инвестиционното предложение
Най-близко разположената зона от мрежата НАТУРА 2000 е "Крайморска Добруджа" (ВС0000130).
3.Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно- и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно):

Като цяло инсталациите имат няколко ефекта върху околната среда - главно по


отношение на хармоничността със средата и по същество са с локално въздействие. Много
от ефектите могат да се намалят - основни пречки досега бяха шумът, визуалният ефект, в
повече или по-малка степен електромагнитните смущения, нарушаване на местообитанията на птици и животни, използване на земята и др. С развитието на технологиите, както и чрез подходящи механизми на регионално планиране и стриктно лицензиране, тези проблеми могат да бъдат разрешени.

Построяването на вятърни станции върху земеделска земя не с свързано с унищожаването на почвения слой (с изключение на стъпките за фундаментите) или преустановяването производството на земеделска продукция. Възстановяването на състоянието на околната среда след преустановяване дейността на вятърните турбини е свързано само с демонтиране и отстраняване на фундаментите.


4.Обхват на въздействието - географски район; засегнато население; населени места (наименование, вид - град, село, курортно селище, брой жители и други.)

Въздействието ще е основно върху част от населението на с. Дропла. Това въздействие ще е визуално, т.к. според становището дадено от РИОКОЗ - Добрич /изх. № РД-3718/09.07.2008г., терена е равнинен и се предполага, че мачтите на ветрогенераторите ще се виждат от най-близко разположените къщи.


5.Вероятност на поява на въздействието:

Постоянна.



6.Продължитерност, честота и обратимост на въздействието:

Продължителността на въздействието зависи от времето на експлоатация на съоръженията.


7.Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение,
свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните
отрицателни въздействия върху околната среда

Практическите мерки са свързани, както следва:

  • боядисване на турбината в подходящ цвят, като се съблюдават нормативните изисквания за морско и въздушно навигационно маркиране;

  • съобразяване на графика за монтаж с чувствителните периоди на жизнения цикъл (размножаване, отглеждане на малките и т.н.);

  • при техническата поддръжка маслата на ветрогенераторите да се подменят от специализирани екипи, така че да се гарантира отсъствие на замърсяване на околната среда;

  • възможност за сравнително бързо спиране на ветрогенератора при установяване на опасност от навлизане на птици в района на вятърния парк.

8. Транеграничен характер на въздействието:

Няма.



Дата:................. Възложител:.....................................




Каталог: files -> info pages
info pages -> Възнагражденията на Секционните избирателни комисии ще се изплащат на 11 и 14 ноември 2011 г
info pages -> Кметства в общината Телефонен код Служебен телефон
info pages -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
info pages -> Технически спецификации технически изисквания за безоловен бензин а – 95Н
info pages -> Програма за развитие на читалищната дейност в община град добрич 2015
info pages -> Технически спецификации охраната на общинските обекти чрез охранители
info pages -> Технически спецификации охраната на общинските обекти чрез охранители
info pages -> Програма за опазване на околната среда 2016 2020 г. Общинска програма за опазване на околната среда 2016 2020 година


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница