I общи положения Ч



Дата25.10.2017
Размер118.87 Kb.
#33161
НАРЕДБА

за условията и реда за платено и безплатно паркиране на моторни превозни средства на територията на Община Бургас, определена като зона

Раздел I

Общи положения

Чл. 1. Наредбата урежда условията и реда за платено и безплатно паркиране на територията на Община Бургас в зоната, определена със заповед на кмета, както и издаването на стикери и карти.

Чл. 2. Кметът на Община Бургас със заповед въвежда в експлоатация райони, пътища и части от пътища, определя временни и постоянни ограничения при паркиране, съгласно предоставените му по закон правомощия, съобразно схеми, приети от Общинския съвет. По същия ред се извършва и закриването на участъци и улици от зоната.

(2) Със заповед кметът има право да ограничи временно – за срок до 14 дни, частично или цялостно, достъпа до райони, пътища и части от пътища от зоната, в случаи на провеждане на заявени по съответния ред мероприятия от частен или обществен характер.



Раздел II

Режим на платено паркиране

на моторни превозни средства (МПС)


Чл. 3. (1) Общинският съвет определя зона за платено и безплатно паркиране на МПС, с допустима максимална маса до 2.5 т. и на автобуси до 12 пътнически места, в определени дни на седмицата, часове на денонощието, на райони, пътища и части от пътища, публична общинска собственост както следва:

В централна градска част със следните граници:



  1. ул. „Христо Ботев”;

  2. бул. „Сан Стефано” (от ул. „Христо Ботев” до бул. „Демокрация”);

  3. бул. „Демокрация” (от бул. „Сан Стефано“ и ул. „Цар Симеон І”);

  4. ул. „Цар Симеон І” (от бул. „Демокрация” до ул. „Княз Александър Батенберг”);

  5. ул. „Княз Александър Батенберг”;

  6. пл. „Царица Йоана”;

  7. паркинга на източния вход на ЖП гара;

  8. паркинга на южния вход на ЖП гара;

  9. бул. „Иван Вазов” ( от ул. „Цар Петър”, до ул. „Гладстон”);

  10. ул. „Гладстон” ( от бул. „Иван Вазов”, до ул. „Фердинандова”);

  11. ул. „Фердинандова”, (от ул. „Христо Ботев” до ул. „Цар Калоян");

  12. ул. „Цар Калоян" (от ул. „Фердинандова" до ул. „Св. Климент Охридски");

  13. ул. „Цариградска" (от ул. „Цар Калоян" до ул. „Ивайло");

  14. ул. „Ивайло" (от ул. „Фердинандова" до ул. „Св. Климент Охридски");

  15. ул. „Цар Калоян"(от ул. „Фердинандова" до ул. „Св. Климент Охридски");

  16. ул. „Александър Велики“ (от ул. „Цар Калоян“ до ул. „Ивайло“);

  17. ул. „Адам Мицкевич“

(2) Такса за паркиране, в определената в ал. 1 зона, се заплаща в работни дни и обхваща часовете от 09:00 до 20:00 часа и в съботни неработни дни от 09:00 до 14:00 часа.



Чл. 4. Зоната за платено паркиране се обозначава с неподвижен пътен знак, представляващ информационна табела, в който са посочени условията за паркиране на МПС в зоната, размера на таксата за паркиране, начина на заплащане и принудителните мерки, прилагани съгласно ЗДвП.

Чл. 5. (1) Общинският съвет определя размера на таксите, които се заплащат за паркиране.

(2) Заплащането на таксите в зоната се извършва по един от следните начини:

1. С талон, върху който трайно се отбелязва началния момент на паркирането, чрез задраскване или перфориране на годината, месеца, деня, часа и минутите. Талонът се поставя зад предното обзорно стъкло на автомобила от страната на водача на видимо място, даващо възможност за осъществяване на контрол.

2. Чрез изпращане на кратко текстово съобщение на номер, посочен в пътен знак – информационна табела, описана в чл. 4.

3. С билет от паркинг автомат, поставен зад предното обзорно стъкло от страната на водача, на видимо място, даващо възможност за осъществяване на контрол.

(3) Освобождават се от такса по ал. 1 обозначени моторни превозни средства със специален режим на движение на:



  1. Спешна медицинска помощ;

  2. Териториални звена „Пожарна безопасност и защита на населението“;

  3. Главни и областни дирекции на МВР;

  4. Служба „Военна полиция“;

(4) Освобождават се от такса по ал. 1 автомобилите, собственост на Община Бургас, електромобилите и двуколесните МПС.

(5) Освобождават се от заплащане на такса по ал. 1 удостоените със звание „Почетен гражданин на гр. Бургас”, като това право те ползват след представяне на диплом – грамота за звание и свидетелство за регистрация на моторно превозно средство, удостоверяващо лична собственост или договор за лизинг.



Раздел III

Режим на платено паркиране на МПС – служебен абонамент

и карта за паркинг автомати

Чл. 6. (1) На райони, пътища и части от пътища – общинска собственост, в рамките на специално обозначени за това места, може да се въвежда режим на платено паркиране „Служебен абонамент”, за което се заплаща такса в размер, определен от Общинския съвет.

(2) На райони, пътища и части от пътища – общинска собственост може да се въвежда режим на платено паркиране „Карта за паркинг автомат“ за търговци, по смисъла на Търговския закон, лица упражняващи свободна професия, нотариуси и частни съдебни изпълнители, вписани в съответните регистри, съгласно действащото законодателство на територията на Република България и ползващи собствени или наети имоти в територията на зоната.


Чл. 7. В границите на зоната се допуска платено паркиране „Служебен абонамент“ в работни дни, в часовете от 09:00 до 20:00 часа, и в съботни неработни дни от 09:00 до 14:00 часа. Местата за „Служебен абонамент” се определят от общинския съвет с одобряване на схемата.

Чл. 8. (1) За ползване на режим на платено паркиране „Служебен абонамент”, по чл. 6, ал. 1 и карта за паркинг автомати по чл. 6, ал. 2, заинтересованите лица подават заявления до директора на ОП „Транспорт”, надлежни документи за вписване в съответния регистър и документ за собственост или договор за наем.

(2) След разглеждане на заявленията по ал. 1 и при наличие на свободни места в схемата по чл. 3 от Наредбата, лицата подали заявления, сключват договори за временно и възмездно ползване на съответните паркинг места с режим на платено паркиране „Служебен абонамент” с кмета на общината или упълномощени от него със заповед лица.


Чл. 9. Местата за паркиране по чл. 6, ал. 1 се сигнализират със съответния неподвижен пътен знак, маркировка и по желание с подвижна преносима табела.
Чл. 10. Забранено е паркирането на други моторни превозни средства на обозначените съгласно чл. 9 места, освен за автомобили, определени от ползвателя на местата.
Чл. 11. Временно ограничаване паркирането на местата в режим „Служебен абонамент”, с цел провеждането на заявени по съответния ред в Община Бургас мероприятия, се допуска със заповед на кмета на общината.
Чл. 12. Служебни паркоместа на публичните учреждения се отреждат след охранително обследване от компетентните органи, направено с участие на общинските съветници от Постоянната комисия по обществен ред, сигурност и безопасност на движението и след решение на общинския съвет.

Раздел IV

Режим на платено локално паркиране на МПС

по постоянен адрес

Чл. 13. В зоната с въведен режим за платено паркиране, кметът със заповед може да въвежда режим на платено локално паркиране на МПС по постоянен адрес на собствениците им.
Чл. 14. (1) Собственици на МПС и лица, ползващи МПС на друго правно основание, регистрирани по постоянен адрес в зоната с въведен режим за платено паркиране, имат право да паркират в границите на подзоната, в чиито граници попада постоянният адрес, посочени в Приложение 1.

(2) Регистрираните по постоянен адрес в гранични участъци на подзони, в зоната за платено и локално паркиране, имат право да изберат конкретна подзона за паркиране в непосредствена близост до постоянния им адрес.

(3) Правото за платено локално паркиране по ал. 1, се упражнява въз основа на стикер, който съдържа: герба на Община Бургас, знак за защита, пореден номер, надпис „платена зона“; номер на подзона.

(4) Стикерът се залепва на видно място, на долния ляв ъгъл на предното обзорно стъкло на автомобила, по начин, даващ възможност за осъществяването на контрол.

(5) Правото по ал. 1, се ползва за 2 (два) автомобила на постоянен адрес, като правото за втория автомобил се удостоверява с документ за собственост на МПС или въз основа на друго правно основание.

(6) Стикер не се издава на лица, притежаващи място за паркиране или гаражна клетка в урегулирания поземлен имот, на който е постоянният им адрес или е било променено предназначението на такива помещения.

(7) Забранява се паркирането на МПС със стикер извън границите на неговата подзона.

(8) Забранява се паркирането на МПС с невалиден стикер.


Чл. 15. (1) Лицата по чл. 14, ал. 1 подават заявления за издаване на стикер по образец. Към заявлението се представят следните документи:

1. Лична карта за удостоверяване на постоянен адрес;

2. Свидетелство за регистрация на МПС;

3. Документ, удостоверяващ друго правно основание.

(2) Стикери се издават в двуседмичен срок, след подаване на заявлението и представяне на екземпляр от оригинален платежен документ за платена цена на услугата в определения размер. Към стикера се прилага указание за ползване.

Раздел V

Контрол и принудителни административни мерки в зоната

Чл. 16. Контролът по спазването на правилата за паркиране в зоната се осъществява от лица, определени със заповед на кмета на общината.
Чл. 17. (1) Определените със заповед лица по чл. 16 имат право да прилагат предвидените в чл. 167, ал. 2, т. 2 от ЗДвП мерки.

(2) Техническо средство за принудително задържане се поставя по начин, по който не нанася щети на МПС.


Чл. 18. Поставеното техническо средство за принудително задържане се отстранява само от упълномощените по чл. 16 лица. Забранено е повреждането на техническото средство за принудително задържане.
Чл. 19. При прилагане на принудителните мерки по чл. 17, упълномощените лица са длъжни да поставят на предното обзорно стъкло писмено съобщение.
Чл. 20. Разходите по прилагане и отстраняване на техническо средство за принудително задържане се определят от общинския съвет.
Чл. 21. При нарушаване правилата за паркиране в зоната и след прилагане на техническо средство за принудително задържане и изтичане на указаното време, се прилага принудителна административна мярка по чл. 171, т. 5, буква “б”, предложение първо от ЗДвП.
Чл. 22. При приложени принудителни административни мерки МПС се освобождава след заплащане на дължимата такса за времето, през което е било паркирано в зоната, както и разходите по прилагането им.

Раздел VI

Административно-наказателни разпоредби

Чл. 23. (1) Който използва издаден по съответния ред, но с изтекъл срок на валидност стикер, се наказва с глоба от 50 до 200 лева, като със съставяне на акта за установяване на административно нарушение, стикера се изземва и прилага към него.

(2) Който отстрани техническо средство за принудително задържане, в нарушение на предвидения в наредбата ред, се наказва с глоба от 100 до 500 лева.

(3) Който повреди или унищожи техническо средство за принудително задържане (по какъвто и да е начин) се наказва с глоба от 200 до 500 лева.

Чл.24. (1) Актове за установяване на административни нарушения по реда на тази Наредба се съставят от длъжностните лица от дирекция „Управление при кризи, обществен ред и сигурност" в Община Бургас и длъжностните лица от ОП „Транспорт”, определени със заповед на кмета.

(2) Наказателните постановления се издават от кмета на Община Бургас или от упълномощен заместник - кмет, въз основа на акт, съставен по Наредбата от лицата по ал.1.

(3) Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания.

ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

По смисъла на тази Наредба:

1. „Зона“ е райони, пътища и части от пътища – общинска собственост, заключени в пространството, определено в чл.2, ал.1.

2. „Подзона“ е райони, пътища и части от пътища – общинска собственост, намиращи се в зоната и описани подробно в приложение към чл.14, ал.1, (Приложение 1).

3. „Друго правно основание“ са случаите, в които лице е сключило договор за лизинг и лице притежаващо МПС в съпружеска имуществена общност.

4. „Невалиден стикер“ е стикер с изтекъл срок на валидност, издаден не по установения ред и стикер предоставен без основание на трето лице.



ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
1. Настоящата Наредба отменя действащите в Наредба за опазване на обществения ред на територията на Община Бургас, приета с решение на Общински съвет – Бургас по т. 5, Протокол №22 от 31.03.2005 г., изменена и допълнена с решения на Общински съвет – Бургас по т.2, Протокол №34 от 31.03.2006 г.; по т. 13, Протокол №39 от 29.09.2006 г.; по т. 11, Протокол №9 от 22.05.2008 г.; по т. 11, Протокол №11 от 24.07.2008 г.; по т. 16 и т. 21, Протокол №13 от 23.10.2008 г.; по т. 18, Протокол №23 от 23.07.2009 г.; по т. 8, Протокол №24 от 17.09.2009 г.; по т. 7, Протокол №33 от 22.04.2010 г.; по т. 5, Протокол №34 от 20 и 26.05.2010 г.; по т. 13, Протокол №41 от 18 и 23.11.2010 г.; по т. 7, Протокол №44 от 20 и 25.01.2011 г.; по т. 3 и т. 7, Протокол №47 от 24 и 29.03.2011 г.; по т. 10, Протокол №51 от 21.07.2011 г., Протокол №9 от 24.04.2012г., Раздел втори, трети и четвърти на Глава трета: „Транспорт и организация на движението” ; Раздел втори и трети от Глава VI „Санкции и контрол”, с изключение на чл. 42, ал. 4.

2. Наредбата се приема на основание чл. 22, от Закона за местното самоуправление и местната администрация, във връзка с чл. 99 от Закона за движение по пътищата.

3. Наредбата е приета с решение на Общински съвет – Бургас по протокол №……от ………………по т. …

Приложение 1 към чл.14

Подзона 1

С граници: бул. „Сан Стефано”; ул. „Христо Ботев”; бул. „Стефан Стамболов”; ул. „Македония”.



Подзона 2

С граници: ул. „Македония”; ул. „Христо Ботев”; бул. „Стефан Стамболов”; ул. „Васил Левски”.



Подзона 3

С граници: ул. „Княз Борис I”; ул. „Александровска”; ул. „Апостол Карамитев”; ул. „Христо Ботев”.



Подзона 4

С граници: ул. „Шейново”; ул. „Иван Вазов”; ул. „Гладстон”; ул. „Фердинандова”, както и карето оформено от ул. „Цар Калоян”, ул. „Климент Охридски”, ул. „Ивайло”, ул. „Фердинандова”.



Подзона 5

С граници: пл. „Царица Йоанна ”; ул. „Иван Вазов”; ул. „Шейново”; ул. „Фердинандова”; ул. „Тракийска”; ул. „Конт Андрованти”; ул. „Цар Петър”.



Подзона 6

С граници: ул. „Хан Аспарух”; ул. „Александровска”; ул. „Алеко Богориди”; ул. „Славянска”.



Подзона 7

С граници: ул. „Генерал Гурко”; ул. „Цар Симеон I”; ул. „Средна Гора”; бул. „Демокрация”.



Подзона 8

С граници: ул. „Алеко Богориди”; ул. „Александровска”; ул. „Иван Вазов”; ул. „Константин Фотинов”.



Подзона 9

С граници: ул. „Константин Фотинов”; ул. „Булаир”; ул. „ Цар Симеон I”; ул. „Алеко Богориди”.



Подзона 10

С граници: ул. „Оборище”; бул. „Сан Стефано”; бул. „Демокрация”; ул. „Генерал Гурко”.



Подзона 11

С граници: ул. „Алеко Богориди”; ул. „Цар Симеон I”; ул. „Св. Св. Кирил и Методий”; ул. „Славянска”.



Подзона 12

С граници: ул. „Св. Св. Кирил и Методий”; ул. „Славянска”; ул. „Цар Симеон I”; ул. „Пиротска”



Подзона 13

С граници: ул. „Генерал Гурко”; ул. „Оборище”; ул. „Цар Симеон I”; бул. „Сан Стефано”.



Подзона 14

С граници: ул . „Цар Симеон I”; ул. „Войнишка”; бул. „Демокрация”; ул. „Агоп Мелконян”; ул. „Александър Батенберг”.



Подзона 15

С граници: пл. „Царица Йоанна”; ул. „Александър Батенберг”; ул. „Цар Симеон I”; бул. „Булаир”.



Подзона 16

С граници: ул . „Цар Симеон I”; ул. „Войнишка”; бул. „Демокрация”; ул. „Средна Гора”.



Подзона 17

ул. „Адам Мицкевич”.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница